Το ξέρατε ότι shigoto σημαίνει δουλειά / εργασία;


Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας

Σελίδα 1 από 1
 AnimePlanet Forums Αρχική σελίδα    Trip Logs    "ΤΑΞΙΔΕΥΟΝΤΑΣ" με θέμα την Ιαπωνία στην ΝΕΤ
Celestial_Maiden
Δημοσιεύθηκε: Δευ Σεπ 04, 2006 4:40 am
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
:: NeTWoRK.STaFF ::
:: iN.IY ::
:: NeTWoRK.STaFF ::<br>:: iN.IY ::

Συμμετέχει από: 24 Ιαν 04 Δημοσιεύσεις: 708 Τόπος: IY4ever Τώρα Βλέπω: NANA,Gokinjo,Chevalier,YamaNade,Nodame and various doramas and jtv shows
Den 3ero an exete akousta tin ekpompi "ΤΑΞΙΔΕΥΟΝΤΑΣ" pou probaletai stin NET. Prin apo kapoio kairo eixa petuxei ekpompi me 8ema tin Iaponia tin opoia molis petuxa 3ana se epanalipsi. An kai parousiaze megalo endiaferon prepei na omologiso oti e3orgistika. Ma giati 8a me rotisete. Polloi kai diaforoi oi logoi. An kai parousiazei arketa endiaferonta pragmata gia tin xora prepei na omologiso oti 1on i parousiasi itan arketa epifaneiaki kai 2on kai basikoteron i tupissa pou parousiazei tin ekpompi an kai morfomeni einai to pio agenes kai komple3iko atomo pou exo dei pote na parousiazei ekpompi (an kai upo8eto i morfosi telika den metrietai me ptuxia kai egkuklopaidikes gnoseis alla fainetai sto i8os kai tin sumperifora enos an8ropou). Apisteuta eironika sxolia toso se sxesi me tia diafora pragmata pou eblepe oso kai pros merikous atuxous Iapones pou bre8ikan ston dromo tis. Xaraktiristiko paradeigma sto finale tou epeisodiou zitaei plirofories apo merikous Iapones ma8ites me tous opoious telika den katafernei na sunennoi8ei. Eno autoi loipon tis zitane sugnomi pou den kataferan na tin boi8isoun auti tous eironeuetai kai tous koroideuei mes ta moutra tous. Agenestata sxolia pros tous perastikous pou etuxe na koita3oun pros to meros tis kameras kai apisteuta stenomuala kai komple3ika sxolia gia kapoia pragmata pou profanos den mporouse na katalabei. H anafora de sta anime klasika ta parousiaze os kinoumena sxedia gia enilikous antres ta opoia bebaia exoun erotiko periexomeno. (ostoso to hentai pou edei3e itan arketa kainourgio Embarassed ) Auto bebaia itan to ligotero. Eironika sxolia gia to poso "asximoi"einai oi Iapones. (exei dei ton Kimura Takuya i kuria? Anarotiemai). Eironika sxolia gia to pos perpatane oi kopeles stin Iaponia. Koroidia gia to fashion sense, gia ta fagita pou trone, gia to pos ka8ontai kai gia xilia duo alla.
Eilikrina paidia ntrapika. Tetoia zoa stelnei to kratiko mas kanali gia na mas parousiasoun mia apo tis pio omorfes kai endiaferouses xores tou kosmou? Pragmatika apogoiteutika kai ekneuristika me tin sumperifora tis en logo "kurias" i opoia itan epieikos aparadekti. Exei petuxei kaneis allos tin ekpompi auti? An nai poia itan i gnomi sas?

_________________

http://www.iy4ever.net - come join the madness ^^
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
Kienzan
Δημοσιεύθηκε: Δευ Σεπ 04, 2006 5:20 am
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
:: PoSSeSeD.SeRiouSLy :: :: PoSSeSeD.SeRiouSLy ::

Συμμετέχει από: 24 Φεβ 06 Δημοσιεύσεις: 316 Τόπος: Gianena-Athina Τώρα Βλέπω: Oti katsi^^
Φιλε Celestial_Maiden δεν μπορώ να συμφωνήσω μαζί σου
Έτυχε να παρακολουθήσω και'γω την εκπομπή (και μάλιστα 2 φορες) το καλοκαίρι και τις θυμάμαι τις φάσεις που λες.

