Το ξέρατε ότι shounen σημαίνει αγόρι;


Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας

Μετάβαση στη σελίδα 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Επόμενη
Σελίδα 1 από 8
 AnimePlanet Forums Αρχική σελίδα    Manga Συζητήσεις    Akasuki: Shojo Manga απο την Anubis
Phantom Duck
Δημοσιεύθηκε: Παρ Μάρ 24, 2006 1:57 pm
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
:: ANiME.PoWeR :: :: ANiME.PoWeR ::

Συμμετέχει από: 16 Μάρ 06 Δημοσιεύσεις: 1106 Τόπος: Λιμνούπολη Τώρα Βλέπω: , τώρα δεν βλέπω
Σήμερα το πρωί αγόρασα από το περίπτερο το πρόσφατο Manga που έβγαλε η Anubis. Η γνώμη μου είναι ότι είναι πολύ προσεγμένο. Αναφέρει και μερικές πληροφορίες γαι τους αμύητους του είδους (Τα manga είναι Γιαπωνίζικα, διαβάζονται από δεξιά προς τα αριστερά κλπ) καθώς και μερικές άλλες πληροφορίες, χρήσιμες για όσους πιάνουν για πρώτη φορά στα χέρια τους Manga.
Το μόνο κακό είναι ότι είναι SHOJO !!!! Twisted Evil Χάθηκε να φέρουν καμμια Shonen σειρα ? Είναι η μόνη και τελευταία φορά που παίρνω Shojo Manga, απλά ήθελα να δω την δουλειά της AnubisComix . Εσάς ποια είναι η γνώμη σας ?


P.S. Να φέρουν το Shonen Jump στην Ελλάδα και τι στον κόσμο Razz
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα MSN Messenger
Tristessa_326
Δημοσιεύθηκε: Παρ Μάρ 24, 2006 2:21 pm
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
::Moderator::
:: LoL-i::
::Moderator::<br>:: LoL-i::

Συμμετέχει από: 03 Ιούν 05 Δημοσιεύσεις: 1357 Τόπος: Θεσσαλονίκη Τώρα Βλέπω: Την anime wishlist μου που όλο μεγαλώνει...
Έβγαλε η Anubis manga; Ζήτωωω!
Σπεύδω να το αγοράσω! Very Happy

Phantom Duck, μην ανησυχείς. Very Happy Εφόσον έγινε το πρώτο βήμα, όπου να'ναι θα φέρουν και shonen. Υπομονή μόνο! Very Happy

Παράθεση:
P.S. Να φέρουν το Shonen Jump στην Ελλάδα και τι στον κόσμο

Μακάρι, μακάρι, μακάρι... Razz

_________________


JaME Ελλάδα :: JMusic.gr :: my LJ :: my last.fm
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος MSN Messenger
Phantom Duck
Δημοσιεύθηκε: Παρ Μάρ 24, 2006 2:41 pm
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
:: ANiME.PoWeR :: :: ANiME.PoWeR ::

Συμμετέχει από: 16 Μάρ 06 Δημοσιεύσεις: 1106 Τόπος: Λιμνούπολη Τώρα Βλέπω: , τώρα δεν βλέπω
Βασικά δεν ξέρω αν έχει κυκλοφορήσει σε όλη την Ελλάδα μέχρι στιηγμής. Όταν ρώτησα τον περιπτερά μου είπε ότι σήμερα το έφεραν. Εγώ τυχαία το είδα επειδή πήγα να αγοράσω το ΚΟΜΙΞ
(Έχει και ιστορία του Μπεν Βερχάγκεν που είχαν καιρό να βάλουν Razz )

Εντάξει, ήξερα ότι περίπου αυτήν την περίοδο θα κυκλοφορήσει επειδή το είχα διαβάσει στο MANGA NO SEKAI.
Τώρα Shounen ή Shoujo το καλό είναι ότι κυκλοφόρησε Μάνγκα στην έρμη την χώρα μας Wink Η τιμή είναι πολύ πιο προσιτή από το MANGA NO SEKAI. 4€ 125 περίπου σελίδες και 3€ για τους συνρομητές. Τέλος πάντων, εγώ όπως προείπα, το αγόρασα από περιέργεια, αλλά και επειδή πρέπει να στηρίζουμε αυτές τις προσπάθειες Very Happy
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα MSN Messenger
Tristessa_326
Δημοσιεύθηκε: Παρ Μάρ 24, 2006 3:07 pm
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
::Moderator::
:: LoL-i::
::Moderator::<br>:: LoL-i::

Συμμετέχει από: 03 Ιούν 05 Δημοσιεύσεις: 1357 Τόπος: Θεσσαλονίκη Τώρα Βλέπω: Την anime wishlist μου που όλο μεγαλώνει...
Παράθεση:
Βασικά δεν ξέρω αν έχει κυκλοφορήσει σε όλη την Ελλάδα μέχρι στιηγμής. Όταν ρώτησα τον περιπτερά μου είπε ότι σήμερα το έφεραν.


