Το ξέρατε ότι tori σημαίνει πτηνό, πουλί;


Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας

Σελίδα 1 από 1
 AnimePlanet Forums Αρχική σελίδα    Games    ds αποριες
kabez
Δημοσιεύθηκε: Κυρ Νοέ 13, 2011 12:09 pm
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
:: ANiME.LoRD :: :: ANiME.LoRD ::

Συμμετέχει από: 12 Νοέ 04 Δημοσιεύσεις: 3238 Τόπος: borderguard
Ετοιμαζομαι πολυ συντομα να μπω στα στρατα. Και ενα κρισιμο θεμα που με απασχολει ειναι ποια handheld κονσολα να παρω στη μοναδα Razz

Εχω ηδη ενα psp 3000 σπασμενο , αλλα δεν μπορω να πω οτι με ενθουσιαζουν και τοσο πολυ ολοι του οι τιτλοι. Ισως ειναι καλο για καμια σειρα βεβαια αλλα οπως και να εχει μιας και για παιχνιδια δεν με ικανοποιει, σκεφτηκα να στραφω επειτα απο καμποσα χρονια -gba εποχη- προς την Nintendo μερια η οποια με ειχε αφησει με καλες εντυπωσεις τοτε.

Εχω καποιες γενικες αποριες τωρα μιας και εχω μεινει πολυ πισω στις φορητες κονσολες, και ειδικα στον νιτεντο-κοσμο


1) Πρωτον και πιο σημαντικο , το ds εχει σπασει ετσι δεν ειναι? τι καρτες μνημης δεχεται (χωρητικοτητα) και ποσο χωρο πιανουν γενικα τα παιχνιδια που θα βαλεις στην καρτα? Ξερω μονο απο iso του psp τα οποια δεν ηταν και τοσο μικρα..

2) Ξερω οτι υπαρχουν αμετρητοι τιτλοι , αλλα ποσοι απο αυτοι ειναι ποιοτητα? Μου αρεσουν jrpg κυριως, αλλα και στυλ zelda , sword of mana κτλ δεν λεω σιγουρα οχι. Προσοχη, μιλαμε για ποιοτητα, οχι για ποσοτητα. Για παραδειγμα απο το psp με τοσους τιτλους που εχει βγαλει τοσα χρονια, ζητημα ειναι να μου αρεσαν 3-4 μονο , οι 2 απο αυτους της square.

3) Πως τα παει απο χρονο ζωης στην μπαταρια? Θα πρεπει να ψαχνω μπριζα ολη την μερα ή ειναι πιο οικονομικο απο το psp?

Αυτα!

_________________
"Whoever fights monsters should see to it that in the process he does not become a monster.
And when you stare into the abyss the abyss stares back at you"

Friedrich Nietzsche

http://www.animeplanet.gr/425_blue_submarine_no6.html

.



-
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
TannoBuchino
Δημοσιεύθηκε: Κυρ Νοέ 13, 2011 1:52 pm
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
:: ANiME.LoRD :: :: ANiME.LoRD ::

Συμμετέχει από: 04 Νοέ 06 Δημοσιεύσεις: 4243 Τόπος: テサロニキ
1) Τα παιχνίδια DS είναι πλέον region free και για κονσόλες DS και για 3DS. Οπότε και άρα δεν χρειάζονται σπάσιμο.

2) Κι εμένα μου αρέσουν πάρα πολύ τα J-RPGs, αλλά τα μόνα καλύτερα J-RPGs που μπορώ να σου προτείνω και απ' αυτά που έχω ακούσει είναι:

Chrono Trigger(DS)
Riviera: The Promised Land(GBA) <- Αν έχεις το Original DS, τότε μπορείς να το παίξεις και γνήσιο.
Fire Emblem: Shadow Dragon(DS)
Lunar Knights(DS)
Tales of Phantasia(GBA) <--- Υπάρχει και σε anime.
Castlevania series(GBA)
Shining Soul(GBA)
Gunstar Future Heroes(GBA) <--- Πρόκειται για remake από άλλη κονσόλα retro.
Final Fantasy Tactics(GBA)

