Το ξέρατε ότι kiba σημαίνει δόντι ζώου;


Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας

Σελίδα 1 από 1
 AnimePlanet Forums Αρχική σελίδα    Manga Συζητήσεις    Slayers νουβέλες και manga
merlin
Δημοσιεύθηκε: Τετ Ιαν 17, 2007 6:46 pm
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
:: HooKeD :: :: HooKeD ::

Συμμετέχει από: 18 Νοέ 06 Δημοσιεύσεις: 106 Τόπος: Αθήνα Τώρα Βλέπω: School Rumble
Μόλις τελείωσα όλη την σειρά Slayers. Πρέπει να πω ότι να πω ότι μου αρέσε πάρα πολύ.

Μέρα από μία έρευνα στο internet βρήκα ότι το Slayers έχει κάπου στις 15 νουβέλες και δεν ξέρω πόσα manga.

Από τις νουβέλες οι πρώτες μίσες σχεδόν έχουν μεταφραστεί, μόνο 2 λοίπουν που θα κυκλοφοσούν στα αγγλίκα το καλοκαίρι. Για τις υπόλοιπες να δω πότε η TokyoPop θα τα βγάλει.

Μήπως έχει κάποιος κανα link για να καταβάσω τα manga και τις νουβέλες. Έψαξα σε mininova, realitylapse και anime - eden, αλλά τζίφος η υπόθεση.

Επίσης ξέρει κάποιος αν οι νουβέλες έχουν πολλές διαφορές με το ανίμε και αν αξίζουν γενικότερα;

_________________
Τελικά οι διάφορες σειρές ανίμε είναι μίκρες ή εγώ της τελείωνω πολύ γρήγορα...
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email MSN Messenger
Darcia
Δημοσιεύθηκε: Πεμ Ιαν 18, 2007 6:31 pm
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
:: ANiME.oNe :: :: ANiME.oNe ::

Συμμετέχει από: 10 Ιούν 05 Δημοσιεύσεις: 782 Τόπος: Θεσσαλονίκη, μεγάλη φραπεδομάνα Τώρα Βλέπω: την τύφλα μου
από ότι ξέρω η Tokyopop επέλεξε να φιλτράρει κάποιες ακατάλληλες σκηνές στη μετάφραση. Καλό είναι που αποφάσισαν να συνεχίσουν τη σειρά γιατί λέγαν να το εγκαταλείψουν.

Τα βιβλία με τη σειρά (Slayers, Slayers Next) δεν εχουν σπουδαίες διαφορές, ενώ το Slayers Try είναι άσχετο με τα βιβλία και πιο πολύ έχει να κάνει με το βιβλίο Lost Universe του ιδιου δημιουργού. Πάντως αν σε ενδιαφέρει ο κόσμος των Slayers μπορείς να ρίξεις μια ματια στα βιβλία. Ωστόσο η μεταφραση δεν είναι και απο τις καλυτερες.Εναλλακτικά διάβασε και το Scrapped Princess.

Τα μάνγκα δεν είναι και τίποτα το ιδιαίτερο. υπάρχουν στο gotlurk.net (όσα έχουν σκαναριστεί δηλαδή). Θα προτεινα αντι για αυτά να διαβαζες το μανγκα του Dragon Half που είναι πολύ πιο αστείο.
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
merlin
Δημοσιεύθηκε: Πεμ Ιαν 18, 2007 10:49 pm
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
:: HooKeD :: :: HooKeD ::

Συμμετέχει από: 18 Νοέ 06 Δημοσιεύσεις: 106 Τόπος: Αθήνα Τώρα Βλέπω: School Rumble
Arigato Darcia - kun. Laughing για τις πληροφορίες.

Όσο για τις 2 τελευταίες νουβέλες θα είναι κάπως περίπλοκο για τις αποκτήσεις. Δεν θα βγούν σε καταστήματα, αλλά θα μπορείς να τις παραγγείλεις μόνο από το site τους.

Όταν ενοείς να φιλτράρει κάποιες σκήνες, εννοείς σκήνες με πολύ βία και τέτοια ή άλλες ακατάλληες σκήνες;

Αν ισχύει κάτι τέτοιο, τότε μόνο στα ιαπωνικά θα απόλαυσεις κάποια από τα μάνγκα και ανίμε. Τέλειωσε πρέπει να μάθω ιαπωνικά Razz

Θα ρίξω και μια ματιά στους τίτλους που μου πρότεινες Darcia.

_________________
Τελικά οι διάφορες σειρές ανίμε είναι μίκρες ή εγώ της τελείωνω πολύ γρήγορα...
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email MSN Messenger
Darcia
Δημοσιεύθηκε: Παρ Ιαν 19, 2007 2:27 pm
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
:: ANiME.oNe :: :: ANiME.oNe ::

Συμμετέχει από: 10 Ιούν 05 Δημοσιεύσεις: 782 Τόπος: Θεσσαλονίκη, μεγάλη φραπεδομάνα Τώρα Βλέπω: την τύφλα μου
μπα μη φανταστεις τίποτα τρομερό. Πχ σε μια σκηνη (που υπάρχει στο ανιμε) όπου δένουν την Λίνα με αλυσιδες και έρχεται ένας ψαρανθρωπος, στα Ιαπωνικά της λεει πως θα την αφήσει μόνο αν τον αφήσει να την πηδήξει, ενώ η Tokyopop έγραψε "να τη φιλήσει".

Στο βιβλίο επίσης ο Shabranidzo έχει πιο σημαντικό ρόλο και μιλαει πιο πολύ από ότι στο ανιμε.

Τα βιβλία δεν τα εχω διαβάσει. Αλλά διαβάζοντας τα μπορείς να μάθεις τον λογο που η Λινα φοβάται την αδερφή της όπως και τις νεανικές της αναμνήσεις. Αλλά εντάξει, τόσο πορωμένος δεν είμαι ώστε να διαβασω όλα τα βιβλία.
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος

Επισκόπηση όλων των Δημοσιεύσεων που έγιναν πριν από:  

Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας
Σελίδα 1 από 1

Μετάβαση στη:  



Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Δ.Συζήτησης