Το ξέρατε ότι tabi σημαίνει ταξίδι;


Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας

Σελίδα 1 από 1
 AnimePlanet Forums Αρχική σελίδα    Γενικές Δημοσκοπήσεις    Siren Blood Curse vs Silent Hill Homecoming




Πιο απο τα δυο θεωριτε καλιτερο? (χωρις φανατισμους "SH rullz" κ.τ.λ.)

Το Siren blood curse ειναι το πιο αδικιμενο παιχνιδι του PS3.
18%
 18%  [ 2 ]
Το Sillent Hill παρα τα πρωβλιματα εξακολουθει να ειναι κορυφη.
27%
 27%  [ 3 ]
Δεν εχω παιξει καπιο απ'τα δυο (Siren καταπασα πηθανοτιτα) οποτε δεν μπορω να κρινω... ακομα!
27%
 27%  [ 3 ]
Δεν γνωριζω δεν απαντω.
27%
 27%  [ 3 ]

Σύνολο Ψήφων : 11


Kite
Δημοσιεύθηκε: Δευ Νοέ 30, 2009 12:06 pm
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
:: ANiME.LoRD :: :: ANiME.LoRD ::

Συμμετέχει από: 13 Οκτ 04 Δημοσιεύσεις: 2625 Τόπος: Θεσσαλονικη Τώρα Βλέπω: Echhi anime
Θα ηθελα να μαθω την γνωμη σας γι αυτα τα δυο παιχνιδια.

Το Siren ειναι ενα PS3 remake απο το παιχνιδι του PS2 forbidden siren, το οποιο ειναι 100% βελτιομενο που παλεβει να γινει γνωστο, και το Silent Hill ειναι ενα πρωην εξερετικο franchise που η ποιοτιτα του εχει πεσει πολυ τα τελευτεα χρωνια.
Και τα δυο θαυτικαν απο το Dead Space, και το Siren δια της βιας γνωστοποιηθικε επιδη στην Αμερικη κυκλοφορισε μονο ως PSN exclusive.

Siren Blood curse:
Πρωκιτε για εναν συνδιασμο Resident Evil 4, Silent Hill, και Clock tower. Οι εκθροι ειναι Shibitos (Corpse people) που ειναι κατι σαν τα εξιπνα zombies του RE4. Το περιβαλων ειναι γεματο σαπιλα και το σεναριο ειναι παρανοϊκο με την πλοκη να γινετε εξερετικα ενδιαφερουσα απο την μεση και μετα. Σε αυτο το παιχνιδι οι πρωταγονιστες ειναι εξερετικα ευαλοτοι, και αν δεν εχεις καπιο καλο οπλο το καλιτερο που εχεις να κανεις ειναι να τρεξεις και να βρεις καπου να κριφτεις. Τα οπλα που μπορεις να κρατισεις σε αυτο το παιχνιδι ειναι απιρα, μα πυροβολα οπλα υπαρχουν ελαχιστα καθως διαδραματιζετε στην Ιαπονια. Ακομα κι αν καταφερεις και ριξεις καπιο Shibito θα μινει νεκρο μονο για περιπου 2 λεπτα και θα ξανασικοθει, που σιμενει οτι δεν μπορεις να κατσεις λεπτο σε ισιχια, και το καλιτερο που εχεις να κανεις ειναι να πιγενεις stealth. Στο stealth βοηθαει το Sight Jack. Μια ηκανοτιτα που εχουν ολοι οι πρωταγωνιστες να βλεπουν απο τα ματια των αλλων. Οι πρωταγωνιστες ειναι πολοι (ωκτο) και το παιχνιδι πρωχοραει σαν επισοδια τηλεοπτικης σειρας, με 12 επισοδια, οπου το καθενα κανει ενα preview για το επομενο στο τελος του, και review του πρωηγουμενου στην αρχη του. Αξιζει να σιμιοθει οτι ο διμιουργος του παιχνιδιου ειναι ο Keiichirō Toyama που ειναι αυτος που εκανε το πρωτο Silent Hill.

