Το ξέρατε ότι senshi σημαίνει στρατιώτης, πολεμιστής;


Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας

Μετάβαση στη σελίδα Προηγούμενη  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Επόμενη
Σελίδα 7 από 8
 AnimePlanet Forums Αρχική σελίδα    Manga Συζητήσεις    Akasuki: Shojo Manga απο την Anubis
Belial
Δημοσιεύθηκε: Κυρ Αύγ 20, 2006 5:30 pm
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
:: PoSSeSeD.SeRiouSLy :: :: PoSSeSeD.SeRiouSLy ::

Συμμετέχει από: 26 Μάϊ 04 Δημοσιεύσεις: 327 Τόπος: ΘΕΣ/ΝΙΚΗ
Irine έγραψε:
Ελπίζω η ANUBIS να φέρει σύντομα κι άλλα είδη manga, αρκεί να μην είναι ευρωπαϊκά. Δε νομίζω πως είναι αρκετά δύσκολο και δραχμοβόρο να πάρουν manga από την Ιαπωνία που να μην είναι και τόσο γνωστά.


to idio ellega k'ego, alla op'oti egrapsan, kamia eteria den tous edeine ta dikaimota gia na bgaloun opoio dipote manga sto periodiko tous, epeidi exei mikro koino i ellada kai nomizoun oti den axizei!

_________________


http://www.frogs-n-dogs.blogspot.com
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email MSN Messenger
BlackRose
Δημοσιεύθηκε: Κυρ Αύγ 20, 2006 7:44 pm
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
:: FeaRLeSS :: :: FeaRLeSS ::

Συμμετέχει από: 18 Απρ 06 Δημοσιεύσεις: 217 Τόπος: Athina
To trelo einai pws eipan oti MONO ta koritsia diavazoun manga stin Ellada Laughing Giauto to ekanan shoujo stin arxi,twra tha deixi...
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος MSN Messenger
Phantom Duck
Δημοσιεύθηκε: Κυρ Αύγ 20, 2006 9:14 pm
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
:: ANiME.PoWeR :: :: ANiME.PoWeR ::

Συμμετέχει από: 16 Μάρ 06 Δημοσιεύσεις: 1106 Τόπος: Λιμνούπολη Τώρα Βλέπω: , τώρα δεν βλέπω
Δεν είπαν πως μόνο τα κορίτσια διαβάζουν manga.

Απλά κάπου έγραψαν ότι όλες οι "μόδες και τάσεις" ή κάπως έτσι, γίνονται πιο συχνά αποδεκτές από τα κορίτσια. Δεν ξέρω βέβαια κατά πόσον αυτό ισχύει

_________________

Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα MSN Messenger
Tristessa_326
Δημοσιεύθηκε: Τρι Αύγ 22, 2006 2:00 pm
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
::Moderator::
:: LoL-i::
::Moderator::<br>:: LoL-i::

Συμμετέχει από: 03 Ιούν 05 Δημοσιεύσεις: 1357 Τόπος: Θεσσαλονίκη Τώρα Βλέπω: Την anime wishlist μου που όλο μεγαλώνει...
Irine έγραψε:
Πήρα τον 1ο τόμο του ROBOTECH και τι να πω; Αηδία! Sad Καλύτερα να έβλεπα το anime - αν μπορεί να ονομασθεί έτσι, μετά από όσα του έκαναν οι Αμερικάνοι. Μου θύμιζε αμερικάνικο comic. Mad


Aν έχω καταλάβει καλά, το Robotech είναι αμερικάνικο. Πήραν τρεις σειρές anime, τους άλλαξαν τα φώτα, τις έκαναν μια σούμα και βγήκε το Robotech.

Για περισσότερες πληροφορίες: http://en.wikipedia.org/wiki/Robotech
Αλλά επειδή η έκταση του άρθρου είναι σεβαστή, ας εμπιστευτούμε το aniDB...

anidb.net έγραψε:
all the robotech shit with their responding anime
Robotech the worst sin of US publishers. A cut of 3 totally unrelated series into something totally different to sell their own toys.
Heavy editing was applied (especially to the macross bit) to remove any trace of the original and remove inconsistences between the 3 series.
The episodecount remained as did the basic episodestructure which amde this merge easier. Note that episode 37 of Robotech is completely made up. It is in fact a cut of macross and southern cross scenes to fill the gap between the 2 series.


