Το ξέρατε ότι juuryou σημαίνει βάρος;


Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας

Σελίδα 1 από 1
 AnimePlanet Forums Αρχική σελίδα    Sneak Peaks    Le Portrait de Petite Cossette (preview)......8)




Well, did you like this ΟVA?...

OMFG!...
50%
 50%  [ 5 ]
WTF?...
10%
 10%  [ 1 ]
E...ναι...υποθέτω...
20%
 20%  [ 2 ]
Tι είναι ΟVA γαμώ το κέρατο?...
0%
 0%  [ 0 ]
Hell NO!...
20%
 20%  [ 2 ]

Σύνολο Ψήφων : 10


Dante80
Δημοσιεύθηκε: Τρι Σεπ 12, 2006 9:33 am
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
::Moderator:: ::Moderator::

Συμμετέχει από: 11 Φεβ 06 Δημοσιεύσεις: 1052 Τόπος: Ima, Sokoni Iru Boku. Τώρα Βλέπω: Bounen no Xamdou
Τελικά, μερικές φορές καλύτερα να μασάς παρά να μιλάς...μεταξύ τυριού, αχλαδιού και μιας ποσότητας Lagavoulin ικανής να χρησιμοποιηθεί για βασιλικά λύτρα, είχα μια ελαφρώς "κουνημένη" συζήτηση με έναν καρδιακό (σαν την κολπική μαρμαρυγή ένα πράμα) φίλο τις προάλλες για την αξία της Japanimation ως μορφής τέχνης...για NGE να του λέω εγώ, για Pokemon να μου λέει αυτός, για Lain να φωνάζω εγώ, για Digimon να ωρύεται αυτός, καταλαβαίνετε που πήγαινε το πράμα...εκεί που άρχιζαν λοιπόν να μου πετάγονται οι φλέβες στην κροταφική, είπα να βάλω τα μεγάλα μεσα...

- Καλώς, Μπάμπη, αφού δεν πιάνεις απο λόγια, θα σου δώσω οπτικά ερεθίσματα...
- Ρε θα μας παρατήσεις με τα παιδικά επιτέλους μην σου ...?...
- Νταξ, συ είπας...τσίμπα αυτό και τα λέμε όταν συνέλθεις...

...

Ακόμα ψάχνει να βρεί απο που του'ρθε...



*****************************************************


Le Portrait de Petit Cossette


*****************************************************




Κώδικας:
Cossette, a pretty young blond girl, was murdered in 18th century France by Marcelo, a painter who had fallen in love with her while producing numerous portraits of her. For more than 250 years her spirit lingers in a glass, waiting for a person who would be able to see and fall in love with her, thus providing an avenue for her freedom.






Κώδικας:
Though she is reluctant to take the drastic actions necessary to gain her freedom, since it would mean the suffering and death of one who loves her, she sees her opportunity in Eiri, an antique shop employee who not only can see her but quickly becomes obsessed with her. The spirits of the objects which belonged to Cossette in life sense in Eiri the reborn spirit of Marcelo, however, and respond with great anger, threatening Eiri?s well-being.






Κώδικας:
Can Eiri survive the curse of her objects and find a way to be with Cossette, or will his friends succeed in calling him back from the dream realm into which he is slipping? Does Cossette herself value her freedom enough that she is willing to allow Eiri?s suffering to happen?...Wellcome...to LpDPC






Η καλύτερη με διαφορά δουλεια του studio Aniplex, το Petite Cossette έρχεται το 2004 για να μας καθηλώσει με μια απο τις καλυτερες all around OVA προσπάθειες στον χώρο της Japanimation. Με πραγματικά καταπληκτικό animation και art (μιλάμε για ομορφιά εκτός ορίων), την θεά Yuki Kajiura σε μια απο τις πιο αργιώδεις τις δουλειές, τον Akiyuki Shinbo at his finest hour στην σκηνοθεσία, και μια υπόθεση "φωτιά", το Petite Cossette αποτελεί τίτλο εκτός συγκρίσεως για τα ειωθότα της βιομηχανίας.

