Το ξέρατε ότι buruma σημαίνει γυναικείο εσώρουχο;


Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας

Μετάβαση στη σελίδα Προηγούμενη  1, 2
Σελίδα 2 από 2
 AnimePlanet Forums Αρχική σελίδα    ANiME Συζητήσεις    Summer wars
ge0_
Δημοσιεύθηκε: Δευ Ιούν 28, 2010 8:25 pm
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
:: FeaRLeSS :: :: FeaRLeSS ::

Συμμετέχει από: 22 Δεκ 09 Δημοσιεύσεις: 234
την ειδα την ταινια και εχω να πω οτι μ αρεσε...ωραια γραφικα αλλα το stoy ηταν πιστη αντιγραφη του digimon our war game

τωρα την κατεβαζω με ελληνικους υποτιτλους απο anime awmn
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Vetus
Δημοσιεύθηκε: Τετ Ιαν 19, 2011 2:25 pm
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
::Moderator::
::Black Winged Angel::
::Moderator::<br>::Black Winged Angel::

Συμμετέχει από: 04 Μάϊ 04 Δημοσιεύσεις: 5127
Aφού έπρηζα εδώ και πάρα πολύ τους φίλους μου να κάτσουμε να το δούμε (οι οποίοι είναι Digimon maniacs σε αντίθεση με μένα που είμαι Pokemon maniac κι από Digimon μου αρέσουν μόνο το Digimon Tamers που είναι κι από τον σεναριογράφο του Serial Experiments Lain που τόσο μ' αρέσει) επίτελους χθες κάτσαμε και το είδαμε. Μετά το τέλος της ταινίας όλοι συμφωνήσαμε ότι ήταν τεράστια απογοήτευση κι απίστευτα υπερτιμημένη (ειδικά από πλευράς βραβείων που έχει πάρει).

Αν κι είχε όντως τις προοπτικές για ένα sci-fi αριστούργημα αρκετοί παράγοντες το καθέστησαν μια χρυσή μετρίοτητα με μοναδικό υπέρ τα υπέροχα γραφικά κι animation, κυρίως στον digi-κόσμο...εεεεεεεεμ, ήθελα να πω, στο massive computer-simulated virtual reality world OZ (μια άκρως ενδιαφέρουσα κι ονειρική super-uber hi-tech εκδοχή του Facebook στο πολύ μακρινό μέλλον Razz ). Κρίμα το budget που χαράμισαν. Αλλά δεν φταίει τόσο η Madhouse που ανέλαβε την παραγωγή της ταινίας όσο ο Mamoru Hosoda, σκηνοθέτης της ταίνιας, ο οποίος μετά το αριστουργηματικό και βραβευμένο The Girl Who Leapt Through Time που είχε τρελή εισπρακτική επιτυχία αποφάσισε να κάνει μια νέα ταινία που θ' απευθόταν σε ακόμα ευρύτερο κοινό. Έτσι προσπάθησε να χώσει μέσα λίγο από Digimon (μιας και η πρώτη ταινία Digimon που ανέλαβε θεωρείται από τους fans η καλύτερη), λίγο από από Hayao Miyazaki (με την ταινία να εξέλισεται κυρίως στην ιαπωνική επαρχία και τον πρωταγωνιστή να περιτριγυρίζεται από το μεγάλο, φασαριόζικο σόι της συμπρωταγωνίστριας προφανώς για να προωθήσει κι ολίγον τι την αξία της οικογένειας και της γαλήνιας ζωής στην εξοχή), λίγο από Love Hina (με το άκρως εκνευριστικό ερωτικό τρίγωνο μεταξύ πρωταγωνιστή-πρωταγωνίστριας-θείου που μου θυμίζει απίστευτα το αντίστοιχο, εκνευριστικό ερωτικό τρίγωνο στο Love Hina για τ' οποίο και μισώ το εν λόγω anime), λίγο από Yu-Gi-Oh (με το παιχνίδι με τις κάρτες που παίζει σημαντικό ρόλο και στο φινάλε της ταινίας)...

