Το ξέρατε ότι yowasa σημαίνει αδυναμία;


Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας

Σελίδα 1 από 1
 AnimePlanet Forums Αρχική σελίδα    Culture & Life Style    H skwteini plevra tis Iapwnias
ATANASHIOSU
Δημοσιεύθηκε: Τρι Ιούλ 24, 2007 11:29 am
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
:: ANiME.oNe :: :: ANiME.oNe ::

Συμμετέχει από: 22 Μάρ 04 Δημοσιεύσεις: 723 Τόπος: Σαππόρο Τώρα Βλέπω: Την οθόνη του υπολογιστή μου.
Όπως είναι γνωστό φημίζομαι για το ότι ακούω ιαπωνικά τραγούδια με πολύ παρακμιακούς στοίχους. (Dir en grey, Madeth gray'll κτλκτλ)

Πριν λίγο μιλούσα με ένα φίλο και το ρώτησα από που σκέφτονται οι στιχουργοί αυτούς τους στίχους. Η απάντηση είναι απλή: Μα φυσικά από την πραγματικότητα!

Καμιά ταινία τρόμου, κανένα τραγούδι δεν μπορεί να είναι πιο εφιαλτικό από την πραγματικότητα.

http://en.wikipedia.org/wiki/Sakakibara

http://en.wikipedia.org/wiki/Tsutomu_Miyazaki

_________________
ΤΑΠΑΝΤΑΡΕΙ
諸行無常
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα MSN Messenger
evelinxouz
Δημοσιεύθηκε: Τρι Ιούλ 24, 2007 2:37 pm
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
:: PoSSeSeD :: :: PoSSeSeD ::

Συμμετέχει από: 06 Φεβ 07 Δημοσιεύσεις: 277 Τόπος: water 7 Τώρα Βλέπω: one piece, naruto shippuuden,higurashi no naku koro ni (μανουλα μου τρομαχτικο!!!)
Παντως οι Ιαπωνες φιλοι μας πρεπει γενικα να τρωνε απιστευτη πιεση στην ζωη τους για αυτό και μερικοί από αυτούς προβαίνουν σε τέτοιες απίστευτα απανθρωπες πράξεις .Confused Είχα δει μία ταινία προσφατα στην σχολή μου για το πώς μία ευρωπαία γυναίκα η οποία έπιασε δουλειά σε μία Ιαπωνική εταιρία κατάφερε να επιβιωσει. Αρχικά την είχαν αναγκάσει να καθαρίζει τουαλλέτες και να σερβίρει καφέδες ενώ εκείνη ειχε κάνει σπουδές για μεταφράστρια αγγλικών σε ιαπωνικά όμως κανένας από την εταιρία δεν την εμπιστευόταν λόγω της καταγωγής της.Τα πρωτόκολλά που υπάρχουν επίσης στην Ιαπωνία είναι φοβερά και πιεστικά.Ένας φίλους μου είχε ταξιδέψει με αλλα 10 άτομα και όταν επισκέφτηκαν ενα εστιατόριο(δεν ήταν κάποιο εστιατόριο πολυτελείας) το οποίο ειχε τραπέζια για 7 άτομα δεν τους άφηναν οι σερβιτόροι να πάρουν καρέκλες από άλλα τραπέζια και έπρεπε να συννενοηθούν με τους προϊστάμενούς τους..Laughing Laughing Laughing
Επίσης αν γνωρίζω καλά πολλοί αυτοκτονούνε αν δεν περάσουν στο πανεπιστήμιο . Εσυ ATANASIOU φαντάζομαι θα γνωρίζεις καλύτερα για το θέμα της πίεσης επειδή ζης εκεί

_________________

http://www.youtube.com/watch?v=h5h2ZYPwvoE
my first anime video onegai comment & rate
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email MSN Messenger
ATANASHIOSU
Δημοσιεύθηκε: Τετ Ιούλ 25, 2007 10:39 am
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
:: ANiME.oNe :: :: ANiME.oNe ::

Συμμετέχει από: 22 Μάρ 04 Δημοσιεύσεις: 723 Τόπος: Σαππόρο Τώρα Βλέπω: Την οθόνη του υπολογιστή μου.
Καταρχήν το όνομά μου είναι "ATANASHIOSU" Laughing

Προσωπικά πιστεύω ότι οι Ιάπωνες ζούνε πολύ πιεσμένοι. Βέβαια το ζήτημα είναι ότι οι περισσότεροι μάλλον έχουν συνηθίσει. Το πρόβλημα είναι οι λίγοι που δεν μπορούν να συνηθισούν. (Που για να πούμε την αλήθεια δεν είναι και εύκολο πράγμα).

