Το ξέρατε ότι jinan σημαίνει δεύτερος γιός;


Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας

Μετάβαση στη σελίδα Προηγούμενη  1, 2, 3  Επόμενη
Σελίδα 2 από 3
 AnimePlanet Forums Αρχική σελίδα    Fan-Art    Προτάσεις για pen tablet...
hzikill
Δημοσιεύθηκε: Κυρ Αύγ 09, 2009 8:52 pm
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
::Moderator::
::BabySitteR::
::Moderator::<br>::BabySitteR::

Συμμετέχει από: 08 Ιούν 06 Δημοσιεύσεις: 674 Τόπος: United Kingdom
Εγώ πήρα την δική μου..εμμ πριν 3-4 μήνες και γω Razz
Είναι μια used wacom αλλα και μόνο που είναι και wacom και την πέτυχα 28 ευρώ ... καλά είναι.....
Wacom να νε βαγγελιω και ότι να νε!
=]
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος MSN Messenger
Vagelio
Δημοσιεύθηκε: Δευ Αύγ 31, 2009 8:30 pm
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
bishie hunter
:: AP Editor ::
bishie hunter<br>:: AP Editor ::

Συμμετέχει από: 28 Ιούν 08 Δημοσιεύσεις: 1090 Τόπος: Ηράκλειο Κρήτης/ Αθήνα
Tελικα το πηρα! ενα bamboo fun medium στην τιμη των 209 ευρω (ευχαριστω για το link Veleno), και το λατρευω!!! Το ρυθμισα σε pen pressure και το δοκιμασα σε μια καινη επιφανεια... ειναι πολυ καλο και βολικο! Αν δεν βαριεστε, θα εκτιμουσα να μου δωσετε οδηγιες και συμβουλες για την χρηση και την συντηρηση του Very Happy .

_________________
Inspiration strikes when I'm actually trying to do my homework.
Η anime gallery μου στο deviantArt: www.nidoqueen4ever.deviantart.com
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Darcia
Δημοσιεύθηκε: Τετ Σεπ 02, 2009 3:50 pm
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
:: ANiME.oNe :: :: ANiME.oNe ::

Συμμετέχει από: 10 Ιούν 05 Δημοσιεύσεις: 782 Τόπος: Θεσσαλονίκη, μεγάλη φραπεδομάνα Τώρα Βλέπω: την τύφλα μου
αφου το Wacom Penpartner μοντελο του 1998 τα εφτυσε (στο 90 % των προγραμματων ζωγραφιζες διακεκομμενα ή και καθόλου όσο και όπως και να πίεζες το στυλό) πήρα ένα Wacom Intuos 4 Small.

Ελεγα να παρω το Wacom Bamboo Medium αλλα είπα να δώσω κάτι παραπάνω γιατί εκτός του ότι είναι πιο ευαίσθητο και εχει καλύτερη επιφάνεια και όχι πλαστική για να σχεδιάζεις, έχει και 10 επιπλέον μύτες ( 5 standard, 3 hard felt, 1 flex, 1 stroke) που τις αντικαθιστάς απλούστατα με ενα απλο τσιμπιδάκι που παρέχεται. Γιατι οι μυτες φθείρονται σιγά σιγά.

Το κακό είναι πως επειδή η οθόνη που έχω δεν είναι Wide Screen και η επιφανεια του Intuos είναι, πρέπει να μειώσω το μέγεθος της επιφάνειας για να έχει τις σωστές αναλογίες 4:3, αν και προς το παρόν δεν με χαλά και τόσο αν ζωγραφίζω σε όλη την επιφάνεια.

Αν έχετε Wide Screen είναι βολικότατο. Το Bamboo Medium θα το αγόραζα αν ζωγράφιζα σε δύο οθόνες.

