Το ξέρατε ότι eien σημαίνει αιωνιότητα;


Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας

Μετάβαση στη σελίδα 1, 2  Επόμενη
Σελίδα 1 από 2
 AnimePlanet Forums Αρχική σελίδα    Γενικές Συζητήσεις    Προσβολή και ελευθερία του λόγου
Kain
Δημοσιεύθηκε: Σαβ Οκτ 23, 2010 10:54 pm
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
:: ANiME.oNe :: :: ANiME.oNe ::

Συμμετέχει από: 13 Δεκ 03 Δημοσιεύσεις: 709
Το τελευταίο Πάσχα ευχήθηκα "Happy zombie Jesus day". Αυτή η ευχή δεν υπάρχει πια, επειδή θεωρήθηκε πως προσβάλλει τους Χριστιανούς του forum, όταν ένα μέλος εξέφρασε τη δυσαρέσκειά του για αυτή μου την επιλογή. Ειπώθηκαν στο θέμα κάποια πράγματα, και με αφορμή το γεγονός ξεκίνησε μέσω ΠΜ με το εν λόγω μέλος μια πάρα πολύ ενδιαφέρουσα και εποικοδομητική συζήτηση, στην οποία θεωρήσαμε καλή ιδέα να ανοίξω ένα θέμα κάποια στιγμή για το ζήτημα της προσβολής και της ελευθερίας του λόγου, ώστε να συζητηθεί δημόσια και να ακουστούς όσο το δυνατόν περισσότερες απόψεις. Καθυστέρησα λίγο, αλλά κράτησα το λόγο μου.

Όταν, λοιπόν, κάποιος λέει κάτι, πρέπει να παίρνει και την ευθύνη του λόγου του. Είναι φυσιολογικό να υπάρχουν διαφορετικές απόψεις, κάποιες διαμετρικά αντίθετες μεταξύ τους, και διαφωνίες. Τι γίνεται, όμως, όταν τα λόγια σου προσβάλλουν κάποιον; Έχει κάποιος το δικαίωμα να σε σωπάσει, επειδή τον προσβάλλουν αυτά που λες; Ή μπορείς να προφασιστείς την ελευθερία του λόγου, και να του απαντήσεις πως το οτι προσβάλλεται είναι δικό του πρόβλημα;

Η αλήθεια είναι πως είναι ευαίσθητο θέμα, και οι απόψεις πάνω σε αυτό ποικίλλουν.

Όπως ειπώθηκε πολύ σωστά και στη συζήτηση που είχαμε μέσω ΠΜ, αυτή η χρήση της ελευθερίας του λόγου μπορεί να οδηγήσει σε πολύ σοβαρά κοινωνικά προβλήματα. Έναν μαύρο, ας πούμε, έχεις το δικαίωμα να τον αποκαλέσεις "σκυλάραπα"; Έναν πιστό έχεις το δικαίωμα να τον κοροϊδεύεις ανοιχτά για την πίστη του; Και τι γίνεται όταν προσβάλλεις στον βωμό του χιούμορ; Μια ξανθιά, ας πούμε, θα έπρεπε να προσβάλλεται από τα ανέκδοτα για ξανθιές; Αν ναι, θα μπορούσε να απαιτήσει με πρόφαση αυτή την προσβολή να καταργηθούν αυτά τα ανέκδοτα; Θα μπορούσε να γίνει το ίδιο και με τους Πόντιους και τα Ποντιακά ανέκδοτα;

Και εδώ είναι που περιπλέκονται τα πράγματα. Διότι τα περισσότερα Ποντιακά ανέκδοτα τα βγάζουν οι ίδιοι οι Πόντιοι! Εάν όμως κάποιος άλλος Πόντιος προσβληθεί, τι γίνεται σε αυτή την περίπτωση; Έχουν δίκιο οι άλλοι Πόντιοι που αστειεύονται με τους εαυτούς τους, η εκείνος ο Πόντιος που δεν μπορεί να δεχτεί ένα αστείο;



Έχω πολύ μεγάλη μύτη. Από μικρός δέχομαι πειράγματα για αυτό, ακόμη και από τους καλύτερους φίλους μου, και κάποτε με ενοχλούσε κάπως, παρόλο που ήξερα πως δεν έχουν κακή πρόθεση. Τώρα η μύτη μου συνεχίζει να είναι μεγάλη, αλλά εγώ είμαι ο πρώτος που θα αστειευτεί για αυτό. Και αυτό επειδή έχω αίσθηση του χιούμορ. Και αυτό δεν το κάνω μόνο με τη μύτη μου, αλλά με οτιδήποτε. Διότι πρόκειται για ένα αστείο. Λόγια που τα παίρνει ο αέρας, και σχεδόν πάντα πρόθεσή τους είναι να σε κάνουν να γελάσεις και όχι να σε προσβάλλουν.

Όπως είπαν και οι Penn & Teller στην εκπομπή τους "Bullshit", ας μην παίρνουμε τον εαυτό μας τόσο στα σοβαρά.

Θεωρώ πως κανένας δεν μπορεί να με προσβάλλει, διότι είναι στο δικό μου χέρι το αν θα προσβληθώ ή όχι. Ό,τι και να πει ο κάθε ένας για εμένα, ας το πει ελεύθερα, και αν με προσβάλλει κάπως, αυτό θα είναι δικό μου πρόβλημα και σε καμία περίπτωση δεν θα του ζητήσω να σταματήσει να μιλά. Μπορεί να έρθουμε σε αντιπαράθεση και να τον "ταπώσω", μπορεί απλώς να τον αφήσω να μιλάει και να τον αγνοήσω, αλλά ποτέ δεν θα του στερήσω το δικαίωμα να εκφράζει τη γνώμη του ελεύθερα.

Ένα ρητό λέει "Όποιος έχει τη μύγα, μυγιάζεται". Και, πραγματικά, έχω βρει πολλούς που έχουν τη μύγα και ψάχνουν πάντα αφορμή για να προσβληθούν. Και δεν θα επιτρέψω ποτέ στον εαυτό μου να γίνω ένας από αυτούς.



