Το ξέρατε ότι ana σημαίνει τρύπα;


Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας

Σελίδα 1 από 1
 AnimePlanet Forums Αρχική σελίδα    Γενικές Συζητήσεις    access point
Re Kane Niaou
Δημοσιεύθηκε: Παρ Ιούλ 26, 2013 10:18 am
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
:: ANiME.CRaZy :: :: ANiME.CRaZy ::

Συμμετέχει από: 06 Ιαν 08 Δημοσιεύσεις: 561 Τόπος: Αθηνα
πως κανω access point προφανως και το εχω googlari πρωτα,αλλα θα ηθελα να ρωτησω κατι πρωτα διοτι στο πλαισιο δεν ηταν και πολυ συζητισιμοι τεσπα ,απο το μοντεμ που θελω να παιρνω ιντερνετ ειναι ενα thomson και εγω αυτο που εχω ειναι ZTE μοντεμ παλι δηλαδη απο μοντεμ σε μοντεμ γινεται?
Και το αλλο ειναι οτι εχω παρει ενα stick 300 αλλα το σημα ειναι πολυ ασθενες ειπα να το επεκττηνω με καλωδια usb αλλα στις ενωσεις χανεται το σημα μετα ειπα να κοψω τα καλωδια usb και να το κανω ενα μονομενο αλλα παλι δεν τιποτα ,αυτο που θελω να πω πρωτου να παω να παρω ενα access point με αυτα που διαθετω γινεται κατι.
ευχαριστω Very Happy

_________________
Spoiler:

Spoiler:
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος MSN Messenger
Hazuki
Δημοσιεύθηκε: Παρ Ιούλ 26, 2013 12:56 pm
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
::Moderator:: ::Moderator::

Συμμετέχει από: 06 Ιαν 04 Δημοσιεύσεις: 3211 Τόπος: Αθήνα
Χωρίς να θέλω να στη πω αλλά ειλικρινά δεν καταλαβαίνω τι λες! Razz

Από αυτά που κατάλαβα το modem σου είναι ένα thomson.
Στην διάθεση σου έχεις ένα zte modem και μία usb wifi κάρτα που υποστηρίζει Ν protocol.

Πήγες στο plaisio, ζήτησες access point και σου αρχίσανε τις γνωστές βλακείες.

Μπορείς να κάνεις τα εξής:

1) Να πάρεις καλύτερη κεραία για το Thomson, αν αυτή μπορεί να αφαιρεθεί εύκολα, προσοχή αν το modem στον έχει παραχωρήσει ο provider.

2) Να αλλάξεις την κεραία στο usb αν έχει και μπορεί να αφαιρεθεί.

Σε κάθε περίπτωση παίρνεις κεραία με περισσότερα dbi από αυτήν που έχεις τώρα, θα πρέπει να βρεις το manual να δεις πόσο είναι.

Το zte σου είναι άχρηστο, μην το σκέφτεσαι καν.

Αυτό που θα σου πρότεινα είναι να πάρεις μια καλή pci κάρτα για το computer σου, αν είναι laptop κάποιο usb με αποσπόμενη κεραία. Τέλος αν θες να καλύψεις κι άλλες συσκευές τότε μόνο σκέψου ότι θες access point που να υποστηρίζει όμως και client mode. Επίσης το client mode να μπορεί να δεχθεί δίκτυα από modem διαφορετικής μάρκας. Μπορείς να δεις και repeaters αλλά σε κάθε περίπτωση για να πάρεις ένα καλό θα σου στοιχίσει πενηντάρι και πάνω.

Νομίζω απλά πήγαινε το computer σου λίγο ποιο κοντά στο modem κάνε ένα speedtest. Μετά βάλτο στη θέση του, κάνεις πάλι speedtest.

Αν τα αποτελέσματα είναι παρόμοια δεν νομίζω ότι χρειάζεται να κάνεις κάτι απλά θα έχεις δύο γραμμούλες αντί για 4. Razz

ps: Speedtest εννοείται μέσω internet, όχι τοπικά.

