Το ξέρατε ότι tantei σημαίνει ντετέκτιβ;


Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας

Μετάβαση στη σελίδα 1, 2, 3  Επόμενη
Σελίδα 1 από 3
 AnimePlanet Forums Αρχική σελίδα    OST/J-Pop/J-Music    Αφιέρωμα: Ayumi Hamasaki
Mr Ayu-Mania
Δημοσιεύθηκε: Κυρ Ιαν 21, 2007 2:40 pm
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
:: PoSSeSeD :: :: PoSSeSeD ::

Συμμετέχει από: 18 Ιαν 07 Δημοσιεύσεις: 258 Τόπος: Θεσσαλονίκη Τώρα Βλέπω: Death Note, FMA, Yakitate Japan
Φίλτατοι, σας καλησπερίζω για μια ακόμη φορά..

Ήταν απλά θέμα χρόνου να κάνω ένα αφιέρωμα στην αγαπημένη μου Γιαπωνέζα καλλιτέχνιδα, που δεν είναι άλλη από την Ayumi Hamasaki, κάτι που είναι μάλλον αυτονόητο από το όνομα και το αβαταρ μου. Θα καλύψω κάποια βασικά βιογραφικά της στοιχεία, την ιστορία της καριέρας της και κάποια δείγματα της δουλειάς της. Έτσι ώστε το θέμα τούτο να αποτελέσει ένα σημείο εκκίνησης και αναφοράς για τον αναγνώστη του φόρουμ που κάνει τα πρώτα του βήματα στην πώρωση που ακούει στο όνομα Ayumi Hamasaki.



Η Ayu γεννήθηκε στην Fukuoka της Ιαπωνίας στης 2 Οκτωβρίου 1978. H οικογενειακή της κατάσταση μάλλον δεν ήταν η καλύτερη δυνατή, μια που ο πατέρας της τους εγκατέλειψε όταν αυτή ήταν 5 χρονών. Ανατράφηκε πρακτικά από την γιαγιά της, μια που η μητέρα της έλειπε σχεδόν πάντα από το σπίτι για να βγάλει τα προς το ζην. Η ανατροφή της ήταν μοντέρνα και απελευθερωμένη ειδικά για τα Ιαπωνικά δεδομένα. Η μητέρα της πίστευε ότι η κόρη της έπρεπε να βρίσκεται σε θέση να τα βγάλει πέρα με της δυσκολίες της ζωής μόνη της χωρίς καμιά βοήθεια, ιδιαίτερα από τους άνδρες. Ένα από τα αποτελέσματα της ανατροφής της ήταν να είναι ρέμπελος στο σχολείο με τις σούπερ κοντές φούστες και τα βαμμένα μαλλιά της, κάτι που οδήγησε σε κάκιστες σχέσεις με τους καθηγητές της και το εκπαιδευτικό σύστημα γενικότερα. Ενώ πήγε σε ειδικό καλλιτεχνικό σχολείο στο Τόκιο, το παράτησε όταν ήταν 15 χρονών στέλνοντας ένα fax στο διευθυντή του καλλιτεχνικού λυκείου της με την λέξη «Παραιτούμαι» πάνω.

Εκείνα τα χρόνια η Ayu ασχολούνταν με το μοντελινγκ ξεκινώντας από το SOS Talent Agency και καταλήγοντας στη Sun Music για να γίνει ηθοποιός, επειδή οι μάνατζερ της πίστευαν ότι ήταν πολύ κοντή για να τα καταφέρει ως μοντέλο. Έπαιξε μικρούς ρόλους σε b-movies και σε τηλεοπτικά δράματα δεύτερης διαλογής. Η Ayu θεωρεί εκείνα τα χρόνια τα χειρότερα της ζωής της, και δήλωνε απογοητευμένη με την show bizz. Περνούσε τα βραδιά της σε ολονύκτια party στα clubs της Shibuya. Σε ένα από αυτά τα club γνώρισε ένα βράδυ τον Max Matsuura πρόεδρο της δισκογραφικής εταιρίας Avex Trax. Η δεύτερη συνάντηση τους ήταν όμως η κρίσιμη, όταν ο Max πέτυχε την Ayu τυχαία σε καραοκε club να τραγουδάει. Τότε αποφάσισε να την κάνει τραγουδίστρια. Στην αρχή η Ayu αρνήθηκε, αλλά μετά από λίγο καιρό ενέδωσε. Ο Max είχε αρκετά προβλήματα με την ατίθαση φύση της Ayu στην αρχή και την έστειλε για μαθήματα ορθοφωνίας στην Νέα Υόρκη. Η Ayu μετέπειτα δήλωσε ότι ήταν ότι χρειαζόταν και τότε αποφάσισε να πάρει το τραγούδι στα σοβαρά. Στα γράμματα που έστελνε με τις εντυπώσεις της και τις εμπειρίες της στην Νέα Υόρκη, ο Max παρατήρησε ότι η Ayu ήταν προικισμένη με συγγραφικού επιπέδου ταλέντο και ποιητική έκφραση στο να αποτυπώνει τα αισθήματα της στο χαρτί, και της πρότεινε να γράφει αυτή τους στίχους για τα τραγούδια της. Αργότερα έδειξε ταλέντο και στο γράψιμο μουσικής εκτός των στίχων, κάτι που το εφάρμοσε στα μετέπειτα album της όπου γράφει κάποια από τα τραγούδια με το ψευδώνυμο CREA. Το πρώτο επίσημο single της με παραγωγό τον Matsuura ήταν το Poker Face το 1998…



