Το ξέρατε ότι hoshi σημαίνει αστέρι;


Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας

Μετάβαση στη σελίδα 1, 2, 3  Επόμενη
Σελίδα 1 από 3
 AnimePlanet Forums Αρχική σελίδα    Fan-Art    Προτάσεις για pen tablet...
Vagelio
Δημοσιεύθηκε: Παρ Αύγ 07, 2009 10:54 am
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
bishie hunter
:: AP Editor ::
bishie hunter<br>:: AP Editor ::

Συμμετέχει από: 28 Ιούν 08 Δημοσιεύσεις: 1090 Τόπος: Ηράκλειο Κρήτης/ Αθήνα
Γεια σας. Ανοιξα αυτο το thread γιατι χρειαζομαι τις αποψεις και τις συμβουλες σας για την αγορα του πρωτου μου pen tablet. Δυστυχως δεν γνωριζω σχεδον τιποτα γι' αυτα εφοσον δεν εχω τα δοκιμασει, αλλα βλεποντας τα artwork αλλων καλλιτεχνων απο το site αποφασισα να αγορασω κι εγω ενα (με την ελπιδα πως θα μπορεσω να εχω τα ιδια καλα αποτελεσματα που εχω και τωρα σε λιγοτερο χρονο).
Τα χρηματα που εχω διαθεσιμα ειναι 150 ευρω. Ευχαριστω εκ των προτερων Smile

_________________
Inspiration strikes when I'm actually trying to do my homework.
Η anime gallery μου στο deviantArt: www.nidoqueen4ever.deviantart.com
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
kabez
Δημοσιεύθηκε: Παρ Αύγ 07, 2009 1:31 pm
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
:: ANiME.LoRD :: :: ANiME.LoRD ::

Συμμετέχει από: 12 Νοέ 04 Δημοσιεύσεις: 3238 Τόπος: borderguard
Εχω το bamboo FUN της Wacom , small μεγεθος , το τσίμπησα από το πλαίσιο κοντά στα 100 ευρώ.

Από όσο είδα αργότερα ειναι στα top 10 (δευτερο για την ακριβεια) στις επιδόσεις/τιμή του (σε medium μεγεθος παντα που κανει κοντα στα 200).
Το best of the best και ο βασιιας των tablet ειναι το induos 4 , ο kingkostas μπορεί να στο επιβεβαιώσει αυτό Razz

.
Με 150 μπορεις να βρεις μεσαία-ίσως και μεγάλα μεγέθη pen tablets από οχι και τοσο φημισμενες εταιρειες, αλλα κανεις δεν μπορει να σου εγγυηθει για την αποδοση τους.

Η γνωμη μου θα ηταν να παραμεινεις σε προιοντα της WACOM.

Βασικα..χμμμ
κοιτα εδω

http://cgi.ebay.co.uk/Wacom-Bamboo-Fun-Medium-A5-Tablet-Pen-USB-Mac-Win-Wh_W0QQitemZ280382015641QQcmdZViewItemQQptZUK_Collectables_InputDevices_RL?hash=item4148120899&_trksid=p3286.c0.m14


.

Αυτα Very Happy

_________________
"Whoever fights monsters should see to it that in the process he does not become a monster.
And when you stare into the abyss the abyss stares back at you"

Friedrich Nietzsche

http://www.animeplanet.gr/425_blue_submarine_no6.html

.



-
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
v3l3no-ansa
Δημοσιεύθηκε: Παρ Αύγ 07, 2009 3:37 pm
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
:: HooKeD :: :: HooKeD ::

Συμμετέχει από: 31 Οκτ 08 Δημοσιεύσεις: 108
Egw exw auto http://www.plaisio.gr/product.aspx?product=1032364 pou to eixa agorasei apo edw
http://www.123market.gr/product_info.php?manufacturers_id=160&products_id=16508
alla egw exw to mege8os A6 kai twra den to exei edw ,to eixa parei guro sta 85 euro ....
an 8es kati kalutero mazepse kai alla lefta gia na pareis thn nea seira ths wacom WACOM
Design tablet Intuos 4 pou einai h kaluterh Very Happy auta

_________________
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα Yahoo Messenger
Vetus
Δημοσιεύθηκε: Παρ Αύγ 07, 2009 4:35 pm
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
::Moderator::
::Black Winged Angel::
::Moderator::<br>::Black Winged Angel::