Ακόμα και εγώ που έχω κάποια μικρή επαφή με την ιαπωνική κουλτούρα λόγο anime δεν μπορούσα να μην γελάσω με την αποτυχημένη συνεννόηση με τους μαθητές.H να μην σχολιάσω αρνητικά τα στραβά πόδια.
Στο κάτω κάτω μη μου πεις ότι εσένα σου φάνηκαν όμορφα έτσι που τα έδειξε?


Aν ήταν είρωνας θα είχε αρπάξει την ευκαιρία να ειρωνευτεί τους ιάπωνες σε πολλές ακομη στιγμές.
Για παράδειγμα όταν εκείνος ο μάγειρας τις έδωσε την προσωπική του κάρτα του όπου έλεγε τα χόμπι του και τα λοιπά μίλησε και σχολίασε με σοβαρότητα και προσπάθεια κατανόησης χωρίς ίχνος εμπαιγμού.
Tο ίδιο έκανε και όταν αναφέρθηκε στην πώρωση τον Iαπώνων με τα ανήλικα κορίτσια και τις σχολικές στολές

Όσο για τα anime μάλλον δεν θυμάσαι καλά.
Αν και τον τίτλο που έδειξε δεν τον αναγνώρισα δεν μίλησε για hentai.
Είπε αντίθετα την κλασική "ελληνική άποψη του άσχετου" θεωρόντας τα ως παιδικά.
Και σχολίασε μάλιστα (αν θυμάσαι) ότι από την πολύ δουλειά πιάνει τους Ιάπωνες παλιμπαιδισμός και όταν πάνε σπίτι το βραδυ βλέπουν anime για να χαλαρώσουν Shocked

Αν θες κάποιον κρετίνο παρουσιαστή που ειρωνεύεται τους περαστικούς με το πιο απαίσιο τρόπο θυμήσου εκείνη την εκπομπή αυτού του βλάκα στην ΕΤ3 που γύρναγε τα χωρια τις βορειου ελλάδος και κορόιδευε τους χωριάτες(όχι πως στο εξωτερικό ήταν καλύτερος αλλα με τους χωριάτες ήταν αισχρός)
Δεν θυμάμαι το όνομα του αλλα απο τότε και μετά έγινε φίρμα και κυκλοφορεί στα πρωινάδικα, και έκανε και το survivor

_________________
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email MSN Messenger
kenji
Δημοσιεύθηκε: Δευ Σεπ 04, 2006 10:28 am
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
:: ANiME.eNGiNe :: :: ANiME.eNGiNe ::

Συμμετέχει από: 30 Σεπ 04 Δημοσιεύσεις: 911 Τόπος: Θεσ/νικη / Πάτρα Τώρα Βλέπω: Ton kafe pano sto grafeio
Ερώτηση πρώτη. Ρε παίδες τι ώρα το είδατε εσείς (Η ώρα βέβαια του post τα λέει όλα)? Γιατί έγω έπρεπε να έχω αλλεργία, να μη μπορώ να κοιμηθώ και να το δω κατά τύχη τέτοια ώρα. Δε λέω ήθελα πολύ να το δω αλλά όχι άγρια τα χαράματα. Mad

Έχω δει πάρα πολλές εκπομπές της Μάγια Τσόκλη και μου αρέσουν οι εκπομπές της. Αυτό είναι το στυλάκι της, Ελλάδα και Εξωτερικό.

Εν προκειμένου σε κάποιες στιγμές αν θυμάσαι ήταν σοβαρή και έδειχνε το δέοντα σε σεβασμό, ανέφερε μάλιστα και το παράπονο των Ιαπώνων έναντι των Τουριστών(σε ένα λατρευτικό μέρος αυτό ήταν χαρακτηριστικό) και αλλού έκανε πλάκα. Εγώ αυτά που έλεγε τα πήρα σαν πλάκα, την οποία κάνει εσκεμμένα πιστεύω (ασχέτως αν άλλοι την θεωρούμε κρύα ή όχι αυτήν την πλάκα) για να έχει και λίγο περισσότερο ενδιαφέρον η εκπομπή της. Αυτά που έλεγε τα παίρνω σαν μια δική της έκδοση του Βρετανικού χιούμορ, BBC, το οποίο έχω την αίσθηση ότι κυμαίνεται στο ίδιο μήκος.

