Το ξέρατε ότι barabara σημαίνει κομμάτι;


Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας

Μετάβαση στη σελίδα 1, 2  Επόμενη
Σελίδα 1 από 2
 AnimePlanet Forums Αρχική σελίδα    Fan-Art    Τέχνη. Δικά μας έργα.
ATANASHIOSU
Δημοσιεύθηκε: Κυρ Οκτ 08, 2006 3:33 pm
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
:: ANiME.oNe :: :: ANiME.oNe ::

Συμμετέχει από: 22 Μάρ 04 Δημοσιεύσεις: 723 Τόπος: Σαππόρο Τώρα Βλέπω: Την οθόνη του υπολογιστή μου.
Παρατήρησα ότι δεν υπάρχει κάποιο θέμα σχετικά με τέχνη, όσον αφορά τις δικές μας δημιουργίες. Υπάρχουν βέβαια κάποια για εικόνες ή σχέδιο, αλλά μάλλον λείπει η ποίηση ή το αφήγημα.

Κάνω την αρχή δημοσιεύοντας μια μικρή ιστορία που έγραψα.
---------------

ΜΙΑ ΤΡΕΛΗ ΙΣΤΟΡΙΑ

Ήταν μια τρελή μέρα όπως και οι άλλες. Από δίπλα άκουγα μια γάτα που έτρωγε μια βεντάλια. Η σιωπή ήταν όμως ευτυχώς μπλε και έτσι δεν υπήρχε λόγος να φάω το αλμυρό καλοριφέρ.
Πριν προλάβω να καταλάβω το νόημα της σκούπας, μου μίλησε ξαφνικά ο μεθυσμένος κάκτος, που έχω κάτω από το πορτοκαλί κρεβάτι μου: «Σήμερα έχω τη γιορτή μου! Θέλω να πάρω καινούρια φούστα.» Αφού κατάλαβα πως δεν είχα άλλη επιλογή, αποφάσισα να δραπετεύσω από τα καλώδια της ντομάτας. Για λίγο καιρό μπόρεσα να ηρεμήσω, επιτέλους.
Το βράδυ πήγα μια βόλτα στο καζανάκι της τερηδόνας. Ήταν όμορφα, αλλά με πείραξε το γεγονός ότι δεν υπήρχαν πολλές κουκουβάγιες που μιλούσαν ισπανικά. Αφού απόλαυσα ένα χυμό από φρέσκο πλυντήριο, έφαγα ένα γλυκό ρολόι.
Όταν γύρισα στο σπίτι, είδα τον μουσακά να βλέπει στην τηλεόραση ποδόσφαιρο. Ήταν αραχτός στην μεγάλη χελώνα. Μου φάνηκε παράξενο που είχε ποδόσφαιρο τέτοια περίοδο. Έφαγα την πίτσα με αφρόκρεμα που είχε σκουριάσει. Με το που τελείωνω, χτυπάει το τηλέφωνο. Μου το έφερε τρέχοντας ο ελέφαντας: «Σε ζητάει η ξανθιά ντουλάπα!»
Καιρό είχα να δω την ξανθιά ντουλάπα. Τελευταία ήταν πολύ απασχολημένη, γιατή έγραφε τις μπριζόλες της στο ταβάνι. Αλλά και εγώ δεν είχε πολύ χρόνο τελευταία γιατί κάθε μέρα ξύριζα το διαγώνισμα.
Ευτυχώς δεν ήταν τίποτα σημαντικό. Απλά ήθελε το κέρατο της τουαλέτας μου, που είχε αριστεύσει στο σχολείο.
Πριν κοιμηθώ, άκουσα λίγο τον λευκό κύκλο της πανοπλίας. Ήταν πολύ ωραίο και θυμήθηκα το ροχαλητό που φιλοσοφούσε. Είχε πολύ πλάκα, ήταν σαν ένα τετράγωνο αγγούρι με κάγκελα. Όπως πάντα, πριν κοιμηθώ, διάβασα το γυμνό όνειρο.
Την άλλη μέρα το πρωί, χτυπάει την πόρτα ο κουραμπιές της εφορίας. Είχα ξεχάσει λέει το ασανσέρ στο πλυντήριο της αποσύνθεσης. Η κρύα κιθάρα ήταν πάλι στον κόσμο της και άκουγε πέτσινα τούβλα. Πήγα να φάω τίποτα, αλλά η μαύρη καμήλα είχε φάει όλο το μπετόν της θλίψης, που είχα για πρωινό.
Σταμάτησα ένα ψάρι και πήγα στο μαγαζί του τυφλού τυριού. Αν και δε μου άρεσε η μούρη του, είχε καλές τιμές και δώρο έναν αερόσακο από κάρβουνο. Βγαίνοντας από το μαγαζί είδα να περπατάει καμαρωτά μια μακαρονάδα με ράστα. Την πήρα από πίσω, αλλά δεν ήξερα τι να πω. Τελικά τη χτύπησε ένα άπλυτο τσουνάμι, αλλά εγώ σώθηκα γιατί είδα το γερασμένο ηλιοβασίλεμα με τα λουκάνικα. Είχα τη τύχη με μέρος μου.