Το αρχικο παιχνιδι επασχε απο πολυ κακο χηρισμο, αδισοπιτη δυσκολια, τρισαθλιο English dubbing, και ηταν υπερβολικα Ιαπονεζικο, κατι το οποιο ξενισε τους μη Ιαπονες.
Το Remake εκανε το παιχνιδι αγνωριστο: Το cast εχει μικρινει, και το μεγαλιτερο μερος του εχει αντικατασταθει με Αμερικανους, οστε να μην σε ξυνιζει τοσο το υπερβολικο Ιαπονικο στυχιο. Τα γραφικα ειναι εξερετικα, καμια περιοχη δεν εχει μινει ιδια απ'το παλιο, η δησκολια μιοθικε επαρκος, και ο χειρισμος βελτιοθικε εξερετικα, μα οπως και στο RE4 εξακολουθει να μην εχει sidesteps οστε να ειναι επαρκος κλιστοφοβικο. Επισεις εγιναν πολες μικρο αλαγες στο concept οπως το γεγονος οτι η Miyako δεν ειναι πια τυφλη.

Παρτε ενα Video Review.

http://www.youtube.com/watch?v=WSj1I7UDPYo



Silent Hill homecoming:
Οσες βελτιοσεις εγιναν στο Siren, αλλες τοσες δεν εγιναν στο Silent Hill, οστε να μπορουνε πια αυτα τα δυο παιχνιδια να ειναι συγκρισιμα. Για να γινει το 5ο Silent Hill αλλαξε σχεδων ολη η ομαδα, με την κενουρια ομαδα να πρωσπαθει να δοσει αυτο που περιμενει ο κοσμος απο αυτο το παιχνιδι. Ο πρωταγονιστης σε αυτο το παιχνιδι ειναι προην κομαντο, που σιμενει οτι κανει τουμπες και εχει ολοκλιρο οπλοστασιο στην διαθεση του. Αν η ενεργια του πεσει δεν εχει παρα να παρει ενα health drink, και αν αποφασισει να χρησιμοπιοισει καπιο πυροβολο οπλο, οι εκθροι δεν εχουν καμια ελπιδα. Τα γραφικα, τα μηνιματα και τα puzzles ειναι καλα και ατμοσφερικα και εξισου διεστραμενα με τα παλια παιχνιδια. Το σεναριο και το voice acting ειναι μετριο και προβλεψιμο. Σε γεικες γραμες το παιχνιδι τα καταφερε καλα, μα εκαναν φανερα λαθει, οπως να κανουν πολυ δυνατο τον πρωταγονιστη που σε κανει να μην βλεπεις τους εκθρους τοσο τρομαχτιους.

Παρτε ενα Video Review.

http://www.youtube.com/watch?v=egjR3Mo-jxU



Πρωσοπικα επιλεγω το Siren. Ειναι πολυ καλο παιχνιδι και το τελευτεο κερο τα Silent Hill με απογοητεβουν.

_________________

Person1: "Εγώ είμαι Otaku."
Person2: "Κι εγώ είμαι ο Τάκης..."
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
Hellbroth
Δημοσιεύθηκε: Τρι Δεκ 01, 2009 10:21 am
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
:: ANiME.LoRD :: :: ANiME.LoRD ::

Συμμετέχει από: 21 Νοέ 07 Δημοσιεύσεις: 2433 Τόπος: Uk Wolverhampton Τώρα Βλέπω: Γραμμές κώδικα όλη την ώρα.
Δεν εχω παιξει καπιο απ'τα δυο (Siren καταπασα πηθανοτιτα) οποτε δεν μπορω να κρινω... ακομα!

Alla etsi kai alliws den eimai toso fan tetiou idous paixnidiwn :/ .
Pantws plaka plaka to Siren fenete poli kalo genika kai san grafika kai san atmosfera.

_________________


Oh god...He divided by 0! We're all dead! Noooo! Federal agents, capture him!
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Yahoo Messenger MSN Messenger
TannoBuchino
Δημοσιεύθηκε: Τρι Δεκ 01, 2009 12:01 pm
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
:: ANiME.LoRD :: :: ANiME.LoRD ::

Συμμετέχει από: 04 Νοέ 06 Δημοσιεύσεις: 4243 Τόπος: テサロニキ
Έχω παίξει το Silent Hill: Homecoming στο PC. Δεν έχω παίξει ακόμα την τριλογία Forbidden Siren για να τα συγκρίνω.

Στο Silent Hill ο Alex Shepherd δεν ήταν τόσο δυνατός όσο πρέπει. Αν θέλεις overpowered character, δες Silent Hill: Origins, όπου ο Travis Grace ήταν overpowered και νικούσα τους δαίμονες με τα ίδια μου τα χέρια ! Ο Alex απλά χρησιμοποίησε κάποιο όπλο κοντινής βεληνέκους(μπάρα, σίδερο κ.α.). Αυτά από μένα.

Οπότε δεν μπορώ να δώσω σαφής ψηφοφορία μου.

