Το ξέρατε ότι kiri σημαίνει ομίχλη;


Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας

Μετάβαση στη σελίδα 1, 2  Επόμενη
Σελίδα 1 από 2
 AnimePlanet Forums Αρχική σελίδα    Γενικές Συζητήσεις    Τι είναι το σουβλάκι;
ATANASHIOSU
Δημοσιεύθηκε: Παρ Φεβ 11, 2011 2:33 pm
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
:: ANiME.oNe :: :: ANiME.oNe ::

Συμμετέχει από: 22 Μάρ 04 Δημοσιεύσεις: 723 Τόπος: Σαππόρο Τώρα Βλέπω: Την οθόνη του υπολογιστή μου.
Κάνοντας μια βόλτα στο Φεστιβάλ Χιονιού του Σαππόρο, έπεσε το μάτι μου σε ένα μαγαζί που είχε την ελληνική σημαία. (Στη διάρκεια του Φεστιβάλ δημιουργούνται μερικά πρόχειρα μαγαζιά με φαγητα από διάφορες χώρες). Το "ελληνικό" μαγαζί το είχε ένας Ιάπωνας από την περιοχή Κανσάι. Βλέποντας τον κατάλογο, παρατήρησα με έκπληξη ότι ως σουβλάκι υπήρχε ένα κομμάτι ψητού κοτόπουλου και φυσικά καμία σχέση με αυτό που ξέρω ως σουβλάκι, καθότι σούβλα δεν υπήρχε. Μιλώντας με τον ιδιοκτήτη του μαγαζιού μου είπε ότι είχε πάει στην Αθήνα, οπότε αμέσως κατάλαβα ότι μάλλον αυτό που έλεγε σουβλάκι δεν ήταν αυτό που λέμε στη Βόρεια Ελλάδα σουβλάκι. Θυμήθηκα ότι οι Αθηναίοι λένε τα σουβλάκια "καλαμάκια", οπότε λογικά το σουβλάκι θα έχει άλλο νόημα.

Το ερώτημα τώρα.
Τι εννοείτε όταν λέτε "σουβλάκι"; Παρακαλώ δηλώστε και τον τόπο που είστε. Θέλω να κάνω μια χαρτογράφηση του όρου. Επίσης αν δε βαριέστε, ρωτήστε παππούδες-γιαγιάδες να σας πουν τι εννοούν με τον όρο.

Από Βόρεια Ελλάδα που είμαι εγώ, σουβλάκι θεωρώ οτιδήποτε είναι καρφωμένο σε μικρή σούβλα, συνήθως βέβαια ψητό χοιρινό κρέας κομμένο σε κύβους. Αυτό υπάρχει και στη wikipedia ως σουβλάκι στις διάφορες γλώσσες.

ΥΓ:Το θέμα δεν το κάνω για να δω ποιος μιλάει σωστά ή όχι, απλά για να λυθούν κάποιες παρεξηγήσεις.

_________________
ΤΑΠΑΝΤΑΡΕΙ
諸行無常
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα MSN Messenger
Vagelio
Δημοσιεύθηκε: Παρ Φεβ 11, 2011 4:53 pm
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
bishie hunter
:: AP Editor ::
bishie hunter<br>:: AP Editor ::

Συμμετέχει από: 28 Ιούν 08 Δημοσιεύσεις: 1090 Τόπος: Ηράκλειο Κρήτης/ Αθήνα
Και στην Κρητη την ιδια σημασια εχει. Σουβλακι = κομματακια κρεατος καρφωμενα σε μια μικρη ξυλινη σουβλα.
Οταν σε μια πιτα βαζουμε σουβλακι απο κοτοπουλο την λεμε κοτοσουβλακοπιτα. Το ζητησα ετσι στην αθηνα και με κοιταζαν περιεργα.

_________________
Inspiration strikes when I'm actually trying to do my homework.
Η anime gallery μου στο deviantArt: www.nidoqueen4ever.deviantart.com
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
AngelinaGalaxy2
Δημοσιεύθηκε: Παρ Φεβ 11, 2011 7:20 pm
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
:: KNoWeR :: :: KNoWeR ::

Συμμετέχει από: 05 Ιούν 08 Δημοσιεύσεις: 85 Τόπος: Nikaia Τώρα Βλέπω: Chi's sweet home (balibedismos), Vampire Knight Guilty
Κάπου στη βόρεια ελλάδα είχα βρει σουβλάκια που ήταν στην κυριολεξία Hot dog με κρέας (δηλαδή με ψωμάκια) ενώ το καλαμάκι με πίτα είναι το πιο κλασσικό. Σε γενικές γραμμές εγώ όταν λέω ή ακούω σουβλκάκι ξέρω: Πίτα, γύρος ή κοτόγυρος, τζατσίκι, κεμπαπ, ντομάτα, πατάτες, λουκάνικο, τέτοια πράγματα...