PS:
Στο Linux δυστηχώς το Intuos μόνο ως ποντίκι χωρίς πίεση μπόρεσα να εγκαταστήσω με το πειραματικό οδηγό. Οποτε εκει πρέπει να περιμένω λίγο ακόμα.
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Vagelio
Δημοσιεύθηκε: Σαβ Νοέ 14, 2009 7:04 pm
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
bishie hunter
:: AP Editor ::
bishie hunter<br>:: AP Editor ::

Συμμετέχει από: 28 Ιούν 08 Δημοσιεύσεις: 1090 Τόπος: Ηράκλειο Κρήτης/ Αθήνα
Αρκετα χρησιμες οι πληροφοριες σου περι intuos, darcia. Εχω ομως μια απορια, κυκλοφορουν στο εμποριο ανταλακτικες μυτες για bamboo (ειπα να ρωτισω, αν και μου ακουγεται αδυνατο)

sasuke-kun έγραψε:
skeutome na parw gt me to pontikh den ginete pernei 1000 wres kai pali den bgenoun kala sto xarti bgenoun polu kalutera ^^
kai nai ontos fenete h diafora ^^
poso to phres? to poio f8ino 250? pou brika sto plaisio...



Το ποντικι πρεπει να πεθανει!!! Ξοδευεις πολυ περισσοτερο χρονο και δουλευεις με πολλα "ορια".
Το wacom bamboo fun medium μου κοστισε 209 ευρω (και τα αξιζε). Νομιζω πως βγαινει και το small που ειναι 50 ευρω φθηνοτερο. Ελπιζω να μην εχουν καταργησει ακομα τα συγκεκριμενα μοντελα.
Ποιο pen tablet βρηκες στο πλαισιο?

_________________
Inspiration strikes when I'm actually trying to do my homework.
Η anime gallery μου στο deviantArt: www.nidoqueen4ever.deviantart.com
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
sasuke-kun
Δημοσιεύθηκε: Σαβ Νοέ 14, 2009 7:42 pm
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
:: ANiME.LoRD :: :: ANiME.LoRD ::

Συμμετέχει από: 03 Απρ 08 Δημοσιεύσεις: 1509 Τόπος: A8hna - 8es/nikh Τώρα Βλέπω: hunter x hunter\Haikyuu\fairy tail\magi\Naruto\Kuroko no Basuke\one piece\\etc
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος MSN Messenger
Vagelio
Δημοσιεύθηκε: Σαβ Νοέ 14, 2009 9:35 pm
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
bishie hunter
:: AP Editor ::
bishie hunter<br>:: AP Editor ::

Συμμετέχει από: 28 Ιούν 08 Δημοσιεύσεις: 1090 Τόπος: Ηράκλειο Κρήτης/ Αθήνα


Το intuos? Γι' αυτο μιλησαν και τα παιδια μερικα ποστ πιο πανω...
Ειναι πιο επαγγελματικο σε σχεση με το bamboo fun οποτε ειναι λογικο να κοστιζει περισοτερα, επιπλεον ειναι το small size οποτε ισως και να μην σε βολευει αρκετα (εμενα παντως το μικρο bamboo fun δεν θα με βολευε καθολου >__< )

EDIT: Μολις ειδα την λιστα απο την σελιδα του πλαισιου, τελικα το απεσηραν το bamboo.

_________________
Inspiration strikes when I'm actually trying to do my homework.
Η anime gallery μου στο deviantArt: www.nidoqueen4ever.deviantart.com
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
sasuke-kun
Δημοσιεύθηκε: Σαβ Νοέ 14, 2009 10:14 pm
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
:: ANiME.LoRD :: :: ANiME.LoRD ::

Συμμετέχει από: 03 Απρ 08 Δημοσιεύσεις: 1509 Τόπος: A8hna - 8es/nikh Τώρα Βλέπω: hunter x hunter\Haikyuu\fairy tail\magi\Naruto\Kuroko no Basuke\one piece\\etc
to medium lew egw mallon ^^

_________________


http://signup.leagueoflegends.com/?ref=4dcba93d42aff295124084
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος MSN Messenger
kabez
Δημοσιεύθηκε: Κυρ Νοέ 15, 2009 1:08 am
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
:: ANiME.LoRD :: :: ANiME.LoRD ::

Συμμετέχει από: 12 Νοέ 04 Δημοσιεύσεις: 3238 Τόπος: borderguard
Εχω εγω πλέον το medium intuos 4 και εχω να ξαναπώ ότι είναι το καλύτερο στην κατηγορία των tablet. Είναι καθαρά επαγγελματικό, εργονομικό,πολύ καλή αίσθηση επαφής pen με tablet, wacom....