Από την άλλη οι Ιάπωνες φημίζονται για τις μαζοχιστικές τους τάσεις. Γενικά δε θέλουν να γίνονται φορτίο σε κανένα. Θέλουν και καλά να ζούνε αναξάρτητοι και για αυτό τραβάνε πολλά ζόρια.

Την ταινία που αναφέρεις δεν την έχω δει, αλλά νομίζω πως είναι ακραία περίπτωση.

Όσον αφορά τα πρωτόκολλα είναι όντως σπαστικά. Τα πάντα είναι προγραμματισμένα. Σα ρομπότ ένα πράγμα. Αν ζητήσεις κατι εκτός προγράμματος το σύστημα κρασάρει Laughing .

Γενικά αυτοκτονούνε πολλοί για διάφορες αιτίες. Ωστόσο σε όλες τις περιπτώσεις μπορούμε να πούμε πως φταίει το πιεστικό περιβάλλον αλλό και ο μαζοχισμός.

Προχτές βγήκα έξω με μια κοπέλα, και την κέρασα γιατί μου είπε ότι δεν είχε λεφτά. Μετά μου είπε πως η τσάντα που είχε έκανε 100.000 γιεν (περίπου 650 ευρώ)... εκείνη τη στιγμή μου ήρθε να την αποκεφαλίσω αλλά κρατήθηκα.

Ξοδεύουν τα λεφτά τους σε βλακίες και μετά κλαίγονται. Twisted Evil

Το πανεπιστήμιο καθορίζει τη δουλεία για αυτό όλοι θέλουν να πάνε σε καλά πανεπιστήμια για να βρούνε καλή δουλειά. Η πίεση από τους γύρω είναι αφόρητη πάντως.

Αλλά στην τελική πίεση υπάρχει παντού, σε όλες τις χώρες. Απλά το ζήτημα είναι ότι στην Ιαπωνία δε χαλαρώνουν.

_________________
ΤΑΠΑΝΤΑΡΕΙ
諸行無常
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα MSN Messenger
Darcia
Δημοσιεύθηκε: Τετ Ιούλ 25, 2007 3:46 pm
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
:: ANiME.oNe :: :: ANiME.oNe ::

Συμμετέχει από: 10 Ιούν 05 Δημοσιεύσεις: 782 Τόπος: Θεσσαλονίκη, μεγάλη φραπεδομάνα Τώρα Βλέπω: την τύφλα μου
εκει τουλαχιστον πιεζονται αλλα πληρωνονται. Εδω οχι μονο δεν πληρωνονται αλλα λενε και ευχαριστω που τους κρατανε.

Στην υπαιθρο ειναι καλυτερα τα πραγματα;
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
ATANASHIOSU
Δημοσιεύθηκε: Πεμ Ιούλ 26, 2007 5:47 am
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
:: ANiME.oNe :: :: ANiME.oNe ::

Συμμετέχει από: 22 Μάρ 04 Δημοσιεύσεις: 723 Τόπος: Σαππόρο Τώρα Βλέπω: Την οθόνη του υπολογιστή μου.
Darcia έγραψε:
εκει τουλαχιστον πιεζονται αλλα πληρωνονται. Εδω οχι μονο δεν πληρωνονται αλλα λενε και ευχαριστω που τους κρατανε.


Γενικά στην Ιαπωνία πληρώνουν. Αν και οι μισθοί δεν είναι πάντα καλοί.

Όσον αφορά την ύπαιθρο τι ακριβώς θέλεις να μάθεις;

_________________
ΤΑΠΑΝΤΑΡΕΙ
諸行無常
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα MSN Messenger
Darcia
Δημοσιεύθηκε: Πεμ Ιούλ 26, 2007 7:11 pm
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
:: ANiME.oNe :: :: ANiME.oNe ::

Συμμετέχει από: 10 Ιούν 05 Δημοσιεύσεις: 782 Τόπος: Θεσσαλονίκη, μεγάλη φραπεδομάνα Τώρα Βλέπω: την τύφλα μου
επειδη στην Αγγλια αρκετοι εγκατελειπουν το Λονδινο που ειναι μπουρδελο και πανε να ζησουν στην υπαιθρο, μηπως κατι αναλογο γινεται και στην Ιαπωνια.
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
ATANASHIOSU
Δημοσιεύθηκε: Παρ Ιούλ 27, 2007 7:06 am
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
:: ANiME.oNe :: :: ANiME.oNe ::

Συμμετέχει από: 22 Μάρ 04 Δημοσιεύσεις: 723 Τόπος: Σαππόρο Τώρα Βλέπω: Την οθόνη του υπολογιστή μου.
Αν και έχω υπόψην κάποιες περιπτώσεις του τύπου "Γύρισε στη φύση" γενικά στην Ιαπωνία λίγοι είναι αυτοί που ζούνε σε πόλεις και γυρνάνε πίσω στην ύπαιθρο.

