Το ξέρατε ότι kimi σημαίνει εσύ (ενικός);


Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας

Μετάβαση στη σελίδα 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Επόμενη
Σελίδα 1 από 7
 AnimePlanet Forums Αρχική σελίδα    Culture & Life Style    Ιαπωνικές Πολεμικές Τέχνες
Feanor
Δημοσιεύθηκε: Κυρ Φεβ 01, 2009 9:43 pm
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
:: oBSeRVeR :: :: oBSeRVeR ::

Συμμετέχει από: 31 Ιαν 09 Δημοσιεύσεις: 55 Τόπος: Θεσσαλονίκη Τώρα Βλέπω: Gintama, Tales of the Abyss, To Aru Majutsu no Index, Asu no Yoichi, Akikan,Hitman Reborn κ.α.
Πείτε την εμπείρια σας πάνω στις πολεμικές τέχνες οι οποίες είναι αναπόσπαστο κομμάτι των Manga/Anime που παρακολουθούμε.

Πχ. Εγώ συνεπαρμένος από anime σαν το Rurouni Kenshin ξεκίνησα, με ένα διαλειμμά λόγο στρατού, εδώ και 2,5 χρόνια Iaido και Jodo.

Για όσους δεν γνωρίζουν είναι ένοπλες πολεμικές τέχνες, και παραθέτο αύτα τα link:

http://en.wikipedia.org/wiki/Iaido

http://en.wikipedia.org/wiki/Jodo

Υπάρχουν αρκετά videos στο youtube.

Παραθέτω και το link του dojo που πηγαίνω.

www.atrapos.gr
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
TannoBuchino
Δημοσιεύθηκε: Κυρ Φεβ 01, 2009 9:59 pm
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
:: ANiME.LoRD :: :: ANiME.LoRD ::

Συμμετέχει από: 04 Νοέ 06 Δημοσιεύσεις: 4243 Τόπος: テサロニキ
Με την σειρά μου έχω να σας πω ότι με ενδιέφερε η Ιαπωνική κουλτούρα και έτσι συνεπαρμένος από τις πολεμικές τέχνες των Samurai και των Ronin και των Shogun το είχα αποφασίσει να αρχίσω Kendo του style των Ronin, το οποίο κάνω εδώ και 3 μήνες.

Kendo - Wikipedia

Κι εδώ είναι και ο σύλλογος, στον οποίο πηγαίνω εγώ μαζί με ένα μέλος του animeplanet.gr, billmcnick Ronin Kendo Club.

_________________
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
izo
Δημοσιεύθηκε: Δευ Φεβ 02, 2009 9:46 am
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
:: ANiME.eNGiNe :: :: ANiME.eNGiNe ::

Συμμετέχει από: 14 Οκτ 07 Δημοσιεύσεις: 900 Τόπος: Αμφισα
Eγω έχω 2 κιου στο αικιντο και κάνω παράλληλα και ιαιντο, θέλω να αρχίσω και τζούντο αν κάτσει.

Γενικα πίστευω πως είναι καλύτερο να κάνεις πολέμικες τέχνες παρά να μιλάς για αυτές... Wink

Και πως όσο και να προσπάθησεις πάντοτε οι μάχες στα άνιμε είναι κάλυτερες από αυτές που θα τύχει να δώσεις Laughing

Και δεν μπορώ και αυτή τη διακρισή στις πολ. τεχνές σε κινέζικες, ιαπωνικές, κτλ.

Η μόνη διάκριση που βλέπω είναι σε πολ. τέχνες και σε σπορ...

Ο Μιγιαμοτο Μουσασι έλεγε: Μελέτησε και τις υπόλοιπες πολ. τέχνες και μην γυρνάς την πλάτη σου στους υπολοιπους Δρόμους αυτού του κόσμου.

Πλέον-τουλάχιστον για έμενα και ίσως και μερικοί το βλέπουν παρόμοια-δεν κάνουμε ακριβώς πολεμικές τέχνες-όπως Αλλοι διδάξαν κάποτε...- κάνουμε κάτι σαν πολένικες τεχνες γιατί κάπου στην πορεία νομίζω έχουμε χάσει ένα βασικό στοιχείο τους...