Όμως αυτό είναι καθαρά η δική μου άποψη. Σκοπός αυτού του θέματος είναι να ακουστούν και οι δικές σας απόψεις.

Εσείς, λοιπόν, τι πιστεύετε;

_________________

"Ο εχθρός που νικάς παραμένει εχθρός σου. Ο εχθρός που πείθεις γίνεται φίλος σου."
Όταν οι αετοί πετούν ψηλά, η κοτσυλιά πονάει!
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Hellbroth
Δημοσιεύθηκε: Σαβ Οκτ 23, 2010 11:35 pm
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
:: ANiME.LoRD :: :: ANiME.LoRD ::

Συμμετέχει από: 21 Νοέ 07 Δημοσιεύσεις: 2433 Τόπος: Uk Wolverhampton Τώρα Βλέπω: Γραμμές κώδικα όλη την ώρα.
Πολύ καλο θέμα μπράβο Καιν. Καλα τι σας εχει πιάσει τελευταια το εχει ρίξει όλη η ελλαδα στη φιλοσοφία μπας και προκόψουμε(Χαρητολογώντας)?

Τωρα αυτο που θα πώ δε ξέρω αν είναι το ίδιο με αυτο που έιπες για τους πόντιους αλλα στη περίπτωση που πω κατι και προσβάλει τον αλλό ενω η δικία του άποψη προσβάλει εμένα? Το καψα?

_________________


Oh god...He divided by 0! We're all dead! Noooo! Federal agents, capture him!
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Yahoo Messenger MSN Messenger
Ground_zero
Δημοσιεύθηκε: Σαβ Οκτ 23, 2010 11:37 pm
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
:: ANiME.LoRD :: :: ANiME.LoRD ::

Συμμετέχει από: 18 Δεκ 03 Δημοσιεύσεις: 2281 Τόπος: Right behind you... Τώρα Βλέπω: Mesa sto myalo sou....
Mhn kaneis ston allon kati pou den theleis na kanoun se esena.
Omoiws mhn les gia kapoion kati pou den tha htheles na akous tous allous na lene gia sena.
Apla einai ta pragmata sto thema pistevw.

_________________

www.finalfantasy-gr.tk
http://www.youtube.com/user/GamersOdyssey
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα MSN Messenger
kabez
Δημοσιεύθηκε: Κυρ Οκτ 24, 2010 1:15 am
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
:: ANiME.LoRD :: :: ANiME.LoRD ::

Συμμετέχει από: 12 Νοέ 04 Δημοσιεύσεις: 3238 Τόπος: borderguard
Kain έγραψε:


Θεωρώ πως κανένας δεν μπορεί να με προσβάλλει, διότι είναι στο δικό μου χέρι το αν θα προσβληθώ ή όχι. Ό,τι και να πει ο κάθε ένας για εμένα, ας το πει ελεύθερα, και αν με προσβάλλει κάπως, αυτό θα είναι δικό μου πρόβλημα και σε καμία περίπτωση δεν θα του ζητήσω να σταματήσει να μιλά.


Tα ειπες ολα εδω..!

Και εγω αυτης της "σχολης" ειμαι , του οτι σημασια δεν εχεις παντα τι λεει ο αλλος, αλλα το πως μεταφραζεις εσυ αυτο που λεει ο αλλος.

(παραλαγη του "σημασια δεν εχει το τι σου συμβαινει, αλλα το πως αντιδρας σε αυτο που σου συμβαινει")


Στο παραδειγμα που ειπες ομως με τον μαυρο δεν ειναι το ιδιο , επειδη στο , "ε σκυλαραπα!" , υπαρχει ακομα μια συνιστωσα : ο τροπος.

Καποιος που θα πει σε εναν μαυρο ετσι, στην χειροτερη δεν θα εχει και τοσο αγνες προθεσεις οποτε εκει παμε σε επιθεση/προσβολη, στην καλυτερη παμε σε πολυ κακη αισθηση του χιουμορ οποτε οπως και να εχει επικεντρωνομαστε στον τροπο/προθεση του μηνυματος και οχι στο περιεχομενο.



Ωραια ολα αυτα, καπως ετσι τουλαχιστον μαλλον ειναι ο μηχανισμος και τωρα που γνωριζουμε πως λειτουργει το πραγμα ερχεται ενα αλλο ερωτημα...

το τι εχεις να κερδισεις με το να δειξεις την "αληθεια" σε καποιον?

Ικανοποιηση οτι εχεις κυριαρχικα δικαιωματα ελευθεριας λογου?
Ικανοποιηση οτι εχεις δικαιο και εχει αδικο και οσο το αρνειται τοσο περισσοτερο δικαιο εχεις?


Σημασια παντα δεν εχει να μπορεις να κανεις κατι, αλλα και ο λογος του να το κανεις..!


Θυμαμαι αυτο το βιντεο , πιθανοτατα να το εχουν δει και αλλοι απο εδω μεσα :

http://www.youtube.com/watch?v=5X1VIyZe3Ws&feature=related

Ειναι το κλασικο με εναν παρουσιαστη εκπομπης στυλ οπρας στεφανιδου που φερνει κοσμο στην εκπομπη για τα θεματα τους κτλ

Ειναι αστειο ναι, παρολο που φαινεται καπως τραγικο.


Πριν καιρο εμαθα οτι ηταν ψευτικο και οτι αυτος ο παρουσιαστης στην ουσια ειναι ηθοποιος-κωμικος, γνωστος μαλιστα και κανει διαφορες τετοιες στημενες εκπομπες για να γελασει ο κοσμος. Ειναι το χομπυ του, ειναι η δουλεια του..!

Αρκετοι ομως δε το γνωριζουν αυτο και πιστευουν ακομα οτι ειναι αληθινο κτλ, οποτε εγω ο εξυπνακιας αποφασισα να τους διαφωτισω και σε διαφορα comments οποτε τυχαινε να εβλεπα αυτο το βιντεο καθε καμποσους μηνες ελεγα "its fake, blah blah -λογος-" .

