Το ξέρατε ότι soshiki σημαίνει οργάνωση;


Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας

Σελίδα 1 από 1
 AnimePlanet Forums Αρχική σελίδα    Μουσική    Πως μπορω να παιξω ηλεκτρικη κιθαρα στον υπολογιστη?
sukawia
Δημοσιεύθηκε: Τετ Αύγ 25, 2010 5:10 pm
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
:: r00k ::

Συμμετέχει από: 24 Αύγ 10 Δημοσιεύσεις: 15
Το εκανε ο ξαδερφος μου (τουλαχιστον αυτο μου ειπε η μαμα μου). Συνεδεε την κιθαρα στον υπολογιστη, εβαζε και ακουστικα, και επαιζε χωρις να ενοχλει κανεναν. Υποπτευομαι οτι μπορεις να το κανεις με καμια ειδικη καρτα ηχου, αλλα δεν ξερω. Γνωριζει κανεις περισσοτερα?

Θα μου δανεισει την κιθαρα του (400-500 ευρω, απο Γερμανια) αμα βρω ενισχυτη. Η λυση του υπολογιστη ομως μου αρεσει καλυτερα. Εντωμεταξυ κοιταω και για φθηνους ενισχυτες με εισοδο ακουστικων.
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
noname
Δημοσιεύθηκε: Τετ Αύγ 25, 2010 8:45 pm
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
XD XD XD XD XD

Συμμετέχει από: 31 Μάϊ 04 Δημοσιεύσεις: 2829 Τόπος: Αθήνα - θεσσαλονίκη Τώρα Βλέπω: OMG!!! πώς βρέθηκε αυτό εκει ?
χμ δεν ακούγεται παράλογο απλά θα πρέπει να ψάξεις τι θήρες πρέπει να έχει η κάρτα ήχου για να ξες τι θα πάρεις

_________________
Not everything that can be counted counts, and not everything that counts can be counted.
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα MSN Messenger
Re Kane Niaou
Δημοσιεύθηκε: Τετ Αύγ 25, 2010 10:07 pm
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
:: ANiME.CRaZy :: :: ANiME.CRaZy ::

Συμμετέχει από: 06 Ιαν 08 Δημοσιεύσεις: 561 Τόπος: Αθηνα
λοιπον 1)ολοι οι ενισχυτές εχουν την δυνατοτα το να υποδεχονται τα ακουστικα με το καταλληλο βισμα
συνυθως αυτο ειναι το βισμα

2)οσο για την ενοχληση δεν χρειαζεται να το συνδεσεις στον υπολογιστη απλα βαζε τα ακουστικα στον ενισχυτη...και τελος... Wink Very Happy

_________________
Spoiler:

Spoiler:
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος MSN Messenger
sukawia
Δημοσιεύθηκε: Τετ Αύγ 25, 2010 11:15 pm
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
:: r00k ::

Συμμετέχει από: 24 Αύγ 10 Δημοσιεύσεις: 15
Οι ενισχυτες που κοιταω εχουνε μια θυρα για εισοδο κιθαρας (το οποιο βισμα ειναι) και μια θυρα για εισοδο ακουστικων. Χωρις αλλο βισμα-μετατροπεα στην μεση.

Αμα παρω ενισχυτη. προφανως δεν θα παρω και καρτα ηχου. Απλα κοιταω το ενδεχομενο να παρω μονο την καρτα αυτη.
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Re Kane Niaou
Δημοσιεύθηκε: Τετ Αύγ 25, 2010 11:38 pm
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
:: ANiME.CRaZy :: :: ANiME.CRaZy ::

Συμμετέχει από: 06 Ιαν 08 Δημοσιεύσεις: 561 Τόπος: Αθηνα
καλυτερα να παρεις ενισχυτη γιατι απο εκει θα βγαινει ο πραγματικος ηχος της κιθαρας...
εκτος απο αυτο πρεπει να εχει και καλο-δυνατο υπολογιστη ωστε να βαινει ο ηχος της κιθαρας ....
οσο για τον ενισχυτη ακομα και 10αρις να ειναι δεν υπαρχει περιπτωση να μη εχει 2 θυρεις η μια input και η αλλη phones και "αν" δεν εχει ..υπαρχουν και αυτα τα βύσματα
αν τσεκαρεις σε αυτη την σελιδα υπαρχουν αρκετα φτηνοι ενισχυτες http://www.thomann.de/gr/cat.html?gf=solid_state_guitar_combos&oa=pra
τωρα αν δεν θες να παραγγειλεις απο εξω πηγαινε στο κεντρο αθηνα στον λογοθετη εχει πολυ καλες τιμες
.....οπως σου ειπα και πριν δεν αξιζει να παρεις καρτα ηχου ( η οποια αναγκαστικα θα πρεπει να ειναι πολυ καλη αρα ακριβη) μονο και μονο για να μην ενοχλεις...
για τελειωνουμε παρε τον ενισχυτη ακουστι βυσμα και αμαν θα συνηθίσουν σιγα σιγα τον θορυβο.....