Για αυτό πήγα στο Καζίνο της ξύλινης τσίχλας. Δεν είχε πολύ κόσμο. Έβγαλα τη τριμμένη ομίχλη από το κασκώλ μου χωρίς βιασύνη και κάθησα στον τενεκέ από αστραπές.
Ένα ψιλό χταπόδι που έπαιζε φρουτάκια, κέρδισε και χαιρόταν σαν μικρό παιδί. Μόλις είχε βγει από τη φυλακή. Πουλούσε όπλα σε μωβ τυρόπιτες. Το είχα διαβάσει στις εφημερίδες πριν μερικές βδομάδες. Το τρισδιάστατο άρωμά του ήταν σκληρό αλλά μου άρεσε. Με είδε που κοίταγα και με ρώτησε αν έκλωθα τον αστακό μου. Δεν είχα ίντερνετ για αυτό είπα όχι. Μετά με ρώτησε τα κλασικά, αν έχω δηλαδή ξυνές καραμπίνες, αν έχω ηλεκτρικά ζάρια ή αν έχω πάει πότε διακοπές στο πουκάμισο.
Νομίζω πως με συμπάθησε. Μου σύστησε να δουλέψω για την αλκαλική μπανάνα. Αν και επικίνδυνη δουλειά, μπορώ να πω πως γοητεύτηκα από τις καραφλές περιγραφές του. Το πράσινο κουνούπι ήταν και αυτό στην υπόθεση, αλλά αυτό το άκουγα πρώτη φορά. Ίσως να ήταν καλά κρυμμένο στον τοίχο της μοναξιάς. Ο Μαρκ ήταν παλιά, αλλά τώρα χαίρεται το υγρό τηλέφωνο.
Το χτύπημα θα γινόταν στις 31 του πικρού Ιούνη. Πήρα τις βόμβες από τις μασχάλες της Κέρκυρας και το δρεπάνι της τουλίπας με τα μαύρα γυαλιά. Διάβασα και το φαξ που έλεγε να μάθω και λίγα μαθηματικά στην κατσαρόλα μου. Ο ευγενικός βούρκος μου έδωσε μια μεγάλη άγκυρα από αντίλαλο. Τα αστέρια πια είχαν αρχίσει να βρωμάνε, οπότε δεν είχα χρόνο για χάσιμο. Η μυρωδιά του λόξυγγα ήταν πολύ χοντροκομμένη.
Πήγα στο κατηχητικό να πάρω το εκκρεμές της διαστροφής. Ο παπάς μου έδοσε ένα κάβουρα για να μου πει το ΠΡΟ-ΠΟ αλλά ο Ατρόμητος δεν έφαγε το όνειρο της καρακάξας,
Γεμάτος βαμβακερή οργή, μπήκα στα γραφεία του εμετού. Ο φουσκωτός έμοιαζε σαν μπισκώτο από φωτοτυπίες. Του ρίχνω μια με το τηλεσκόπιο του αρακά και προχωράω. Μου την πέφτουν καμιά εικοσαρία αξύριστοι βάτραχοι, αλλά δεν άντεξαν στο ξόρκια από τριχωτό λάστιχο. Έβαλα τον ανανά να περιμένει και συνέχισα. Ο υπνοβάτης από φράουλες ήταν λίγος και δεν άντεξε το μαγικό μου καλτσόν. ?ρχισαν να έρχονται πόλλες κατσαρίδες με τριχόπτωση, καθώς και τα κανάλια. Μου φώναξαν να παραδοθώ, αλλά δε μασάω. Ο ανανάς πυροβόλησε με τις φούσκες τις κατσαρίδες και τις έκανε αγάλματα.
Μπήκα στο δωμάτιο που ήταν το γουρούνι με τα καρφάκια και τα υπόλοιπα σπυράκια. Μόλις με είδαν γέλασαν, αλλά δεν ήξεραν να παίζουν μηλόπιτα. Η αράχνη έκανε μπάνιο γυμνή και είδα το μεγάλο της κουκούτσι. Έπρεπε όμως να τους καθαρίσω όλους!
Ανοίγο το φερμουάρ της επανάστασης και βγάζω το φέρετρο του μπρόκολου. «Πείτε την προσευχή σας καθίκια!» Τους φώναξα, και αμέσως έγιναν οινόπνευμα. Πήρα τηλέφωνο το μπουκάλι από μαγιονέζα και του είπα τα καλά νέα. Μου είπε να μπράβο και μου ζήτησε να του πάρω μια σάλτσα για το μπάσκετ και λίγο σαπούνι για το κολοκύθι, που έκανε μπάνιο στο χτες. Αφού έβαλα το εισιτήριο στη μύτη, γύρισα σαν ήρωας στο παγόβουνο της νοσταλγίας.