Eιχα διαφορες απαντησεις στο comment μου στυλ

"fuck you its real"
"yes it is fake!"
"no its real!"

κτλ,

αλλα μια μου εμεινε εντονα..

αυτη


@Do you have to really tell people that this is fake? Wouldn't be alot funnier if you didn't say that? Think man, think"


.
To βουλωσα ;D


.


Ελπιζω να μην βγηκα πολυ offtopic, ηθελα απλα να υποστηριξω αυτο το θεμα περι λογου του να κανεις κατι.

_________________
"Whoever fights monsters should see to it that in the process he does not become a monster.
And when you stare into the abyss the abyss stares back at you"

Friedrich Nietzsche

http://www.animeplanet.gr/425_blue_submarine_no6.html

.



-
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Hellbroth
Δημοσιεύθηκε: Κυρ Οκτ 24, 2010 1:38 am
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
:: ANiME.LoRD :: :: ANiME.LoRD ::

Συμμετέχει από: 21 Νοέ 07 Δημοσιεύσεις: 2433 Τόπος: Uk Wolverhampton Τώρα Βλέπω: Γραμμές κώδικα όλη την ώρα.
Αυτο το θέμα το κόβω να γίνεται μάθημα ζωής στο τέλος. Μαρεσους πολύ οι απόψεις σας. Και γιαυτο που σου απάντησε ο αλλος καμπεζ πραγματικά είναι απίστευτο απο πόσες διαφορετικές πλευρές μπορεί ο κάθε άνθρωπος να δεί ένα θέμα.

Παρομοιο παραδειγμα είναι ενα κόλπο που ξέρω να κάνω με μολύβι καλαμάκι κλπ. και γενικα το κάνω σε κόσμο και στο τέλος τους το εξηγώ πως γίνεται και μου τυχάινει καποίος που το ξέρει και το δίχνει με τι μια αντι να αφίσει τους αλλους να προσπαθήσουν και όλοι ξενερώνουν. (Off topic).


Γενικά είναι δύσκολο να προσδιορίσεις την ελευθερία του λόγου.

_________________


Oh god...He divided by 0! We're all dead! Noooo! Federal agents, capture him!
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Yahoo Messenger MSN Messenger
Vetus
Δημοσιεύθηκε: Κυρ Οκτ 24, 2010 2:44 am
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
::Moderator::
::Black Winged Angel::
::Moderator::<br>::Black Winged Angel::

Συμμετέχει από: 04 Μάϊ 04 Δημοσιεύσεις: 5127
Eνδιαφέρον το θέμα που θίγεις Kain όπως ενδιαφέρουσα είναι κι η άποψη του kabez επί του θέματος αυτού. Παρεπιπτόντως, το αστείο με το Zombie Jesus το έκανα πριν χρόνια σε πασχαλινές ευχές μέσω sms χωρίς να είχα γνώση ότι επρόκειτο για δημοφιλές αστείο (ναι, μέχρι και σχετικό site βρήκα σήμερα με αφορμή το thead αυτό).


Κατά σύμπτωση πρόσφατα σε άλλο ελληνικό forum είχα πέσει θύμα έντονης αρνητικής κριτικής (μόνο με τις πέτρες δεν με πείρανε) επειδή άνοιξα ένα thread όπου εξέφρασα αρνητικά σχόλια με πιο άμεσο και καυστικό τρόπο για τις αυτοκτονίες που για πολλούς θεωρείται λεπτό κι ευαίσθητο θέμα. Και φυσικά ο λόγος που πειράχτηκαν τόσο πολύ ήταν επειδή είπα τα πράγματα με τ' όνομά τους (τουλάχιστον από την δική μου οπτική πλευρά) αντί να το θέσω πιο κομψά ώστε να μην προσβληθούν ορισμένοι. Αποτέλεσμα; Mέσα σε λίγες ώρες το thread γέμισε με raged posts και στο τέλος κλειδώθηκε. Και φυσικά ορισμένοι το θεώρησαν απαιραίτητο να συνεχίσουν την συζύτηση στην user page μου επειδή το πήραν τελείως πατριωτικά το θέμα λες και τους έβρισα την μάνα τους. Μετά αποφάσισα να ξαναγράψω το thread στην blog page μου στο ίδιο forum αλλά με πιο εκλεπτισμένο λόγο αντι για τον πιο ειρωνικό του αρχικού και φυσικά είχα μονάχα δυο posts όπου τα δύο αυτά άτομα διατίπωσαν απλα τις απόψεις τους επί του θέματος χωρίς εντάσεις. Αν κι ήθελα το θέμα αυτό να τ' ανοίξω εδώ δεν το έκανα για τον λόγο ότι φοβάμαι ότι θα πέσει αρκετό flaming.

Ηθικό δίδαγμα Νο1 (που το 'χω προσέξει κι από την σάτυρα):
Για πολλούς σημασία δεν έχει τι σχόλια του κάνεις αλλά με τι τρόπο. Για παράδειγμα, ο Borat αν και το humor του είναι γεμάτο ρατσισμό και μισογυνισμό το κάνει με τέτοιο στυλ που δεν σου πάει η καρδιά να τον μισήσεις εκτός κι αν είσαι τελείως κλειστόμυαλος και δίχως αίσθηση του humor. Aντιθέτως, ο Maddox επειδή είναι τελείως ισοπεδωτικός έχει άπειρους εχθρούς που τον βομβαρδίζουν καθημερινά με hate-mails.

Ηθικό δίδαγμα Νο2:
Μερικές φορές είναι καλύτερο να κρατάς τις απόψεις σου για το δικό σου blog παρά να τις διατυπώνεις σε διάφορα forums όπου ο καθένας βρίσκει αφορμή για να σου κάνει "μαθήματα ηθικής και δεοντολογίας" σαν τους παπούδες που θα κάνουν κύρηγμα στους ατίθασους νεαρούς με τα σκουλαρίκια και τις φράτζες που παρενοχλούν τον κοσμάκη με τα χιπχόπια και τα Ημισκούμπρια.


