Το ξέρατε ότι teki σημαίνει εχθρός/αντίπαλος;


Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας

Μετάβαση στη σελίδα 1, 2, 3  Επόμενη
Σελίδα 1 από 3
 AnimePlanet Forums Αρχική σελίδα    Culture & Life Style    Aikido Rulezzz
z3rg
Δημοσιεύθηκε: Σαβ Νοέ 27, 2004 6:37 pm
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
:: r00k ::

Συμμετέχει από: 27 Νοέ 04 Δημοσιεύσεις: 4 Τόπος: SaLLoNikA
Pistevw pws i kaliterh Polemiki texnh einai to Aikido...dioti opws lene...kai isxiei auto pou lene...:"H kaluterh epi8esh einai h amuna" etsi den einai....
Kai gia osous den 3eroun ti einai to Aikido....Parte na deite tainies tou Steven Seagull Cool o tupas einai korifaios....kai exei kai dikia tou sxolh stin America opou o idios einai daskalos.... Very Happy poli 3ulo dld! Razz

_________________
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα Yahoo Messenger MSN Messenger
Edge
Δημοσιεύθηκε: Δευ Νοέ 29, 2004 4:29 am
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
:: r00k ::

Συμμετέχει από: 27 Νοέ 04 Δημοσιεύσεις: 15 Τόπος: In my own world. Τώρα Βλέπω: Tha do....auta pou tha mou stilei o Takashi!
Try Aikijutsu. Genikos try stuff. Try harder.
Smile

_________________
Have the courage to say no. Have the courage to face the truth. Do the right thing because it is right. These are the magic keys to living your life with integrity.
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Yahoo Messenger
dias_speed
Δημοσιεύθηκε: Παρ Δεκ 03, 2004 2:31 pm
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
:: KNoWeR :: :: KNoWeR ::

Συμμετέχει από: 29 Αύγ 04 Δημοσιεύσεις: 85
ki ego ekana mexri perisi aikido gia tria xronia. einai iperoxi pol.texni alla min eisai toso kathetos stis apopseis sou legontas oti einai i kaliteri. pisteuo pos den iparxei kaliteri kai xeiroteri, apla iparxoun polles polemikes texnes diaforetikes metaxi tous gia na epilexei o kathenas auti pou tou aresei perissotero. oles omos einai kales kai sou prosferoun diaforetiko ofelos. to aikido p.x. einai arketa kalo gia autoamina, alla kai gia na apoktas elenxo tou somatos kai tou psixismou sou. ap'tin alli an kapoios thelei na ''paizei xilo'' tote tha pei poli sosta oti i kaliteri pol.texni einai p.x. to brazilian jujitsu i to tae kwon do, ktl...

oso gia ton seagal, einai theos sto aikido, o agapimenos mou alla stis tainies xrisimopoiei ''kinimatografiko aikido'' kai oxi akrivos to aikido opos didasketai stis sxoles, opos kai o idios exei pei (exairesi einai to katapliktiko 'Nico'). kalitera apo tis tainies proteino to viografiko ntokimanter gia ton seagal (den thimamai akrivos pos legetai).

_________________
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Abel
Δημοσιεύθηκε: Πεμ Φεβ 22, 2007 3:58 am
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
:: HooKeD.SeRiouSLy :: :: HooKeD.SeRiouSLy ::

Συμμετέχει από: 21 Φεβ 07 Δημοσιεύσεις: 187 Τόπος: volos/ athina Τώρα Βλέπω: Druaga no To, Soul Eater, Nabari no Ou, Toshokan Sensou
edw kai xronia kanw kendo sto volo. fetos perasa athina kai sti sxoli kendo pou vrika sto neo kosmo exei kai aikido. panta to skeftomoun na ksekinhsw giati fainetai poli endiaferon alla to fobamai giati se polemikes texnes pou den einai diadedomenes einai poli pithano na vreis daskalous pou den kseroun pou pan ta tessera. exei akousei kaneis gia ti sxoli sto neo kosmo na me boithisei?

_________________
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος MSN Messenger
utsutsu
Δημοσιεύθηκε: Πεμ Φεβ 22, 2007 2:26 pm
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
:: ANiME.LoRD :: :: ANiME.LoRD ::

Συμμετέχει από: 29 Φεβ 04 Δημοσιεύσεις: 1762 Τόπος: Αθήνα
tha simfoniso me dias_speed. oso gia kaliteri polemiki tehni imo ine oi mixed martial arts. makran!
to idio kani k o Seagal stis tenies. k sta perisotera o megas Jet Wink

_________________
https://soundcloud.com/pressure-spirals/tracks
https://www.pressure-spirals.club/
http://pressuridion.blogspot.com/

Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
Erisabetsu
Δημοσιεύθηκε: Πεμ Φεβ 22, 2007 5:10 pm
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
:: ANiME.oBSeSSeD :: :: ANiME.oBSeSSeD ::

Συμμετέχει από: 28 Μάρ 06 Δημοσιεύσεις: 416
μπά δεν με ενθουσιάζει προτιμώ το kung fu
αν και δεν έχω κάνει τίποτα απο αυτα..

