Το ξέρατε ότι jiei σημαίνει αυτοάμυνα;


Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας

Σελίδα 1 από 1
 AnimePlanet Forums Αρχική σελίδα    Movies/Series/Cinema    Masters of Russian Animation. Απαραιτητη θεαση!
Darcia
Δημοσιεύθηκε: Πεμ Νοέ 02, 2006 2:16 pm
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
:: ANiME.oNe :: :: ANiME.oNe ::

Συμμετέχει από: 10 Ιούν 05 Δημοσιεύσεις: 782 Τόπος: Θεσσαλονίκη, μεγάλη φραπεδομάνα Τώρα Βλέπω: την τύφλα μου
Ειδατε ηδη οσα ανιμε σας κανουν να σκεφτεστε και σας ταραζουν τα μυαλα;

Ειδατε Mind Game, Robot Carnival, ταινιες Ghibili κλπ και τωρα ψαχνετε με το μικροσκοπιο να βρειτε κανα παρομοιο ανιμε της προκοπης ή κάτι που ανεβαζει το επιπεδο ένα βήμα παραπέρα;

Animation σημαινει για σας κατι παραπανω απο τα συνηθισμενα;
Πως θα σας φαινοταν να βλεπετε animation με ρωσικες αγιογραφιες του 15ου αιωνα; Ή animation βασισμενο σε ζωγραφιες μιας φυλής Εσκιμώων;Ή εξαιρετο stop-motion animation με μαριονετες με θεματα διαφορα παραμυθια (ακομα και ενα απιστευτο Ιαπωνεζικο παραμυθι, με Ιαπωνεζικες κουκλες) ή τον Δον Κιχωτη ή λυρικο έργο βασισμενο σε εργο του Λορκα ή να βλεπετε σουρρεαλιστες εικονες ενω απαγγελεται αποσπασμα απο κειμενο του Ντοστογιεφσκυ στα Ρώσικα; Η να βλεπετε απαγορευμενα φιλμακια που σατιριζουν το Σοβιετικο καθεστως με καφκικο τροπο; Η πολιτικη και κοινωνικη σάτιρα και αλληγορία. Ή τεχνικες όπως το να υποδυεται η ιδια η δημιουργος μια μαριονετα και να κινειται καρέ καρέ σε μια μινι αυτοβιογραφία stop-motion;


Κανενα προβλημα! Η λυση ειναι πραγματικα σε αυτο το αριστουργημα που αποτελειτε απο 44 φιλμακια, συνολικης διαρκειας 9 (!) ωρων σε 4 DVD.

Αν ξερετε σχεδον ολους τους εξαιρετους Ιαπωνες σκηνοθετες ευκαιρια να μαθετε και τους Ρωσους και τις Ρωσιδες που με αφησαν αναυδο

Τα φιλμακια συμμετειχαν σε διαφορα φεστιβαλ και τα περισσοτερα ειναι πολυβραβευμενα. Πολεις που εγιναν τα φεστιβαλ:
Annecy, Cannes, Colombo, Delhi, Espinho, Grijon, Hiroshima, Huesca, Kiev, Krakow, Lille, London, Mamaia, Melbourne, Moscow, New York, Oberhausen, Odense, Ottawa, Stuttgart, Sydney, Tampere, Tours, Venice and Zagreb


Ευτυχως υπαρχει σε torrent. Στο mininova ή αλλού πληκτρολογηστε Russian Animation και θα σας βγαλει 4 torrent με τα 4 DVD.


Απο τις λιγες σειρες που τις βλεπεις σε μια μερα. ΕΙδα το μισο χθες και το αλλο μισο σημερα. Δειτε το και θα κερδισετε πολλα καθως τετοια εργα ειναι διαμαντια.


