Το ξέρατε ότι beddo σημαίνει κρεβάτι;


Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας

Σελίδα 1 από 1
 AnimePlanet Forums Αρχική σελίδα    ANiME Συζητήσεις    Kannaduki No Miko
AtErMoNo
Δημοσιεύθηκε: Σαβ Ιούλ 16, 2005 6:09 pm
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
:: ANiME.CRaZy :: :: ANiME.CRaZy ::

Συμμετέχει από: 08 Μάρ 05 Δημοσιεύσεις: 540 Τόπος: Λάρισα Τώρα Βλέπω: Noein
Λίγο ecchi, λίγο yuri, λίγο mecha αυτό το περσινό anime από την TNK δεν εντυπωσιάζει αλλά ξεχωρίζει με τον δικό του τρόπο. Η υπόθεση θέλει τρεις νέους, την ευαίσθητη και ντροπαλή Himeko, την δυναμική και δημοφιλής Chikane και τον νευρικό και εσωστρεφή Oogami Souma να καλούνται από την μοίρα να αναλάβουν ρόλους πέραν των δυνατοτήτων τους. Έτσι, όταν ένα αρχαίο κακό ξυπνά, η Himeko και η Chikane αποκτούν τις δυνάμεις των Solar και Lunar Priestesses αντίστοιχα ενώ ο Souma που το παρελθόν του τον θέλει με τις δυνάμεις του κακού, πηγαίνει με το μέρος των καλών μόνο και μόνο για χάρη της Himeko.
Ο Oogami-kun λοιπόν αγαπάει την Himeko και η Himeko τον Oogami-kun αλλά έλα μου ντε που δεν είναι αυτό το κυρίως love story. Η Chikane βλέπει στην Himeko το άλλο της μισό και η Himeko δείχνει να το ευχαριστιέται επίσης… Μπέρδεμα; Κάθε άλλο αφού η αγάπη των δύο κοριτσιών παρουσιάζεται πολύ όμορφα μέσα στη σειρά και αν και δεν είμαι φαν των ομοφυλοφιλικών «κατορθωμάτων» μπορώ να πω πως σε αυτό το anime δεν με χάλασε καθόλου. Περιττό να πω πως οι μάχες με τα mecha περνάνε σε δεύτερη μοίρα αφού το love story κυριαρχεί στο μεγαλύτερο μέρος της σειράς.
Τα γραφικά του τώρα είναι καλά αλλά σίγουρα θα μπορούσαν να είναι και πιο βελτιωμένα. Με χάλασε ο σχεδιασμός από μερικά mecha. Λιγάκι old school…
Το soundtrack δε, είναι φοβερό! Τέλεια j-pop κομματάκια στα opening και ending ενώ και τα ορχηστρικά θέματα κατά τη διάρκεια της σειράς κάνουν πολύ καλά τη δουλειά τους.
Mecha μάχες λοιπόν με φόντο ένα ιδιότροπο ερωτικό τρίγωνο. Μιας και είναι μόνο 12 eps. Αξίζει να το δει κανείς. Υπάρχουν και μερικοί πολύ ωραίοι διάλογοι μέσα.
Anime για πονηρά κοριτσάκια και περίεργα αγοράκια. Very Happy Razz Very Happy Υπάρχει ως Kannaduki No Miko και ως Kannazuki No Miko.

_________________

"...Too much love will kill you..."
"...Αν μου δείξεις υπερβολική αγάπη θα σε κερατώσω..."
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα MSN Messenger
Vetus
Δημοσιεύθηκε: Τετ Δεκ 13, 2006 7:22 pm
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
::Moderator::
::Black Winged Angel::
::Moderator::<br>::Black Winged Angel::

