Το ξέρατε ότι itoko σημαίνει ξαδέλφη/ος;


Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας

Σελίδα 1 από 1
 AnimePlanet Forums Αρχική σελίδα    Γενικές Συζητήσεις    ΛΑΘΟΣ ΛΥΣΗ ΤΟ ΛΕΥΚΟ ΚΑΙ ΤΟ ΑΚΥΡΟ ΨΗΦΟΔΕΛΤΙΟ
Re Kane Niaou
Δημοσιεύθηκε: Τρι Απρ 17, 2012 10:33 pm
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
:: ANiME.CRaZy :: :: ANiME.CRaZy ::

Συμμετέχει από: 06 Ιαν 08 Δημοσιεύσεις: 561 Τόπος: Αθηνα
ΛΑΘΟΣ ΛΥΣΗ ΤΟ ΛΕΥΚΟ ΚΑΙ ΤΟ ΑΚΥΡΟ ΨΗΦΟΔΕΛΤΙΟ

Tι παίρνουν οι βουλευτές..και τι πρέπει να τους δώσουμε εμείς:

1. Μηνιαίος μισθός 6.100 ευρώ!
2. Σύνταξη μετά από 4 χρόνια βουλευτικής θητείας. Ποσό σύνταξης μηνιαίως 4.880 ευρώ.
3. Για συμμετοχή σε επιτροπές, 250 ευρώ την ώρα.
4. Οι βουλευτές της επαρχίας παίρνουν το μήνα 1.000 ευρώ για ενοίκιο.
5. Όλοι οι βουλευτές παίρνουν άπαξ 1.500 ευρώ για οργάνωση γραφείου και 1.000 ευρώ τις γιορτές λόγω αυξημένης επικοινωνίας με τους ψηφοφόρους τους. Το Δώρο Χριστουγέννων, Πάσχα και επίδομα αδείας είναι ξεχωριστά...!!!
6. Δικαιούνται 104 αεροπορικά εισιτήρια ετησίως δωρεάν και απεριόριστες μετακινήσεις με ΟΣΕ και ΚΤΕΛ.
7. Πολυτελές αυτοκίνητο, δωρεάν καύσιμα με επίδομα 600 ευρώ το μήνα, ένα χωροφύλακα για φρουρό, 4 κινητά τηλέφωνα τελευταίας τεχνολογίας και ένα στο σπίτι, σταθερό, όλα δωρεάν.
8. Απολαμβάνουν πλήρους ασυλίας για όποιο αδίκημα διαπράξουν κατά τη διάρκεια της θητείας τους ως βουλευτές.
9. Δεν πληρώνουν φόρο για ένα μέρος του μισθού ή της συντάξεως.
10. Δικαιούνται γραμματειακή υποστήριξη για 4 υπαλλήλους και 1 επιστημονικό συνεργάτη. (Όλους αυτούς τους πληρώνει το Δημόσιο).
11. Δικαιούνται άτοκα δάνεια ως βουλευτές και ως επαγγελματίες.
12. Δωρεάν γυμναστήριο, σάουνα, νηπιαγωγείο για τα παιδιά τους.
13. Τηλεφωνική ατέλεια.
14. Δωρεάν επισκέψεις σε αρχαιολογικούς και καλλιτεχνικούς χώρους.
15. Δωρεάν διόδια.
16. Δωρεάν εισιτήρια, ξενοδοχεία, γεύματα όταν ταξιδεύουν στο εξωτερικό ως μέλη επιτροπών κλπ..... ΑΥΤΕΣ ΕΙΝΑΙ ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΟΙ ΑΜΟΙΒΕΣ ΤΟΥΣ ΤΗ ΣΤΙΓΜΗ ΠΟΥ ΟΙ ΠΟΛΙΤΕΣ ΣΤΕΡΟΥΝΤΑΙ ΤΑ ΒΑΣΙΚΑ...!!!!

Εδώ πρέπει να γίνει μια σημαντική διόρθωση: Για να προστατευθούν, άλλαξαν τον νόμο περί λευκών ψηφοδελτίων με τον νόμο 3434/2006. Έκτοτε και με αντισυνταγματικό τρόπο τα λευκά ψηφοδέλτια δεν προσμετρούνται και είναι άκυρα!!!