Και λέγοντας για αυτοκριτική, σχετικά με τους μαύρους είναι δεδομένο ότι όταν αποκαλεί ο ένας μαύρος τον άλλον "nigger" είναι σαν εμάς τους έλληνες που θα χαιρετάμε τους κολλητούς μας με το "τι γίνεσαι, ρε μ***κά"; Όταν, όμως, ένας λευκός αποκαλέσει έναν μαύρο "nigger" χωρίς να τον πολυξέρει τότε ο μαύρος δικαιολογημένα θα σου σπάσει τα μούτρα (όπως είχε πάθει κι ο Τσάκι Τσαν στο "Αλεξίσφαιροι Ντετέκτιβ").

Προσωπικά, όταν ήμουν μικρός αν κι ήμουν αρκετά ευαίσθητος στα πειράγματα των συμμαθητών μου ποτέ δεν είχα ενοχληθεί όταν έκαναν αστεία με το επίθετό μου. Αντιθέτως, το διασκέδαζα κιόλας. Μην σας πω ότι είμαι και περήφανος για το επίθετό μου τ' οποίο στον στρατό ήταν αρκετά "ψαρωτικό".
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
kabez
Δημοσιεύθηκε: Κυρ Οκτ 24, 2010 3:05 am
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
:: ANiME.LoRD :: :: ANiME.LoRD ::

Συμμετέχει από: 12 Νοέ 04 Δημοσιεύσεις: 3238 Τόπος: borderguard
Βέτους (μετα απο τοσα χρονια τωρα ανακαλυπτω οτι ακουγεται σαν αρχαιο Ρωμαικο! ομιτζι!) ,
ειναι οπως τα λες.

σημαντικο ειναι να κοιταξεις ποιο θελεις να ειναι το αποτελεσμα.


Σε ενα πανεπιστημιο στην Αμερικη (δε θυμαμαι λεπτομερειες..!) στυλ Yales , Πριστον κτλ , στο τμημα ψυχολογιας ο καθηγητης αφου τους εμαθε ενα σωρο τροπους να απαντανε εξυπνα και υπερ-λογικα στον αλλο ωστε να τον κανεις σκονη οτι και να σου πει (κατι σαν λεκτικο καρατε) , τεχνικες που βασιζονται σε λεξη προς λεξη και εντοπιζεις την πιο μικρη λανθασμενη λεπτομερεια και η λογικη του αλλου γκρεμιζεται σαν πυργος τζενγκα και αλλα διαφορα τετοια ωστε να νικας και τους πιο δυσκολους καβγαδες ακομα και αν εχεις αδικο και να αφηνεις τον αλλο απλα να μαζευει το σαγονι του απο τα πατωμα μιας και δεν εχει κατι αλλο να σου πει,


τους εβαλε σαν ασκηση να εφαρμοσουν οτι μαθανε για το υπολοιπο της μερας στους φιλους τους, στην οικογενεια τους , γενικα στην ζωη τους.


Την επομενη μερα η συντριπτικη πλειοψηφεια ειχαν σχεδον χωρισει με το αμορε τους, αλλοι τσακωθηκαν με τους δικους τους, αλλοι εχασαν φιλους.


ΝΑΙ ΟΝΤΩΣ, απεδειξαν οτι ειχαν δικιο και φανηκαν ανωτεροι,


αλλα με τι τιμημα?



Εδω κολαει και η λογικη του "ο πελατης εχει παντα δικιο" , οσες βλακειες και αμα λεει , γιατι αμα διαφωνησεις μαζι του ακομα και δικιο να εχεις , τοτε θα τσαντιστει ,θα φυγει και θα πεινασεις. Ποιος ανθρωπος θελει στο κατω κατω να ειναι "υπο" των αλλων, ειδικα σε επιπεδο "καλυτεροτητας" ?


Δεν ειναι τυχαιο που τα περισσοτερα ατομα στο σχολειο πχ που βγαζουν καλους βαθμους εχουν τοσους πολλους εχθρους και βαφτιζονται ως φυτα και αλλα τετοια ωραια , οι συναδελφοι στην δουλεια που πανε για προαγωγη βαφτιζονται απο τους αλλους ως γλυφτρες και λαμογια κτλ


Ναι, ειναι οντως ΩΡΑΙΟ να εχεις δικαιο, αλλα τι κερδιζεις με το να το αποδεικνυεις στους αλλους? Και οχι μονο τι κερδιζεις, αλλα και τι χανεις κιολας...

_________________
"Whoever fights monsters should see to it that in the process he does not become a monster.
And when you stare into the abyss the abyss stares back at you"

Friedrich Nietzsche

http://www.animeplanet.gr/425_blue_submarine_no6.html

.



-
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Vetus
Δημοσιεύθηκε: Κυρ Οκτ 24, 2010 4:38 pm
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
::Moderator::
::Black Winged Angel::
::Moderator::<br>::Black Winged Angel::

Συμμετέχει από: 04 Μάϊ 04 Δημοσιεύσεις: 5127
kabez έγραψε:
Εδω κολαει και η λογικη του "ο πελατης εχει παντα δικιο" , οσες βλακειες και αμα λεει , γιατι αμα διαφωνησεις μαζι του ακομα και δικιο να εχεις , τοτε θα τσαντιστει ,θα φυγει και θα πεινασεις. Ποιος ανθρωπος θελει στο κατω κατω να ειναι "υπο" των αλλων, ειδικα σε επιπεδο "καλυτεροτητας" ?

