Το ξέρατε ότι yuubinkyoku σημαίνει Ταχυδρομείο;


Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας

Σελίδα 1 από 1
 AnimePlanet Forums Αρχική σελίδα    Games    Μεταχειρισμένα παιχνίδια: κατά πόσο στηρίζουν την βιομηχανία
Vetus
Δημοσιεύθηκε: Τετ Φεβ 22, 2012 3:58 am
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
::Moderator::
::Black Winged Angel::
::Moderator::<br>::Black Winged Angel::

Συμμετέχει από: 04 Μάϊ 04 Δημοσιεύσεις: 5127
Ορισμένα άτομα όταν θέλουν να παίξουν κάποιο παλιό παιχνίδι για κονσόλα προηγούμενης γενιάς αντί να κατεβάσουν το rom/iso για να το παίξουν σε κάποιον emulator ή σε "χακαρισμένη" κονσόλα που σαφώς θεωρείται παράνομο προτιμούν να τ' αγοράσουν μεταχειρισμένο από κάποιο άλλο άτομο ή από κάποιο κατάστημα πιστεύοντας ότι είναι νόμιμο μόνο και μόνο επειδή αγοράζουν αυθεντικό αντίτυπο του παιχνιδιού. Το ερώτημά όμως είναι: είναι νόμιμη η μεταπώληση παιχνιδιών;

H απάντηση είναι: Όχι. Αν διαβάσετε τις οδηγίες στην συσκευασία ενός παιχνιδιού θα δείτε ν' αναγράφεται ότι απαγορεύεται η μεταπώληση του παιχνιδιού. Μάλιστα στην Ιαπωνία υπάρχει ειδικό αυτοκόλλητο γι' αυτό στο μπροστινό εξώφυλλο σε αρκετά παιχνίδια. Το γιατί δεν το κυνηγάνε οι εταιρείες είναι ένα άλλο ζήτημα, ειδικά από στην στιγμή που ακόμα και μεγάλες αλυσίδες όπως το Public έχουν και ράφια με μεταχειρισμένα παιχνίδια. Και στα καινούρια παιχνίδια πάει στον κόρακα, αν υπάρχει μεγάλη ζήτηση και δεν φτάνουν τα ήδη υπάρχοντα αντίτυπα ακόμα και για μεταπώληση τότε οι εταιρείες πάνε και βγάζουν καινούρια αντίτυπα και μερικές φορές μάλιστα σε φθηνότερη τιμή όταν πρόκειται για παιχνίδι προηγούμενης season. Αλλά με τα παιχνίδια προηγουμένων γενιών που δεν βγαίνουν πλέον νέα αντίτυπα και σπάνια να βρεις σε κατάστημα ένα ολοκαίνουριο αντίτυπο νομίζεις ότι είναι νόμιμο και/ή σωστό όταν ορισμένοι επιτήδειοι gamers αισχροκερδούν εις βάρος άλλων gamers λες και φτιάξαν αυτοί τα παιχνίδια, ειδικά όταν ένα παιχνίδι είναι σπάνιο; Όχι βέβαια. Έτσι δεν υποστηρίζεις τoυς δημιουργούς, υποστηρίζεις τις τσέπες άλλων gamers.

Για να μπορείς να λες ότι πραγματικά στηρίζεις την βιομηχανία τότε τα λεφτά σου πρέπει να πηγαίνουν στις επανακυκλοφορήσεις παιχνιδιών προηγουμένων γενιών σε κονσόλα τωρινής γενιάς είτε όταν βγαίνουν σε retail μορφή είτε όταν κυκλοφορούν σε downloadable μορφή σε υπηρεσίες όπως το Virtual Console, το PSN και το XBLA. Κι ωραία, ένας μικρός αριθμός παιχνιδιών προηγουμένων γενιών επανακυκλοφορούν σε κονσόλες της τωρινής γενιάς. Με τα υπόλοιπα παιχνίδια όμως τι γίνεται; Eιδικά για παιχνίδια εταιρειών που έχουν κλείσει και καμιά άλλη εταιρεία δεν απέκτησε τα πνευματικά τους δικαιώματα;