Το single αυτό έφτασε στο #22 στα Orikon Charts και πούλησε 43000 αντίτυπα. Αργότερα το τρίτο της single της Trust μπήκε στο Top 10. Η Ayumi άρχισε να γίνεται γνωστή. Το 1999 έβγαλε τον πρώτο της δίσκο με τίτλο A song for XX ο οποίος έφτασε στο #1 των album charts και έγινε double-platinum. The rest is history…

Πρώτα θα παραθέσω μερικά νούμερα και ρεκόρ που πέτυχε η Ayu με τους δίσκους της, και μετά θα αναλύσω μερικά από τα σημαντικότερα σημεία της καριέρας της.

Μέχρι τώρα έχει πουλήσει πάνω από 46 εκατομμύρια δίσκους η singles, και έχει βγάλει συνολικά 8 maxi-albums, 1 mini-album, 2 compilation albums, 40 singles, και αρκετά trance remix albums. Είναι η γυναικά σόλο καλλιτέχνης με τις περισσότερες πωλήσεις στην ιστορία της Ιαπωνίας. Η Hamasaki είναι η πρώτη καλλιτέχνιδα στην ιστορία της Ιαπωνίας που έχει 27 #1 singles και 38 singles στο Top 10 στα Oricon charts. Τα τελευταία 15 singles έχουν όλα πάει σερί στο #1, και δεν υπάρχει άλλος καλλιτέχνης στην Ιαπωνία που να έχει 8 original album του να φτάσουν στο #1 των album charts.

Year -- Album Title --Japan Chart positions
-----------------------------------------------------
1999 -- A Song for XX -- 1
1999 -- Love Appears -- 1
2000 -- Duty -- 1
2001 -- A Best -- 1
2002 -- I am... -- 1
2002 -- Rainbow -- 1
2003 -- A Ballads -- 1
2003 -- Memorial address -- 1
2004 -- My Story -- 1
2006 -- (miss)understood -- 1
2007 -- Secret -- 1


Η Ayumi είχε τεραστία απήχηση στις γυναίκες. Αυτό ήταν επειδή οι γυναίκες τις Ιαπωνίας ένιωθαν ότι τα τραγούδια της Ayu αφορούσαν ιστορίες και εμπειρίες της δικιάς τους ζωής και ένιωθαν ότι μπορούσαν να ταυτοποιήθουν με την ιδία την Ayu. Επίσης ο επαναστατικός της χαρακτήρας και το γεγονός ότι πολύ γρήγορα απόκτησε τον πλήρη έλεγχο της καριέρας της από τα τραγούδια της μέχρι και τα ρούχα της, τις χορογραφίες της, και τα σκηνικά των ζωντανών της εμφανίσεων. Το γεγονός ότι ήταν η ιδία αφεντικό του εαυτού της, την έκανε πρότυπο για εκατομμύρια Γιαπωνέζες από 15 μέχρι 50 χρονών. Αρχικά έμπνεε τον φόβο στους παραδοσιακούς άντρες φαν της Ιαπωνίας για τους οποίους το πρότυπο μιας τραγουδίστριας ήταν το υπάκουο χαριτωμένο Lolita-esque στυλ των Morning Musume.Αργότερα όμως κερδίσθηκαν από το αδιαμφισβήτητο επίπεδο των τραγουδιών της Ayu και το μουσικό της στυλ. Είναι γεγονός ότι είναι πολύ δύσκολο να βάλεις μια ταμπέλα στο είδος μουσικής που βγάζει η Ayumi. Ανάλογα με τα κέφια της μπορεί να βγάλει τραγούδια, pop, rock, alternative, trance, κτλ. Η ιδία η Ayu πάντα δήλωνε ότι από τα αγαπημένα της συγκροτήματα ήταν οι Led Zeppelin.