Γι' αυτό κι αρκετοί στην Ελλάδα πεινάνε: επειδή το παίζουν περήφανοι καταστηματάρχηδες (αναφέρομαι σε ανεξάρτητα κυρίως μαγαζιά κι όχι σε αλυσίδες καταστημάτων) με το να την "λένε" σε "ηλίθιους" πελάτες που φυσικά μετά δεν ξαναπατάνε εκεί. Αν κι όσο να 'ναι διαφωνώ με το ρητό "ο πελάτης έχει πάντα δίκιο" δίοτι οι πελάτες καβαλάνε το καλάμι κι αρκετές φορές απαιτούν τα πιο παράλογα πράγματα (μια ματία στο παρακάτω site θα σας πείσει γι' αυτό: http://www.rinkworks.com/stupid/ ) κατά την γνώμη μου πρέπει να υπάρχει μια λεπτή ισορροπία μεταξύ του "ο πελάτης έχει πάντα δίκιο" και του "ο πελάτης είναι ηλίθιος και θα πρέπει να του το ξεκαθαρίσεις έστω και με κομψό τρόπο ώστε να μην τον προσβάλεις".

kabez έγραψε:
Ναι, ειναι οντως ΩΡΑΙΟ να εχεις δικαιο, αλλα τι κερδιζεις με το να το αποδεικνυεις στους αλλους? Και οχι μονο τι κερδιζεις, αλλα και τι χανεις κιολας...

Κι εδώ είναι που πολλές φορές εφαρμόζω το ρητό "μερικές φορές είναι καλύτερο να μασάς παρά να μιλάς". Κοινώς, δεν είναι λίγες οι φορές που άκουγα από τους άλλους παράλογα πράγματα αλλά παρόλα αυτά κράταγα το στόμα μου κλειστό διότι άμα το άνοιγα θα έλεγα αλήθειες που θα πόναγαν και μετά θα τσακωνόμασταν απίστευτα. Κι επειδή δεν πολυγουστάρω τις εντάσεις των τσακωμών αρκετές φορές προτιμώ να καταπίνω την περηφάνεια μου όσο περήφανο άτομο και να 'μαι. Εξάλλου, δεν είναι κι άσχημη η τακτική "η σιωπή μου προς απάντηση". Wink
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
Hellbroth
Δημοσιεύθηκε: Κυρ Οκτ 24, 2010 4:49 pm
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
:: ANiME.LoRD :: :: ANiME.LoRD ::

Συμμετέχει από: 21 Νοέ 07 Δημοσιεύσεις: 2433 Τόπος: Uk Wolverhampton Τώρα Βλέπω: Γραμμές κώδικα όλη την ώρα.
Vetus έγραψε:

Κι εδώ είναι που πολλές φορές εφαρμόζω το ρητό "μερικές φορές είναι καλύτερο να μασάς παρά να μιλάς". Κοινώς, δεν είναι λίγες οι φορές που άκουγα από τους άλλους παράλογα πράγματα αλλά παρόλα αυτά κράταγα το στόμα μου κλειστό διότι άμα το άνοιγα θα έλεγα αλήθειες που θα πόναγαν και μετά θα τσακωνόμασταν απίστευτα. Κι επειδή δεν πολυγουστάρω τις εντάσεις των τσακωμών αρκετές φορές προτιμώ να καταπίνω την περηφάνεια μου όσο περήφανο άτομο και να 'μαι. Εξάλλου, δεν είναι κι άσχημη η τακτική "η σιωπή μου προς απάντηση". Wink


Well said

_________________


Oh god...He divided by 0! We're all dead! Noooo! Federal agents, capture him!
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Yahoo Messenger MSN Messenger
Kain
Δημοσιεύθηκε: Δευ Οκτ 25, 2010 9:34 am
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
:: ANiME.oNe :: :: ANiME.oNe ::

Συμμετέχει από: 13 Δεκ 03 Δημοσιεύσεις: 709
"Τι έχει η μικρή Αννούλα που δεν έχουν τα άλλα παιδάκια; Καρκίνο!"

Σας φάνηκε αστείο αυτό το ανέκδοτο, έτσι; Θα σας φαινόταν όμως το ίδιο αστείο αν σας έλεγα πως ο πατέρας μου πέθανε από καρκίνο; Ε; Πώς τολμάτε να γελάτε με αυτό το ανέκδοτο; Δεν ντρεπόσαστε καθόλου; Ζητήστε συγγνώμη και να μην επαναληφθεί! Ναι, αισθανθείτε ένοχοι και ντραπείτε για λογαριασμό σας! Σα δε ντρεπόμαστε λέω 'γω...


Πολλές φορές γελάμε με κάποια πράγματα, αυτό μας όμως το γέλιο μπορεί να προσβάλλει κάποιον που το παίρνει πολύ στα σοβαρά. Και αρχίζει να διαμαρτύρεται για το γεγονός οτι γελάσαμε. Αυτό έχει γίνει τόσο συνηθισμένο, που πλέον όλοι πρέπει να προσέχουμε με τι γελάμε και με τι όχι. Το βίντεο με τον παρουσιαστή (ευχαριστώ τον φίλο Kabez που ξεκαθάρισε πως δεν είναι αληθινό), είναι τρανό παράδειγμα. Ο άνθρωπος είχε ένα πρόβλημα, και για αυτόν ακριβώς το λόγο ο παρουσιαστής δεν είχε το δικαίωμα να γελάσει, έτσι;

ΛΑΘΟΣ!!!!

Διότι το γέλιο δεν είναι κάτι που μπορεί να ελεγχθεί! Το γέλιο είναι μια αυθόρμητη αντίδραση, όπως το φτάρνισμα ή ο βήχας. Το γεγονός πως κάποιος γελάει με κάποιο χαρακτηριστικό σου δεν σημαίνει απαραίτητα πως δεν σε σέβεται ή πως είναι αναίσθητος. Σημαίνει απλώς πως βρίσκει αυτό το χαρακτηριστικό αστείο, και όσο και να διαμαρτύρεσαι, όσο και να προσπαθεί και ο ίδιος να μην σε προσβάλλει, θα συνεχίσει να το βρίσκει αστείο έστω και στα κρυφά. Επειδή δεν είναι στο χέρι μας το τι βρίσκουμε αστείο και τι όχι. Είναι αντίδραση αυθόρμητη και συνάμα ανεξέλεγκτη. Και, παραδέξου το, αυτό το χαρακτηρηστικό ΕΙΝΑΙ αστείο, απλά δεν θες να το παραδεχτείς. Και το να έχεις πάνω σου ένα αστείο χαρακτηρηστηκό δεν είναι απαραίτητα υποτιμητικό.

