Το ξέρατε ότι chimimouryou σημαίνει κάθε είδους πνεύματα της φύσης;


Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας

Μετάβαση στη σελίδα Προηγούμενη  1, 2
Σελίδα 2 από 2
 AnimePlanet Forums Αρχική σελίδα    OST/J-Pop/J-Music    visual kei
Tristessa_326
Δημοσιεύθηκε: Δευ Μάϊ 21, 2007 10:57 am
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
::Moderator::
:: LoL-i::
::Moderator::<br>:: LoL-i::

Συμμετέχει από: 03 Ιούν 05 Δημοσιεύσεις: 1357 Τόπος: Θεσσαλονίκη Τώρα Βλέπω: Την anime wishlist μου που όλο μεγαλώνει...
maraki, όντως τι έχεις ακούσει από visual kei; Υπάρχουν ένα σωρό συγκροτήματα visual kei out there, και να λες ότι όλοι είναι ατάλαντοι δε στέκει. Τι, μόνο ο δυτικός κόσμος έχει μουσικούς της προκοπής;
Και, λίγο πιο κόσμια... Forum είναι Smile Συγγνώμη που γίνομαι αυστηρή, αλλά πολιτισμένη συζήτηση (προσπαθούμε να Razz ) κάνουμε.

Σχετικά με την εμφάνιση, δεν ντύνονται όλοι γυναίκες, ειδικά τα γνωστότερα συγκροτήματα που τείνουν να το εγκαταλείπουν όταν γίνονται major. Και warchief, good point για τις αρχές της σκηνής. Έχετε δει π.χ. τους X Japan ή τους L'Arc~en~Ciel στις αρχές της καριέρας τους; Μιλάμε για extreme makeover, όχι αστεία Laughing
Περί goth και emo, δηλώνω πλήρη άγνοια Razz Αλλά δείχνουν cool γιατί ακριβώς αυτό σημαίνει visual-kei, έχει να κάνει πολύ με την εμφάνιση. Λογικό δεν είναι να προσέχουν τις χωρίστρες τους; Laughing
Kαι κάτι ακόμα για την εμφάνιση. Τις χωρίστρες τους Razz τις προσέχουν εξίσου και οι j-pop καλλιτέχνες. Η visual-kei γιατί να ενοχλεί πιο πολύ;

Προσωπικά, αν και δεν είμαι καμιά ειδική στη μουσική, μου αρέσει ο ήχος τους. Και από αυτό τους κρίνω. Δε λέω, είναι και ομορφόπαιδα Razz , αλλά άμα δε μου άρεσε η μουσική τους, θα επικεντρωνόμουν μόνο ση συλλογή εικόνων μου Razz
Οι τρέλες τους τώρα είναι καθαρά matter of taste Razz Αλλά τείνουν γενικώς να ξεφεύγουν οι Ιάπωνες, and that's why we love 'em Very Happy

_________________


JaME Ελλάδα :: JMusic.gr :: my LJ :: my last.fm
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος MSN Messenger
Mr Ayu-Mania
Δημοσιεύθηκε: Δευ Μάϊ 21, 2007 11:37 am
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
:: PoSSeSeD :: :: PoSSeSeD ::

Συμμετέχει από: 18 Ιαν 07 Δημοσιεύσεις: 258 Τόπος: Θεσσαλονίκη Τώρα Βλέπω: Death Note, FMA, Yakitate Japan
It takes a lot of nerve to walk into this jpop forum and start trashing Visual Kei!! Laughing Laughing Laughing

_________________
Ayumi will be my wife and Namie will be my mistress
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Blademaster_X
Δημοσιεύθηκε: Δευ Μάϊ 21, 2007 1:25 pm
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
::Moderator::
Official AP GFX Artist
::Moderator::<br>Official AP GFX Artist

Συμμετέχει από: 30 Απρ 04 Δημοσιεύσεις: 1933 Τόπος: Athens - city of no refund
Hmm, για καποιο λογο αρχισατε να βαζετε κι εμενα στις αντιπαραθεσεις...

Warchief έγραψε:
Κάτι τελευταίο, την ύπαρξη του oshare kei την γνωρίζετε;

Όλοι μπορούν να έχουν τις απόψεις τους αλλά να ξέρουμε και τι λέμε, έτσι;


ooook...θα παραδεχτω πως δεν το ηξερα αυτο αλλα και παλι...ειχαμε την goth-kei και τωρα παμε στην glamour-kei...καπως ετσι το βλεπω. Δεν με ενθουσιαζει πολυ...αν βεβαια εχει διαφορες στη μουσικη τοτε ενδιαφερομαι.