Μεγάλη έκταση πηρέ από τα γιαπωνέζικα media η αντιπαλότητα της με την άλλη ντίβα της Ιαπωνικής σκηνής, Utada Hikaru. Αυτή η ένταση κορυφώθηκε το 2001 όταν η Avex Trax επίσπευσε το release date του A Best έτσι ώστε να συνπεσει με το καινούριο album της Utada Hikaru, κάτι που εξόργισε την Ayu και οδήγησε σε σχεδόν ολική ρήξη με την εταιρία. Η ίδια έχει δηλώσει ότι ουδέποτε είχε πρόβλημα με την Hikaru η οποία ούτως άλλως έβγαζε διαφορετικό στυλ μουσικής από το δικό της. Ενοχλημένη από την στάση των media που τροφοδοτούσαν αυτή την "εχθρα" μεταξύ των 2 τραγουδιστριών, έχει αρνηθει να παραλάβει έστω και ένα από τα βραβεία που της έχουν δώσει από τότε.

Η απήχηση που είχε η Hamasaki στις γυναίκες σήμανε και πολλά συμβόλαια με εταιρίες στο χώρο της μόδας, με αποτέλεσμα να θεωρείται η Ayumi το κατεξοχήν Fashion Symbol της Ιαπωνίας, και αλλάζει τις κομμώσεις της και το στυλ της γενικότερα ανά τακτά χρονικά διαστήματα. Το φαινόμενο είναι ότι ανάλογα πρατουν και οι νεαρές γυναίκες στην Ιαπωνία, με αποτέλεσμα η Ayumi να καθοδηγεί μόνη της τα fashion trends της Ιαπωνίας. Τελευταία της rival σε επίπεδο μουσικής και μόδας είναι η Kumi Koda η οποία είχε αποτύχει σε audition για να μπει στις Morning Musume. Πολλοί φανς της Ayu αποκαλούν την Koda "The Official slut demon of Japan". Αξιοπρόσεκτο είναι ότι η Ayumi ποτέ δεν χρησιμοποίησε τακτικές γδυσίματος για να πουλήσει το image της. Το μονό που υπάρχει είναι οι bikini φωτογραφίες της από τα εφηβικά της χρόνια που ήταν μοντέλο μαγιό.



Αυτό που είναι επίσης εμφανές είναι η μουσική ωρίμανση της Hamasaki. Είναι σε τέτοιο βαθμό που τα πρώτα της single σε σχέση με τα τελευταία είναι σαν να πρόκειται για διαφορετικούς καλλιτέχνες. Η αλλαγή άρχισε με το Rainbow όπου η Hamasaki άρχισε να επιδεικνύει το ταλέντο της και ως συνθέτρια, και εδραιώθηκε με το Memorial Address και τα μετέπειτα albums που ακολούθησαν όπου και η ιδία η φωνή της έχει αλλάξει και βαθύνει, απομακρύνοντας από τα γιαπωνέζικα πρότυπα. Αυτό δυσαρέστησε κάποιους στην Ιαπωνία, αλλά ανέβασε σε μεγάλο βαθμό την δημοτικότητα της εκτός Ιαπωνίας, και τράβηξε την προσοχή και του δυτικού κόσμου.
Τα τελευταία 3 της άλμπουμ My Story, (Miss)understood, Secret θεωρούνται τα πιο ώριμα της, με έντονες rock επιρροές, και έχουν δεχτεί πολλές άριστες κριτικές. Το τελευταίο της άλμπουμ είναι το Secret το οποίο κυκλοφόρησε τον Δεκέμβριο και έχει δεχτεί πολύ καλές κριτικές αν και δεν το έχω ακούσει προσωπικά. Οι πωλήσεις του είναι μέχρι τώρα μικρότερες από τις αναμενόμενες αλλά αυτό έχει να κάνει με την γενική κρίση που περνάει η αγορά μουσικής γενικότερα σε συνδυασμό με ότι το album είχε διαρρεύσει στο internet μια εβδομάδα πριν φτάσει στα μαγαζιά. Πάντως στις πρώτες εβδομάδες της κυκλοφορίας του έχει φτάσει τα 660,000 αντίτυπα στην Ιαπωνία νούμερο απλησίαστο για πολλούς. Είναι επίσης το album της Hamasaki με τις καλύτερες διεθνείς πωλήσεις, χτυπώντας πρώτες θέσεις σε Κίνα, Ταιβάν, Hong Kong, Ταϊλανδή…