Στο μαγαζί που δουλεύω έχει τύχει πάρα πολλές φορές να βρω τον μπελά μου για ένα χαμόγελο.

Μια μέρα ήρθε στο μαγαζί ένα τραβεστί. Η εμάνισή του μου φάνηκε αστεία, και δεν μπόρεσα να συγκρατήσω ένα χαμόγελο, γυρίζοντας το κεφάλι μου από την άλλη για να μην φαίνομαι. Όμως το τραβεστί με κατάλαβε και προσβλήθηκε υπερβολικά, κάνοντας μάλιστα και παράπονα στον προϊστάμενο.

Τώρα, ασχολούμαι λίγο με τη βιολογία, και έτσι γνωρίζω πολύ καλά πως η ομοφυλοφιλία είναι ένας απολύτως φυσιολογικός φυσικός μηχανισμός ελέγχου του πληθυσμού, όχι μόνο στους ανθρώπους αλλά σε πάρα πολλά θηλαστικά. Είναι, λοιπόν, απολύτως φυσιολογικό ένα ποσοστό του πληθυσμού να είναι ομοφυλόφιλοι. Επίσης γνωρίζω πως οι ομοφυλόφιλοι είναι απολύτως φυσιολογικοί άνθρωποι, και όχι καρικατούρες όπως στον Σεφερλή, και δεν υπάρχει τίποτα το υποτιμητικό στον να είναι κάποιος ομοφυλόφιλος.

Είναι όμως παράλογο να σκας ένα αυθόρμητο χαμόγελο όταν έρχεται ο άλλος με φουστάνι, τακούνι, κραγιόν, και έχει σωματότυπο άντρακλα βαρύ, τη φωνή του νταλικιέρη, και το μήλο του Αδάμ να σου βγάζει το μάτι; Πώς ακριβώς μπορεί να μην περιμένει πως όλο και κάποιος δεν θα συγκρατηθεί να μη γελάσει; Ή μήπως πιστεύει πως όσοι καταφέρνουν να μη γελάσουν δεν βρίσκουν αστεία την εμφάνισή του; Τώρα, ο κάθε ένας έχει το δικαίωμα να ντύνεται όπως θέλει, αν όμως κάποιος βρει αστεία την εμφάνισή του, δεν έχει το δικαίωμα εκείνος ο κάποιος σε μια αυθόρμητη αντίδραση;

Ήρθε μια μέρα κάποιος άλλος και μου έκανε μια ερώτηση που μου φάνηκε κάπως αστεία. Δεν είναι καθόλου κακό να ρωτάς όταν δεν ξέρεις κάτι, αντιθέτως είναι το καλύτερο και εξυπνότερο που μπορείς να κάνεις. Η ερώτηση, όμως, ήταν ΤΕΤΟΙΟΥ χαρακτήρα (ευχαριστώ τον φίλο Vetus για το link), και δεν μπόρεσα να συγκρατήσω ένα χαμόγελο την ώρα που του απάντησα. Όμως εκείνος προσβλήθηκε που χαμογέλασα, και μου ζήτησε τον λόγο. Του είπα πως απλώς μου φάνηκε λίγο παράξενη η ερώτηση και πως έκανε πολύ καλά που ρώτησε, ζητώντας του μάλιστα και συγγνώμη πολύ ευγενικά για αυτή μου την αυθόρμητη αντίδραση. Εκείνος όμως την επόμενη μέρα πήγε στα κεντρικά γραφεία στεναχωρημένος και εξέφρασε έντονη δυσαρέσκεια, λέγοντας μάλιστα και ψέμματα πως έσκασα στα γέλια και του είπα τι ηλίθια ερώτηση είναι αυτή, με αποτέλεσμα να βρω τον μπελά μου. Κάποιος που αντιδρά τόσο έντονα σε ένα απλό χαμόγελο είναι πολύ πιθανό να έχει κόμπλεξ και ψυχολογικά προβλήματα, αλλά αυτό δεν σημαίνει πως θα πρέπει όλοι οι άλλοι να του κάνουν τον ψυχολόγο και να μην αντιδρούν φυσιολογικά μόνο και μόνο για να μην τον προσβάλλουν.

Κάποτε ένας φίλος μου μου έλεγε για έναν δικό του φίλο που πήγε σε έναν τσολιά στον άγνωστο στρατιώτη και του έλεγε ανέκδοτα. Φυσικά, ο τσολιάς δεν έσκασε ούτε χαμόγελο. Όμως όλοι απαιτούν από εμάς να είμαστε τσολιάδες, μη αναγνωρίζοντας το δικαίωμά μας στην αυθόρμητη αντίδραση.

Και εδώ επανέρχομαι στο ρητό: Όποιος έχει τη μύγα, μυγιάζεται! Κάποιος που έχει ένα κόμπλεξ, όσο κι αν δεν θέλει να το παραδεχτεί, θα ψάχνει πάντα με τον μεγεθυντικό φακό μια αφορμή να προσβληθεί. Θα ΘΕΛΕΙ να προσβληθεί, ακριβώς επειδή είναι κομπλεξικός, και θα του φταίνε πάντα οι άλλοι που βρίσκουν κάτι αστείο πάνω του. Αυτός ο άνθρωπος θα είναι αντιπαθητικός και ίσως και παράλογος. Δικαίωμά του, δικαίωμα όμως και των άλλων να γελούν.

Όμως υπάρχουν και άνθρωποι που έχουν επίγνωση πως ένα χαρακτηρηστηκό τους είναι αστείο. Και αυτοί οι άνθρωποι είναι που θα μαζέψουν όλα τα αστεία για αυτό το χαρακτηρηστικό και θα τα χρησιμοποιούν συχνά οι ίδιοι για αυτοσαρκασμό. Διότι ξέρουν πόσο αστείο είναι αυτό τους το χαρακτηρηστηκό, και καταλαβαίνουν πως όλο και κάποιος θα γελάσει με αυτό. Και θα καταλάβουν και τη θέση του άλλου. Δείτε λίγο το παρακάτω βίντεο από την ταινία "Ρωξάνη".




