Το ξέρατε ότι naze σημαίνει γιατί (;);


Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας

Μετάβαση στη σελίδα Προηγούμενη  1, 2, 3, 4, 5
Σελίδα 5 από 5
 AnimePlanet Forums Αρχική σελίδα    Ιαπωνικό Λεξικό    Learning the Japanese language!
shihou-chan
Δημοσιεύθηκε: Τρι Σεπ 19, 2006 11:52 am
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
:: ANiME.CoLLeCToR :: :: ANiME.CoLLeCToR ::

Συμμετέχει από: 13 Δεκ 05 Δημοσιεύσεις: 651 Τόπος: Atene Τώρα Βλέπω: Excell Saga, Dragon Zakura etc
Very Happy Konnichiwa!!!!
Iste oli kala?
Lipon, ti tha ithela apo esas.Osi mathenete tin iaponiki, tha ithela na mu grapsete pia vivlia hrisimopiusate k kata poso ta vriskate diaskedastika vareta klp, i ti tha thelate perisotero apo afta ta vivlia!Perisoteri ikonografisi, perisoteres askisis, perissoteres proforikes askisis?
Sas akuo... Smile

_________________
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος MSN Messenger
ATANASHIOSU
Δημοσιεύθηκε: Τρι Σεπ 19, 2006 2:36 pm
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
:: ANiME.oNe :: :: ANiME.oNe ::

Συμμετέχει από: 22 Μάρ 04 Δημοσιεύσεις: 723 Τόπος: Σαππόρο Τώρα Βλέπω: Την οθόνη του υπολογιστή μου.
Δε θυμάμαι τι βιβλία έκανα εγώ. Τα είχε φέρει η δασκάλα από Ιαπωνία και ήταν μόνο στα Ιαπωνικά.

Βασικά τι θέλω από ένα βιβλίο. (Ζητώ πολλά)

1. Θέλω να έχει σημάδια τονισμού. (Στα Ιαπωνικά υπάρχει διαφορά τους τόνους, δηλαδή χαμηλοί και υψηλοί)
2. Θέλω να υπάρχει ανάλυση των ιδεογραμμάτων. Με άλλα λόγια θέλω να μου κάνει σωστή και πλήρη ανάλυση. (Ριζικό, αριθμό γραμμών, και αν είναι δυνατό ΟΛΕΣ τις παραλλαγές.) Κινεζική προφορά ιδεογράμματος.
3. Θέλω ετυμολογία των λέξεων (από αρχαία) καθώς και τα ιδεογράμματα των λέξεων που γράφονται με κατακάνα, όταν υπάρχουν.
4. Θέλω να έχει πίνακες με τα αριθμητικά.
5. Θέλω να έχει πολλές εικόνες και διαγράμματα. Σύνδεση λέξεων και εικόνας.
6. Θέλω να περιέχει διάφορα επίπεδα ομιλίας. Από αργκό μέχρι υπερ-εκλεπτισμένη γλώσσα.
7. Αν είναι δυνατό να έχει και μετάφραση στα ελληνικά καλά θα ήταν.
8. Θέλω να έχει τις τυποποιημένες εκφράσεις μαζεμένες, για εύκολη απομνημόνευση.
9. Θέλω να έχει παράγωγα λέξεων. Δηλαδή πώς υπάρχει ως ρήμα, ως επίθετο, ως ουσιαστικό κτλ.
10. Θέλω να έχει χωρισμένες τις λέξεις σε λίστες ανάλογα με το τι μέρος του λόγου είναι η κάθε λέξη. (Πχ. τα ρήματα μαζί, τα ουσιαστικά μαζί κτλ)
Για τα ρήματα χωρισμό σε μεταβατικά και αμετάβατα. Λίστα με όλες τις ηχομιμητικές λέξεις.
11. Λίστα με τις λέξεις του ευγενικού λόγου.
12. Αν είναι δυνατό να υπάρχουν και χειρόγραφα αποσπάσματα.
13. Ίσως θα ήταν καλή ιδέα να έχει τις λέξεις χωριστά και όχι κολλημένα σαν τρένο.
14. Πλήρη ανάλυση των μορίων.
15. Λίστα με όλες τα αποφθεύγματα, ρητά κτλ.
16. Τα γράμματα τα είναι μεγάλα και ευανάγνωστα.
17. Πάντα προφορά των ιδεογραμμάτων. Ιδεογράμματα από το πρώτο μάθημα.
18. Τις λέξεις με κατακάνα να συνοδεύει και η αρχική μορφή της λέξης.
19. Λίστα με τα φαγητά, τα συστατικά τους και πως να τα φτιάξουμε.
20. Λίστα με τις πιο χτυπητές πολιτιστικές διαφορές.
21. Να έχει και μια εισαγωγή για τα αρχαία Ιαπωνικά και την ιστορία της γλώσσας.
22. Συντακτικό. Πίνακα με τα ρήματα που έχουν κοινή σύνταξη. (Κυρίως σχετικά με τη σύνδεση με μόρια)

