Το ξέρατε ότι setomono σημαίνει πορσελάνη;


Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας

Σελίδα 1 από 1
 AnimePlanet Forums Αρχική σελίδα    Γενικές Συζητήσεις    H επιστροφή του ασώτου ιού
Z.E.D
Δημοσιεύθηκε: Τρι Απρ 28, 2009 7:17 pm
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
:: HooKeD.SeRiouSLy :: :: HooKeD.SeRiouSLy ::

Συμμετέχει από: 04 Φεβ 09 Δημοσιεύσεις: 169 Τόπος: larissa
Κανονικα τα ειχα παρει που μολις ειπα κατι αντιθετο με την ιδεολογια τον διαχηρηστων(αρχοντων) του φορουμ εφαγα μπαντ, και ημουν εξω φρενων...ειπα να παω στο δυπλανω ιντερνετ καφε και να σας βρισω αλλα.....βαρεθηκα να δωσω συνεχεια σε μια βλακια....

Για την ιστορια οι χαρακτριρισμοι του "φιλου" που ειχε κανει το θεμα για τις βομβες των αναρχικων, ηταν προς τους αναρχικους (αρα και εμενα) το ιδιο επιθετικοι με τους δικους μου, αλλα μονο εγω εφαγα μπαντ.... τελος παντων!!!

Μετα την εξασφαλιση της συμετοχης στα play offs , σιγα μην εβγεναν οι ατιτλοι (ΑΡΙΑΝΟΙ) στην ευρωπη, μετα την σουπερ εκδρωμη και το ευκολο διπλο στη δυσκολη εδρα του λεβαδιακου(μονο 4 ομαδες το καταφεραν φετοσ) δεν εχω ορεξη να μαλοσω με κανεναν...

Οποτε τα καλυτερα εποντε....

ΑΝΤΕ ΜΩΡΕ ΑΕΛΑΡΑ ΤΡΕΛΑΝΕΜΑΣ ΚΙ'ΑΛΛΟ!!!!

ΟΟΟ ΤΑΞΙΔΙ ΜΑΓΙΚΟ.... ΟΟΟΟ ΤΑΞΙΔΙ ΕΥΡΟΠΑΙΚΟ!!! Very Happy Very Happy

Edit by [Aoshi] : Δεν δημιουργουμε θεμα με κεφαλαια γραμματα.

_________________
Έτσι που λέτε φιλαράκια μου!
MONSTERS
HISTORY MAKERS-1-

Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος MSN Messenger
Hazuki
Δημοσιεύθηκε: Τρι Απρ 28, 2009 8:41 pm
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
::Moderator:: ::Moderator::

Συμμετέχει από: 06 Ιαν 04 Δημοσιεύσεις: 3211 Τόπος: Αθήνα
Well join the club ...



Very Happy

_________________
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
TannoBuchino
Δημοσιεύθηκε: Τρι Απρ 28, 2009 10:27 pm
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
:: ANiME.LoRD :: :: ANiME.LoRD ::

Συμμετέχει από: 04 Νοέ 06 Δημοσιεύσεις: 4243 Τόπος: テサロニキ
Βρόντα την πόρτα όσο θες. Κανείς δεν σε ακούει.

_________________
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
vazelos3
Δημοσιεύθηκε: Τρι Απρ 28, 2009 11:02 pm
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
:: ANiME.DRuNK :: :: ANiME.DRuNK ::

Συμμετέχει από: 07 Δεκ 07 Δημοσιεύσεις: 467 Τόπος: Athens/Patra Τώρα Βλέπω: One piece, Fairy tail, Beelzebub, ao no excorsist k.a...
ego se pao.

_________________


SPIN ON!

One Piece spoiler!!
Spoiler:


Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος MSN Messenger
Carnival of Rust
Δημοσιεύθηκε: Τρι Απρ 28, 2009 11:23 pm
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
::Moderator::
e-lithium Μαντρόσκυλο

Συμμετέχει από: 04 Ιαν 06 Δημοσιεύσεις: 1430 Τόπος: Its a GIF. If you look long enough then they will pop out!
Z.E.D έγραψε:
Κανονικα τα ειχα παρει που μολις ειπα κατι αντιθετο με την ιδεολογια τον διαχηρηστων(αρχοντων) του φορουμ εφαγα μπαντ, και ημουν εξω φρενων...ειπα να παω στο δυπλανω ιντερνετ καφε και να σας βρισω αλλα.....βαρεθηκα να δωσω συνεχεια σε μια βλακια....