τέλος νομίζω οτι το kendo ειναι αυτό που rulez

_________________
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα Yahoo Messenger MSN Messenger
utsutsu
Δημοσιεύθηκε: Πεμ Φεβ 22, 2007 8:11 pm
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
:: ANiME.LoRD :: :: ANiME.LoRD ::

Συμμετέχει από: 29 Φεβ 04 Δημοσιεύσεις: 1762 Τόπος: Αθήνα
k ego kung fu , pa kua , tai chi k win shun (sorry an to grafo lathos) goustaro k m'aresi alla den mporo na po pos ine i kaliteri k apotelesmatikoteri gia auto amina otan to hriastis. isos to win shun mono (sorry an to xanaegrapsa lathos Razz )

_________________
https://soundcloud.com/pressure-spirals/tracks
https://www.pressure-spirals.club/
http://pressuridion.blogspot.com/

Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
Abel
Δημοσιεύθηκε: Πεμ Φεβ 22, 2007 11:49 pm
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
:: HooKeD.SeRiouSLy :: :: HooKeD.SeRiouSLy ::

Συμμετέχει από: 21 Φεβ 07 Δημοσιεύσεις: 187 Τόπος: volos/ athina Τώρα Βλέπω: Druaga no To, Soul Eater, Nabari no Ou, Toshokan Sensou
Fuki έγραψε:
τέλος νομίζω οτι το kendo ειναι αυτό που rulez


Rock On Dude! Rock On Dude! Rock On Dude! aha! aha!

molis gyrisa apo proponhsh kai eimai fortomenos Razz Rock On Dude!

telos na ksanapw an thelete na dokimasetai kati psakste to prwta gia tis sxoles, tous daskalous etc. yparxoun poli tsarlatanoi ekei eksw kai idiaitera se mi diadedomenes polemikes texnes mporei na sas mathainoun all' anti allwn. ^^ giati auto pou eipe o Edge "try stuff" einai poly swsto alla panta xreiazetai prosoxi.

_________________
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος MSN Messenger
Kain
Δημοσιεύθηκε: Παρ Φεβ 23, 2007 11:51 pm
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
:: ANiME.oNe :: :: ANiME.oNe ::

Συμμετέχει από: 13 Δεκ 03 Δημοσιεύσεις: 709
Δεν υπάρχει καλύτερη πολεμική τέχνη.
Οι πολεμικές τέχνες δεν αλληλοαναιρούνται αλλά αλληλοσυμπληρώνονται.
Με το να ξέρεις μια πολεμική τέχνη, όσο ολοκληρωμένη και να είναι, δεν ξέρεις παρά μόνο ένα κομμάτι.
Πραγματικές πολεμικές τέχνες ξέρει όποιος έχει μάθει τουλάχιστον δύο.
Τέλος, πιο ολοκληρωμένη πολεμική τέχνη θεωρώ το κινέζικο Tai-Chi-Chuan!

_________________

"Ο εχθρός που νικάς παραμένει εχθρός σου. Ο εχθρός που πείθεις γίνεται φίλος σου."
Όταν οι αετοί πετούν ψηλά, η κοτσυλιά πονάει!
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
utsutsu
Δημοσιεύθηκε: Σαβ Φεβ 24, 2007 1:04 am
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
:: ANiME.LoRD :: :: ANiME.LoRD ::

Συμμετέχει από: 29 Φεβ 04 Δημοσιεύσεις: 1762 Τόπος: Αθήνα
Kain έγραψε:
Δεν υπάρχει καλύτερη πολεμική τέχνη.
Οι πολεμικές τέχνες δεν αλληλοαναιρούνται αλλά αλληλοσυμπληρώνονται.
Με το να ξέρεις μια πολεμική τέχνη, όσο ολοκληρωμένη και να είναι, δεν ξέρεις παρά μόνο ένα κομμάτι.
Πραγματικές πολεμικές τέχνες ξέρει όποιος έχει μάθει τουλάχιστον δύο.


utsutsu έγραψε:
oso gia kaliteri polemiki tehni imo ine oi mixed martial arts. makran!


sostos o kain

_________________
https://soundcloud.com/pressure-spirals/tracks
https://www.pressure-spirals.club/
http://pressuridion.blogspot.com/

Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
kenji
Δημοσιεύθηκε: Σαβ Φεβ 24, 2007 5:36 pm
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
:: ANiME.eNGiNe :: :: ANiME.eNGiNe ::

Συμμετέχει από: 30 Σεπ 04 Δημοσιεύσεις: 911 Τόπος: Θεσ/νικη / Πάτρα Τώρα Βλέπω: Ton kafe pano sto grafeio
Προσωπικά δεν έχω παρακολουθήσει ποτέ τέτοιου είδους μαθήματα εκτός από μια φορά που μικρός δοκίμασα kick-boxing. Μου φάνηκε κάπως το να βαράω τον αέρα όπως και γενικώς το να βαράω. Αν θα έκανα ποτέ, σαν γυμναστική και μόνο, νομίζω ότι θα μου άρεσε κάτι σα το judo που και αυτοάμυνα είναι και δεν είναι πολύ brutal).

