Το ξέρατε ότι sakana σημαίνει ψάρι;


Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας

Σελίδα 1 από 1
 AnimePlanet Forums Αρχική σελίδα    Manga Συζητήσεις    Barefoot Gen-ο ανθρωπος που εζησε την ατομικη βομβα
evelinxouz
Δημοσιεύθηκε: Σαβ Μάρ 03, 2007 12:57 am
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
:: PoSSeSeD :: :: PoSSeSeD ::

Συμμετέχει από: 06 Φεβ 07 Δημοσιεύσεις: 277 Τόπος: water 7 Τώρα Βλέπω: one piece, naruto shippuuden,higurashi no naku koro ni (μανουλα μου τρομαχτικο!!!)
Αγαπημένοι μου φιλοι των anime και των manga θα ηθελα πολύ να σας μιλήσω για ένα manga που διαβασα πρόσφατα το οποίο μου δημιουργησε αμέτρητα συναισθήματα και θλίψη για μία ιστορία που όταν την ακουμε την θεωρούμε απλό ιστορικό γεγονός.

Αυτό το manga του Keiji Nakazawa είναι η αυτοβιογραφία των παιδικών του χρόνων πριν και μετα την πτώση της ατομικής βόμβας. Θεωρείται ενάς από τους πρώτους που καθιέρωσε τον σχεδιασμό των φιγούρων στα manga. Είναι ένας δημιουργός ο οποίος κατηγορήθηκε και οι δημιουργίες του λογοκρίθηκαν απίστευτα από το ιαπωνικό κρατος επειδή στο barefoot gen αποκαλύπτεται όλη η αλήθεια για τον αμερικο-ιαπωνικό πόλεμο.

Δεν νομίζω να έχει μεταφερθεί ποτέ σε μορφή anime παντως αν γινόταν θα ήταν εκπληκτικό.Ευχομαι όλοι να το διαβάσετε κάποια στιγμη.Αποτελείται από 4 τόμους αλλά αν διαβασετε έστω τον 1 αρκει. Οσοι το εχουν διαβασει θα θελα πολύ να συζητησουμε οτιδηποτε πάνω σε αυτό . Περιμενω και εντυπώσεις. Αν δεν βρισκετε το πού θα το προμηθείται ρωτήστε με στην διευθυνση evelinxouz@hotmail.com


Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email MSN Messenger
kenji
Δημοσιεύθηκε: Σαβ Μάρ 03, 2007 1:15 am
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
:: ANiME.eNGiNe :: :: ANiME.eNGiNe ::

Συμμετέχει από: 30 Σεπ 04 Δημοσιεύσεις: 911 Τόπος: Θεσ/νικη / Πάτρα Τώρα Βλέπω: Ton kafe pano sto grafeio
evelinxouz το link για κατέβασμα ανέφερέ το στο forum. Δεν υπάρχει πρόβλημα να μην το αναφέρεις. Φαντάζομαι αρκετοί θα θελήσουν να το κατεβάσουν, ανάμεσα τους και εγώ.

Σχετικα με anime, έχουν γυριστεί 2 ταινίες με βάση το manga.
http://anidb.info/perl-bin/animedb.pl?show=anime&aid=627
http://anidb.info/perl-bin/animedb.pl?show=anime&aid=2011

Είχα δει συνέντευξη του δημιουργού του, που έλεγε ότι το έγραψε με βάση την εμπειρία που έζησε όταν σώθηκε από την πυρηνική βόμβα. Νομίζω ότι ήταν σε ένα ντοκιμαντέρ της National Geographic(?) για τις 2 πυρηνικές βόμβες στην Ιαπωνία. Ακόμα ένα link για το στόρυ.
http://en.wikipedia.org/wiki/Barefoot_Gen

Ωραίο thread. Περιμένω links για κατέβασμα.
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
evelinxouz
Δημοσιεύθηκε: Σαβ Μάρ 03, 2007 1:37 am
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
:: PoSSeSeD :: :: PoSSeSeD ::

Συμμετέχει από: 06 Φεβ 07 Δημοσιεύσεις: 277 Τόπος: water 7 Τώρα Βλέπω: one piece, naruto shippuuden,higurashi no naku koro ni (μανουλα μου τρομαχτικο!!!)
Σε ευχαριστώ πάρα πολύ για τις διευθύνσεις! Θα σε στεναχωρίσω όμως αλλά δεν ξερω από που μπορεί κάποιος να το κατεβάσει ως manga! To έχω αγοράσει. Απλώς για όσους μένουν Αθήνα ξέρω συγκεκριμένα που να τους πω να το αγορασουν δηλαδη σε ποιο βιβλιοπωλειο.Δεν ξερω αν επιτρεπεται να πω το όνομα για διαφημιστικούς λόγους.