_________________
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα MSN Messenger
TannoBuchino
Δημοσιεύθηκε: Παρ Φεβ 11, 2011 7:29 pm
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
:: ANiME.LoRD :: :: ANiME.LoRD ::

Συμμετέχει από: 04 Νοέ 06 Δημοσιεύσεις: 4243 Τόπος: &#12486;&#12469;&#12525;&#12491;&#12461;
Σουβλάκι είναι η μεγάλη ξύλινη ή μεταλλική «σούβλα», η οποία σουβλίζει οτιδήποτε κρεατοειδές ποθεί η ψυχή σου. Περιλαμβάνει στο σουβλάκι κομμάτια κοτόπουλου, κρέατος, χοιρινού και ότι άλλο θέλεις, μαζί με κρεμμύδι και πράσινη πιπεριά. Τα ψήνεις καλά και μετά τα βάζεις λίγο αλάτι και είναι έτοιμο για φάι. Στο πιάτο συνήθως συνοδεύεται με πατάτες, λαχανικά και κρεμμύδι. Επίσης συνοδεύεται και με το σάντουιτς(ειδικά το ψωμί).

Να πεις τον Ιάπωνα να κάνει μία βόλτα και στην Θεσσαλονίκη για να μάθει και την υπόλοιπη συνταγή του σουβλάκιου και θα τα πάει καλά το μαγαζί του στο τέλος. Είναι ευπρόσδεκτος και καλοδεχούμενος!

Στο τέλος θα γίνουμε όλοι Μαμαλάκηδες. Laughing

_________________
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
XxKaiserxX
Δημοσιεύθηκε: Παρ Φεβ 11, 2011 7:54 pm
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
:: ANiME.CRaZy :: :: ANiME.CRaZy ::

Συμμετέχει από: 28 Ιαν 08 Δημοσιεύσεις: 509 Τόπος: Θεσ/νικη Τώρα Βλέπω: Το πέραν
Vagelio έγραψε:
Και στην Κρητη την ιδια σημασια εχει. Σουβλακι = κομματακια κρεατος καρφωμενα σε μια μικρη ξυλινη σουβλα.


Το ίδιο ισχύει και στη Θεσ\νίκη, απλά λές από τι θέλεις να είναι. Μόνο το σισ-κεμπάπ διαχωρίζουν αν δεν κάνω λάθος Πάντως δεν πιστεύω πως αν το ζητήσεις και ως 'καλαμάκι' σ' έναν μαγαζάτορα δε θα καταλάβει, το πολύ-πολύ να γελάσει, άντε να σου δώσει καλαμάκι αν δε το ζητήσεις με πίτα XD.

_________________

Anime-Planet.com - anime | manga | reviews
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος MSN Messenger
Ami
Δημοσιεύθηκε: Σαβ Φεβ 12, 2011 1:12 am
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
::Moderator::
:: Digi-m0d ::
::Moderator::<br>:: Digi-m0d ::

Συμμετέχει από: 25 Φεβ 08 Δημοσιεύσεις: 657 Τόπος: up up up <3 Τώρα Βλέπω: a bad bad boy.
Vagelio έγραψε:
Οταν σε μια πιτα βαζουμε σουβλακι απο κοτοπουλο την λεμε κοτοσουβλακοπιτα. Το ζητησα ετσι στην αθηνα και με κοιταζαν περιεργα.

