Το ξέρατε ότι himitsu σημαίνει μυστικό;


Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας

Σελίδα 1 από 1
 AnimePlanet Forums Αρχική σελίδα    Γενικές Συζητήσεις    Χρήστες Paypal προσοχή!
Kain
Δημοσιεύθηκε: Σαβ Ιούν 11, 2011 6:16 am
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
:: ANiME.oNe :: :: ANiME.oNe ::

Συμμετέχει από: 13 Δεκ 03 Δημοσιεύσεις: 709
Σήμερα μου ήρθε ένα mail από Service Paypal (noreply@service.net) με τίτλο "Attention ! Your Paypal Account Has Been Limited !‏". Το μήνυμα περιείχε το εξής κείμενο:

Spoiler:
Παράθεση:
Information Regarding Your account:
Dear PayPal Member:

Attention! Your PayPal account has been limited!

As part of our security measures, we regularly screen activity in the PayPal system.We recently contacted you after noticing an issue on your account.We requested information from you for the following reason:

Our system detected unusual charges to a credit card linked to your PayPal account.

Reference Number: (...)

This is the Last reminder to log in to PayPal as soon as possible. Once you log in, you will be provided with steps to restore your account access.

Once you log in, you will be provided with steps to restore your account access. We appreciate your understanding as we work to ensure account safety.

We thank you for your prompt attention to this matter. Please understand that this is a security measure intended to help protect you and your account. We apologise for any inconvenience..

Sincerely,
PayPal Account Review Department
Copyright © 1999-2011 PayPal. All rights reserved. PayPal Ltd. PayPal FSA Register Number: (...).


Είχε και ένα link που έγραφε "Click here to activate your account". Μόνο όταν είδα πως το link οδηγεί σε σελίδα xsaup.com μου μπήκαν ψύλλοι στα αυτιά, καθώς ήμουν έτοιμος να το πατήσω. (Νά 'ναι καλά ο Firefox που σου δείχνει πού οδηγεί ένα link πριν το πατήσεις.) Καθώς συχνά ελέγχω από το Paypal εάν έχει μπει ο μισθός μου στην κάρτα μου, οπότε πολύ συχνά πάω να κάνω αγορά μέσω Paypal και δεν τη δέχεται επειδή δεν έχω ακόμα πληρωθεί, το μήνυμα κόντεψε να με πείσει πως από τις πολλές προσπάθειες που κάνω κατά καιρούς μου κλείδωσε ο λογαριασμός. Πήγα, λοιπόν, να δοκιμάσω ξανά, και όλα ήταν κανονικά, δεν μου έβγαλε κανένα μήνυμα πως ο λογαριασμός μου έχει κλειδώσει. Μπήκα και στο προφίλ μου, και δεν έλεγε τίποτα.

Αυτό είναι ίσως το πιο πειστικό και καλοφτιαγμένο spam mail που έχω λάβει ποτέ. Είχε μέχρι και την εικόνα του Paypal, ανεβασμένη, ωστόσο από άλλο site, και παραθυράκι δίπλα που έλεγε να μην δίνουμε τον κωδικό μας και όλον αυτόν τον γνωστό τυφλοσούρτη. Για αυτό, χρήστες Paypal προσοχή: Εάν λάβετε τέτοιο mail ελέγξ'τε τον λογαριασμό σας πριν πατήσετε οτιδήποτε!

_________________

"Ο εχθρός που νικάς παραμένει εχθρός σου. Ο εχθρός που πείθεις γίνεται φίλος σου."
Όταν οι αετοί πετούν ψηλά, η κοτσυλιά πονάει!
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Itachi_kun1990
Δημοσιεύθηκε: Σαβ Ιούν 11, 2011 6:21 am
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
:: ANiME.LoRD :: :: ANiME.LoRD ::

Συμμετέχει από: 17 Δεκ 07 Δημοσιεύσεις: 3134 Τόπος: Θεσσαλονίκη Τώρα Βλέπω: Naruto,One piece,toriko,hunterXhunter,buddy complex,space dandy και πολλά ακόμα
thx kain για την ενημέρωση

_________________
oruka karu ota tatoyito, koro noreo koros taka. urame, nikume, soste mini kouiki oni mai. nigete, nigete sein shiomi tsokumai. soste itsu kara, oreta nazi omote oreno mai koi
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα Yahoo Messenger MSN Messenger
TannoBuchino
Δημοσιεύθηκε: Σαβ Ιούν 11, 2011 1:14 pm
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
:: ANiME.LoRD :: :: ANiME.LoRD ::

Συμμετέχει από: 04 Νοέ 06 Δημοσιεύσεις: 4243 Τόπος: テサロニキ
Αυτό γίνεται παντού εξαιτίας των hackers. Ενημέρωσε το Paypal και θα είσαι comble.