Ωστοσο δεν το συνιστω και μαλλον θα σας ξενισει αν:

Τα ανιμε ειναι το μονο ειδος κινουμενων σχεδιων που βλεπετε.
Πρεπει το κινουμενο σχεδιο να ειναι ποιοτητας KARAS ή GITS για να σας εντυπωσιασει.
Τα παλια κινουμενα σχεδια και το απλοικο αλλά πρωτοτυπο σχεδιο τα θεωρηται ξεπερασμενα.
Τα μονα κινουμενα σχεδια απο Ρωσια και Ανατολικη Ευρωπη για σας ειναι οι Bolek και Lolek.
Η μονη σχεση σας με stop-motion ειναι ο Μπομπ ο Μαστορας


Προτεινεται σε ενηλικους και εμπειρους θεατες. Το κινουμενο σχεδιο οπως ποτε δεν το εχετε δει στη τηλεοραση και αν θελετε να ξεφυγετε απο το mainstream
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
kenji
Δημοσιεύθηκε: Πεμ Νοέ 02, 2006 2:50 pm
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
:: ANiME.eNGiNe :: :: ANiME.eNGiNe ::

Συμμετέχει από: 30 Σεπ 04 Δημοσιεύσεις: 911 Τόπος: Θεσ/νικη / Πάτρα Τώρα Βλέπω: Ton kafe pano sto grafeio
Thanks darcia για την αναφορά.

http://www.mininova.org/search/?search=russian+animation

Αν και φοβάμαι ότι θα μου πέσουν λίγο δύσπεπτα θα τα δοκιμάσω. Smile
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Kienzan
Δημοσιεύθηκε: Πεμ Νοέ 02, 2006 3:23 pm
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
:: PoSSeSeD.SeRiouSLy :: :: PoSSeSeD.SeRiouSLy ::

Συμμετέχει από: 24 Φεβ 06 Δημοσιεύσεις: 316 Τόπος: Gianena-Athina Τώρα Βλέπω: Oti katsi^^
Mια ρωσίδα συμφοιτητρια μου είχε δώσει να δώ τα 2 πρώτα DVD
Μεγαλύτερη εντύπωση πάντως μου εκανε ενα προπαγανδιστικό animation του κοκκινου
στρατού για έναν καλομαθημένο στρατιότη Laughing
Είχαι πράγματι καποια εξερετικά φιλμ τα περισσότερα όμως έχω την αισθηση οτι τα βάλανε μέσα μονο και μονο για να γεμίσουν τα DVD.Μερικά εινια εντελώς unwachable.

_________________
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email MSN Messenger
PaRaFRwN
Δημοσιεύθηκε: Πεμ Νοέ 02, 2006 5:37 pm
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
:: LeaRNeR :: :: LeaRNeR ::

Συμμετέχει από: 03 Ιαν 06 Δημοσιεύσεις: 41 Τόπος: Third Planet From The Sun Τώρα Βλέπω: Gankutsuou
Thanx Darcia για την αναφορά & Kenji για το link,

Μαζί με αυτά που αναφέρθηκαν στο topic του Fanstastic Planet τα καλύψαμε όλα ή έχουν μείνει και άλλες σημαντικές δουλειές;

#off topic: ανήκει το thread αυτό στην κατηγορία TV ?

_________________
The more you know, the less you understand...
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος ICQ Αριθμός
Hazuki
Δημοσιεύθηκε: Πεμ Νοέ 02, 2006 5:43 pm
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
::Moderator:: ::Moderator::

Συμμετέχει από: 06 Ιαν 04 Δημοσιεύσεις: 3211 Τόπος: Αθήνα
Kienzan έγραψε:
Mια ρωσίδα συμφοιτητρια μου είχε δώσει να δώ τα 2 πρώτα DVD
Μεγαλύτερη εντύπωση πάντως μου εκανε ενα προπαγανδιστικό animation του κοκκινου
στρατού για έναν καλομαθημένο στρατιότη Laughing


Apo tetoia animation allo tipota kai oi iapones alla kai amerikanoi ehoun kanei polla tetoia "ekpeudetika" filmakia gia na dosoun stous neous tis epohis ta sosta "ithi" gia tous allous laous kirios, oti na nai, pantos itan kalodoulemena eihan kalo animation [arketa reusto] kai nai, eihan kai karaoke Razz E tora apo anatoliko blok den eho dei tipota [ektos apo bolek kai lolek Very Happy ] an kai genika den eho prob na do.