_________________
ΤΑΠΑΝΤΑΡΕΙ
諸行無常
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα MSN Messenger
Darcia
Δημοσιεύθηκε: Κυρ Οκτ 08, 2006 10:37 pm
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
:: ANiME.oNe :: :: ANiME.oNe ::

Συμμετέχει από: 10 Ιούν 05 Δημοσιεύσεις: 782 Τόπος: Θεσσαλονίκη, μεγάλη φραπεδομάνα Τώρα Βλέπω: την τύφλα μου
τύφλα να χουν ο Γιαννης Ριτσος και ο Ανδρεας Εμπειρίκος! Shocked


Τι κανεις στην Ιαπωνια! Ελα εδώ να τα εκδόσεις και ορκιζομαι πως θα τα αγοράσω....

Οσο για εμενα, πέρα απο καμιά πραγματεια στην Κοινωνιολογια δεν έχω καμιά έφεση σε νουβέλες και ποιήματα....
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
MoRmEnGiL
Δημοσιεύθηκε: Κυρ Οκτ 08, 2006 10:48 pm
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
:: ANiME.LoRD :: :: ANiME.LoRD ::

Συμμετέχει από: 11 Φεβ 05 Δημοσιεύσεις: 1702 Τόπος: Kuraikako.. Mirai.. Risoukyou.. Ikijigoku.. Τώρα Βλέπω: Rome. :P
loipon,ena diko mou mporeite na breite edw

proeidopoiw oti einai ligo idiotropo/personal/isws kai akatalhpto,dunno Embarassed

_________________




Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα MSN Messenger
Van
Δημοσιεύθηκε: Κυρ Οκτ 08, 2006 11:38 pm
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
:: LeaRNeR :: :: LeaRNeR ::

Συμμετέχει από: 04 Οκτ 06 Δημοσιεύσεις: 32 Τόπος: ΑΓ.Θεοδοροι
MoRmEnGiL
Παράθεση:
oipon,ena diko mou mporeite na breite edw

proeidopoiw oti einai ligo idiotropo/personal/isws kai akatalhpto,dunno Embarassed


megale xaramizese Razz

_________________
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Summoner
Δημοσιεύθηκε: Δευ Οκτ 09, 2006 12:16 am
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
:: ANiME.LoRD :: :: ANiME.LoRD ::

Συμμετέχει από: 21 Σεπ 03 Δημοσιεύσεις: 2801 Τόπος: the blue planet
morm = ;p

_________________
夜露死苦
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Lyra Science
Δημοσιεύθηκε: Δευ Οκτ 09, 2006 12:57 am
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
:: ANiME.FaN :: :: ANiME.FaN ::

Συμμετέχει από: 22 Απρ 06 Δημοσιεύσεις: 365 Τώρα Βλέπω: Soul Eater||Asu no Yoichi!||Gintama||Kurokami||Skip Beat!||Munto TV||White Album
Ορίστε και κάτι δικό μου...
http://www.deviantart.com/deviation/39791714/
Το είχα γράψει πριν από ένα χρόνο περίπου και νομίζω πως ούτε κι εγώ δεν ήξερα τι έγραφα μέχρι που το τέλειωσα και κάθισα και το διάβασα Rolling Eyes