Επεσημάνω ότι αυτό το Forbidden Siren είναι ένα από αυτά που ψάχνω να αγοράσω και να παίξω !

_________________
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
Kite
Δημοσιεύθηκε: Τρι Δεκ 01, 2009 1:48 pm
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
:: ANiME.LoRD :: :: ANiME.LoRD ::

Συμμετέχει από: 13 Οκτ 04 Δημοσιεύσεις: 2625 Τόπος: Θεσσαλονικη Τώρα Βλέπω: Echhi anime
TannoBuchino έγραψε:
Έχω παίξει το Silent Hill: Homecoming στο PC. Δεν έχω παίξει ακόμα την τριλογία Forbidden Siren για να τα συγκρίνω.

Στο Silent Hill ο Alex Shepherd δεν ήταν τόσο δυνατός όσο πρέπει. Αν θέλεις overpowered character, δες Silent Hill: Origins, όπου ο Travis Grace ήταν overpowered και νικούσα τους δαίμονες με τα ίδια μου τα χέρια ! Ο Alex απλά χρησιμοποίησε κάποιο όπλο κοντινής βεληνέκους(μπάρα, σίδερο κ.α.). Αυτά από μένα.

Οπότε δεν μπορώ να δώσω σαφής ψηφοφορία μου.

Επεσημάνω ότι αυτό το Forbidden Siren είναι ένα από αυτά που ψάχνω να αγοράσω και να παίξω !


Το original Forbidden Siren για PS2 το εχω, μα ειναι δυσχριστο, σαδιστικα δυσκολο, κακομεταγλοτισμενο, και τα cut-scenes σου πρωκαλουν πονοκεφαλο, οποτε δεν το εχω πρωχορισει μακρια. Στο παιχνιδι οι εκθροι σε εντοπιζουν πανευκολα και σε σκοτονουν με δυο χτηπιματα, και το sight jacking ειναι παρα πολυ δυσχριστο. Επισεις οι χαρακτιρες ειναι παρα πολοι και ειναι δισκολο να θημασαι τι ρολο βαραει ο καθενας. Ασε που μπορεις να ξεχασεις να παρεις καπιο key item σε καπιο επιπεδο και αυτο να εχει δραματικο αντικτιπο στα επομενα.

Αν θες την γνωμη μου παρε το remake που εχει βελτιοσει σχεδων ολλα τα πρωβλιματα και πουλιετε μισοτιμης (25-30 ευρα) ως προην PSN τιτλος. Αν μενεις Θεσσαλονικη το εχουν πολα Seven videoclubs πρως πολιση (εκει το βρικα εγω).

_________________

Person1: "Εγώ είμαι Otaku."
Person2: "Κι εγώ είμαι ο Τάκης..."
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
Cloud...
Δημοσιεύθηκε: Σαβ Μάρ 26, 2011 1:18 am
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
:: PoSSeSeD :: :: PoSSeSeD ::

Συμμετέχει από: 23 Ιούν 10 Δημοσιεύσεις: 265 Τόπος: Θεσσαλονίκη Τώρα Βλέπω: One Piece, Naruto, Fairy Tail
Bασικα κατα την γνωμη μου το πρωτο και το Rooms ειναι το καλητερο....
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
TannoBuchino
Δημοσιεύθηκε: Σαβ Μάρ 26, 2011 4:00 am
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
:: ANiME.LoRD :: :: ANiME.LoRD ::

Συμμετέχει από: 04 Νοέ 06 Δημοσιεύσεις: 4243 Τόπος: テサロニキ
Οι φόβοι σου είναι και επιβεβαιωμένοι. Τώρα μπορώ να πω ότι το Siren είναι το καλύτερο και αν οι δημιουργοί του το είχαν προσέξει πιο πολύ στο πρωτότυπο, θα τα έσπαγε. Το ακόμη χειρότερο είναι και η έλλειψη υπότιτλων με αποτέλεσμα να μπαίνω μέσα στο κεντρικό μενού να διαβάζω την ιστορία και του τι πρόκειται να γίνει κ.α.

Πρέπει να προσθέσω και το απίστευτο frame rate που συνάντησα κάθε φορά που έμπαινε κινηματογραφικό βίντεο.

Το Homecoming είναι μακράν το χειρότερο και δεν έχει καμία σχέση με τα πραγματικά Silent Hills.

_________________
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα

Επισκόπηση όλων των Δημοσιεύσεων που έγιναν πριν από:  

Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας
Σελίδα 1 από 1

Μετάβαση στη:  



Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Δ.Συζήτησης