Το ξέρατε ότι neko σημαίνει γάτα;


Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας

Σελίδα 1 από 1
 AnimePlanet Forums Αρχική σελίδα    Manga Συζητήσεις    Naru Taru μανγκα. Εντυπώσεις...
Darcia
Δημοσιεύθηκε: Σαβ Σεπ 02, 2006 3:14 pm
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
:: ANiME.oNe :: :: ANiME.oNe ::

Συμμετέχει από: 10 Ιούν 05 Δημοσιεύσεις: 782 Τόπος: Θεσσαλονίκη, μεγάλη φραπεδομάνα Τώρα Βλέπω: την τύφλα μου
Επιτέλους διαβασα αυτο το αριστούργημα των 12 τευχών.

Εχθες έλαβα τα τεύχη 7-12 από Γερμανία (Egmond Manga), ενώ είχα διαβάσει τα προηγούμενα τέυχη από Dark Horse (scanlated), οπου η μετάφραση έμεινε στα μισά.

Απλά πρόκειται για ένα από τα καλύτερα μάνγκα που έχω διαβάσει. Αν και δε συνηθίζω να αγοράζω μάνγκα, σε αυτή τη περίπτωση έκανα μια εξαίρεση.

μια σύντομη περίληψη του μάνγκα

Shiina Tamai, an atheletic and energetic sixth-grader, found a star-shaped creature on the seabed during her visit to her grandparents' house. She befriended it and named it "Hoshimaru" (round star) and found it has some supernatural powers, such as flying and incredible strength. Later she found that there are other kids having similar creatures of their own, and not all of them are friendly. Furthermore, those creatures also resemble what her father (a former Japan Air Self-Defense Force pilot) had seen in mid-air many years ago.

(SPOILER αν δεν έχετε δει το ανιμε)
Οσοι το έχετε δει, αυτό σταματά στην αρχή του έβδομου τεύχους. Αν θυμάστε μια φωνή καλει τη Shiina στο τελευταίο επεισόδιο και εκεί το ανιμε τελειώνει απότομα.

Στο μάνγκα τελικά αποδεικνυεται πως αυτή η φωνή δεν ήταν άλλη από του πατέρα της, αν και στο ανιμε ακούγεται γυναικεία φωνη αλλα η σκηνή είναι ιδια. Τέλως πάντων το μάνγκα συνεχίζει ένα χρόνο μετά τα γεγονότα του ανιμε. Η Shiina είναι πλέον μαθήτρια ενώς φημισμένου Γυμνασίου, όπου μεταξύ άλλων φοιτά και εκείνη η κοπέλα απο τα παιδιά με τους δρακους.
Η φίλη της στο ανιμε Sakura είναι κλεισμένη σε ένα ίδρυμα ύστερα από μια αποτρόπαια πράξη που έκανε. Στο Γυμνάσιο είναι επίσης μαθήτρια και η Satomi, την οποια θυμάστε από το ανιμε. Μετά την επεισοδιακή συνάντηση των δυο κοριτσιών και την οριστική ρήξη αργότερα,
τα παιδιά με τους δράκους, οπου ανήκει η Satomi, έχουν σα σχέδιο να καταστρέψουν τον κοσμο. Εν τω μεταξύ η Shiina γνωρίζεται καλύτερα με τους Tsurumaru και Norio και προσπαθούν να εμποδίσουν τα πλάνα των υπόλοιπων παιδιών. Περιττό να πω πως ανακατεύονται η κυβέρνηση και οι Αμερικάνοι. Το τελος ειναι από τα χειρότερα και πιο μηδενηστικά που έχω δει και με άφησε άναυδο για τον κυνισμό του . Πολλοί χαρακτήρες πεθαίνουν με τραγικο τρόπο ενώ θέματα αιμομιξίας και παιδεραστίας δε λείπουν. Επείσης αποκαλύπτεται η σχέση της Shiina με την κοπελα-δράκο στο πρώτο τεύχος. Καποιες σκηνες και θέματα είναι βιαια και για αυτό το μανγκα σταματησε να εκδίδεται στη Γαλλία και μάλλον και στην Αμερικη, όπως διάβασα στο Animesuki:
''On Narutaru related news... I spoke with Dark Horse representatives (some of the more higher up people too) about the series while at Anime Expo. They have no intention of ever publishing any more of it in any form. He even basically said in not so many words to go ahead and scanlate it. Specifically he said "Well, I know that there are a very small group of fans, and they'll do what they have to do."


