Το ξέρατε ότι zutto σημαίνει συνεχώς;


Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας

Σελίδα 1 από 1
 AnimePlanet Forums Αρχική σελίδα    Γενικές Συζητήσεις    rant
lk1234
Δημοσιεύθηκε: Παρ Ιούλ 31, 2015 4:06 pm
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
:: LeaRNeR :: :: LeaRNeR ::

Συμμετέχει από: 02 Μάϊ 15 Δημοσιεύσεις: 20 Τόπος: Αθηνα
Γειά σε όλους ,είμαι ή lk1234 και σήμερα θα κάνω ενα σύντομο rant για κάποια πράγματα που είδα στο internet που έχουν να κάνουν με τα κινούμενα σχέδια αλλά και τα anime.

Ή αφορμή λοιπόν γι αυτό το forum είναι κάποια άρθρα ,γονέων και όχι μόνο,για τα caroons και τα anime.Οι οποίοι, ή κάποιοι από αυτούς,έλεγαν πως ή σημερινή tv δεν βοηθαει τα παιδιά να προβληματιστουν και ότι τα αποβλακώνει.Ακόμη τονίζεται πως τα κινούμενα σχέδια παλαιότερων δεκαετιών ,80' κ 90', ήταν καλύτερα και ότι ή τεχνολογία έχει επικρατήσει κατά πολύ μεγάλο βαθμό σε αυτά.Όσο για τα anime, σε κάποιες ιστοσελίδες γίνεται λόγος για τα βίαια και άσχημα μηνύματα που αυτά περνούν και ότι δεν θα ήταν Πρέπων για ένα παιδί να τα δει και γι αυτό γίνονται παραδείγματα με τα ποιό μεγάλα anime.

Η απάντηση μου είναι:Παρόλο που συμφωνώ εν μέρη με τους συγγραφείς πως όντως τα κινούμενα σχέδια την σήμερων ημέραν δεν βοηθούν τα παιδιά να προβληματιστούν,από την άλλη όμως θα ήθελα να πω πως παρολή την χαζομάρα, δεν σημαίνει πως ένα παιδί θα ακολουθήσει κατά γράμμα αυτά που βλέπει στην tv, μπορεί να δημιουργήσει τον χαρακτήρα του μόνο του και με την κατάλληλη καθοδήγηση από τον γονιό του, θα μπορέσει να γίνει ένας πολύ καλός πολίτης.Ακόμα δεν Συμφωνώ με το γεγονός ότι τα caroons των δεκαετηών 80 κ 90 ήταν τα καλύτερα γιατί και αυτά δεν ήταν τέλεια.Και γενικά ένα παιδί δεν πρέπει να απομωνωθεί επειδή αυτά που βλέπει θα είναι κακή επιρρόη,αλλά να ξέρει να διαλέγει το καλό και το κακό από αυτά που βλέπει.Αλλά σίγουρα συμφώνω με το γεγονός ότι όλλη αυτή ή ασφάλεια περιεχομένου έχει αλλοιώσει τα κινούμενα σχέδια και τα κάνει σιγά σιγά να απευθύνωνται σε βίαιες και να χάνουν την περιπέτειεα τους.

Και τέλος όσο για τους συγγραφείς των σελίδων που λένε ότι τα anime περνούν άσχημα μυνήματα στα παιδιά θα απαντήσω ως εξής.Τα anime δεν είναι μόνο για παιδιά παρόλο που είναι κινούμενα σχέδια,γιατί ή Ιαπωνία δεν έχει την ίδια κουλτούρα με την δύση.Έτσι εκεί υπάρχουν ''παιδικά'' για όλες τις ηλικίες.
-anime όπως ο doraemon που απευθύνωνται σε μικρότερες ηλικίες
-anime όπως το bleach ή ο dedective conan που απευθύνονται σε μεγαλύτερους εφήβους και ενήλικες.
Αυτά είναι λίγα από τα πολλά παραδείγματα που θα μπορούσα να αναφέρω.Ακόμη να σημείωσω πως δεν υπάρχει αυτή ή κουλτούρα ότι ένα παιδί θα μημηθεί αυτά που βλέπει, εκεί.Τέλος θα συμβούλεβα τους συγγραφείς να μελετήσουν το θέμα για το οποίο γράφουν και δεν σημαίνει πως όλα τα anime είναι μόνο hentai και μόνο άσχημα.Φτιάχνωνται για ανθρώπους που μπορούν να ξεχωρίσουν το καλό με το κακό.


Αυτό ήταν το rant μου, αφήστε και την δική σας γνώμη στα comments[/b]
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
lk1234
Δημοσιεύθηκε: Παρ Ιούλ 31, 2015 4:11 pm
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
:: LeaRNeR :: :: LeaRNeR ::

Συμμετέχει από: 02 Μάϊ 15 Δημοσιεύσεις: 20 Τόπος: Αθηνα
Εννούσα σε βλάκες
στο κείμενο srr.
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Vetus
Δημοσιεύθηκε: Παρ Σεπ 04, 2015 2:44 am
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
::Moderator::
::Black Winged Angel::
::Moderator::<br>::Black Winged Angel::

Συμμετέχει από: 04 Μάϊ 04 Δημοσιεύσεις: 5127
Αν κι έχω μεγαλώσει με cartoon κι anime του '80 και του '90 αλλά αντικειμενικά αρκετά απ' αυτά δεν είναι και τόσο καλά όσο θέλουν να θυμούνται μερικοί. Π.χ. μικρός γούσταρα τρελά το Thundercats αλλά το remake που βγήκε πριν μερικά χρόνια είναι χίλιες φορές ανώτερο σε όλους τους τομείς.
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
lk1234
Δημοσιεύθηκε: Δευ Οκτ 05, 2015 8:44 pm
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
:: LeaRNeR :: :: LeaRNeR ::