_________________
Spoiler:

Spoiler:
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος MSN Messenger
vazelos3
Δημοσιεύθηκε: Πεμ Αύγ 26, 2010 3:10 am
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
:: ANiME.DRuNK :: :: ANiME.DRuNK ::

Συμμετέχει από: 07 Δεκ 07 Δημοσιεύσεις: 467 Τόπος: Athens/Patra Τώρα Βλέπω: One piece, Fairy tail, Beelzebub, ao no excorsist k.a...
boreis na pareis ena midi me prosomoiotes ixon pou sindeetai kateuthian sto pc xoris enisxiti.
episis boreis na katevaseis ena programma mousikis gia paradeigma to q-base to opoio exei pollous prosomoiotes gia diaforous ixous kai dinatotita eggrafis kai na sindeseis apla tin kithara me ena jack kateuthian stin thira tou mikrofonou.tha xreiasteis ki ena paparaki pou kanei to antitheto apo auto pou exei sti photo tou o filos "re kane niaou".

_________________


SPIN ON!

One Piece spoiler!!
Spoiler:


Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος MSN Messenger
Hellbroth
Δημοσιεύθηκε: Πεμ Αύγ 26, 2010 5:07 am
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
:: ANiME.LoRD :: :: ANiME.LoRD ::

Συμμετέχει από: 21 Νοέ 07 Δημοσιεύσεις: 2433 Τόπος: Uk Wolverhampton Τώρα Βλέπω: Γραμμές κώδικα όλη την ώρα.
An thes mesw ipologisti na katevaseis to Guitar Rig 3 pou exei paramorfoseis efe wah wah etc wste na min akous mono ti kithara xwris paramorfwsi i otidipote oli tin wra.

Iparxei ena visma san to prwto poio panw pou i pisw ipodoxi sindeete sto kalodio tis kitharas kai i mprosta an thimame kala giati exw na to kanw kairo sindeete sti roz thira sti karta ixou tou ipologisti.Meta vazeis ta akoustikoulia sou kai pezei.

Sinoliko kostos : 1 evrw ektos ama peseis se tipota fragofoniades Smile.

Apo ekei kai pera gia na matheis kiolas an den ksereis notes i de saresoun de tis pas re aderfe iparxei kai ena programma pou legete Guitar pro sto opoio mporeis na diavazeis tamplatoures kathws episis kai na tis akous klp klp klp.

http://www.ultimate-guitar.com/

Edw einai ena site pou exei apires tamplatoures apo xiliades sigkrotimata.

Parolauta an thes na exeis kana sovaro ixo me ton ipologisti prepei na pareis mia kali karta ixou me ipodoxi kalodiou kitharas giati opws kai na to kaneis ston ipologistis panta exei delay oti kai na kaneis.

Have fun Smile

_________________


Oh god...He divided by 0! We're all dead! Noooo! Federal agents, capture him!
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Yahoo Messenger MSN Messenger
sukawia
Δημοσιεύθηκε: Παρ Αύγ 27, 2010 8:40 am
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
:: r00k ::

Συμμετέχει από: 24 Αύγ 10 Δημοσιεύσεις: 15
To pc που χρησιμοποιω ειναι εξαιρετικο οποτε δεν νομιζω να εχω προβλημα απ' αυτη την αποψη.

Μενω Θεσ/νικη οποτε αθηνα δεν παιζει να παω.

Το thoman.de που ειναι? Τελειωνει σε .de ........ Γερμανια? Βαριεμαι να διαβαζω ορους χρησεις, αποστολης κτλ.

Τελικα μαλλον θα παρω ενισχυτη. Ειμαι τοσο αρχαριος που δεν ξερω απο παραμορφωσεις, αλλα ο ενισχυτης που κοιταω τωρα εχει " GAIN, VOLUME, 3-BAND EQUALIZER, OVERDRIVE SWITCH,".