Περισσότερα εδώ :

http://www.newstime.gr/?i=nt.el.article&id=16544


και εδώ

http://www.gargalianoi.com/2012/02/05/%CE%BD%CF%8C%CE%BC%CE%BF%CF%82-3434-%CE%AC%CF%81%CE%B8%CF%81%CE%BF1-322006-%CF%84%CE%B1-%CE%BB%CE%B5%CF%85%CE%BA%CE%AC-%CF%88%CE%B7%CF%86%CE%BF%CE%B4%CE%AD%CE%BB%CF%84%CE%B9%CE%B1-%CE%B4%CE%B5/


ΠΡΟΣΟΧΗ: Αν τα ψηφοδέλτια είναι σύνολο 200 και τα 100 είναι λευκά ή και άκυρα, σημαίνει ότι για να εισέλθει ο υποψήφιος στη Βουλή θα πρέπει να λάβει 3 ψήφους!



Αν (και τονίζω ΑΝ) λοιπόν το επίπεδο συνειδητοποίησης και ευφυΐας του Ελληνικού λαού σαν σύνολο έχει καταφέρει να ξεπεράσει αυτό του κοινού πιθήκου, αλλά δεν διαθέτει την αναλυτική σκέψη και την κριτική ικανότητα που απαιτείται για να καταλάβει ότι αυτοί που ψηφίζει τόσο καιρό του έδωσαν 10 για να του πάρουν πίσω 100, θα πρέπει απλά να φροντίσουμε όλοι να φτάσει αυτή η σημαντικότατη πληροφορία σε όλους.

Δυστυχώς η συγκεκριμένη πληροφορία, ενώ είναι ελεύθερα διαθέσιμη σε όλους, διαστρεβλώνεται και αποκρύπτεται παθητικά με τη γνωστή μέθοδο του «ωχαδερφισμού» (Ωχ αδερφέ, θα κάθομαι να ψάχνω την εκλογική νομοθεσία τώρα. Αφού μου το είπε ο άλλος, κάτι θα ξέρει). Βολεύει αυτό αν βιάζεται ή βαριέται κανείς έτσι; Πού να φανταστεί ότι συμβάλλει στην καταστροφή επειδή βαριέται να επιβεβαιώσει το αληθές των λεγόμενων του φίλου του του Χ.

ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΛΟΙ ΠΛΕΟΝ ΑΥΤΟΙ ΠΟΥ ΔΕΝ ΘΕΛΟΥΝ ΝΑ ΞΑΝΑΔΟΥΝ ΤΟ ΓΝΩΣΤΟ ΑΥΤΟ "ΣΥΝΑΦΙ" ΝΑ ΤΟΥΣ ΚΥΒΕΡΝΑΕΙ, ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΞΕΡΟΥΝ ΠΩΣ ΝΑ ΤΟ ΔΙΩΞΟΥΝ Ή ΝΟΜΙΖΟΥΝ ΟΤΙ ΞΕΡΟΥΝ ΚΑΙ ΤΕΛΙΚΑ ΤΟ ΞΑΝΑΦΕΡΝΟΥΝ ΑΘΕΛΑ ΤΟΥΣ ΕΠΕΙΔΗ Η ΤΗΛΕΟΡΑΣΗ ΚΑΙ ΟΙ ΠΑΡΕΕΣ ΔΙΑΦΗΜΙΖΟΥΝ «ΑΠΟΧΗ» ΚΑΙ «ΛΕΥΚΟ» (δεν βλέπαμε στην τηλεόραση στις προηγούμενες εκλογές τις διάφορες συνεντεύξεις με τους διαφόρους αμόρφωτους να λένε ότι θα πάνε για καφέ αντί για να ψηφίσουν, διότι έτσι θα έβλαπταν δήθεν τα κυρίαρχα κόμματα; Αυτές τις συνεντεύξεις τις είχαν διαλέξει! Σαφώς και υπήρχαν φωνές που έλεγαν τα σωστά).@copyright

_________________
Spoiler:

Spoiler:
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος MSN Messenger
GodsGarden
Δημοσιεύθηκε: Τετ Απρ 18, 2012 9:20 am
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
:: oBSeRVeR :: :: oBSeRVeR ::

Συμμετέχει από: 27 Νοέ 11 Δημοσιεύσεις: 60
Έχεις όμως τη συνιδηση σου ήσυχη γιατί δεν έχεις ψηφησει κανέναν και όντως δεν υπάρχει κανείς άξιος στην ελλάδα για να κυβέρνηση. Επίσης έχω να δω τηλεόραση γύρω στα 5-6 χρόνια...
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Raiden
Δημοσιεύθηκε: Τετ Απρ 18, 2012 11:51 am
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
:: HooKeD.SeRiouSLy :: :: HooKeD.SeRiouSLy ::

