Το ξέρατε ότι onna σημαίνει γυναίκα;


Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας

Σελίδα 1 από 1
 AnimePlanet Forums Αρχική σελίδα    Culture & Life Style    Ταξιδι στην Ιαπωνια - Ειναι τελικα φθηνο οπως λενε?
[Aoshi]
Δημοσιεύθηκε: Τρι Μάϊ 17, 2011 2:41 am
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
::Moderator::
::Lock Machine::
::Moderator::<br>::Lock Machine::

Συμμετέχει από: 14 Μάϊ 04 Δημοσιεύσεις: 1811 Τόπος: Thessaloniki@Greece.EU
Ταξίδι στην Ιαπωνία

Προχτες λοιπον επεσα στο παραπανω link. Διαβαζοντας το κειμενο μου ηταν λιγο δυσκολο να πιστεψω οτι μονο με 3000? μπορεις να πας Ιαπωνια, να μεινεις 20 μερες και να γυρισεις.
Επομενως, θελω αν γνωριζει καποιος να μου πει κατα ποσο ισχυουν αυτα που λεει το κειμενο, γιατι αν οντως κοστιζει τοσο για 20 μερες το σκεφτομαι ΠΟΛΥ σοβαρα!

Rock n roll!

_________________

The answer lies in a place with a view.
Technology Corner
Γενικοι Κανονες
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος AIM διεύθυνση Yahoo Messenger MSN Messenger ICQ Αριθμός
Ryuuzaki
Δημοσιεύθηκε: Τρι Μάϊ 17, 2011 11:56 am
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
:: HooKeD.SeRiouSLy :: :: HooKeD.SeRiouSLy ::

Συμμετέχει από: 17 Νοέ 07 Δημοσιεύσεις: 157 Τόπος: Βεροια - Πρέβεζα Τώρα Βλέπω: One-Piece,Naruto,Bleach,Fairy Tail, Gintama, Durarara! και την ζωη μου να μικραινει
Κοίτα, εγώ δεν έχω πάει αλλα το σκέφτομαι αρκετο καιρό, Με δικούς μου πρόχειρους υπολογισμούς χρειαζομουν 3000 euro για 14 μερες Ιαπονία, Αλλά ο τύπος φαίνεται να ξέρει 2-3 πράματα παραπάνω, οπότε υποθέτω του χρόνου τον μάρτιο την κάνω για Japan για καμιά 20αριά μέρες Very Happy

_________________
THERE ARE NO CHOICES, NOTHING BUT A STRAIGHT LINE. THE ILLUSION COMES AFTERWARDS WHEN YOU ASK "WHY ME?" AND
"WHAT IF?" WHEN YOU LOOK BACK, SEE THE BRANCHES, LIKE A PRUNE BONSAI TREE, OR A FORKED LIGHTNING. IF YOU HAD DONE SOMETHING DIFFERENTLY, IT WOULDN'T BE YOU, IT WOULD BE SOMEONE ELSE LOOKING BACK, ASKING A DIFFERENT SET OF QUESTIONS...
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email MSN Messenger
ATANASHIOSU
Δημοσιεύθηκε: Τρι Μάϊ 17, 2011 2:00 pm
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
:: ANiME.oNe :: :: ANiME.oNe ::

Συμμετέχει από: 22 Μάρ 04 Δημοσιεύσεις: 723 Τόπος: Σαππόρο Τώρα Βλέπω: Την οθόνη του υπολογιστή μου.
Το πιο φτηνό μέρος για να περάσει κανείς το βράδυ στην Ιαπωνία είναι τα ίντερνετ καφέ . Με 1000-1500 γιεν (γύρω στα 10 ευρώ) τη βγάζεις άνετα. (Το έχω δοκιμάσει ο ίδιος)
Τα περισσότερα λειτουργούν επί 24ώρου βάσεως, όλο τον χρόνο, έχουν μπάνιο και δωρεάν ποτά, πέρα από το ίντερνετ και τα μάνγκα. (Τσεκάρετε πριν αποφασίσετε)

Το πιο φτηνό μέρος για φαγητό είναι τα φοιτητικά εστιατόρια. Καλό και φτηνό. Με 400-500 γιεν (4-5 ευρώ τρως άκρως ικανοποιητικά).

Μια ακόμα καλή ιδέα είναι να ψωνίζετε από τα σούπερ μάρκετ φαγητό απόγευμα προς βράδυ, γιατί τότε οι τιμές πέφτουν, οπότε καθαρίζουμε με 200-300 γιεν.

_________________
ΤΑΠΑΝΤΑΡΕΙ
諸行無常
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα MSN Messenger
noname
Δημοσιεύθηκε: Τρι Μάϊ 17, 2011 6:25 pm
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
XD XD XD XD XD

Συμμετέχει από: 31 Μάϊ 04 Δημοσιεύσεις: 2829 Τόπος: Αθήνα - θεσσαλονίκη Τώρα Βλέπω: OMG!!! πώς βρέθηκε αυτό εκει ?
ATANASHIOSU έγραψε:
Το πιο φτηνό μέρος για να περάσει κανείς το βράδυ στην Ιαπωνία είναι τα ίντερνετ καφέ . Με 1000-1500 γιεν (γύρω στα 10 ευρώ) τη βγάζεις άνετα. (Το έχω δοκιμάσει ο ίδιος)
Τα περισσότερα λειτουργούν επί 24ώρου βάσεως, όλο τον χρόνο, έχουν μπάνιο και δωρεάν ποτά, πέρα από το ίντερνετ και τα μάνγκα. (Τσεκάρετε πριν αποφασίσετε)

μισό ευνοείς ουσιαστικά να μένεις σε internet cafe και να κοιμάσαι σε αυτά ???
οχί πως δεν έχω κοιμηθεί και σε χειρότερα ... αλλά δλδ μπορεί να πας το βράδυ σε ίντερνετ καφέ και να είναι και 10 τουρίστες μέσα που να λιώνουν ????