Για την ιστορια οι χαρακτριρισμοι του "φιλου" που ειχε κανει το θεμα για τις βομβες των αναρχικων, ηταν προς τους αναρχικους (αρα και εμενα) το ιδιο επιθετικοι με τους δικους μου, αλλα μονο εγω εφαγα μπαντ.... τελος παντων!!!


Ίσως μπέρδεψες το φόρουμ με καμια ΑΝΤΙΦA η κάποιο άλλο αντιεξουσιαστικό η κομματικό site.Τώρα το να αποκαλείς ειρωνικά άρχοντες τους διαχειριστές του φόρουμ προκαλείς.Για το λόγο ότι δεν κάνανε τίποτα περισσότερο από το να εφαρμόσουνε τους κανονισμούς που εσύ ο ίδιος αποδέχτηκες όταν έκανες εγγραφη στο φόρουμ.

Για να δικαιολογήσεις τη πράξη σου μου λες ότι είσαι αναρχικός και ότι θίχτηκες.Λοιπόν ένας σωστός αναρχικός (και μιλάω για τους real αναρχικούς) έχει επιχειρήματα έχει σωστό λέγειν και απόψεις και δεν στηρίζεται στο να βρίζει κόσμο και να δημιουργεί μανούρα.Από εκεί και πέρα το να είσαι αναρχικός δεν μας αφορά το να έχεις επιχειρήματα να αντικρούσεις τις διαφορες απόψεις είναι το θέμα.





Παράθεση:
Με το δικαιομα που καθε *** Αφαιρέθηκε*** σηκονει το οπλο του και ριχνει δολοφωνει εναν 15χρονο μαθητη!!

θα σου απαντήσω με το εξής κανεις δεν έχει το δικαίωμα να αφαίρεση ζωή.Καλύτερα όμως να κοιτάς τη βάση και για πιο λόγο έγινε όλο αυτό δηλαδή το κίνητρο που φτάσαμε σε τέτοια αποτελέσματα.

Παράθεση:
Με το δικαιομα που καθε *** Αφαιρέθηκε*** τα τρωει και σου λεει οτι ο θεος τον εχει στειλει.


Η θρησκεία δεν φταίει για τους εκπροσωπους να κοιτάς την ουσία.Ειδάλλως και εγώ πχ αν δω κάποιον να τα σπάει και είναι αναρχικός θα πρέπει να τους βάλω ταμπέλα αδικώντας την ιδεολογία τους.

Παράθεση:
Με καθε δικαιομα που σου απαγορευουν να φορας κουκουλα!!


Καθαρός ουρανός αστραπές δεν φοβάται κανεις κάτι υπό κάλυψη κουκούλας? όταν είσαι αντίθετος με το σύστημα το κανεις χωρίς κρυφτούλι.

Παράθεση:
Με το δικαιομα που καταργουν το ασυλο στις σχολες


Έχεις παρεξήγηση την έννοια άσυλο.Ασυλο σημαίνει προστασία της ελευθερίας του διδάσκειν και του διδάσκεσθαι.Απ'την ώρα που μια ομάδα μου το εμποδίζει,είναι αυτονόητο ότι καταργεί το άσυλο.Όταν στερείς τη γνώση αυτόματα καταργείς και το άσυλο όταν καταστρέφεις τους χώρους που σου προσφέρουνε γνώσει βεβηλώνεις τη γνώση.

Παράθεση:
Ο *** Αφαιρέθηκε*** απο την Ναζαρετ θα αναστηθει και φετος!


«Χριστός ήταν ο πρώτος αναρχικός»Έτσι έχει ακουστεί από πολλούς επόμενος πήρες μια ιδέα τη πραγματικά συμβολίζει ο γνήσιος αναρχισμός.


Παράθεση:
Ο μικρος αλεξης και οι νεκροι εργατες ποτε?


Με βανδαλισμούς και καταστροφές θα αναστηθεί? η με το να ξέρεις τα αποτελέσματα τον ομάδων? ο έλληνας δεν βλέπει τίποτα άλλο πέρα από το γυάλινο θολο του.Αν θέλουμε να αλλάξουμε αυτό που ζούμε πρώτα αλλάζουμε εμείς και ύστερα αλλάζουνε και οι άλλοι.