Για τα anime και τα manga αυτά που είπε τα βρήκα άκυρα τελείως, όπως και σε γενικές γραμμές νομίζω ότι και η ίδια μάλλον δεν ήξερε που είχε πάει και τι να δείξει. Αλλιώς δηλαδή ίσως να τα περίμενε και άλλα να βρήκε.

Εγώ το βρήκα μέτριο το συγκεκριμένο ταξίδι. Έχω δει πολύ καλύτερα "docimader" για την Ιαπωνία αν αυτό είναι το θέμα μας. Νομίζω ότι η Τσόκλη γενικώς στα Ελληνικά της ταξίδια ίσως να είναι καλύτερη. 1 ώρα ουσιαστικά για την Ιαπωνία (η άλλη μία ήταν η EXPO) είναι πολύ λίγη.

Προσωπικά με εκνευρίσανε περισσότερα τα άκυρα σχόλια κατά τη διάρκεια του μουντομπάσκετ παρά η συγκεκριμένη εκπομπή. Smile


Έχει επεξεργασθεί από τον/την kenji στις Δευ Σεπ 04, 2006 10:40 am, 1 φορά
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
noname
Δημοσιεύθηκε: Δευ Σεπ 04, 2006 10:37 am
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
XD XD XD XD XD

Συμμετέχει από: 31 Μάϊ 04 Δημοσιεύσεις: 2829 Τόπος: Αθήνα - θεσσαλονίκη Τώρα Βλέπω: OMG!!! πώς βρέθηκε αυτό εκει ?
και εγώ νομίζω πως τα παραλές >_< αν και δεν είχα δει την εκπομπή ολόκληρη πρόλαβα την φάση με τους μαθητές που λες που δεν ήξεραν αγγλικά ... δεν ήταν τόσο τραγικά
τα πράματα ...αλλα γενικά και σε αλλα μέρη που έχει πάει αυτή ... νομίζω το ίδιο ύφος έχει ^^ ..τώρα άμα σε κάποιους δέν αρέσει αυτό είναι άλλο θέμα Razz

Παράθεση:
Είπε αντίθετα την κλασική "ελληνική άποψη του άσχετου" θεωρόντας τα ως παιδικά.
Και σχολίασε μάλιστα (αν θυμάσαι) ότι από την πολύ δουλειά πιάνει τους Ιάπωνες παλιμπαιδισμός και όταν πάνε σπίτι το βραδυ βλέπουν anime για να χαλαρώσουν
δεν πιστεύω να περίμενε κανεις τίποτα παραπάνω Razz

Παράθεση:
Αυτά που έλεγε τα παίρνω σαν μια δική της έκδοση του Βρετανικού χιούμορ, BBC, το οποίο έχω την αίσθηση ότι κυμαίνεται στα ίδια κύματα.
...κάποιας βόρειας θάλασσας Razz Laughing Laughing

_________________
Not everything that can be counted counts, and not everything that counts can be counted.
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα MSN Messenger
kenji
Δημοσιεύθηκε: Δευ Σεπ 04, 2006 10:42 am
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
:: ANiME.eNGiNe :: :: ANiME.eNGiNe ::

Συμμετέχει από: 30 Σεπ 04 Δημοσιεύσεις: 911 Τόπος: Θεσ/νικη / Πάτρα Τώρα Βλέπω: Ton kafe pano sto grafeio
noname έγραψε:

Παράθεση:
Αυτά που έλεγε τα παίρνω σαν μια δική της έκδοση του Βρετανικού χιούμορ, BBC, το οποίο έχω την αίσθηση ότι κυμαίνεται στα ίδια κύματα.
...κάποιας βόρειας θάλασσας Razz Laughing Laughing


Embarassed

Κοροϊδεύεις παλιόπαιδο ε... Με τόσες ώρες φαγούρας και αϋπνίας πάλι καλά που γράφω τέτοια μαργαριτάρια. btw καταραμένη αλλεργία...
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
noname
Δημοσιεύθηκε: Δευ Σεπ 04, 2006 10:57 am
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
XD XD XD XD XD

Συμμετέχει από: 31 Μάϊ 04 Δημοσιεύσεις: 2829 Τόπος: Αθήνα - θεσσαλονίκη Τώρα Βλέπω: OMG!!! πώς βρέθηκε αυτό εκει ?
Παράθεση:
noname έγραψε:

Παράθεση:
Αυτά που έλεγε τα παίρνω σαν μια δική της έκδοση του Βρετανικού χιούμορ, BBC, το οποίο έχω την αίσθηση ότι κυμαίνεται στα ίδια κύματα.
...κάποιας βόρειας θάλασσας Razz Laughing Laughing


Embarassed

Κοροϊδεύεις παλιόπαιδο ε... Με τόσες ώρες φαγούρας και αϋπνίας πάλι καλά που γράφω τέτοια μαργαριτάρια. btw καταραμένη αλλεργία...

