Το ξέρατε ότι shichou σημαίνει δήμαρχος;


Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας

Μετάβαση στη σελίδα Προηγούμενη  1, 2, 3
Σελίδα 3 από 3
 AnimePlanet Forums Αρχική σελίδα    Ιαπωνικό Λεξικό    To ''Λεξικό'' του AnimePlanet
mitsakos
Δημοσιεύθηκε: Τρι Ιαν 08, 2008 3:41 pm
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
:: oBSeRVeR :: :: oBSeRVeR ::

Συμμετέχει από: 04 Ιαν 08 Δημοσιεύσεις: 68 Τόπος: Περαμα
για αυτο μου φαινονται δυσκολα
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος MSN Messenger
Avenger
Δημοσιεύθηκε: Τρι Ιαν 08, 2008 4:18 pm
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
:: ANiME.CoLLeCToR :: :: ANiME.CoLLeCToR ::

Συμμετέχει από: 03 Οκτ 04 Δημοσιεύσεις: 695 Τόπος: Thessaloniki Τώρα Βλέπω: Apeires grammes kwdika ....
Ma ta tenten den einai tipota. Mpainoune mono sta h gia na ginei p kai sta t gia na ginei d kai sta k gia na ginei g. Ayto mono.

_________________
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Girishajin
Δημοσιεύθηκε: Τρι Ιαν 08, 2008 4:46 pm
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
:: ANiME.CRaZy :: :: ANiME.CRaZy ::

Συμμετέχει από: 04 Νοέ 07 Δημοσιεύσεις: 599 Τόπος: Κάπου δυτικά στο λεκανοπέδιο Αττικής... Τώρα Βλέπω: Μπόλικο JDrama, Cult Ιαπωνικές ταινίες...και διάφορα άνιμε....
mitsakos έγραψε:
για αυτο μου φαινονται δυσκολα


Π.χ, το ka γίνεται ga!! ( か、が). Δεν είναι τόσο τρομερό....αν σου φαίνεται δύσκολο αυτό, τότε καλύτερα να εγκαταλείψεις προτού μπεις στον τομέα 'Kanji' και πάθεις κανένα εγκεφαλικό. Razz Laughing Πέρα απο την πλάκα, το κάθετι έχει τον τρόπο εκμάθησής του. Το να μάθεις Hiragana και Katakana είναι εύκολο, αν σκεφτείς ότι οι Ιάπωνες τα μαθαίνουν στις πρώτες τάξεις του Δημοτικού.

_________________


ひぐらしのく頃に...
日本が大好きから...
http://girishakara-nihonmade.blogspot.com/

Ένα Blog για την Ιαπωνική κουλτούρα...^^
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
mitsakos
Δημοσιεύθηκε: Τρι Ιαν 08, 2008 6:14 pm
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
:: oBSeRVeR :: :: oBSeRVeR ::

Συμμετέχει από: 04 Ιαν 08 Δημοσιεύσεις: 68 Τόπος: Περαμα
δεν ειναι λογικη το να εγκαταλειψω επειδη δεν τα καταλαβαινω.εσυ σε μια μερα τα εμαθες?γτ εγω μια μερα εχω ασχοληθει ολο κι ολο προς το παρον
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος MSN Messenger
Avenger
Δημοσιεύθηκε: Τρι Ιαν 08, 2008 7:49 pm
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
:: ANiME.CoLLeCToR :: :: ANiME.CoLLeCToR ::

Συμμετέχει από: 03 Οκτ 04 Δημοσιεύσεις: 695 Τόπος: Thessaloniki Τώρα Βλέπω: Apeires grammes kwdika ....
E kala an einai mia mera oxi. Aplws as poume egw ta ematha se 3-4 kai apo oti kserw oloi ta hiragna kai ta katakana ta mathainoune kateytheian. As poume emas mas eixe pei na ta kseroume mexri to epomeno mathima otan ekana iapwnika.

Alla don't worry diavaze esi kai tha deis

_________________
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
mitsakos
Δημοσιεύθηκε: Τρι Ιαν 08, 2008 8:48 pm
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
:: oBSeRVeR :: :: oBSeRVeR ::

Συμμετέχει από: 04 Ιαν 08 Δημοσιεύσεις: 68 Τόπος: Περαμα
θα διαβασω.ποσο δυσκολα θα ναι?παντος ενα πραγμα με χαλαει.το οτι αν ειχα ποτε τετοια ορεξη για το σχολειο παντα 20 θα ειχα
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος MSN Messenger
ATANASHIOSU
Δημοσιεύθηκε: Τετ Ιαν 09, 2008 9:10 am
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
:: ANiME.oNe :: :: ANiME.oNe ::

Συμμετέχει από: 22 Μάρ 04 Δημοσιεύσεις: 723 Τόπος: Σαππόρο Τώρα Βλέπω: Την οθόνη του υπολογιστή μου.
mitsakos έγραψε:
θα διαβασω.ποσο δυσκολα θα ναι?