Συμμετέχει από: 02 Μάϊ 15 Δημοσιεύσεις: 20 Τόπος: Αθηνα
simfono,alla einai oreo na sigrineis tin texlnologia tou tote kai tou tora kai telos pandon aplos ekana auto to rant epidi mou spasane ta nebra auta pou blepo sto internet se merikes selides.Eilikrina kapioi goneis einai para ma PARA poli euestitoi,kai nomizoun eitai oti ta paidia tous einai kathisterimena eitai pos oti dipote einai kinoumeno sxedio einai gia paidia.Eleos.
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Hazuki
Δημοσιεύθηκε: Δευ Οκτ 26, 2015 11:08 am
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
::Moderator:: ::Moderator::

Συμμετέχει από: 06 Ιαν 04 Δημοσιεύσεις: 3211 Τόπος: Αθήνα
Αν κάποιος προσπαθήσει να κρίνει αντικειμενικά τα anime/cartoons των 80s/90s θα δει πως νταξ, δεν ήταν και τίποτα σπουδαίο. Δηλαδή ρομποτ που πλακώνονταν ως επί το πλείστον και πολύ μπαμ μπαμ.

Βασικά νομίζω πως πρέπει να τα ξεχωρίσουμε σε δυτικά κινούμενα σχέδια και anime.

Για τα anime δεν έχω να πω τίποτα, είναι τόσα πολλά που πραγματικά έχει για όλους ο μπαχτσές.
Για τα κινούμενα σχέδια το μόνο που έχω να πω από αυτά που βλέπω να παίζουν στην tv είναι ότι μπορεί να τους λείπει η φαντασία και το μπαμ μπαμ αλλά νομίζω είναι πιο προσεγμένα στο να κεντρίσουν τα παιδιά για να τους μείνει κάτι. Το πρόβλημα με τα δυτικά cartoon είναι όμως αυτό, ότι το κοινό τους είναι τα pre-teen παιδιά. Δεν θυμάμαι να έχω δει κινούμενα που να αφορά teenagers εκτός από το Avatar. Δεν υπάρχουν σειρές όπως Exosquad ή Gargoyles, που είναι κυρίως για teens. Πλέον οι έφηβοι θεωρούνται ενήλικες οπότε υπάρχουν αντίστοιχα tv series. Ίσως αυτό είναι το πρόβλημα.

Τώρα για τα anime ότι είναι βίαια κλπ, τα anime πάντοτε είχαν βία απλά όλες οι σειρές δεν είναι για όλους. Νομίζω οι άπειρες σειρές shonen με mild βία χωρίς αίματα, απλά μάχες και τα άπειρα kiddies shows μια χαρά μπορούν να διασκεδάσουν τα παιδιά και να περάσουν μηνύματα χωρίς να υπάρχει θέμα ότι τα παιδιά θα γίνουν αιμοσταγείς δολοφόνοι. Τέλος αν αναφέρεσαι σε δημοσιεύματα που υπάρχουν σε κάτι θρησκευτομπλογκ, ε αυτά είχαν κυκλοφορήσει σαν τρολιά κάπου στο 2011 οπότε μην τα παίρνεις και της μετρητής. Razz

_________________
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
Vetus
Δημοσιεύθηκε: Πεμ Δεκ 24, 2015 1:05 pm
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
::Moderator::
::Black Winged Angel::
::Moderator::<br>::Black Winged Angel::

Συμμετέχει από: 04 Μάϊ 04 Δημοσιεύσεις: 5127
Ξέχασα να πω: Eνώ οι γονείς γκρινιάζουν για τα σημερινά κινούμενα σχέδια για το πόσο ακατάλληλα είναι είναι για τα παιδιά, αγνοούν το γεγονός ότι πολλά, παλιά, κινούμενα σχέδια (κυρίως αμερικάνικα από δεκαετία του '60-70 και πριν) ήταν τίγκα στον μισογυνισμό και στον ρατσισμό και κινούμενα σχέδια όπως τα Looney Tunes ήταν πολύ πιο μακάβρια και βίαια από τους Power Rangers που πιο πολύ χορεύουν σαν μπαλαρίνες παρά παίζουν ξύλο.

Hazuki έγραψε:
Τέλος αν αναφέρεσαι σε δημοσιεύματα που υπάρχουν σε κάτι θρησκευτομπλογκ, ε αυτά είχαν κυκλοφορήσει σαν τρολιά κάπου στο 2011 οπότε μην τα παίρνεις και της μετρητής. Razz

Ναι, το θυμάμαι. Πλάκα είχε. Ήταν οφθαλμοφανές τρολ. Ένας θρησκόληπτος αποκλείεται να ήξερε τόσες πολλές λεπτομέρειες για το One Piece μόνο και μόνο από ένα Google search, φαινόταν ότι το παρακολουθεί φανατικά. Και φυσικά σιγά μην ήξερε ένας θρησκόληπτος για το The Legend of Zelda (ναι, είχε κάνει σχετικό άρθρο που είχε άκρως σατυρικό χαρακτήρα).
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα

Επισκόπηση όλων των Δημοσιεύσεων που έγιναν πριν από:  

Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας
Σελίδα 1 από 1

Μετάβαση στη:  



Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Δ.Συζήτησης