Η Ayumi Hamasaki είναι η ΑΥΤΟΚΡΑΤΕΙΡΑ της J-POP

Εγώ σαν Έλληνας έγινα φαν της Ayumi με τον κλασικό τρόπο. Έβλεπα ανιμε, μου άρεσαν αρκετά από τα opening και closing themes των αγαπημένων μου σειρών, και έβαλα στο Google τον όρο "jpop". Ποιανής το όνομα εμφανίστηκε από τα πρώτα πρώτα? Στην αρχή δεν με ενθουσίασε, αλλά μια μέρα αγόρασα από την China Town στο Λονδίνο το DVD με το πρωτοχρονιάτικο της live του 2005, και από τότε κόλλησα…

Για μένα τα καλύτερα της άλμπουμ από αυτά που έχω ακούσει μέχρι τώρα είναι τα My Story και (Miss)understood. Όσο για τραγούδια, μερικά από τα αγαπημένα μου είναι τα εξής:

Πρώιμη περίοδος

- A song for XX
- Trust
- Depend on you
- Boys and girls
- Trauma
- End Roll
- Appears
- M
- Who


Ώριμη περίοδος

- Rainbow
- About you
- Game
- Moments
- Carols
- Inspire
- Step you
- Is this love
- Fairyland
- Alterna
- Criminal


Τέλος, παραθετω μερικα χαρακτηριστικα της video clips:

Step You
http://www.youtube.com/watch?v=w26TUGog15M

Game
http://www.youtube.com/watch?v=tJdivaLjwH0

Criminal (AMV)
http://www.youtube.com/watch?v=6GgpRRMoa0k

Carols
http://www.youtube.com/watch?v=FJ48L1Fq1V8

Fairyland
http://www.youtube.com/watch?v=zfY49_JHphU

Because Of you - LIVE
http://www.youtube.com/watch?v=Un8ENqZlOhI



Cool Cool Cool


Έχει επεξεργασθεί από τον/την Mr Ayu-Mania στις Παρ Μάρ 30, 2007 10:59 am, 12 φορές συνολικά

_________________
Ayumi will be my wife and Namie will be my mistress
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Warchief
Δημοσιεύθηκε: Κυρ Ιαν 21, 2007 7:57 pm
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
:: HooKeD.SeRiouSLy :: :: HooKeD.SeRiouSLy ::

Συμμετέχει από: 20 Δεκ 05 Δημοσιεύσεις: 172 Τόπος: Κατερίνη
Ωραίο post.

Κοίτα, βασικά εμένα εκτός απο ορισμένα τραγούδια που είναι καλά με κάνει να βαριέμαι :Ρ Στο ίδιο στυλ νομίζω πως BoA και Utada Hikaru είναι καλύτερες και η αγαπημένη απο jpop είναι η Ai Otsuka.

Σου προτείνω πάντως να ακούσεις Shiina Ringo αν δεν το χεις κάνει ήδη... είναι η αγαπημένη μου γιαπωνέζα τραγουδίστρια και τα early stuff της (Muzai Moratorium και Shouso Strip) είναι άψογα. Rock όμως ε.

Το about you από ayu όμως τα σπάει :Ρ
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος MSN Messenger
Mr Ayu-Mania
Δημοσιεύθηκε: Κυρ Ιαν 21, 2007 9:39 pm
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
:: PoSSeSeD :: :: PoSSeSeD ::

Συμμετέχει από: 18 Ιαν 07 Δημοσιεύσεις: 258 Τόπος: Θεσσαλονίκη Τώρα Βλέπω: Death Note, FMA, Yakitate Japan
δεν νομιζω οτι η Utada Hikaru ειναι στο ιδιο στυλ με την Ayu. Πιστευω οτι ειναι αρκετα διαφορετικες. Και εγω γενικα ειμαι των πιο ροκ ακουσματων - απο japanese ακουω: Do As Infinity, Onmyouza, Brilliant Green, Kana, και παρομοια.