Δεν είναι προσωπική επίθεση η κάτι άλλο ήθελα να στο πω και τότε αλλα δεν προλάβαινα εκείνη τη περίοδο για αυτό στα λέω τώρα.

_________________

AnimePlanet Forums Γενικοί Κανόνες
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος MSN Messenger
Blademaster_X
Δημοσιεύθηκε: Τρι Απρ 28, 2009 11:54 pm
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
::Moderator::
Official AP GFX Artist
::Moderator::<br>Official AP GFX Artist

Συμμετέχει από: 30 Απρ 04 Δημοσιεύσεις: 1933 Τόπος: Athens - city of no refund
@ CoR-kun

/bow. couldn't have said it better.

_________________
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
Z.E.D
Δημοσιεύθηκε: Τετ Απρ 29, 2009 12:15 am
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
:: HooKeD.SeRiouSLy :: :: HooKeD.SeRiouSLy ::

Συμμετέχει από: 04 Φεβ 09 Δημοσιεύσεις: 169 Τόπος: larissa
Carnival of Rust έγραψε:
Z.E.D έγραψε:
Κανονικα τα ειχα παρει που μολις ειπα κατι αντιθετο με την ιδεολογια τον διαχηρηστων(αρχοντων) του φορουμ εφαγα μπαντ, και ημουν εξω φρενων...ειπα να παω στο δυπλανω ιντερνετ καφε και να σας βρισω αλλα.....βαρεθηκα να δωσω συνεχεια σε μια βλακια....

Για την ιστορια οι χαρακτριρισμοι του "φιλου" που ειχε κανει το θεμα για τις βομβες των αναρχικων, ηταν προς τους αναρχικους (αρα και εμενα) το ιδιο επιθετικοι με τους δικους μου, αλλα μονο εγω εφαγα μπαντ.... τελος παντων!!!


Ίσως μπέρδεψες το φόρουμ με καμια ΑΝΤΙΦA η κάποιο άλλο αντιεξουσιαστικό η κομματικό site.Τώρα το να αποκαλείς ειρωνικά άρχοντες τους διαχειριστές του φόρουμ προκαλείς.Για το λόγο ότι δεν κάνανε τίποτα περισσότερο από το να εφαρμόσουνε τους κανονισμούς που εσύ ο ίδιος αποδέχτηκες όταν έκανες εγγραφη στο φόρουμ.

Για να δικαιολογήσεις τη πράξη σου μου λες ότι είσαι αναρχικός και ότι θίχτηκες.Λοιπόν ένας σωστός αναρχικός (και μιλάω για τους real αναρχικούς) έχει επιχειρήματα έχει σωστό λέγειν και απόψεις και δεν στηρίζεται στο να βρίζει κόσμο και να δημιουργεί μανούρα.Από εκεί και πέρα το να είσαι αναρχικός δεν μας αφορά το να έχεις επιχειρήματα να αντικρούσεις τις διαφορες απόψεις είναι το θέμα.





Παράθεση:
Με το δικαιομα που καθε *** Αφαιρέθηκε*** σηκονει το οπλο του και ριχνει δολοφωνει εναν 15χρονο μαθητη!!

θα σου απαντήσω με το εξής κανεις δεν έχει το δικαίωμα να αφαίρεση ζωή.Καλύτερα όμως να κοιτάς τη βάση και για πιο λόγο έγινε όλο αυτό δηλαδή το κίνητρο που φτάσαμε σε τέτοια αποτελέσματα.

Παράθεση:
Με το δικαιομα που καθε *** Αφαιρέθηκε*** τα τρωει και σου λεει οτι ο θεος τον εχει στειλει.


Η θρησκεία δεν φταίει για τους εκπροσωπους να κοιτάς την ουσία.Ειδάλλως και εγώ πχ αν δω κάποιον να τα σπάει και είναι αναρχικός θα πρέπει να τους βάλω ταμπέλα αδικώντας την ιδεολογία τους.

Παράθεση:
Με καθε δικαιομα που σου απαγορευουν να φορας κουκουλα!!


Καθαρός ουρανός αστραπές δεν φοβάται κανεις κάτι υπό κάλυψη κουκούλας? όταν είσαι αντίθετος με το σύστημα το κανεις χωρίς κρυφτούλι.

