Το ξέρατε ότι de gozaru σημαίνει είμαι;


Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας

Μετάβαση στη σελίδα 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Επόμενη
Σελίδα 1 από 7
 AnimePlanet Forums Αρχική σελίδα    Ιαπωνικό Λεξικό    Ενδιαφέρον για την Ιαπωνική γλώσσα.




Ιαπωνική Γλώσσα. Επιλογή!

Άσε μας ρε φίλε με τα ορνιθοσκαλίσματα...
2%
 2%  [ 2 ]
Ενδιαφέρον ακούγεται αλλά δεν παίζει χρόνος ή χρήμα.
1%
 1%  [ 1 ]
Θέλω να μάθω, αλλά δεν έχω πληροφορίες η δεν μπορώ.
1%
 1%  [ 1 ]
Θα με ενδιέφερε στο μέλλον.
5%
 5%  [ 5 ]
Θα με ενδιέφερε να μάθω απλά τα βασικά.
1%
 1%  [ 1 ]
Θα με ενδιέφερε να μιλάω, αλλά όχι τόσο να γράφω.
13%
 13%  [ 12 ]
Θα με ενδιέφερε να μάθω να μιλάω και να γράφω.
52%
 52%  [ 46 ]
Θέλω να μάθω τέλεια σύγχρονα και αρχαία Ιαπωνικά!
22%
 22%  [ 20 ]

Σύνολο Ψήφων : 88


ATANASHIOSU
Δημοσιεύθηκε: Τρι Οκτ 10, 2006 2:42 pm
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
:: ANiME.oNe :: :: ANiME.oNe ::

Συμμετέχει από: 22 Μάρ 04 Δημοσιεύσεις: 723 Τόπος: Σαππόρο Τώρα Βλέπω: Την οθόνη του υπολογιστή μου.
Θα ήθελα να μάθω πόσοι ενδιαφέρονται να μάθουν Ιαπωνικά και σε ποιο βαθμό.

_________________
ΤΑΠΑΝΤΑΡΕΙ
諸行無常
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα MSN Messenger
Blademaster_X
Δημοσιεύθηκε: Τρι Οκτ 10, 2006 3:13 pm
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
::Moderator::
Official AP GFX Artist
::Moderator::<br>Official AP GFX Artist

Συμμετέχει από: 30 Απρ 04 Δημοσιεύσεις: 1933 Τόπος: Athens - city of no refund
Ενδιαφερομαι να μαθω Ιαπωνικα σε τετοιο βαθμο ωστε να μπορω να διαβαζω και να μιλαω αρκετα καλα...το εχω αχτι να καταφερω να κανω μια καλη συζητηση με εναν Ιαπωνα...

Περα απο αυτο η Ιαπωνικη ειναι η δευτερη αγαπημενη μου γλωσσα μετα τα Αγγλικα Wink

Αλλα χαρις τις υποχρεωσεις μου αυτον τον καιρο δεν ξερω τι θα καταφερω Sad

_________________
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
Warchief
Δημοσιεύθηκε: Τρι Οκτ 10, 2006 3:14 pm
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
:: HooKeD.SeRiouSLy :: :: HooKeD.SeRiouSLy ::

Συμμετέχει από: 20 Δεκ 05 Δημοσιεύσεις: 172 Τόπος: Κατερίνη
Θα με ενδιέφερε να μάθω να μιλάω αλλά όχι και τόσο να γράφω. Η προφορική γλώσσα μου φαίνεται βατή αλλά τα kanji κλπ είναι pain in the arse. Ποτέ μη λες ποτέ βέβαια.. μπορεί να προκύψει κι αυτό. Θα αρχίσω να ασχολούμαι σοβαρά όταν γίνω φοιτητής μάλλον.
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος MSN Messenger
Tristessa_326
Δημοσιεύθηκε: Τρι Οκτ 10, 2006 4:20 pm
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
::Moderator::
:: LoL-i::
::Moderator::<br>:: LoL-i::