Συμμετέχει από: 10 Αύγ 11 Δημοσιεύσεις: 167 Τόπος: Shadow Moses, Alaska Τώρα Βλέπω: Shakugan no Shana, Ergo Proxy, Ghost in the shell, Claymore, Death Note, Tengen toppa gurren lagann,
Re Kane Niaou έγραψε:
ΛΑΘΟΣ ΛΥΣΗ ΤΟ ΛΕΥΚΟ ΚΑΙ ΤΟ ΑΚΥΡΟ ΨΗΦΟΔΕΛΤΙΟ

Tι παίρνουν οι βουλευτές..και τι πρέπει να τους δώσουμε εμείς:

1. Μηνιαίος μισθός 6.100 ευρώ!
2. Σύνταξη μετά από 4 χρόνια βουλευτικής θητείας. Ποσό σύνταξης μηνιαίως 4.880 ευρώ.
3. Για συμμετοχή σε επιτροπές, 250 ευρώ την ώρα.
4. Οι βουλευτές της επαρχίας παίρνουν το μήνα 1.000 ευρώ για ενοίκιο.
5. Όλοι οι βουλευτές παίρνουν άπαξ 1.500 ευρώ για οργάνωση γραφείου και 1.000 ευρώ τις γιορτές λόγω αυξημένης επικοινωνίας με τους ψηφοφόρους τους. Το Δώρο Χριστουγέννων, Πάσχα και επίδομα αδείας είναι ξεχωριστά...!!!
6. Δικαιούνται 104 αεροπορικά εισιτήρια ετησίως δωρεάν και απεριόριστες μετακινήσεις με ΟΣΕ και ΚΤΕΛ.
7. Πολυτελές αυτοκίνητο, δωρεάν καύσιμα με επίδομα 600 ευρώ το μήνα, ένα χωροφύλακα για φρουρό, 4 κινητά τηλέφωνα τελευταίας τεχνολογίας και ένα στο σπίτι, σταθερό, όλα δωρεάν.
8. Απολαμβάνουν πλήρους ασυλίας για όποιο αδίκημα διαπράξουν κατά τη διάρκεια της θητείας τους ως βουλευτές.
9. Δεν πληρώνουν φόρο για ένα μέρος του μισθού ή της συντάξεως.
10. Δικαιούνται γραμματειακή υποστήριξη για 4 υπαλλήλους και 1 επιστημονικό συνεργάτη. (Όλους αυτούς τους πληρώνει το Δημόσιο).
11. Δικαιούνται άτοκα δάνεια ως βουλευτές και ως επαγγελματίες.
12. Δωρεάν γυμναστήριο, σάουνα, νηπιαγωγείο για τα παιδιά τους.
13. Τηλεφωνική ατέλεια.
14. Δωρεάν επισκέψεις σε αρχαιολογικούς και καλλιτεχνικούς χώρους.
15. Δωρεάν διόδια.
16. Δωρεάν εισιτήρια, ξενοδοχεία, γεύματα όταν ταξιδεύουν στο εξωτερικό ως μέλη επιτροπών κλπ..... ΑΥΤΕΣ ΕΙΝΑΙ ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΟΙ ΑΜΟΙΒΕΣ ΤΟΥΣ ΤΗ ΣΤΙΓΜΗ ΠΟΥ ΟΙ ΠΟΛΙΤΕΣ ΣΤΕΡΟΥΝΤΑΙ ΤΑ ΒΑΣΙΚΑ...!!!!

Εδώ πρέπει να γίνει μια σημαντική διόρθωση: Για να προστατευθούν, άλλαξαν τον νόμο περί λευκών ψηφοδελτίων με τον νόμο 3434/2006. Έκτοτε και με αντισυνταγματικό τρόπο τα λευκά ψηφοδέλτια δεν προσμετρούνται και είναι άκυρα!!!


Ωραία και δεν μου λες Νιάου, ποιο είναι το νόημα απ' αυτές τις αμοιβές που παίρνουν; Νομίζεις μετά δεν θα συνεχίσουν να έχουν τέτοιες απολαβές; Πριν δεν μπορούσε να γίνει κάτι για αυτό; Τώρα πιστεύεις που θα ψηφίσουμε θα αλλάξει αυτό το τροπάρι του τρόπου ζωής; Αλλά τι να πεις, απ' τη στιγμή που ο λαός έχει βγεί κερατάς και δαρμένος, τόσο καιρό που έπιανε τον κάθε τυχάρπαστο πολιτικάντη να φροντίσει για το παιδί του, και βγαίνει μετά να παραπονεθεί.