Συμμετέχει από: 04 Μάϊ 04 Δημοσιεύσεις: 5127
Η WACOM είναι κορυφαία στο είδος της και η τιμή τους φυσικά αυξάνεται ανάλογα με το μέγεθος της επιφάνειας που θα ζωγραφίζεις, τ' οποίο είναι και το βασικό κριτίριο επιλογής σου. Σίγουρα ένα pen tablet θα σε βοηθήσει αρκετά (κυρίως όταν θες να κάνεις γρήγορα σχέδια) αλλά από 'κει και πέρα είναι και θέμα ταλέντου στο σχέδιου καθώς έχω δει και άτομα που κάνουν "παπάδες" χρησιμοποιώντας μονάχα ένα πρόγραμμα του οποίου δεν θυμάμαι όνομα, αλλά είναι στα ίδια επίπεδα του MS Paint (ναι, κι εδώ όταν το διάβαζα στα σχόλιά τους έπαθα την πλάκα μου Surprised ). Στην αρχή ίσως σε παιδέψει ο χειρισμός του pen tablet μέχρι να εξικειωθείς με τον χειρισμό του αλλά μετά θα σου γίνει δεύτερη φύση. Wink
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
kabez
Δημοσιεύθηκε: Παρ Αύγ 07, 2009 4:54 pm
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
:: ANiME.LoRD :: :: ANiME.LoRD ::

Συμμετέχει από: 12 Νοέ 04 Δημοσιεύσεις: 3238 Τόπος: borderguard
Vetus έγραψε:
Η WACOM είναι κορυφαία στο είδος της και η τιμή τους φυσικά αυξάνεται ανάλογα με το μέγεθος της επιφάνειας που θα ζωγραφίζεις, τ' οποίο είναι και το βασικό κριτίριο επιλογής σου.


Συμφωνω με το υπολοιπο που εγραψες παρολο που σε αυτο το σημειο εχω μικρες ενστασουλες Cool

Και με μικρο tablet μπορεις να σχεδιαζεις εξισου καλα μιας και το tablet στην ουσια ειναι ενα ποντικι ,και οπως το ποντκι εχει μικρο mousepad αλλά εξακολουθεί να είναι λειτουργικό ανεξάρτητα αν η οθόνη σου ειναι 14 ιντσες ή 50 ιντσες ,ετσι και εδω ισχύει το ίδιο πράγμα.

Σίγουρα παντως, ενα μεγαλυτερο tablet σου δινει μεγαλυτερη ανεση και "άπλα".Αλλα και ενα μικρο δεν ειναι τοσο "μειον".Απλα θα πρεπει να πατας λιγο πιο συχνα το "spacebar" για να μετακινεις το ψηφιακο χαρτι στο προγραμμα σχεδιασης.

Για -εμενα τουλαχιστον- τα πραγματα που θα επρεπε να κοτιαξεις Βαγγελιώ είναι

-το ονομα της εταιρειας-brandname
-τα επιπεδα πίεσης του tablet
-τι "αισθηση" εχει πανω η επιφανεια(χαρτιου?πλαστικου?μεταλου?ζελε?)
-το ποσο λειτουργικο και εργονομικο για εσενα ειναι το μαραφετι

Ας πουμε το δικο μου small bamboo fun , δε λεω, μια χαρα τα παει απο λειτρουργικοτητα σε ολους τους τομεις εκτος απο τα κουμπια που εχει πανω τα οποια σχεδον ποτε δεν με ελκυουν να τα χρησιμοποιησω-and thats a problem ^_^

_________________
"Whoever fights monsters should see to it that in the process he does not become a monster.
And when you stare into the abyss the abyss stares back at you"

Friedrich Nietzsche

http://www.animeplanet.gr/425_blue_submarine_no6.html

.



-
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Vagelio
Δημοσιεύθηκε: Παρ Αύγ 07, 2009 5:38 pm
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
bishie hunter
:: AP Editor ::
bishie hunter<br>:: AP Editor ::

Συμμετέχει από: 28 Ιούν 08 Δημοσιεύσεις: 1090 Τόπος: Ηράκλειο Κρήτης/ Αθήνα
Σας ευχαριστω πολυ για τον χρονο σας Smile . Tελικα απ' οτι φαινεται θα αγορασω το bamboo fun μιας και η wacom ειναι τοσο δημοφιλης μαρκα. Θα ηθελα να ρωτησω κατι ακομα: ειναι βολικο να χρωματισεις ενα σχεδιο χρησιμοποιωντας wacom tablet στο photoshop?
Συνηθως κανω τα σκιτσα στο χερι σε χαρτι Α4 και μετα τα σκαναρω και τα περναω στο Adobe PS. Φτυνω αιμα για να φτιαξω τις σκιασεις (και ειδικα στα μαλλια των χαρακτηρων που αναγκαζομαι να χρησιμοποιησω το pen tool). Εχω αλλαξει δυο ποντικια απο τα πολλα κλικ.

