Το ξέρατε ότι hengen σημαίνει μεταμόρφωση;


Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας

Σελίδα 1 από 1
 AnimePlanet Forums Αρχική σελίδα    Sneak Peaks    Metropolis Preview.....:)




Σας άρεσε αυτή η ταινία?...

Νεϊ
64%
 64%  [ 9 ]
Όϊ
35%
 35%  [ 5 ]

Σύνολο Ψήφων : 14


Dante80
Δημοσιεύθηκε: Τρι Φεβ 14, 2006 8:51 pm
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
::Moderator:: ::Moderator::

Συμμετέχει από: 11 Φεβ 06 Δημοσιεύσεις: 1052 Τόπος: Ima, Sokoni Iru Boku. Τώρα Βλέπω: Bounen no Xamdou
Μια απο τις αγαπημένες μου Anime ταινίες....





Η ανατολή συναντά την δύση....και ο Τezuka τον Fritz Lang...





Οταν ο Rin Taro (Paranoid Agent, Captain Harlock,...)
σκηνοθετεί σε σενάριο του Katsuhiro Otomo (Akira, Cannon Fodder,...)
ένα έργο του Osamu Tezuka (πατέρας όλων των Αnime...)
το αποτέλεσμα μόνο καλό μπορεί να είναι....





O kenichi μαζί με τον θείο του, ντεντέκτιβ Shunsaky Ban φεύγουν απο την Ιαπωνία για να επισκεφτούν την Metropolis,
ψάχνωντας τα ίχνη ενός εγκληματία, του Dr. Laughton...
...χωρίς να το γνωρίζουν πέφτουν μέσα σε μια τεράστια συνωμοσία...μια συνωμοσία για την κατάκτηση όλου του κόσμου...





Σε έναν κόσμο που η εξουσία καμουφλάρεται και η κοινωνία μαζεύει τα κομμάτια της, το μέλλον αφήνεται στα χέρια ενός αινιγματικού κοριτσιού...
...ενός κοριτσιού που...δεν είναι και τόσο κορίτσι...





Reviews αυτής της ταινίας μπορείτε να βρείτε εδώ...
http://www.animenewsnetwork.com/reviews/display.php?id=41
http://www.animecritic.com/metropolis/anr-metropolis.html





Για όσους θέλουν να βρούν την πολύ καλή αυτή δουλειά του 2001...ρίχτε μια ματιά εδώ...Wink
Για τo τραιλερ της ταινίας....εδώ...





"Every epoch dreams its successor..."

_________________
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα MSN Messenger
Kite
Δημοσιεύθηκε: Τρι Φεβ 14, 2006 9:39 pm
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
:: ANiME.LoRD :: :: ANiME.LoRD ::

Συμμετέχει από: 13 Οκτ 04 Δημοσιεύσεις: 2625 Τόπος: Θεσσαλονικη Τώρα Βλέπω: Echhi anime
Το Metropolis ηταν ενα απο τα πρωτα manga που γραφτικαν ποτε, απο τον πατερα των manga Osamu Tezuka.


Οι διμιουργοι που προανεφερε ο dante εκαναν την ταινια για να τον τημισουν. Γι'αυτο ληπον τον λογο εκαναν μια υπερσυνγρονη ταινια χρησιμοποιοντας τον παμπαλεο στηλ σχεδιου που χρισιμοποιησε ο πατερας. Ο μονος ηροας της ταινιας που δεν υπαρχει στο manga ειναι ο Rock (αλλοστε φενετε οτι ο συγκεκριμενος χαρακτιρας εχει πιο συγχρονη/cool συμπεριφορα).

_________________

Person1: "Εγώ είμαι Otaku."
Person2: "Κι εγώ είμαι ο Τάκης..."
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
noname
Δημοσιεύθηκε: Τετ Φεβ 15, 2006 12:18 am
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
XD XD XD XD XD

Συμμετέχει από: 31 Μάϊ 04 Δημοσιεύσεις: 2829 Τόπος: Αθήνα - θεσσαλονίκη Τώρα Βλέπω: OMG!!! πώς βρέθηκε αυτό εκει ?
auto htan to prwto anime pou ida xerontas oti anikei sthn katigoria pou legete
"anime"... to ida 2 fores tote mou eixe fanei kalo ... twra mou fenete vareto

Παράθεση:
Ο μονος ηροας της ταινιας που δεν υπαρχει στο manga ειναι ο Rock (αλλοστε φενετε οτι ο συγκεκριμενος χαρακτιρας εχει πιο συγχρονη/cool συμπεριφορα).
vasika o Rock htan o monos xaraktiras pou mou arese ... genika den mou aresei to palio stil akoma kai an afto einai epitideumeno ...
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα MSN Messenger
Garrett
Δημοσιεύθηκε: Τετ Φεβ 15, 2006 1:59 am
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
:: PoSSeSeD.SeRiouSLy :: :: PoSSeSeD.SeRiouSLy ::

