Το ξέρατε ότι itsumo σημαίνει πάντα;


Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας

Μετάβαση στη σελίδα Προηγούμενη  1, 2, 3, 4, 5  Επόμενη
Σελίδα 4 από 5
 AnimePlanet Forums Αρχική σελίδα    Manga Συζητήσεις    γιατι οσοι ειναι ασχετοι σνομπαρουν τα anime και τα manga
neo
Δημοσιεύθηκε: Τετ Απρ 19, 2006 7:45 pm
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
:: HooKeD :: :: HooKeD ::

Συμμετέχει από: 12 Ιαν 06 Δημοσιεύσεις: 116 Τόπος: λαμια-αθηνα Τώρα Βλέπω: ξανα death note,hellsing ultimate
Πως να παιξω tekken ρε moboros αφου ειχα κολλησει στον sollaris.Tωρα θελω να παω και στο κεντρικο καταστημα να παρω οτι εχει απο kenshin
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος MSN Messenger
AtErMoNo
Δημοσιεύθηκε: Τετ Απρ 19, 2006 10:05 pm
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
:: ANiME.CRaZy :: :: ANiME.CRaZy ::

Συμμετέχει από: 08 Μάρ 05 Δημοσιεύσεις: 540 Τόπος: Λάρισα Τώρα Βλέπω: Noein
Και δεν φτάνουν οι «σνομπιστές», αλλά έρχονται και οι Έλληνες «κομίστες (δημιουργοί κόμικς)» και αρχίζουν να εκφράζουν φόβους ότι δήθεν η Ελλάδα αρχίζει να κατακλύζεται από manga και anime και δεν πάει άλλο η κατάσταση και ότι κύριοι υπαίτιοι είναι το Solaris και η Anubis και εμείς δεν θα έχουμε στον ήλιο μοίρα και και και…

Τουλάχιστον αυτά υποστηρίζει με έμμεσο – άμεσο τρόπο μέσα από ένα φανταστικό διήγημα κάποιος «κομίστας» (ξεχνώ το όνομά του) που δημοσιεύεται στο τελευταίο τεύχος του «9».

Η υπόθεση θέλει τον γράφοντα να εγκαταλείπει την Γαλλία για να έρθει στην Ελλάδα μετά από συστάσεις πως τα Εξάρχεια είναι η πρωτεύουσα των κόμικς και τέτοια. Βρίσκει σπίτι κοντά στο Solaris και ένα πρωί που ανοίγει την τηλεόραση αγανακτεί λέει γιατί βλέπει anime και μόνο anime και πως όταν μετά σερφάρει στο net για να βρει πληροφορίες για κόμικς στην Ελλάδα πέφτει συνεχώς πάνω σε έναν «Θεό με κεφάλι ζώου και σώμα ανθρώπου θαρρώ Οσίρις πως τον λένε» και πως όλα τα περίπτερα και οι εκθέσεις είναι γεμάτες manga και μετά (άκου να δεις!) ξεσπά πόλεμος στην Αθήνα με θύματα τους Έλληνες κομίστες και κακούς «μικρά γλυκά και αθώα κοριτσάκια με μεγάλα μάτια και μικρό στόμα τα οποία πετούνε λέιζερ από τα μάτια και έχουν σαν βάση τους το… Solaris!!!! (μιλά για anime shoujo για όσους δεν…)

Τέλος πάντων, στο φινάλε αφού συναντιόνται όλοι τους οι καλοί και αγωνιστές ερασιτέχνες κομίστες νικούν τα anime πετώντας τους σαΐτες φτιαγμένες με τα χαρτιά που γράφανε τις πρωτότυπες ιστορίες τους. Κάπως έτσι είναι λοιπόν η ιστορία.

