Το ξέρατε ότι sakazuki σημαίνει Ποτήρι για sake;


Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας

Σελίδα 1 από 1
 AnimePlanet Forums Αρχική σελίδα    AMV    Sites για RAW Videos ?
TannoBuchino
Δημοσιεύθηκε: Κυρ Μάρ 09, 2008 6:49 am
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
:: ANiME.LoRD :: :: ANiME.LoRD ::

Συμμετέχει από: 04 Νοέ 06 Δημοσιεύσεις: 4243 Τόπος: テサロニキ
Ανοίγω το θέμα για βοήθεια και γνώση σας για καλά sites που να μπορούν να προσφέρουν σε υψηλή ποιότητα(.h264) τα videos κατεβάζοντας τα με direct download.

Το ζητάω έτσι γιατί θέλω να ξεκινήσω να φτιάχνω AMV ΧΩΡΙΣ να "προδώσω" την δουλειά των υποτιτλιστών.

Δεν ξέρω να τα re-encoding τα video ώστε να ξεφορτωθώ τα subtitles(έτσι επίτηδες θέλω να το κάνω για να μην προδώσω την δουλειά τους) και με την ησυχία μου να αρχίζω να φτιάχνω ένα πολύ καλό dance AMV.

Αν γνωρίζετε κανένα site με DDL θα σας ήμουν πολύ ευγνωμών, γιατί τώρα το www.tokyotosho.com έμεινε πια από seeders.

_________________
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
Vegita Sempai
Δημοσιεύθηκε: Δευ Μάρ 10, 2008 11:23 am
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
:: KNoWeR :: :: KNoWeR ::

Συμμετέχει από: 06 Νοέ 07 Δημοσιεύσεις: 83 Τόπος: Αθήνα Τώρα Βλέπω: Τίποτα - Μετά θα δω...
Δεν υπάρχει κάποιο στάνταρ site με raws το οποίο να έχει πολλούς seeders.
Ούτως η άλλως,τα raws τα χρησιμοποιούν μόνο οι fansubbers και αυτοί που φτιάχνουν amvs οπότε είναι λογικό να εξαφανίζονται οι seeders έπειτα από κάποιο μικρό διάστημα μετά την κυκλοφορία του εκάστοτε επεισοδίου.

Εγώ χρησιμοποιώ το http://www.l33t-raws.org/ για όταν θέλω να φτιάξω amv με raws αλλά περίμενε να βρεις αρκετούς seeders μόνο σε τελευταίες σειρές(Clannad,Shifogumi και πάει λέγοντας)...

Άλλη λύση είναι το εξειδικευμένο search για την σειρά που θες να χρησιμοποιήσεις.Π.χ το Gundam 00 βγάζουν raws οι http://www.saiyaman.info/.
Πάντως καλύτερα είναι να κατεβάζεις fansubs mkv Η264 υψηλής ποιότητας και να αφαιρείς με την μία όλους τους υπότιτλους από κάθε επεισόδιο χρησιμοποιώντας το mkvtoolnix.

Για direct download δεν υπάρχει περίπτωση να βρεις.Μόνο με torrents...
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
TannoBuchino
Δημοσιεύθηκε: Δευ Μάρ 10, 2008 1:09 pm
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
:: ANiME.LoRD :: :: ANiME.LoRD ::

Συμμετέχει από: 04 Νοέ 06 Δημοσιεύσεις: 4243 Τόπος: テサロニキ
Άχα...Ευχαριστώ πολύ.

Μήπως υπάρχει κανένα πρόγραμμα για να μπορεί να ξεφορτωθεί τους υπότιτλους από τα avi και h264 ?

_________________
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
Vegita Sempai
Δημοσιεύθηκε: Τρι Μάρ 11, 2008 8:53 pm
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
:: KNoWeR :: :: KNoWeR ::

Συμμετέχει από: 06 Νοέ 07 Δημοσιεύσεις: 83 Τόπος: Αθήνα Τώρα Βλέπω: Τίποτα - Μετά θα δω...
Tα avi ειναι hardsubbed κοινώς οι υπότιτλοι δεν βγαίνουν,μόνο κόβονται.Δηλαδή ένα επεισόδιο π.χ resolution 704x396 θα κόψεις τους υπότιτλους και θα γίνει 704x360.
Υπότιτλους κόβεις με το VirtualDubMod ή με το πρόγραμμα που χρησιμοποιείς για να κάνεις editing,π.χ Vegas ή Premiere.Το Movie Maker δεν έχει αυτή την δυνατότητα...

Για να αφαιρέσεις υπότιτλους από Η264 χρειάζεσαι το mkvtoolnix οπού μ'αυτό διαχωρίζεις ένα αρχείο video σε ξεχωριστά Tracks(video,ήχος,υπότιτλους), κρατάς μόνο το video track και κάνεις ότι θες μ'αυτό...
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
TannoBuchino
Δημοσιεύθηκε: Τρι Μάρ 11, 2008 11:30 pm
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
:: ANiME.LoRD :: :: ANiME.LoRD ::

Συμμετέχει από: 04 Νοέ 06 Δημοσιεύσεις: 4243 Τόπος: テサロニキ
Άχα...Arigatoo gozaimasu.