Συμμετέχει από: 19 Δεκ 03 Δημοσιεύσεις: 337 Τόπος: Μy little fantasy world
Το Metropolis ειναι μια απο τις καλυτερες ταινιες anime of all time κατα την γνωμη μου..
Μου αρεσε παρα πολυ το παντρεμα του παλιου με το νεο,το παλιο στυλ σχεδιασμου στους χαρακτηρες και τον επιβλητικο σχεδιασμο στην πολη και τα πολυ ομορφα 3D που εδεναν πολυ ωραια με τους δισδιαστατους χαρακτηρες.
Μου αρεσαν οι χαρακτηρες,αν και γενικοτερα μου αρεσε το ολιγον μελανχολικο κλιμα της ταινιας ,το σεναριο της ταινιας ηταν επισης πολυ καλο.
Τελος η ταινια ειχε μερικες πολυ καλες και αξιομνημονευτες σκηνες οπως την σκηνη με την κοπελα και το περιστερι στην στεγη του σπιτιου ,ή οι σκηνες στο τελος της ταινιας στον πυργο της Μετροπολης.

_________________
Like my old grand daddy used to say, "The less a man makes declarative statements, the less apt he is to look foolish in retrospect"
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email MSN Messenger
Vetus
Δημοσιεύθηκε: Σαβ Απρ 08, 2006 2:24 am
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
::Moderator::
::Black Winged Angel::
::Moderator::<br>::Black Winged Angel::

Συμμετέχει από: 04 Μάϊ 04 Δημοσιεύσεις: 5127
noname έγραψε:
auto htan to prwto anime pou ida xerontas oti anikei sthn katigoria pou legete "anime"...

Kι εγώ το ίδιο. Ήταν τότε που η Videosonic είχε φέρει τότε και την ταινία Cowboy Bebop. Kαι τις 2 ταινίες, πέραν το ότι είχαν μια αρκετά καλή προώθηση στα έντυπα media, ήταν στα ράφια με τις κανονικές ταινίες, μιας και τότε δεν είχε φέρει ακόμα η Silver Star Media anime στην Ελλάδα ώστε να δημιουργεί το ράφι με τα ενήλικα cartoon. Τότε είχα τελειώσει το λύκειο. Μερικούς μήνες αργότερα που έβαλα net (λόγω σχολής) έπαθα το πολιτισμικό σοκ ανακαλύπτοντας κι άλλες πολλές anime σειρές πέρα από το Dragonball και το Pokemon.

Απλά, από τις καλύτερες ταινίες που 'χω δει.
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
utsutsu
Δημοσιεύθηκε: Τετ Απρ 12, 2006 11:32 am
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
:: ANiME.LoRD :: :: ANiME.LoRD ::

Συμμετέχει από: 29 Φεβ 04 Δημοσιεύσεις: 1762 Τόπος: Αθήνα
k emena mou aresi poli auto to anime k to iha pari original. an k thimame pos oi pio pola member edo den to theoroun kalo. file dante xehases na pis to poli oreo mosiko jazz pantrema me to anime Wink

_________________
https://soundcloud.com/pressure-spirals/tracks
https://www.pressure-spirals.club/
http://pressuridion.blogspot.com/

Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
Salverion
Δημοσιεύθηκε: Τετ Απρ 12, 2006 10:17 pm
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
:: ANiME.DeViL :: :: ANiME.DeViL ::

Συμμετέχει από: 16 Νοέ 04 Δημοσιεύσεις: 1338 Τόπος: Ξεσσαλονίκη Τώρα Βλέπω: μια homming μύγα να έρχεται κατά πάνω μου...
xwris pareksigisi egw mporei auto to anime na min girnousa na to koitaksw logw sxediwn... den kserw mou fainetai polu kapws... alla sunexws akouw kales kritikes kai eimai periergos na to dw... exei vgei se dvd se kana video club?

_________________

Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα MSN Messenger
Dante80
Δημοσιεύθηκε: Πεμ Απρ 13, 2006 4:38 am
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
::Moderator:: ::Moderator::

Συμμετέχει από: 11 Φεβ 06 Δημοσιεύσεις: 1052 Τόπος: Ima, Sokoni Iru Boku. Τώρα Βλέπω: Bounen no Xamdou
Salverion έγραψε:
xwris pareksigisi egw mporei auto to anime na min girnousa na to koitaksw logw sxediwn... den kserw mou fainetai polu kapws... alla sunexws akouw kales kritikes kai eimai periergos na to dw... exei vgei se dvd se kana video club?

Ναι είναι αρκετά γνωστό στην χώρα μας...νοικιάσε το, δες το και βγάλε άποψη... Wink
Πράγματι utsutsu η μουσική ήταν απο τα highlights της ταινίας...

_________________
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα MSN Messenger
roriconfan
Δημοσιεύθηκε: Τετ Φεβ 11, 2009 1:11 pm
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
:: HooKeD :: :: HooKeD ::

Συμμετέχει από: 02 Μάρ 08 Δημοσιεύσεις: 134 Τόπος: Κύμινα Θεσσαλονίκης
Μπα, μόνο για συναισθηματικούς λόγους το βλέπεις. Πλοκή και σενάριο ήταν όσο τι μαπέ. Ταινία ήταν άλλωστε, τι να προλάβουνε να δείξουνε;
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email

Επισκόπηση όλων των Δημοσιεύσεων που έγιναν πριν από:  

Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας
Σελίδα 1 από 1

Μετάβαση στη:  



Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Δ.Συζήτησης