@Κabez
Ευχαριστω πολυ για τις λεπτομερεις πληροφοριες, θα με βοηθησουν αρκετα στην επιλογη που θα κανω (και ετσι οπως το βλεπω, μαλλον θα παρω κι εγω ενα ιδιο με το δικο σου, αν δεν βρω μεγαλυτερο μεγεθος της ιδιας μαρκας κατω των 150 ευρω).

_________________
Inspiration strikes when I'm actually trying to do my homework.
Η anime gallery μου στο deviantArt: www.nidoqueen4ever.deviantart.com
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
kingkostas
Δημοσιεύθηκε: Σαβ Αύγ 08, 2009 1:01 am
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
:: ANiME.CoLLeCToR :: :: ANiME.CoLLeCToR ::

Συμμετέχει από: 20 Απρ 06 Δημοσιεύσεις: 647
xwris na exw diavasei ola ta post sorry.

Loipon opws eipe o kab mporw na epibebaiwsw thn aristh leitourgikothta tou intuos 4 medium

Twra genika tha sou pw na mhn niwtheis asxhma pou den mporeis na pareis tablet me megethos panw apo medium(ta alla einai mono gia eidikes douleies kai oute boleboun sthn metafora oute tipota)
To medium einai polu boliko kai exw brei thn ugeia mou,alla an den exeis xrhmata tote to small den tha se xalasei.
To lew auto giati kai egw prin ligo kairo thn tufla mou den hksera apo tablet,kai me eixe bohthisei o kab.
Thn exw kana 4 mhnes 3-4 mhnes kapou ekei.
Koita na exei pressure sensitivity kapoia epipeda pou einai to pio basiko.Pera apo auto egw an den eixa to intuos 4 mallon tha eixa problems giati einai to mono pou parexei allagh gia aristeroxerides.Alla mporei na einai apla logo topothethshs twn (koumpiwn me diafores dunatothtes)

Ti allo na pw,wacom einai poiotikh kai koita na einai usb ktl etsi gia na thn phgaineis kai bolta Razz
To kalo an pareis fthnh einai oti meta an deis oti se bohthaei sthn douleia sou kai bgaleis kapoia fragka apo authn tote pane gia upgrade agorazontas kapoia kaluterh.
(emena pantos me exei bohthisei uperbolika kai basika opws mou eipan kai professionals, an thes na asxolhtheis epaggelmatika me digital art kai tetoia tote mia tablet einai aparaithth)

arketa shmadia mas afhse to pontiki sto xeri, o kalos tha einai anamnhsh zwhs

kalhnuxta sas Very Happy
(kab arxisa diavasma lol akuro)

_________________

[img]
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email MSN Messenger
Vetus
Δημοσιεύθηκε: Σαβ Αύγ 08, 2009 2:40 am
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
::Moderator::
::Black Winged Angel::
::Moderator::<br>::Black Winged Angel::

Συμμετέχει από: 04 Μάϊ 04 Δημοσιεύσεις: 5127
kabez έγραψε:
Vetus έγραψε:
Η WACOM είναι κορυφαία στο είδος της και η τιμή τους φυσικά αυξάνεται ανάλογα με το μέγεθος της επιφάνειας που θα ζωγραφίζεις, τ' οποίο είναι και το βασικό κριτίριο επιλογής σου.


Συμφωνω με το υπολοιπο που εγραψες παρολο που σε αυτο το σημειο εχω μικρες ενστασουλες Cool

Και με μικρο tablet μπορεις να σχεδιαζεις εξισου καλα μιας και το tablet στην ουσια ειναι ενα ποντικι ,και οπως το ποντκι εχει μικρο mousepad αλλά εξακολουθεί να είναι λειτουργικό ανεξάρτητα αν η οθόνη σου ειναι 14 ιντσες ή 50 ιντσες ,ετσι και εδω ισχύει το ίδιο πράγμα.