Ειμαι ομως πορωμενος απο την Ayu, λογω της συνολικης της εικονας ως καλλιτεχνιδα. Και εχει πικοιλια στα στυλ της μουσικης της. Και με 40 singles, εχει αρκετο πραγμα για να ευχαριστησει τον καθενα Razz Razz

Αν σου αρεσει το 'About you', τα 3 τελευταια αλμπουμ τις ειναι σε αυτο το στυλ (αν και δεν εχω ακουσει ολο το 'Secret' ακομα) Smile

_________________
Ayumi will be my wife and Namie will be my mistress
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Warchief
Δημοσιεύθηκε: Κυρ Ιαν 21, 2007 10:23 pm
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
:: HooKeD.SeRiouSLy :: :: HooKeD.SeRiouSLy ::

Συμμετέχει από: 20 Δεκ 05 Δημοσιεύσεις: 172 Τόπος: Κατερίνη
Gackt δεν ακούς; :Ρ

Να ακούσεις οπωσδήποτε MALICE MIZER (που είναι και οι αγαπημένοι μου), Shiina Ringo, MUCC (επίσης, κλασσικά, Dir en grey και Luna Sea..) για rock. Αφού σ'αρεσούν οι Brilliant Green δοκίμαζεις και Tommy February6/Tommy Heavenly6 αν δεν το χεις κάνει ακόμα. Οι DAI μ'αρέσουν αρκετά και μένα, είναι ένα όμορφο χαλαρό άκουσμα.
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος MSN Messenger
Garrett
Δημοσιεύθηκε: Δευ Ιαν 22, 2007 7:14 am
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
:: PoSSeSeD.SeRiouSLy :: :: PoSSeSeD.SeRiouSLy ::

Συμμετέχει από: 19 Δεκ 03 Δημοσιεύσεις: 337 Τόπος: Μy little fantasy world
Tι να πω για την Ayu που δεν το ειπες ηδη Mr Ayu-Mania.Την γνωρισα και εγω με τον ιδιο τροπο και εντυπωσιαστικα.Στην αρχη επειδη ειναι μια πολυ ομορφη γυναικα.Επειτα αφου "εφαγα" το net για να βρω mp3 & videoclips απο τα πολλα εκπληκτικα τραγουδια της και την εκπληκτικη της σκηνικη παρουσια αλλα και την γενικοτερη εικονα της σαν καλλιτεχνη.Εχει πραγματι τραγουδια για ολα τα γουστα.Ακομα και οι φιλοι μου εχουν βρει κομματια της που τους αρεσουν,βοηθαει βεβαια και το γεγονος οτι τους τα ειχα πριξει μια περιοδο Razz με την Αyu.
Το γεγονος οτι εχει τον πλήρη έλεγχο της καριέρας της ειναι ενα ακομα γεγονος που με κανει να την θαυμαζω..οπως και καθε καλλιτεχνη που κανει κατι παρομοιο.Η εικονα που βλεπουμε ειναι πιο κοντα στην πραγματικη και τα τραγουδια εκφραζουν αμεσα τον καλλιτεχνη .Την σημερινη εποχη που οι περισσοτεροι πλασαρουν ενα ψευτικο image φτιαγμενο απο manager και image makers.
Βρισκω καποια κοινα χαρακτηριστικα με την Utada hikaru ,για παραδειγμα και οι 2 γραφουν τους στιχους για τα τραγουδια τους.Αλλα δεν θα ελεγα οτι εχουν το ιδιο στυλ.Παντως και οι 2 ειναι υπεροχες και θα ηθελα καποτε να τις ακουγα live.
Ayu Forever Very Happy

_________________
Like my old grand daddy used to say, "The less a man makes declarative statements, the less apt he is to look foolish in retrospect"
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email MSN Messenger
Mr Ayu-Mania
Δημοσιεύθηκε: Δευ Ιαν 22, 2007 1:52 pm
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
:: PoSSeSeD :: :: PoSSeSeD ::

Συμμετέχει από: 18 Ιαν 07 Δημοσιεύσεις: 258 Τόπος: Θεσσαλονίκη Τώρα Βλέπω: Death Note, FMA, Yakitate Japan
Πράγματι, ήταν τα live της Ayu που έκαναν κλικ για μένα. Νομίζω ότι τα live clips που παράθεσα στο post μου είναι χαρακτηριστικά της ενέργιας και παρουσίας της Ayu πάνω στη σκηνή. Ειδικά το Memorial Address που γράφτηκε για τον θάνατο του αποξενωμένου πατέρα της είναι από τις πιο σιγκινητικές στιγμές.

Warchief, και Gackt και Malice Mizer ακουω, αλλά είναι λίγα τα καλά τους κομμάτια. Εχουν πολλά σκαμπανεβάσματα στην ποιοτητά τους και αυτο φαινεταί στους Malice Mizer από της διάφορες περιπετειές που είχαν.