Γενικά πολλοί συνήθισαν τις μεγάλες πόλεις και μάλιστα το Τόκυο. Αλλά πραγματικά ζούνε σα σκουπίδια.

Ειδικά για τις γιαπωνέζες, που είναι θύματα της υπερκαταναλωτικής κοινωνίας, η ιδέα ότι θα ζούνε μακριά από τα πολυκαταστήματα είναι εφιαλτική.

_________________
ΤΑΠΑΝΤΑΡΕΙ
諸行無常
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα MSN Messenger
Vetus
Δημοσιεύθηκε: Σαβ Ιούλ 28, 2007 2:15 pm
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
::Moderator::
::Black Winged Angel::
::Moderator::<br>::Black Winged Angel::

Συμμετέχει από: 04 Μάϊ 04 Δημοσιεύσεις: 5127
ATANASHIOSU έγραψε:
Ξοδεύουν τα λεφτά τους σε βλακίες και μετά κλαίγονται. Twisted Evil

Να υποθέσω ότι αυτό γίνεται και με τους otaku;

Δηλώσεις του στυλ "Προτιμώ να ξοδέψω λιγότερα λεφτά για φαί παρά να χάσω την ευκαιρία ν' αγοράσω την limited edition φιγούρα της τάδε anime ηρωίδας" όσο και ν' ακούγονται αστείες σε anime όπως στο Genshiken αλλά στην πραγματικότητα μόνο για γέλια δεν είναι. Φυσικά, έχω πετύχει και στην Ελλάδα αρκετές περιπτώσεις οικογενειών που τρώνε όσο πιο λιτά γίνεται προκειμένου ν' αγοράσουν καμια υπεραυτοκινητάρα κι αγανακτώ.

ATANASHIOSU έγραψε:
Αν και έχω υπόψην κάποιες περιπτώσεις του τύπου "Γύρισε στη φύση" γενικά στην Ιαπωνία λίγοι είναι αυτοί που ζούνε σε πόλεις και γυρνάνε πίσω στην ύπαιθρο.

Γενικά πολλοί συνήθισαν τις μεγάλες πόλεις και μάλιστα το Τόκυο. Αλλά πραγματικά ζούνε σα σκουπίδια.

Ειδικά για τις γιαπωνέζες, που είναι θύματα της υπερκαταναλωτικής κοινωνίας, η ιδέα ότι θα ζούνε μακριά από τα πολυκαταστήματα είναι εφιαλτική.

Γι' αυτό βλέπεις να βγαίνουν διαρκώς anime όπως το Air όπου οι πρωταγωνιστές ζουν σε γραφικές κωμόπολεις μακρία από τα άγχη της πρωτεύουσας.

Και σε περίπτωση που θέλουν να ψωνίσουν κάτι χλιδάτο παίρνουν το τρένο για την πιο κοντινή μεγαλούπολη (π.χ. Kyoto).

Τέτοιες σειρές, λοιπόν, αποτελούν γι' αυτούς η καλύτερη απόδραση από την πραγματικότητα. Και μετά πάνε ν' αγοράσουν ό,τι προϊόν κυκλοφορεί απ' αυτό το anime. Yare, yare...
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
ATANASHIOSU
Δημοσιεύθηκε: Κυρ Ιούλ 29, 2007 4:21 am
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
:: ANiME.oNe :: :: ANiME.oNe ::

Συμμετέχει από: 22 Μάρ 04 Δημοσιεύσεις: 723 Τόπος: Σαππόρο Τώρα Βλέπω: Την οθόνη του υπολογιστή μου.
Vetus, αν και δεν έχω πετύχει otaku δεν θα ξαφνιαστώ καθόλου να τα πράγματα είναι έτσι που μου λες. Γενικά ο καθένας κολλάει με κάτι υπερβολικά και δεν κάνει κάτι άλλο εκτός από αυτό.

Η διαφορά με την Ελλάδα είναι ότι αν κολλήσει με κάτι, φίλοι, γνωστοί και συγγενείς σε ξεκολλάνε. (Ή τουλάχιστον προσπαθούνε Laughing )

Στην Ιαπωνία ο καθένας είναι στην κοσμάρα του και δε δίνει μία για το τι κάνει ο άλλος.