_________________

Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
MoRmEnGiL
Δημοσιεύθηκε: Δευ Οκτ 09, 2006 1:34 am
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
:: ANiME.LoRD :: :: ANiME.LoRD ::

Συμμετέχει από: 11 Φεβ 05 Δημοσιεύσεις: 1702 Τόπος: Kuraikako.. Mirai.. Risoukyou.. Ikijigoku.. Τώρα Βλέπω: Rome. :P
Summoner έγραψε:
morm = ;p



kala akoma gelaw leme.. Laughing Laughing Laughing

_________________




Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα MSN Messenger
ATANASHIOSU
Δημοσιεύθηκε: Τρι Οκτ 10, 2006 2:34 pm
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
:: ANiME.oNe :: :: ANiME.oNe ::

Συμμετέχει από: 22 Μάρ 04 Δημοσιεύσεις: 723 Τόπος: Σαππόρο Τώρα Βλέπω: Την οθόνη του υπολογιστή μου.
@ Darcia

Χαίρομαι που σου άρεσε. Smile

Μόνο να είχα λίγο ελεύθερο χρόνο παραπάνω... Πχ 30 ώρες το 24ωρο περίπου. Laughing

Θέλω να δω τις πραγματείες σου. Βασικά και εγώ δεν είμαι πολύ της τέχνης, αλλά που και που θέλω να διοχετεύσω τις καλλιτεχνικές μου ανησυχίες. Razz

@ MoRmEnGiL

Αρκετά σκοτεινό. Μου άρεσε η ατμόσφαιρα. Μου θύμισε το βίντεοκλίπ Ash των Dir en grey, αλλά δεν ξέρω το γιατί.

@ Lyra

Τα αγγλικά με κουράζουν και έτσι διάβασα το κείμενο μόνο μια φόρα. Εγώ πάντως δεν μπορώ να εκφραστώ καλά σε ξένη γλώσσα, ειδικά όταν έχει να κάνει με αφηρημένες μορφές έκφρασης.

Κανένα ποιήμα παίζει; Ετοιμάζω ένα έπος σε δεκαπεντασύλλαβο. Laughing


Έχει επεξεργασθεί από τον/την ATANASHIOSU στις Πεμ Οκτ 12, 2006 1:25 pm, 1 φορά

_________________
ΤΑΠΑΝΤΑΡΕΙ
諸行無常
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα MSN Messenger
Tristessa_326
Δημοσιεύθηκε: Τρι Οκτ 10, 2006 4:45 pm
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
::Moderator::
:: LoL-i::
::Moderator::<br>:: LoL-i::

Συμμετέχει από: 03 Ιούν 05 Δημοσιεύσεις: 1357 Τόπος: Θεσσαλονίκη Τώρα Βλέπω: Την anime wishlist μου που όλο μεγαλώνει...
Atanashiosu, ωραίο! έχεις κι άλλα; Very Happy

MoRmEnGiL, όντως κάπως σκοτεινό και personal. Μ' έβαλε σε σκέψεις...

Lyra, ωραία η πρώτη σου προσπάθεια!

Όσο για μένα, έχω κάποιες ιδέες, αλλά δεν έχω κάτσει να τις γράψω...

_________________


JaME Ελλάδα :: JMusic.gr :: my LJ :: my last.fm
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος MSN Messenger
PortgasDAce
Δημοσιεύθηκε: Τετ Οκτ 11, 2006 5:38 pm
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
:: ANiME.eNGiNe :: :: ANiME.eNGiNe ::

Συμμετέχει από: 21 Απρ 06 Δημοσιεύσεις: 967 Τόπος: Podos Τώρα Βλέπω: One piece(monimo auto)
Mias kai olloi lete na pw ki egw Razz Very Happy ...: Egw edw kai 2 xronia grafw (gia tin plaka Very Happy ) ena Mexikaniko mu8istorima Surprised ...fusika prosegmeno Cool ...to opoio vgazei polu gelio kai olloi osoi to exoun diavasei (akoma kai mia filologos Surprised Smile ) eipan pws tous arese kai gelasan arketa Very Happy ...Isws valw kamia selida Wink Wink ...(8a doume) Twra omws kodeuw na tin teleiwsw kai 8a arxisw na grafw ena sovaro vivliome titlo Rolling Eyes : To omerologio mias magissas Surprised ... Einai se a' eniko i afigisi kai i istoria einai wraia k poluploki Wink Smile ...(DEN exw dei Harry Potter opote DEN exw epireastei KA8OLOY Rolling Eyes Rolling Eyes )

Auta sas kourasa Surprised Wink ?