Όσο για Tommy February/Heavenly6 ακούω! Όσα ονόματα και να αλλάξει η Tomoko Kawase των Brilliant Green δεν μου ξεφέυγει Very Happy Very Happy

Την Shiina Ringo δεν την ξέρω καλά, θα την ψάξω διεξοδικά Laughing

_________________
Ayumi will be my wife and Namie will be my mistress
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Warchief
Δημοσιεύθηκε: Δευ Ιαν 22, 2007 3:14 pm
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
:: HooKeD.SeRiouSLy :: :: HooKeD.SeRiouSLy ::

Συμμετέχει από: 20 Δεκ 05 Δημοσιεύσεις: 172 Τόπος: Κατερίνη
Για Malice Mizer θα συμφωνήσω. Ο Tetsu τραγουδούσε σαν να του πονάει συνεχώς η πλάτη, αν και τα τραγούδια που έγραφαν στην εποχή του ήταν μια χαρά. Ήρθε ο Gackt κι έβγαλαν το πολύ καλό Voyage. Και μετά βγήκε και το αριστούργημα, το merveilles, που το θεωρώ έναν από τους καλύτερους δίσκους μουσικής που έχω ακούσει ποτέ. Respect. Ok, το Bara no Seidou είναι ανιαρό για μένα.. είχαν μείνει και 3 τότε. Όταν μπήκε κανονικά ο Κlaha όμως έβγαλαν κορυφαία singles, Gardenia, Garnet και ειδικά το Beast of Blood. Τι θα γινόταν όμως ρε αμά είχε μείνει κι άλλο ο Gackt...

Ο οποίος όμως, στην solo career του, νομίζω ότι έχει μια πολύ σταθερή πορεία. Βγάζει συνεχώς δισκάρες, άλλωστε τα πιο διάσημα κομμάτια του είναι διασκορπισμένα. Δυσκολεύομαι να ξεχωρίσω ένα μόνο album από αυτόν βασικά. Έσπα, κατέβασε από Shiina το Muzai Moratorium asap και δεν θα απογοητευτείς!
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος MSN Messenger
Ertai
Δημοσιεύθηκε: Τρι Ιαν 23, 2007 3:22 am
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
:: PoSSeSeD :: :: PoSSeSeD ::

Συμμετέχει από: 06 Δεκ 06 Δημοσιεύσεις: 257 Τόπος: Grand Line
Vasika dn einai kai toso wraia!! Kai dn aporw pws ginete stin iapwnia na polaei kapios toso polu afou oti kai na paei se ekeini tin adifaga agora exafanizete!! Very Happy Very Happy

_________________

A dream that will come true is not a real dream
私は新しい世界の神である
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα MSN Messenger
Mr Ayu-Mania
Δημοσιεύθηκε: Τρι Ιαν 23, 2007 2:15 pm
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
:: PoSSeSeD :: :: PoSSeSeD ::

Συμμετέχει από: 18 Ιαν 07 Δημοσιεύσεις: 258 Τόπος: Θεσσαλονίκη Τώρα Βλέπω: Death Note, FMA, Yakitate Japan
Είναι αλήθεια ότι η Ιαπωνία έίναι η πιο υπερκαταναλωτική κοινωνία του κόσμου. Όμως οι μόδες αλλάζουν συνέχεια και λίγοι καλιτέχνες κρατιούνται στην κορυφή για παραπάνω από 2-3 χρόνια. Η Αyu όμως κρατάει τα σκήπτρα για μια δεκαετία τώρα, και αυτο οφείλεται στο quality της και στο ότι ανανεώνεται και ωριμάζει μουσικά συνέχεια. Very Happy Very Happy

Για παράδειγμα η Hikaru Utada εχεί χάσει έδαφος διότι όλα τα άλμπουμ της μοιάζουν πολύ το ένα με το άλλο Razz Razz

_________________
Ayumi will be my wife and Namie will be my mistress
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Tristessa_326
Δημοσιεύθηκε: Τρι Ιαν 23, 2007 4:42 pm
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
::Moderator::
:: LoL-i::
::Moderator::<br>:: LoL-i::