Συμμετέχει από: 04 Μάϊ 04 Δημοσιεύσεις: 5127
Θα το θέσω απλά: το Kannazuki no Miko είναι Ο,ΤΙ ΠΙΟ ΑΠΑΙΣΙΟ ΠΡΑΓΜΑ έχω δει στην ζωή μου (ΟΚ, δεν έχω δει ακόμα το Ultimate Muscle Razz). Eίναι απ' αυτά τα anime που βλέποντας τα σε περιοδικά λες "Τι φοβερά που είναι" μέχρι να κάτσεις να το δεις και να διαπιστώσεις ότι "Από μακριά είναι κούκλα κι από κοντά είναι πανούκλα." Ποτέ ένα anime δεν είχε μαζεμένα τόσα πολλά romance κι action κλισέ μαζεμένα και μάλιστα να τα παρουσιάζει μ' ένα τόσο απαίσιο τρόπο. Όλα αυτά δεν θα με πείραζαν τόσο αν δεν διάβαζα τόσο στο Newtype όσο και σε διαφημιστικό trailer ότι πρόκειται για ένα αριστούργημα που συνδυάζει τέλεια romance με mecha. Mεγάλη ιδέα για το εαυτό τους φαίνεται ότι έχουν οι δημιουργοί του. Σαν την Βέρα Λάμπρου ένα πράγμα. Παρακολουθόντας το anime μέχρι το τέλος προσπάθησα να βρω τι πλεονεκτήματα έχει η σειρά. Τσάμπα χρόνος. Μέχρι και το απαίσιο φινάλε του με επιβεβαίωσε ότι καλύτερα να καθόμουν να εβλέπα το "Πολύ την Κυριακή" (μετά πώς να μην του τα χώνει διαρκώς ο Λαζόπουλος με τις γελοιότητες που κάνει; Very Happy ). Oι δημιουργοί του που έχουν αναλάβει στο παρελθόν το Steel Angel Kurumi (πολύ συμπαθητικό android mecha anime) και το UFO Princess Warukyure (άλλη κοτσάνα από 'κει, αλλά τουλάχιστον δεν σκόπευε και ψηλά η σειρά μιας και πρόκειται για καθαρά εμπορικός τίτλος που σαφώς είχε ως targer group τους moe fans) σφιγγόντουσταν πολύ στο Kannazuki no Miko για να το παρουσιάσουν ως έπος προσπαθόντας να ικανοποιήσουν ταυτόχρονα τόσο τους fans των romance όσο και τους fans των mecha. Αλίμονο, όμως: oι περισσότεροι χαρακτήρες είναι γλάστρες (κυρίως οι Necks of Orochi που προσπαθούν να καλύψουν όλα τα γούστα: από την ντροπαλή mangaka με τα τεράστια γυαλιά μέχρι και την μικρούλα nekomimi με την στολή νοσοκόμας), ο σχεδιασμός των mecha δεν χαίρει κι ιδιαίτερης έμπνευσης...Eντωμεταξύ, το ερωτικό τρίγωνο Chikane-Himeko-Souma είναι για γέλια με τον ταλαίπωρο τον Souma που αποτελεί το είδωλο του σχολείου να θέλει ντε και καλά να "σκοράρει" με την χαμηλοβλεπούσα Himeko και καμία άλλη την οποία διεκδικεί κι η βασίλισσα του σχολείου Chikane με την οποία καταλήγουν κάνουν ένα αχώριστο λεσβιακό ζευγάρι που κυριολεκτικά δεν τους χωρίζει ούτε ο θάνατος (άμα το έχετε δει μέχρι το τέλος καταλαβαίνετε τι εννοώ) αφήνοντας τον Souma με το @$*&#//! στο χέρι άσχετα που αρχικά η Chikane ως καλή φίλη (γιατί ως υπερβολικά κολλητή της φίλη την είχε άσχετα που ονειρευόταν πάντα να την τρίψει την πλάτη στο μπάνιο και μέτα να βάλει χέρι) την βοηθούσε την Himeko στην σχέση της με τον Souma. Καλά λέω ότι τα κορίτσια δεν ξέρουν τι θέλουν! XD Όπως σωστά το είχε θέσει κι ο Hazuki για το Kimi Ga Nozomu Eien (ή αλλιώς Kimi Ga Baka Eien κατά Mormengil), το Κannazuki no Miko είναι "Λες και το σκηνοθέτησε ο Παπακαλιάτης". Θα μπορούσα να μιλάω για πολύ ώρα ακόμα για τα τραγελαφικά του Κannazuki no Miko για τον χαβαλέ και μόνο αλλά βαριέμαι να πληκρολογώ. Εν ολίγης, ακόμα κι αν θέλετε να δείτε ένα anime με ωραίες κοπελίτσες χωρίς να νοιάζεστε για συνηθισμένο του σενάριο για να περάσει απλά ευχάριστα η ώρα με χαβαλεδίστικα σκηνικά χωρίς να θέλετε να παιδευτείτε με δύσκολα κείμενα υπάρχουν χιλιάδες άλλες επιλογές. Αποφύγετέ το όπως ο διάολος το λιβάνι. Kλείνοντας το post μου, θα 'θελα να εκφράσω την απορία μου για το anidb.net για την επικείς βαθμολογία του 7,5. Αν ήθελα να φανώ γενναιόδωρος θα το βαθμολογούσα με 5. Αλλά!! Επειδή είμαι κακός θα το βαθμολογήσω με 3 όπως ο Ιάσων Τριανταφυλλίδης! "Σου βάδω τργία!" (="Σου βάζω τρία!")
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
Kienzan
Δημοσιεύθηκε: Τετ Δεκ 13, 2006 8:08 pm
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
:: PoSSeSeD.SeRiouSLy :: :: PoSSeSeD.SeRiouSLy ::

Συμμετέχει από: 24 Φεβ 06 Δημοσιεύσεις: 316 Τόπος: Gianena-Athina Τώρα Βλέπω: Oti katsi^^
Vetus μαζί σου με τα χίλια
Περίγραφή σου είναι ακριβώς αυτο που αξίζει του αξίζει.