_________________


Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα MSN Messenger
jagi
Δημοσιεύθηκε: Δευ Φεβ 02, 2009 10:02 am
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
:: HooKeD :: :: HooKeD ::

Συμμετέχει από: 14 Οκτ 07 Δημοσιεύσεις: 118
Θα ήθελα να κάνω Hokuto Shinken αλλά δεν βρήκα στην ελλάδα Razz
οπότε κάνω 3 χρόνια BJJ και ενά-μιση χρόνο Kyokushin Karate...

_________________
極真会館
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
itachi_se
Δημοσιεύθηκε: Δευ Φεβ 02, 2009 12:27 pm
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
:: PoSSeSeD :: :: PoSSeSeD ::

Συμμετέχει από: 27 Φεβ 08 Δημοσιεύσεις: 292 Τόπος: Koropi Τώρα Βλέπω: twra de vlepw
Εγω ασχολουμαι με κινεζικη πολεμικη τεχνη(wing tsun-kung fu) και αυτο που θελω να πω ειναι πως ο χωρος των πολεμικων τεχνων ειναι οτι καλυτερο εχω συναντησει στη ζωη μου.Αυτοπεποιθηση,σωματικη και ψυχολογικη εκτονωση,πνευματικη ευεξια ειναι καποια απο τα πραγματα που σου προσφερουν οι πολεμικες τεχνες.Ο καθενας θεωρει το συστημα του ως το καλυτερο απεναντι στα αλλα αλλα αυτο που εχει σημασια εχει η ασχολια με το αντικειμενο γιατι η καθε τεχνη εχει κατι να σου προσφερει.

Δυστυχως το σοβαρο προβλημα των πολεμικων τεχνων ειναι ο δασκαλος(sifu ή sensei) που θα σου τυχει.Υπαρχουν παρα πολυ απατεωνες στο χωρο οι οποιοι ειτε δε ξερουν να σε μαθουν ειτε δε σου δειχνουν για να σε κρατανε χαμηλα και να στα περνουνε συνεχεια.Εγω ευτυχως εχω τον αδερφο μου που ειναι sihing(μεγαλος αδερφος στα κινεζικα) και μαζι με τους υπολοιπους μαθητες του προπονουμαστε δυναμικα αλλα και τεχνικα.

_________________
Death is our sanctuary and we seek it with pleasure
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος MSN Messenger
billmcnik
Δημοσιεύθηκε: Δευ Φεβ 02, 2009 1:25 pm
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
:: ANiME.BiaTCH :: :: ANiME.BiaTCH ::

Συμμετέχει από: 24 Μάρ 08 Δημοσιεύσεις: 812 Τόπος: Salonika Τώρα Βλέπω: Δεν έχω χρόνο!
izo έγραψε:
Και πως όσο και να προσπάθησεις πάντοτε οι μάχες στα άνιμε είναι κάλυτερες από αυτές που θα τύχει να δώσεις


Χαχα! Διαφονώ!
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος MSN Messenger
Abarai
Δημοσιεύθηκε: Δευ Φεβ 02, 2009 2:13 pm
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
:: ANiME.CoLLeCToR :: :: ANiME.CoLLeCToR ::

Συμμετέχει από: 15 Σεπ 06 Δημοσιεύσεις: 615 Τόπος: Θεσσαλονίκη Τώρα Βλέπω: OMG einai APEIRAAAA
Exo kanei 3-4 xronia judo kai tora kano wing chun ^^ an kai to deytero einai kineziki texni lol Maresei pou einai poly filosofimenes oi texnes,kathe leptomeria =D

_________________
Life is too short,Grudges are a waste of perfect happiness,So laugh when u can
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email MSN Messenger
Carnival of Rust
Δημοσιεύθηκε: Δευ Φεβ 02, 2009 4:13 pm
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
::Moderator::
e-lithium Μαντρόσκυλο

Συμμετέχει από: 04 Ιαν 06 Δημοσιεύσεις: 1430 Τόπος: Its a GIF. If you look long enough then they will pop out!
Εγώ ήμουνα της κορεατικής (tang soo do) με κάποιες διακρίσεις.