Συμμετέχει από: 03 Ιούν 05 Δημοσιεύσεις: 1357 Τόπος: Θεσσαλονίκη Τώρα Βλέπω: Την anime wishlist μου που όλο μεγαλώνει...
Όχι απλώς θα μ' ενδιέφερε, μου αρέσει τρελά! Laughing
Γενικά μ' ενδιαφέρει η εκμάθηση ξένων γλωσσών, αλλά με το θαυμασμό μου για την Ιαπωνία το 'χω βάλει σκοπό. Μου μένει ο χρόνος και το χρήμα... Razz
Και να ξέρεις μια γλώσσα σαν τα ιαπωνικά, με σύμβολα κ.λπ. είναι μαγκιά! Cool

_________________


JaME Ελλάδα :: JMusic.gr :: my LJ :: my last.fm
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος MSN Messenger
noname
Δημοσιεύθηκε: Τρι Οκτ 10, 2006 4:39 pm
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
XD XD XD XD XD

Συμμετέχει από: 31 Μάϊ 04 Δημοσιεύσεις: 2829 Τόπος: Αθήνα - θεσσαλονίκη Τώρα Βλέπω: OMG!!! πώς βρέθηκε αυτό εκει ?
θα με ενδιέφερε η αλήθεια να
μάθω ... αλλα δυστυχώς τώρα ούτε
τα χρήματα ούτε ο χρόνος υπάρχει ... και έχω και ένα σορό πράματα στο κεφάλι μου >_<

αν και νομίζω ότι με τον κάθε χρόνο που περνάει λιγοστεύουν οι πιθανότητες να ασχοληθώ ποτε σοβαρά Sad

_________________
Not everything that can be counted counts, and not everything that counts can be counted.
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα MSN Messenger
Phantom Duck
Δημοσιεύθηκε: Τρι Οκτ 10, 2006 7:15 pm
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
:: ANiME.PoWeR :: :: ANiME.PoWeR ::

Συμμετέχει από: 16 Μάρ 06 Δημοσιεύσεις: 1106 Τόπος: Λιμνούπολη Τώρα Βλέπω: , τώρα δεν βλέπω
Δεν με ενδιαφέρει καθόλου να μάθω να μιλάω ή να γράφω γιαπωνέζικα (ναι εγώ ψήφισα την πρώτη επιλογή Razz)

Νομίζω πως είμαι και από τους λίγους εδώ πέρα που δεν δείχνω συμπάθεια προς την Ιαπωνία .

_________________

Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα MSN Messenger
dimitrisasp
Δημοσιεύθηκε: Τρι Οκτ 10, 2006 8:31 pm
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
:: ANiME.oBSeSSeD :: :: ANiME.oBSeSSeD ::

Συμμετέχει από: 31 Ιούλ 06 Δημοσιεύσεις: 418 Τόπος: Θεσσαλονίκη Τώρα Βλέπω: One Piece, Hajime no Ippo
Εγώ πάντως θα ήθελα να μάθω σε ένα τέτοιο επίπεδο ώστε να μπορώ να
μιλήσω με κάποιον όταν πάω κάποτε Ιαπωνία ας πούμε. Είχα αρχίσει να μαθαίνω 1-2
πράγματα το καλοκαίρι αλλα τα άφησα. Πάντως είχε πολύ ενδιαφέρον
και θα ήθελα να το συνεχίσω κάποια στιγμή...

_________________

.::Τελευταίο οχυρό η φαντασία::.
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email MSN Messenger
ATANASHIOSU
Δημοσιεύθηκε: Τετ Οκτ 11, 2006 6:03 am
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
:: ANiME.oNe :: :: ANiME.oNe ::

Συμμετέχει από: 22 Μάρ 04 Δημοσιεύσεις: 723 Τόπος: Σαππόρο Τώρα Βλέπω: Την οθόνη του υπολογιστή μου.
@ Blademaster_X

Ελπίζω κάποια φορά να καταφέρεις να εκπληρώσεις την επιθυμία σου.

Άσχετο, στα αγγλικά τι σου αρέσει; Πρώτη φορά βλέπω άτομο που να λέει ότι του αρέσουν τα αγγλικά. Αν μπορείς γίνε περισσότερο σαφής. Επίσης αν μπορείς πες μου αν έχεις ασχοληθεί με κάποια άλλη ξένη γλώσσα.

@ Warchief

Αν θέλεις να αποφύγεις τα ιδεογράμματα πιστεύω πως υπάρχουν αρκετές μέθοδοι με λατινική γραφή. Αν και είμαι σίγουρος πως τα ιδεογράμματα δεν είναι πια και τόσο δύσκολα. Συν τοις άλλοις σε μια γλώσσα όπως τα ιαπωνικά, η χρήση ιδεογραμμάτων βοηθάει στην κατανόηση του νοήματος.