Συμμετέχει από: 03 Ιούν 05 Δημοσιεύσεις: 1357 Τόπος: Θεσσαλονίκη Τώρα Βλέπω: Την anime wishlist μου που όλο μεγαλώνει...
Μ' έχει πιάσει ένας Ayu fever τελευταία και την ακούω πολύ Very Happy
Μ' αρέσει και στο στιλ της (ειδικά τα συνολάκιa της στα PV! Laughing ) και στη μουσική της. Με εξέπληξε πολύ ευχάριστα το γεγονός ότι το Μ (το πρώτο της τραγούδι που άκουσα και το αγαπημένο μου! Very Happy ) είναι γραμμένο, μουσική και στίχοι, από την ίδια! Για να μη μιλήσω ότι έγινε cover story στο Time Cool και της πήραν συνέντευξη από το CNN Talk Asia! (και εδώ πρέπει να πούμε ότι διαβάζει στο φροντιστήριο αγγλικών :Ρ )
Eπίσης, δεν έχει δυσκολία στο να τραγουδάει ντυμένη (δόξα τω Θεώ) σε αντίθεση με κάποιες κάποιες (με ακούς, Koda Kumi-chan; Razz ) αν και παρατηρώ ότι τελευταία τσιγκουνεύεται λιγάκι το ύφασμα...
Βέβαια, έχω και κάποιες επιφυλάξεις. Η φωνή της δεν είναι τόσο πια τέλεια και η avex την έχει ξεζουμίσει εντελώς με ένα σωρό singles, έχει τραγουδήσει σε 100 διαφορετικές μεριές το JEWEL κ.τ.λ. αλλά είναι η J-pop queen (και μάλλον θα είναι για όσο καιρό γουστάρει Razz )

Αγαπημένα κομμάτια:
A Song for XX
poker face
Trust
Depend on you
Trauma
Boys & Girls (μοιάζει καπως με το Trauma, αλλά IMO ανώτερο. Και με πολύ ξεσηκωτικό beat!)
M (LOVE IT!)
evolution
Bold & Delicious (αν και την έπιασαν λίγο οι τεμπελιές της την Ayu στο (miss)understood)
STEP you
(miss)understood
και more or less όλο το καινούριο της album, το Secret
(θα με συγχωρήσετε που η λίστα μου δεν περιλαμβάνει πολλές μπαλάντες της...)

ΥΓ. Αyumi Hamasaki+Utada Hikaru=ελάχιστη σχέση μεταξύ τους. Τόσο μουσικά (η Hikki-chan κινείται σε άλλο μήκος κύματος) όσο και εμφανισιακά (η Hikki-chan είναι πιο φυσική ενώ η Ayu-chan είναι η J-pop queen είπαμε Razz ). Κι ας είναι η Hikki-chan πιο πάνω στις προτιμήσεις μου... Razz
ΥΓ 2. Στη συνέντευξη στο Talk Asia, είπε πως θα ήθελε να δώσει συναυλία όπου υπάρχουν fans της. Λέτε ν' αξιωθούμε να τη δούμε live στην Ελλάδα; Μπα... Razz

_________________


JaME Ελλάδα :: JMusic.gr :: my LJ :: my last.fm
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος MSN Messenger
koznissj4
Δημοσιεύθηκε: Τετ Ιαν 24, 2007 12:15 pm
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
:: ANiME.oNe :: :: ANiME.oNe ::

Συμμετέχει από: 10 Δεκ 03 Δημοσιεύσεις: 706 Τόπος: Θεσσαλονίκη
dn to eida na anaferetai pouthena se auto to topic, alla iparxei ki ena CD p to lene "Ayu Trance" kai exei 15 kommatia apo oti thimamai se diaskeves trance apo gnwstous paragwgous tis trance mousikis... exw na pw epautou, oti arketa apo ta kommatia ta spane... to CD vevaia exw na to akousw panw apo xrono, opote dn thimamai kai polla, alla psakste na to vreite eseis oi pio fans, tha sas aresei Very Happy

_________________

Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email MSN Messenger
utsutsu
Δημοσιεύθηκε: Τετ Ιαν 24, 2007 6:31 pm
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
:: ANiME.LoRD :: :: ANiME.LoRD ::

Συμμετέχει από: 29 Φεβ 04 Δημοσιεύσεις: 1762 Τόπος: Αθήνα
Enoite pos ta dance remixes pou ehoun kani stin Ayu ine katapliktika.I fonitis k to stil tis teriazi poli k stin trance. Me kalitero to M (Above n Beyond remix)!!! Agapimeno mou k agorasmeno k se vinilio Very Happy Very Happy Very Happy
episis ta Unite (Airwave remix) Depend on you (Svenson n Gielen remix) kai Whenever (Ferry Corsten remix) ine apo TA agapimena mou.