Βασικά έτσι σκέφτηκα και εγώ. Αποκλύεται 126.000.000 Ιάπωνες να είναι πιο έξυπνοι από μένα Laughing

Τα παραδείγματα που έγραψα μπορεί για τον έλληνα να φαίνονται δύσκολα να τα κατανοήσει, όχι όμως για τον Ιάπωνα. Για αυτό διαφέρουν οι πολιτισμοί.

Η κάθε γλώσσα έχει τη γοητεία της και σίγουρα δεν μπορείς να τη μάθεις σε μία μέρα. Αυτό που συνήθως ξενίζει σε πολλούς σχετικά με Ιαπωνικά είναι ότι από την αρχή σε προβληματίζουν καθότι πρέπει να συνηθίσεις νέα γραφή.

Αυτό που πιστεύω πως είναι καλό είναι να δίνουν κίνητρα στους μαθητές για να μαθαίνουν. Το έχω πει εκατό φορές ότι όταν σε αναγκάζουν να μάθεις κάτι, δύσκολα να το αγαπήσεις. Όταν μαθαίνεις κάτι ευχάριστα σου μένει.

_________________
ΤΑΠΑΝΤΑΡΕΙ
諸行無常
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα MSN Messenger
Girishajin
Δημοσιεύθηκε: Τετ Ιαν 09, 2008 1:08 pm
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
:: ANiME.CRaZy :: :: ANiME.CRaZy ::

Συμμετέχει από: 04 Νοέ 07 Δημοσιεύσεις: 599 Τόπος: Κάπου δυτικά στο λεκανοπέδιο Αττικής... Τώρα Βλέπω: Μπόλικο JDrama, Cult Ιαπωνικές ταινίες...και διάφορα άνιμε....
ATANASHIOSU έγραψε:
Αυτό που πιστεύω πως είναι καλό είναι να δίνουν κίνητρα στους μαθητές για να μαθαίνουν. Το έχω πει εκατό φορές ότι όταν σε αναγκάζουν να μάθεις κάτι, δύσκολα να το αγαπήσεις. Όταν μαθαίνεις κάτι ευχάριστα σου μένει.


Σωστός, φίλε Ata!!

mitsakos έγραψε:
δεν ειναι λογικη το να εγκαταλειψω επειδη δεν τα καταλαβαινω.εσυ σε μια μερα τα εμαθες?γτ εγω μια μερα εχω ασχοληθει ολο κι ολο προς το παρον


Βρε συ, δεν κυριολεκτούσα όταν σου είπα να εγκαταλείψεις. Εννοείται πως πρέπει να βάλεις τα δυνατά σου και να προσπαθήσεις όσο καλύτερα μπορείς. Απλά, ήθελα να σε προειδοποιήσω πως εκτός απο τα Χιραγκάνα, θα πρέπει να μάθεις και τα Kanji που είναι πολύ πιο δύσκολα απο αυτά.

_________________


ひぐらしのく頃に...
日本が大好きから...
http://girishakara-nihonmade.blogspot.com/

Ένα Blog για την Ιαπωνική κουλτούρα...^^
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
mitsakos
Δημοσιεύθηκε: Τετ Ιαν 09, 2008 2:09 pm
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
:: oBSeRVeR :: :: oBSeRVeR ::

Συμμετέχει από: 04 Ιαν 08 Δημοσιεύσεις: 68 Τόπος: Περαμα
το κακο ειναι οτι τωρα με το σχολειο μου φαινεται λες και μου παιρνει ολη την μερα.αλλα θα τα βαλω σε ενα προγραμμα να μπορω να ασχοληθω με ολα
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος MSN Messenger
OpareFile
Δημοσιεύθηκε: Τρι Ιαν 20, 2009 5:08 pm
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
:: r00k ::

Συμμετέχει από: 01 Μάϊ 08 Δημοσιεύσεις: 18 Τώρα Βλέπω: oti thelw
Mada Mada Dane=έχεις ακόμα πολλά

edited by hzikill
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
dimitrisss86
Δημοσιεύθηκε: Παρ Μάρ 19, 2010 10:46 am
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
:: HooKeD :: :: HooKeD ::

Συμμετέχει από: 19 Φεβ 09 Δημοσιεύσεις: 147 Τόπος: karditsa Τώρα Βλέπω: naruto shipuuden ,death note kai alla
Γειααα παίδες !! θέλω να ρωτίξω κάτι. Στο death note σε μια φάση ακούγετε μια λέξη "sakuje" . Στη μετάφραση, τη μετάφραση που είχαν οι ελληνικοί υπότιτλοι έγραφε "εξάλειψε" τωρα αυτό που θέλω να ρωτήσω είνια το πως γράφετε το sakuje...Το γράφω σωστά ?

_________________
lalala
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος AIM διεύθυνση Yahoo Messenger MSN Messenger

Επισκόπηση όλων των Δημοσιεύσεων που έγιναν πριν από:  

Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας
Σελίδα 3 από 3
Μετάβαση στη σελίδα Προηγούμενη  1, 2, 3

Μετάβαση στη:  



Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Δ.Συζήτησης