_________________
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
Vagelio
Δημοσιεύθηκε: Δευ Νοέ 14, 2011 12:04 am
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
bishie hunter
:: AP Editor ::
bishie hunter<br>:: AP Editor ::

Συμμετέχει από: 28 Ιούν 08 Δημοσιεύσεις: 1090 Τόπος: Ηράκλειο Κρήτης/ Αθήνα
Κράτα μαζί σου και κανένα πολύμπριζο γιατί τις πρώτες μέρες οι καινούργιοι χρησιμοποιούν συχνά τα κινητά τους και θα περιμένεις στην ουρά για φόρτιση.
kabez έγραψε:


1) Ξερω μονο απο iso του psp

Tώρα θα μάθεις και τα rom Razz
Είναι μικρότερα από τα iso με πιο συνηθισμένους αριθμούς τα 64, 128 & 256 mb αναλόγως το παιχνίδι. Από κάρτες μνήμης η πιο γνωστή (αν και δεν είμαι σιγούρη για το αν είναι και η καλύτερη) είναι η R4 http://www.r4ds.me/ . Περαιτέρω πληροφορίες δεν μπορώ να σου προσφέρω διότι παίζω σε emulator πλέον (πρέπει να αγοράσω κι εγώ κάποια στιγμή κάρτα Sad , βαριέμαι την ζωή μου στο καράβι).

2)Δεν γνωρίζω πολύ καλά τα κριτήρια σου αλλά θα σου γράψω μερικούς τίτλους που θεωρώ καλούς:
-Shin Megami Tensei: Strange journey
-The world ends with you (must)
-Radiant historia
-Rune factory 2 & 3
-Lunar knights
-Summon Night series
-Suikoden tierkreis
-Phoenix Wright Ace Attorney - Justice For All (και γενικώς όλες οι σειρές Ace Attorney)
-Tetris (μην με κοιτάτε έτσι, είναι σταθερή αξία!)
-Και να τολμήσω να προτείνω pokemon white and black ή θα φάω φάπες; Razz

Όλα για ds. Όλα με εξαίρεση ενός, όλα rpg action/turn-based/interactive.

3)Για το απλό ds δεν έχω ακούσει καλά λόγια από τους φίλους μου (ούτε και για το 3ds). Το λατρεμένο μου lite το έχω κάψει άγρια πάντως. Μετράει 600 ώρες ζωής μέχρι στιγμής και η μπαταρία του κρατάει πλέον περίπου τέσσερις ώρες.Τις πρώτες μέρες που το πήρα έβγαζε και εφτάωρο (πάντα μιλάμε για ρυθμίσεις εξοικονόμησης ενέργειας με χαμηλές φωτεινότητες κλπ. Well, υποθέτω πως είμαι ικανοποιημένη εφόσον λειτουργεί άψογα μέχρι σήμερα (το έχω από τότε που πρωτοβγήκε).

Αυτά, ελπίζω να βοήθησα.

_________________
Inspiration strikes when I'm actually trying to do my homework.
Η anime gallery μου στο deviantArt: www.nidoqueen4ever.deviantart.com
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Vetus
Δημοσιεύθηκε: Τρι Νοέ 15, 2011 4:21 am
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
::Moderator::
::Black Winged Angel::
::Moderator::<br>::Black Winged Angel::

Συμμετέχει από: 04 Μάϊ 04 Δημοσιεύσεις: 5127
1) Υπάρχουν άπειρες flash-cards για το DS. Aπό τις κορυφαίες και με την καλύτερη συμβατότητα θεωρούνται η CycloDS και η R4 Wood. Eάν όμως θες και τέλειους emulators για SNES, MegaDrive, Gameboy Classic/Color/Advance κ.ο.κ. η πρώτη σου επιλογή είναι η EZ-Flash 3-in-1. Δεν ξέρω το μέγιστο όριο μνήμης που δέχονται οι τελευταίες flash-card (η προϊστορικιά M3 Simply που έχω και παίζει τα πάντα από DS games δέχεται μέχρι 2GB MicroSD) αλλά και με τα 2GB είσαι καλυμένος. Ούτως ιάλλως το μέγιστο όριο ενός παιχνιδιού DS είναι 256 MB που θα το δεις σε λίγα παιχνίδια (όπως το Dragon Quest 9). To μέσο όρο είναι 64 με 128MB (συνήθως τα περισσότερα rpg είναι γύρω στα 128MB). Για περισσότερες λεπτομέρειες θα σου πρότεινα να ρωτήσεις στο DS-Scene.net