Αυτά για την ώρα.

_________________
ΤΑΠΑΝΤΑΡΕΙ
諸行無常
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα MSN Messenger
Dm_Skouliki
Δημοσιεύθηκε: Τρι Σεπ 19, 2006 4:41 pm
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
:: oBSeRVeR :: :: oBSeRVeR ::

Συμμετέχει από: 15 Ιαν 05 Δημοσιεύσεις: 77 Τόπος: Πειραιάς Τώρα Βλέπω: Akihabara@Deep
LoLoL
An ypirxe tetoio vivlio.......

tespa...Ta prwta vivlia moy htan ta e3hs..
Japanese for Busy People
A dictionary of basic Japanese Grammar
Epishs xrhsimopoihsa(kai xrhsimopoiw) ta le3ika poy ekdidontai apo tis ekdoseis Kastaniwth.
Epishs arketa xrhsimo sthn arxh gia na katalaveis en merh thn polyplokothta ths glwssas sthn diamorfwsh twn protasewn einai to A Dictionary of basic Japanese Sentence patterns.

_________________
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος MSN Messenger
shihou-chan
Δημοσιεύθηκε: Τετ Σεπ 20, 2006 10:33 am
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
:: ANiME.CoLLeCToR :: :: ANiME.CoLLeCToR ::

Συμμετέχει από: 13 Δεκ 05 Δημοσιεύσεις: 651 Τόπος: Atene Τώρα Βλέπω: Excell Saga, Dragon Zakura etc
Ta lexika ton ekdoseon Kastanioti prosopika den ta protino giati ehun arketes atelies, dinun tis perissoteres fores "xera" tin lexi k tin metafrasi tis horis na ehi paradigmata k polles fores se berdevi gia to pos prepi telika na hrisimopiis tin sigekrimeni lexi k se pies peristasis.
Tha protina tis iaponezikes eteries opos Bojinsha k.a. kathos na rotisete tis kathigitries sas gia kala lexika oste na ta paragilete apo exo.
To Japanese for Busy People su fenete ikanopiitiko vivlio?Se kalipte?

Ata-san, mipos ta vivlia afta itan, ta 新文化初級日本語1 k to 楽しく読もう1?
An thimithis pes mas!Isos voithisi na dume k ti alli vivliografia hrisimopiite edo stin Ellada!

_________________
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος MSN Messenger
ATANASHIOSU
Δημοσιεύθηκε: Τετ Σεπ 20, 2006 1:16 pm
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
:: ANiME.oNe :: :: ANiME.oNe ::

Συμμετέχει από: 22 Μάρ 04 Δημοσιεύσεις: 723 Τόπος: Σαππόρο Τώρα Βλέπω: Την οθόνη του υπολογιστή μου.
@ shihou-chan

Για τα λεξικά Καστανιώτη δεν έχω και την καλύτερη άποψη

Το μόνο καλό που έχουν είναι το ότι περιλαμβάνουν μερικές λέξεις από την ελληνική κουλτούρα. Σίγουρα καλύτερα από το τίποτα, αλλά αν υπάρχει γνώση της αγγλικής θα προτιμούσα κάποιο καλό ηλεκτρονικό λεξικό. (Έχω 3 προς το παρόν Laughing )

