Το ξέρατε ότι henji σημαίνει απάντηση (ανταπόκριση);


Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας

Σελίδα 1 από 1
 AnimePlanet Forums Αρχική σελίδα    Sneak Peaks    Mai HiME




Πως σας φάνηκε αυτό το Preview

Εκφραστικά αδύναμο
25%
 25%  [ 2 ]
Παραπλανητικό
0%
 0%  [ 0 ]
Ελλειμματικό
0%
 0%  [ 0 ]
Πολύ ωραίο
62%
 62%  [ 5 ]
Πολλά γράμματα λίγες εικόνες
0%
 0%  [ 0 ]
Πολλές εικόνες λίγα γράμματα
12%
 12%  [ 1 ]
Πολύ Μικρο
0%
 0%  [ 0 ]
Πολύ Μεγάλο
0%
 0%  [ 0 ]
άλλο: γράψτε το σε post παρακαλώ ώστε να τό διόρθωσω
0%
 0%  [ 0 ]

Σύνολο Ψήφων : 8


Kienzan
Δημοσιεύθηκε: Πεμ Αύγ 31, 2006 11:54 pm
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
:: PoSSeSeD.SeRiouSLy :: :: PoSSeSeD.SeRiouSLy ::

Συμμετέχει από: 24 Φεβ 06 Δημοσιεύσεις: 316 Τόπος: Gianena-Athina Τώρα Βλέπω: Oti katsi^^
Η αλήθεια είναι ότι αυτό το Anime έχει ήδη αρκετό Hype να το υποστηρίζει και δεν πολυχρειάζετα διαφήμιση.Παρόλα αυτά ο συγκεκριμένος τίτλος αποτελεί έναν από τους αγαπημένους μου και γι’ αυτό υπέκυψα στον πειρασμό και έγραψα αυτό το Preview


Το πρόβλημα με ένα Preview του Mai HiME είναι οτι το απρόβλεπτο και το στοιχειο του αιφνιδιασμού είναι αναπόσπαστο
κομμάτι τις μαγείας του τίτλου και οσο περισσότερα γράφεις γιαυτό τόσο περισσότερο το καταστρέφεις,
Ενώ απο την άλλη το ρηχό αν και πλούσιο σενάριο του δεν προσφέρετε για ανάλυση.
Γι' αυτό και γω θα αναφερθώ κυρίως στα τεχνικά χαρακτηρίστηκα του τίτλου

Ξεκινάω από τη μουσική που είναι από τα κατεξοχήν πλεονεκτήματα του τίτλου και η οποία στο κύριο μέρος της φέρει την υπογραφή της Yuki Kajiura(Νoir,.Hack//Sign, Petite cossette κα.)οι περισσότεροι την ξέρετε, όσοι όμως όχι ακόμα ίσος έχετε την ευκαιρία να απολαύσετε την μουσική τις παράλληλα με το εξίσου απολαυστικό Mai HiME


Στον οπτικό τομέα τώρα, όλοι οι χαρακτήρες είναι εκνευριστικά όμορφοι και σχεδιασμένοι με έντονα χρώματα, ενώ οι ηρωίδες χρησιμοποιούν τις δυνάμεις τους με περίσσιο στιλ (το Mai HiME περιστρέφετε γύρω από μια ομάδα κοριτσιών με υπερδυνάμεις).
Με λίγες αλλά αξέχαστες ( Για εμένα τουλάχιστον) σκηνές μάχης να στηρίζονται σε κάτι πολύ περισσότερο από το ποιοτικό οπτικοακουστικό υλικό που τις αποτελεί.


Και επειδή ένα Preview μόνο με τεχνικά χαρακτηριστικά δεν στέκει θα σχολιάσω πως αυτό το anime είναι η απόδειξη πως αν ξέρεις να γράφεις σενάριο μπορείς υποχθόνια ακόμα και μέσα από τα πιο βλαμμένα και κλισέ επεισόδια να εμβαθύνεις στους χαρακτήρες και να αναπτύξεις τις σχέσεις δημιουργώντας τις κατάλληλες συνθήκες για κάτι το διαφορετικό.