Υπάρχει και η εναλλακτική των κορεατικών, που είναι 100% αλφαβητική γραφή. Λένε ότι είναι το τελειότερο αλφάβητο του κόσμου.

@ Tristessa_326

Προσωπικά δε θεωρώ μαγκιά να μάθεις Ιαπωνικά. Δηλαδή όλοι οι Ιάπωνες είναι μάγκες που ξέρουν Ιαπωνικά; Laughing Αν διαβάσεις, μαθαίνεις, όπως μαθαίνεις οτιδήποτε αν διαβάσεις. Μαγκιά θεωρώ να ΑΠΟΦΑΣΙΣΕΙΣ ότι θα μάθεις, παραμερίζοντας όλες τις προκαταλείψεις που κυκλοφορούν στην Ελλάδα. (πχ Ιαπωνικά δύσκολα, θέλει 10 χρόνια για να μάθεις, κτλκτλκτλ.) Με τέσσερα χρόνια χαλαρά, μπορείς να διαβάζεις άνετα, να γράφεις, να μιλάς και να καταλαβαίνεις τι σου λένε. Απλά το ζήτημα είναι ότι πρέπει λίγο στην αρχή να συνηθίσεις, όχι ότι είναι δύσκολο, απλά γιατί είναι κάτι το διαφορετικό.

Νομίζω πως η κάθε γλώσσα έχει τη δυσκολία της, αλλά δεν είναι σωστό να κρίνουμε μονομερώς. Γιατί όλοι κολλάνε στη δυσκολία των ιδεογραμμάτων αλλά δε λένε τίποτα για την ευκολία της γραμματικής ή την απλότητα της προφοράς;

@ noname

Πιστεύω είσαι η κλασική περίπτωση...
Ελπίζω κάποια στιγμή βρεθεί χρόνος. Αν περιορίζαμε λίγο τα ΑΝΙΜΕ ίσως; Laughing

@ Phantom Duck

Όπως είναι γνωστό, πάντα υπάρχει και ένας προδότης. Laughing Θα φροντίσω να αποκεφαλιστείς το συντομότερο δυνατό. Cool

Πέρα από την πλάκα. μ' άρεσε η ειλικρίνειά σου. Δεν είναι δυνατό ΟΛΟΙ να είναι ίδιοι. Wink

@ dimitrisasp

Κρίμα που σταμάτησες. Αν μαθαίνεις μόνος είναι πιο πιθανό να σταματήσεις απ΄ ότι αν κάνεις κανονικά μαθήματα.


ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑΤΑ

Μπορώ να πω, πως αν και οι περισσότεροι θα ήθελαν να μάθουν, δεν έχουν τη δυνατότητα για διάφορους λόγους. Σίγουρα απαιτεί χρόνο και νομίζω προς πρέπει να θυσιάσεις μερικά πράγματα. Βέβαια ο καθένας είναι αυτός που κανονίζει τις πράξεις του και αποφασίζει το τι θα κάνει.

Επίσης φαίνεται, πως οι περισσότεροι ενδιαφέρονται κυρίως για τον προφορικό λόγο. Με άλλα λόγια, για να μιλήσουν, (ή ίσως για να καταλαβαίνουν τα ΑΝΙΜΕWink
Νομίζω πως τα ιδεογράμματα φαντάζουν ακόμα ως ένας τρομακτικός γίγαντας που φυλάσσει τις πύλες της Ιαπωνική γλώσσας, αλλά νομίζω πως είναι κάπως άδικο. Αν τον πλησιάσεις θα δεις ότι όχι μόνο δεν είναι (τόσο) στριμμένος όσο ακούγεται, αλλά θα σε βοηθήσει στο κάστρο της Ιαπωνικής γλώσσας. Laughing

_________________
ΤΑΠΑΝΤΑΡΕΙ
諸行無常
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα MSN Messenger
koznissj4
Δημοσιεύθηκε: Τετ Οκτ 11, 2006 1:25 pm
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
:: ANiME.oNe :: :: ANiME.oNe ::

Συμμετέχει από: 10 Δεκ 03 Δημοσιεύσεις: 706 Τόπος: Θεσσαλονίκη
thelw na paw na mathw re si...
na vlepw raw anime, opws vlepw raw agglikes tainies as poume, kai ntaksei, na diavazw, giati se iapwniko site ama mpeis, leksi dn tha katalaveis...