A, και αν θες in-forum Razz
http://www.animeplanet.gr/forum/viewtopic.php?t=3909&highlight=robotech

_________________


JaME Ελλάδα :: JMusic.gr :: my LJ :: my last.fm
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος MSN Messenger
Belial
Δημοσιεύθηκε: Τετ Αύγ 23, 2006 11:03 pm
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
:: PoSSeSeD.SeRiouSLy :: :: PoSSeSeD.SeRiouSLy ::

Συμμετέχει από: 26 Μάϊ 04 Δημοσιεύσεις: 327 Τόπος: ΘΕΣ/ΝΙΚΗ
pantos pisteuo oti to Akasuki, einai to xiroteto periodiko pou eida fetos, apo grafistiki apopsi!
Ti einai auta ta rose fonta, kai pantou louloudia, les kai einai gia 10 xono koritsakia! Sigoura merikes exoun auti tin ilikia, alla pisteuo oi perissoteroi einai apo 16 kai pano! As poume ta arthra tous, eidika sto 1, de moizoun na to exoun grapsei gia 10xronous, einai pio proxorimena, kai oi istories, apefthinontai se megalutero koino!
elpizo stin sunexia, otan tha bgaloun ena allo periodiko (kai elpizo auti tin fora me alithina manga) na to prosexoun ligo perissotero auto,na min einai me balles kai grasidi apo piso... Wink

_________________


http://www.frogs-n-dogs.blogspot.com
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email MSN Messenger
Tristessa_326
Δημοσιεύθηκε: Πεμ Αύγ 24, 2006 10:38 pm
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
::Moderator::
:: LoL-i::
::Moderator::<br>:: LoL-i::

Συμμετέχει από: 03 Ιούν 05 Δημοσιεύσεις: 1357 Τόπος: Θεσσαλονίκη Τώρα Βλέπω: Την anime wishlist μου που όλο μεγαλώνει...
Βelial, στο Akasuki γενικά έγιναν μερικές μικροαλλαγές προς το "πιο κατάλληλο για παιδιά" τόσο στις ιστορίες (παρατήρησα μερικές στο Y-Square μεταξύ του tankoubon και της έκδοσης του Akasuki) και προφανώς και στο γραφιστικό επίπεδο, λίγο-παραπάνω-ροζ-δε-βλάπτει.

Μένει να δούμε τι έπεται...

_________________


JaME Ελλάδα :: JMusic.gr :: my LJ :: my last.fm
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος MSN Messenger
Irine
Δημοσιεύθηκε: Πεμ Σεπ 21, 2006 10:05 am
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
:: ANiME.oNe :: :: ANiME.oNe ::

Συμμετέχει από: 09 Δεκ 04 Δημοσιεύσεις: 767 Τόπος: Θεσσαλονίκη
Όντως τα εξώφυλλα είναι κάπως... μπλιαχ να το πω; Άντε να δούμε τι θα δούμε στο 6ο και τελευταίο τεύχος; Λέτε η Ντιόν ή όπως τη λένε να μάθει ότι όλη η οικογένειά της είναι κλωνοποιημένη και ότι αυτή ζει σ'έναν κόσμο εικονικής πραγματικότητας, και μετά εμφανίζεται ο Neo; Laughing

_________________
Α:Look up in the sky! Is it a bird? Is it a plane? Is it Superman?
B:No! It's a cat!
A:A cat?
B:Yeah! The Samurai Pizza Cats!
Vodafonη, ΤΙΜαριθμος, COSMOTEλος, πατQτ
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email MSN Messenger
kabez
Δημοσιεύθηκε: Τετ Σεπ 27, 2006 8:48 pm
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
:: ANiME.LoRD :: :: ANiME.LoRD ::

Συμμετέχει από: 12 Νοέ 04 Δημοσιεύσεις: 3238 Τόπος: borderguard
Γιατί βρε, μια χαρά είναι τα εξώφυλλα.Το κακό βρίσκεται μέσα.
Καλά ίσως υπερβάλλω, αλλά δε ξέρω ... αυτό περιοδικό δε μου θυμίζει και πολύ με παραδοσιακό Manga.
Θέλω πιο πολύ σχέδιο μέσα, ΠΙΟ ΠΟΛΥ!