Τώρα σχετικά με το βιβλίο που έκανα κατά πάσα πιθανότητα πρέπει να είναι το 新文化初級日本語. (Αποτέλεσμα δια της ατόπου απαγωγής) Νομίζω πως πρέπει να έχω κάνει κάποια πιο παλιά έκδοση. Είχε έξτρα βιβλίο για ασκήσεις και έξτρα βιβλίο με ιδεογράμματα. Επίσης είχε κασσέτα με τα κείμενα. Πάντως το 楽しく読もう σίγουρα ΔΕΝ το έκανα. Αυτό που θυμάμαι είναι όταν πήγα να εξεταστώ για το πτυχίο Αθήνα ΜΟΝΟ εγώ έκανα αυτό το βιβλίο Laughing

ΥΓ: Με για το καινούριο avatar και sign. Αν και να σου πω την αλήθεια, προτιμούσα τα προηγούμενα που ήταν πιο ανέμελα. Τα σχολικά ρούχα με αγχώνουν!! Laughing

_________________
ΤΑΠΑΝΤΑΡΕΙ
諸行無常
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα MSN Messenger
Ayanami_Rei_Gr
Δημοσιεύθηκε: Πεμ Σεπ 28, 2006 2:00 am
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
:: PoSSeSeD.SeRiouSLy :: :: PoSSeSeD.SeRiouSLy ::

Συμμετέχει από: 05 Μάρ 04 Δημοσιεύσεις: 312 Τόπος: Sindos Τώρα Βλέπω: Tutorial gia eukoli e3etastiki
vivlio eee? hmmmm? prepei na tsekaro tous titlous.... an iparxoun akoma giati h kathigitria mou otan mas ta deini den vazei tous titlous..... tora pera apo ta vivlia pou kanoume gia askisis exo kai mia Agia Grafi sta Iaponika, Osoi einai pistoi as to diavaoun, osoi den einai pali na to diavasoun san paramithaki einai.

Y.S. exei Furigana gia eukolo diavazma

Y.Y.S. an thelete dieuthinsi gia tou pou tha tin vrite stilte ena p.m

_________________
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email MSN Messenger
bigbill
Δημοσιεύθηκε: Σαβ Νοέ 29, 2008 1:01 am
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
:: LeaRNeR :: :: LeaRNeR ::

Συμμετέχει από: 26 Αύγ 08 Δημοσιεύσεις: 43 Τόπος: Seoul
Θα ήθελα να κάνω μια ερώτηση (ή να πάρω καμιά συμβουλή καλύτερα ας πούμε) προς αυτούς που ξέρουν (κάπως) την γλώσσα.
Ποια βιβλία χρησιμοποιήσατε για να σας βοηθήσει να μάθετε τη γλώσσα.
Βασικά εγώ ψάχνω για ένα coursebook ή textbook intermediate ή advanced επιπέδου μιας και αυτή τη στιγμή πιστεύω ότι έχω καλύψει όλη τη (βασική) γραμματική και ξέρω και πάνω κάτω γύρω στα 400kanji.
Οποίος μπορεί να προτείνει κάτι επειδή ξεμένω από βιβλία και δεν έχω και κανέναν δάσκαλο. Onegai shimasu.
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
TannoBuchino
Δημοσιεύθηκε: Σαβ Νοέ 29, 2008 1:47 am
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
:: ANiME.LoRD :: :: ANiME.LoRD ::

Συμμετέχει από: 04 Νοέ 06 Δημοσιεύσεις: 4243 Τόπος: テサロニキ
Για 4ο Επίπεδο μας δώσανε τα genki(げんき), τα οποία είναι τα πιο βασικά και αρκετά εύκολα για την εκμάθηση αυτή. ΑΝ σκοπεύεις να μάθεις Ιαπωνικά πάνε ΤΩΡΑ να μάθεις και του χρόνου στις 1η ή 7η Δεκεμβρή θα πας Ζωγράφου στο Ιαπ. Προξενείο να δώσεις εξετάσεις γιαυτό. Εγώ έχω τα genki, το Άγγλο-Ιαπωνικό λεξικό και το book for teachers, όπου είχε μέσα παραπάνω kanji για εκμάθηση(ευτυχώς το ζήτησα από την δασκάλα μου να με βοηθήσει στην μετάφραση, ώστε να τα μάθω).

