Το ξέρατε ότι ue σημαίνει επάνω;


Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας

Σελίδα 1 από 1
 AnimePlanet Forums Αρχική σελίδα    Movies/Series/Cinema    Star Wars Episode III:Revenge of the Sith-Εντυπώσεις μου/σας
powerboy
Δημοσιεύθηκε: Τετ Μάϊ 25, 2005 4:18 pm
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
:: ANiME.DeViL :: :: ANiME.DeViL ::

Συμμετέχει από: 01 Μάρ 04 Δημοσιεύσεις: 1351 Τόπος: Ρόδος Τώρα Βλέπω: Hayate No Gotoku, Ichigo Mashimaro, Seto No Hanayome
Λοιπόν, μόλις είδα (σε πειρατικό KVCD) το Episode III της σειράς Star Wars.

Ποτέ δεν ήμουν φανατικός της συγκεκριμένης σειράς ταινιών. Αλλά καταλαβαίνω αυτούς που είναι. Στο κάτω κάτω της γραφής ο "Πολεμος των Αστρων" είναι η ταινία η οποία εγκαινίασε μια νέα εποχή για τα εφέ στο Hollywood και ταξίδεψε αρκετούς στο διάστημα. Ο δέ Darth Vader ήταν από τους πιο αξιομνημόνευτους "κακούς" στην ιστορία του σινεμά.

Που μας φέρνει στο επώδυνο θέμα των Prequels...

Τα πρώτα δύο Prequels αποτύχανε τελείως να πιάσουν την αρχική μαγεία της πρώτης τριλογίας. Οι ερμηνίες ήταν από κακές έως μέτριες και μοιάζαν περισσότερο με Video Games παρά με ταινίες. Ειλικρινά απογοητεύτικα πολύ.

Το τρίτο όμως Prequel είναι ΠΟΛΥ ΚΑΛΟ και αξίζει να το δείτε. Η γέννηση του Darth Vader είναι αρκετά τραγική (ίσως σας "χαλάσει" λίγο η σκηνή όπου εμφανίζεται για πρώτη φορά, αλλά εάν την καλοσκεφτείτε είναι απόλυτα λογική).

Επιπλέον η πολιτική που θίγεται στην ταινία, το πέρασμα από την δημοκρατία στην τυρανία είναι αρκετά επίκαιρο και θίγεται καλά.

Βέβαια η ταινία έχει αρκετά προβληματάκια. Οι ερμηνείες "χάνουν" κάπως, ιδιαίτερα στην αρχή και ο διάλογος γίνεται γελοίος σε κάποια σημεία. Κάποια άλλα όμως είναι καταπληκτικά!

Εσάς πώς σας φάνηκε;

_________________

Θέλετε να δείτε την κορούλα μου;
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα Yahoo Messenger
Inu-sensei
Δημοσιεύθηκε: Τετ Μάϊ 25, 2005 10:07 pm
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
:: ANiME.CRaZy :: :: ANiME.CRaZy ::

Συμμετέχει από: 21 Ιαν 04 Δημοσιεύσεις: 507 Τόπος: Πάτρα, neighbour's garden...
H ermineies itan foveres...
ta skinika fovera...
ta optika efe akoma poio fovera...
to senario apisteuto...

Se genikes grammes, i kalyteri tainia Star Wars, kai i kalyteri tainia fantasias pou exo dei pote.

_________________
who lives forever anyway...
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email MSN Messenger
Kite
Δημοσιεύθηκε: Τετ Μάϊ 25, 2005 10:21 pm
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
:: ANiME.LoRD :: :: ANiME.LoRD ::

Συμμετέχει από: 13 Οκτ 04 Δημοσιεύσεις: 2625 Τόπος: Θεσσαλονικη Τώρα Βλέπω: Echhi anime
Polu wreo alla mipos sto telos to'xesan ligo me auth thn maxh?
To kako me thn proth trilogia einai oti exei paliosei kai den blepete poia eukola ka8os hmaste sini8ismenoi sta simerhna efe.
Auto pou me enoxlei genika sthn seira teniwn Star Wars einai oti ap'oti fenete oti malakia tous ferei h ahalinoth fantasia tous sto mialo (kai amorfh malakia na einai) to sxediazoun kai to kanoun koustoumi gia tous e3oghinous.