Μα γιατί αυτός ο διαχωρισμός στρατοπέδων; Anime εναντίον τι; Εναντίον δημιουργών που αν τυχών και το κόμικ δεν έχει χαρακτήρες μέθυσους, λέσια, πανκιά, ταλαίπωρους από τη ζωή, και γενικά καμμένους έφηβους δεν θέλουν ούτε να το βλέπουν; Τι να πώ; Για μένα είναι άξιοι της μοίρας τους όσοι θεωρούνε τον εαυτό τους σε ένα «άλλο πιο κουλτουριάρικο και αγνό στρατόπεδο» και πραγματικά σε αυτούς εύχομαι το παραπάνω σενάριο να γίνει πραγματικότητα. Υπόψην ότι η γνώμη μου ισχύει και για όσους λένε το ίδιο και για τα anime. Ότι δηλαδή «ο αντίχριστος ζει εκτός Ιαπωνίας». Βλέπουμε και κρίνουμε. Εγώ είδα και έκρινα (πολύ νωρίς είναι η αλήθεια) πως ΓΟΥΣΤΑΡΩ JAPAN!!! Τι θα πει «δεν θέλω υπεργλυκά κοριτσάκια με μεγάλα μάτια και τρελά κουρέματα». Αυτό το λέει για επιχείρημα δηλαδή; Βρε άντε λέμε!

Τι να πω; Δεν σκάω και καθόλου. Κουνάω το κεφάλι πέρα δώθε κάνοντας «τσκ τσκ τσκ!» και βγαίνω αμέσως για ξύδια με την ευχάριστη σκέψη ότι από αύριο θα γουστάρω με Samurai Champloo! Right on!

_________________

"...Too much love will kill you..."
"...Αν μου δείξεις υπερβολική αγάπη θα σε κερατώσω..."
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα MSN Messenger
MoBoRoS
Δημοσιεύθηκε: Πεμ Απρ 20, 2006 12:35 am
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
::Moderator:: ::Moderator::

Συμμετέχει από: 28 Μάρ 05 Δημοσιεύσεις: 602 Τόπος: Athens
AYTO EINAI MAAAAAAAAAAAN!!!

to teleytaio "distoixo" tou logydrioy sou ta spaei olaaaaaaaaaaaaaaaa!!!\m/


Rock On Dude! Rock On Dude! Rock On Dude! Rock On Dude!
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email MSN Messenger
Darcia
Δημοσιεύθηκε: Πεμ Απρ 20, 2006 7:06 pm
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
:: ANiME.oNe :: :: ANiME.oNe ::

Συμμετέχει από: 10 Ιούν 05 Δημοσιεύσεις: 782 Τόπος: Θεσσαλονίκη, μεγάλη φραπεδομάνα Τώρα Βλέπω: την τύφλα μου
και εγώ που νόμιζα πως οι Ελληνες δημιουργοί κόμικς ανησυχούσαν για τα αμερικάνικα κόμικς εκπλήσσομαι με το παραπάνω άρθρο. Απο την περιγραφή φαντάζομαι θα εννοούσε τις σαβούρες που έτσι κι αλλιώς υπάρχουν παντού. Τα καλά κόμικς φαίνονται και διαβάζονται (ιδίως τα shoujo)

Θα θελα να διαβασω αυτη την ιστορία πάντως. Το ότι απεικονίζει χαρακτηρες μανγκα σημαίνει ότι ο δημιουργός έχει διαβασει αρκετα απο την Ιαπωνια οπότε με σατυρικο τροπο προσπαθει να πει τη γνωμη του.
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
noname
Δημοσιεύθηκε: Πεμ Απρ 20, 2006 7:43 pm
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
XD XD XD XD XD

Συμμετέχει από: 31 Μάϊ 04 Δημοσιεύσεις: 2829 Τόπος: Αθήνα - θεσσαλονίκη Τώρα Βλέπω: OMG!!! πώς βρέθηκε αυτό εκει ?
Παράθεση:
Και δεν φτάνουν οι «σνομπιστές», αλλά έρχονται και οι Έλληνες «κομίστες (δημιουργοί κόμικς)» και αρχίζουν να εκφράζουν φόβους ότι δήθεν η Ελλάδα αρχίζει να κατακλύζεται από manga και anime και δεν πάει άλλο η κατάσταση και ότι κύριοι υπαίτιοι είναι το Solaris και η Anubis και εμείς δεν θα έχουμε στον ήλιο μοίρα και και και…
... kai as min exoun ston hlio mira ...NA PAN NA PSOFISOUN pou den mporoun na ftiaxoun comix pou na exei
kalo sxedio kai senario mazi ... oi perisoteroi apla anaparagoun thn mizeria tous sta comix tous ...