Τo guitar pro το εχω ηδη. Νοτες στα 5 πρωτα ταστα ξερω να διαβαζω αλλα προτιμω τις ταμπλατουρες. To site που προτιμω ομως ειναι αυτο http://www.ultimate-guitar.com/tabs/. Προσβασιμο ευκολα και απ' οπουδηποτε ενω το guitar pro ειναι στο pc που καθεται συνηθως ο αδερφος μου.

Ευχαριστω οσους απαντησαν για ολες τι χρησιμες πληροφοριες.
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Re Kane Niaou
Δημοσιεύθηκε: Παρ Αύγ 27, 2010 9:47 am
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
:: ANiME.CRaZy :: :: ANiME.CRaZy ::

Συμμετέχει από: 06 Ιαν 08 Δημοσιεύσεις: 561 Τόπος: Αθηνα
το thoman ναι απο γερμανια ειναι και συνηθως κανουν3-5 μερες για να τα φερουν τα εξοδα ειναι 20 ευρω....

αφου εχεις ξεκινησει να γνωριζεις απο νοτες τοτε θα ηταν καλυτερα να συνεχισεις ετσι δεν ειναι τιποτα ειναι αρκετα ευκολο αλλα καθε αρχη και δυσκολη αλλα στην συνεχεια ειναι πιο ευκολο και καλο να ξερεις να διαβαζεις παρτιτουρες

ποοο....το guitar pro εχει καταστρεψει κοσμο (και εγω ετσι ειχα ξεκινησει για λιγο)...δεν μετραει οντως εκτος και αν θες να παιζεις απλα μονο για το κεφι σου....αλλα αν θες να κανεις κατι παραπανω θα το δεις στην πορεια δεν βγαινει με τις ταμπλατουρες τιποτα

αντε καλη αρχη

_________________
Spoiler:

Spoiler:
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος MSN Messenger
Hellbroth
Δημοσιεύθηκε: Σαβ Αύγ 28, 2010 1:55 pm
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
:: ANiME.LoRD :: :: ANiME.LoRD ::

Συμμετέχει από: 21 Νοέ 07 Δημοσιεύσεις: 2433 Τόπος: Uk Wolverhampton Τώρα Βλέπω: Γραμμές κώδικα όλη την ώρα.
To pc oso toumpano kai na ne an i karta ixou den einai kali de kaneis tipota. + Oti to delay apo ti kithara sto pc kai apo to pc sta ixia de ginete na to apofigeis.

Gia to site sou eipa akrivws to idio site :S.

Oso gia tis apopseis peri guitar pro diafwnw alla den einai epi tou thematos Smile .

To ti xriazese twra to ksereis apo ekei kai pera einai ola apofasi sou Smile

_________________


Oh god...He divided by 0! We're all dead! Noooo! Federal agents, capture him!
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Yahoo Messenger MSN Messenger
Lost Reflection
Δημοσιεύθηκε: Τετ Σεπ 22, 2010 8:11 pm
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
::Moderator:: ::Moderator::

Συμμετέχει από: 21 Νοέ 03 Δημοσιεύσεις: 1067 Τόπος: Encircled by sea
Πάνω κάτω τα είπανε και όσοι ποστάρανε πιο πριν αλλά θα πω και εγώ αυτά που ξέρω πάνω στο θέμα.

Το να συνδέσεις την κιθάρα στον υπολογιστή είναι πολύ εύκολο. Χρειάζεσαι το βύσμα που μετατρέπει το μεγάλο jack σε minijack (αλλιώς το μεγάλο καρφί σε μικρό) και έπειτα μπορείς να συνδέσεις την κιθάρα στην υποδοχή του μικροφώνου στον υπολογιστή ή ακόμη καλύτερα στο line-in της κάρτας ήχου.

Δε χρειάζεσαι πολύ καλό υπολογιστή για να το κάνεις. Τις τελευταίες ηχογραφήσεις που έκανα τις έκανα σε PC 5-6 χρόνων και δεν είχα κανένα πρόβλημα. Μπορεί όμως να χρειαστείς "καλή" κάρτα ήχου.