Αυτό ακριβώς είναι και το δεύτερο μέρος τις μαγείας του Μai HiME.
Το αριστοτεχνικό Character development για καμια 10ρια+ διαφορετικούς χαρακτήρες του Mai HiME δε βρίσκετε εύκολα.
Καθώς οι πολλοί χαρακτήρες συνήθως οδηγούν σε ασυναρτησίες τύπου X(TV) με 2.000 διαφορετικα sub-plots

Το Mai HiME είναι δύσκολο να αρέσει στο συνολο του καθως τα πολλά ακραία στοιχεία που διαθέτει, όπως το πολυσυζητημένο τέλος τις σειράς και οι απότομες εναλαγές σε ταχύτητα και διάθεση μπορεί να ξενίσουν κάποιους (εμενα πάντως μου άρεσαν όλα Rolling Eyes )

ΣΗΜΕIΩΣΗ:Σας προτείνω να κρατήσετε αποστάσεις από το "sequel" Mai Otome κθώς είναι έτη φωτός
πίσω από το πρόγονο του σε όλους τους τομείς Mad:

_________________
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email MSN Messenger
Kite
Δημοσιεύθηκε: Παρ Σεπ 01, 2006 3:13 am
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
:: ANiME.LoRD :: :: ANiME.LoRD ::

Συμμετέχει από: 13 Οκτ 04 Δημοσιεύσεις: 2625 Τόπος: Θεσσαλονικη Τώρα Βλέπω: Echhi anime
Πως δεν μου ηρθε εμενα στο μιαλο να κανω ενα prevew γι'αυτο το anime! Καταχορισα και αυτο, και το mai Otome στο καταλογο του AP μα ξεχασα να κανω prevew γι αυτα! Ειναι ενα anime που πραγματικα σε κραταει. Μπορει να πητε οτι δεν σας αρεσουν τα anime με γηνεκοπαρεες μα αυτο θα σας κρατισει.
Ο σχεδιασμος ειναι απηστευος, οι μαχες ποροτικες, τα χρωματα εξοχα, οι χαρακτιρες εξοχοι (και sexy), ο soundrack "ολλα τα λευτα", το σεναριο ενο ακουστικα δεν ακουγιετε εντιποσιακο, οταν το βλεπεις δεν μπορεις να το αφισεις.

Ειναι ομος η μηρα των Μai HiME και Μy Οtome να εχουν απο ενα αρνητικο να τους μηονει την βαθμολογια.
Στο Mai HiME ειναι το υπερβολικα χαρουμενο τελος. (ενω πανε ολα καταδιαολου)
Και στο My Otome ειναι η εκνευριστικη πρωταγονηστρια.

Και τα δυο παντος απο την μεση και μετα αλαζουν τελιος χαρακτιρα και μετατρεποντε απο comedy σε drama.
Παράθεση:
ΣΗΜΕIΩΣΗ:Σας προτείνω να κρατήσετε αποστάσεις από το "sequel" Mai Otome κθώς είναι έτη φωτός
πίσω από το πρόγονο του σε όλους τους τομείς

Το My Otome ή αλιος Mai ZHiME δεν ειναι τοσο κακο. Μπορει ανετα να σταθει απο μονο του ως ενα πολυ καλο anime. Προηποθεση ομος να γινει αυτο ειναι να ξεχασεις ολα οσα ξερεις για το Mai HiME, καθος εμφανιζοντε οι ιδιοι χαρακτιρες, με ιδια ονοματα, μα στην πραγματικοτιτα ειναι τελιος διαφορετικα ατομα σε εναν τελιος διαφορετικο (παραλιλο) κοσμο!


Α! Ναι!...
Βγενει ταινια Mai HiME! Very Happy
Που θα εμφανιζετε η Arinca απο το My Otome! Razz


Έχει επεξεργασθεί από τον/την Kite στις Παρ Σεπ 01, 2006 9:08 am, 1 φορά

_________________

Person1: "Εγώ είμαι Otaku."
Person2: "Κι εγώ είμαι ο Τάκης..."
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
Kienzan
Δημοσιεύθηκε: Παρ Σεπ 01, 2006 3:39 am
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
:: PoSSeSeD.SeRiouSLy :: :: PoSSeSeD.SeRiouSLy ::

Συμμετέχει από: 24 Φεβ 06 Δημοσιεύσεις: 316 Τόπος: Gianena-Athina Τώρα Βλέπω: Oti katsi^^
Exclamation Αν μπορείς kite κανε ένα edit γιατί κανεις spoiler το τέλος και το περιεχόμενο του Mai HiME Exclamation Exclamation

Τώρα για τι σύγκριση Μαι Hime-Mai Otome είναι προφανές πως έχουν επικεντρωθεί σε διαφορετικά πράγματα.