Mα δεν είπα ποτέ "μεγαλύτερο=καλύτερο". Αυτό που εννοούσα είναι ότι άμα βολεύεται και με την μικρή θα 'ταν άσκοπο να έδινε περισσότερα λεφτά για μεγαλύτερο. Από την άλλη, άμα είναι από τα άτομα που χρειάζεται την άπλα του για να σχεδιάζει πιο άνετα χωρίς να φοβάται ότι θα βγει εκτός ορίων και θα πρέπει να κάνει μετακινήσεις στην οθόνη λες και χρησιμοποιεί (π.χ. εγώ που είμαι τελείως "ψείρας" Razz ) τότε θα βόλευε το πιο μεγάλο.
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
Xod
Δημοσιεύθηκε: Σαβ Αύγ 08, 2009 4:25 am
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
:: ANiME.FaN :: :: ANiME.FaN ::

Συμμετέχει από: 18 Ιούλ 04 Δημοσιεύσεις: 395 Τόπος: Αθήνα, Ελλάδα
Προσωπικά το Wacom Intuos2 6x8 το έβρισκα αρκετά άνετο. Είχα οθόνη 7 ιντσών. Αργότερα πήρα ένα Wacom Intuos3 με διαστάσεις 9x12. Είναι πολύ καλό αλλά θέλει αρκετό χώρο. Βεβαίως, κόστιζαν πολύ περισσότερο από 150 ευρώ το κάθ'ένα. Μάλλον η καλύτερη λύση για σένα είναι το Wacom Bamboo!

Όσο για τη βολικότητα, χρειάζεται λίγη συνήθεια μέχρι να καταφέρεις να το χειρίζεσαι άνετα, αλλά είναι πολύ καλύτερο από το απλό ποντίκι.

_________________
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα MSN Messenger
Vagelio
Δημοσιεύθηκε: Σαβ Αύγ 08, 2009 6:06 pm
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
bishie hunter
:: AP Editor ::
bishie hunter<br>:: AP Editor ::

Συμμετέχει από: 28 Ιούν 08 Δημοσιεύσεις: 1090 Τόπος: Ηράκλειο Κρήτης/ Αθήνα
kingkostas έγραψε:
xwris na exw diavasei ola ta post sorry.
Koita na exei pressure sensitivity kapoia epipeda pou einai to pio basiko.Pera apo auto egw an den eixa to intuos 4 mallon tha eixa problems giati einai to mono pou parexei allagh gia aristeroxerides.Alla mporei na einai apla logo topothethshs twn (koumpiwn me diafores dunatothtes)


Δηλαδη εγω που τυχαινει να ειμαι αριστεροχειρας θα εχω προβληματα αν παρω το bamboo fun αντι για το intuos Shocked ?
Με βαση αυτο που εγραψε ο Xod, τα intuos ειναι ακριβοτερα (και δεν εχω πολλα λεφτα, μονο 150 Crying or Very sad Τ^Τ )
Ποσα επιπεδα πιεσης πρεπει να εχει μεσο ορο ενα tablet?

_________________
Inspiration strikes when I'm actually trying to do my homework.
Η anime gallery μου στο deviantArt: www.nidoqueen4ever.deviantart.com
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
kingkostas
Δημοσιεύθηκε: Σαβ Αύγ 08, 2009 6:17 pm
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
:: ANiME.CoLLeCToR :: :: ANiME.CoLLeCToR ::

Συμμετέχει από: 20 Απρ 06 Δημοσιεύσεις: 647
dont worry ,apla koita na exei pressure sensitivity
Epipleon mporei na mhn einai problem gia sena me to bamboo.Sto intuos ta koumpia einai sta plagia epomenos an htan ta koumpia mono apo thn aristerh pleyra tote tha eixa problem giati den tha mporousa na ta pataw zwgrafizontas tautoxrona(katalabaineis "mplextikan ta xeria mas")
Sto bamboo mallon einai topothethmena epanw opote den nomizw na exeis problhma
Rwta ton kab ,h tsekare thn eikona tou proiontos ligo

_________________

[img]
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email MSN Messenger
Vagelio
Δημοσιεύθηκε: Σαβ Αύγ 08, 2009 7:33 pm
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
bishie hunter
:: AP Editor ::
bishie hunter<br>:: AP Editor ::

Συμμετέχει από: 28 Ιούν 08 Δημοσιεύσεις: 1090 Τόπος: Ηράκλειο Κρήτης/ Αθήνα
kingkostas έγραψε:
dont worry ,apla koita na exei pressure sensitivity
Epipleon mporei na mhn einai problem gia sena me to bamboo.Sto intuos ta koumpia einai sta plagia epomenos an htan ta koumpia mono apo thn aristerh pleyra tote tha eixa problem giati den tha mporousa na ta pataw zwgrafizontas tautoxrona(katalabaineis "mplextikan ta xeria mas")
Sto bamboo mallon einai topothethmena epanw opote den nomizw na exeis problhma
Rwta ton kab ,h tsekare thn eikona tou proiontos ligo