_________________
"Whoever fights monsters should see to it that in the process he does not become a monster.
And when you stare into the abyss the abyss stares back at you"

Friedrich Nietzsche

http://www.animeplanet.gr/425_blue_submarine_no6.html

.



-
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Tristessa_326
Δημοσιεύθηκε: Παρ Σεπ 29, 2006 3:05 pm
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
::Moderator::
:: LoL-i::
::Moderator::<br>:: LoL-i::

Συμμετέχει από: 03 Ιούν 05 Δημοσιεύσεις: 1357 Τόπος: Θεσσαλονίκη Τώρα Βλέπω: Την anime wishlist μου που όλο μεγαλώνει...
Όντως, από τη μία δε θυμίζει παραδοσιακό manga, αλλά από την άλλη, και τι μπορούν να κάνουν; Εκδίδουν το πρώτο περιοδικό manga στην Ελλάδα, δηλαδή 1) δεν έχουν κάποιο παράδειγμα ν' ακολουθήσουν και 2) μιλάμε για Ελλάδα, δεν μπορούν να εκδώσουν κάτι μη παιδικό (ακόμα τουλάχιστον γιατί έχει μαλλιάσει κι αυτωνών η γλώσσα πως δεν είναι όλα για όλους Razz )

Υπομονή και time will tell... *μουσική υπόκρουση Utada Hikaru-Time will tell* Laughing

YΓ. Και όσο για το Dystopia, καλά θα κάνουν ν' αφήσουν ήσυχο το Neo! Razz (huge Matrix addict spotted Embarassed )

_________________


JaME Ελλάδα :: JMusic.gr :: my LJ :: my last.fm
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος MSN Messenger
Irine
Δημοσιεύθηκε: Δευ Οκτ 02, 2006 10:10 am
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
:: ANiME.oNe :: :: ANiME.oNe ::

Συμμετέχει από: 09 Δεκ 04 Δημοσιεύσεις: 767 Τόπος: Θεσσαλονίκη
Κι ένα άλλο κακό που έχει η Ελλάδα είναι ότι, για τέτοιου είδους περιοδικά, εμείς οι άτυχοι μη Αθηναίοι πρέπει να περιμένουμε τουλάχιστον 1 μήνα, ώστε να μάς είναι διαθέσιμα. Ενίοτε δε είτε δε φέρνουν όλα τα τεύχη είτε δε φέρνουν καν το συγκεκριμένο περιοδικό, λόγω μειωμένης έως μηδενικής ζήτησης. Crying or Very sad

_________________
Α:Look up in the sky! Is it a bird? Is it a plane? Is it Superman?
B:No! It's a cat!
A:A cat?
B:Yeah! The Samurai Pizza Cats!
Vodafonη, ΤΙΜαριθμος, COSMOTEλος, πατQτ
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email MSN Messenger
Tristessa_326
Δημοσιεύθηκε: Τετ Οκτ 11, 2006 2:49 pm
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
::Moderator::
:: LoL-i::
::Moderator::<br>:: LoL-i::

Συμμετέχει από: 03 Ιούν 05 Δημοσιεύσεις: 1357 Τόπος: Θεσσαλονίκη Τώρα Βλέπω: Την anime wishlist μου που όλο μεγαλώνει...
Λοιπόν, τώρα που διάβασε και η γερμανομαθής φίλη μου το Y-Square, ξέρω ακριβώς πού έπεσε λογοκρισία:

1. Στο δεύτερο τεύχος ο Γιαγκάτε λέει πως δεν "τον ενδιαφέρουν τα κορίτσια", ενώ στα γερμανικά λέει "είμαι γκέι" (η ίδια λέξη στα γερμανικά μπορεί να σημαίνει και ανώμαλος Razz )
Κοίτα να δεις που το έλεγε κι εγώ αναρωτιόμουν αν είναι ή δεν είναι... Laughing

2. Στο τέταρτο τεύχος, η Χιουν-να γράφει στο στήθος του Γιοσιτάκα "Ψάχνω κορίτσι". Αμ δε! Στο γερμανικό γράφει "Bitte rubbeln" με τρία βελάκια να δείχνουν μέσα στο παντελόνι του Razz . Bitte σημαίνει παρακαλώ, ενώ rubbeln έχει να κάνει με κούνημα. Razz