Παράθεση:
Με το δικαιομα που καταργουν το ασυλο στις σχολες


Έχεις παρεξήγηση την έννοια άσυλο.Ασυλο σημαίνει προστασία της ελευθερίας του διδάσκειν και του διδάσκεσθαι.Απ'την ώρα που μια ομάδα μου το εμποδίζει,είναι αυτονόητο ότι καταργεί το άσυλο.Όταν στερείς τη γνώση αυτόματα καταργείς και το άσυλο όταν καταστρέφεις τους χώρους που σου προσφέρουνε γνώσει βεβηλώνεις τη γνώση.

Παράθεση:
Ο *** Αφαιρέθηκε*** απο την Ναζαρετ θα αναστηθει και φετος!


«Χριστός ήταν ο πρώτος αναρχικός»Έτσι έχει ακουστεί από πολλούς επόμενος πήρες μια ιδέα τη πραγματικά συμβολίζει ο γνήσιος αναρχισμός.


Παράθεση:
Ο μικρος αλεξης και οι νεκροι εργατες ποτε?


Με βανδαλισμούς και καταστροφές θα αναστηθεί? η με το να ξέρεις τα αποτελέσματα τον ομάδων? ο έλληνας δεν βλέπει τίποτα άλλο πέρα από το γυάλινο θολο του.Αν θέλουμε να αλλάξουμε αυτό που ζούμε πρώτα αλλάζουμε εμείς και ύστερα αλλάζουνε και οι άλλοι.

Δεν είναι προσωπική επίθεση η κάτι άλλο ήθελα να στο πω και τότε αλλα δεν προλάβαινα εκείνη τη περίοδο για αυτό στα λέω τώρα.


Χαχα! Very Happy

_________________
Έτσι που λέτε φιλαράκια μου!
MONSTERS
HISTORY MAKERS-1-

Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος MSN Messenger
GT4md
Δημοσιεύθηκε: Τετ Απρ 29, 2009 12:28 am
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
:: ANiME.LoRD :: :: ANiME.LoRD ::

Συμμετέχει από: 18 Ιούλ 07 Δημοσιεύσεις: 2525 Τώρα Βλέπω: OnePiece, Urusei Yatsura, Bleach, Dream Eater Merry
@Carnival of Rust
WoW man. Αναρχηκη ποιηση!

Αυτο το
Παράθεση:
«Χριστός ήταν ο πρώτος αναρχικός»Έτσι έχει ακουστεί από πολλούς επόμενος πήρες μια ιδέα τη πραγματικά συμβολίζει ο γνήσιος αναρχισμός.

ειναι κοριφαιο Very Happy

_________________

I'm Everything and Nothing. The Reality Refuse my Existence. I am a DRAGON
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
Kain
Δημοσιεύθηκε: Τετ Απρ 29, 2009 12:32 am
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
:: ANiME.oNe :: :: ANiME.oNe ::

Συμμετέχει από: 13 Δεκ 03 Δημοσιεύσεις: 709
Περί αναρχισμού: Μια αναρχική κοινωνία είναι μια κοινωνία δίχως κανενός είδους εξουσία. Σκεφτείτε μια τέτοια κοινωνία σήμερα. Με τον πρώτο άνθρωπο που θα πράξει κάποιο έγκλημα θα καταρρεύσει, καθώς κανένας δεν θα έχει το δικαίωμα να τον τιμωρήσει και έτσι θα δημιουργηθεί ένας διαπληκτισμός που σύντομα θα μετατραπεί σε μάχη. Σκοπός των αναρχικών, απ'όσο έχω καταλάβει, είναι η κατάργηση κάθε αρχής και η δημιουργία της παραπάνω κοινωνίας, έτσι;

Όταν η ανθρωπότητα ωριμάσει αρκετά ώστε να αφήσει πίσω της ανώριμα θέματα όπως η πολιτική, η θρησκεία και η οικονομία, όταν όλοι οι άνθρωποι θα απολαμβάνουν όλα τα αγαθά που αυτός ο κόσμος μπορεί να προσφέρει, όταν πλέον η επιθυμία ατόμων για δύναμη και εξουσία δεν θα υπάρχει, τότε και μόνο τότε θα γνωρίσει ο κόσμος πραγματική ειρήνη μέσω της αναρχίας. Ως τότε, όμως, έχουμε πολύ καιρό για να ωριμάσουμε ως πολιτισμός, και είναι αναγκαίο να υπάρχουν κάποιοι ικανοί να μας κατευθύνουν. Το οτι ως τώρα υπάρχουν πολλοί που προσπαθούν να μας κατευθύνουν προς πολλές διαφορετικές κατευθύνσεις απομακρύνοντάς μας από τη σωστή, με μόνο σκοπό το δικό τους συμφέρον, είναι ελάττωμα των ανθρώπων, όχι της εξουσίας ως θεσμό, ή ανάγκη, αν προτιμάτε.

