Το ξέρατε ότι e σημαίνει ζωγραφιά,σκίτσο;


Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας

Μετάβαση στη σελίδα Προηγούμενη  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Επόμενη
Σελίδα 5 από 7
 AnimePlanet Forums Αρχική σελίδα    Ιαπωνικό Λεξικό    Ενδιαφέρον για την Ιαπωνική γλώσσα.




Ιαπωνική Γλώσσα. Επιλογή!

Άσε μας ρε φίλε με τα ορνιθοσκαλίσματα...
2%
 2%  [ 2 ]
Ενδιαφέρον ακούγεται αλλά δεν παίζει χρόνος ή χρήμα.
1%
 1%  [ 1 ]
Θέλω να μάθω, αλλά δεν έχω πληροφορίες η δεν μπορώ.
1%
 1%  [ 1 ]
Θα με ενδιέφερε στο μέλλον.
5%
 5%  [ 5 ]
Θα με ενδιέφερε να μάθω απλά τα βασικά.
1%
 1%  [ 1 ]
Θα με ενδιέφερε να μιλάω, αλλά όχι τόσο να γράφω.
13%
 13%  [ 12 ]
Θα με ενδιέφερε να μάθω να μιλάω και να γράφω.
52%
 52%  [ 46 ]
Θέλω να μάθω τέλεια σύγχρονα και αρχαία Ιαπωνικά!
22%
 22%  [ 20 ]

Σύνολο Ψήφων : 88


Girishajin
Δημοσιεύθηκε: Πεμ Δεκ 06, 2007 9:06 pm
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
:: ANiME.CRaZy :: :: ANiME.CRaZy ::

Συμμετέχει από: 04 Νοέ 07 Δημοσιεύσεις: 599 Τόπος: Κάπου δυτικά στο λεκανοπέδιο Αττικής... Τώρα Βλέπω: Μπόλικο JDrama, Cult Ιαπωνικές ταινίες...και διάφορα άνιμε....
Cougar έγραψε:
Ναι σύμφωνοι, αλλά ένα πτυχίο είναι ένα Πτυχίο! Δλδ αυτό το 4 ή το 3 που δεν θα σου προσφέρει στην Ιαπωνία πολλά θα σου προσφέρει 10-20+ μόρια στον ασέπ ή θα είναι μεγάλο υπέρ στο βιογραφικό σου ή στην ανεύρεση κάποιας συγκεκριμένης δουλειάς...


Συμφωνώ απολύτως!! Αν ήταν τόσο άχρηστα, δεν θα υπήρχαν. Όταν ξεκινάς Ιαπωνικά έχεις ως στόχο το 4. Δεν μπορείς να ξεκινάς απευθείας με level 1 ή 2. Άντε πες τώρα εσύ στον καινούριο μαθητή που δεν ξέρει ούτε το όνομα του στην Κατακάνα να γράφει, ότι θα δώσει πτυχίο ισάξιο με αυτούς που κάνουν Ιαπωνικά για χρόνια... Ξεκινάς απο level 4 και σταδιακά προχωράς. Άλλωστε....η αρχή είναι το ήμιση του παντός!!!

_________________


ひぐらしのく頃に...
日本が大好きから...
http://girishakara-nihonmade.blogspot.com/

Ένα Blog για την Ιαπωνική κουλτούρα...^^
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
aroto
Δημοσιεύθηκε: Παρ Δεκ 07, 2007 2:10 am
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
:: r00k ::

Συμμετέχει από: 05 Δεκ 07 Δημοσιεύσεις: 12
Symfwnw. Epi paradeigmati sta agglika. Otan diname gia to lower to thewrousame poly simantiko kai diskolo gia tote ptixio. Otan dwsame proficiency poly efkola borousame na poume oti to lower einai ena axristo ptixio, geloio mexri ahdias kai anaxio logou. To idio isxiei kai sta iapwnika. Otan ftaseis se ena ypsilo epipedo to 3 kai to 4 sou fainontai axrista kai panefkola. Omws ki otan ftaseis se epipedo 1 kai to pareis tha les ma giati edwsa to 2 i oti to dio einai geloio. Se kamia periptwsi den einai geloia oute to 4, oute to 3 oute to 2. An itan geloia tha to edine kai i vera labrou kai tha to pairne! Ki exoun simasia oxi toso gia tin epikyrwsi twn gnwsewn sou alla perissotero ws epibrabefsi , oti pires kai kati me ta iapwnika pou xereis. Twra gia epaggelmatikous skopous yparxoun kai alla ptyxia sta iapwnika pou distixws den dinontai ellada Sad Kai pali kala na leme pou to JLPT didetai stin ellada 20 oloklira xronia!
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
ATANASHIOSU
Δημοσιεύθηκε: Παρ Δεκ 07, 2007 5:56 am
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
:: ANiME.oNe :: :: ANiME.oNe ::