Παράθεση:
Η υπόθεση θέλει τον γράφοντα να εγκαταλείπει την Γαλλία για να έρθει στην Ελλάδα μετά από συστάσεις πως τα Εξάρχεια είναι η πρωτεύουσα των κόμικς και τέτοια.
... to gegonos oti anaferei thn galia leei pola gia
to pws skeftete o tipws !! // sthn galia anisixoun gia ta manga - anime kai thn exaplosh tous ... kirios giti theloun na proothisoun ta dika tous comix ... ...
tespa .... osa den ta ftanei h alepou Razz

_________________
Not everything that can be counted counts, and not everything that counts can be counted.
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα MSN Messenger
AtErMoNo
Δημοσιεύθηκε: Πεμ Απρ 20, 2006 8:13 pm
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
:: ANiME.CRaZy :: :: ANiME.CRaZy ::

Συμμετέχει από: 08 Μάρ 05 Δημοσιεύσεις: 540 Τόπος: Λάρισα Τώρα Βλέπω: Noein
noname έγραψε:
... oi perisoteroi apla anaparagoun thn mizeria tous sta comix tous ...osa den ta ftanei h alepou Razz


Πολύ σωστή κουβέντα! Και δεν έχω πρόβλημα με τη μιζέρια, αλλά ΜΟΝΟ μιζέρια... Ε, κάτσε ρε φίλε, έτσι περιμένεις να "αφυπνήσεις" την εφηβία ή ξέρω γω τι άλλο θες;... Μπααα ο Μπάμπης.

_________________

"...Too much love will kill you..."
"...Αν μου δείξεις υπερβολική αγάπη θα σε κερατώσω..."
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα MSN Messenger
Tristessa_326
Δημοσιεύθηκε: Τρι Απρ 25, 2006 8:14 pm
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
::Moderator::
:: LoL-i::
::Moderator::<br>:: LoL-i::

Συμμετέχει από: 03 Ιούν 05 Δημοσιεύσεις: 1357 Τόπος: Θεσσαλονίκη Τώρα Βλέπω: Την anime wishlist μου που όλο μεγαλώνει...
neo έγραψε:
Tωρα θελω να παω και στο κεντρικο καταστημα να παρω οτι εχει απο kenshin


Άσε τίποτα και για μας! (Αχ, θέλω κι εγώ RK tankoubon! Crying or Very sad )

Αλήθεια λες, AtErMoNo; Ε, όχι! Άκου κει "η Ελλάδα αρχίζει να κατακλύζεται από manga και anime"! Αυτό είναι τουλάχιστον αστείο! Πού τον είδαν τον κατακλυσμό;
Κι επιτέλους, ας μην τα ρίχνουν όλα μόνο στο καταναλωτικό κοινό! Συνήθως το πρόβλημα ξεκινά από αλλού...
Εμένα γενικά μου αρέσει η 9η τέχνη είτε προέρχεται από ΗΠΑ ή Γαλλία ή Ιαπωνία (εντάξει, έχω και τις αδυναμίες μου! Laughing ). Αλλά όχι κι έτσι! "Οι καημένοι οι Έλληνες κομίστες που αντιμετωπίζουν τα μύρια όσα". Έλεος!
Στο κάτω-κάτω, απ' όπου και να είναι το comic, αν είναι προσεγμένο, δε θα περάσει απαρατήρητο. Τουλάχιστον για όσους ξέρουν να το εκτιμούν...

_________________


JaME Ελλάδα :: JMusic.gr :: my LJ :: my last.fm
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος MSN Messenger
neo
Δημοσιεύθηκε: Τρι Απρ 25, 2006 9:59 pm
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
:: HooKeD :: :: HooKeD ::

Συμμετέχει από: 12 Ιαν 06 Δημοσιεύσεις: 116 Τόπος: λαμια-αθηνα Τώρα Βλέπω: ξανα death note,hellsing ultimate
Πρωτον χρονια πολλα σε ολους.Δευτερον ποτε προφτασαν και εγιναν τοσο συνταρακτικα πραγματα.Τωρα που ημουν εκτος Αθηνων εγιναν ολα?Παντως το παλικαρι που εγραψε την ιστορια πρεπει να ειναι πολυ γειααααααααααααα σου.Ομως οφειλω να ομολογησω οτι εχει πολυ φαντασια ακου η Ελλαδα κατακλυσμενη απο τα anime τη στιγμη που σχεδον ολοι τα θεωρουν παιδιαστικα και δεν ασχολειται κανεις μαζι τους.Στην Ελλαδα θα καταλαβουμε κατακλυσμο μονο οταν κυκλοφορησει κανα shonen jump
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος MSN Messenger
neo
Δημοσιεύθηκε: Παρ Μάϊ 05, 2006 10:00 pm
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
:: HooKeD :: :: HooKeD ::