Τα συμπεράσματα δικά σας... Laughing

_________________


JaME Ελλάδα :: JMusic.gr :: my LJ :: my last.fm
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος MSN Messenger
Irine
Δημοσιεύθηκε: Σαβ Οκτ 14, 2006 7:42 pm
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
:: ANiME.oNe :: :: ANiME.oNe ::

Συμμετέχει από: 09 Δεκ 04 Δημοσιεύσεις: 767 Τόπος: Θεσσαλονίκη
Tristessa_326 έγραψε:
Λοιπόν, τώρα που διάβασε και η γερμανομαθής φίλη μου το Y-Square, ξέρω ακριβώς πού έπεσε λογοκρισία:

1. Στο δεύτερο τεύχος ο Γιαγκάτε λέει πως δεν "τον ενδιαφέρουν τα κορίτσια", ενώ στα γερμανικά λέει "είμαι γκέι" (η ίδια λέξη στα γερμανικά μπορεί να σημαίνει και ανώμαλος Razz )
Κοίτα να δεις που το έλεγε κι εγώ αναρωτιόμουν αν είναι ή δεν είναι... Laughing

2. Στο τέταρτο τεύχος, η Χιουν-να γράφει στο στήθος του Γιοσιτάκα "Ψάχνω κορίτσι". Αμ δε! Στο γερμανικό γράφει "Bitte rubbeln" με τρία βελάκια να δείχνουν μέσα στο παντελόνι του Razz . Bitte σημαίνει παρακαλώ, ενώ rubbeln έχει να κάνει με κούνημα. Razz

Τα συμπεράσματα δικά σας... Laughing

Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing
Καλά, δεν είδες τι έκαναν στο CCS; Μα, τέτοια συμπάθεια να δείχνουν η Sakura/Niki και ο Shaoran/Li για τον Yukito/Matthew;

_________________
Α:Look up in the sky! Is it a bird? Is it a plane? Is it Superman?
B:No! It's a cat!
A:A cat?
B:Yeah! The Samurai Pizza Cats!
Vodafonη, ΤΙΜαριθμος, COSMOTEλος, πατQτ
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email MSN Messenger
Tristessa_326
Δημοσιεύθηκε: Σαβ Οκτ 14, 2006 7:49 pm
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
::Moderator::
:: LoL-i::
::Moderator::<br>:: LoL-i::

Συμμετέχει από: 03 Ιούν 05 Δημοσιεύσεις: 1357 Τόπος: Θεσσαλονίκη Τώρα Βλέπω: Την anime wishlist μου που όλο μεγαλώνει...
Μωρέ, ας κάνουν ό,τι θέλουν τα παιδιά Laughing και στο CCS και στο Y-Square, εμένα η λογοκρισία μ' ενόχλησε.

_________________


JaME Ελλάδα :: JMusic.gr :: my LJ :: my last.fm
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος MSN Messenger
Byakuya-sama
Δημοσιεύθηκε: Τρι Οκτ 24, 2006 12:49 pm
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
:: LeaRNeR :: :: LeaRNeR ::

Συμμετέχει από: 20 Οκτ 06 Δημοσιεύσεις: 31 Τόπος: Soul-Society
Kala re paidia i megaliteri plaka pantos ine pos to proto manga pou bgalane sta ellinika to efiaxan germani.

_________________

Hideto Matsumoto or simply 'Hide' Smile
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email MSN Messenger
Tristessa_326
Δημοσιεύθηκε: Πεμ Οκτ 26, 2006 9:27 am
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
::Moderator::
:: LoL-i::
::Moderator::<br>:: LoL-i::

Συμμετέχει από: 03 Ιούν 05 Δημοσιεύσεις: 1357 Τόπος: Θεσσαλονίκη Τώρα Βλέπω: Την anime wishlist μου που όλο μεγαλώνει...
Byakuya-sama έγραψε:
Kala re paidia i megaliteri plaka pantos ine pos to proto manga pou bgalane sta ellinika to efiaxan germani.


Ναι, είναι καλή φάση... Confused

_________________


JaME Ελλάδα :: JMusic.gr :: my LJ :: my last.fm
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος MSN Messenger

Επισκόπηση όλων των Δημοσιεύσεων που έγιναν πριν από:  

Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας
Σελίδα 7 από 8
Μετάβαση στη σελίδα Προηγούμενη  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Επόμενη

Μετάβαση στη:  



Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Δ.Συζήτησης