Συμμετέχει από: 22 Μάρ 04 Δημοσιεύσεις: 723 Τόπος: Σαππόρο Τώρα Βλέπω: Την οθόνη του υπολογιστή μου.
Να βάλουμε τα πράγματα σε τάξη.

Υπάρχουν 4 επίπεδα.

4ο- 150 Κάντζι, 150 Ώρες μαθήματος
3ο- 300 Κάντζι, 300 Ώρες μαθήματος
2ο- 1000 Κάντζι, 600 Ώρες μαθήματος
1ο- 2000 Κάντζι, 900 Ώρες μαθήματος

Αν πούμε ότι κάνεις 150 ώρες το χρόνο το 4ο το παίρνεις σε 1 χρόνο, με άλλο ένα χρόνο (σύνολο 2) φτάνεις στο 3ο, με άλλα δύο (σύνολο 4) φτάνεις στο 2ο και τέλος με άλλα δύο χρόνια (σύνολο 6) φτάνεις στο πρώτο επίπεδο.

Τώρα βέβαια αν σκεφτούμε ότι για τα πρώτα 300 κάντζι είχαμε 300 ώρες ενώ για τα επόμενα 700 επίσης 300 καταλαβαίνουμε πως υπάρχει διαφορά. Το θέμα είναι να συνηθίσεις. Παίρνει πολύ περισσότερη ώρα να μάθεις τα πρώτα 300 κάντζι. Μετά έχεις συνηθήσει και μαθαίνεις πιο εύκολα. Ξέρεις πως να γράφεις γιατί απλά αποτελεί σύνθεση των προηγουμένων.

Πιστεύω πως είναι καλό που υπάρχουν τα χαμηλά επίπεδα, γιατί μπορείς να πιστοποιήσεις ότι ξέρεις έστω και λίγα. Σίγουρα το 4ο και το 3ο επίπεδο δε φτάνει για να ζήσεις στην Ιαπωνία, δείχνει όμως ότι έχεις προσαρμοστεί στη φιλοσοφία της γλώσσας και από κει και πέρα μπορείς να συνεχίσεις πιο εύκολα.

Εγώ έδοσα και τα 4 επίπεδα. Το 3ο μου φάνηκε πολύ εύκολο, ενώ το 2ο το πάλεψα και το πέρασα στο τσακ. Το πρώτο που το έδοσα την Κυριακή μου φάνηκε αρκετά εύκολο, αλλά είμαι είδη 3 χρόνια στην Ιαπωνία.

Πάντως ακόμα και το 1ο επίπεδο να πάρεις δε σημαίνει ότι ξέρεις να μιλάς Ιαπωνικά ή ξέρεις να γράφεις. Δείχνει ότι ξέρεις να διαβάζεις κείμενα και να καταλαβαίνεις διαλόγους, αλλά όχι απαραίτητα ότι έχεις συνθετική ικανότητα ή ότι μπορείς να κάνεις μια σοβαρή συζήτηση.

Πιστεύω πως είναι πιο σωστό να λέμε:

-Μπορώ να διαβάσω εφημερίδα.
-Μπορώ να διαβάσω επιστημονικό βιβλίο στον τομέα μου.
-Μπορώ να διαβάσω βιβλίο χρησιμοποιοόντας λεξικό.
-Μπορώ να διαβάσω ιστοσελίδα.
-Μπορώ να διαβάσω μάνγκα.
-Μπορώ να συμμετέχω σε καθημερινή συζήτηση.
-Μπορώ να συμμετέχω σε συζήτηση γενικών θεμάτων.
-Μπορώ να καταλάβω το δελτίο ειδήσεων.
-Μπορώ να καταλάβω στίχους από τραγούδι, χωρίς να τους δω γραμμένους.
-Μπορώ να καταλάβω επιστημονική διάλεξη πάνω στο αντικείμενό μου.
-Μπορώ να παίξω ηλεκτρονικό παιχνίδι στα Ιαπωνικά.
-Μπορώ να γράφω ημερολόγιο.
-Μπορώ να γράφω ακαδημαϊκή εργασία.
-Μπορώ να γράψω 500 κάντζι.
-Μπορώ να γράψω με υπολογιστή 2000 κάντζι.
-Μπορώ να καταλάβω αργκό.
-Μπορώ να καταλάβω τοπική διάλεκτο.
-Μπορώ να καταλάβω αρχαϊζουσα γλώσσα.
-Μπορώ να διαβάζω και να καταλαβαίνω σύγχρονη ποίηση.
-Μπορώ να κάνω μετάφραση από και προς τα ιαπωνικά.
-Μπορώ να κάνω το διερμηνέα.

Μπορεί κάποιος να μιλάει τέλεια, αλλά να μην ξέρει να γράφει ούτε τα κάνα. Ή να μπορεί να διαβάζει, αλλά να μην μπορεί να γράψει. Ή ας πούμε να μπορεί να γράφει μόνο με υπολογιστή αλλά όχι με το χέρι.

Υπάρχουν διάφορα επίπεδα

_________________
ΤΑΠΑΝΤΑΡΕΙ
諸行無常
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα MSN Messenger
TannoBuchino
Δημοσιεύθηκε: Τρι Ιαν 08, 2008 3:27 pm
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
:: ANiME.LoRD :: :: ANiME.LoRD ::

Συμμετέχει από: 04 Νοέ 06 Δημοσιεύσεις: 4243 Τόπος: テサロニキ
Εμένα θα με ενδιέφερε να τα μάθω τέλεια και σε αρχαία και σε σύγχρονη γλώσσα γιατί έχω τους 3 παρακάτω λόγους:

1)Μου αρέσουν οι γιαπωνέζες περισσότερο από ότι οι ψηλομύτες εδώ Ελλάδα...
2)Να συνεργαστώ με Ιάπωνες Djs/Παραγωγούς επειδή μου αρέσουν τα κομμάτια τους και είναι πολύ δημιουργικοί άνθρωποι
3)Να εγκατασταθώ εκεί και επειδή δεν μου αρέσει πια η Ελλάδα...πάει χάλασε η Ελλάδα...Για ακριβή χώρα η Ιαπωνία καλά κρατεί...

_________________
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
mitsakos
Δημοσιεύθηκε: Τρι Ιαν 08, 2008 3:42 pm
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
:: oBSeRVeR :: :: oBSeRVeR ::

Συμμετέχει από: 04 Ιαν 08 Δημοσιεύσεις: 68 Τόπος: Περαμα
εγω θελω να μαθω να μιλαω και να γραφω.δεν με νοιαζει το να μιλισω με καποιον ιαπωνα απλα μ'αρεσει πολυ σαν γλωσσα.οπως και τα ιταλικα
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος MSN Messenger
Avenger
Δημοσιεύθηκε: Τρι Ιαν 08, 2008 4:16 pm
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
:: ANiME.CoLLeCToR :: :: ANiME.CoLLeCToR ::

Συμμετέχει από: 03 Οκτ 04 Δημοσιεύσεις: 695 Τόπος: Thessaloniki Τώρα Βλέπω: Apeires grammes kwdika ....
Exeis gnwrisei polles iapwnezes kai polles ellinides gia na sigkrineis xaraktires re c djdragon? Episis, ipervaleis ligaki gia tin ellada kai to na egkatastathei enas ksenos se mia toso sintiritiki kai paradopisti xwra opws i iapwnia einai arketa diskolo Smile

_________________
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Girishajin
Δημοσιεύθηκε: Τρι Ιαν 08, 2008 4:51 pm
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
:: ANiME.CRaZy :: :: ANiME.CRaZy ::