Αν και κατά κύριο λόγο sci-fi α λα Digimon η ταινία προσπαθεί απεγνωσμένα να δώσει μια πιο ρεαλιστική μάτια αλλά καταλήγει τελικά να έχει ορισμένες οφθαλμοφανές ανακρίβειες που ακόμα και για sci-fi δείχνουν αρκετά άσχημα. Και σεναριάκα δεν έχει και τρελή φαντασία αλλά αυτό δεν θα μας χάλαγε αν είχε ενδιαφέρον χαρακτήρες με ωραία εξέλιξη ή έστω κορυφαία δράση. Που δράση είχε ομολογουμένως εντυπωσιακή που έδεναν τέλεια με τον ευάνταστο σχεδιασμό του σύμπαντος του Oz και των avatars που τριγυρίζουν σ' αυτό. Αλλά θα προτιμούσα να είχε περισσότερη δράση ώστε να κάλυψει τις τρύπες της ταινίας (που οφείλεται κυρίως στους περισσότερους χαρακτήρες της ταινίας με πρώτο και χειρότερο το πρωταγωνιστικό ζευγάρι) και να είχε ένα φινάλε πιο πειστικό κι ικανοποιητικό. Ευτυχώς δεν ήταν όλοι οι χαρακτήρες ηλίθιοι μιας και χαρακτήρες όπως ο Kazuma (που έχει τον πιο ουσιαστικό ρόλο στην ιστορία κι αυτός θα έπρεπε να είναι ο πρωταγωνιστής μιας κι αυτός είναι που βγάζει το φίδι από την τρύπα) κι ο παππούς του (που έχει την φωνή του Ηapposai από το Ranma 1/2 για όσους το πρόσεξαν) να σώζουν την κατάσταση. Να 'χα κι εγώ έναν τέτοιο παππού... Cool

Με δύο λόγια; Aν η ταινία είχε περισσότερη δράση και καλύτερο casting θα ήταν τουλάχιστον πιο απολαυστική. Αν και δεν το μετανιώσαν που την είδα (είχε την πλάκα της τουλάχιστον ακόμα και με τα ελαττώματά της) αλλά σαφώς δεν θα καθόμουν να την ξανάβλεπα ακόμα και με παρέα. Έτσι με αρκετή αυστηρότητα (λόγω των υψηλών προσδοκίως που είχα και λόγω του overhype) του βάζω 6/10. Και τώρα βγάλτε μια γαμάτη, shonen οriental spin-off tv series/OVA/videogame/whatever βασισμένο στο cyber-world Oz για να γουστάρουμε!

Kλείνοντας το post-σεντόνι μου, δεν έχω ξαναδεί anime με τόσο πολύ κίτρινη διαφήμιση: πληκτρολόγιο DeLL, τηλεοράσεις Sony, μπλουζίτσες Adidas, iPhone, κονσόλες Nintendo DSi (αν και δεν βλέπαμε λογότυπο, ο σχεδιασμός του ήταν ολόιδιος)...oι μπύρες Asahi έλειπαν μόνο από το οικογενειακό τραπέζι. Laughing Και σε άλλα anime έχουμε δει κίτρινη διαφήμιση αλλά ενός τουλάχιστον προϊόντος ανά anime (κλασσικό παράδειγμα η Pizza Hut στο Code Geass).


Έχει επεξεργασθεί από τον/την Vetus στις Τετ Ιαν 19, 2011 4:44 pm, 1 φορά
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
Hellbroth
Δημοσιεύθηκε: Τετ Ιαν 19, 2011 3:41 pm
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
:: ANiME.LoRD :: :: ANiME.LoRD ::

Συμμετέχει από: 21 Νοέ 07 Δημοσιεύσεις: 2433 Τόπος: Uk Wolverhampton Τώρα Βλέπω: Γραμμές κώδικα όλη την ώρα.
Diafwnw plirws.