_________________

Person1: "Εγώ είμαι Otaku."
Person2: "Κι εγώ είμαι ο Τάκης..."
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
koznissj4
Δημοσιεύθηκε: Παρ Μάϊ 27, 2005 2:56 pm
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
:: ANiME.oNe :: :: ANiME.oNe ::

Συμμετέχει από: 10 Δεκ 03 Δημοσιεύσεις: 706 Τόπος: Θεσσαλονίκη
Παράθεση:
H ermineies itan foveres...
ta skinika fovera...
ta optika efe akoma poio fovera...
to senario apisteuto...

Se genikes grammes, i kalyteri tainia Star Wars, kai i kalyteri tainia fantasias pou exo dei pote.



simfono kai epafksano, oxi toso omos sto oti itan kai i kaliteri tainia pou exo dei pote (fantasias panta) Very Happy Very Happy Very Happy

_________________

Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email MSN Messenger
dias_speed
Δημοσιεύθηκε: Σαβ Μάϊ 28, 2005 5:04 am
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
:: KNoWeR :: :: KNoWeR ::

Συμμετέχει από: 29 Αύγ 04 Δημοσιεύσεις: 85
ti na po....einai teleio...panta imouna poli fan twn star wars alla tora exo porothei poli asxima.....
oi maxes kai i drasi einai apisteuta!!! kai to story twn star wars oloklhrwnetai kai denei fantastika. i dimiourgia tou DV, i genisi twn didimwn, ktl, einai tromero na ta vlepo epitelous, meta apo tosa xronia pou ta fantazomouna...
den iparxei kami istoria sto kosmo twn tainiwn pou na sigrinetai me auti twn star wars (lord of the rings eipate? Laughing Laughing Laughing Razz ).

_________________
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
quantis
Δημοσιεύθηκε: Σαβ Μάϊ 28, 2005 7:45 am
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
:: HooKeD.SeRiouSLy :: :: HooKeD.SeRiouSLy ::

Συμμετέχει από: 16 Νοέ 03 Δημοσιεύσεις: 158 Τόπος: Θέρμη Θεσσαλονίκης
Η ταινία είναι πολύ καλή. Δένει με τα υπόλοιπα επεισόδια αρκετά καλά. Μελανό σημείο ίσως να είναι η σκηνή με τον Palpatin που παρακαλά για τη ζωή του, την οποία δεν ξέρω πως, κατάφεραν να την κάνουν πολύ γελοία. Αυτό το ξελαρρύγιασμα είναι τελείως... τέλος πάντων. Η σκηνή που, δεν ξέρω πως, ένιωσα να με εκφράζει μέσα στην ταινία είναι όταν ο Anakin "βαριέται να είναι το καλό παιδί" και περνά με συνοπτικές διαδικασίες στην σκοτεινή πλευρά, παίρνει ένα lightsaber και αρχίζει με οργή να τους σφάζει όλους. Το όλο concept είναι "βαρέθηκα να περιμένω τον έναν ή τον άλλο να μου λέει τι να κάνω και πως να το κάνω, θα πάω στη μεριά με τους λιγότερους ώστε να μπορώ να ανελιχθώ πιο εύκολα και να γίνω ημίθεος". Ένιωσα πως θα ήθελα να κάνω ακριβώς το ίδιο στους καθηγητές μου με τους οποίους υπάρχει όχι Γαλαξιακός Πόλεμος... Συμπαντικός Πόλεμος. Νιώθω πολλές φορές το μάτι μου να παίζει και να κοκκινίζει ακριβώς όπως του Anakin, το μίσος να ξεχειλίζει από μέσα μου και να θέλω όλο να κάνω όλο και περισσότερα πράγματα που οι ενέργειες άλλων με περιορίζουν να τα κάνω. Αυτά από μένα.

Υ.Γ. Και για την ιστορία. Την ταινία την είδα στο cinema, ημέρα Πέμπτη και πλήρωσα 6 euro. Η πειρατεία σκοτώνει τον κινηματογράφο.
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
TOS
Δημοσιεύθηκε: Σαβ Μάϊ 28, 2005 1:03 pm
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
:: oBSeRVeR :: :: oBSeRVeR ::

Συμμετέχει από: 28 Οκτ 04 Δημοσιεύσεις: 78 Τόπος: France Τώρα Βλέπω: οτι πέσει στο χέρι μου
Πηγα και εγω να την δω την ταινια.... τι να σας πω, προσωπικη μου αποψη ειναι οτι το πνευμα Star Wars εχει χαθει εντελως στις προσφατες ταινιες, το μονο που βλεπουμε ειναι μαχες, φοβερα οπτικα εφε,... και παλι μαχες...
Αισθανομαι οτι "κατι λοιπει" ! Ισως οι ανθρωπινες σχεσεις ? Ισως η ατμοσφαιρα ?