Aν μένεις Αθήνα, σημαίνει ότι στην υπόλοιπη Ελλάδα θα κυκλοφορήσει σε ένα μήνα (νομίζω, γιατί αυτή την πολιτική ακολουθεί η Αnubis σχετικά με την κυκλοφορία τευχών)

Παράθεση:
Τώρα Shounen ή Shoujo το καλό είναι ότι κυκλοφόρησε Μάνγκα στην έρμη την χώρα μας


Έτσι ακριβώς. Όπου να 'ναι, θα πάρουν και άλλες σειρές το δρόμο τους για εδώ (το ελπίζω τουλάχιστον! Laughing )

Παράθεση:
Η τιμή είναι πολύ πιο προσιτή από το MANGA NO SEKAI. 4€ 125 περίπου σελίδες και 3€ για τους συνρομητές.


Λογικό κι επόμενο, αφού το Manga No Sekai ήταν αυτοτελής έκδοση. Η τιμή είναι όντως πολύ προσιτή. (Σου' ρχομαι, Akasuki! Laughing )
Μπορείς να δώσεις λεπτομέρειες για το ίδιο το manga (πλοκή κ.λπ.);

(Χμ, κοίτα να δεις που έχω τριψήφιο αριθμό post!)

_________________


JaME Ελλάδα :: JMusic.gr :: my LJ :: my last.fm
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος MSN Messenger
d.neko-angel
Δημοσιεύθηκε: Παρ Μάρ 24, 2006 3:22 pm
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
:: FeaRLeSS :: :: FeaRLeSS ::

Συμμετέχει από: 23 Νοέ 05 Δημοσιεύσεις: 201 Τόπος: Αθήνα Τώρα Βλέπω: Real Drive/Natsume Yuujinchou/Toradora/Kuro Shitsuji/Shikabane Hime/Ippo New Challenger/Ride Back
α!ρε phantom τι μου έκανες! Razz
Σε δευτερόλεπτα βρέθηκα στο περίπτερο.
Οι δικοί μου ακόμα με ψάχνουν Razz Razz

Phantom Duck έγραψε:
P.S. Να φέρουν το Shonen Jump στην Ελλάδα και τι στον κόσμο Razz

κ εγώ μαζί σου Tristessa!!!
ΜΑΚΑΡΙ!! ΜΑΚΑΡΙ!! ΜΑΚΑΡΙ!!!
να το δώ κ αυτό κ μετά κ η συντέλια του κόσμου να'ρθει δεν με νοιάζει Razz Razz Razz



Αλήθεια μίπος ξέρει κανείς αν θα βγεί κ πότε θα βγεί ο 2ος τόμος του WarCraft????
ή αν ξέρετε κανά site για να το κάνω download με σώνετε!! Very Happy


Πάντος η Anubis έχει κάνει πολύ καλή δουλειά μέχρι τώρα κ ελπίζω να συνεχίσει έτσι!!!
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email MSN Messenger
Kain
Δημοσιεύθηκε: Παρ Μάρ 24, 2006 3:54 pm
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
:: ANiME.oNe :: :: ANiME.oNe ::

Συμμετέχει από: 13 Δεκ 03 Δημοσιεύσεις: 709
Anubis για πάντα!
Το είδα σήμερα και θα το αγοράσω όχι μόνο από περιέργεια, αλλά και για συλλεκτικούς λόγους!
Μην ξεχνάμε πως είναι το πρώτο manga που ήρθε στην Ελλάδα ΚΑΙ ΔΙΑΒΑΖΕΤΑΙ ΣΑΝ MANGA!!

PS: Ppl want Shonen Jump!!! (Death Note 'n GANTZ for EVAH!!!)