Όταν λέμε καλή κάρτα ήχου εννοούμε τις κάρτες μηδενικού στην ουσία latency. Με μια κανονική κάρτα ήχου ενδέχεται να υπάρχει μια καθυστέρηση μερικές φορές από τη στιγμή που πατάς μια νότα μέχρι τη στιγμή που την ακούς. Μπορεί η καθυστέρηση αυτή να είναι μικρή όταν παίζεις, αλλά όταν ηχογραφείς θα έχεις σίγουρα πρόβλημα καθώς αυτό που ηχογραφείς δε θα συμπίπτει με αυτό πάνω στο οποίο παίζεις. Υπάρχουν ειδικές κάρτες ηχογραφήσεων οι οποίες έχουν μηδενικό latency και δεν αντιμετωπίζεις τέτοια προβλήματα. Τέτοιες κάρτες μπορείς να βρεις και εσωτερικές αλλά και usb ή firewire. Μια εταιρία που έχει σχετικά φτηνές κάρτες σε τέτοιες κατηγορίες είναι η M-Audio. Νομίζω πως γενικά μια τέτοια κάρτα μπορείς να βρεις με 50 - 70 ευρώ.

Όπως είπανε και άλλοι πιο πριν, για να έχεις τα διάφορα effects που σου δίνουν ενισχυτές και πετάλια (ειδικά το distortion που είναι απαραίτητο) μπορείς να χρησιμοποίησεις κάποιο vst πρόγραμμα όπως το Guitar Rig που αναφέρθηκε ήδη. Αυτό μπορείς να το τρέξεις μέσα από κάποιο sequencer (πχ Steinberg Cubase) ή στη standalone μορφή του αν θέλεις απλά να παίζεις και να ακούς τον ήχο σου με τα effects.

Πάντως ίσως η λύση ενός φτηνού ενισχυτή να είναι πιο εύκολη για αρχή γιατί δε θα μπλέξεις με συνδεσμολογίες και drivers κλπ και γενικά είναι πιο εύκολο να συνδέεις και να παίζεις παρά να ανοίγεις τον υπολογιστή για το παραμικρό. Απλά κοίτα ο ενισχυτής που θα πάρεις να έχει είσοδο για headphones για να μην έχεις πρόβλημα στο θέμα της φασαρίας.

Για το Guitar Pro και εγώ διαφωνώ. Εγώ το χρησιμοποιώ περισσότερο για να γράφω μουσική και με έχει βοηθήσει πολύ στο τομέα της ρυθμικής αγωγής. Άλλο πράγμα να ξέρεις να παίζεις ένα riff και άλλο πράγμα να ξέρεις να το γράφεις. Άλλο να απομνημονεύεις ένα ρύθμο και άλλο να ξέρεις που χρειάζεται ένα παρεστιγμένο τέταρτο ή ένα σετ από τρίηχα. Πάντως και στην κόντρα ταμπλατούρας - παρτιτούρας έχω να πω ότι δεν έχει τόση σημασία μέχρι κάποιο βαθμό. Σίγουρα είναι καλό να γνωρίζεις νότες και να σκέφτεσαι νότες αλλά αν δε παίξεις σε καμία ορχήστρα ή αν δε θέλεις να ασχοληθείς με πιο σύνθετα είδη όπως η jazz, μια χαρά κιθάρα μπορείς να παίξεις και με την ταμπλατούρα. Ξέρω άτομα που παίζουν τρομερή κιθάρα και δε ξέρουν να διαβάσουν έναν οπλισμό. Επίσης να ξεκαθαρίσω ότι μιλάω για το πως διαβάζεις τη μουσική και όχι τη θεωρία που ξέρεις. Η θεωρία είναι πάντα χρήσιμη στο τι θα παίξεις και ακόμη περισσότερο στο τι θα γράψεις αν θέλεις να προσπαθείς να γράφεις τη δικιά σου μουσική.

_________________
Waves sweep the sand from my island.

R.I.P. Midnight
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
Hellbroth
Δημοσιεύθηκε: Τετ Σεπ 22, 2010 9:02 pm
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
:: ANiME.LoRD :: :: ANiME.LoRD ::

Συμμετέχει από: 21 Νοέ 07 Δημοσιεύσεις: 2433 Τόπος: Uk Wolverhampton Τώρα Βλέπω: Γραμμές κώδικα όλη την ώρα.
Well said.Mono auto exw na pw Smile

_________________


Oh god...He divided by 0! We're all dead! Noooo! Federal agents, capture him!
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Yahoo Messenger MSN Messenger

Επισκόπηση όλων των Δημοσιεύσεων που έγιναν πριν από:  

Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας
Σελίδα 1 από 1

Μετάβαση στη:  



Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Δ.Συζήτησης