Από τα αρνητικά του είναι η τιμή.
Το μεσσαίο (γιατί το μικρό δεν συμφαίρει για intuos4) , το χτυπάνε στα 360 ευρώ περίπου. Δεν έχω μετανοιώσει ούτε το τελευταίο του ευρώ που του έδωσα βέβαια μιας και βρήκα το value for money του απλά σουπερ ικανοποιητικό, παρόλα αυτά 360 ευρά δεν είναι και λίγα, ειδικά αν δεν το θες για επαγγελματική χρήση.

Το bamboo fun medium , σαν αυτό που έχει η Βαγγελιώ , σαν αυτό που είχα και εγώ (small βέβαια εγώ) είναι για ημιεπαγγελματική χρήση αλλά την διαφορά με το intuos4 δεν θα την καταλάβεις αμα είσαι νέος στον χώρο των tablets.Επίσης όπως βλέπεις και εσύ μπορείς να βγάλεις σχεδιάρες και πάλι, μην το φαντάζεσαι ότι όσο φθηνότερο τόσο πιο χειρότερο το αποτέλεσμα (ή το αντίθετο)
Σίγουρα άμα μπορείς και έχεις την δυνατότητα όρμα για ένα intuos4 medium ή μεγαλύτερο , αλλιώς θα σου πρότεινα να πας με ένα bamboo fun medium για κανα χρονο με συχνή εξάσκηση και θα..καταλαβεις μόνος σου πότε θα έχεις φτάσει την ταμπλέτα στα "όρια της" (δεν εννοώ φθορά) και θα χρειαστείς μια επαγγελματική , ειδικά αν σκοπεύεις να ασχοληθείς στο μέλλον επαγγελματικά κιόλας.

Κοινώς...μην κάνεις βιαστικές κινήσεις.Το χέρι σου να συνηθίσει σε tablet και σε καθημερινή εξάσκηση/επαφή με το σχέδιο και θα κάνεις θαυματα ακόμα και με κάτι άκυρα tablets που κυκλοφορούν εκεί έξω.Απλά τα προιόντα της wacom είναι εγγύηση, για αυτό και τσούζει η τιμή τους , είτε μιλαμε για σειρα bamboo, ειτε για Intuos ειτε για cintiq.
Ενα καλό tablet είναι σαν ένα καλό αυτοκίνητο, αν δεν ξέρεις να το χειριστείς καλά τότε όσο και παραπάνω υποδύναμη να έχει αν δεν μπορείς να την εκμεταλευτείς τότε δεν έχει νόημα.
Για αυτό, επέλεξε μια ταμπλέτα που να κάνεις την δουλειά σου και μετά αν δεις ότι δεν σε καλύπτει ,κάτι που θα μπορεσεις δεις μονο μετα απο ατελειωτες ωρες εξασκησης, τοτε προχωρα και σε πιο επαγγελματικα και παραπανω μοντελα.


Παράθεση:
Εχω ομως μια απορια, κυκλοφορουν στο εμποριο ανταλακτικες μυτες για bamboo (ειπα να ρωτισω, αν και μου ακουγεται αδυνατο)


Για το bamboo δεν ξερω, αλλα ανταλακτικες μυτες κυκλοφορουν σιγουρα.

τσεκαρε στα κεντρικα www.wacom.com

Παντως το bamboo μου εμενα ηταν σκετο σκυλι, ενα χρονο το ειχα λιωσει και η μυτη απο το πενακι δεν ειχε χαλασει καθολου.
(αντιθετα με το Intuos4 που ειμαι ηδη στην τρίτη μύτη τώρα... εμποριο ανταλακτικων...)

_________________
"Whoever fights monsters should see to it that in the process he does not become a monster.
And when you stare into the abyss the abyss stares back at you"

Friedrich Nietzsche

http://www.animeplanet.gr/425_blue_submarine_no6.html

.