To thread αυτό δεν αποτελεί άλλοθι για την πειρατεία αλλά μια απάντηση σε όσους νομίζουν ότι αγοράζοντας μεταχειρισμένα παιχνίδια (κυρίως προηγουμένων γενιών) είναι σωστοί κι έντιμοι gamers. Aπλά το κάνουν επειδή θέλουν να τα 'χουν στην συλλογή τους ασχέτως αν το άτομο απ' τ' οποίο αγόρασες το παιχνίδι το 'χει σουφρώσει από κάποιο κατάστημα όπως κάνουν ορισμένα πρεζάκια που σε σταματάνε στον δρόμο για να σου πουλήσουν γυαλιά. Μην το γελάτε, σαν παράδειγμα είναι ακραίο αλλά έτσι είχε αγοράσει πάμφθηνα ένας γνωστός μου το Gameboy Color με δυό κασσέτες όταν πηγαίναμε λύκειο: επειδή το άτομο που που το πούλησε το έκλεψε από την ξαδέρφη του.

Κλείνοντας το post να σας παραθέσω ένα motivational poster που είναι μια πολύ σωστή απάντηση στην παλιά, περιβόητη διαφημιστική καμπάνια κατά της πειρατείας των dvd ταινιών:
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
Re Kane Niaou
Δημοσιεύθηκε: Τετ Φεβ 22, 2012 10:20 am
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
:: ANiME.CRaZy :: :: ANiME.CRaZy ::

Συμμετέχει από: 06 Ιαν 08 Δημοσιεύσεις: 561 Τόπος: Αθηνα
εγω δεν μπορω καταλαβω γιατι την "πειρατεια" θελουν να την βγαλουν παρανομη απο την στιγμη φυσικα που διαμένετε δωρεαν,
δλαδη εγω αν αγορασω ενα cd μουσικης αυθεντικο και υστερα αυτο το κανω αντιγραφη με ενα νομιμο προγραμμα και το δωσω σε ενα φιλο μου θερουμε παρανομος?! δηλαδη οι εταιριες δεν σε αφηνουν καν να κανεις ενα αυθεντικο cd αντιγραφη,
εγω θα συνεχιζω την "πειρατεια" αν και δεν μου αρεσει σαν λεξη προτιμω την διανομη δωρεαν ή τζαμπα δεν ειναι ντροπη αυτη λεξη αν ειναι εις βαρος βιομηχανικων εταιριων ΤΖΑΜΠΑ
δεν λεωκαι το αυθεντικο εχει την χαρη του αλλα νομιζω πως ειναι υπερτιμημενο τωρα πια ολα μπορεις να βρεις σε καλες ποιότητες

_________________
Spoiler:

Spoiler:
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος MSN Messenger
powerboy
Δημοσιεύθηκε: Τετ Φεβ 22, 2012 1:00 pm
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
:: ANiME.DeViL :: :: ANiME.DeViL ::

Συμμετέχει από: 01 Μάρ 04 Δημοσιεύσεις: 1351 Τόπος: Ρόδος Τώρα Βλέπω: Hayate No Gotoku, Ichigo Mashimaro, Seto No Hanayome
Βασικά ο φίλος ΜΠΡΑΦ τα λέει πάρα πολύ καλά σχετικά με το όλο ζήτημα...

http://www.youtube.com/watch?v=A02SfqRyE8Q


Απλά οι εταιρίες παιχνιδιών πρέπει να προσαρμοστούν στα καινούργια δεδομένα.

_________________

Θέλετε να δείτε την κορούλα μου;
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα Yahoo Messenger
Vagelio
Δημοσιεύθηκε: Τετ Φεβ 22, 2012 2:46 pm
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
bishie hunter
:: AP Editor ::
bishie hunter<br>:: AP Editor ::

Συμμετέχει από: 28 Ιούν 08 Δημοσιεύσεις: 1090 Τόπος: Ηράκλειο Κρήτης/ Αθήνα
Γιατί να στηρίξουμε την βιομηχανία; Η βιομηχανία μας στηρίζει με τα μέτρα που παίρνει;

powerboy έγραψε:

Απλά οι εταιρίες παιχνιδιών πρέπει να προσαρμοστούν στα καινούργια δεδομένα.

That^. Πρέπει να αλλάξουν τελείως το σύστημα παραγωγής και διανομής τους.