Δυστυχώς Vagelio, είναι ένα από τα πράγματα που θα πρέπει να συνηθίσεις στην Αθήνα!!
Φαντάζεσαι να παραγγείλεις 4 σουβλάκια χοιρινά και να σου φέρουν πίτες;;;;;

_________________

[ m A k e A R T , n O T w A R ] | [ AP Forums: Γενικοί Κανόνες ]
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
noname
Δημοσιεύθηκε: Σαβ Φεβ 12, 2011 2:13 am
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
XD XD XD XD XD

Συμμετέχει από: 31 Μάϊ 04 Δημοσιεύσεις: 2829 Τόπος: Αθήνα - θεσσαλονίκη Τώρα Βλέπω: OMG!!! πώς βρέθηκε αυτό εκει ?
ATANASHIOSU έγραψε:

Από Βόρεια Ελλάδα που είμαι εγώ, σουβλάκι θεωρώ οτιδήποτε είναι καρφωμένο σε μικρή σούβλα, συνήθως βέβαια ψητό χοιρινό κρέας κομμένο σε κύβους. Αυτό υπάρχει και στη wikipedia ως σουβλάκι στις διάφορες γλώσσες.

μια απο τα ίδια.

Να σημειώσω πως έχω πετύχει σε μενού στην Αθήνα το "καλαμάκι" να το μεταφράζουν souvlaki στα αγγλικά XDDDD

_________________
Not everything that can be counted counts, and not everything that counts can be counted.
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα MSN Messenger
Vagelio
Δημοσιεύθηκε: Σαβ Φεβ 12, 2011 2:03 pm
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
bishie hunter
:: AP Editor ::
bishie hunter<br>:: AP Editor ::

Συμμετέχει από: 28 Ιούν 08 Δημοσιεύσεις: 1090 Τόπος: Ηράκλειο Κρήτης/ Αθήνα
@Κai
Στην θεσσαλονικη δεν τα λενε καλαμακια;

Ami έγραψε:

Δυστυχώς Vagelio, είναι ένα από τα πράγματα που θα πρέπει να συνηθίσεις στην Αθήνα!!
Φαντάζεσαι να παραγγείλεις 4 σουβλάκια χοιρινά και να σου φέρουν πίτες;;;;;

Χαλαρα, το συνηθησα ηδη =w= (μιας και ολη την ωρα κρεμομαι απο τα γυραδικα XD). LOOOOL, ενας ακομα λογος για να μην παραγγελνω τηλεφωνικα.

_________________
Inspiration strikes when I'm actually trying to do my homework.
Η anime gallery μου στο deviantArt: www.nidoqueen4ever.deviantart.com
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
XxKaiserxX
Δημοσιεύθηκε: Σαβ Φεβ 12, 2011 2:16 pm
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
:: ANiME.CRaZy :: :: ANiME.CRaZy ::

Συμμετέχει από: 28 Ιαν 08 Δημοσιεύσεις: 509 Τόπος: Θεσ/νικη Τώρα Βλέπω: Το πέραν
@Kai
ΧD Όχι, μη σου πώ ότι αν τα πεις καλαμάκια θα σε αποπάρουν κιόλας. Σουβλάκια τα λέμε, παντού έτσι υπάρχουν στον κατάλογο.

_________________

Anime-Planet.com - anime | manga | reviews
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος MSN Messenger
Itachi_kun1990
Δημοσιεύθηκε: Σαβ Φεβ 12, 2011 4:40 pm
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
:: ANiME.LoRD :: :: ANiME.LoRD ::

Συμμετέχει από: 17 Δεκ 07 Δημοσιεύσεις: 3134 Τόπος: Θεσσαλονίκη Τώρα Βλέπω: Naruto,One piece,toriko,hunterXhunter,buddy complex,space dandy και πολλά ακόμα
Παράθεση:
Από Βόρεια Ελλάδα που είμαι εγώ, σουβλάκι θεωρώ οτιδήποτε είναι καρφωμένο σε μικρή σούβλα, συνήθως βέβαια ψητό χοιρινό κρέας κομμένο σε κύβους. Αυτό υπάρχει και στη wikipedia ως σουβλάκι στις διάφορες γλώσσες.

same here. αχ αυτό το σουβλάκι σε ανάμιξη με φοιτητή/φοιτήτρια είναι παγίδα. εδώ δίπλα ακριβός έχω το σουβλατζίδικο που είναι μονίμως ανοιχτό και είναι δύσκολο να μαγειρέψεις όταν είναι δίπλα σουβλατζίδικο

_________________
oruka karu ota tatoyito, koro noreo koros taka. urame, nikume, soste mini kouiki oni mai. nigete, nigete sein shiomi tsokumai. soste itsu kara, oreta nazi omote oreno mai koi
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα Yahoo Messenger MSN Messenger
Cloud...
Δημοσιεύθηκε: Σαβ Φεβ 12, 2011 10:13 pm
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
:: PoSSeSeD :: :: PoSSeSeD ::

Συμμετέχει από: 23 Ιούν 10 Δημοσιεύσεις: 265 Τόπος: Θεσσαλονίκη Τώρα Βλέπω: One Piece, Naruto, Fairy Tail
Τι καλαμάκι ρε....Δεν υπαρχει καλαμάκι...Αμα θελετε καλαμάκι παρτε ενά και βαλτε το σε κανα μπουκάλι.....Στο σαντουιτσ μπαινει το ΣΟΥΒΛΑΚΙ..........