Huh ?

Ο συνειρμός ήταν ο εξής :
βόρεια θάλασσα -> κρύα θάλασσα -> χιούμορ που κυμαίνεται σε αυτά τα κύματα ->κρύο χιούμορ ... ... υποτίθεται πως θα ήταν αστείοSad

μάλλον ήταν too much ή ... η αλλεργία είχε και άλλες επιπτώσεις στον kenji Laughing Laughing Laughing

_________________
Not everything that can be counted counts, and not everything that counts can be counted.
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα MSN Messenger
kenji
Δημοσιεύθηκε: Δευ Σεπ 04, 2006 11:01 am
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
:: ANiME.eNGiNe :: :: ANiME.eNGiNe ::

Συμμετέχει από: 30 Σεπ 04 Δημοσιεύσεις: 911 Τόπος: Θεσ/νικη / Πάτρα Τώρα Βλέπω: Ton kafe pano sto grafeio
Η έκφραση νομίζω ότι είναι μήκος κύματος. Αλλά στο ότι ο εγκέφαλος με τόση αϋπνία δε λειτουργεί oh yes μπορώ να στο βεβαιώσω.

Καλό ήταν αυτό που είπες, αλλά δε μπορεί να λειτουργήσει το μηχάνημα. Evil or Very Mad

Και ξαναλέω. Καταραμένη αλλεργία...
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Celestial_Maiden
Δημοσιεύθηκε: Δευ Σεπ 04, 2006 12:51 pm
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
:: NeTWoRK.STaFF ::
:: iN.IY ::
:: NeTWoRK.STaFF ::<br>:: iN.IY ::

Συμμετέχει από: 24 Ιαν 04 Δημοσιεύσεις: 708 Τόπος: IY4ever Τώρα Βλέπω: NANA,Gokinjo,Chevalier,YamaNade,Nodame and various doramas and jtv shows
Hmmmm, eimai ssgouri gia ta hentai giati to akouga tin ora pou egrafa to post. Nai, eipe kai gia ton palimpaidismo alla legontas oti kati apeu8unetai se enilikes oi opoioi 8eloun na xalarosoun kai deixnontas hentai ehmmmmm sorry alla eseis ti gnomi apoktate? (se periptosi panta pou den 3erei kapoios ti einai anime.) Oso gia to allote sobaro kai allote agenestato ufaki tis parousiastrias auto pou paratirisa itan oti otan eixe mprosta tis kapoious ellines foitites pou profanos tis ekanan ton 3enago itan normal. Otan itan moni tis feugane ta margaritaria. Sigoura se kapoious mporei na aresei o tropos tis, e3allou gousta einai auta, alla emena prosopika me e3orgizei. Kai o tupos pou kanei analogi ekompi ston Alpha einai alemao alla einai stantar pio eupeptos apo tin en logo "kuria". Heh ali8eia autos den exei paei Iaponia akoma, i mou fainetai?
Oso gia to basket den parakolou8isa tous agones opote den exo gnomi.

p.s. btw file Kienzan eimai fili kai oxi filos Wink Mia maiden einai ligo duskolo na einai agoraki Embarassed

_________________

http://www.iy4ever.net - come join the madness ^^
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
Tristessa_326
Δημοσιεύθηκε: Δευ Σεπ 04, 2006 2:09 pm
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
::Moderator::
:: LoL-i::
::Moderator::<br>:: LoL-i::

Συμμετέχει από: 03 Ιούν 05 Δημοσιεύσεις: 1357 Τόπος: Θεσσαλονίκη Τώρα Βλέπω: Την anime wishlist μου που όλο μεγαλώνει...
"Ταξιδεύοντας" είδα μόνο γι' αυτό το αφιέρωμα στην Ιαπωνία. Να προσθέσω πως είχα ακούσει μόνο επαίνους για την Τσόκλη.
Για το επιφανειακό της υπόθεσης, είχε σχετικά λίγο χρόνο. Πόσο να εμβαθύνει;
Συμφωνώ πως σε ορισμένα σημεία ήταν ειρωνική, κάτι που θα μπορούσε να είχε αποφύγει, αλλά αυτό είναι το στιλ της.