Επισης μιλαω εχοντας ακουσει περιπου 3-4DVD με δισκογραφιες Visual Kei συγκοτηματων. Μεχρι ενα σημειο ξερω τι λεω

Tristessa_326 έγραψε:
Kαι κάτι ακόμα για την εμφάνιση. Τις χωρίστρες τους Razz τις προσέχουν εξίσου και οι j-pop καλλιτέχνες. Η visual-kei γιατί να ενοχλεί πιο πολύ;
Οι τρέλες τους τώρα είναι καθαρά matter of taste Razz Αλλά τείνουν γενικώς να ξεφεύγουν οι Ιάπωνες, and that's why we love 'em Very Happy


Thats why I mainly listen to Jpop from "females"! If I'm gonna see something beautifull it might as well be a woman rather than a man! Δε λεω καλο να εχουμε που και που κανα εμφανισημο παιδι, μην ξεσκιστουμε στις ασχημοφατσες!(Μη δειτε τον frontman των Asian-Kung-fu Generation θα παθετε καρδιακο!) Αλλα επειδη στη visual Kei επικρατει το αρσενικο ειναι λογικο να ελκυει αρκετο θηλυκο πληθυσμο.
Yes it is a matter of taste. Και επαναλαμβανω πως καθαρα προσωπικα τα προαναφερομενα χαρακτηριστικα δεν μαρεσουν. Περι ορεξεως τι να κανουμε!

Και για να μην πεσετε παλι να με φατε κορακια!!! Razz Υπαρχουν καποια Visual Kei συγκροτηματα που εχουν κανει μερικα απτα αγαπημενα μου j-music τραγουδια ever! Wink

_________________
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
maraki
Δημοσιεύθηκε: Δευ Μάϊ 21, 2007 3:01 pm
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
:: ANiME.FaN :: :: ANiME.FaN ::

Συμμετέχει από: 19 Νοέ 05 Δημοσιεύσεις: 360 Τόπος: Mesa sto ntoulapi ths kouzinas me thn nuxterida mou ton Klamoudio Τώρα Βλέπω: Oneira, sa tainies einai
Warchief έγραψε:
@maraki.

Πόσα συγκροτήματα έχεις ακούσει; Πάνω από 5 όχι, φαντάζομαι.
Some clues:
Δεν έχουν όλες οι μπάντες γατίσια φωνητικά και δεν είναι όλοι οι μουσικοί ίδιοι. Να ακούς απομωνομένα, ορισμένα κομμάτια ενός είδους και να το απορρίπτεις ολόκληρο είναι λίγο meh. Ειδικά στην περίπτωση μας, το vkei, που είναι κυρίως τρόπος εμφάνισης και η μουσική ποικίλλει από συγκρότημα σε συγκρότημα.

/me έπεσε κι έφαγε maraki Very Happy

@blademaster.

I don't see anything wrong to guys dressing like girls but it's ok for you not to like it.
Από κει και πέρα.
ΔΕΝ ντύνονται όλα τα συγκροτήματα γυναίκες.
Φαίνεται πως έχουμε γεμίσει fake emos και fake goths. Οι πραγματικοί τελικά ποιοι είναι; Τι ακριβώς είναι emo και τι goth, είσαι σίγουρος ότι γνωρίζεις; Εγώ ιαπωνική band που να παίζει emo μουσική δεν ξέρω καμία, αν και θα με ενδιέφερε.

Στις αρχές της σκηνής δεν ήταν πιο ήρεμα τα πράγματα. Τότε κι αν έπεφτε υπερβολή. Δεν έχει να κάνει με χρονική περίοδο βασικά. Απλά τα περισσότερα συγκροτήματα που υπάγονται στην visual kei όταν γραφτούν σε major label etc αναγκάζονται να γίνουν πιο mainstream και συνήθως την απορρίπτουν εν μέρει ή εντελώς. Αμά δεν σου άρεσει η εμφάνιση μπορείς να μη βλέπεις PV ή lives και να ακούς μόνο τη μουσική.