Συμμετέχει από: 04 Νοέ 07 Δημοσιεύσεις: 599 Τόπος: Κάπου δυτικά στο λεκανοπέδιο Αττικής... Τώρα Βλέπω: Μπόλικο JDrama, Cult Ιαπωνικές ταινίες...και διάφορα άνιμε....
DjDragon έγραψε:
Εμένα θα με ενδιέφερε να τα μάθω τέλεια και σε αρχαία και σε σύγχρονη γλώσσα γιατί έχω τους 3 παρακάτω λόγους:

1)Μου αρέσουν οι γιαπωνέζες περισσότερο από ότι οι ψηλομύτες εδώ Ελλάδα...
2)Να συνεργαστώ με Ιάπωνες Djs/Παραγωγούς επειδή μου αρέσουν τα κομμάτια τους και είναι πολύ δημιουργικοί άνθρωποι
3)Να εγκατασταθώ εκεί και επειδή δεν μου αρέσει πια η Ελλάδα...πάει χάλασε η Ελλάδα...Για ακριβή χώρα η Ιαπωνία καλά κρατεί...


Κανένας απο τους τρεις λόγους δεν μου φαίνεται αρκετά ρεαλιστικός... Να έλεγες ότι σου αρέσει η Ιαπωνία και η Ιαπωνική κουλτούρα θα συμφωνούσα, αλλά έτσι... Και έμενα είναι το όνειρό μου να εγκατασταθώ στην Ιαπωνία, αλλά όπως λέει και ο Avenger, μόνο εύκολο δεν είναι... Wink Τέλοσπάντων, ο καθένας έχει τους στόχους του....

_________________


ひぐらしのく頃に...
日本が大好きから...
http://girishakara-nihonmade.blogspot.com/

Ένα Blog για την Ιαπωνική κουλτούρα...^^
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
mitsakos
Δημοσιεύθηκε: Τρι Ιαν 08, 2008 6:13 pm
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
:: oBSeRVeR :: :: oBSeRVeR ::

Συμμετέχει από: 04 Ιαν 08 Δημοσιεύσεις: 68 Τόπος: Περαμα
εγω θα ηθελα να μαθω την γλωσσα απλα για καποια πραγματα που μου αρεσουν πολυ και συνδεονται με την ιαπωνια οπως πολεμικες τεχνες(το πιο διασιμο απο ολα.καρατε.και μονο που εχει τις ριζες του εκει και εχει δωσει τοσα στοιχεια σε τοσες ΠΤ μου φτανει),μ'αρεσει η ιαπωνια γενικα σαν κουλτουρα και πολιτισμος,μ'αρεσουν τα ανιμε,τα κατανα,σαμουραι(ολο και κατι θα ξεχασα)
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος MSN Messenger
Girishajin
Δημοσιεύθηκε: Τρι Ιαν 08, 2008 6:20 pm
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
:: ANiME.CRaZy :: :: ANiME.CRaZy ::

Συμμετέχει από: 04 Νοέ 07 Δημοσιεύσεις: 599 Τόπος: Κάπου δυτικά στο λεκανοπέδιο Αττικής... Τώρα Βλέπω: Μπόλικο JDrama, Cult Ιαπωνικές ταινίες...και διάφορα άνιμε....
mitsakos έγραψε:
εγω θα ηθελα να μαθω την γλωσσα απλα για καποια πραγματα που μου αρεσουν πολυ και συνδεονται με την ιαπωνια οπως πολεμικες τεχνες(το πιο διασιμο απο ολα.καρατε.και μονο που εχει τις ριζες του εκει και εχει δωσει τοσα στοιχεια σε τοσες ΠΤ μου φτανει),μ'αρεσει η ιαπωνια γενικα σαν κουλτουρα και πολιτισμος,μ'αρεσουν τα ανιμε,τα κατανα,σαμουραι(ολο και κατι θα ξεχασα)


Το Καράτε προέρχεται απο την Okinawa, οπότε δεν είναι καθε αυτού Ιαπωνικό... Smile Κατα τ'άλλα, είσαι Japanophile, σαν και εμένα.... Razz

_________________


ひぐらしのく頃に...
日本が大好きから...
http://girishakara-nihonmade.blogspot.com/

Ένα Blog για την Ιαπωνική κουλτούρα...^^
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
mitsakos
Δημοσιεύθηκε: Τρι Ιαν 08, 2008 6:40 pm
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
:: oBSeRVeR :: :: oBSeRVeR ::