Δεν ασχολούμαι με την πολιτική, και έχω σταματήσει εδώ και χρόνια να παρακολουθώ τηλεόραση, με αποτέλεσμα να ενημερώνωμαι ελειππώς. Δεν ξέρω αν ανήκω σε κάποια πολιτική παράταξη ή όχι, και ούτε με ενδιαφέρει. Προτιμώ να σκέφτομαι όσο πιο επιστημονικά και αμερόληπτα γίνεται. Πιστεύω όμως στα εξής:

Η ελευθερία του ενός σταματάει εκεί που αρχίζει η ελευθερία του άλλου.
Μόνο όταν η δύναμη της αγάπης ξεπεράσει την αγάπη για τη δύναμη, ο κόσμος θα γνωρίσει πραγματική ειρήνη. (zeitgeist reference, αν και ακόμη και αυτό πάσχει κατά τη γνώμη μου)
Προτιμώ έναν δικτάτορα που νοιάζεται για τον λαό από έναν δημοκράτη απατεώνα εκλεγμένο από ανόητους.

Μήπως κάποιος πιστεύει πως οι σκέψεις μου πάσχουν κάπου; Αν ναι, θα με ενδιέφερε να ακούσω την άποψή του...

Κατά τα άλλα, τα λεγόμενα του Carnival of Rust με βρίσκουν απολύτως σύμφωνο.

_________________

"Ο εχθρός που νικάς παραμένει εχθρός σου. Ο εχθρός που πείθεις γίνεται φίλος σου."
Όταν οι αετοί πετούν ψηλά, η κοτσυλιά πονάει!
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Vetus
Δημοσιεύθηκε: Τετ Απρ 29, 2009 1:30 am
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
::Moderator::
::Black Winged Angel::
::Moderator::<br>::Black Winged Angel::

Συμμετέχει από: 04 Μάϊ 04 Δημοσιεύσεις: 5127
Κain, σου βγάζω το καπέλο. Πιο αντικειμενικά και λακωνικά δεν μπορούσες να το θέσεις.

Το μόνο που έχω να σχολιάσω Z.E.D είναι για τον εμφανέστατο χλευασμό που δείχνεις προς τις απόψεις του Carnival of Rust μ' ένα "χαχα". Ακόμα και να μην συμφωνείς με τα λεγόμενά του λίγη ωριμότητα δεν βλάπτει.
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
Carnival of Rust
Δημοσιεύθηκε: Τετ Απρ 29, 2009 2:27 am
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
::Moderator::
e-lithium Μαντρόσκυλο

Συμμετέχει από: 04 Ιαν 06 Δημοσιεύσεις: 1430 Τόπος: Its a GIF. If you look long enough then they will pop out!
Kain έγραψε:
Περί αναρχισμού: Μια αναρχική κοινωνία είναι μια κοινωνία δίχως κανενός είδους εξουσία. Σκεφτείτε μια τέτοια κοινωνία σήμερα. Με τον πρώτο άνθρωπο που θα πράξει κάποιο έγκλημα θα καταρρεύσει, καθώς κανένας δεν θα έχει το δικαίωμα να τον τιμωρήσει και έτσι θα δημιουργηθεί ένας διαπληκτισμός που σύντομα θα μετατραπεί σε μάχη. Σκοπός των αναρχικών, απ'όσο έχω καταλάβει, είναι η κατάργηση κάθε αρχής και η δημιουργία της παραπάνω κοινωνίας, έτσι;