Αν και το τριτο μερος μου αρεσε περισσοτερο απο τα δυο πρωτα, τα καλυτερα κατα τη γνωμη μου παραμενουν τα επισοδεια 4, 5, 6.
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος MSN Messenger
utsutsu
Δημοσιεύθηκε: Σαβ Μάϊ 28, 2005 5:12 pm
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
:: ANiME.LoRD :: :: ANiME.LoRD ::

Συμμετέχει από: 29 Φεβ 04 Δημοσιεύσεις: 1762 Τόπος: Αθήνα
dias_speed έγραψε:
den iparxei kami istoria sto kosmo twn tainiwn pou na sigrinetai me auti twn star wars (lord of the rings eipate? Laughing Laughing Laughing Razz ).


i gnomi mou ine pos ise poli pervolikos alla ine gnomi sou k ti sevome Wink
etsi k allios opos ipes...

dias_speed έγραψε:
...panta imouna poli fan twn star wars alla tora exo porothei poli asxima.....


oso gia tin tenia den tin eho di giati den eho di ta 2 proigoumena. xenerosa otan ida ligo apo to proto ep.
protimo to original. alla eho akousi k kala logia gia to 3ep

_________________
https://soundcloud.com/pressure-spirals/tracks
https://www.pressure-spirals.club/
http://pressuridion.blogspot.com/

Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
Menghus
Δημοσιεύθηκε: Δευ Μάϊ 30, 2005 10:50 am
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
:: ANiME.DRuNK :: :: ANiME.DRuNK ::

Συμμετέχει από: 30 Ιαν 04 Δημοσιεύσεις: 481 Τόπος: Ξάνθη Τώρα Βλέπω: Πολλά και διάφορα
Και εμένα μου άρεσε πάρα πολύ η ταινία. Τώρα άκουσα πολλές μ****ίες από τα παιδιά που είδαμε μαζί την ταινία, όπως πχ πως ήτανε ρομάντσο(!), και πως δεν έδειξε καθόλου τον Vader να αρχίζει να ruleάρει στην empire, αλλά πιστεύω πως για αυτά είναι το 4 και όχι το 3. Εμένα μου άρεσε τρελά το γεγονός πως επιτέλους έκλεισε η ιστορία. Είδα πως ξεκινήσε η δεύτερη τριλογία. Και πιστεύω πως η ταινία αξίζει για αυτό και μόνο όλα τα λεφτά.

_________________


Βαρύς ο κόσμος να τον ζήσεις, όμως για λίγη περηφάνεια - τ' άξιζε!
Γ. Σεφέρης
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
dias_speed
Δημοσιεύθηκε: Τετ Ιούν 01, 2005 3:05 am
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
:: KNoWeR :: :: KNoWeR ::

Συμμετέχει από: 29 Αύγ 04 Δημοσιεύσεις: 85
nai nai, eisai sostos utsutsu . den arnoume oti eimai 'ligo' kollimenos me ta star wars, opote den to arnoume kai oti eimai ligo upervolikos, alla ta star wars einai megali trella !!!!!!!!!!!!!!!!!!


P.S.simfono oti ta ep.4,5,6 einai akseperasta!

_________________
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
ligpgf
Δημοσιεύθηκε: Τετ Ιούν 01, 2005 9:10 am
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
:: ANiME.DRuNK :: :: ANiME.DRuNK ::

Συμμετέχει από: 10 Ιούν 04 Δημοσιεύσεις: 477 Τόπος: SOS Dan Τώρα Βλέπω: Την οθόνη του υπολογιστή μου... :P
Sigoura i kalyteri tainia tis neas trilogias!!!Kai genika itan arketa kali!!! Very Happy

_________________

Μουσική από games και anime
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος MSN Messenger
KabaMaroudis
Δημοσιεύθηκε: Τετ Ιούν 01, 2005 1:14 pm
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
:: ANiME.oNe :: :: ANiME.oNe ::

Συμμετέχει από: 18 Δεκ 03 Δημοσιεύσεις: 739 Τόπος: Αιγάλεω προς το παρόν, Ιαπωνία σε 1 χρόνo ελπίζω...
Tha symfonisw oti to EpIII einai to kalytero tis 3logias k apo tis kalyters E.F. pou exw dei!!! Oson afora tin ithopoiia pou kapws "mhxanize" pou k pou, tha sas proteina na ksanadeite to EpIV k tha paratirisete poso poio konta s'ekeino to styl ithopoiias einai! Wink
To idio isxyei k ston sxediasmo oximatwn klp Smile