_________________
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
kabez
Δημοσιεύθηκε: Σαβ Ιούν 11, 2011 2:30 pm
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
:: ANiME.LoRD :: :: ANiME.LoRD ::

Συμμετέχει από: 12 Νοέ 04 Δημοσιεύσεις: 3238 Τόπος: borderguard
Οι τυπαδες ειναι απιστευτοι παντως - με την κακη εννοια - .
Φτιαχνουν ολοκληρες σελιδες βιτρινες 100% απομιμησεις απο τις αυθεντικες.!

Εχω δει παρομοιο περιπου email απο την εθνικη τραπεζα. Ελεγε να πατησεις κλικ στο λινκ της τραπεζας (με τα logo και με το επισημο παγερο υφος τραπεζας) και να κανεις login στον λογαριασμο σου, αλλα οταν πηγαινες το ποντικι πανω απο το λινκ , η διευθυνση που εδειχνε κατω κατω αριστερα για το που οδηγει το λινκ ηταν κατι σαν sijdfasidh.tk
.


Παντως απο paypal αμα δεν θες να την πατησεις ποτε, και αμα ειναι μια τραπεζα που ελεγχεις και χρειαζεσαι συχνα, τοτε καλο ειναι να την βαλεις σε φιλτρο ταξινομησης , ωστε καθε εμαιλ που θα ερχεται απο το info @ paypal.com (<--παραδειγμα!!!!δε θυμαμαι το κανονικο τους μαιλ!) , να πηγαινει κατευθειαν σε εναν folder του μαιλ σου. Αυτο εχω κανει και εγω και ετσι ξερω οτιδηποτε ειναι σε εκεινον τον folder ειναι 100% απο το email του paypal

Παντως θα επρεπε να ειχες ψιλιαστει ηδη απο το email του αποστολεα.
Το noreply @ service. net , τι ειναι? Κοτζαμ paypal και δεν ειχε χρηματα να εχει δικο του domain και χρησιμοποιει @ service ?

_________________
"Whoever fights monsters should see to it that in the process he does not become a monster.
And when you stare into the abyss the abyss stares back at you"

Friedrich Nietzsche

http://www.animeplanet.gr/425_blue_submarine_no6.html

.



-
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
vazelos3
Δημοσιεύθηκε: Σαβ Ιούν 11, 2011 5:35 pm
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
:: ANiME.DRuNK :: :: ANiME.DRuNK ::

Συμμετέχει από: 07 Δεκ 07 Δημοσιεύσεις: 467 Τόπος: Athens/Patra Τώρα Βλέπω: One piece, Fairy tail, Beelzebub, ao no excorsist k.a...
Thanks man! poli kalo tip.

Episis, kati paromoio simvainei genika kai me logariasmous trapezon kai ti xrisi tou i-bank.
Mou erxontai sixna spam-mail oti kai kala prepei na patiso gia na alla3o ton kodiko mou gt kapoios prospathei na me hackarei!
Alla ok auto den einai toso pisteuto oso to parapano gia to paypal..

_________________


SPIN ON!

One Piece spoiler!!
Spoiler:


Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος MSN Messenger
Arekkusu
Δημοσιεύθηκε: Σαβ Ιούν 11, 2011 5:51 pm
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
:: PoSSeSeD.SeRiouSLy :: :: PoSSeSeD.SeRiouSLy ::

Συμμετέχει από: 07 Ιαν 09 Δημοσιεύσεις: 323 Τόπος: Shangri-La Τώρα Βλέπω: Naruto Shippuuden
Κλασικό phishing Wink

_________________
Isn’t it weird how the death of one person washes out the color of an entire village?

Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Ground_zero
Δημοσιεύθηκε: Σαβ Ιούν 11, 2011 5:57 pm
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
:: ANiME.LoRD :: :: ANiME.LoRD ::

Συμμετέχει από: 18 Δεκ 03 Δημοσιεύσεις: 2281 Τόπος: Right behind you... Τώρα Βλέπω: Mesa sto myalo sou....
Apo to noreply@service.net kai mono eprepe na katalaveis ti egine.

_________________

www.finalfantasy-gr.tk
http://www.youtube.com/user/GamersOdyssey
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα MSN Messenger

Επισκόπηση όλων των Δημοσιεύσεων που έγιναν πριν από:  

Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας
Σελίδα 1 από 1

Μετάβαση στη:  



Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Δ.Συζήτησης