_________________


I will make Whitebeard....the King
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
Salverion
Δημοσιεύθηκε: Τετ Οκτ 11, 2006 6:42 pm
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
:: ANiME.DeViL :: :: ANiME.DeViL ::

Συμμετέχει από: 16 Νοέ 04 Δημοσιεύσεις: 1338 Τόπος: Ξεσσαλονίκη Τώρα Βλέπω: μια homming μύγα να έρχεται κατά πάνω μου...
ok! Τώρα τα είδα όλα! Τελικά έχουμε πάρα πολλά ταλέντα στο forum. Πως μπορείτε και έχετε τέτοιες εμπνεύσεις? Εγώ μόνο στο σχέδιο με πιάνει πολλές φορές και χρησιμοποιώ, έστω και λίγο, την φαντασία μου... Με λίγα λόγια, έμεινα εντυπωσιασμένος με όλα! Πάρα πολύ καλή δουλειά παίδες!!!!

_________________

Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα MSN Messenger
Blademaster_X
Δημοσιεύθηκε: Τετ Οκτ 11, 2006 9:38 pm
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
::Moderator::
Official AP GFX Artist
::Moderator::<br>Official AP GFX Artist

Συμμετέχει από: 30 Απρ 04 Δημοσιεύσεις: 1933 Τόπος: Athens - city of no refund
Εδω και 2 χρονια το εχω παρει αποφαση να φτιαξω ενα Manga Novel...

Μετα απο 3 περασματα, το 1ο σε χαρτι, το 2ο σε pc τωρα κανω το 3ο το οποιο ειναι το ποιο προσεγμενο. Μαλιστα εχω διαβασει και διαφορα Manga Novels ωστε να παρω μια ιδεα της νοοτροπιας του να γραφεις ενα. Ομως για τον λογο του οτι εχω φιλοδοξια να το εκδωσω καποτε δεν θελω ακομα να το βαλω σε public places(Like in this forum Razz ).

_________________
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
ATANASHIOSU
Δημοσιεύθηκε: Πεμ Οκτ 12, 2006 1:15 pm
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
:: ANiME.oNe :: :: ANiME.oNe ::

Συμμετέχει από: 22 Μάρ 04 Δημοσιεύσεις: 723 Τόπος: Σαππόρο Τώρα Βλέπω: Την οθόνη του υπολογιστή μου.
Ευχαριστώ για τα σχόλια.

Ακολουθεί το έπος που σας υποσχέθηκα!!


Έχει επεξεργασθεί από τον/την ATANASHIOSU στις Πεμ Οκτ 12, 2006 1:22 pm, 1 φορά

_________________
ΤΑΠΑΝΤΑΡΕΙ
諸行無常
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα MSN Messenger
ATANASHIOSU
Δημοσιεύθηκε: Πεμ Οκτ 12, 2006 1:17 pm
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
:: ANiME.oNe :: :: ANiME.oNe ::

Συμμετέχει από: 22 Μάρ 04 Δημοσιεύσεις: 723 Τόπος: Σαππόρο Τώρα Βλέπω: Την οθόνη του υπολογιστή μου.
Atanashiosu ο εν Σαππόρω (Έπος σε δεκαπεντασύλλαβο)