_________________
Not everything that can be counted counts, and not everything that counts can be counted.
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα MSN Messenger
TannoBuchino
Δημοσιεύθηκε: Τρι Μάϊ 17, 2011 9:38 pm
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
:: ANiME.LoRD :: :: ANiME.LoRD ::

Συμμετέχει από: 04 Νοέ 06 Δημοσιεύσεις: 4243 Τόπος: &#12486;&#12469;&#12525;&#12491;&#12461;
Μάλλον δεν το έχεις ψάξει και πολύ καλά. Υπάρχουν και κάποιες τιμές προσφοράς που μπορείς να μένεις για 1 μήνα με λιγότερα λεφτά. Οι τιμές άνα άτομο κυμαίνονται στα ?900-?1500. Αν είναι να πας με ?3000, τότε πολύ σοβαρά πρέπει να το σκεφτείς να ΜΗΝ πας. Θα φαληρίσεις έτσι.

Επίσης δεν είναι και η κατάλληλη εποχή να πας λόγω των σεισμών και των ραδιενέργιων εκεί. Περίμενε να κοπάσει ο ντόρος και μετά θα πας.

Προσωπικά, ήθελα να πάω κι εγώ, αλλά δεν μου έκατσε ευκαιρία λόγω ανεργίας και εκπαιδευτικής περιόδου τότε. Τώρα που τελειώνει η εκπαιδευτική μου περίοδος, θα σκεφτώ να βρω να δουλέψω και να μαζέψω λεφτά για να πάω.

_________________
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
Cloud...
Δημοσιεύθηκε: Τετ Μάϊ 18, 2011 5:41 pm
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
:: PoSSeSeD :: :: PoSSeSeD ::

Συμμετέχει από: 23 Ιούν 10 Δημοσιεύσεις: 265 Τόπος: Θεσσαλονίκη Τώρα Βλέπω: One Piece, Naruto, Fairy Tail
Να πας TannoBuchino και μετα να φωσφοριζεις οταν γυρισεις και να σε βαλουμε μασκοτ στο γηπεδο...μια που ειμαστε και φαμιλια θα τεριαζεις....
Υ.γ και εγω πιστευω οτι η προσφορα δν λεει..ειναι λιγο τσουχτερα και απο φιλο μου που πηγε λεει οτι εφαγε τρελα λευτα ειδικα στα μεταφορικα εντος της χωρας

_________________
[img]http://animeplanet.gr/forum/signatures/big_8466.png[/img]

----------------------------------------
Δοσ μοι πα στω και ταν γαν κινασω...
Οι καιροί ου μενετοί
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
ATANASHIOSU
Δημοσιεύθηκε: Κυρ Μάϊ 22, 2011 12:37 pm
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
:: ANiME.oNe :: :: ANiME.oNe ::

Συμμετέχει από: 22 Μάρ 04 Δημοσιεύσεις: 723 Τόπος: Σαππόρο Τώρα Βλέπω: Την οθόνη του υπολογιστή μου.
noname έγραψε:
ATANASHIOSU έγραψε:
Το πιο φτηνό μέρος για να περάσει κανείς το βράδυ στην Ιαπωνία είναι τα ίντερνετ καφέ . Με 1000-1500 γιεν (γύρω στα 10 ευρώ) τη βγάζεις άνετα. (Το έχω δοκιμάσει ο ίδιος)
Τα περισσότερα λειτουργούν επί 24ώρου βάσεως, όλο τον χρόνο, έχουν μπάνιο και δωρεάν ποτά, πέρα από το ίντερνετ και τα μάνγκα. (Τσεκάρετε πριν αποφασίσετε)

μισό ευνοείς ουσιαστικά να μένεις σε internet cafe και να κοιμάσαι σε αυτά ???
οχί πως δεν έχω κοιμηθεί και σε χειρότερα ... αλλά δλδ μπορεί να πας το βράδυ σε ίντερνετ καφέ και να είναι και 10 τουρίστες μέσα που να λιώνουν ????


Ακριβώς. Τα internet cafe είναι σίγουρα ο φθηνότερος τρόπος για να περάσεις την Ιαπωνία. Διαθέτουν "νυχτερινά" πακέτα (από 6-9 ώρες) και προσφέρουν ατομικό θαλαμίσκο που μπορείς να κοιμηθείς άνετα.

Τουρίστες πάντως δεν έχω δει, κυρίως γιατί το προσωπικό συνήθως δε μιλάει αγγλικά. Προσωπικά πάντως επιλέγω να μείνω σε internet cafe. Επίσης, δε χρειάζεται να κάνεις κράτηση, οπότε μπορείς να αποφασίσεις ανάλογα με τα κέφια που θα μένεις. Το κακό βέβαια είναι ότι δεν μπορείς να αφήσεις πράγματα, αλλά αυτό το πρόβλημα λύνεται πολύ απλά (και φτηνά) γιατί οι περισσότεροι σταθμοί τρένων έχουν ντουλάπια με κλειδαριές που μπορείς να αφήσεις τα τιμαλφή έναντι λίγων γιεν (100-200-300)

_________________
ΤΑΠΑΝΤΑΡΕΙ
諸行無常
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα MSN Messenger

Επισκόπηση όλων των Δημοσιεύσεων που έγιναν πριν από:  

Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας
Σελίδα 1 από 1

Μετάβαση στη:  



Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Δ.Συζήτησης