_________________

Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email MSN Messenger
Tristessa_326
Δημοσιεύθηκε: Τετ Οκτ 11, 2006 2:37 pm
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
::Moderator::
:: LoL-i::
::Moderator::<br>:: LoL-i::

Συμμετέχει από: 03 Ιούν 05 Δημοσιεύσεις: 1357 Τόπος: Θεσσαλονίκη Τώρα Βλέπω: Την anime wishlist μου που όλο μεγαλώνει...
Αυτό που εννοούσα με τη "μαγκιά" είναι γενικά να μάθεις μια γλώσσα που χρησιμοποιεί άλλο αλφάβητο (δηλαδή τα ιαπωνικά, ή τα κινέζικα ή τα ρωσικά για παράδειγμα) εκτός από το λατινικό. Είναι, δεν είναι; Laughing
Όσο για το πόσο τα ιαπωνικά είναι δύσκολα, είμαι της ίδιας άποψης. Κάθε γλώσσα έχει τη δυσκολία της, αρκεί να τη συνηθίσεις και προσαρμόζεσαι μια χαρά.
Οι προκαταλήψεις δε μ' ενδιαφέρουν (και σουαχίλι να ήθελα να μάθω, άμα το έβαζα σκοπό θα μάθαινα! Laughing ) κι έπειτα, το ωραίο στα kanji βρίσκεται (α, και στην προφορά...)

_________________


JaME Ελλάδα :: JMusic.gr :: my LJ :: my last.fm
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος MSN Messenger
Summoner
Δημοσιεύθηκε: Τετ Οκτ 11, 2006 5:34 pm
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
:: ANiME.LoRD :: :: ANiME.LoRD ::

Συμμετέχει από: 21 Σεπ 03 Δημοσιεύσεις: 2801 Τόπος: the blue planet
Eimai sthn teleftea epilogh. ;p Btw,den vlepw pou einai to kako me ta swahili btw,wraia glossa.

_________________
夜露死苦
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
PortgasDAce
Δημοσιεύθηκε: Τετ Οκτ 11, 2006 5:46 pm
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
:: ANiME.eNGiNe :: :: ANiME.eNGiNe ::

Συμμετέχει από: 21 Απρ 06 Δημοσιεύσεις: 967 Τόπος: Podos Τώρα Βλέπω: One piece(monimo auto)
Egw pali 8a i8ela na kserw toso kala Iapwnika oso kai Aglika Wink ...Aglika eimai se epipedo proficiensy (Den eimai pswnio Razz ) ara 8a i8ela na kserw Iapwnika san enan Iapwna apla oxi se tetoio le3ilogiko epipedo Very Happy

PAdws 8elw na perasw 8essaloniki...ekei exei kai frodistiria opote katalavenetai Razz Very Happy Very Happy

_________________


I will make Whitebeard....the King
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
KuRy-ou
Δημοσιεύθηκε: Τετ Οκτ 11, 2006 6:03 pm
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
:: HooKeD :: :: HooKeD ::

Συμμετέχει από: 22 Μάϊ 05 Δημοσιεύσεις: 147 Τόπος: Στην καρέκλα του σπιτιού μου! Τώρα Βλέπω: Την οθόνη μου!
Αν αναρωτιέστε ένας από τους τρελούς που πάτησε την τελευταία επιλογή είμαι εγώ. Θέλω να μάθω οτιδήποτε έχει σχέση με την Ιαπωνία, και για να το κάνω αυτό θα πρέπει να μπορώ να διαβάζω. Και δεν θεωρώ μια γλώσσα πλήρη αν φυσικά δεν ξέρεις και να γράφεις. Και επειδή λένε ότι καλό είναι να αρχίζεις από την αρχή τα αρχαία μου φαίνονται σαν κάτι το φυσικό.