Ενα από τα καλύτερα σύγχρονα μάνγκα και για μένα το αγαπημένο μου.
Διαβάστε και το Bokurano οπωσδήποτε αν σας άρεσε το Narutaru.

Το σχεδιο είναι πολύ καλό και ιδιαίτερο και μου άρεσε αρκετά. Οι δράκοι είναι σουρεαλιστικοί. Οι χαρακτηρες πολυ ωραία σχεδιασμένοι

Δράκοι που μοιάζουν με Pokemon να βγάζουν πολυβόλα όπλα και ανήλικοι αγχώδεις χαρακτήρες καλύτεροι απο αυτό το μάνγκα δεν υπάρχουν.
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Dante80
Δημοσιεύθηκε: Σαβ Σεπ 02, 2006 6:29 pm
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
::Moderator:: ::Moderator::

Συμμετέχει από: 11 Φεβ 06 Δημοσιεύσεις: 1052 Τόπος: Ima, Sokoni Iru Boku. Τώρα Βλέπω: Bounen no Xamdou
Xεχε....πράγματι δυνατος τίτλος...για το άνιμε έχω εκφραστεί εδώ...

Εχω διαβάσει κάποια ch σε scans, αλλά το παράτησα το σπορ μιας και δεν βρήκα περισσότερα σε uncencored μορφή...

Ενα ενδιαφέρον comparison για τις διαφορές στις manga εκδόσεις του τίτλου υπάρχει εδώ...
http://www.physics.ucsb.edu/~samuelp/Narutaru.htm

Προτείνεται "αβάδιστα", τόσο αυτό όσο και η άλλη δουλειά του Mohiro Kitoh, Bokurano... Wink

_________________
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα MSN Messenger
Darcia
Δημοσιεύθηκε: Κυρ Σεπ 03, 2006 5:51 pm
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
:: ANiME.oNe :: :: ANiME.oNe ::

Συμμετέχει από: 10 Ιούν 05 Δημοσιεύσεις: 782 Τόπος: Θεσσαλονίκη, μεγάλη φραπεδομάνα Τώρα Βλέπω: την τύφλα μου
και εγω για τα 6 πρωτα τευχη απο Dark Horse ειχα και το raw στα Ιαπωνικα για να κανω συγκρισεις. Τελικά απο οτι καταλαβα η Dark Horse αφου τα εκανε μπάχαλο βγάζοντας 7 αντί 6 τεύχη, μειωνοντας ετσι τις σελιδες απο τα πρωτα τευχη, η λογοκρισια επεσε στο 6ο και 7ο τευχος της κυριως. Και απο οτι διαβασα και καποιες αιμομικτικες νύξεις δε μεταφραστηκαν σωστα.
Στη γερμανικη εκδοση σε ενα τευχος η Shiina αγχωμενη οπως ήταν προτείνει στον πατερα της να κανουν μπανιο μαζί.....


Ο κυριος λογος της λογοκρισιας ηταν πως η DarK Horse θελησε να το εκδωσει σα κομικ και οχι σα μανγκα οπως το Berserk, και εκει τα πραγματα ειναι αυστηροτερα με τη λογοκρισια.

Για αυτο μην απαταστε. Το μανγκα ειναι αυστηρα για ενηλικες, αν και διαφοροι εκδοτες παγιδευτηκαν αρχικα απο το αθωο περιεχομενο των πρωτων τευχων και ετσι αναγκαστηκαν να το αναβαλλουν.