Έπος τρανό θ? αφηγηθώ του Μέγ? Αθανασίου.
Εκεί εις στο Χοκκάιντο, στο μακρινό Σαππόρο.
Στο κρύο, έρημο νησί, στην παγομένη χώρα.
Εκεί που εταξίδεψε για δύο-τρία χρόνια.
Και έζησε διαβάζοντας για Κάμι και για Βούδδες.
Και στο πανεπιστήμιο ήτανε μέρα-νύχτα.
Για ύπνο μόνο πήγαινε στο άθλιό του σπίτι.
Που ήταν τίγκα στα CD και στα παλιά βιβλία.
Και είχε κάτι έντομα, που βγαίνανε το Μάρτη.
Και μέχρι τον Οκτώβριο έκαναν πολλές βόλτες.
Τα λέγαν Βαρατζίμουσι και το χειμώνα φεύγαν
Ή ίσως να πεθαίνανε απ΄το πολύ το κρύο.
Κρύο που η Ελλάδα μας, δεν έχει ξανανοιώσει
Και χιόνια που σε πνίγουνε, αν λείπουν οι μπουντόζες.
Σ? αυτό το βάρβαρο νησί, έγραψε ιστορία,
Ο πρώτος, ο καλύτερος, ο ύψιστος ο ?τα,
Φιλοσοφία δίδασκε σε αδαείς κινέζους,
Ιάπωνες που γνώριζαν μόνο τον Παρθενώνα
Και κορεάτες πού? κοψαν τη χώρα τους στα δύο
Και τρώνε καυτερά φαγιά, το ξακουστό το Κίμτσι
Κι ?τα ο ανώτερος δεν ήθελε να? κούσει,
Γιατί στα καυτερά φαγιά, τού? ρχεται να δακρύσει.
Και έτσι την εβόλευε με σούσι και με γύρους.
Γύρους που στο Χοκκάιντο πουλούσαν κάτι τούρκοι.
Στο μαγαζί τους έβαζαν κι ελληνικά τραγούδια
Μα ήτανε σκυλάδικα και όχι ροκ η μέταλ
Γι? αυτό κι ο ?τα, ο Θεός επήγαινε στα λάιβ
Χτυπιώτανε και τά? σπαγε και το ευχαριστιόταν
Γιατί στην Ελλαδάρα μας δεν έχει τέτοιες μπάντες.
Μα σύντομα θα γίνουνε, θα γράψουν ιστορία.
Μόδα ιαπωνέζικη, άγνωστη στην Ελλάδα
?Αντρες που βάζουν μέικ-απ και τα μαλλιά σα μάνγκα
Κι έχουνε ρούχα ακριβά, περιέργα, φανταστικά.
Μα στην Ελλάδα αν τους δουν, ίσως και να τους δείρουν.
Γιατί θα τους περάσουνε για έκφυλους ή γκέυ
Που στα παιδιά κάνουν κακό, κυρίως στα κορίτσια
Μα και ο ?τα κόλλησε κι ας ήταν παλικάρι
Απ? την Καβάλα την τρανή, την πολυφημισμένη
Πού ?βγαλε Δέσποινα Βανδή μα και τον Σχορτσιανίτη
Που τίμησε τα χρώματα της εθνικής Ελλάδος.
Αμερικάνους κέρδισε, εκεί στη Σαϊτάμα
Μα που δεν τα κατάφερε στον τελικό κι ηττήθει.
Και πήρε το γλυκόπικρο το αργυρό μπακίρι.
Στον κόσμο γίναν ξακουστοί, μα στο Γιαμάτο όχι.
Γιατί την καλαθόσφαιρα δεν την πολύ γνωρίζουν.
Και κάθονται και βλέπουνε Σούμο και μπέιζμπωλ
Το άθλιο το μπέιζμπωλ, στον ?τα δεν αρέσει
Όπως και στην Ελλάδα μας, που έχουμε την μπάλα,
Στο ξύλο πλακωνόμαστε, τα γήπεδα τα σπάμε
Και το κοράκι βρίζουμε ότι και να σφυρίξει
Μα στην Ευρώπη είμαστε πάντα πρωταθλητές
Θα λέμε στα εγγόνια μας το μέγα έπος τούτο,
Τα έπη τα ομηρικά, κανείς δε θα διαβάζει,
Τα DVD θα βλέπουμε απ? την Πορτογαλία.
Η ιστορία θα σβηστεί και θα ξαναγραφτεί
Ετούτο το κατόρθωμα να μείνει στους αιώνες
Και για τις μάχες τις παλιές συζήτηση καμία
Γιατί δε θα γνωρίζουμε αρχαία ιστορία.
Όπως και οι Ιάπωνες που πάνε στο σχολείο,
Μα μόλις το τελειώσουνε, τα λησμονούνε όλα
Για ότι μαθαίνανε ήταν για εξετάσεις,
Και διάβασμα δεν κάνουνε, βιβλίο δεν ανοίγουν
Στα καραόκε τραγουδάν, και στα πατσίνκο λειώνουν
Κι ούτε στρατό πηγαίνουνε, πατρίδα δεν τιμάνε.