Ερώτηση, λοιπόν, εγκυκλοπαιδικής γνώσης.
Το judo με το aikido τι διαφορές έχει? Με λαβές δεν είναι και το aikido? Με τι κριτήρια καθορίζετε ποια είναι η καλύτερη πολεμική τέχνη?
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Abel
Δημοσιεύθηκε: Σαβ Φεβ 24, 2007 10:19 pm
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
:: HooKeD.SeRiouSLy :: :: HooKeD.SeRiouSLy ::

Συμμετέχει από: 21 Φεβ 07 Δημοσιεύσεις: 187 Τόπος: volos/ athina Τώρα Βλέπω: Druaga no To, Soul Eater, Nabari no Ou, Toshokan Sensou
antikeimeniko krhtirio den nomizw pws yparxei. an yparxei ena krhtirio eina kathara upokeimeniko kai kat' eme einai to poia polemiki texni tairiazei kai aresei perissotero ston kathena. gia paradeigma pes pws kaneis judo kai aikido tautoxrona, afieronontas ton idio xrono, an niwtheis pws to aikido sou tairiazei perissotero kai sou aresei perissotero tote ki esy tha eisai pio apotelesmatikos sto aikido ap' oti sto judo kai tha eisai kalyteros aikidoka(Wink para judoka. ^^

_________________
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος MSN Messenger
izo
Δημοσιεύθηκε: Κυρ Οκτ 14, 2007 4:53 pm
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
:: ANiME.eNGiNe :: :: ANiME.eNGiNe ::

Συμμετέχει από: 14 Οκτ 07 Δημοσιεύσεις: 900 Τόπος: Αμφισα
το αικιντο, βασισμενο στισ αρχεσ του ζεν, πιστευω οτι ειναι η καλυτερη πολ. τεχνη.Αν ωστοσο δεν συμφωνειτε τουλαχιστον πρεπει να παραδεχτειτε πωσ βρισκεται σιγουρα πιο κοντα στο ιαπωνικο πνευμα ακομα και απο την συγχρονη εκδοχη του καρατε καθωσ το διεπουν οι αρχεσ που του εμφυσυσε ο Ο Sensei με βαση τον αλληλοσεβασμο, την συνεχη προσπαθεια, την πειθαρχεια, την εμφαση στο Ζεν και στη χρηση του σπαθιου ακομα και σε αοπλεσ τεχνικεσ,στην ροη του κι και την αποστση(maai) και την εννοια του κυκλου.Μερικοι μεγαλοι δασκαλοι:gonzo shioda, t.k. chiba
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα MSN Messenger
ATANASHIOSU
Δημοσιεύθηκε: Δευ Οκτ 15, 2007 11:52 am
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
:: ANiME.oNe :: :: ANiME.oNe ::

Συμμετέχει από: 22 Μάρ 04 Δημοσιεύσεις: 723 Τόπος: Σαππόρο Τώρα Βλέπω: Την οθόνη του υπολογιστή μου.
Εμένα μου αρέσει το Σούμο. (Αν και δεν είναι για τα κυβικά μου) Laughing

Πιστεύω πως κανένας δε θα θέλει να τα βάλει με κάποιον που έχει τα κυβικά ενός Γιοκοζούνα Laughing

_________________
ΤΑΠΑΝΤΑΡΕΙ
諸行無常
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα MSN Messenger
Puppetmaster
Δημοσιεύθηκε: Τρι Οκτ 16, 2007 3:41 pm
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
:: ANiME.CoLLeCToR :: :: ANiME.CoLLeCToR ::

Συμμετέχει από: 02 Αύγ 07 Δημοσιεύσεις: 612 Τόπος: Thesaloniki Τώρα Βλέπω: Τα ραδύκια ανάποδα!!!
ATANASHIOSU έγραψε:
Εμένα μου αρέσει το Σούμο. (Αν και δεν είναι για τα κυβικά μου) Laughing

Πιστεύω πως κανένας δε θα θέλει να τα βάλει με κάποιον που έχει τα κυβικά ενός Γιοκοζούνα Laughing


Laughing Laughing Laughing

Συμφωνώ με τον Kain, οι πολεμικές τέχνες αλληλοσυμπληρόνονται! Εγώ έκανα για αρκετά χρόνια Taeκwondo, αλλά θέλω πολύ να ασχοληθώ με το Kendo! Smile
Aλήθεια θεσσαλονίκη που έχει σχολή?? Wink

_________________
Fear nothing but fear.
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email

Επισκόπηση όλων των Δημοσιεύσεων που έγιναν πριν από:  

Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας
Σελίδα 1 από 3
Μετάβαση στη σελίδα 1, 2, 3  Επόμενη

Μετάβαση στη:  



Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Δ.Συζήτησης