Συμμετέχει από: 12 Ιαν 06 Δημοσιεύσεις: 116 Τόπος: λαμια-αθηνα Τώρα Βλέπω: ξανα death note,hellsing ultimate
Ρε παιδια ψαχνω να βρω cd με μουσικη απο kenshin ξερει κανεις που μπορω να το βρω?
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος MSN Messenger
Tristessa_326
Δημοσιεύθηκε: Παρ Μάϊ 19, 2006 10:52 am
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
::Moderator::
:: LoL-i::
::Moderator::<br>:: LoL-i::

Συμμετέχει από: 03 Ιούν 05 Δημοσιεύσεις: 1357 Τόπος: Θεσσαλονίκη Τώρα Βλέπω: Την anime wishlist μου που όλο μεγαλώνει...
Θα σε παραπέμψω σ' ένα άλλο topic εδώ στο forum.
http://www.animeplanet.gr/forum/viewtopic.php?p=45533#45533
(για να μη βγαίνουμε και οff-topic! Smile )

_________________


JaME Ελλάδα :: JMusic.gr :: my LJ :: my last.fm
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος MSN Messenger
Fonikos_goku
Δημοσιεύθηκε: Σαβ Μάϊ 20, 2006 11:03 am
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
:: oBSeRVeR :: :: oBSeRVeR ::

Συμμετέχει από: 20 Ιαν 04 Δημοσιεύσεις: 51 Τόπος: serres Τώρα Βλέπω: live action
neo έγραψε:
Απο μικρος θυμαμαι εβλεπα στο junior ολα τα anime που εβαζε αλλα τωρα τελευταια εχω αρχισει να το ψαχνω περισσοτερο το θεμα.Δυστυχως μολις μαθευτηκε στο σχολειο πως ασχολουμαι με τα ιαπωνικα κινουμενα σχεδια αρχισε το δουλεμα του στυλ <<καλα τσοντες καθεσαι και βλεπεις>>ή<<ποτε θα σταματησεις να βλεπεις μικι μαους μεγαλωσες πια>>.Προσωπικα και πιστευω πως θα βρω αρκετους συμφωνους τα anime ειναι κατα πολυ ανωτερα απο πολες κινηματογραφικες παραγωγες.Και οταν πας να τους εξηγησεις για τα anime σου λενε σιγα μην κατσω να ασχοληθω με τις βλακειες.Δεν αντεχω αλλο αυτην την κατασταση την επομενη φορα δεν ξερω πως θα αντιδρασω πραγματικα εχω ερθει στα ορια μου
[/code]

POOO afto me Ta miki maous kai mena mou to lene kai me tsatizoun
alla koita pos exei i katastasi sto diko mou sxoleio
me koroidevan arketoi ... alla emena sta paparia mou
mexri pou edosa anime se ENAN
apo tote to miso sxoleio pernei anime apo mena
kai oloi me exoun san master tous
etc etc \m/

_________________

promoted to observer
lol
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Phantom Duck
Δημοσιεύθηκε: Σαβ Μάϊ 20, 2006 12:33 pm
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
:: ANiME.PoWeR :: :: ANiME.PoWeR ::

Συμμετέχει από: 16 Μάρ 06 Δημοσιεύσεις: 1106 Τόπος: Λιμνούπολη Τώρα Βλέπω: , τώρα δεν βλέπω
Και εμένα μου το λένε αυτό για τα μίκυ μάους ορισμένες φορές. Αλλά το θέμα είναι πως ούτε και τα μίκυ μάους είναι μόνο για μικρά παιδάκια.