Το anime Air που αναφέρεις δεν το έχω υπόψη. Ωστόσο είμαι σίγουρος πως σίγουρα ανάλογα anime υπάρχουν. Επίσης θυμάμαι Harvest Moon ένα παιχνίδι με θέμα την αγροτική ζωή. Τέλος ας μη ξεχνάμε ότι και το Pokemon ουσιαστικά εισάγει το ζωϊκό βασίλειο στα παιδιά των πόλεων.

Πάντως νομίζω ότι λίγοι είναι αυτοί που θα πάνε να ζήσουν στην ηρεμία μιας μικρής πόλης. Ειδικά όσοι μεγάλωσαν σε μεγάλες πόλεις.

_________________
ΤΑΠΑΝΤΑΡΕΙ
諸行無常
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα MSN Messenger
Vetus
Δημοσιεύθηκε: Κυρ Ιούλ 29, 2007 11:55 am
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
::Moderator::
::Black Winged Angel::
::Moderator::<br>::Black Winged Angel::

Συμμετέχει από: 04 Μάϊ 04 Δημοσιεύσεις: 5127
ATANASHIOSU έγραψε:
Vetus, αν και δεν έχω πετύχει otaku δεν θα ξαφνιαστώ καθόλου να τα πράγματα είναι έτσι που μου λες.

Τόσo καιρό ζεις στην Ιαπωνία και δεν έχεις πετύχει ούτε έναν otaku; Περίεργο μου φαίνεται. Εκτός κι αν δεν έχεις πατήσει πόδι στην Akihabara. Razz

ATANASHIOSU έγραψε:
Πάντως νομίζω ότι λίγοι είναι αυτοί που θα πάνε να ζήσουν στην ηρεμία μιας μικρής πόλης. Ειδικά όσοι μεγάλωσαν σε μεγάλες πόλεις.

Γι' αυτό υπάρχουν κι οι διακοπές. Έλα, όμως, που στην Ιαπωνία είναι τόσο εργασιομανείς που καταρρέουν από την υπερκόπωση. Γι' αυτό και τους δίνουν υποχρεωτικές διακοπές. Τουλάχιστον, έτσι μου 'πε ένας γνωστός μου. Αν δεν ισχύει αυτό, διόρθωσέ με.
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
ATANASHIOSU
Δημοσιεύθηκε: Κυρ Ιούλ 29, 2007 2:50 pm
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
:: ANiME.oNe :: :: ANiME.oNe ::

Συμμετέχει από: 22 Μάρ 04 Δημοσιεύσεις: 723 Τόπος: Σαππόρο Τώρα Βλέπω: Την οθόνη του υπολογιστή μου.
Vetus, ζω στο Σαππόρο που είναι στου Δ.. τη μάνα και έχω πάει στο Τόκυο μόνο δύο φορές. Ξέρω ότι θα θελήσεις να με αποκεφαλίσεις αν το ακούσεις αλλά πρέπει να το πω: Δεν έχω πάει στην Akihabara Laughing

Σκέψου ότι οι περισσότεροι otaku μένουν συνεχώς στο σπίτι και είναι δύσκολο να τους εντοπίσεις στην πραγματικότητα.

Σίγουρα οι Ιάπωνες είναι εργασιομανείς αλλά αυτό για τις υποχρεωτικές άδειες μου φαίνοται λίγο τραβηγμένο. Φαντάζομαι θα υπήρχαν μερικές περιπτώσεις και το θέμα θα γιγαντόθηκε με το ράδιο αρβύλα.

Γενικά εγώ δεν ξέρω κανένα που να μη θέλει να πάρει άδεια. Laughing

_________________
ΤΑΠΑΝΤΑΡΕΙ
諸行無常
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα MSN Messenger
Vetus
Δημοσιεύθηκε: Κυρ Ιούλ 29, 2007 10:05 pm
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
::Moderator::
::Black Winged Angel::
::Moderator::<br>::Black Winged Angel::

Συμμετέχει από: 04 Μάϊ 04 Δημοσιεύσεις: 5127
ATANASHIOSU έγραψε:
Σίγουρα οι Ιάπωνες είναι εργασιομανείς αλλά αυτό για τις υποχρεωτικές άδειες μου φαίνοται λίγο τραβηγμένο. Φαντάζομαι θα υπήρχαν μερικές περιπτώσεις και το θέμα θα γιγαντόθηκε με το ράδιο αρβύλα.