Δικιο εχεις, τα εχει απο πανω τα κουμπια. Ισως να ειναι καλυτερα να περιμενω λιγες μερες ακομα με την ελπιδα οτι θα μαζεψω αλλα πενηντα ευρω (στα γενεθλια μου στις 11 του μηνα) για να παρω το medium bamboo fun που κανει 208 ευρω http://www.plaisio.gr/product.aspx?product=1032364 . Πιστευω οτι το medium θα με βολευει καλυτερα επιδη εχω μανια με την ακριβεια και τις λεπτομερειες με αποτελεσμα να ζουμαρω πολυ τις εικονες μου οταν τις χρωματιζω.
Τα 512 επιπεδα πιεσης ειναι καλα?

_________________
Inspiration strikes when I'm actually trying to do my homework.
Η anime gallery μου στο deviantArt: www.nidoqueen4ever.deviantart.com
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
kingkostas
Δημοσιεύθηκε: Σαβ Αύγ 08, 2009 9:29 pm
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
:: ANiME.CoLLeCToR :: :: ANiME.CoLLeCToR ::

Συμμετέχει από: 20 Απρ 06 Δημοσιεύσεις: 647
nai pisteuw gia twra kala einai.
Egw exw 2000+ alla den kserw an ta xrhsimopoiw sto full, den piezw poios kserei poso thn pena kai douleume 100% opacity sto brush(kai apla bazw sta brush settings opacity ->pen pressure, etsi wste a auksomeiwnetai to opacity analoga thn piesh)
To lew gia na mhn nomizeis oti epeidh exei ligotera den tha kanei thn douleia tou, tha to sunithiseis opws einai kai tha prosarmosteis se auto

_________________

[img]
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email MSN Messenger
Smaragdia
Δημοσιεύθηκε: Σαβ Αύγ 08, 2009 9:53 pm
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
::Moderator::
:: Angel of Wrath::
::Moderator::<br>:: Angel of Wrath::

Συμμετέχει από: 14 Απρ 08 Δημοσιεύσεις: 641 Τόπος: Peiraus
κουκλα μου εχω και εγω το bamboo medium και με εχει βολεψει παρα πολυ και ειναι και φτηνο σχετικα. οποτε αν θελεις αγορασε αυτο. δεν νομιζω να εχει παραπανω απο 150. αν βρεις αυτο που θες τοτε ψαξε στο skroutz.gr να δεις που υπαρχει το φθηνοτερο να το παρεις ^^

_________________
http://smaragdia.deviantart.com
http://www.conceptart.org/forums/showthread.php?p=2169677#post2169677
http://www.animeplanet.gr/forum/viewtopic.php?t=7517&start=0
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
Vagelio
Δημοσιεύθηκε: Σαβ Αύγ 08, 2009 10:41 pm
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
bishie hunter
:: AP Editor ::
bishie hunter<br>:: AP Editor ::

Συμμετέχει από: 28 Ιούν 08 Δημοσιεύσεις: 1090 Τόπος: Ηράκλειο Κρήτης/ Αθήνα
Smaragdia έγραψε:
κουκλα μου εχω και εγω το bamboo medium και με εχει βολεψει παρα πολυ και ειναι και φτηνο σχετικα. οποτε αν θελεις αγορασε αυτο. δεν νομιζω να εχει παραπανω απο 150. αν βρεις αυτο που θες τοτε ψαξε στο skroutz.gr να δεις που υπαρχει το φθηνοτερο να το παρεις ^^


Στο plasio.gr το εχουν 208 ευρω Τ^Τ. Απο το ιντερνετ δεν συνιθιζω να αγοραζω πραγματα (δεν εχω καν καρτα).
Και περα απο αυτο, ο πατερας μου δεν προκειται να με αφησει να ψωνισω σε αλλα μαγαζια για τετοιου τυπου συσκευες περα απ' το πλαισιο.

_________________
Inspiration strikes when I'm actually trying to do my homework.
Η anime gallery μου στο deviantArt: www.nidoqueen4ever.deviantart.com
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος

Επισκόπηση όλων των Δημοσιεύσεων που έγιναν πριν από:  

Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας
Σελίδα 1 από 3
Μετάβαση στη σελίδα 1, 2, 3  Επόμενη

Μετάβαση στη:  



Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Δ.Συζήτησης