Όταν η ανθρωπότητα ωριμάσει αρκετά ώστε να αφήσει πίσω της ανώριμα θέματα όπως η πολιτική, η θρησκεία και η οικονομία, όταν όλοι οι άνθρωποι θα απολαμβάνουν όλα τα αγαθά που αυτός ο κόσμος μπορεί να προσφέρει, όταν πλέον η επιθυμία ατόμων για δύναμη και εξουσία δεν θα υπάρχει, τότε και μόνο τότε θα γνωρίσει ο κόσμος πραγματική ειρήνη μέσω της αναρχίας. Ως τότε, όμως, έχουμε πολύ καιρό για να ωριμάσουμε ως πολιτισμός, και είναι αναγκαίο να υπάρχουν κάποιοι ικανοί να μας κατευθύνουν. Το οτι ως τώρα υπάρχουν πολλοί που προσπαθούν να μας κατευθύνουν προς πολλές διαφορετικές κατευθύνσεις απομακρύνοντάς μας από τη σωστή, με μόνο σκοπό το δικό τους συμφέρον, είναι ελάττωμα των ανθρώπων, όχι της εξουσίας ως θεσμό, ή ανάγκη, αν προτιμάτε.

Δεν ασχολούμαι με την πολιτική, και έχω σταματήσει εδώ και χρόνια να παρακολουθώ τηλεόραση, με αποτέλεσμα να ενημερώνωμαι ελειππώς. Δεν ξέρω αν ανήκω σε κάποια πολιτική παράταξη ή όχι, και ούτε με ενδιαφέρει. Προτιμώ να σκέφτομαι όσο πιο επιστημονικά και αμερόληπτα γίνεται. Πιστεύω όμως στα εξής:

Η ελευθερία του ενός σταματάει εκεί που αρχίζει η ελευθερία του άλλου.
Μόνο όταν η δύναμη της αγάπης ξεπεράσει την αγάπη για τη δύναμη, ο κόσμος θα γνωρίσει πραγματική ειρήνη. (zeitgeist reference, αν και ακόμη και αυτό πάσχει κατά τη γνώμη μου)
Προτιμώ έναν δικτάτορα που νοιάζεται για τον λαό από έναν δημοκράτη απατεώνα εκλεγμένο από ανόητους.

Μήπως κάποιος πιστεύει πως οι σκέψεις μου πάσχουν κάπου; Αν ναι, θα με ενδιέφερε να ακούσω την άποψή του...

Κατά τα άλλα, τα λεγόμενα του Carnival of Rust με βρίσκουν απολύτως σύμφωνο.


Φίλτατε Κάιν εδώ είναι το λάθος μας η μάλλον έτσι μας το περνάνε σήμερα οι περισσότεροι όταν ακούμε αναρχία αυτόματα σκεφτόμαστε νομο της ζούγκλας και ένα χαοτικό περιβάλλον.Ουσιαστικά όμως η ιδεολογία της αναρχίας είναι καμια ιεραρχία.Φυσική τάξη, κοινές ανθρώπινες ανάγκες και ενδιαφέροντα, απόλυτη ελευθερία μέσα στα πλαίσια απόλυτης αλληλεγγύης.

Τι είναι ο αναρχισμός;

Ο αναρχισμός είναι μια πολιτική θεωρία ο στόχος της οποίας είναι η δημιουργία της αναρχίας, της απουσίας ενός αφέντη, ενός άρχοντα. ( Προυντόν, Τι Σημαίνει Ιδιοκτησία) Με άλλα λόγια, ο αναρχισμός είναι μια πολιτική θεωρία που στοχεύει στη δημιουργία μιας κοινωνίας μέσα στην οποία τα άτομα ελεύθερα συνεργάζονται μεταξύ τους με ισότητα και ελευθερία. Σύμφωνα με τα παραπάνω, ο αναρχισμός αντιτίθεται σε κάθε μορφή ιεραρχικού ελέγχου είτε πρόκειται για κρατικό έλεγχο ή για καπιταλιστικό θεωρώντας τον όχι μόνο βλαβερό για το άτομο και την ατομικότητά του, αλλά και περιττό.
Παράθεση:

Τότε γιατί ο αναρχισμός συγχέεται τόσο συχνά με τις… αντίκες των τρομοκρατικών συμμοριών; Όπως στους περισσότερους μύθους, υπάρχει και εδώ ένας κόκκος αλήθειας ανάμεσα. Μετά την ήττα της εξέγερσης των εργαζόμενων του Παρισιού το 1871, η άρχουσα τάξη πέταξε στο καλάθι των αχρήστων ακόμα και τις ελάχιστες αυτές πολιτικές ελευθερίες που υπήρχαν σε αρκετές ευρωπαϊκές χώρες, εξαπολύοντας ένα αιματηρό κύμα βίας ενάντια στον καθένα και την καθεμία που αντιστεκόταν στους νόμους των πλουσίων.