Yeap. Σίγουρα για ραδιο αρβύλα θα πρόκειται μιας και τ' άτομο που μου το 'πε δεν ασχολείται σχεδόν καθόλου με την Ιαπωνική κουλτούρα.

ATANASHIOSU έγραψε:
Vetus, ζω στο Σαππόρο που είναι στου Δ.. τη μάνα και έχω πάει στο Τόκυο μόνο δύο φορές. Ξέρω ότι θα θελήσεις να με αποκεφαλίσεις αν το ακούσεις αλλά πρέπει να το πω: Δεν έχω πάει στην Akihabara Laughing

Μαλλόν έσυ είσαι αυτός που πρέπει ν' αποκεφαλίσει εμένα αν σου πω ότι τόσο καιρό είχα την εντύπωση ότι ζεις στην Ιαπωνιά. Laughing Γι' αυτό παραξενεύτηκα όταν μου είπες ότι δεν έχεις πάει Akihabara. Aλλά αφού όπως λες έχεις πάει Τόκυο δυο φορές μόνο λογικό είναι να μην πέρασες από Akihabara. Wink Όταν πας, όμως, περιμένω να μου πεις εντυπώσεις σου. Razz
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
Tristessa_326
Δημοσιεύθηκε: Κυρ Ιούλ 29, 2007 11:02 pm
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
::Moderator::
:: LoL-i::
::Moderator::<br>:: LoL-i::

Συμμετέχει από: 03 Ιούν 05 Δημοσιεύσεις: 1357 Τόπος: Θεσσαλονίκη Τώρα Βλέπω: Την anime wishlist μου που όλο μεγαλώνει...
Moved to "Culture & Lifestyle", νομίζω πως ταιριάζει καλύτερα εκεί Smile

Τελικά με το θέμα της εργασίας, είναι όντως τόσο εργασιομανείς που καταρρέουν από την υπερκόπωση, ή πρόκειται για υπερβολές;

_________________


JaME Ελλάδα :: JMusic.gr :: my LJ :: my last.fm
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος MSN Messenger
ATANASHIOSU
Δημοσιεύθηκε: Δευ Ιούλ 30, 2007 6:32 am
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
:: ANiME.oNe :: :: ANiME.oNe ::

Συμμετέχει από: 22 Μάρ 04 Δημοσιεύσεις: 723 Τόπος: Σαππόρο Τώρα Βλέπω: Την οθόνη του υπολογιστή μου.
Vetus έγραψε:


Μαλλόν έσυ είσαι αυτός που πρέπει ν' αποκεφαλίσει εμένα αν σου πω ότι τόσο καιρό είχα την εντύπωση ότι ζεις στην Ιαπωνιά. Laughing Γι' αυτό παραξενεύτηκα όταν μου είπες ότι δεν έχεις πάει Akihabara. Aλλά αφού όπως λες έχεις πάει Τόκυο δυο φορές μόνο λογικό είναι να μην πέρασες από Akihabara. Wink Όταν πας, όμως, περιμένω να μου πεις εντυπώσεις σου. Razz


Μα ΕΙΜΑΙ στην Ιαπωνία! Απλά το Σαππόρο είναι μακριά από το Τόκυο. (Βλέπε νήσος Χοκκάιντο)
Εσύ αν έμενες στην Ορεστιάδα θα πήγαινες εύκολα στην Αθήνα;

Πάντως δε σκοπεύω να πάω στη Akihabara, οπότε εντυπώσεις από άλλους.

@ Tristessa_326

Συγγνώμη, ξέχασα ότι υπήρχε θέμα με Ιαπωνική κουλτούρα. Ευχαριστώ για τη διόρθωση.

Ύπερβολικές περιπτώσεις σίγουρα θα υπάρχουν, αλλά νομίζω ότι μάλλον έχουν γιγαντωθεί αυτές οι υπερβολές.
Εγώ ποτέ δεν είδα κάποιον να πέφτει κάτι από τη δουλειά.
Για το ότι κάνουν πολλά πράγματα και δεν ξεκουράζονται επαρκώς, συμφωνώ.

Όσον αφορά τη δουλεία, μάλλον είναι υποχρεωμένοι να δουλεύουν πολλοί.

Ίσως να κυκλοφορεί αυτή η φήμη έτσι ώστε να μη διαμαρτύρονται αυτοί που αναγκάζονται να δουλεύουν πολύ!

_________________
ΤΑΠΑΝΤΑΡΕΙ
諸行無常
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα MSN Messenger

Επισκόπηση όλων των Δημοσιεύσεων που έγιναν πριν από:  

Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας
Σελίδα 1 από 1

Μετάβαση στη:  



Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Δ.Συζήτησης