xexex... makari na eixa akousei ligoteres apo 5 mpantes gia na bgalw sumperasmata.... arxisa na asxoloumai monh m me to eidos xwris na to kserw optika..... allaaa, den m arese.... meta phga sthn Gallia, dustuxws gia mena h kopela pou me filo3enouse eixe xontrh patata me ta v-kei, to ti trabh3a den legetai 25 wres to 24 tetoia akougame.... den to poluphgaina san eidos ws tote, meta ap auto to mishsa...epishs mou thn baraei to oti exei shmasia h emfanish s autes tis mpantes, den lew na einai oloi asxhmoi alla autoi to kseftilizoun se shmeio pou ginontai kakogoustoi,kanoun kakogoustous k tous gurw tous(ti eidan ta matia m sthn Gallia...) 8umi8hka kai ton 8eeiko dialogo pou ekana otan hr8a se optikh epafh me v-kei sugkrotima(tous gazette):
egw:xa! giapwnezes gothoudes!
gallida:antres einai!
egw:kai gw eimai o superman....
auto ta leei ola.... alla opws kai na to kanoume oi iapwnes DEN to katexoun to mousiko, wraia ta anime, wraia h koultoura tous, wraies oi ESP, alla as mhn uperbaloume, den einai oti kanoun oi iapwnes teleio,kai den milaw mono gia to v-kei....
some thoughts please....


Έχει επεξεργασθεί από τον/την maraki στις Δευ Μάϊ 21, 2007 7:02 pm, 1 φορά

_________________

"Ειμαι ο μεγαλυτερος, κατα 10 μερες, ενα ευτυχισμενο ορφανο που αγαπα την Λεϊλα,που αγαπα τον Αμιρ,που αγαπα τον θορυβο του οργισμενου ουρανου"
Enki Bilal-Le Sommeil du Monstre
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα MSN Messenger
yami-chan
Δημοσιεύθηκε: Δευ Μάϊ 21, 2007 5:08 pm
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
::Moderator:: ::Moderator::

Συμμετέχει από: 30 Ιούν 03 Δημοσιεύσεις: 1132 Τόπος: tooku basho de..
maraki έγραψε:
8umi8hka kai ton 8eeiko dialogo pou ekana otan hr8a se optikh epafh me v-kei sugkrotima(tous gazette):
egw:xa! giapwnezes gothoudes!
gallida:antres einai!
egw:kai gw eimai o superman....

liga gia tous GazettE,coz im gonna snap XD Razz
bebaia,an tous eides opws itan otan itan akoma indie band to katalabainw...they were kinda exteme at that time...

Παράθεση:
auto ta leei ola.... alla opws kai na to kanoume oi iapwnes DEN to katexoun to mousiko, wraia ta anime, wraia h koultoura tous, wraies oi ESP, alla as mhn uperbaloume, den einai oti kanoun oi iapwnes teleio,kai den milaw mono gia to v-kei....
some thoughts please....

auto einai mega lathos...giati dld oi iapwnes(kai o upoloipos kosmos) den mporoun na ftia3oun kali kai poiotiki mousiki?
wtf?ti exoun oi amerikanoi/eurwpaioi kai thewrountai mousika anwteroi apo tous upoloipous laous?sorry ki olas...alla i kaluteri mousiki pou exw akousei kai pragmatika me aggi3e(mousika kai stixourgika) einai iapwniki(paradosiaki kai sugxroni)...kai den exei sxesi me to gegonos pou mou aresei i koultoura tis...
kai fusika oti kanoun den einai teleio...*who said anime/manga etc were perfect?O_o*
alla oso anafora ti mousiki tis...tin thewrw apo tis kaluteres(an oxi tin kaluteri)mousikes skines sto kosmo..

_________________
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα MSN Messenger
maraki
Δημοσιεύθηκε: Δευ Μάϊ 21, 2007 5:59 pm
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
:: ANiME.FaN :: :: ANiME.FaN ::

Συμμετέχει από: 19 Νοέ 05 Δημοσιεύσεις: 360 Τόπος: Mesa sto ntoulapi ths kouzinas me thn nuxterida mou ton Klamoudio Τώρα Βλέπω: Oneira, sa tainies einai
8a sumfwnisw me osa aforoun tis eppiroes kai thn dhmiourgikothta twn v-kei sugkrothmatwn, isws gi auto den mou aresoun... giati den mporoun mesa na bgaloun kati au8entiko, afou mimountai thn mousikh ths dushs, mporei na uparxoun kommatia pou na akougontai, alla duskola 8a breis aristourghmata.... e3allou pote auth h mousikh den mou dhmiourgise kapoio allo sunais8hma ektos apo ekneurismo kai 8elhsh na spasw to meso pou thn epaize(pc,stereo ect)uparxoun merika tragoudakia pou den mou thn spane,alla epi to pleiston.....den exei tuxei pote ena v-kei tragoudi na mou dhmiourgisei sunais8hmata opws xara, sugkhnish,nostalgia.... oute na me kanei na 8elw na xtuph8w.... bebaia yami-kun gousta einai auta, oute esena mporw na peisw oti einai a8lia, giati den to pisteueis auto, oute esu mporeis na me peiseis oti einai uperoxa apo oles tis apopseis, giati einai kati pou den pisteuw.... etsi oloi eimaste eutuxismenoi....