_________________
Inspiration strikes when I'm actually trying to do my homework.
Η anime gallery μου στο deviantArt: www.nidoqueen4ever.deviantart.com
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Hazuki
Δημοσιεύθηκε: Τετ Φεβ 22, 2012 4:30 pm
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
::Moderator:: ::Moderator::

Συμμετέχει από: 06 Ιαν 04 Δημοσιεύσεις: 3211 Τόπος: Αθήνα
Re vetus tha mas koufaneis apogeumatiatika. Vevaia kai i agora metaxeirismenou den voithaei tin viomixania alla dn vlepw tipota to memto sto kapiws na poulisei kati pou einai idioktisia tou. I diafora me ti peiratia einai oti kapoios mporei na vgalei polla lefta poulontas antigrafa tou idiou paixnidiou, enw sta metaxeirismena oxi. Episis skepsou oti an poulisw to metaxeirismeno, exw tous porous na agorasw ena kainourgio paixnidi.

Apo tin alli exw agorasei dio fores sti zoi mou koutata paixnidia Razz

Episis den tha agoraza apo to prezaki/lathrempora tipota, oxi giati den voithaw tin viomixania alla giati me ta lefta pou tha dwsw o prwtos tha parei ti dwsi tou ki o allos exei paravei to nomo opote einai san tou lew mpravo.

_________________
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
Vetus
Δημοσιεύθηκε: Πεμ Φεβ 23, 2012 2:41 am
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
::Moderator::
::Black Winged Angel::
::Moderator::<br>::Black Winged Angel::

Συμμετέχει από: 04 Μάϊ 04 Δημοσιεύσεις: 5127
Hazuki έγραψε:
Re vetus tha mas koufaneis apogeumatiatika. Vevaia kai i agora metaxeirismenou den voithaei tin viomixania

Αυτά πέστα με μερικούς βλαμένους ηθικολόγους (ειδικά σε ορισμένα ελληνικά videogames forums) που λένε "Α, η πειρατεία κάνει κακό, είναι παράνομο!" αλλά νομίζουν ότι με το ν' αγοράζουν διαρκώς μεταχειρισμένα παιχνίδια στηρίζουν την βιομηχανία κι ότι είναι κυριλέ επειδή δεν το κυνηγάνε οι εταιρείες. Ούτε και το jailbreak σε smartphones και κονσόλες το κυνηγάνε οι εταιρείες (φυσικά, όμως, έχουν βρει άλλες πουστίες για να τ' αντιμετωπίσουν όπως τα updates και την άρνηση να σου κάνουν δωρεάν service το μηχάνημά σου σε περίπτωση που το πάρουν χαμπάρι) αλλά οι ίδιοι οι ηθικολόγοι πάλι γκρινίαζουν ότι είναι κακό επειδή είναι παράνομο. Και να μου λένε ότι ο αγοραστής έχει δικαίωμα να το πουλήσει. Άντε βγάλε άκρη μαζί τους.
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
Hazuki
Δημοσιεύθηκε: Πεμ Φεβ 23, 2012 9:17 am
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
::Moderator:: ::Moderator::

Συμμετέχει από: 06 Ιαν 04 Δημοσιεύσεις: 3211 Τόπος: Αθήνα
Ela re mallon se peirazoun Razz
Tespa thimamai oti sto site tou assembler itan enantion tis agoras metaxeirismenwn alla ekei milame gia teleiws allo epipedo Razz

_________________
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
silver
Δημοσιεύθηκε: Παρ Φεβ 24, 2012 7:20 pm
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
:: HooKeD.SeRiouSLy :: :: HooKeD.SeRiouSLy ::

Συμμετέχει από: 03 Ιαν 09 Δημοσιεύσεις: 154 Τόπος: athina,Zanarkand Τώρα Βλέπω: naruto,bleach,onepiece,fairytail,finalfantasy
eidika twra pou i oikonomia tou kathe spitiou stin xwra mas paei kata diaolou me to dikio mas na protimoume tin peirateia twra kai ta lefta gia metaxeirismeno einai pleon duskolo na ta mazepseis...Sad
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος MSN Messenger
kabez
Δημοσιεύθηκε: Σαβ Φεβ 25, 2012 1:13 am
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
:: ANiME.LoRD :: :: ANiME.LoRD ::