_________________
ΤΑΠΑΝΤΑΡΕΙ
諸行無常
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα MSN Messenger
ATANASHIOSU
Δημοσιεύθηκε: Πεμ Οκτ 12, 2006 1:19 pm
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
:: ANiME.oNe :: :: ANiME.oNe ::

Συμμετέχει από: 22 Μάρ 04 Δημοσιεύσεις: 723 Τόπος: Σαππόρο Τώρα Βλέπω: Την οθόνη του υπολογιστή μου.
Το ΦΠΑ τον έχουνε στο 5%
Μα που δουλεύουν συνεχώς να βγάλουν κάνα γιεν
Δίδακτρα να πληρώσουνε, του πανεπιστημίου
Πανάκριβα τα έχουνε, μα είναι μες στη χλύδα
Και έτσι οι Ιάπωνες, συνέχεια δουλεύουν
Γι’ αυτό και δε διαβάζουνε όπως ο Μέγας Άτα
Που πέρα από το διάβασμα δεν κάνει κάτι άλλο.
Αρχαία γιαπωνέζικα διαβάζει με τις ώρες
Και όσοι το ακούν αυτό γελάνε ή τα παίζουν
Κι ας είναι πλήρως άγνωστο πού θα του χρησιμεύσουν
Όπως και τα κινέζικα, που κάνει μέρα-νύχτα
Για να διαβάζει κείμενα, σούτρες βουδιστικές
Ιδεογράμματα παλιά, περίεργες μουντζούρες
Που ούτ’ όσοι τα έγραψαν δεν ξέρανε τι γράφαν
Αρχαίους μαντικούς χρησμούς, παλιά γεωμαντεία
Μέχρι και στην Ελλάδα μας είναι πλέον της μόδα
Μυστήριο, κινέζικο, δυσνόητο Φενγκ Σούι
Τα ινδικά θρησκεύματα διαβάζει κάπου κάπου
Μα λίγοι καταλαβαίνουνε καλά το νόημά τους
Οι άνθρωποι που σήμερα δεν κάνουν τίποτ’ άλλο
Βλέπουνε τηλεόραση, βιβλία δε διαβάζουν
Τον Άτα μόλις συναντούν, δεν ξέρουν τι να πούνε
Που ξέρει τόσα πράγματα, άγνωστα και στους ίδιους
Κάτι για όλα έχει να πει ο πάνσοφος ο Άτα
Που γράφει, έπη, λεξικά, βιβλία και νουβέλλες
Θα γράψει μυθιστόρημα σαν έρθει στην Ελλάδα
Για πράγματα πολλά θα πει, για όλα θα μιλήσει
Για ότι είδε κι έζησε στο μακρινό Σαππόρο
Για ιστορίες ένδοξες, παράξενες ή etchi
Που όσοι το διαβάσουνε σίγουρα θα γουστάρουν
Στου Άτα το Φαν Κλαμπ θα μπούν, θα τον ακολουθάνε
Άγαλμα θα του στήσουνε, θεό θα τον εκάνουν
Κι ο κόσμος όλος τελικά θα δει μια άσπρη μέρα.
Όπως ο Άτα έβλεπε σαν ήταν στο Σαππόρο
Που χιόνιζε και χιόνιζε και ήταν όλα άσπρα.
Πόλεμοι δε θα γίνονται, φτωχοί δε θα υπάρχουν
Μήτε αρρώστιες και κακά, μήτε αμερικάνοι
Όλοι θα πάρουν τα βουνά, τα άγρια λαγκάδια
Και όπως οι πρωτόγονοι θα τρέφονται με ρίζες
Μέχρι την Αποκάλυψη, του κόσμου μας το τέλος
Και όλοι θα πεθάνουνε, εκτός από τον Άτα.
Που όπως όλοι λέγουνε, είναι σε άλλο κόσμο.

_________________
ΤΑΠΑΝΤΑΡΕΙ
諸行無常
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα MSN Messenger

Επισκόπηση όλων των Δημοσιεύσεων που έγιναν πριν από:  

Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας
Σελίδα 1 από 2
Μετάβαση στη σελίδα 1, 2  Επόμενη

Μετάβαση στη:  



Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Δ.Συζήτησης