-
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
sasuke-kun
Δημοσιεύθηκε: Κυρ Νοέ 15, 2009 2:09 am
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
:: ANiME.LoRD :: :: ANiME.LoRD ::

Συμμετέχει από: 03 Απρ 08 Δημοσιεύσεις: 1509 Τόπος: A8hna - 8es/nikh Τώρα Βλέπω: hunter x hunter\Haikyuu\fairy tail\magi\Naruto\Kuroko no Basuke\one piece\\etc
hmmm egw eimai ths logikhs pare kati pou 8a ante3ei kai as kostisei(kl oxi kai polu ^^) 8ema e3askisei ginete se ola nomizw an kai molhs to parw o noname 8a to katasxei Razz

_________________


http://signup.leagueoflegends.com/?ref=4dcba93d42aff295124084
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος MSN Messenger
TannoBuchino
Δημοσιεύθηκε: Κυρ Νοέ 15, 2009 3:20 am
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
:: ANiME.LoRD :: :: ANiME.LoRD ::

Συμμετέχει από: 04 Νοέ 06 Δημοσιεύσεις: 4243 Τόπος: &#12486;&#12469;&#12525;&#12491;&#12461;
Μίας που μιλάμε για τέτοιες δουλειές, υπάρχει κάποιο επαγγελματικό Pen Tablet για να μπορώ να το έχω για την γραφιστική ? Θα μου φανεί χρήσιμο για το δικό μου portfolio...

Ξέρετε κάποιο Pen Tablet ώστε να μπορώ να αντιγράψω πιο καλά τις δουλειές μου σαν αδιαφανές χαρτί, έτσι ώστε να μην χρειαστεί να το περάσω στο εκτυπωτή, γιατί για κάποιο λόγο δεν διαβάζει σωστά τις γραμμές....?

Ευχαριστώ.

Επίσης θα φανεί πιο πολύ χρήσιμο για την δημιουργία δικών μου χαρακτήρων είτε για anime είτε για J-RPG game...

_________________
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
Ami
Δημοσιεύθηκε: Κυρ Νοέ 15, 2009 12:52 pm
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
::Moderator::
:: Digi-m0d ::
::Moderator::<br>:: Digi-m0d ::

Συμμετέχει από: 25 Φεβ 08 Δημοσιεύσεις: 657 Τόπος: up up up <3 Τώρα Βλέπω: a bad bad boy.
TannoBuchino έγραψε:
Μίας που μιλάμε για τέτοιες δουλειές, υπάρχει κάποιο επαγγελματικό Pen Tablet για να μπορώ να το έχω για την γραφιστική ? Θα μου φανεί χρήσιμο για το δικό μου portfolio...

Ξέρετε κάποιο Pen Tablet ώστε να μπορώ να αντιγράψω πιο καλά τις δουλειές μου σαν αδιαφανές χαρτί, έτσι ώστε να μην χρειαστεί να το περάσω στο εκτυπωτή, γιατί για κάποιο λόγο δεν διαβάζει σωστά τις γραμμές....?

Ευχαριστώ.

Επίσης θα φανεί πιο πολύ χρήσιμο για την δημιουργία δικών μου χαρακτήρων είτε για anime είτε για J-RPG game...

Ελπίζω να έκανες τον κόπο να διαβάσεις όλα τα προηγούμενα posts, γιατί σε αυτό ακριβώς αναφέρονται!
Smile

_________________

[ m A k e A R T , n O T w A R ] | [ AP Forums: Γενικοί Κανόνες ]
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
TannoBuchino
Δημοσιεύθηκε: Κυρ Νοέ 15, 2009 2:15 pm
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
:: ANiME.LoRD :: :: ANiME.LoRD ::

Συμμετέχει από: 04 Νοέ 06 Δημοσιεύσεις: 4243 Τόπος: &#12486;&#12469;&#12525;&#12491;&#12461;
Ami έγραψε:
TannoBuchino έγραψε:
Μίας που μιλάμε για τέτοιες δουλειές, υπάρχει κάποιο επαγγελματικό Pen Tablet για να μπορώ να το έχω για την γραφιστική ? Θα μου φανεί χρήσιμο για το δικό μου portfolio...

Ξέρετε κάποιο Pen Tablet ώστε να μπορώ να αντιγράψω πιο καλά τις δουλειές μου σαν αδιαφανές χαρτί, έτσι ώστε να μην χρειαστεί να το περάσω στο εκτυπωτή, γιατί για κάποιο λόγο δεν διαβάζει σωστά τις γραμμές....?