_________________


http://i1283.photobucket.com/albums/a549/Nassos_Raiden/hindsight2_4891818_GIFSoupcom_zpsdc2346ce.gif
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Kain
Δημοσιεύθηκε: Παρ Απρ 20, 2012 11:54 pm
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
:: ANiME.oNe :: :: ANiME.oNe ::

Συμμετέχει από: 13 Δεκ 03 Δημοσιεύσεις: 709
Να σας πω την αλήθεια, με αυτά που διάβασα εγώ ψήνομαι να πάω να γίνω βουλευτής... Razz

Σοβαρά τώρα, ξέχασες να αναφέρεις πως είναι εξίσου βλαβερό το να μην πάει κάποιος καθόλου να ψηφίσει.

Εγώ προσωπικά τα τελευταία χρόνια για να μην ψηφίσω ουσιαστικά κανέναν τους αλλά και για να μην ρίξω λευκό ή άκυρο και έρθει υπέρ τους, ψάχνω πάντα κάποιο από τα πιο μικρά κόμματα και χαρίζω εκεί την ψήφο μου.

Ξέρω πως δεν κάνει τίποτα καλό έτσι, αλλά τουλάχιστον δεν κάνει τίποτα κακό. Πάει στον βρόντο μεν, αλλά τουλάχιστον όχι υπέρ τους. (Έτσι νομίζω τουλάχιστον.)

Φέτος λέω να ψηφίσω αυτό πάντως:

http://www.youtube.com/watch?v=T69LSqXjlqk




(...Ναι, υπάρχω ακόμα, κι ας μην είμαι πολύ ενεργός. Rolling Eyes )

_________________

"Ο εχθρός που νικάς παραμένει εχθρός σου. Ο εχθρός που πείθεις γίνεται φίλος σου."
Όταν οι αετοί πετούν ψηλά, η κοτσυλιά πονάει!
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Vagelio
Δημοσιεύθηκε: Σαβ Απρ 21, 2012 10:08 am
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
bishie hunter
:: AP Editor ::
bishie hunter<br>:: AP Editor ::

Συμμετέχει από: 28 Ιούν 08 Δημοσιεύσεις: 1090 Τόπος: Ηράκλειο Κρήτης/ Αθήνα
Kain είσαι τραγικά δίκαιος και φιλότιμος, θα είχες δυσκολίες σαν πολιτικός. Θα είχες και την ψήφο μου επίσης.
GodsGarden έγραψε:
Έχεις όμως τη συνιδηση σου ήσυχη γιατί δεν έχεις ψηφησει κανέναν και όντως δεν υπάρχει κανείς άξιος στην ελλάδα για να κυβέρνηση. Επίσης έχω να δω τηλεόραση γύρω στα 5-6 χρόνια...

Είναι λάθος όμως. Γιατί; Γιατί έτσι καθορίζεις την επιτυχία των δύο (και τριών αν βάλουμε και την Αλέκα) μεγάλων δυνάμεων που μας ζημιώνουν καμιά σαρανταριά χρόνια τώρα. Δεν τους έχουμε δει όλους για να ξέρουμε περί τίνος επρόκειτο.
υπόψιν πως δεν σου λέω να πας να δώσεις ψήφο σε κανέναν καρατζαφυρέρ ή στους αξιωματικούς (αυτοί φαίνονται τι μέρη του λόγου είναι) αλλά σε κάποιο από τα τόσα μικρότερα κόμματα που δεν τα γνωρίζει ο κόσμος. Ας τα μάθουμε, ποτέ δεν ξέρεις, μπορεί κάποιος από αυτούς να είναι τίμιος άνθρωπος.
Αλλά το τι θα κάνεις είναι πάνω σου, ούτε κι εμένα μου αρέσει που πρέπει να ταξιδέψω κρήτη με το σαπιοκάραβο (θα χάσω συνολικά 18 ώρες από την ζωή μου και 36 ευρώ) αλλά θα το κάνω ελπίζοντας ότι θα βγει κάποιος που δεν θα επιδυνώσει κι άλλο την κατάσταση μας.

