Το ξέρατε ότι taichou σημαίνει διοικητής;


Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας

Σελίδα 1 από 1
 AnimePlanet Forums Αρχική σελίδα    Ιαπωνικό Λεξικό    Μεταφράσεις ελληνικών ρητών
Irine
Δημοσιεύθηκε: Τετ Απρ 29, 2015 4:43 pm
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
:: ANiME.oNe :: :: ANiME.oNe ::

Συμμετέχει από: 09 Δεκ 04 Δημοσιεύσεις: 767 Τόπος: Θεσσαλονίκη
Ας κάνω την αρχή.

αἰὲν ἀριστεύειν καὶ ὑπείροχον ἔμμεναι ἄλλων (Όμηρος)

Στα αγγλικά: always strive for excellence and prevail over others (Δεν ξέρω αν είναι η επίσημη απόδοση, όπως έχουμε στα ομηρικά έπη και τις διδασκόμαστε στο σχολείο.) Πάντως, το "αἰὲν ἀριστεύειν" έχει αποδοθεί και ως "ever excel" ή "ever excelling", με την πρώτη απόδοση να φιγουράρει ως μότο σε πολλά εκπαιδευτικά ιδρύματα.

Στα ιαπωνικά πώς θα μεταφράζαμε τον περίφημο στίχο της Ιλιάδας;
Πρώτα απ'όλα, το επίρρημα "αἰὲν" μπορεί να αποδοθεί με τρεις τρόπους: itsumo, zutto, eien ni. Βέβαια, η κάθε απόδοση δίνει και άλλη έμφαση στο "αἰὲν". Για το "ἀριστεύειν" δεν ξέρω αν μπορούμε να χρησιμοποιήσουμε το torikumu και για το "excellence" το yuushyuu (優秀), που αναφέρεται σε άνδρες λόγω του πρώτου ιδεογράμματος, κι επομένως ταιριάζει περισσότερο στην περιρρέουσα κατάσταση του στίχου. Για το "prevail" βρήκα το yuunitatsu (優位に立つ) αλλά δεν ξέρω αν είναι σωστό. Δυστυχώς το jisho δεν είναι ιδιαίτερα καλό λεξικό, ειδικά για όποιον δεν ξέρει τις μικροδιαφορές από το ένα λήμμα στο άλλο. Το "ἄλλων" πώς θα το μεταφράζαμε; Το έχω συναντήσει σε anime ως: hoka no hito ή yojin (余人). Δεν ξέρω αν το hitotachi είναι δόκιμο. Ίσως δίνει την αίσθηση της προτροπής να εξουσιάζουμε όλους τους ανθρώπους.

_________________
Α:Look up in the sky! Is it a bird? Is it a plane? Is it Superman?
B:No! It's a cat!
A:A cat?
B:Yeah! The Samurai Pizza Cats!
Vodafonη, ΤΙΜαριθμος, COSMOTEλος, πατQτ
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email MSN Messenger

Επισκόπηση όλων των Δημοσιεύσεων που έγιναν πριν από:  

Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας
Σελίδα 1 από 1

Μετάβαση στη:  



Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Δ.Συζήτησης