_________________

"Ο εχθρός που νικάς παραμένει εχθρός σου. Ο εχθρός που πείθεις γίνεται φίλος σου."
Όταν οι αετοί πετούν ψηλά, η κοτσυλιά πονάει!
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Vetus
Δημοσιεύθηκε: Παρ Μάρ 24, 2006 5:31 pm
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
::Moderator::
::Black Winged Angel::
::Moderator::<br>::Black Winged Angel::

Συμμετέχει από: 04 Μάϊ 04 Δημοσιεύσεις: 5127
Ρε παιδιά, έψαξα στο animenewsnetwork και στο animenfo, αλλά δεν βρήκα την παραμικρή πληροφορία. Έψαξα και στο google και μου 'χε link μόνο από το forum της Anubis που συζυτούσαν για το εν λόγω manga. Φαντάζομαι ότι ούτε η μάνα του δεν θα το ξέρει αυτό το manga. Mιας κι είχαν τα λεφτά να μεταφράσουν το WOW, τουλάχιστον να πιάναν στα χέρια τους κανα πιο γνωστό shojo. Όπως το Shirahime-Syo. Η τέλεια εισαγωγή, μιας κι αποτελεί συλλογή 5 αυτοτελών δραματικών ιστοριών δια χειρός Clamp ( http://www.tokyopop.com/dbpage.php?page=product&productid=2266 ). Aλλά δεν βαριέσαι: η προσπάθεια μετράει. Και μάλιστα, σε αυθεντική μορφή manga; Aυτό μάλιστα! Συν τις πληροφορίες για τους αδαείς με τα manga και την ιαπωνική κουλτούρα.

3 ευρώ μόνο, είπατε; Τρέχω κατευθείαν στην Αθήνα να το αγοράσω!!!
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
Kite
Δημοσιεύθηκε: Παρ Μάρ 24, 2006 6:01 pm
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
:: ANiME.LoRD :: :: ANiME.LoRD ::

Συμμετέχει από: 13 Οκτ 04 Δημοσιεύσεις: 2625 Τόπος: Θεσσαλονικη Τώρα Βλέπω: Echhi anime
Tι ειναι το SHOJO Μanga?


Tελος παντον, το συμαντικο ειναι οτι επιτελους η Anubis εφερε ενα "MANGA" manga και οχι σαν τα αλλα τα Amerimanga που εχει εκδοσει μεχρι στιγμης.
Η γνωμη μου ειναι οτι η anubis δεν πρωοθει σωστα τα manga αγοραζοντας οπως φενετε τα φτινοτερα συμβολεα που βρισκει και ο μονος τροπος να καταλαβεις την υπαρξη τους ειναι να τα δεις τυχεα στο ψιλικατζιδικο.

_________________

Person1: "Εγώ είμαι Otaku."
Person2: "Κι εγώ είμαι ο Τάκης..."
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
Phantom Duck
Δημοσιεύθηκε: Παρ Μάρ 24, 2006 6:34 pm
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
:: ANiME.PoWeR :: :: ANiME.PoWeR ::

Συμμετέχει από: 16 Μάρ 06 Δημοσιεύσεις: 1106 Τόπος: Λιμνούπολη Τώρα Βλέπω: , τώρα δεν βλέπω
Όντως και εγώ που έψαξα να βρω πληροφορίες για τις 3 ιστορίες Manga δεν βρήκα τίποτα, αλλά μου φάνηκαν πολύ προσεγμένες, και σαν σενάριο και σαν σχεδιασμό.

Τα Shojo/Shoujo Manga και Anime είναι κοινώς, Manga για κορίτσια, ρομαντικές ιστορίες όπου αναπτύσονται ειδύλια (Σωστα το έγραψα ? ) μεταξύ των χαρακτήρων ή κοριτσιών με μαγικές ικανότητες που προσπαθούν να σώσουν τον κόσμο (Sailormoon Razz ) . Έχουν και αυτά τον χαβαλέ τους, όμως εγώ προτιμάω άλλου είδους Μανγκα Wink
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα MSN Messenger
noname
Δημοσιεύθηκε: Παρ Μάρ 24, 2006 9:08 pm
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
XD XD XD XD XD

Συμμετέχει από: 31 Μάϊ 04 Δημοσιεύσεις: 2829 Τόπος: Αθήνα - θεσσαλονίκη Τώρα Βλέπω: OMG!!! πώς βρέθηκε αυτό εκει ?
Παράθεση:
Αλήθεια μίπος ξέρει κανείς αν θα βγεί κ πότε θα βγεί ο 2ος τόμος του WarCraft????
na mia polu kalh erwtish !!

to oti to kratisan stin original morfh (apo aristera prws ta dexia kai den to allaxan ) leei pola gia ... alla den xerw kata posw tha proselkisei neo kino h anubish me auth thn kinish !


kai giati Shoujo ... damn !! kai agnosto malista !!

tha paw se kana periptero na to agorasw apo periergia ,kai gia silektikous logous !!