_________________

"Ειμαι ο μεγαλυτερος, κατα 10 μερες, ενα ευτυχισμενο ορφανο που αγαπα την Λεϊλα,που αγαπα τον Αμιρ,που αγαπα τον θορυβο του οργισμενου ουρανου"
Enki Bilal-Le Sommeil du Monstre
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα MSN Messenger
yami-chan
Δημοσιεύθηκε: Δευ Μάϊ 21, 2007 6:12 pm
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
::Moderator:: ::Moderator::

Συμμετέχει από: 30 Ιούν 03 Δημοσιεύσεις: 1132 Τόπος: tooku basho de..
maraki έγραψε:
bebaia yami-kun gousta einai auta, oute esena mporw na peisw oti einai a8lia, giati den to pisteueis auto, oute esu mporeis na me peiseis oti einai uperoxa apo oles tis apopseis, giati einai kati pou den pisteuw.... etsi oloi eimaste eutuxismenoi....


agreed ^^
Smile
the world's interesting,coz we're different ^^

_________________
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα MSN Messenger
Tristessa_326
Δημοσιεύθηκε: Τρι Μάϊ 22, 2007 8:09 am
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
::Moderator::
:: LoL-i::
::Moderator::<br>:: LoL-i::

Συμμετέχει από: 03 Ιούν 05 Δημοσιεύσεις: 1357 Τόπος: Θεσσαλονίκη Τώρα Βλέπω: Την anime wishlist μου που όλο μεγαλώνει...
Blademaster_X έγραψε:
Hmm, για καποιο λογο αρχισατε να βαζετε κι εμενα στις αντιπαραθεσεις...


Έλα βρε Blademaster, nothing personal, συζήτηση κάνουμε Razz

Ο λόγος που ανέφερα την j-pop πιο πάνω είναι επειδή και εκείνοι οι καλλιτέχνες τείνουν να "ξεφεύγουν" Razz So you can't really blame anyone.

maraki έγραψε:
alla opws kai na to kanoume oi iapwnes DEN to katexoun to mousiko, wraia ta anime, wraia h koultoura tous, wraies oi ESP, alla as mhn uperbaloume, den einai oti kanoun oi iapwnes teleio,kai den milaw mono gia to v-kei....
some thoughts please....


Το να μη σου αρέσει το visual-kei και να μη το βρίσκεις τίποτα ιδιαίτερο, that's one thing. Το να λες ότι ένας ολόκληρος λαός δε σκαμπάζει από μουσική, that's another. Και δεν έχει βάση.
Παρ' όλα αυτά μου φαίνεται πως η μουσική βιομηχανία της Ιαπωνίας είναι πολύ ανεπτυγμένη, διορθώστε με αν κάνω λάθος.
Κατά τ' άλλα, ποιος είπε ότι ο,τιδήποτε κάνουν οι Ιάπωνες είναι τέλειο;

Περί αυθεντκότητας και πρωτοτυπίας, υπάρχουν πολλοί που μιμούνται τη μουσική της δύσης (και η δική μας μουσική νομίζω το συνηθίζει), και δεν καταλαβαίνω γιατί να αναφερόμαστε στη visual-kei μόνο, προσωπικά όμως, δεν κάθομαι να σκεφτώ πόσο original είναι η μπάντα που ακούω. Για μένα μετράει πόσο μ' αρέσει η μουσική τους. Δεν έχω τις "γνώσεις" (; ) για να το κρίνω αυτό. Και στο κάτω-κάτω, ποια είμαι εγώ που θα πει "αυτός είναι ρουτινιάρικος" και "εκείνος είναι πρωτότυπος";
Αλλά ξεφεύγω. Τέλος πάντων...

