Το ξέρατε ότι muden σημαίνει ασύρματη επικοινωνία;


Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας

Σελίδα 1 από 1
 AnimePlanet Forums Αρχική σελίδα    Ιαπωνικό Λεξικό    Βιβλία για διδασκαλία επιπέδου Ν5
Irine
Δημοσιεύθηκε: Παρ Σεπ 27, 2013 4:57 pm
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
:: ANiME.oNe :: :: ANiME.oNe ::

Συμμετέχει από: 09 Δεκ 04 Δημοσιεύσεις: 767 Τόπος: Θεσσαλονίκη
Πέρα από τις γνωστές σειρές για προετοιμασία για τις εξετάσεις του Ν5, θέλω να ρωτήσω ποιες σειρές είναι καλές για εκμάθηση της γλώσσας. Έκανα το Minna no Nihongo, αλλά σε ηλεκτρονική μορφή βρήκα ως textbook μόνο το ββλίο που εμείς χρησιμοποιούσαμε ως βιβλίο ασκήσεων. Το βιβλίο του μαθητή νομίζω ότι ανήκει σε άλλον εκδοτικό οίκο, αλλά επειδή είναι φωτοτυπημένο δεν ξέρω ούτε τον τίτλο ούτε ποιος το εκδίδει. Πώς γίνεται και το Minna no Nihongo λειτουργεί ως αυτόνομο βιβλίο, μαζί με το λεξιλόγιο και τις ακουστικές ασκήσεις, τη στγμή που έχει λίγους διαλόγους και πολλές ασκήσεις; Έχω και τα Genki 1+2, αλλά μου φαίνονται κάπως απότομα, με την έννοια ότι έχουν κάπως ανακαταμένα τα γραμματικά φαινόμενα. Καμία σχέση με το δικό μας βιβλίο του μαθητή, που είχε πολλά κείμενα, εισήγαγε σταδιακά τη γραμματική και είχε επαναλήψεις. Τι να χρησιμοποιήσω ως υλικό για ιδιαίτερα;
Η άλλη λύση είναι να φωτοτυπήσω το δικό μου βιβλίο του μαθητή, παρόλο που έχει σημειώσεις και είναι λυμένο και να δίνω πολλή έμφαση στο Minna no Nihongo για εξάσκηση στη γραμματική και το λεξιλόγιο. Τα δύο επίπεδα του Genki δεν αρκούν για το Ν5; Όπως και το Minna no Nihongo I συνεχίζει στο ΙΙ για να ολοκληρωθεί το Ν5, και το υπόλοιπο μέρος του αναφέρεται στο Ν4.

_________________
Α:Look up in the sky! Is it a bird? Is it a plane? Is it Superman?
B:No! It's a cat!
A:A cat?
B:Yeah! The Samurai Pizza Cats!
Vodafonη, ΤΙΜαριθμος, COSMOTEλος, πατQτ
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email MSN Messenger
Irine
Δημοσιεύθηκε: Σαβ Σεπ 28, 2013 8:11 pm
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
:: ANiME.oNe :: :: ANiME.oNe ::

Συμμετέχει από: 09 Δεκ 04 Δημοσιεύσεις: 767 Τόπος: Θεσσαλονίκη
Όσοι είχατε το Minna no Nihongo, ξέρετε αν υπάρχει βιβλίο του μαθητή; Γιατί αυτά που είχα έχουν τα ίδια σκίτσα με το βιβλίο του Minna no Nihongo, το honsatsu.

_________________
Α:Look up in the sky! Is it a bird? Is it a plane? Is it Superman?
B:No! It's a cat!
A:A cat?
B:Yeah! The Samurai Pizza Cats!
Vodafonη, ΤΙΜαριθμος, COSMOTEλος, πατQτ
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email MSN Messenger
Irine
Δημοσιεύθηκε: Δευ Σεπ 30, 2013 8:06 pm
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
:: ANiME.oNe :: :: ANiME.oNe ::

Συμμετέχει από: 09 Δεκ 04 Δημοσιεύσεις: 767 Τόπος: Θεσσαλονίκη
Ξέρει κανείς ποιο είναι αυτό το βιβλίο;

http://www.mediafire.com/download/k0ff9c2zb136qtf/Pictures.rar

Είναι φωτογραφίες από το δικό μου. Μην το θεωρήσετε κλοπή πνευματικής ιδιοκτησίας.

_________________
Α:Look up in the sky! Is it a bird? Is it a plane? Is it Superman?
B:No! It's a cat!
A:A cat?
B:Yeah! The Samurai Pizza Cats!
Vodafonη, ΤΙΜαριθμος, COSMOTEλος, πατQτ
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email MSN Messenger
Summoner
Δημοσιεύθηκε: Τετ Οκτ 09, 2013 6:28 pm
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
:: ANiME.LoRD :: :: ANiME.LoRD ::

Συμμετέχει από: 21 Σεπ 03 Δημοσιεύσεις: 2801 Τόπος: the blue planet
Oi eikones sou prepei na einai pali apo to 1o minna no nihongo vivlio. Thn thewrw mia xara seira prosopika. Oles exoun ta +&- tous kai den eida pote kapoia tromera plhrh methodo, apooses exw dei toulaxiston. Synithos den koitousa poly aftes pou eixan polla romaji, an kai to japanese for busy people einai kalh seira twra pou to skeftome (exei syndiasmo kana-romaji ). Den exw kapoia pragmatika ksexwristh protash, to kalytero pou boro na symvoulefsw einai na mhn xaseis ton bousoula apo to poly psaksimo.

_________________
夜露死苦
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Irine
Δημοσιεύθηκε: Τετ Νοέ 19, 2014 7:55 pm
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
:: ANiME.oNe :: :: ANiME.oNe ::

Συμμετέχει από: 09 Δεκ 04 Δημοσιεύσεις: 767 Τόπος: Θεσσαλονίκη
Το Minna no Nihongo είναι άλλη σειρά, εκτός κι αν το βιβλίο του μαθητή είναι κάποια παλαιότερη έκδοση. Οι χαρακτήρες του MnN είναι διαφορετικοί και με πλούσια μαλλιά!
[/img]

_________________
Α:Look up in the sky! Is it a bird? Is it a plane? Is it Superman?
B:No! It's a cat!
A:A cat?
B:Yeah! The Samurai Pizza Cats!
Vodafonη, ΤΙΜαριθμος, COSMOTEλος, πατQτ
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email MSN Messenger

Επισκόπηση όλων των Δημοσιεύσεων που έγιναν πριν από:  

Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας
Σελίδα 1 από 1

Μετάβαση στη:  



Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Δ.Συζήτησης