Δεν είναι ανάγκη να πέσεις στο επίπεδό του και να αρχίσετε τους τσακωμούς. Και μόνο η φράση που λέω σε τέτοιους τύπους "Διαβάζω κόμιξ, και βλέπω μίκυ μάους γιατί ΕΤΣΙ ΜΟΥ ΑΡΕΣΕΙ" δεν αφήνει περιθώρια περαιτέρω συζήτησης. Κάνω αυτό που με κάνει να νοιώθω καλυτερα Rolling Eyes
Και όταν πάνε να μου κάνουν τους έξυπνους εξευτελίζοντας την Disney, τους απαντάω πως αν δεν υπήρχε η Disney αυτήν την στιγμή δεν θα έβλεπαν τους Πειρατές της Καραϊβικής Cool


Αν έχεις επιχειρήματα μπορείς να την πεις στον άλλο χωρίς καν να το καταλάβει. Εγώ δεν κάθομαι να αναλύω τις διαφορές μίκυ μάους-Anime σε ατοιχείωτα άτομα, τα οποία δεν τα ενδιαφέρει καν το θέμα. Απλά έχω πολλές απαντήσεις, στις οποίες δεν οποίες δεν μπορεί να αντιπαρατεθεί ο άλλος αν δεν έχει και αυτός επιχειρήματα.

_________________

Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα MSN Messenger
neo
Δημοσιεύθηκε: Κυρ Μάϊ 21, 2006 10:33 pm
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
:: HooKeD :: :: HooKeD ::

Συμμετέχει από: 12 Ιαν 06 Δημοσιεύσεις: 116 Τόπος: λαμια-αθηνα Τώρα Βλέπω: ξανα death note,hellsing ultimate
Μακαρι να ηταν και σε μενα οπως στο δικο σου σχολειο ρε goku αλλα δυστυχως κανεις δεν ασχλειται εστω και στο ελαχιστο ολοι ειναι τοσο στενομυαλοι.Και το χειροτερο ειναι πως νομιζουν οτι ξερουν κιολας και αρχιζουν να λενε διαφορα κουλα
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος MSN Messenger
PortgasDAce
Δημοσιεύθηκε: Δευ Μάϊ 29, 2006 4:37 pm
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
:: ANiME.eNGiNe :: :: ANiME.eNGiNe ::

Συμμετέχει από: 21 Απρ 06 Δημοσιεύσεις: 967 Τόπος: Podos Τώρα Βλέπω: One piece(monimo auto)
Ki egw twra teleutaia to epa8a auto pou zwgrafiza se vivlia ki etsi! Opws exeis pei edw mesa ta eixa parei ki egw Evil or Very Mad gia ti evrize to agapimeno mou anime Twisted Evil Twisted Evil Twisted Evil (fadazesai neura egw!!!) Alla meta vrika 4-5 animefuns sto sxoleio Very Happy oi opoioi ir8an kai sto forum(tous proskalesa). Ara twra eimai mia xara Laughing !
Alla me exoun koroidepsei giati pira soujo manga Surprised parolo pou eimai adras (edw stin Rodo den exei kai polla manga Sad )

_________________


I will make Whitebeard....the King
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
Tristessa_326
Δημοσιεύθηκε: Παρ Ιούν 02, 2006 1:58 pm
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
::Moderator::
:: LoL-i::
::Moderator::<br>:: LoL-i::

Συμμετέχει από: 03 Ιούν 05 Δημοσιεύσεις: 1357 Τόπος: Θεσσαλονίκη Τώρα Βλέπω: Την anime wishlist μου που όλο μεγαλώνει...
Παράθεση:
Alla me exoun koroidepsei giati pira soujo manga parolo pou eimai adras (edw stin Rodo den exei kai polla manga )


Σαχλαμάρες... (Αχ, τα παίρνω όταν ακούω κάτι τέτοια! Twisted Evil )

Και η κατάσταση με τα manga είναι πανελλήνια, μη νομίζεις... Sad
Τι να κάνεις κι εσύ όταν είναι ό,τι πιο κοντινό σε manga κυκλοφορεί στην Ελλάδα; (από τη Γερμανία είναι οι δημιουργοί, αλλά αυτό είναι άλλο θέμα. Τέλος πάντων...)

ΥΓ. Καλωσήρθες (κι εσύ κι οι φίλοι σου!) στο animeplanet.gr! Very Happy

_________________


JaME Ελλάδα :: JMusic.gr :: my LJ :: my last.fm
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος MSN Messenger

Επισκόπηση όλων των Δημοσιεύσεων που έγιναν πριν από:  

Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας
Σελίδα 4 από 5
Μετάβαση στη σελίδα Προηγούμενη  1, 2, 3, 4, 5  Επόμενη

Μετάβαση στη:  



Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Δ.Συζήτησης