Συμμετέχει από: 12 Νοέ 04 Δημοσιεύσεις: 3238 Τόπος: borderguard
Vetus έγραψε:
Hazuki έγραψε:
Re vetus tha mas koufaneis apogeumatiatika. Vevaia kai i agora metaxeirismenou den voithaei tin viomixania

Αυτά πέστα με μερικούς βλαμένους ηθικολόγους (ειδικά σε ορισμένα ελληνικά videogames forums) που λένε "Α, η πειρατεία κάνει κακό, είναι παράνομο!" αλλά νομίζουν ότι με το ν' αγοράζουν διαρκώς μεταχειρισμένα παιχνίδια στηρίζουν την βιομηχανία κι ότι είναι κυριλέ επειδή δεν το κυνηγάνε οι εταιρείες.


κατσε κατσε,

αλλο το "δεν βοηθαω την βιομηχανια" [μεταχειρισμενα] , και αλλο το "βγαζω $$$ εις βαρος της βιομηχανιας κλεβοντας των κοπο αλλων"! [πειρατεια]

Βεβαια οποιος οντως πιστευει οτι με το να αγορασει ενα μεταχειρισμενο παιχνιδι προσφερει κατι στην αγορα και στους οριτζιναλ διημιουργους ειναι οντως ακυρος, αλλα δε ξερω, εγω προσωπικα δεν εχω ακουσει κανεναν που να υποστηριζει αυτη την αποψη. Οι πιο πολλοι ηθικολογοι που εχουν βιβλιοθηκες με οριτζιναλ τιτλους απλα κραζουν την κερδοφορα πειρατεια και καλα κανουν κιολας.

_________________
"Whoever fights monsters should see to it that in the process he does not become a monster.
And when you stare into the abyss the abyss stares back at you"

Friedrich Nietzsche

http://www.animeplanet.gr/425_blue_submarine_no6.html

.



-
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
ATANASHIOSU
Δημοσιεύθηκε: Σαβ Φεβ 25, 2012 12:07 pm
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
:: ANiME.oNe :: :: ANiME.oNe ::

Συμμετέχει από: 22 Μάρ 04 Δημοσιεύσεις: 723 Τόπος: Σαππόρο Τώρα Βλέπω: Την οθόνη του υπολογιστή μου.
Ωραίο θέμα.
Λοιπόν, και εγώ έχω παρατηρήσει αυτό που λες.
Όντως, υπάρχει το σήμα σε μερικά παιχνίδια. (Όχι όλα)
Τουλάχιστον στα παιχνίδια που έχω για Dreamcast είναι παντού. Στα παιχνίδια του Playstation δεν το έχω δει.
Το σίγουρο είναι ότι στην Ιαπωνία μεταχειρισμένα παιχνίδια (ακόμα και αυτά που αναγράφουν ότι απαγορεύεται η μεταπώληση) μπορεί να βρεις κανείς πολύ εύκολα και να τα αγοράσει νομιμότατα (και με απόδειξη παρακαλώ), είτε από μαγαζιά μεταχειρισμένων παιχνιδιών είτε από το διαδίκτυο. Και εμένα μου είχε κάνει εντύπωση αυτό, αλλά εφόσον οι Ιάπωνες το επιτρέπουν, δεν μας πέφτει λόγος παραπάνω. Δεν ξέρω τι νομικό παραθυράκι υπάρχει και το κάνει επιτρεπτό, αλλά εφόσον γίνεται, γίνεται.

Πάντως πρέπει να σκεφτούμε ότι πολλοί gamers αγοράζουν παιχνίδια, με την προϋπόθεση ότι θα μπορούν να τα πουλήσουν όταν τα τερματήσουν ή τα βαρεθούν. Οπότε εφόσον η μεταπώληση παιχνιδιών είναι de facto επιτρεπτή, αγοράζοντας κάποιο παιχνίδι μεταχειρισμένο, ουσιαστικά δίνεις τη δυνατότητα σε κάποιον να αγοράσει ένα γνήσιο παιχνίδι. (Για αυτό ίσως και το επιτρέπουν οι εταιρίες). Σίγουρο το καλύτερο θα ήταν να υποστηρίξεις τους δημιουργούς αγοράζοντας το παιχνίδι καινούριο, αλλά νομίζω πως έστω και μεταχειρισμένο, δείχνεις κάποια εκτίμηση και μικρή έστω υποστήριξη στους δημιουργούς. Προτιμότερο από το να ενισχύσεις το μοντέλο της απλής αντιγραφής μέσω rom/iso.