Παντως αν ενδιαφερεται κάποιος να το αγοράσει δεν είναι ιδιαίτερα ακριβό και ειλικρινα αξιζει τα λεφτά του. Κανει περιπου 14 ευρώ
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email MSN Messenger
Blademaster_X
Δημοσιεύθηκε: Σαβ Μάρ 03, 2007 3:08 pm
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
::Moderator::
Official AP GFX Artist
::Moderator::<br>Official AP GFX Artist

Συμμετέχει από: 30 Απρ 04 Δημοσιεύσεις: 1933 Τόπος: Athens - city of no refund
Πραγματικα πολυ ενδιαφερον θεμα για manga! Αν καταφερω να το βρω στα γνωμστα ελληνικα μαγαζια(Solaris,Tilt,etc.) σιγουρα θα του ριξω μια ματια Wink

_________________
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
Hazuki
Δημοσιεύθηκε: Σαβ Μάρ 03, 2007 5:21 pm
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
::Moderator:: ::Moderator::

Συμμετέχει από: 06 Ιαν 04 Δημοσιεύσεις: 3211 Τόπος: Αθήνα
Distihos to manga den to vrisko, tis tainies mporeite na tis katevasete apo to boxtorrents i na agorasete tin mia apo tis dio mou fainetai [mporei na einai kai oi dio Razz ] apo magazi me dvd epi tis mpotasi [apla xerete, parte lefta mazi sas Razz ]
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
Darcia
Δημοσιεύθηκε: Δευ Μάρ 05, 2007 1:30 pm
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
:: ANiME.oNe :: :: ANiME.oNe ::

Συμμετέχει από: 10 Ιούν 05 Δημοσιεύσεις: 782 Τόπος: Θεσσαλονίκη, μεγάλη φραπεδομάνα Τώρα Βλέπω: την τύφλα μου
ειχα δει την πρωτη ταινια μονο αλλα τη βρηκα μετρια καθως ειναι απλα μια συντομη περιληψη του μανγκα και πολλα σημαντικα βιογραφικα στοιχεια του μανγκα δεν περιλαμβανονται. Ωστοσο η στιγμη που σκαει η βομβα ειναι συγκλονιστικη.

Και εμενα θα με ενδιεφερε το μανγκα.

ταινιες οπως το Grave of the Fireflies και Oseam αντιμετωπιζουν καλυτερα το θεμα των χαρακτηρων

Αν σας ενδιαφερουν παρομοια θεματα παντως σε κομικς, ριξτε μια ματια στο Maus του Art Spiegelman και στο Safe Area Goradze και Palestine του Joe Sacco
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
evelinxouz
Δημοσιεύθηκε: Τρι Μάρ 06, 2007 3:04 am
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
:: PoSSeSeD :: :: PoSSeSeD ::

Συμμετέχει από: 06 Φεβ 07 Δημοσιεύσεις: 277 Τόπος: water 7 Τώρα Βλέπω: one piece, naruto shippuuden,higurashi no naku koro ni (μανουλα μου τρομαχτικο!!!)
Darcia και όλοι όσοι εχετε ενδιαφερθεί για το θέμα σας ευχαριστώ πολύ . Ειμαι σίγουρη ότι η ταινια δεν θα είναι τόσο καλή . Δεν την εχω δει ακόμη όμως σίγουρα θα την δω πάντως είμαι λιγακι προκατηλημένη. To manga όμως είναι μοναδικό και πιστευω οτι οι περισσότεροι θα το διαπιστώσουν.Ψαχνω στο internet για κανα link για το manga αλλα δεν έχω βρει. Οποιος θέλει πάντως να το αγοράσει και έιναι Αθήνα θα το βρει σίγουρα στο βιβλιοπωλείο ΠΟΛΙΤΕΙΑ το οποίo είναι στο κέντρο τησ Αθηνας κοντά στη στάση του μετρό πανεπιστήμιο. Ειναι πολύ μεγάλο βιβλιοπωλειο, με ειδικό section για κομιξ και manga.
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email MSN Messenger
Darcia
Δημοσιεύθηκε: Τετ Απρ 11, 2007 11:43 pm
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
:: ANiME.oNe :: :: ANiME.oNe ::

Συμμετέχει από: 10 Ιούν 05 Δημοσιεύσεις: 782 Τόπος: Θεσσαλονίκη, μεγάλη φραπεδομάνα Τώρα Βλέπω: την τύφλα μου
και ενα αλλο παρομοιο μανγκα εδώ. Οχι τόσο γραφικό βέβαια αλλά με μια εξισου καλη ιστορια.

Town of Evening Calm, Town of Cherry Blossoms.

Το ειχα διαβασει πριν κατι μηνες scanlated αλλα τωρα που ειναι στα Αγγλικα θα το αγοραζα ευχαριστως.


http://www.comicdom.gr/reviews.php?id=874
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος

Επισκόπηση όλων των Δημοσιεύσεων που έγιναν πριν από:  

Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας
Σελίδα 1 από 1

Μετάβαση στη:  



Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Δ.Συζήτησης