Το ανέκδοτο με την Αννούλα ΕΙΝΑΙ αστείο, και ακόμη κι αν με προσέβαλλε (που δεν με προσβάλλει), δεν θα σας απαγόρευα να γελάσετε με αυτό. Διότι μπορεί ο πατέρας μου να πέθανε από καρκίνο, αλλά αυτό δεν σημαίνει πως δεν μπορούμε να πούμε ένα αστείο. Άνθρωποι έχουν προβλήματα. Άνθρωποι πεθαίνουν. Αλλά οι δικοί τους κάποια στιγμή το ξεπερνούν και συνεχίζουν τη ζωή τους. Και ξέρω πως και ο πατέρας μου θα γελούσε με τα αστεία με τη μικρή Αννούλα. Και θα ήθελε να γελάμε κι εμείς με αυτά.

Είναι δικαίωμα κάποιου να προσβάλλεται. Είναι όμως και δικαίωμα κάποιου να προσβάλλει. Και μπορούμε να τον θεωρούμε κόπανο, μπορούμε να αντιδράμε αρνητικά στις προσβολές του, αλλά το ένα πράγμα που δεν μπορούμε να κάνουμε είναι να του αφαιρέσουμε το δικαίωμα να προσβάλλει ελεύθερα. Ο κάθε ένας έχει το δικαίωμα να είναι κόπανος, όσο έχει και ο κάθε ένας το δικαίωμα να προσβάλλεται από αυτό.

_________________

"Ο εχθρός που νικάς παραμένει εχθρός σου. Ο εχθρός που πείθεις γίνεται φίλος σου."
Όταν οι αετοί πετούν ψηλά, η κοτσυλιά πονάει!
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
River
Δημοσιεύθηκε: Δευ Οκτ 25, 2010 12:17 pm
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
:: ANiME.oBSeSSeD :: :: ANiME.oBSeSSeD ::

Συμμετέχει από: 07 Ιαν 08 Δημοσιεύσεις: 418
Nomizo panta tha iparxei autos o..... pou an peis kati amesos tha zitisei to logo
to thema einai poso to kaneis kai esy stous allous panta kai pantote tha iparxei auto stis sizitiseis...

Ola ksekinane pisteuo apo to poso anoixtomialoi eimaste pros sta legomena allon kai poso dektikoi

ego pao me to Rito pou exei pei o arxaios Ellinas Epiktitos

H fisi sou edose dio auta kai ena stoma gia na akous dio fores apo auta pou leme

_________________

I Wish To Be Forgiven...Zack...
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Tenderloud
Δημοσιεύθηκε: Δευ Οκτ 25, 2010 3:18 pm
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
:: oBSeRVeR :: :: oBSeRVeR ::

Συμμετέχει από: 24 Αύγ 10 Δημοσιεύσεις: 60
H διάκριση ανάμεσα σε humor και σοβαρή άποψη δεν παίζει έτσι;Razz Όπως επίσης και η διαφορά ανάμεσα σε μη πολιτικά ορθό τρόπο έκφρασης και απόψεις που είναι προσβλητικές επί της ουσίας. Να υποθέσω ότι είναι παράλογο επίσης το να ζητήσω κριτική ικανότητα και ευαισθησία ακόμη και όταν μιλάμε για humor όπως και να δηλώσω το προφανές ότι κάτι που για κάποιον είναι ok για κάποιον άλλο μπορεί να είναι εξαιρετικά προσβλητικό αν έχει περάσει μια δυσάρεστη εμπειρία χωρίς να σημαίνει ότι κάποιος από τους δύο έχει αδικο.

Πέρα από τους υπερβολικά ευαίσθητους/μυγιάγγιχτους ανθρώπους που πιάνονται από το παραμικρό, το πρόβλημα δημιουργείται και από τους ανθρώπους οι οποίοι ενδυόμενοι τον μανδύα της σάτυρας του humor και του πύρινου λόγου εκφράζουν απόψεις οι οποίες είναι de facto προσβλητικές και περιμένουν τον συνομιλητή τους απλά να το αποδεχτεί. Και όταν ακούσουν τα δικαιολογημένα βρισίδια και αντιδράσεις μιλάνε για καταπάτηση της ελευθερίας του λόγου.

Κοιτάξτε να δείτε εγώ έμαθα ότι η ελευθερία του λόγου δεν συνίσταται μόνο στο να λέει ο καθένας ότι του κατεβαίνει στο κεφάλι, αλλά και στο ότι έχει ο καθένας το δικαίωμα να απαντήσει και να κρίνει αυτά τα οποία ακούει/διαβάζει. Οπότε αν κάποιος κρίνει ότι δεν έχει το στομάχι και το σθένος να υποστηρίξει τις απόψεις του και τον τρόπο με τον οποίο τις διατυπώνει καλό είναι να τις κρατήσει για τον εαυτό του.

Καλό θέμα ως σκέψη και ενδιαφέρουσες οι απόψεις πάνω σε αυτό. Βοηθάει να βγούν πολλά συμπεράσματα.

Κain σε αυτά που λες παραπάνω ναι ήταν δικαίωμα σου να γελάσεις δεν αντιλέγω. Όπως και οι πελάτες οι οποίοι ενοχλήθηκαν είχαν δικαίωμα να διατυπώσουν τα παράπονά τους στην διοίκηση. Δεν καταλαβαίνω που το πρόβλημα. Cool

_________________
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Carnival of Rust
Δημοσιεύθηκε: Δευ Οκτ 25, 2010 5:08 pm
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
::Moderator::
e-lithium Μαντρόσκυλο

Συμμετέχει από: 04 Ιαν 06 Δημοσιεύσεις: 1430 Τόπος: Its a GIF. If you look long enough then they will pop out!
Και ξεχνάμε κάτι βασικό δεν υπάρχει δίποντο πλάσμα που να μην έχει κάποιο κόμπλεξ η ψυχολογικό.Όπως επίσης είναι κάτι το φυσικό.