Ο μόνος λόγος που το kanaduki δεν είναι το χειρότερο ανιμε που έχω δεί είναι το πολύ καλό opening (στο οποιο βεβαια οι μισές πόζες είναι κλεμένες απο shoujo kakoumei utena και οι άλλες μισές απο Gundam Twisted Evil )

Οσό για το anidb έχώ εδω και καιρο καταλήξει οτι η βαθμολογιά περισότερο αντιπροσοπέυει το ποσο καινούριο και γυαλιστερό είναι ενα άνιμε παρα το πόσο καλο είνια.

_________________
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email MSN Messenger
leviathan
Δημοσιεύθηκε: Τετ Δεκ 20, 2006 5:10 am
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
:: LeaRNeR :: :: LeaRNeR ::

Συμμετέχει από: 22 Σεπ 04 Δημοσιεύσεις: 42
Εγώ το ευχαριστήθηκα παντως! (****τρέχει να κρυφτεί****). Τι να πω λίγο το ότι δεν είμαι αυστηρός με τα λιγότερο καλά anime, λίγο το ότι είμαι sucker για κάτι τέτοια ρομάντζα (όσο πιο ότι νανε τόσο to καλύτερο), το είχα και ολόκληρο οπότε το τέλειωσα ευχάριστα σε δυο βράδια. Πάντως ναι τα mecha ήταν άθλια και εκτός τόπου και χρόνου.
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Vetus
Δημοσιεύθηκε: Κυρ Ιαν 21, 2007 1:39 am
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
::Moderator::
::Black Winged Angel::
::Moderator::<br>::Black Winged Angel::

Συμμετέχει από: 04 Μάϊ 04 Δημοσιεύσεις: 5127
Μην νόμιζεις ότι είμαι κι εγώ κανάς τρομερός ελιτιστής leviathan. Wink Κι εγώ είμαι fan τέτοιων είδους anime. Άμα ήταν απλά μια "ό,τι να 'ναι" σείρα" για να περάσει ευχάριστα η ώρα δεν θα το 'κανα θέμα. Αλλά όταν οι δημιουργοί του σου βγαίνουν στα περιοδικά και λένε "μόλις φτιάξαμε ΤΟ αριστούργημα" πάνε φιρί-φιρί για γιουχάρισμα. Ένα πράγμα σαν τον John Romero όταν έκανε παρουσίαση του Daikatana στην Ε3 με την πεποίθηση ότι έφτιαξε το απόλυτο corridor shooter αλλά στην ουσία ήταν μια πατάτα και μισή.
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
Dante80
Δημοσιεύθηκε: Κυρ Ιαν 21, 2007 5:59 am
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
::Moderator:: ::Moderator::

Συμμετέχει από: 11 Φεβ 06 Δημοσιεύσεις: 1052 Τόπος: Ima, Sokoni Iru Boku. Τώρα Βλέπω: Bounen no Xamdou
Δεν ξέρω...εχμ...το έβγαλαν οι ZΧ πρόσφατα και το είδα. Μέτρια πράγματα, αλλά το manga αισθητώς καλύτερο. Δεν γίνεται εν έτει 2004 οι πιλότοι των mecha να φωνάζουν ακόμα τι κίνηση πρόκειται να κάνουν...

Αν βγάλεις όμως τις σκηνές mecha (όπως είπε και ο σύντροφος mentar) έχεις ένα υποτυπωδες love story που αξίζει ένα (όχι παραπάνω) βλέφαρο...

_________________
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα MSN Messenger
Kienzan
Δημοσιεύθηκε: Κυρ Ιαν 21, 2007 6:23 pm
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
:: PoSSeSeD.SeRiouSLy :: :: PoSSeSeD.SeRiouSLy ::

Συμμετέχει από: 24 Φεβ 06 Δημοσιεύσεις: 316 Τόπος: Gianena-Athina Τώρα Βλέπω: Oti katsi^^
Dante80 έγραψε:

Δεν γίνεται εν έτει 2004 οι πιλότοι των mecha να φωνάζουν ακόμα τι κίνηση πρόκειται να κάνουν...
.


Γιατί καλε Razz
Εγώ γουστάρω οχι μονο να τη φωνάζουν αλλα να κάνουν και κάθε φορα την ίδια Embarassed

_________________
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email MSN Messenger
Vetus
Δημοσιεύθηκε: Δευ Ιαν 29, 2007 3:44 pm
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
::Moderator::
::Black Winged Angel::
::Moderator::<br>::Black Winged Angel::

Συμμετέχει από: 04 Μάϊ 04 Δημοσιεύσεις: 5127
Dante80 έγραψε:
Δεν γίνεται εν έτει 2004 οι πιλότοι των mecha να φωνάζουν ακόμα τι κίνηση πρόκειται να κάνουν...