Αυτά από μένα.

Όσο για το 3ο επίπεδο νομίζω είναι τα προχωρημένα genki(Genki = ενέργεια και στα kanji είναι 元気).

_________________
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
bigbill
Δημοσιεύθηκε: Σαβ Νοέ 29, 2008 12:40 pm
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
:: LeaRNeR :: :: LeaRNeR ::

Συμμετέχει από: 26 Αύγ 08 Δημοσιεύσεις: 43 Τόπος: Seoul
Ευχαριστώ,αλλά το 3ο επίπεδο πιστεύω οτί το κατέχω (θα δώσω φέτος, μου φαίνετε εύκολο για μένα) και ψάχνω κάτι για πιο προχωπημένο από αυτό. Τα genki 1 και 2 τα έδω βρει στο internet και τα έχω διαβάζει όπως και το colloquial japanese. Για 2ου επιπέδου υπάρχει τίποτα;
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
TannoBuchino
Δημοσιεύθηκε: Σαβ Νοέ 29, 2008 2:08 pm
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
:: ANiME.LoRD :: :: ANiME.LoRD ::

Συμμετέχει από: 04 Νοέ 06 Δημοσιεύσεις: 4243 Τόπος: テサロニキ
Για 2ο Kyuu δεν ξέρω...Ρώτα καλύτερα τον Atanasiosu...

_________________
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
Sutera wo aishiteru
Δημοσιεύθηκε: Τρι Σεπ 08, 2009 12:20 pm
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
:: FeaRLeSS :: :: FeaRLeSS ::

Συμμετέχει από: 18 Οκτ 07 Δημοσιεύσεις: 244 Τόπος: 19ο σύννεφο δεξιά... Τώρα Βλέπω: Να καταπατούν το περιβάλλον ασύστολα...
Βρε παιδιά, τελικά τι να πάρουμε για αρχή;
Πως μεταφράζεται αυτό το 新文化初級日本語 ;
Μήπως "Elementary Japanese new culture";

Για να ξεκινήσουμε γραμματική τι μας προτείνετε;
Κάνει αυτό; Confused
Πείτε μας συγγραφέας και εκδότη.

_________________
Η ψυχή είναι μόνο αυτή που μετράει πραγματικά...


Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
bigbill
Δημοσιεύθηκε: Πεμ Σεπ 10, 2009 12:08 pm
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
:: LeaRNeR :: :: LeaRNeR ::

Συμμετέχει από: 26 Αύγ 08 Δημοσιεύσεις: 43 Τόπος: Seoul
φίλε, για γραμματική προτείνω αυτό
http://www.guidetojapanese.org/
σε αντίθεση με τα textbooks που σου μαθαίνουν κατευθείαν polite grammar από αυτο site μπορείς να μάθεις και την informal grammar που χρησιμοποιείτε γενικά στην ομιλίες στα jdrama και στα anime.

για textbook (ειδικα για self teaching) πάρε το colloquial japanese και θα είσαι καλυμένος πιστευώ.
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
Sutera wo aishiteru
Δημοσιεύθηκε: Τρι Σεπ 15, 2009 11:56 am
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
:: FeaRLeSS :: :: FeaRLeSS ::

Συμμετέχει από: 18 Οκτ 07 Δημοσιεύσεις: 244 Τόπος: 19ο σύννεφο δεξιά... Τώρα Βλέπω: Να καταπατούν το περιβάλλον ασύστολα...
Σε ευχαριστώ πολύ φίλε bigbill!
Το site είναι κορυφή!
Το colloquial japanese δεν το ξέρω. Θα το ψάξω...
Arigato!

_________________
Η ψυχή είναι μόνο αυτή που μετράει πραγματικά...


Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα

Επισκόπηση όλων των Δημοσιεύσεων που έγιναν πριν από:  

Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας
Σελίδα 5 από 5
Μετάβαση στη σελίδα Προηγούμενη  1, 2, 3, 4, 5

Μετάβαση στη:  



Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Δ.Συζήτησης