Πρωτη φορα βλεπω παιδικη ιστορια να καταληγει σε Αποκαλυψη.
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Vetus
Δημοσιεύθηκε: Παρ Δεκ 10, 2010 7:26 am
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
::Moderator::
::Black Winged Angel::
::Moderator::<br>::Black Winged Angel::

Συμμετέχει από: 04 Μάϊ 04 Δημοσιεύσεις: 5127
Πρόσφατα ξεκίνησα το anime του Narutaru τ' οποίο μου άφησε θετικές εντυπώσεις κι έτσι αποφάσισα να ξεκινήσω και το manga. Aλλά έχοντας στο νου μου την λογοκρισία από την Dark Horse Comics και το γεγονός ότι αρκετά από τα scanlations είναι βασισμένα στην DHC έκδοση ήθελα να ρωτήσω τα εξής:

- Σε ποία τεύχη έχει γίνει λογοκρισία;
- Mέχρι ποίο τεύχος στα scanlations χρησιμοποίησαν την DHC έκδοση;
- Τα scanlations είναι uncensored ή θα φάω ξενέρα;
http://www.mangatraders.com/manga/series/388
- Γιατί τέτοιο κράξιμο από ορισμένους για το anime;
http://animeplanet.gr/forum/viewtopic.php?t=2881&highlight=narutaru
Kι όχι τίποτε άλλο αλλά τότε ο ηλίθιος πιο πολύ βάση είχα δώσει στα αρνητικά σχόλια παρά στα θετικά. Γι' αυτό και το απέφευγα τόσα χρόνια. Μεγάλη βλακεία μου. Ευτυχώς στο AniDB.net όλα σχεδόν τα reviews (πλην ενός) το 'χουν βαθμολογήσει από 8 μέχρι 10.

Μεγάλη βλακεία της DHC να το λογοκρίνει, πάντως, και να το παρατήσει. Και το ήθελα original. Oπότε θ' αρκεστώ με τα scanlations και θ' αγοράσω την original manga έκδοση για την συλλογή (αν τα βρω, φυσικά).

Edit: Tελικά βρήκα απάντηση στα πρώτα τρία ερωτήματά μου εδώ:
http://www.mangaupdates.com/showtopic.php?tid=22895
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
Darcia
Δημοσιεύθηκε: Παρ Δεκ 10, 2010 5:28 pm
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
:: ANiME.oNe :: :: ANiME.oNe ::

Συμμετέχει από: 10 Ιούν 05 Δημοσιεύσεις: 782 Τόπος: Θεσσαλονίκη, μεγάλη φραπεδομάνα Τώρα Βλέπω: την τύφλα μου
εγω ειχα τοτε παραγγειλει απο το 6-12 τη γερμανικη εκδοση απο Egmont Manga αλλα και εκει στο 6ο υπηρχε λογοκρισια, αν και οχι στο βαθμο της DHC. Toυλαχιστον στα γερμανικα η σειρα ολοκληρωθηκε σε αντιθεση με τα αγγλικα και τα γαλλικα που παρασυρθηκαν απο τη παιδικοτητα στα πρωτα τευχη και το διακοψαν.


η καταληξη της ιστοριας βεβαια ειναι μηδενιστικη και λιγο σε ξενερωνει
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Vetus
Δημοσιεύθηκε: Τρι Δεκ 14, 2010 3:13 am
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
::Moderator::
::Black Winged Angel::
::Moderator::<br>::Black Winged Angel::

Συμμετέχει από: 04 Μάϊ 04 Δημοσιεύσεις: 5127
Πάντως από το πρώτα επεισόδια του anime που είδα δεν μου φάνηκε καθόλου παιδική σειρά. Φυσικά στην Ιαπωνία έχουν διαφορετικά στάνταρ για το τι εστί παιδικό γι' αυτό κι η σειρά παιζόταν στο Kids Station πράγμα τ' οποίο μου κάνει εντύπωση. Το μόνο παιδικό στοιχείο που είδα ήταν το opening που έρχεται σε πλήρης αντιπαράθεση με το ύφος της σειράς. Anyway, περισσότερα για το anime θα πω στο αντίστοιχο thread για το anime - για να μην βγαίνω κι off topic - αφού το ολοκληρώσω.
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα

Επισκόπηση όλων των Δημοσιεύσεων που έγιναν πριν από:  

Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας
Σελίδα 1 από 1

Μετάβαση στη:  



Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Δ.Συζήτησης