" Όσο πιο εντυπωσιακή είναι η ονομασία μιας επίθεσης τόσο πιο αδύναμη είναι." όπως αναφέρεται και σε μια λίστα με κλισέ των anime. Razz
Pani-Poni Beeeeeeeeeeeeam! (ατάκα από το Pani Poni Dash)

Dante80 έγραψε:
Αν βγάλεις όμως τις σκηνές mecha (όπως είπε και ο σύντροφος mentar) έχεις ένα υποτυπωδες love story που αξίζει ένα (όχι παραπάνω) βλέφαρο...

Μια τσεκουριά δεν λες καλύτερα; Laughing Laughing Laughing Aπό love stories και μάλιστα με action στοιχεία έχω δει και πολύ καλύτερα πράγματα (π.χ. DNAngel). Anyway, ας σταματήσω εδώ την γκρίνια διότι καταντά κουραστικό για όσους τους αρέσει η σειρά. Embarassed
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
aeron
Δημοσιεύθηκε: Τρι Ιαν 08, 2008 4:01 pm
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
:: PoSSeSeD :: :: PoSSeSeD ::

Συμμετέχει από: 27 Δεκ 07 Δημοσιεύσεις: 252 Τόπος: Στο κρεβατι μ ξαπλα! Τώρα Βλέπω: Το μελλον...
Δν ξέρω τι λέτε εσείς πάντως εγώ το Kannazuki no miko το λάτρεψα.... Embarassed Και τα σχέδια ήταν κατα τη γνώμη μου πολύ όμορφα και το story με κάλυπτε.Εννοώ ότι ήταν ένα κλασσικό triplex love story και λεσβιακό όπως είπώθηκε τα οποία για να πω και τη μαύρη μου αλήθεια μου αρέσουν πολύ...Επίσης κάθε άλλο παρά χάσιμο χρόνου δν ήταν(για μένα τουλάχιστον)


Δν μου λες ρε vetus στο dnangel(το οποίο παρεπιπτώντως επίσης λάτρεψα),εκτός από την τελευταία σκηνή,πού αλλού είδες action σκηνή??? Confused
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email MSN Messenger
sailor_saturn
Δημοσιεύθηκε: Τρι Ιαν 08, 2008 4:13 pm
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
:: oBSeRVeR :: :: oBSeRVeR ::

Συμμετέχει από: 04 Ιαν 08 Δημοσιεύσεις: 68 Τώρα Βλέπω: kimi ni todoke, dance in the vampire bund, night head genesis
έλα μαρή! Στο dnangel όλο action είχε όταν εμφανιζόταν ο νταρκ! αλλά εμένα το καναζούκι δε μ άρεγε! και συ λέγε ότι θες που με έβαλες να δω και ένα επεισόδιο με το ζόρι Razz

_________________
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος MSN Messenger
aeron
Δημοσιεύθηκε: Τρι Ιαν 08, 2008 4:17 pm
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
:: PoSSeSeD :: :: PoSSeSeD ::

Συμμετέχει από: 27 Δεκ 07 Δημοσιεύσεις: 252 Τόπος: Στο κρεβατι μ ξαπλα! Τώρα Βλέπω: Το μελλον...
Καλά δν θα τσακωθούμε τώρα(άλλη φορά).Πάντως εγώ στο dnangel action σκηνή δν θυμάμαι.....
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email MSN Messenger
Hazuki
Δημοσιεύθηκε: Τρι Ιαν 08, 2008 6:21 pm
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
::Moderator:: ::Moderator::

Συμμετέχει από: 06 Ιαν 04 Δημοσιεύσεις: 3211 Τόπος: Αθήνα
Aha, na grapso ki go tora pou egine bump to thema. Hmm gia yuri plaka eihe an kai to mecha iliko itan kapos koinotopo. Corny stuff up ahead opote an einai deite kati allo

_________________
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
red pyramid
Δημοσιεύθηκε: Τετ Φεβ 13, 2008 8:31 pm
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
:: HooKeD :: :: HooKeD ::

Συμμετέχει από: 18 Ιούλ 07 Δημοσιεύσεις: 110 Τώρα Βλέπω: polla kai diafora
Μέτριο αν και όταν το είχα πρωτοδεί μου άρεσε....τεσπά,δεν χάθεικε και τίποτα και σίγουρα δεν είναι και τόοοοσο άθλιο όσο κάποιοι το παρουσιάζουν....

_________________
I found Jesus...He was behind the sofa the whole time.
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος

Επισκόπηση όλων των Δημοσιεύσεων που έγιναν πριν από:  

Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας
Σελίδα 1 από 1

Μετάβαση στη:  



Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Δ.Συζήτησης