Γενικά οι πολεμικές τέχνες είναι τρόπος ζωής και για το τη ψάχνει ο καθένας.Έχω ξεκινήσει το krav maga που για εμένα είναι από τις πιο ρεαλιστικές και αποτελεσματικές τέχνες που υπάρχουνε.

http://www.youtube.com/watch?v=_OBkmSvglUc&NR=1


Έχει επεξεργασθεί από τον/την Carnival of Rust στις Δευ Φεβ 02, 2009 4:41 pm, 1 φορά

_________________

AnimePlanet Forums Γενικοί Κανόνες
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος MSN Messenger
unagi
Δημοσιεύθηκε: Δευ Φεβ 02, 2009 4:17 pm
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
:: r00k ::

Συμμετέχει από: 10 Ιαν 09 Δημοσιεύσεις: 18 Τόπος: n.smirni Τώρα Βλέπω: last exile
egw kanw 4 mines aikido. apo oti vlepw tha to sinexisw exw porothei!!!
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email MSN Messenger
Tsekouris
Δημοσιεύθηκε: Δευ Φεβ 02, 2009 9:14 pm
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
:: oBSeRVeR :: :: oBSeRVeR ::

Συμμετέχει από: 02 Ιαν 08 Δημοσιεύσεις: 55 Τόπος: Αθήνα Τώρα Βλέπω: Bleach,Naruto,Basilisk,One Piece,Full Metal Alchemist
Πω ρε παιδια ειδα κατι βιντεο με aikido και πορωθηκα αγρια,μήπως ξέρετε κάποια σχολή στην Αθήνα κοντα στο κέντρο αν γίνεται?
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Yahoo Messenger MSN Messenger
Feanor
Δημοσιεύθηκε: Δευ Φεβ 02, 2009 10:11 pm
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
:: oBSeRVeR :: :: oBSeRVeR ::

Συμμετέχει από: 31 Ιαν 09 Δημοσιεύσεις: 55 Τόπος: Θεσσαλονίκη Τώρα Βλέπω: Gintama, Tales of the Abyss, To Aru Majutsu no Index, Asu no Yoichi, Akikan,Hitman Reborn κ.α.
Πριν πάω στο στρατό έκανα για κάνα δίμηνο Aikido, είναι ισώς από τις καλύτερες Πολ. τέχνες για αυτοάμυνα, δεν είναι επιθετική σαν muai thai κτλ.

Δεν είναι ευκόλη, θέλει και εξάσκηση με βάρη, κύριως για μην κούραζεται η ομοπλάτη από την πολύωρη εξασκησή.

Βεβαία ο sensei σε μαθαίνει πως να πέφτεις, γιατί οι πτώσεις είναι πολλές και οι τεχνικές / λαβές είναι ικανές ακομά και στην προπονησή να σε προκαλέσουν τραυματισμούς.
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Feanor
Δημοσιεύθηκε: Δευ Φεβ 02, 2009 10:24 pm
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
:: oBSeRVeR :: :: oBSeRVeR ::

Συμμετέχει από: 31 Ιαν 09 Δημοσιεύσεις: 55 Τόπος: Θεσσαλονίκη Τώρα Βλέπω: Gintama, Tales of the Abyss, To Aru Majutsu no Index, Asu no Yoichi, Akikan,Hitman Reborn κ.α.
jagi έγραψε:
Θα ήθελα να κάνω Hokuto Shinken αλλά δεν βρήκα στην ελλάδα Razz
οπότε κάνω 3 χρόνια BJJ και ενά-μιση χρόνο Kyokushin Karate...


αυτό το βρήκα στο wikipedia

Hokuto Shinken (北斗神拳, Hokuto Shinken? lit. "Divine Fist of the Big Dipper", but more commonly translated as "Divine Fist of the North Star") is a fictional martial art from Tetsuo Hara's manga, Fist of the North Star and Fist of the Blue Sky. It is a 1,800 year old Chinese assassination art used by the protagonists of both series. In official English translations of the series, it has been referred as the Sacred Fist (in Viz edition of the manga), Holy Fist (in Manga Entertainment's dub of the anime) and God Fist of the North Star (in Gutsoon!'s editions of both titles, a literal translation of the kanji characters in "Shinken"). In the Viz manga, it has also been referred as the Sacred Martial Art of the Great Bear School.

Δεν το βρήκες γιατί δεν υπάρχει, μόνο κατί παρόμοιο από το οποίο εμπνεύστικαν οι δημιουργοί.

Όπως και το anime Rurouni Kenshin του οποίου ryu οπώς συνηθίζεται να λεγέται δεν υπαρχεί.
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
izo
Δημοσιεύθηκε: Δευ Φεβ 02, 2009 10:30 pm
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
:: ANiME.eNGiNe :: :: ANiME.eNGiNe ::

Συμμετέχει από: 14 Οκτ 07 Δημοσιεύσεις: 900 Τόπος: Αμφισα
Feanor έγραψε:
Πριν πάω στο στρατό έκανα για κάνα δίμηνο Aikido, είναι ισώς από τις καλύτερες Πολ. τέχνες για αυτοάμυνα, δεν είναι επιθετική σαν muai thai κτλ.