Το ότι είναι δύσκολη μια γλώσσα και κυρίως η Ιαπωνική αυτό είναι σίγουρο. Αλλά ήδη ξεκίνησα κάμποσα μαθήματα και μέχρι την στιγμή που σταμάτησα (λόγο χρόνου Mad ) δεν μου φάνηκαν τόσο δύσκολα. Όσο δε για την δυσκολία των kanji αυτό είναι ψέμα. Τα kanji ίσως επειδή ειναι ένα σύνολο τα βρήκα τα ποιο εύκολα από όλα.

Ελπίζω μια μέρα να πάω ένα ταξιδάκι μερικών ετών στην Ιαπωνία να μάθω γιαπωνέζικα ξεκινώντας από τα αρχαία και... ότι βρέξει ας κατεβάσει.
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Tristessa_326
Δημοσιεύθηκε: Τετ Οκτ 11, 2006 9:05 pm
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
::Moderator::
:: LoL-i::
::Moderator::<br>:: LoL-i::

Συμμετέχει από: 03 Ιούν 05 Δημοσιεύσεις: 1357 Τόπος: Θεσσαλονίκη Τώρα Βλέπω: Την anime wishlist μου που όλο μεγαλώνει...
Κι εγώ το ίδιο. Τα αγγλικά μου (προσπαθούν να) είναι σε επίπεδο proficiency (φέτος το δίνω το ρημάδι Laughing ) και θα 'θελα και τα ιαπωνικά μου να είναι σε τέτοιο επίπεδο (ψώνιο... Razz )

ΥΓ. Κι εμένα μ' αρέσουν τ' αγγλικά.

ΥΓ 2. Τα σουαχίλι τα έφερα σαν παράδειγμα Razz

_________________


JaME Ελλάδα :: JMusic.gr :: my LJ :: my last.fm
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος MSN Messenger
Kyon
Δημοσιεύθηκε: Τετ Οκτ 11, 2006 9:45 pm
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
:: PoSSeSeD.SeRiouSLy :: :: PoSSeSeD.SeRiouSLy ::

Συμμετέχει από: 04 Ιούν 06 Δημοσιεύσεις: 337 Τόπος: Αθήνα
Kαι εγώ ειμαι στην τελευταία επιλογή.
Θελω να αποκτήσω μια σφαιρικότατη γνώση της ιαπωνικής γλώσσας και οχι απλά για να μπορώ να συννενοηθώ.

Συμφωνώ απόλυτα με τον Atanashiosu-san, τα Kanji βοηθάνε!! Ενα κατεβατό μονο με hiragana θα ηταν πολύ δύσκολο να καταλάβεις τι λέει. Εξάλλου, ποιος χρειάζεται γράμματα όταν έχεις τις εικόνες?
Όποιος θέλει να μάθει, να μη φοβάται οτι ειναι δύσκολα. Δεν είναι!
Αν μπείς στο νόημα απο την αρχή και εφόσον σου αρέσει αυτό που κάνεις(γιατι στις ξενες γλώσσες ετσι πρεπει να γίνεται) ειναι βατά.

Εγώ τωρα θα δώσω το πρώτο πτυχίο το 4th level και καμια φορά απογοητευομαι οταν δεν καταλαβαίνω κειμενα απο internet η απο ιαπωνικά video games. Αλλά με 200 μονο kanji και περιορισμένο λεξιλόγιο τι να κάνεις? Ειμαι ακόμα στην αρχή και τωρα περνάω το κατώφλι για να ξεκινήσω να μαθαίνω πραγματικά.

Αυτό ισως ειναι και ενα αρνητικό, η υπομονή που πρεπει να εχεις οταν μαθαίνεις αυτη τη γλώσσα. Αλλά οταν μίλησα το καλοκαίρι με 2 Ιαπωνέζες για 10 λεπτά σχεδόν(ναι ναι ειμαι ψωνάρα!!) κατάλαβα οτι άξιζε αυτη η προσπάθεια. Όταν συνηδειτοποιείς οτι επικοινωνεις σε μια γλωσσα που μεχρι προτινος έμοιαζε "εξωγήινη", πορώνεσαι!!!

_________________
この中に宇宙人、未来人、異世界人、超能力者がいたらでてきなさい。

Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος MSN Messenger

Επισκόπηση όλων των Δημοσιεύσεων που έγιναν πριν από:  

Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας
Σελίδα 1 από 7
Μετάβαση στη σελίδα 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Επόμενη

Μετάβαση στη:  



Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Δ.Συζήτησης