Συμμετέχει από: 04 Ιαν 08 Δημοσιεύσεις: 68 Τόπος: Περαμα
Embarassed λαθος τοτε.που να μην ειχα κανει κιολας okinawa karate Razz δεν το σκεφτηκα πολυ πριν το γραψω Very Happy .τωρα προσπαθω να γραψω τα hiragana που βρηκα απο ενα site μπας και τα μαθω.αλλα δεν καταλαβαινω γτ σε αλλα sites εχει μικροτερους πινακες και σε αλλα μεγαλυτερους
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος MSN Messenger
Avenger
Δημοσιεύθηκε: Τρι Ιαν 08, 2008 7:50 pm
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
:: ANiME.CoLLeCToR :: :: ANiME.CoLLeCToR ::

Συμμετέχει από: 03 Οκτ 04 Δημοσιεύσεις: 695 Τόπος: Thessaloniki Τώρα Βλέπω: Apeires grammes kwdika ....
Iparxei akoma to okinawa karate? Egw ekana otan imouna toso da bobiras alla kati eixa akousei oti eixe stamatisei san karate na iparxei genikotera kai oti iparxei mono to shotokan. Xairomai pou akouw oti ayto einai lathos!!!!

_________________
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Avenger
Δημοσιεύθηκε: Τρι Ιαν 08, 2008 7:51 pm
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
:: ANiME.CoLLeCToR :: :: ANiME.CoLLeCToR ::

Συμμετέχει από: 03 Οκτ 04 Δημοσιεύσεις: 695 Τόπος: Thessaloniki Τώρα Βλέπω: Apeires grammes kwdika ....
Avenger έγραψε:
Iparxei akoma to okinawa karate? Egw ekana otan imouna toso da bobiras alla kati eixa akousei oti eixe stamatisei san karate na iparxei genikotera kai oti iparxei mono to shotokan. Xairomai pou akouw oti ayto einai lathos!!!!


EDIT: Girishajin, twra mourthe ... paizeis go? An nai steile pm nomizw pws me nikises prosfata sto kgs ...

_________________
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
mitsakos
Δημοσιεύθηκε: Τρι Ιαν 08, 2008 8:45 pm
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
:: oBSeRVeR :: :: oBSeRVeR ::

Συμμετέχει από: 04 Ιαν 08 Δημοσιεύσεις: 68 Τόπος: Περαμα
βασικα ειναι ή 7 ή 9 ειδη καρατε δεν θυμαμαι ακριβως
το okinawa ειναι το πιο ωραιο και το μονο(απο τα πιο γνωστα)που εχει κανονικο ξυλο
μετα ειναι το shito ryu,sotokan,kyokushin και αλλα που δεν θυμαμαι.και εγω παντος 7 χρονων εκανα okinawa.μετα πηγα στο kick boxing και σε κανα μηνα ξεκιναω jiu jitsu
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος MSN Messenger
Avenger
Δημοσιεύθηκε: Τρι Ιαν 08, 2008 8:54 pm
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
:: ANiME.CoLLeCToR :: :: ANiME.CoLLeCToR ::

Συμμετέχει από: 03 Οκτ 04 Δημοσιεύσεις: 695 Τόπος: Thessaloniki Τώρα Βλέπω: Apeires grammes kwdika ....
zileyw!!!!!

Naxa ligo parapanw xrono tha ekana akrivws to idio me sena Smile , i .. kapws... toulaxiston kapoia polemini texni tha tin epiana ksana Sad

_________________
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
mitsakos
Δημοσιεύθηκε: Τρι Ιαν 08, 2008 9:01 pm
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
:: oBSeRVeR :: :: oBSeRVeR ::

Συμμετέχει από: 04 Ιαν 08 Δημοσιεύσεις: 68 Τόπος: Περαμα
εγω βασικα εχω πολυ ελευθερο χρονο.και φετος λεω να τον ριξω ολο σε προπονησεις.και 5 ωρες την μερα ανετα τις διαθετω
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος MSN Messenger

Επισκόπηση όλων των Δημοσιεύσεων που έγιναν πριν από:  

Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας
Σελίδα 5 από 7
Μετάβαση στη σελίδα Προηγούμενη  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Επόμενη

Μετάβαση στη:  



Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Δ.Συζήτησης