_________________
[img]http://animeplanet.gr/forum/signatures/big_8466.png[/img]

----------------------------------------
Δοσ μοι πα στω και ταν γαν κινασω...
Οι καιροί ου μενετοί
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Paul
Δημοσιεύθηκε: Κυρ Φεβ 13, 2011 12:46 am
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
:: oBSeRVeR :: :: oBSeRVeR ::

Συμμετέχει από: 05 Φεβ 07 Δημοσιεύσεις: 78 Τόπος: Preveza
Στην Πρέβεζα όταν λέμε σουβλάκι εννοούμε το τα κομματια χοιρινού που είναι περασμένα σε ξύλινη σούβλα.
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Vetus
Δημοσιεύθηκε: Κυρ Φεβ 13, 2011 5:19 am
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
::Moderator::
::Black Winged Angel::
::Moderator::<br>::Black Winged Angel::

Συμμετέχει από: 04 Μάϊ 04 Δημοσιεύσεις: 5127
Mπορεί εσείς οι μη Αθηναίοι να κάνετε αστεία με τα καλαμάκια αλλά άμα έρθετε στην Αθήνα να ζητήσετε σάντουιτσ με σουβλάκι μην απορείσετε αν σας δώσουν κάτι τέτοιο Razz :


Γι' αυτό το σωστό είναι πίτα με γύρο χοιρινό/καλαμάκι χοιρινό/ή οτιδήποτε άλλο γουστάρετε.


Κι όταν ζητάτε με απ' όλα αλλού το "απ' όλα" είναι με τζατζίκι, αλλού είναι με κέτσαπ/μουστάρδα...αναλόγως την περιοχή ή το σουβλατζίδικο (ή αλλιώς οβελιστίριο όπως λέγονται παραδοσιακά) απ' όπου θα παραγγείλετε.
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
ATANASHIOSU
Δημοσιεύθηκε: Κυρ Φεβ 13, 2011 9:37 am
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
:: ANiME.oNe :: :: ANiME.oNe ::

Συμμετέχει από: 22 Μάρ 04 Δημοσιεύσεις: 723 Τόπος: Σαππόρο Τώρα Βλέπω: Την οθόνη του υπολογιστή μου.
Vetus έγραψε:
Mπορεί εσείς οι μη Αθηναίοι να κάνετε αστεία με τα καλαμάκια αλλά άμα έρθετε στην Αθήνα να ζητήσετε σάντουιτσ με σουβλάκι μην απορείσετε αν σας δώσουν κάτι τέτοιο Razz :



Αυτή η φωτογραφία θα έλεγα ότι είναι το κλειδί για τη λύση του προβλήματος.

_________________
ΤΑΠΑΝΤΑΡΕΙ
諸行無常
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα MSN Messenger
angelika28970
Δημοσιεύθηκε: Τρι Ιούλ 30, 2013 8:00 pm
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
:: r00k ::

Συμμετέχει από: 14 Απρ 13 Δημοσιεύσεις: 7
ναι στο ηρακλειο κρητης που μενω εγω το σουβλακι ειναι ψημενα κομματακια κρεατος συνηθως χοιρινο σε ενα ξυλακι. εγω παντως επειδη υπαρχει μια διαφωνια μεταξυ καποιων φιλων μου οταν λεω οτι θελω ενα γυρο με απολα χωρις κρεμμυδι εννοω τον κλειστο γυρο που παιρνουμε στο χερι και οχι τον ανοικτο που κανει 8-10 ευρω

_________________
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος

Επισκόπηση όλων των Δημοσιεύσεων που έγιναν πριν από:  

Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας
Σελίδα 1 από 2
Μετάβαση στη σελίδα 1, 2  Επόμενη

Μετάβαση στη:  



Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Δ.Συζήτησης