?Aλλο το αστείο άλλο το γέλιο σε ένα μυθιστόρημα κάποιος το χαρακτήρισε βασιλιά που έρχεται ότι ώρα του καπνίσει.Δεν ρωτάει κανέναν απλά έρχεται επειδή είναι βασιλιάς.

Ο καθένας βιώνει την δίκια του ζωή τα βλέπει διαφορετικά.Ένα αστείο λόγο αγνοιας κάποιου η αποτέλεσμα κάποιας πράξης μπορεί να σου γυρίσει boomerang και να βρεθούμε σε παρόμοια θέση.

Όπως ένα παιδάκι που επειδή τον κοροϊδεύουνε η γελάνε μαζί του μπορεί να φτάσει ακόμα και στα πρόθυρα της αυτοκτονίας.Ακραίο παράδειγμα όμως είναι αληθινό για λόγου χάρη ανέτρεξε την προέλευση του τραγουδιού από pearl jam στο κομμάτι Jeremy.

Δεν είναι τυχαίο ότι η γλώσσα κόκαλα δεν έχει και κόκαλα τσακίζει σε όλους τους τομείς.Η ελευθερια λόγου είναι ένα όπλο που πρέπει να ξέρεις πως να το χρησιμοποιήσεις όχι για να προστατέψεις το δικαίωμα του να μιλάς και να εκφράζεσαι σαν ο εαυτός σου αλλα για να προστατέψεις δυσάρεστα αποτελέσματα.

Όπως και να έχει είναι μια κουβέντα που δεν βγάζει πουθενά γιατί πολύ απλά έχουμε να κάνουμε με ανθρώπους απρόβλεπτα πλάσματα είμαστε.

_________________

AnimePlanet Forums Γενικοί Κανόνες
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος MSN Messenger
Vetus
Δημοσιεύθηκε: Δευ Οκτ 25, 2010 6:08 pm
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
::Moderator::
::Black Winged Angel::
::Moderator::<br>::Black Winged Angel::

Συμμετέχει από: 04 Μάϊ 04 Δημοσιεύσεις: 5127
Kain έγραψε:
Είναι όμως παράλογο να σκας ένα αυθόρμητο χαμόγελο όταν έρχεται ο άλλος με φουστάνι, τακούνι, κραγιόν, και έχει σωματότυπο άντρακλα βαρύ, τη φωνή του νταλικιέρη, και το μήλο του Αδάμ να σου βγάζει το μάτι;

Εσύ τουλάχιστον χαμογέλασες επειδή είδες κάτι αστείο μπροστά σου. Εγώ τι να πω που μερικές φορές στο ξεκάρφωτο σκάω ένα πλατύ χαμόγελο επειδή θυμήθηκα ένα παλιό αστείο περιστατικό ή μια αστεία σκηνή από μια ταινία ή σειρά; Eυτυχώς ως τώρα η μοναδικές αντιδράσεις που είχα ήταν περίεργα βλέματα όπως αυτά που ρίχνεις σε κάποιον τυπά που σιγομουρμουράει τους στιχούς του αγαπημένου του τραγουδιού στην μέση του δρόμου (ναι, κι αυτό το παθαίνω αρκετές φορές όταν νομίζω ότι δεν είναι κανείς τριγύρω μου αλλά ξαφνικά σκάει μύτη κανάς περιστατικός). Για φανταστείτε να έπεφτα πάνω σε κανάν στραβωμένο που θα νομίζει ότι γέλασα με την πάρτη του και θα έρθει με άγριες διαθέσεις να μου ζητήσει τα ρέστα (διότι υπάρχουν αρκετοί τρέλοι εκεί έξω που πάντα ζητάνε αφορμή για καυγά άκομα κι όταν τους κορνάρεις ενώ περάσανε με κόκκινο και παραλίγο να τρακάρεις εξαιτίας τους).

Το χειρότερο, όμως, που μου 'χε τύχει ήταν στο μνημόσυνο του θείου μου που κατά την διάρκεια του μνημόσυνου μέσα στην εκκλησία για ΚΑΝΕΝΑ απολύτως λόγο εγώ κι η ξαδέρφη μου (που πέθανε ο πατέρας της) πάνε να σκάσουμε σε νευρικό γέλιο και με τα χίλια ζόρια προσπαθούσαμε να τα συγκρατήσουμε για να μην ακουστεί το παραμικρό κιχ. Ακόμα αναρωτιέμαι πως μου βγήκε η αντίδραση αυτή. Ευτυχώς μετά όταν βγήκαμε έξω και είμασταν πάνω από τον τάφο του θείου μου ξέσπασαν τα δάκρυα λύπης μου για τον χαμό του θείου μου (κι ας μην του είχα και τρελή συμπάθεια). Εσάς σας έχει τύχει παρόμοιο περιστατικό;
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
ATANASHIOSU
Δημοσιεύθηκε: Πεμ Οκτ 28, 2010 12:57 am
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
:: ANiME.oNe :: :: ANiME.oNe ::

Συμμετέχει από: 22 Μάρ 04 Δημοσιεύσεις: 723 Τόπος: Σαππόρο Τώρα Βλέπω: Την οθόνη του υπολογιστή μου.
Το ζήτημα είναι να μην παίρνουμε τα πράγματα πολύ στα σοβαρά.
Το να κολλάμε σε μια αρλούμπα που είπε κάποιος παπάρας, σημαίνει ότι του δίνουμε σημασία περισσότερη από όση χρειαζόταν.

Από την άλλη, για προληπτικούς λόγους, καλό θα ήταν να μη δίνουμε αφορμές για κάτι που μπορεί να είναι προσβλητικό για άλλους. Δε διαθέτουμε όλοι το ίδιο επίπεδο αυτοσαρκασμού, και μερικοί πολλές φορές κολλάνε.

_________________
ΤΑΠΑΝΤΑΡΕΙ
諸行無常
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα MSN Messenger

Επισκόπηση όλων των Δημοσιεύσεων που έγιναν πριν από:  

Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας
Σελίδα 1 από 2
Μετάβαση στη σελίδα 1, 2  Επόμενη

Μετάβαση στη:  



Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Δ.Συζήτησης