_________________
Inspiration strikes when I'm actually trying to do my homework.
Η anime gallery μου στο deviantArt: www.nidoqueen4ever.deviantart.com
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Re Kane Niaou
Δημοσιεύθηκε: Κυρ Απρ 22, 2012 4:27 pm
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
:: ANiME.CRaZy :: :: ANiME.CRaZy ::

Συμμετέχει από: 06 Ιαν 08 Δημοσιεύσεις: 561 Τόπος: Αθηνα
το θεμα ειναι να πας να ψηφισεις δηλαδη να δωσεις τουλαχιστον το παρον τωρα που θα βαλεις την ψηφο αυτο ειναι προσωπικο αλλα να δωσεις το παρον ,διοτι οταν απεχεις απο ολο αυτο ειναι σαν λες οτι εμενα δεν με νοιαζει οτι και να συμβει θα το δεχτω (καθομαι στα τεσσερα και καντε οτι γουσταρετε )

_________________
Spoiler:

Spoiler:
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος MSN Messenger
Cloud...
Δημοσιεύθηκε: Κυρ Απρ 22, 2012 5:47 pm
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
:: PoSSeSeD :: :: PoSSeSeD ::

Συμμετέχει από: 23 Ιούν 10 Δημοσιεύσεις: 265 Τόπος: Θεσσαλονίκη Τώρα Βλέπω: One Piece, Naruto, Fairy Tail
Μπράβο Re Kane Niaou ωραίο άρθρο!Κατά την γνώμη μου πολύ σωστή η τοποθέτηση το να είσαι ενεργός και έντονα πολιτικοποιημένος (όχι κομματοποιημένος)!και πάλι μπράβο.
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Vetus
Δημοσιεύθηκε: Τρι Απρ 24, 2012 4:53 pm
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
::Moderator::
::Black Winged Angel::
::Moderator::<br>::Black Winged Angel::

Συμμετέχει από: 04 Μάϊ 04 Δημοσιεύσεις: 5127
Τελικά ισχύει αυτό που λένε ότι άμα ένα κόμμα συγκεντρώσει πολύ μικρό ποσοστό (δεν θυμάμαι πόσο ακριβώς) οι ψήφοι του πάνε στα υπόλοιπα κόμματα (ή στο μεγάλο κόμμα) ;
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
Re Kane Niaou
Δημοσιεύθηκε: Τετ Απρ 25, 2012 8:17 am
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
:: ANiME.CRaZy :: :: ANiME.CRaZy ::

Συμμετέχει από: 06 Ιαν 08 Δημοσιεύσεις: 561 Τόπος: Αθηνα
ναι ισχυει αυτο που λες αν δεν συγκετρωσει το 3%

αν θέλουμε να διώξουμε μια για πάντα τα δύο Κόμματα Εξουσίας θα πρέπει: 1) Οπωσδήποτε να Ψηφίζουμε ένα Κόμμα, σε καμία περίπτωση να μη ρίξουμε Λευκό, Άκυρο ή Αποχή και 2) Οπωσδήποτε να ψηφίζουμε ένα από τα μικρότερα που οι ενδείξεις μας λένε ότι θα εισαχθούν στη Βουλή.

_________________
Spoiler:

Spoiler:
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος MSN Messenger
Vetus
Δημοσιεύθηκε: Τετ Μάϊ 02, 2012 1:16 am
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
::Moderator::
::Black Winged Angel::
::Moderator::<br>::Black Winged Angel::

Συμμετέχει από: 04 Μάϊ 04 Δημοσιεύσεις: 5127
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
Kain
Δημοσιεύθηκε: Τετ Μάϊ 02, 2012 2:28 am
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
:: ANiME.oNe :: :: ANiME.oNe ::

Συμμετέχει από: 13 Δεκ 03 Δημοσιεύσεις: 709
Vetus έγραψε:
http://www.mikrakommata.gr/

Υπερβολικά χρήσιμο θα έλεγα!
Δεν ήξερα καν πως υπάρχει κόμμα "Πειρατών", ενώ και κάποια άλλα έδειξαν να έχουν ενδιαφέρον... Rolling Eyes
Ίσως πάντως για πρώτη φορά να ψηφίσω σοβαρά αντί για στην τύχη.
Μικρό κόμμα φυσικά! Cool

Και φυσικά, με πολλή προσοχή! Smile

_________________

"Ο εχθρός που νικάς παραμένει εχθρός σου. Ο εχθρός που πείθεις γίνεται φίλος σου."
Όταν οι αετοί πετούν ψηλά, η κοτσυλιά πονάει!
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος

Επισκόπηση όλων των Δημοσιεύσεων που έγιναν πριν από:  

Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας
Σελίδα 1 από 1

Μετάβαση στη:  



Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Δ.Συζήτησης