_________________
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
Darcia
Δημοσιεύθηκε: Πεμ Νοέ 02, 2006 6:28 pm
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
:: ANiME.oNe :: :: ANiME.oNe ::

Συμμετέχει από: 10 Ιούν 05 Δημοσιεύσεις: 782 Τόπος: Θεσσαλονίκη, μεγάλη φραπεδομάνα Τώρα Βλέπω: την τύφλα μου
Kienzan έγραψε:
Mια ρωσίδα συμφοιτητρια μου είχε δώσει να δώ τα 2 πρώτα DVD
Μεγαλύτερη εντύπωση πάντως μου εκανε ενα προπαγανδιστικό animation του κοκκινου
στρατού για έναν καλομαθημένο στρατιότη Laughing
Είχαι πράγματι καποια εξερετικά φιλμ τα περισσότερα όμως έχω την αισθηση οτι τα βάλανε μέσα μονο και μονο για να γεμίσουν τα DVD.Μερικά εινια εντελώς unwachable.



για αυτο το πολύ αστείο φιλμακι (μέχρι και τους γονεις του και τη γιαγια του φερνει στο στρατοπεδο να του κανουν τις δουλειές!) να τι γραφει:

About Sidorov Vova - Director: Eduard Nazarov (1985)
Nazarov spent three and a half years in the Soviet army as a simple soldier based in Berlin. He got rid of a recurrent nightmare that he was going to be drafted a second time by making this film.

προτιμησα να το βαλω στο TV γιατί έχει πολύ περισσότερο υλικο και αξίζει ξεχωριστο θέμα

για αναλυτική περιγραφή της κάθε ταινίας πηγαινετε εδώ

http://store.russiananimation.com/maofruandvd41.html


αν αναλογιστεί κανείς τις συνθηκες υπό τις οποιες έγιναν τότε, ιδίως πριν την περεστροικα, είναι πραγματικά εκπληκτικο πως προβλήθηκαν μερικα απο αυτα στην ΕΣΣΔ, όπως το Man in the Frame. Αρκετά από αυτά προβλήθηκαν μετά τη μεταρυθμιση. Αλλα δε προβληθηκαν καθολου παρα μονον έξω, ενώ πολλά έμειναν στο αρχείο

Προπαγάνδα δεν διέκρινα πουθενα, μάλλον το αντίθετο. Δειτε το Man in the Frame, Mountain of Dinosaurs, Glass Harmonica, There Lived Kozyavin και θα καταλάβετε.


Apo tetoia animation allo tipota kai oi iapones alla kai amerikanoi ehoun kanei polla tetoia "ekpeudetika" filmakia gia na dosoun stous neous tis epohis ta sosta "ithi" gia tous allous laous kirios, oti na nai, pantos itan kalodoulemena eihan kalo animation [arketa reusto] kai nai, eihan kai karaoke E tora apo anatoliko blok den eho dei tipota [ektos apo bolek kai lolek ] an kai genika den eho prob na do.

Μου θύμισες τον Spike Lee που είχε ζητήσει απο τη WB παλιά καρτούν με τον Bugs Bunny για να δείξει τον ρατσισμό που υπήρχε για τους μαύρους και φυσικά η WB αρνήθηκε. Οπως και η Ντισνευ είχε πολύ ρατσισμό στα πρώτα κόμικς της. Οπως και οτι ο Ντισνευ που ήταν λένε πράκτορας της CIA και άλλα πολλά. Καλά για τους Ιαπωνες ξέρουμε.

Τώρα τι έμεινε; Ισως όταν δω τα έργα του Karel Zetman ή Tex Avery αλλά θα πάρει κάποιο καιρό, γιατι πλέον ειμαι χορτάτος οπτικοακουστικά.
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Hazuki
Δημοσιεύθηκε: Πεμ Νοέ 02, 2006 9:13 pm
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
::Moderator:: ::Moderator::

Συμμετέχει από: 06 Ιαν 04 Δημοσιεύσεις: 3211 Τόπος: Αθήνα
Darcia έγραψε:

Μου θύμισες τον Spike Lee που είχε ζητήσει απο τη WB παλιά καρτούν με τον Bugs Bunny για να δείξει τον ρατσισμό που υπήρχε για τους μαύρους και φυσικά η WB αρνήθηκε.


Koita bugs ownz alla --> http://www.imdb.com/title/tt0036679/ ohi to idio kai i wb Razz Tespa na min vgoume allo off-topic. Thanks gia to notice tha to eho sta ipopsi mou Very Happy

_________________
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα

Επισκόπηση όλων των Δημοσιεύσεων που έγιναν πριν από:  

Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας
Σελίδα 1 από 1

Μετάβαση στη:  



Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Δ.Συζήτησης