_________________
Not everything that can be counted counts, and not everything that counts can be counted.
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα MSN Messenger
Tristessa_326
Δημοσιεύθηκε: Παρ Μάρ 24, 2006 9:28 pm
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
::Moderator::
:: LoL-i::
::Moderator::<br>:: LoL-i::

Συμμετέχει από: 03 Ιούν 05 Δημοσιεύσεις: 1357 Τόπος: Θεσσαλονίκη Τώρα Βλέπω: Την anime wishlist μου που όλο μεγαλώνει...
Χμ, ώστε είναι τόοοοσο γνωστό! Δεν πειράζει, η προσπάθεια μετράει, όπως είπε κι ο Vetus, και το θετικό είναι ότι *επιτέλους* ήρθε κι ένα manga στην Ελλάδα, κι αν πάει καλά, θα έρθουν κι άλλα! Very Happy

Εγώ πάντως δεν έχω πρόβλημα που είναι shoujo...

_________________


JaME Ελλάδα :: JMusic.gr :: my LJ :: my last.fm
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος MSN Messenger
neo
Δημοσιεύθηκε: Παρ Μάρ 24, 2006 9:31 pm
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
:: HooKeD :: :: HooKeD ::

Συμμετέχει από: 12 Ιαν 06 Δημοσιεύσεις: 116 Τόπος: λαμια-αθηνα Τώρα Βλέπω: ξανα death note,hellsing ultimate
βασικα μπορει καποιος να μου πει διαφορα του shoujo απο το shonen
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος MSN Messenger
Tristessa_326
Δημοσιεύθηκε: Παρ Μάρ 24, 2006 9:38 pm
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
::Moderator::
:: LoL-i::
::Moderator::<br>:: LoL-i::

Συμμετέχει από: 03 Ιούν 05 Δημοσιεύσεις: 1357 Τόπος: Θεσσαλονίκη Τώρα Βλέπω: Την anime wishlist μου που όλο μεγαλώνει...
neo έγραψε:
βασικα μπορει καποιος να μου πει διαφορα του shoujo απο το shonen


Shoujo είναι το manga που απευθύνεται κυρίως σε κορίτσια, ενώ το shonen απευθύνεται κυρίως σε αγόρια. Όχι ότι δεν γίνεται ν' αρέσει σ' ένα κορίτσι ένα shonen, και το αντίστροφο! Very Happy

_________________


JaME Ελλάδα :: JMusic.gr :: my LJ :: my last.fm
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος MSN Messenger
Vetus
Δημοσιεύθηκε: Σαβ Μάρ 25, 2006 1:28 am
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
::Moderator::
::Black Winged Angel::
::Moderator::<br>::Black Winged Angel::

Συμμετέχει από: 04 Μάϊ 04 Δημοσιεύσεις: 5127
Phantom Duck έγραψε:
Τα Shojo/Shoujo Manga και Anime είναι κοινώς, Manga για κορίτσια, ρομαντικές ιστορίες όπου αναπτύσονται ειδύλια (Σωστα το έγραψα ? ) μεταξύ των χαρακτήρων ή κοριτσιών με μαγικές ικανότητες που προσπαθούν να σώσουν τον κόσμο (Sailormoon Razz ) . Έχουν και αυτά τον χαβαλέ τους, όμως εγώ προτιμάω άλλου είδους Μανγκα Wink

Ναι, αλλά δεν είναι κι ο απόλυτος κανόνας ότι τα shojo είναι μόνο ρομάντζα και magical girls. Δες για παράδειγμα το X:TV (της Clamp) και το Angel Sanctuary που έχουν τέτοια καφρίλα που δύσκολα θα πιστέψεις ότι επρόκειτο για shojo.
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
utsutsu
Δημοσιεύθηκε: Σαβ Μάρ 25, 2006 1:42 am
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
:: ANiME.LoRD :: :: ANiME.LoRD ::

Συμμετέχει από: 29 Φεβ 04 Δημοσιεύσεις: 1762 Τόπος: Αθήνα
Vetus έγραψε:
Δες για παράδειγμα το X:TV (της Clamp) και το Angel Sanctuary που έχουν τέτοια καφρίλα που δύσκολα θα πιστέψεις ότι επρόκειτο για shojo.


to X:tv ine shojo????? Surprised Surprised Surprised

_________________
https://soundcloud.com/pressure-spirals/tracks
https://www.pressure-spirals.club/
http://pressuridion.blogspot.com/

Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email

Επισκόπηση όλων των Δημοσιεύσεων που έγιναν πριν από:  

Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας
Σελίδα 1 από 8
Μετάβαση στη σελίδα 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Επόμενη

Μετάβαση στη:  



Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Δ.Συζήτησης