Summoner έγραψε:
an k o protarxikos logos pou akouw visual h jrock h anguro kei h kserw gw ti(gia na valoume k tis tabelitses mas)dn einai h "eikona"


Ο Summoner τα είπε όλα Cool

_________________


JaME Ελλάδα :: JMusic.gr :: my LJ :: my last.fm
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος MSN Messenger
ATANASHIOSU
Δημοσιεύθηκε: Τετ Ιούλ 04, 2007 7:35 am
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
:: ANiME.oNe :: :: ANiME.oNe ::

Συμμετέχει από: 22 Μάρ 04 Δημοσιεύσεις: 723 Τόπος: Σαππόρο Τώρα Βλέπω: Την οθόνη του υπολογιστή μου.
Υπάρχουν πάρα πολλά συγκροτήμα και διάφορα στυλ.

Δεν μπορώ να πω ότι μ΄αρέσουν ΟΛΑ τα visual συγκροτήματα που άκουσα αλλά τα περισσότερα που έχω ακούσει μου αρέσουν. (Ειδικά τα Indies περιόδου 1995-2000)

Αν ακούσεις προσεκτικά θα βρεις καλά τραγούδια.

Όσον αφορά το συναίσθημα που λες θα σου προτείνω μερικά κομμάτια που τουλάχιστον σε μένα μου προκαλούν συναισθήματα.

Onmyoza - Akuro Ou
Onmyoza - Manji
Onmyoza - Onmyoji
Onmyoza - Hyaku no oni ga yoru o yuku
Onmyoza - Onikirininpocho
Onmyoza - Shinshoku Rinne
Dir en grey - Akuro no Oka
Dir en grey - Mazohyst of decadence
Dir en grey - Wake
Dir en grey - Ain't afraid to die
Dir en grey - Bottom of the dead valley
Dir en grey - Kodoku ni shisu, yue ni kodoku.
Dir en grey - Kodou
Dir en grey - The III empire
D - Eden
D - Sleeper
D - Yami yori kurai doukoku no a cappella to bara yori akai jounetsu no aria
DespairsRay - Fuyuu shita risou
DespairsRay - Tatoeba kimi ga shindara
Malice Mizer - Au revoir
Malice Mizer - Vel Aire
Luna Sea - Rosier
X - Rose of pain
X - X
X - Orgasm
X Japan - Tears
X Japan - Scars
Madeth gray'll - Maria ga nemuru zange no hitsugi
Madeth gray'll - Lucifer
Madeth gray'll - Tsuioku
Madeth gray'll - Hakuchuumu no sangeki
Madeth gray'll - Kyoushikyoku
Aliene Ma'riage - SUICIDE~Senrei no shou
Aliene Ma'riage - 「Gyaku」~Norowareta Orugooru no Naka de~
Pierrot - Shinkei ga wareru atsui yoru
Kagrra - Amafurase Tanmaina
Deathgaze - Proof
Deathgaze - 「2940362204052」
Inugami Circus Dan - Jigoku e ochiro!!
Inugami Circus Dan - Sennou
Inugami Circus Dan - Jisatsu no uta

_________________
ΤΑΠΑΝΤΑΡΕΙ
諸行無常
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα MSN Messenger
maraki
Δημοσιεύθηκε: Τετ Αύγ 22, 2007 1:26 pm
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
:: ANiME.FaN :: :: ANiME.FaN ::

Συμμετέχει από: 19 Νοέ 05 Δημοσιεύσεις: 360 Τόπος: Mesa sto ntoulapi ths kouzinas me thn nuxterida mou ton Klamoudio Τώρα Βλέπω: Oneira, sa tainies einai
phga kai tsekara osa perissotera mporesa, 8a psaksw kai ta alla to outcome pou ebgala omws einai oti exoume TELEIWS diaforetiko gousto sthn mousikh.... mou fanhkan teleiws adiafora.... oses fores kai na ta akousa.... katelh3a na akouw korpi klaani.... auto malista, parakmiakoi folkades me bodomika fwnitika.. Razz

_________________

"Ειμαι ο μεγαλυτερος, κατα 10 μερες, ενα ευτυχισμενο ορφανο που αγαπα την Λεϊλα,που αγαπα τον Αμιρ,που αγαπα τον θορυβο του οργισμενου ουρανου"
Enki Bilal-Le Sommeil du Monstre
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα MSN Messenger

Επισκόπηση όλων των Δημοσιεύσεων που έγιναν πριν από:  

Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας
Σελίδα 2 από 2
Μετάβαση στη σελίδα Προηγούμενη  1, 2

Μετάβαση στη:  



Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Δ.Συζήτησης