PS: (SPOILER) Sta Village Park pou to eida otan o Annakin htan pesmenos koutsos k kamenos dipla sto potami labas k ebgaze anarthrous hxous stous ypotitlous apo kapoio lathaki egrafe "#14"...opote etsi gia kafrila apo tote stin parea opote kapoios einai se apognosi fwnazei: "DIAISI DEKATESSERAAA!" Laughing

_________________

Γιώργος KabaΜαρούδης
"Would someone PLEASE explain to this dragon
that there's no such thing as MAGIC?"
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα MSN Messenger ICQ Αριθμός
RAven_FActoR
Δημοσιεύθηκε: Τετ Ιούν 01, 2005 2:27 pm
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
:: FeaRLeSS :: :: FeaRLeSS ::

Συμμετέχει από: 21 Φεβ 04 Δημοσιεύσεις: 236 Τόπος: Mykonos Τώρα Βλέπω: Loveless
lol kaba!Entaksei,not bad,sigoura to kalitero tis trilogias,den tha simfwnisw omws sto thema tou vader, mias kai einai ligo....demode kai simpathousa poli ton maul....episis,sigoura den einai i kaliteri tainia SF pou exw dei,alla itan poli poli kali.... Opwte apo SF, Brazil still rules...

kai min mpoume sto thema SW VS LOTR pou kapoios ethikse giati tha ginei xamos.

Episis gia to telos, opoios exei diavasei tis nouveles star wars tha to eixe dei prin apo..... 6-7 xronia Laughing Laughing Laughing

_________________
"'Your eyes can deceive you, don't trust them'"
-Huey Freeman, quoting Obi Wan Kenobi
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος MSN Messenger
MoRmEnGiL
Δημοσιεύθηκε: Παρ Ιούν 03, 2005 2:06 am
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
:: ANiME.LoRD :: :: ANiME.LoRD ::

Συμμετέχει από: 11 Φεβ 05 Δημοσιεύσεις: 1702 Τόπος: Kuraikako.. Mirai.. Risoukyou.. Ikijigoku.. Τώρα Βλέπω: Rome. :P
egw pali exw na pw to e3hs.
paizei h tainia na eixe ta best special FX ever,entypwsiakes monomaxies,aeromaxies,katadiw3eis klp..
ALLA:
giati gm to kerato mou OLES sxedon oi sygxrones tainies drashs einai toso grhgores pou xaramizontai ta effe?ti na to kaneis to yperkarakafriliasmena sxediasmeno warship an to blepeis gia emrika klasmata deuteroleptou mono?ti na tis kaneis tis monomaxies otan den katalabaineis ti ginete?
kai den einai mono auto to problhma me thn taxythta..einai kai problhma e3eli3hs ths plokhs..dld ama trexeis etsi,sigoura kapoia pragmata 8a meinoune metewra,kai telika 8a bgei ena sxetika rhxo apotelesma.. opws pisteuw oti egine telika sto revenge of the sith..
patnws all in all den apogohteutika apo thn tainia,alla den trella8hka kiolas,oxi toso oso 8a h8ela apo mia tainia pou ferei ton barygdoupo titlo "star wars" :/

_________________




Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα MSN Messenger
Asgorath
Δημοσιεύθηκε: Παρ Ιούν 10, 2005 1:26 am
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
:: oBSeRVeR :: :: oBSeRVeR ::

Συμμετέχει από: 29 Δεκ 03 Δημοσιεύσεις: 54 Τόπος: Alexandroupoli/Greece
Epeidi eime trelos fan me ta star wars den prokite na pw asxima logia gia tin tainia, (den eixe kiolas tpt asximo) pisteuo pws o george lucas ta edose ola gia ola gia na ftiaksi ena aristourgima pou tha mas kani emas tous fans na kleme pou teliose Crying or Very sad ,... kai to petixe... oi tenia htan foberi, telia skinothesia, efe, maxes, mpla mpla mpla. Gia mena prosopika htan to kalitero episode. Osoi den exoun asxolithi me star wars protino na ta doun kai na krinoun apo moni tous, kai osoi exoun dei ta alla kai den pigan akomi kinimatografo, na pan na to doun. TWRA!
-May the force be with you.

_________________
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email

Επισκόπηση όλων των Δημοσιεύσεων που έγιναν πριν από:  

Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας
Σελίδα 1 από 1

Μετάβαση στη:  



Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Δ.Συζήτησης