Το ξέρατε ότι gekido σημαίνει οργή;


Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας

Σελίδα 1 από 1
 AnimePlanet Forums Αρχική σελίδα    Culture & Life Style    Απόψεις μου για την Ιαπωνία...
zanatos
Δημοσιεύθηκε: Τρι Ιούλ 01, 2008 3:49 am
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
:: HooKeD.SeRiouSLy :: :: HooKeD.SeRiouSLy ::

Συμμετέχει από: 09 Δεκ 03 Δημοσιεύσεις: 156 Τόπος: Shibuya Tokyo
Λοιπόν... τι να γράψω, τι να δημοσίευσω. Ότι και να πω λίγο είναι. Ας ξεκινήσω από το γεγονός ότι είμαι ο μόνος ξένος σε μια ιαπωνική εταιρία. Είμαι ένας ΕΞΠΑΤ(expatriate), τύπος που φέρανε στην τωρινή χώρα μακριά από την βάση του.

Υπάρχουν στιγμές που αγαπώ την πόλη και στιγμές που την μισώ. Βρίσκομαι εδώ για δουλειά με αποτέλεσμα να περνώ τουλάχιστον 10 ώρες(βάλε μια για μεσημεριανό) στο γραφείο μπροστά από τον υπολογιστή κάνοντας παρουσιάσεις.

Στην αρχή ταξίδευα για δουλειές σχεδόν κάθε εβδομάδα αλλά τώρα τον Ιούλιο σταμάτησαν τα ταξίδια(βλέπετε η παγκόσμια οικονομία δεν τα πάει και πολύ καλά).

Σήμερα έμαθα πόιος είναι Ο ΝΤΟΡΑΕΜΟΝ! φέρανε στην εταιρία μια μασκότ να τραγουδήσει για τα γενεθλειά του μεγάλου αφεντικού.. Έχοντας δουλέψει σε διάφορες εταιρίες έμεινα εκπληκτός...

κάτι που θα σας ενδιαφέρει είναι το meet-me http://www.meet-me.jp είναι η απαντήση των ιαπώνων στο second life. apaixto!

_________________
Power corrupts
Absolute power
Corrupts absolutely
http://zanat0s.typepad.com
The ultimate blog
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
XxKaiserxX
Δημοσιεύθηκε: Τρι Ιούλ 01, 2008 9:04 am
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
:: ANiME.CRaZy :: :: ANiME.CRaZy ::

Συμμετέχει από: 28 Ιαν 08 Δημοσιεύσεις: 509 Τόπος: Θεσ/νικη Τώρα Βλέπω: Το πέραν
Wow, μπορώ να πω ότι σε ζηλεύω φίλε μου από την άποψη ότι μπορείς να ζεις σε μια τέτοια χώρα και να μιλάς την Ιαπωνική γλώσσα. Αν είχα τη δυνατότητα θα το έκανα και εχώ και ας πέθαινα στην δουλειά.

Το meet-me φαίνεται καλό, κρίμα όμως που παραμένει καθαρά Ιαπωνικό...Ισως αν επεκταθεί στο μέλλον....

_________________

Anime-Planet.com - anime | manga | reviews
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος MSN Messenger
Wadoria
Δημοσιεύθηκε: Τρι Ιούλ 01, 2008 9:54 am
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
:: PoSSeSeD.SeRiouSLy :: :: PoSSeSeD.SeRiouSLy ::

Συμμετέχει από: 18 Μάϊ 07 Δημοσιεύσεις: 329 Τόπος: Ιωάννινα Τώρα Βλέπω: bleach,Hero Tales,Elemental Gelad
lol κατα κάποιο τρόπο συμφωνώ με τον XxKaiserxX...πάντως είναι πραγματικά μεγάλη υπόθεση να δουλεύεις στο εξωτερικό !!!

_________________

See my Anime list!!
To decide what to do with the future is to be human.
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email MSN Messenger
zanatos
Δημοσιεύθηκε: Τρι Ιούλ 01, 2008 10:24 am
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
:: HooKeD.SeRiouSLy :: :: HooKeD.SeRiouSLy ::

Συμμετέχει από: 09 Δεκ 03 Δημοσιεύσεις: 156 Τόπος: Shibuya Tokyo
θελετε να απαντώ στις ερωτήσεις σας και γενικώς να σας λεώ τι παίζει?

σκέφτομαι να αρχίσω ένα νέο μπλογκάκι.

γενικώς έχω ένα μαγνητόφωνό ψηφιακό για να γράφω τις σκέψεις μου!

_________________
Power corrupts
Absolute power
Corrupts absolutely
http://zanat0s.typepad.com
The ultimate blog
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Girishajin
Δημοσιεύθηκε: Τρι Ιούλ 01, 2008 11:28 am
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
:: ANiME.CRaZy :: :: ANiME.CRaZy ::

Συμμετέχει από: 04 Νοέ 07 Δημοσιεύσεις: 599 Τόπος: Κάπου δυτικά στο λεκανοπέδιο Αττικής... Τώρα Βλέπω: Μπόλικο JDrama, Cult Ιαπωνικές ταινίες...και διάφορα άνιμε....
Εγώ πιστεύω ότι όποιος δουλεύει στην Ιαπωνία, μπορεί να πιάσει δουλειά παντού και κάτω απο οποιεσδήποτε συνθήκες. Το να δουλεύεις σε μια χώρα εργασιομανών είναι μεγάλη υπόθεση... Μέχρι πότε θα κάτσεις στο Τόκυο και με τι ακριβώς ασχολείται η εταιρεία που εργάζεσαι? Πάντως, συγχαρητήρια γιατί χρειάζεται πολλά "κότσια" για να φέρεις εις πέρας κάτι τέτοιο....δείτε την ταινία 'Φόβος και τρόμος' και θα καταλάβετε....