Eixe pola stoixeia apo Digimon alla eixe kai ta dika tis kala.
Kalitero na vlepate tin tainia xwris na exete sto mialo sas ta digimon tha sximatizate mia kaliteri apopsi.

Opws kai na to kaneis einai gousta.

_________________


Oh god...He divided by 0! We're all dead! Noooo! Federal agents, capture him!
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Yahoo Messenger MSN Messenger
Vetus
Δημοσιεύθηκε: Τετ Ιαν 19, 2011 4:10 pm
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
::Moderator::
::Black Winged Angel::
::Moderator::<br>::Black Winged Angel::

Συμμετέχει από: 04 Μάϊ 04 Δημοσιεύσεις: 5127
Hellbroth έγραψε:
Kalitero na vlepate tin tainia xwris na exete sto mialo sas ta digimon tha sximatizate mia kaliteri apopsi.

Προσωπικά δεν έχω δει καθόλου την πρώτη ταινία Digimon ούτε είμαι πορωμένος με Digimon για να κάνω Digimon συσχετισμούς. Aλλά όπως και να 'χει όταν σεναριακά είναι σχεδόν ολόιδια με την πρώτη ταινία Digimon (μέχρι και στο φινάλε σχεδόν ίδια είναι) είναι δυνατόν να μην πηγαίνει κατευθείαν το μυαλό σου εκεί; Eίναι σαν να μου λες να βλέπω Code Geass χωρίς να πηγαίνει το μυαλό μου στο Death Note (μιας κι ο Zero είναι rip-off του Kira). Διότι άλλο πράγμα οι επιρροές κι άλλο πράγμα η στιγνή αντιγραφή (κοινώς, rip-off). Μην τα μπερδεύουμε. Δεν είναι π.χ. σαν το Οne Piece που έχει μεν επιρροές από Dragonball αλλά προσθέτει τα δικά του, καλά στοιχεία που το κάνει κάτι το ξεχωριστό αντί για μια απλή αντιγραφή. Kαι στο κάτω-κάτω της γραφής σκασίλα μου αν ήταν Digimon rip-off. Aυτό που μ' ενδιέφερε κυρίως (και τ' οποίο φαίνεται ότι προσπερνάς) είναι ότι περιμένα μια ταινία προδιαγραφών The Girl Who Leapt Through Τime κάτι τ' οποίο δυστυχώς δεν μου πρόσφερε το Summer Wars.

Hellbroth έγραψε:
Eixe pola stoixeia apo Digimon alla eixe kai ta dika tis kala.

Για πες μου μερικά.

Hellbroth έγραψε:
Opws kai na to kaneis einai gousta.

Απόψεις είναι, όχι γούστα. Να τα ξεχωρίζουμε αυτά.
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
Hellbroth
Δημοσιεύθηκε: Τετ Ιαν 19, 2011 6:00 pm
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
:: ANiME.LoRD :: :: ANiME.LoRD ::

Συμμετέχει από: 21 Νοέ 07 Δημοσιεύσεις: 2433 Τόπος: Uk Wolverhampton Τώρα Βλέπω: Γραμμές κώδικα όλη την ώρα.
To paidi pou egrafe tous arithmous. I giagia o aswtos ios.

Ton an sarese i tainia i oxi thelw na pistevw einai kai thema goustou i apopsi exei na kanei me allo pragma.

_________________


Oh god...He divided by 0! We're all dead! Noooo! Federal agents, capture him!
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Yahoo Messenger MSN Messenger

Επισκόπηση όλων των Δημοσιεύσεων που έγιναν πριν από:  

Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας
Σελίδα 2 από 2
Μετάβαση στη σελίδα Προηγούμενη  1, 2

Μετάβαση στη:  



Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Δ.Συζήτησης