Παράδειγμα. Μια Α εταιρία βγάζει ένα Χ παιχνίδι.
Αν η μεταπώληση απαγορεύεται, θα αγοράσουν το παιχνίδι μόνο αυτοί που πραγματικά το θέλουν για πάντα.
Αν η μεταπώληση επιτρέπεται, θα αγοράσουν το παιχνίδι και αυτοί που το θέλουν, αλλά και άλλοι που είτε θέλουν απλά να το παίξουν για λίγο και μετά να το πουλήσουν ή ακόμα και μερικοί που δεν είναι σίγουροι 100% αν αξίζει να το αγοράσουν. (Αν ένα παιχνίδι είναι καλό ίσως να το κρατήσουν).
Οπότε εγώ λέω πώς το αν επιτρέπεται ή όχι η μεταπώληση, δεν είναι κάτι που μπορεί να μειώσει δραστικά τις πωλήσεις ενός παιχνιδιού. (Ίσως μάλιστα να ανεβάζει τις πωλήσεις.)

Τέλος, η βασική διαφορά είναι η εξής: Ένα μεταχειρισμένο παιχνίδι μπορώ αν θέλω να το πουλήσω χωρίς απολύτως καμία νομική κύρωση, ενώ αντίθετα ενα rom/iso απαγορεύεται.


Έχει επεξεργασθεί από τον/την ATANASHIOSU στις Σαβ Φεβ 25, 2012 12:58 pm, 2 φορές συνολικά

_________________
ΤΑΠΑΝΤΑΡΕΙ
諸行無常
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα MSN Messenger
shaman-king
Δημοσιεύθηκε: Σαβ Φεβ 25, 2012 12:44 pm
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
:: r00k ::

Συμμετέχει από: 16 Φεβ 12 Δημοσιεύσεις: 14 Τώρα Βλέπω: Mirai Nikki, Guilty Crown
Οσο συνεχιζεται η εκμεταυλευση απο τις βιομηχανιες, τοσο θα συνεχισει να υπαρχει η πειρατεια. Η πειρατεια ειναι η λογικη αντιδραση στην αδικια και οχι εγκλημα.

_________________
Naru Narusegawa
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Itachi_kun1990
Δημοσιεύθηκε: Σαβ Φεβ 25, 2012 12:58 pm
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
:: ANiME.LoRD :: :: ANiME.LoRD ::

Συμμετέχει από: 17 Δεκ 07 Δημοσιεύσεις: 3134 Τόπος: Θεσσαλονίκη Τώρα Βλέπω: Naruto,One piece,toriko,hunterXhunter,buddy complex,space dandy και πολλά ακόμα
καλά τώρα δε ξες και ποιός "δήθεν" gamer είναι όντως της μίας άποψης και την ακολουθά. Ώσο στο οικονομικό υπάρχει διαφορά στην αγορά εδώ και στην αγορά έξω Plus υπάρχουν και site που ρίχνουν απίστευτα τις τιμές σε ένα game πάντως και επιδή οι εταιρίες έχουν δει τι γίνεται με τις πολίσεις, βγάζουν και τα platinum που σαφώς είναι φθινώτερα. Τώρα η βιομηχανεία στηρίζεται στα αυθεντικά καθώς υπάρχει "και" ο μεσάζοντας ενώ στα μεταχειρισμένα το μόνο που υπάρχει είναι ο μεσάζοντας

_________________
oruka karu ota tatoyito, koro noreo koros taka. urame, nikume, soste mini kouiki oni mai. nigete, nigete sein shiomi tsokumai. soste itsu kara, oreta nazi omote oreno mai koi
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα Yahoo Messenger MSN Messenger

Επισκόπηση όλων των Δημοσιεύσεων που έγιναν πριν από:  

Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας
Σελίδα 1 από 1

Μετάβαση στη:  



Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Δ.Συζήτησης