anime τύπου Otome βρίσκεις με το Τσουβάλι
anime τύπου Hime με το σταγονόμετρο

Kαι συν τις άλλης από όλα όσα έγραψα για θετικά στο Preview για το ΗiME το Mai Otome δεν έχει τίποτα. Evil or Very Mad
Το μονο καλο που έχει το Οtome κατ εμέ είναι τα transformation sequence των Otome Rolling Eyes

Μήπως έχεις να μας δόσεις κάνα Link με info για την ταινία Mai HiME

_________________
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email MSN Messenger
Dante80
Δημοσιεύθηκε: Παρ Σεπ 01, 2006 5:03 am
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
::Moderator:: ::Moderator::

Συμμετέχει από: 11 Φεβ 06 Δημοσιεύσεις: 1052 Τόπος: Ima, Sokoni Iru Boku. Τώρα Βλέπω: Bounen no Xamdou
Παράθεση:
Μήπως έχεις να μας δόσεις κάνα Link με info για την ταινία Mai HiME


Εγώ, εγώ!...Laughing

Μετά απο λίγο ψάξιμο το μόνο που βρήκα είναι ένα νέο OVA 4 eps (και όχι ταινία) που προγραμματίζεται για τον Νοέμβριο (αρχικά ήταν για τον Ιούλιο που μας πέρασε). Θα ονομάζεται 乙HiME Zwei (δλδ. στην ουσία Mai-Otome OVA) και θα έχει character relation με την ιστορία των σειρών και του mai hime και του mai otome....μάλλον σε αυτό αναφέρεσαι Kite...Wink

http://www.animenewsnetwork.com/encyclopedia/anime.php?id=6446
http://www.animenewsnetwork.com/article.php?id=8640

Aπο την άλλη βέβαια...με ένα search στο Animeyume βρήκα αυτό το trailer με την επιγραφή : Mai Hime Movie trailer....αλλά διαβάστε το description για να καταλάβετε τι παίζεται.... Cool

http://www.animeyume.org/series.php?id=1866&show=torrents

Kienzan, εύγε για το preview σου...και τις 2 σειρές τις βρήκα λίγο...χλιαρές για τα γούστα μου (με πολύ καλύτερο το My-Hime), αλλά είναι καλα anime που βλέπονται ευχάριστα...θα σου πρότεινα τέλος, μιας και είναι preview να προσθέτεις πάντα link για τα υποψήφια "θύματα" ώστε να κατεβάζουν αυτό που τους παρουσιαζεις...

στην προκειμένη περίπτωση (και για το καλό release των Static Subs) :

http://www.animeyume.org/details_torrent.php?id=18233

_________________
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα MSN Messenger
Kite
Δημοσιεύθηκε: Παρ Σεπ 01, 2006 9:06 am
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
:: ANiME.LoRD :: :: ANiME.LoRD ::

Συμμετέχει από: 13 Οκτ 04 Δημοσιεύσεις: 2625 Τόπος: Θεσσαλονικη Τώρα Βλέπω: Echhi anime
To Πρωτο απο τα specials που δηνετε με το DVD του My Otome ειναι το trailer της ταινιας! Παρε το link του My otome απο το boxtorrents και βαλε να κατευασεις το πρωτο special του my otome. Εγω συνιστω να κατευασεις και τα υποληπα καθως δηνουν κατι πολυ χρησιμες επεξιγησεις (νομιζω για την ωρα εχουν βγει 8 Cool.

_________________

Person1: "Εγώ είμαι Otaku."
Person2: "Κι εγώ είμαι ο Τάκης..."
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
Raiden5
Δημοσιεύθηκε: Τετ Φεβ 28, 2007 7:23 am
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
:: r00k ::

Συμμετέχει από: 13 Απρ 06 Δημοσιεύσεις: 4 Τόπος: Athens Τώρα Βλέπω: nana,shakugan no shana,one piece
to mai hime einai einai tromero alla to telos me kseneroni kapos...to mai otome mou arese k auto polu den pisteuw se kamia periptosi oti to mai hime einai eti fotos mprosta ap to mai otome,apla einai adiko na ta sigkrinis emena mou aresoun k ta duo
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email MSN Messenger
maiku
Δημοσιεύθηκε: Τετ Φεβ 28, 2007 11:55 am
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
:: ANiME.oNe :: :: ANiME.oNe ::

Συμμετέχει από: 01 Απρ 04 Δημοσιεύσεις: 777
apisteuth fola, na kaei.
[oxi to arthro]

_________________
http://tinyurl.com/yqr9jd
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα

Επισκόπηση όλων των Δημοσιεύσεων που έγιναν πριν από:  

Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας
Σελίδα 1 από 1

Μετάβαση στη:  



Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Δ.Συζήτησης