Δεν είναι ευκόλη, θέλει και εξάσκηση με βάρη, κύριως για μην κούραζεται η ομοπλάτη από την πολύωρη εξασκησή.

Βεβαία ο sensei σε μαθαίνει πως να πέφτεις, γιατί οι πτώσεις είναι πολλές και οι τεχνικές / λαβές είναι ικανές ακομά και στην προπονησή να σε προκαλέσουν τραυματισμούς.


Πρώτον το αικίντο-στο λέω επειδή κάνω-δεν χρειάζεται βάρη για την ανάπτυξη δυνάμης καθώς οι ίδιες οι ασκήσεις βοηθουν στη ανδυνάμωση των μυών και των σημείων του σώματος που χρείαζεται ο μαχητής.
Επιπλέον όπως είχε πει και ο μεγάλος-μέγιστος-δάσκαλος Gozo Shioda "Αν έχει υπερβολική από μερου σου χρήση μυηκής δύμανης ή είναι βιαστικό τότε δεν είναι αικίντο".

Επίπλέον σύμφωνα με στατιστικές περισσότεροι είναι οι τραυματισμοί σε μπάσκετ ή ποδόσφαιρο πάρα σε αικίντο ή τζούντο καθώς αυτές οι πολενικές τέχνες πηγάζουν από το ουκέμι-ασφαλή πτώση

_________________


Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα MSN Messenger
jagi
Δημοσιεύθηκε: Δευ Φεβ 02, 2009 10:32 pm
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
:: HooKeD :: :: HooKeD ::

Συμμετέχει από: 14 Οκτ 07 Δημοσιεύσεις: 118
Feanor έγραψε:


Δεν το βρήκες γιατί δεν υπάρχει, μόνο κατί παρόμοιο από το οποίο εμπνεύστικαν οι δημιουργοί.

Όπως και το anime Rurouni Kenshin του οποίου ryu οπώς συνηθίζεται να λεγέται δεν υπαρχεί.


To ξέρω φίλε ειρώνικά το είπα επείδη είναι από τα αγαπημένα μου άνιμε.

Και να υπήρχε στην ελλάδα έτσι και ήξερα που διδασκόταν σιγά μην σας το έλεγα αφού στο τέλος μονο ένας μπορεί να είναι διάδοχος... Laughing Laughing

_________________
極真会館
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Feanor
Δημοσιεύθηκε: Δευ Φεβ 02, 2009 10:49 pm
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
:: oBSeRVeR :: :: oBSeRVeR ::

Συμμετέχει από: 31 Ιαν 09 Δημοσιεύσεις: 55 Τόπος: Θεσσαλονίκη Τώρα Βλέπω: Gintama, Tales of the Abyss, To Aru Majutsu no Index, Asu no Yoichi, Akikan,Hitman Reborn κ.α.
Το σχολείο (ryu) που εξάσκω στο iaido είναι το Musō Shinden ryū, αν και σε σεμινάρια κάνουμε και Koryū πιο old school φάση, αν και στις εξετάσεις κάνουμε μόνο το seitei iaido.

Χρησιμοποιεί τη τέχνικη του batto, το να ξέκινας με το σπαθί στη saya να κανείς το kata και ξαναβάζεις σε αυτήν.

Ωραίο είναι και το kenjutsu ή (Koryū ), αλλά μονο στην αθήνα εχεί τέτοια σχολή, δεν με ενθουσίαζει το kendo παρά μόνο το γεγονός οτί έχει και αγωνιστικό κομμάτι.
http://en.wikipedia.org/wiki/File:Kenjutsu_at_the_Japanese_Garden.jpg

Το jodo εξάσκω το Shintō Musō-ryū το οποίο ίδρυσε ο Musō Gonnosuke Katsuyoshi ο οπόιος με αυτό νίκησε τον θρυλικό Miyamoto Musashi.
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος

Επισκόπηση όλων των Δημοσιεύσεων που έγιναν πριν από:  

Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας
Σελίδα 1 από 7
Μετάβαση στη σελίδα 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Επόμενη

Μετάβαση στη:  



Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Δ.Συζήτησης