Μια μειονότητα αναρχικών θέλησε να εκδικηθεί τη βία αυτή των αφεντικών και της αριστοκρατίας ενάντια στους εργαζόμενους. Στις περισσότερες περιπτώσεις, η εκδίκηση αυτή ήταν έργο μεμονωμένων ατόμων που ενεργούσαν με τη δική τους και μόνο πρωτοβουλία. Εντούτοις, οι ενέργειες αυτές ήταν μια πολύ καλή ευκαιρία ώστε να φορτωθεί ο αναρχισμός με την εικόνα του βίαιου Στην Αγγλία, η Scotland Yard είχε μια πολύ καλή ευκαιρία να εξαπολύσει μια «μαύρη» προπαγάνδα. Έτσι έπλασαν σενάρια με αναρχικούς (συνήθως «ξένους») για τους οποίους έλεγαν ότι σχεδίαζαν να χρησιμοποιήσουν δηλητήριο και βόμβες «στον πόλεμό τους μέχρι θανάτου ενάντια στην κοινωνία». Υποτίθετο ακόμα ότι, επρόκειτο να εξαπολυθούν από τους αναρχικούς επικίνδυνα μικρόβια ώστε να μολυνθούν μερικές από τις φτωχότερες και πιο ρυπαρές περιοχές του East End του Λονδίνου. Υποστηρίχθηκε επιπλέον ότι, όλοι αυτοί οι συνωμότες σχεδίαζαν να μαζέψουν τα ενδύματα των θυμάτων της χολέρας και να τα εισάγουν στην Αγγλία. Όταν ένα ψέμα επαναλαμβάνεται συχνά τότε οι περισσότεροι άνθρωποι το δέχονται πλέον ως γεγονός, έως ότου συναντήσουν πραγματικούς ζωντανούς αναρχικούς και ανακαλύψουν ότι το ψέμα αυτό είναι πιο πιστευτό από ό,τι άλλα.

Έτσι, ας θέσουμε το ζήτημα ξεκάθαρα. Οι αναρχικοί σε όλο τον κόσμο, έχουν διακηρύξει ότι οι μυστικοί στρατοί και οι συνωμοσίες δεν μπορούν να επιφέρουν το είδος της αλλαγής που επιθυμούμε. Συνήθως, οι μυστικοί αυτοί στρατοί και οι διάφοροι συνωμότες είναι άσπλαχνοι και δεν ενδιαφέρονται αρκετά για το εάν θα υπάρξουν αθώα θύματα από τον αυτοονομαζόμενο πόλεμό τους. Είναι ελιτιστές και αυταρχικοί και δεν υπόκεινται σε κανέναν έλεγχο παρά μόνο στο δικό τους, παρά το ότι διακηρύσσουν ότι ό,τι κάνουν το κάνουν «για τον λαό». Μπορούμε να καταλάβουμε το γιατί. Πάνω στην απογοήτευσή τους, οι μικρές τέτοιες ομάδες στρέφονται σε στρατιωτικές μεθόδους. Η αδικία βρίσκεται παντού και πάντα υπάρχουν εκείνοι που ψάχνουν για μια γρήγορη λύση.

Πρέπει να δηλώσουμε σαφώς ότι το να δολοφονούνται μεμονωμένοι εξουσιαστές, αφεντικά ή μέλη των αστυνομιών τους είναι κάτι με το οποίο δεν πρόκειται να ανατραπεί ποτέ το καπιταλιστικό σύστημα. Όλοι αναπληρώνονται. Ο καπιταλισμός επιβιώνει επειδή η πλειοψηφία των ανθρώπων θεωρεί ότι δεν υπάρχει καμία άλλη εναλλακτική λύση. Πρέπει να τους πείσουμε ότι υπάρχει και ότι είναι στο χέρι τους να την κάνουν πραγματικότητα.


Tο κείμενο αυτό του Alan MacSimoin από την Ιρλανδία, δημοσιεύτηκε στο δελτίο της οργάνωσης «Workers Solidarity» το 2001.

Επίσης δεν ανήκω σε κανένα αναρχικό η κάποιο πολιτικο κάστρο ούτε συμμερίζομαι οποιαδήποτε πολιτική η θρησκευτική ιδεολογία.Απλά είμαι εραστής της γνώσης και δεν μένω στα στάνταρ που μας πασάρουνε.