Opios goustari tin trance k genika tin dance mousiki ta 4 parapano ine ta MUST gia na xekinisi na psahni Very Happy

_________________
https://soundcloud.com/pressure-spirals/tracks
https://www.pressure-spirals.club/
http://pressuridion.blogspot.com/

Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
Garrett
Δημοσιεύθηκε: Κυρ Ιαν 28, 2007 8:17 pm
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
:: PoSSeSeD.SeRiouSLy :: :: PoSSeSeD.SeRiouSLy ::

Συμμετέχει από: 19 Δεκ 03 Δημοσιεύσεις: 337 Τόπος: Μy little fantasy world
ΧΜμ ειχα τσεκαρει κατι απο τον trance δισκο αλλα δεν το εχω ακουσει ολοκληρο.Πρεπει να βρω ολο τον δισκο οπωσδηποτε,ωρα για λιγο torrent hunting.
Α και οσο αφορα στους Μalice τωρα συγκεντρωσα τα album τους αλλα απο οσο εχω ακουσει πιστευω πως τα καλυτερα τους ειναι με τον Gackt.Πραγματι θα ηθελα να δω πως θα εξελλισονταν αν δεν ειχε φυγει.

_________________
Like my old grand daddy used to say, "The less a man makes declarative statements, the less apt he is to look foolish in retrospect"
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email MSN Messenger
Mr Ayu-Mania
Δημοσιεύθηκε: Τετ Φεβ 28, 2007 2:38 pm
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
:: PoSSeSeD :: :: PoSSeSeD ::

Συμμετέχει από: 18 Ιαν 07 Δημοσιεύσεις: 258 Τόπος: Θεσσαλονίκη Τώρα Βλέπω: Death Note, FMA, Yakitate Japan
Τα τελευταια νεα απο Ayu ειναι οτι προετοιμαζεται για τις live της εμφανισεις σε Hong Kong και Shanghai, που ξεπουλησαν μεσα σε λιγα λεπτα.

Το αλλο μεγαλο νεο εινα οτι κυκλοφορησε σημερα στην Ιaπωνια το διπλο της BEST Album (το δευτερο που εχει βγαλει μετα το A BEST 1), το οποιο προβλεπεται να παει στην κορυφη των Orikon Charts.




Η λιστα των τραγουδιων ειναι η εξης:

A best 2 black:
Dearest
CAROLS
No way to say
HANABI
walking proud
Free & Easy
Endless sorrow
Because of You
About You
GAME
is this LOVE?
HANABI ~episode II~
NEVER EVER
HEAVEN
part of Me
Panasonic デジタルカメラ LUMIX FX30
TV-CFソング

A best 2 white:
evolution
Greatful days
independent
Humming
UNITE!
Real me
my name's WOMEN
ourselves
INSPIRE
STEP you
July 1st
fairyland
Voyage
Moments
A Song is born



_________________
Ayumi will be my wife and Namie will be my mistress
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Tristessa_326
Δημοσιεύθηκε: Τετ Φεβ 28, 2007 11:23 pm
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
::Moderator::
:: LoL-i::
::Moderator::<br>:: LoL-i::

Συμμετέχει από: 03 Ιούν 05 Δημοσιεύσεις: 1357 Τόπος: Θεσσαλονίκη Τώρα Βλέπω: Την anime wishlist μου που όλο μεγαλώνει...
Mr Ayu-Mania έγραψε:
Τα τελευταια νεα απο Ayu ειναι οτι προετοιμαζεται για τις live της εμφανισεις σε Hong Kong και Shanghai, που ξεπουλησαν μεσα σε λιγα λεπτα.


Έτσι ε; Τι κακό κι αυτό με τους Ιάπωνες καλλιτέχνες, όπου πάνε κάνουν sold out σε λίγα λεπτά Razz
(τυχεροί οι fans της σε Shanghai και Hong Kong, η Ayu δίνει ρέστα στα live της Cool )

Θα έχει ενδιαφέρον να δούμε πώς θα τα πάνε σε πωλήσεις τα A Best 2...
(εντωμεταξύ, η Ayu μάλλον δεν έχει αποφασίσει ακόμα τι θα κάνει με το μαλλί της Laughing )

(j/k, we still love you, Ayu-chan )

_________________


JaME Ελλάδα :: JMusic.gr :: my LJ :: my last.fm
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος MSN Messenger

Επισκόπηση όλων των Δημοσιεύσεων που έγιναν πριν από:  

Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας
Σελίδα 1 από 3
Μετάβαση στη σελίδα 1, 2, 3  Επόμενη

Μετάβαση στη:  



Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Δ.Συζήτησης