_________________


ひぐらしのく頃に...
日本が大好きから...
http://girishakara-nihonmade.blogspot.com/

Ένα Blog για την Ιαπωνική κουλτούρα...^^
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
Dragon-Cook
Δημοσιεύθηκε: Δευ Ιαν 05, 2009 11:23 am
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
:: PoSSeSeD.SeRiouSLy :: :: PoSSeSeD.SeRiouSLy ::

Συμμετέχει από: 28 Δεκ 03 Δημοσιεύσεις: 338 Τόπος: Αθήνα για τώρα!!!
θα ήθελα να παω στην Ιαπωνία και να σπουδάσω την μαγειρική τέχνη , να μάθω την κουζίνα τους και τον τρόπο που την ασκούνε.

_________________
Το σήμερα είναι το χτές του αύριο που ήρθε να κάνει το είναι, ήταν.
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
YaNsE
Δημοσιεύθηκε: Τετ Ιούν 24, 2009 4:32 pm
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
:: ANiME.DRuNK :: :: ANiME.DRuNK ::

Συμμετέχει από: 03 Δεκ 08 Δημοσιεύσεις: 457 Τόπος: Πάτρα. Τώρα Βλέπω: Νanatsuiro Drops ΚαΙ οΤι ΑλλΟ πΡοΛαΒαΙνΩ!
Kαι εγω θα ήθελα πολύ να δουλέψω στην ιαπωνία. Για να δουλεψεις εκει πρέπει να ξέρεις ιαπωνικα ή μπορείσ να ανταπεξελθεις εαν γνωρίζεις πολυ καλα αγγλικα?
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος MSN Messenger
TannoBuchino
Δημοσιεύθηκε: Τετ Ιούν 24, 2009 5:13 pm
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
:: ANiME.LoRD :: :: ANiME.LoRD ::

Συμμετέχει από: 04 Νοέ 06 Δημοσιεύσεις: 4243 Τόπος: テサロニキ
Εγώ πολύ θέλω να δουλέψω στην Ιαπωνία ως μουσικός παραγωγός και DJ... Δυστυχώς μαθαίνω Ιαπωνικά εδώ κι 1,5 χρόνια και λόγω των εποχών ανεργίας και της οικονομικής κρίσης δεν παλεύεται η κατάσταση, πράγμα που με ωθεί μακριά από την Ιαπωνία. Sad

Μόλις φτάσουν αρκετά γκαφρά θα έρθω Tokyo να σε βρω να τα πούμε αν υπάρξει λίγος χρόνος μαζί σου. Smile

_________________
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
Sutera wo aishiteru
Δημοσιεύθηκε: Τετ Ιούν 24, 2009 6:11 pm
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
:: FeaRLeSS :: :: FeaRLeSS ::

Συμμετέχει από: 18 Οκτ 07 Δημοσιεύσεις: 244 Τόπος: 19ο σύννεφο δεξιά... Τώρα Βλέπω: Να καταπατούν το περιβάλλον ασύστολα...
@ Zanatos
Είσαι ο τυχερότερος άνθρωπος στο κόσμο.. Cool
Σε ζηλεύω, εγώ και πολλοί άλλοι εδώ μέσα! Very Happy

_________________
Η ψυχή είναι μόνο αυτή που μετράει πραγματικά...


Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
YaNsE
Δημοσιεύθηκε: Τετ Ιούν 24, 2009 10:57 pm
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
:: ANiME.DRuNK :: :: ANiME.DRuNK ::

Συμμετέχει από: 03 Δεκ 08 Δημοσιεύσεις: 457 Τόπος: Πάτρα. Τώρα Βλέπω: Νanatsuiro Drops ΚαΙ οΤι ΑλλΟ πΡοΛαΒαΙνΩ!
Bασικα απο οτι εχω καταλαβει ο zanatos ασχολειται με χρηματο-οικονομία. Αν ασχολεισαι με κατι τετοιο υπαρχουν πολλες πιθανοτητες να δουλεψεις εξω.
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος MSN Messenger
TannoBuchino
Δημοσιεύθηκε: Τετ Ιούν 24, 2009 11:58 pm
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
:: ANiME.LoRD :: :: ANiME.LoRD ::

Συμμετέχει από: 04 Νοέ 06 Δημοσιεύσεις: 4243 Τόπος: テサロニキ
Applerist έγραψε:
Bασικα απο οτι εχω καταλαβει ο zanatos ασχολειται με χρηματο-οικονομία. Αν ασχολεισαι με κατι τετοιο υπαρχουν πολλες πιθανοτητες να δουλεψεις εξω.


Δεν παίζει, γιατί ο ίδιος είπε ότι κάνει παρουσιάσεις... Τον κόβω για ερευνητή ή κάτι τέτοιο...

_________________
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα

Επισκόπηση όλων των Δημοσιεύσεων που έγιναν πριν από:  

Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας
Σελίδα 1 από 1

Μετάβαση στη:  



Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Δ.Συζήτησης