Ένας σουρεαλιστικός τίτλος που μιλάει απευθείας στο υποσυνείδητο.
Σίγουρα δεν αποτελει δουλειά για όλες τις ηλικίες - γούστα, αλλά...so fucking what?...συνισταται αβάδιστα, ταύτα και μένω. .&-





To εντυπωσιακό release των personal favorite [PSNR] μπορείτε να το βρείτε εδώ...
Oι χρήστες του Boxtorrents μπορούν να απολαύσουν και το α-π-ί-σ-τ-ε-υ-τ-ο OST της Yuki Kajiura, εδώ...



Who loves me so much that he'd forsake his own dear life... could it be you?

_________________
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα MSN Messenger
Darcia
Δημοσιεύθηκε: Τρι Σεπ 12, 2006 4:26 pm
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
:: ANiME.oNe :: :: ANiME.oNe ::

Συμμετέχει από: 10 Ιούν 05 Δημοσιεύσεις: 782 Τόπος: Θεσσαλονίκη, μεγάλη φραπεδομάνα Τώρα Βλέπω: την τύφλα μου
το είχα δει πριν κάποιους μήνες στο πλαίσιο της επανένταξης μου ως θεατής ανιμε και είχα εντυπωσιαστεί αρχικά, ιδίως στο τρίτο επεισόδιο.

Ας πω και εγώ την ταπεινή άποψή μου:

όσον αφορά τον εικαστικό τομέα ήταν άψογο στην παρουσίαση, αλλά δεν κατάφερε να με κάνει να αισθανθώ στο βαθμό και στο βάθος ενος Angel's Egg ή Robot Carnival. Πιστεύω πως όλα αυτά ήταν χωρίς ουσία στην τελική και απλά βλέπεις ένα κολάζ διάφορων φαντασιώσεων χωρις ιδιαίτερο νόημα. Άσε που ο ζωγράφος μου την έσπαγε και η Cossette είναι τελείως ανέκφραστη ως επι το πλείστον.

Στα συν το εκπληκτικό soundtrack αλλά πλέον βλέπουμε πάνω από αυτά σαν έμπειροι θεατές.

Σαν gothic είναι από τους καλύτερους τίτλους αλλά αν σου πω πως προτιμώ την απλότητα, εικαστικότητα και δράση του Rozen Maiden και Rozen Maiden Traeumend αντί του Petite Cossette, μη με παρεξηγήσεις.

Συνίσταται και αυτό στους θεατές που ζητούν κάτι περισσότερο από διασκέδαση στο animation. Απλά αν ξεπεράσετε το αρχικό σοκ και τρίψετε λίγο τα μάτια σας, μπορεί να το βρείτε λίγο ρηχό στη δεύτερη θέαση. Ομως στην ποιότητα παρουσίασης δεν υπάρχει παρόμοιο ανιμε.
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Dante80
Δημοσιεύθηκε: Τρι Σεπ 12, 2006 5:03 pm
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
::Moderator:: ::Moderator::

Συμμετέχει από: 11 Φεβ 06 Δημοσιεύσεις: 1052 Τόπος: Ima, Sokoni Iru Boku. Τώρα Βλέπω: Bounen no Xamdou
Αν ο τίτλος έχει κάποιο ψεγάδι Darcia, αυτό που έγραψες είναι...εγώ στο preview θέλησα να αναδείξω τα δυνατά σημεία του τίτλου...και φυσικά, μην ξεχνάς πως το Cossette δεν είχε απο την αρχή καμία πρόθεση να γινει Tenshi no Tamago...αυτό φαίνεται απο το 1ο λεπτό εξάλλου...

Kατα την γνώμη μου (που βασικά δεν πρεπει να την πω εδω μιας και είναι preview thread), ο τίτλος κρίνεται θετικα για τον τρόπο που σου δίνεται σαν ολοκληρωμένο πακέτο. Γραφικά - ήχος - σκηνοθεσία βρίσκονται σε περιέργως υψηλο επίπεδο για το είδος και την θεματολογία της υπόθεσης που αναδεικνύουν. Αλλά την στιγμή που η υπόθεση σε ένα OVA 3 επεισοδίων δεν μπορεί να υποστηρίξει την αρτιοτητα της ίδιας της της εκτέλεσης, το τελικό αποτέλεσμα leaves sth to be desired...ειδικά σε σχέση με plot-oriented τίτλους όπως τους πρώτους 2 που ανέφερες... Wink

Πάντως εν κατακλείδι, δεν μπορώ να τον χαρακτηρίσω ως ρηχό τίτλο με απόλυτα κριτήρια.