Πάω να το βρω αμέσως(αν δεν πέσει το ρεύμα τώρα...LOL)

btw θα μου κάνεις μεγάλη χάρη να μου δείξεις πως χωρίζω τα όλα αυτά και να κρατήσω μόνο το video ?

Ήχος + Υπότιτλοι = ΟΥΣΤ!
Video = Το θέλω!

EDIT:

Για να σε βοηθήσω στις απορίες σχετικά των re-encoding έχω τα παρακάτω plug-ins.

Avisynth 2.5.8(latest version i think)
VirtualDubMod
MKVtoolnix

Ελπίζω να σε βοηθήσουν στο να με guide.Διάβασα κάπου αυτά όλα είναι απαραίτητα στον διαχωρισμό τους.

΄Το μόνο που θέλω να διαχωρίσω από κεί είναι οι υπότιτλοι και όλα τα σχετικά από το πραγματικό βίντεο του οποίου έχει την επέκταση h264(high definition video εννοείται).

_________________
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
Vegita Sempai
Δημοσιεύθηκε: Τετ Μάρ 12, 2008 9:36 pm
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
:: KNoWeR :: :: KNoWeR ::

Συμμετέχει από: 06 Νοέ 07 Δημοσιεύσεις: 83 Τόπος: Αθήνα Τώρα Βλέπω: Τίποτα - Μετά θα δω...
DjDragon έγραψε:
Άχα...Arigatoo gozaimasu.

Πάω να το βρω αμέσως(αν δεν πέσει το ρεύμα τώρα...LOL)

btw θα μου κάνεις μεγάλη χάρη να μου δείξεις πως χωρίζω τα όλα αυτά και να κρατήσω μόνο το video ?

Ήχος + Υπότιτλοι = ΟΥΣΤ!
Video = Το θέλω!
EDIT:

Για να σε βοηθήσω στις απορίες σχετικά των re-encoding έχω τα παρακάτω plug-ins.

Avisynth 2.5.8(latest version i think)
VirtualDubMod
MKVtoolnix

Ελπίζω να σε βοηθήσουν στο να με guide.Διάβασα κάπου αυτά όλα είναι απαραίτητα στον διαχωρισμό τους.

Το μόνο που θέλω να διαχωρίσω από κεί είναι οι υπότιτλοι και όλα τα σχετικά από το πραγματικό βίντεο του οποίου έχει την επέκταση h264(high definition video εννοείται).


Kοίτα,εγώ να σε βοηθήσω αλλά άρχισε να το παλεύεις πρώτα...

Τέσπα,στέλνω την όλη διαδικασία:

Kατεβάζεις το MKVextractGUI-1.5.5

1. Το ανοίγειςMKVextractGUI-1.5.5
2. Φορτώνεις ένα MKV στο input
3. Eπιλέγεις το video track και κάνεις uncat
4. Θα πάρεις έτσι ένα Η264 αρχείο που λέγεται track1

5.Kατεβάζεις το ΑVCtoAVI

6. Kάνεις copy το file track1 στον φάκελο του Αvctoavi
7. Πας Start -> Run γράφεις cmd και σου βγάζει παράθυρο dos (command prompt)
8. Γράφεις πρώτα το όνομα του φακέλου που είναι μέσα το avctoavi και μετά γράφεις :
avc2avi -i track1.avi -o ότι όνομα θες.avi

9. Στο FFDSHOW που φαντάζομαι θα έχεις εγκαταστημένο πας στο VFW Codec Configuration

Πας CODECS,βρίσκεις το H.261 από δίπλα γράφει DISABLED άλλαξε το σε LIBAVCODEC

Και πλέον μπορείς να εισάγεις το avi αρχείο που έφτιαξε το avctoavi στο Vdub παρόλο που αρχικά ήταν H264 το οποίο δεν είναι συμβατό στο VdubMod.

Για το πως δουλεύει το VdubMod ψάξτο λίγο μόνος σου.Μπορείς μ'αυτό να κάνεις clipping,cropping και να προσθέσεις ορισμένα filters αλλά τα βρίσκεις εύκολα...
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
TannoBuchino
Δημοσιεύθηκε: Σαβ Μάρ 15, 2008 12:45 am
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
:: ANiME.LoRD :: :: ANiME.LoRD ::

Συμμετέχει από: 04 Νοέ 06 Δημοσιεύσεις: 4243 Τόπος: テサロニキ
Έλα μου.Τα έχω κατεβάσει και τα 2.Δυστυχώς δεν βλέπω αποτέλεσμα.

Έβαλα input το h264 video που ήθελα και μου δείχνει μόνο video + audio μέσα σε αυτό το video.Δυστυχώς το πρόβλημα παραμένει.Δεν ξεφορτώνονται οι υπότιτλοι. Sad

Καμία άλλη ιδέα ?

_________________
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα

Επισκόπηση όλων των Δημοσιεύσεων που έγιναν πριν από:  

Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας
Σελίδα 1 από 1

Μετάβαση στη:  



Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Δ.Συζήτησης