2) Από προτεινόμενα παιχνίδια είναι πέρι ορέξεως κολοκυθόπιτα. Θα σου πρότεινα να ρίξεις μια ματία στο thread αυτό όπου έχω ποστάρει και μερικές από τα παιχνίδια που ανήκουν στο Top10 μου:
http://hg101.proboards.com/index.cgi?action=display&board=games&thread=7862&page=1
Aπό jrpg πέρα από τις κλασσικές επιλογές όπως Pokemon, τα remakes των κλασσικών Final Fantasy και Dragon Quest κ.ο.κ. γι' αρχή θα σου πρότεινα το Radiant Historia, το Chrono Trigger και το The World Ends With You. Eπίσης δύο από τα αγαπημένα μου jrpg που θα σου πρότεινα να τσεκάρεις είναι το Super Robot Wars OG - Endless Frontier (κύριως όταν θα θέλεις να παίξεις κάτι πιο χαλαρό αλλά εξίσου εντυπωσιακό) και το Solatorobo (που παρόλο που είναι πανεύκολο θα σε κερδίσει επειδή βγάζει ένα υπέροχο συναίσθημα που σπάνια βγάζουν τα σημερινά jrpg).

Και παρόλο που δεν είναι jrpg θα σου πρότεινα και το Nanashi no Game της SquareEnix (τώρα και fan-translated) που είναι survival horror εμπνευσμένο από το The Ring αλλά αντί για καταραμένη βιντεοκασέτα έχει να κάνει μ' ένα καταραμένο 8bit rpg.

Πέρα από τα jrpg, το Nintendo DS είναι πέρα των άλλων ιδανική επιλογή για μερικά υπέροχα visual novel/adventure games σε anime style όπως το Phoenix Wright (κλασσική επιλογή), το Ghost Trick (από τους must τίτλους γενικά για το DS) και το 999.

3) O χρόνος ζωής της μπαταρίας του DS δεν είναι κι ιδιαίτερα μεγάλος άμα το λιώνεις συνέχεια αλλά είναι σαφώς μεγαλύτερος απ' αυτή του PSP.
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
ATANASHIOSU
Δημοσιεύθηκε: Τετ Νοέ 16, 2011 4:51 am
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
:: ANiME.oNe :: :: ANiME.oNe ::

Συμμετέχει από: 22 Μάρ 04 Δημοσιεύσεις: 723 Τόπος: Σαππόρο Τώρα Βλέπω: Την οθόνη του υπολογιστή μου.
Vagelio έγραψε:

-Και να τολμήσω να προτείνω pokemon white and black ή θα φάω φάπες; Razz


Γενικά η σειρά pokemon είναι must για το DS.
Μπορεί η εξωτερική εμφάνιση να μη λέει, αλλά το παιχνίδι έχει τρομακτικό βάθος και αντοχή στο χρόνο.

_________________
ΤΑΠΑΝΤΑΡΕΙ
諸行無常
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα MSN Messenger
K1ra20
Δημοσιεύθηκε: Τετ Νοέ 16, 2011 11:31 am
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
:: ANiME.CRaZy :: :: ANiME.CRaZy ::

Συμμετέχει από: 02 Νοέ 09 Δημοσιεύσεις: 594 Τόπος: hueco mundo Τώρα Βλέπω: naruto-bleach-one piece-HxH(2011)-beelzebub-bakuman,k diafores movies
psiloasxeto ala sxetiko= prosoxh giati sthn dikia mou monada eixane kleftei/xa8ei toulaxiston 3 psp,eite sto fortisma ,eite apo seiroules pou ta danizodousan kai ksexnagane na ta epistrepsoun Surprised ...k epidh ade na vgaleis akri meta eki mesa,to nou sou!!