_________________
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα MSN Messenger
Lyra Science
Δημοσιεύθηκε: Τρι Σεπ 12, 2006 5:17 pm
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
:: ANiME.FaN :: :: ANiME.FaN ::

Συμμετέχει από: 22 Απρ 06 Δημοσιεύσεις: 365 Τώρα Βλέπω: Soul Eater||Asu no Yoichi!||Gintama||Kurokami||Skip Beat!||Munto TV||White Album
Το είδα πριν από λίγο...
Δεν μπορώ να πω ότι μου φάνηκε ρηχό, κάθε άλλο μάλιστα...
Για εμένα αυτός ο τίτλος μοιάζει με ποίημα και όχι με σενάριο. Μόνο έτσι μπορώ να το χαρακτηρίσω! Τα ποιήματα πάντα σε κάνουν να νιώθεις πράγματα με έναν δικό τους μοναδικό υπερρεαλισμό και μια μαγεία που κανένα σενάριο δεν μπορεί να αγγίξει. Ακριβώς αυτό αντίκρισα από το πρώτο λεπτό αυτού του anime.
Όλα ήταν μια πανδαισία ή ίσως πιο σωστά ένα πανδαιμόνιο. Οι χαρακτήρες, οι εικόνες, η μουσική.
Το μόνο που έχω να δηλώσω είναι OMFG!!!!

_________________

Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Kienzan
Δημοσιεύθηκε: Τρι Σεπ 12, 2006 7:58 pm
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
:: PoSSeSeD.SeRiouSLy :: :: PoSSeSeD.SeRiouSLy ::

Συμμετέχει από: 24 Φεβ 06 Δημοσιεύσεις: 316 Τόπος: Gianena-Athina Τώρα Βλέπω: Oti katsi^^
1on Dante η εισαγωγή του Preview είναι κάτι πολύ παραπάνω από καθηλωτική συνχαρητήρια.


Κατά τ'αλλα εκτος από το οπτικοακουστικό αρτίστικο και σκηνοθετικό μεγαλείο το OVA δεν μου είπε και πολλά

Μόλις τελειωσε δεν μου άφησε και την καλύτερη αίσθηση (σαν να μην ειδα τπτ ενα πραμα)

_________________
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email MSN Messenger
narkalios
Δημοσιεύθηκε: Πεμ Σεπ 14, 2006 9:24 am
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
:: FeaRLeSS :: :: FeaRLeSS ::

Συμμετέχει από: 03 Μάϊ 05 Δημοσιεύσεις: 228 Τόπος: Terra Prime Τώρα Βλέπω: The Twelve Kingdoms - Berserk - School Rumble 2nd Term
kati 3erw pou parakolou8w ta posts tou dante sta "Sneak Peaks"

mouxaxaxa kai harharhar dld ena pragma Smile

nasai kala pou protinis enan akoma a3iologo (malon...an kai den me exeis apogoiteusi pote) title Smile to katevazw kai to vlepw ASAP

_________________
>>> My Anime Album <<<



- Οι τουρίστες στην ρεσεψιόν ετοιμάζονται να με λιντσάρουνε και η γυναίκα μου να με βράσει...
- Θέλω να δω την Hinata ενήλικη γαμώτο...
- με ακούτε?... - Σας ακούμε, προφανός σας ακούμε, για να απαντάμε σας ακούμε
THE GATES ARE OPEN
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
Kite
Δημοσιεύθηκε: Δευ Οκτ 16, 2006 11:14 am
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
:: ANiME.LoRD :: :: ANiME.LoRD ::

Συμμετέχει από: 13 Οκτ 04 Δημοσιεύσεις: 2625 Τόπος: Θεσσαλονικη Τώρα Βλέπω: Echhi anime
ΓΑΜΟΤΟ!!
ΑΥΤΟ ΤΟ OVA ΕΙΝΑΙ ΑΡΙΣΤΟΥΡΓΙΜΑ!

_________________

Person1: "Εγώ είμαι Otaku."
Person2: "Κι εγώ είμαι ο Τάκης..."
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email

Επισκόπηση όλων των Δημοσιεύσεων που έγιναν πριν από:  

Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας
Σελίδα 1 από 1

Μετάβαση στη:  



Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Δ.Συζήτησης