Στο τέλος της εκπομπής γελούσε κι έλεγε πόσο ευγενικοί είναι οι Ιάπωνες. Δε μου φάνηκε ειρωνική εκεί.
Όσο για το πόσο "άσχημοι" είναι οι Ιάπωνες είπε πως προσωπικά δεν της φάνηκαν ωραίοι. Βέβαια μετά το πέταξε το καρφί της λέγοντας πως μάλλον γι' αυτό οι Ιαπωνέζες προτιμούν τους ξένους... (εκτός από τον Kimura Takuya Wink )
Τώρα για τα anime, κι εγώ δεν περίμενα κάτι παραπάνω. Αλλά νομίζω πως θα 'πρεπε να ξέρει ότι και τα Pokemon anime είναι...

_________________


JaME Ελλάδα :: JMusic.gr :: my LJ :: my last.fm
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος MSN Messenger
yami-chan
Δημοσιεύθηκε: Δευ Σεπ 04, 2006 2:21 pm
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
::Moderator:: ::Moderator::

Συμμετέχει από: 30 Ιούν 03 Δημοσιεύσεις: 1132 Τόπος: tooku basho de..
Celestial_Maiden έγραψε:
Heh ali8eia autos den exei paei Iaponia akoma, i mou fainetai?


gia ena diastima pou to eblepa sustimatika den edei3e tpt gia Iapwnia..
alla an thimame kala,sti teleutaia ekpompi pou eixe kanei prin to kalokairi,eixe anaferei,meta3u allwn mellontikwn proorismwn,kai tin Iapwnia.. Razz

ki egw to ''ta3ideuontas'' mono auto gia tin iapwnia exw parakolouthisei..kai mono ta 10 teleutaia,kai tha prepei na psilosumfwnisw me ti Celectial gia to ufaki tis parousiastrias..>_>

_________________
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα MSN Messenger
Kienzan
Δημοσιεύθηκε: Δευ Σεπ 04, 2006 2:27 pm
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
:: PoSSeSeD.SeRiouSLy :: :: PoSSeSeD.SeRiouSLy ::

Συμμετέχει από: 24 Φεβ 06 Δημοσιεύσεις: 316 Τόπος: Gianena-Athina Τώρα Βλέπω: Oti katsi^^
Celestial_Maiden έγραψε:
p.s. btw file Kienzan eimai fili kai oxi filos Wink Mia maiden einai ligo duskolo na einai agoraki Embarassed


Gomen

_________________
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email MSN Messenger
shihou-chan
Δημοσιεύθηκε: Δευ Σεπ 04, 2006 6:48 pm
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
:: ANiME.CoLLeCToR :: :: ANiME.CoLLeCToR ::

Συμμετέχει από: 13 Δεκ 05 Δημοσιεύσεις: 651 Τόπος: Atene Τώρα Βλέπω: Excell Saga, Dragon Zakura etc
Pia parusiaze afti tin ekpobi!
Doste mu apla ena onoma k kante me harumeni(prosopiki logi)Pia tin parusiaze?

_________________
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος MSN Messenger
Tristessa_326
Δημοσιεύθηκε: Δευ Σεπ 04, 2006 8:29 pm
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
::Moderator::
:: LoL-i::
::Moderator::<br>:: LoL-i::

Συμμετέχει από: 03 Ιούν 05 Δημοσιεύσεις: 1357 Τόπος: Θεσσαλονίκη Τώρα Βλέπω: Την anime wishlist μου που όλο μεγαλώνει...
Μάγια Τσόκλη λέγεται η παρουσιάστρια.

_________________


JaME Ελλάδα :: JMusic.gr :: my LJ :: my last.fm
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος MSN Messenger

Επισκόπηση όλων των Δημοσιεύσεων που έγιναν πριν από:  

Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας
Σελίδα 1 από 1

Μετάβαση στη:  



Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Δ.Συζήτησης