_________________


Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Vagelio
Δημοσιεύθηκε: Πεμ Νοέ 17, 2011 2:23 am
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
bishie hunter
:: AP Editor ::
bishie hunter<br>:: AP Editor ::

Συμμετέχει από: 28 Ιούν 08 Δημοσιεύσεις: 1090 Τόπος: Ηράκλειο Κρήτης/ Αθήνα
K1ra20 έγραψε:
psiloasxeto ala sxetiko= prosoxh giati sthn dikia mou monada eixane kleftei/xa8ei toulaxiston 3 psp,eite sto fortisma ,eite apo seiroules pou ta danizodousan kai ksexnagane na ta epistrepsoun Surprised ...k epidh ade na vgaleis akri meta eki mesa,to nou sou!!

Nομίζω αυτή είναι η χρησιμότερη συμβουλή στο thread.

_________________
Inspiration strikes when I'm actually trying to do my homework.
Η anime gallery μου στο deviantArt: www.nidoqueen4ever.deviantart.com
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
kabez
Δημοσιεύθηκε: Κυρ Νοέ 20, 2011 10:42 pm
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
:: ANiME.LoRD :: :: ANiME.LoRD ::

Συμμετέχει από: 12 Νοέ 04 Δημοσιεύσεις: 3238 Τόπος: borderguard


ευχαριστω παιδες!
τελικα ειμαι πλεον σιγουρος οτι το ds ειναι ΠΟΛΥ καλη επενδυση!!

_________________
"Whoever fights monsters should see to it that in the process he does not become a monster.
And when you stare into the abyss the abyss stares back at you"

Friedrich Nietzsche

http://www.animeplanet.gr/425_blue_submarine_no6.html

.



-
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Ground_zero
Δημοσιεύθηκε: Δευ Νοέ 21, 2011 5:20 am
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
:: ANiME.LoRD :: :: ANiME.LoRD ::

Συμμετέχει από: 18 Δεκ 03 Δημοσιεύσεις: 2281 Τόπος: Right behind you... Τώρα Βλέπω: Mesa sto myalo sou....
Mhn ksexnate to Kingdom hearts 356/2 days

_________________

www.finalfantasy-gr.tk
http://www.youtube.com/user/GamersOdyssey
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα MSN Messenger
angelika28970
Δημοσιεύθηκε: Τρι Ιούλ 30, 2013 7:53 pm
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
:: r00k ::

Συμμετέχει από: 14 Απρ 13 Δημοσιεύσεις: 7
αα ναι σιγουρα! το nd ειναι πολυ καλη επιλογη. αν δεν εχεις παιχνιδια ποκεμον δεν εχεις τιποτα. πριν απο λιγο καιρο τελιωσα και την μπλακ 2. ολες οι κασετες των ποκεμον ειναι πολυ καλες!!

_________________
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Itachi_kun1990
Δημοσιεύθηκε: Τετ Ιούλ 31, 2013 11:21 am
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
:: ANiME.LoRD :: :: ANiME.LoRD ::

Συμμετέχει από: 17 Δεκ 07 Δημοσιεύσεις: 3134 Τόπος: Θεσσαλονίκη Τώρα Βλέπω: Naruto,One piece,toriko,hunterXhunter,buddy complex,space dandy και πολλά ακόμα
so true. και τα mystery dungeon αξίζουν

_________________
oruka karu ota tatoyito, koro noreo koros taka. urame, nikume, soste mini kouiki oni mai. nigete, nigete sein shiomi tsokumai. soste itsu kara, oreta nazi omote oreno mai koi
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα Yahoo Messenger MSN Messenger

Επισκόπηση όλων των Δημοσιεύσεων που έγιναν πριν από:  

Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας
Σελίδα 1 από 1

Μετάβαση στη:  



Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Δ.Συζήτησης