_________________
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
Re Kane Niaou
Δημοσιεύθηκε: Σαβ Ιούλ 27, 2013 3:12 pm
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
:: ANiME.CRaZy :: :: ANiME.CRaZy ::

Συμμετέχει από: 06 Ιαν 08 Δημοσιεύσεις: 561 Τόπος: Αθηνα
ευχαριστω ... αλλα δεν καταλαβα και πολλα Razz ,
πιο λιανα να το πω εγω θελω να "δανειζομαι" ιντερνετ απο τον επανω οροφο και εχω ενα stickaki 300 σε σταθερο αλλα το σημα ειναι ασθενες και ελεγα να το επεκτηνω με καλωδια usb ωστε να βαλω το stickaki κοντα στο παραθυρο αλλα με τα καλωδια usb χανεται το σημα στις ενωσεις απο οτι καταλαβα μετα ειπα να επιχειρισω να ενωσω τα καλωδια usb και να το κανω ενα μονομενω (15 μετρα) αλλα το σημα δεν επιανε καν μαλλον επειδη ειναι τεραστιο το καλωδιο.απο οτι καταλαβα πρεπει να παρω ενα stickaki 600αρι ή ενα router acceses point σωστα ?
ευχαριστω

_________________
Spoiler:

Spoiler:
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος MSN Messenger
Hazuki
Δημοσιεύθηκε: Κυρ Ιούλ 28, 2013 5:33 pm
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
::Moderator:: ::Moderator::

Συμμετέχει από: 06 Ιαν 04 Δημοσιεύσεις: 3211 Τόπος: Αθήνα
Δεν πρέπει να πάρεις 600 (δεν υπάρχει btw) πρέπει να ενισχύσεις στο σήμα στο modem, αυτό μπορείς να το κάνεις αλλάζοντας την κεραία του modem ή του usb (αν έχει).

Τα access point σαν κανονική λειτουργία έχουν την επέκταση ενός ενσύρματου δικτύου.

Αυτού που θες να κάνεις είναι α) να κάνεις repeat ασύρματο δίκτυο οπότε πρέπει να υποστηρίζει αυτή την λειτουργία (ή παίρνεις repeater αντί για access point) β) να συνδέσεις το access point σαν client στο modem και να σου βγάζει σε ethernet καλώδιο με δίκτυο (τότε πρέπει να δεις αν υποστηρίζει client mode του access point και τι τύπου ασύρματα δίκτυα).

Αυτό που ήθελα να πω είναι ότι δεν έχει νόημα να τα κάνεις όλα αυτά αν οι ταχύτητες σου είναι καλές στο downloading κλπ γιατί με μερικές γραμμούλες παραπάνω δεν θα δεις καμία διαφορά.

_________________
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
Itachi_kun1990
Δημοσιεύθηκε: Δευ Ιούλ 29, 2013 1:22 pm
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
:: ANiME.LoRD :: :: ANiME.LoRD ::

Συμμετέχει από: 17 Δεκ 07 Δημοσιεύσεις: 3134 Τόπος: Θεσσαλονίκη Τώρα Βλέπω: Naruto,One piece,toriko,hunterXhunter,buddy complex,space dandy και πολλά ακόμα
+1 στον Hazuki, δε αξίζει τον κόπο.

_________________
oruka karu ota tatoyito, koro noreo koros taka. urame, nikume, soste mini kouiki oni mai. nigete, nigete sein shiomi tsokumai. soste itsu kara, oreta nazi omote oreno mai koi
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα Yahoo Messenger MSN Messenger
Re Kane Niaou
Δημοσιεύθηκε: Δευ Ιούλ 29, 2013 6:08 pm
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
:: ANiME.CRaZy :: :: ANiME.CRaZy ::

Συμμετέχει από: 06 Ιαν 08 Δημοσιεύσεις: 561 Τόπος: Αθηνα
ευευχαριστω hazuki εκανα κατι αλλαγες στις ρυθμισεις και πιανει το σημα αλλα οχι δυνατο και θα καταληξω να παρω και repeater το σtickaki μου δεν εχει μπαταρια
παντως υπαρχει και 600 ειδα οτι εχει 150,300 και ,600 αλλα οντως δεν εχει νοημα και θελει reapeater ευχαριστω και παλι

_________________
Spoiler:

Spoiler:
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος MSN Messenger

Επισκόπηση όλων των Δημοσιεύσεων που έγιναν πριν από:  

Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας
Σελίδα 1 από 1

Μετάβαση στη:  



Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Δ.Συζήτησης