Αν και ανήκω στους ρομαντικούς και νοσταλγός του διαφωτισμού δηλαδή κέντρο ο άνθρωπος.

Όσο φίλτατε Bέτους ο zed μονο χάχα θα μπορούσε να ποστάρει εξάλλου μας κάνει την μια τον αναρχικό και τώρα μας βγαίνει αντιφασιστής σύμφωνα πάντα με τη sig που κοτσάρισε.


Τελοσπάντων δεν μας αφορά τα πολιτικά πιστεύω του καθενός.Το παραπάνω κείμενο δεν αποτελεί κάποια γαλουχησει η προσηλυτισμός απλά με αφορμή το post του κάιν τα ανέφερα από ιστορικής άποψης. Smile

_________________

AnimePlanet Forums Γενικοί Κανόνες
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος MSN Messenger
parmenion
Δημοσιεύθηκε: Τετ Απρ 29, 2009 4:14 am
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
:: LeaRNeR :: :: LeaRNeR ::

Συμμετέχει από: 01 Ιαν 08 Δημοσιεύσεις: 23
Λυσαμε τα προβληματα μας και τωρα μας ενδιαφερει πως θα ειμαστε πιο ασφαλεις κατακεραυνονωντας τους αναρχικους, ας τους σκοτωσουμε και να απαλλαγουμε απο αυτους. Ευκολα αυτο το κρατος κατασκευαζει εχθρους για να αποπροσανατολιστει η κοινη γνωμη απο τα πραγματικα προβληματα οπως η ανεργια και εγω αμβιβαλω αν αυτοι που κανουν βανδαλισμους ειναι πραγματικα αναρχικοι και οχι παρακρατικοι γιατι το θεμα ειναι ποιοι οφελουνται απο αυτην την κατασταση της αστυνομοκρατιας σιγουρα οχι ο λαος. Θελουν να ποινικοποιησουν την κουκουλα, συμφωνω πως οταν διεκδικεισ κατι το κανεις επωνυμα, βεβαια εχουμε και τις καμερες που καταγραφουν τους παντες που συνδικαλιζονται και μετα πεφτει φακελωμα εις στο ονομα της ασφαλειας, θελουμε καταργηση του ασυλου γιατι καποιος κανει προβοκατσια (καταστροφες σε πανεπιστιμιακους χωρους) και ξεχναμε πως ειναι ο μονος χωρος ελευθερης εκφρασης ολων τωναποψεων ακομα και αυτων που καποιοι θελουν να τουσ χαρακτιρισουν και παρανομους, αναρωτιεμαι γιατι υπαρχει το βουλευτικο ασυλο και ο νομος περι ευθυνης υπουργων που ο καθενας παρανομει και ολοι ειναι αθωοι, αλλα το τι ειναι νομιμο και τι παρανομο ειναι σχετικο και πολλες φορες την αγανακτιση καποιων δεν θα πρεπει να την θεωρουμε παρανομη αλλα να σκεφτομαστε αν ειναι δικαιη.
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
[Aoshi]
Δημοσιεύθηκε: Τετ Απρ 29, 2009 8:41 am
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
::Moderator::
::Lock Machine::
::Moderator::<br>::Lock Machine::

Συμμετέχει από: 14 Μάϊ 04 Δημοσιεύσεις: 1811 Τόπος: Thessaloniki@Greece.EU
To θεμα εχει παρει φωτια και συνεχιζει και εξαπλωνεται ακομα περισσοτερο.
ZED, αν νομιζεις οτι με αυτο το topic ειχες αστειες προθεσεις τοτε καλυτερα να αναθεωρησεις το χιουμορ σου. Οι υπογραφες σου θα αφαιρεθουν at once. Το θεμα κλειδωνεται για ευνοητους λογους.

Oh and no one... I mean NO ONE messes with CoR about that stuff. Smile

Lock.

_________________

The answer lies in a place with a view.
Technology Corner
Γενικοι Κανονες
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος AIM διεύθυνση Yahoo Messenger MSN Messenger ICQ Αριθμός

Επισκόπηση όλων των Δημοσιεύσεων που έγιναν πριν από:  

Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας
Σελίδα 1 από 1

Μετάβαση στη:  



Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Δ.Συζήτησης