Ευχαριστώ.

Επίσης θα φανεί πιο πολύ χρήσιμο για την δημιουργία δικών μου χαρακτήρων είτε για anime είτε για J-RPG game...

Ελπίζω να έκανες τον κόπο να διαβάσεις όλα τα προηγούμενα posts, γιατί σε αυτό ακριβώς αναφέρονται!
Smile


Τον κόπο έκανα ήδη, αλλά διάβασα ότι αναφέρονται για την Wacom intuos 4 και για τη Bamboo Fun. Και είδα μέσα στο πλαίσιο για ένα των 249 ευρώ. Γιαυτό μπερδεύτηκα και γιαυτό ρώτησα αν υπάρχει τίποτα πιο καλό από αυτό και να είναι και σε μέγεθος Α6 χαρτιού, έτσι ώστε να μπορώ να κάνω τους δικούς μου χαρακτήρες.

_________________
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
kabez
Δημοσιεύθηκε: Κυρ Νοέ 15, 2009 2:46 pm
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
:: ANiME.LoRD :: :: ANiME.LoRD ::

Συμμετέχει από: 12 Νοέ 04 Δημοσιεύσεις: 3238 Τόπος: borderguard
Πιο καλά, μέχρι στιγμής, δεν υπάρχουν. Σε αυτό το thread έχουμε συγκεντρώσει τις "mercentes" των pen tablet.

Παρόλα αυτά τσέκαρε και εδώ αν θες
http://graphicssoft.about.com/od/aboutgraphics/tp/graphicstablets.htm

_________________
"Whoever fights monsters should see to it that in the process he does not become a monster.
And when you stare into the abyss the abyss stares back at you"

Friedrich Nietzsche

http://www.animeplanet.gr/425_blue_submarine_no6.html

.



-
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
TannoBuchino
Δημοσιεύθηκε: Κυρ Νοέ 15, 2009 4:41 pm
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
:: ANiME.LoRD :: :: ANiME.LoRD ::

Συμμετέχει από: 04 Νοέ 06 Δημοσιεύσεις: 4243 Τόπος: &#12486;&#12469;&#12525;&#12491;&#12461;
kabez έγραψε:
Πιο καλά, μέχρι στιγμής, δεν υπάρχουν. Σε αυτό το thread έχουμε συγκεντρώσει τις "mercentes" των pen tablet.

Παρόλα αυτά τσέκαρε και εδώ αν θες
http://graphicssoft.about.com/od/aboutgraphics/tp/graphicstablets.htm


Με βλέπω σε αυτά τα 2...

Wacom Intuos4 Medium - PTK-640, επειδή έχω και LCD οθόνη και υποστηρίζεται για να μπορείς να ζωγραφίζεις και στην οθόνη πάνω της.

Wacom Intuos4 Large - PTK-840, επειδή είναι πιο μεγάλο από το προηγούμενο σε μεγέθος.

Και τα 2 υποστηρίζονται φαντάζομαι για Win XP και MAC OS X...

_________________
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
sasuke-kun
Δημοσιεύθηκε: Κυρ Νοέ 15, 2009 7:42 pm
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
:: ANiME.LoRD :: :: ANiME.LoRD ::

Συμμετέχει από: 03 Απρ 08 Δημοσιεύσεις: 1509 Τόπος: A8hna - 8es/nikh Τώρα Βλέπω: hunter x hunter\Haikyuu\fairy tail\magi\Naruto\Kuroko no Basuke\one piece\\etc
kalo kai to Wacom Bamboo Pen Tablet alla Wacom Intuos4 Graphics Tablet den paizete allo lvl Surprised alla i diafora sthn timh einai ena 8ema Razz after all 80? vs 350? ? Crying or Very sad

_________________


http://signup.leagueoflegends.com/?ref=4dcba93d42aff295124084
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος MSN Messenger

Επισκόπηση όλων των Δημοσιεύσεων που έγιναν πριν από:  

Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας
Σελίδα 2 από 3
Μετάβαση στη σελίδα Προηγούμενη  1, 2, 3  Επόμενη

Μετάβαση στη:  



Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Δ.Συζήτησης