Το ξέρατε ότι kiseki σημαίνει θαύμα;


Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας

Μετάβαση στη σελίδα Προηγούμενη  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Επόμενη
Σελίδα 5 από 7
 AnimePlanet Forums Αρχική σελίδα    Fan-Art    Kain's Art
m@g1
Δημοσιεύθηκε: Παρ Ιαν 22, 2010 10:11 am
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
:: ANiME.LoRD :: :: ANiME.LoRD ::

Συμμετέχει από: 21 Φεβ 08 Δημοσιεύσεις: 1884 Τόπος: kalamata Τώρα Βλέπω: final fantasy and sadybell
poli apla ta spane ola Very Happy

_________________

---------------------------------------
linkin park ..
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος MSN Messenger
Vagelio
Δημοσιεύθηκε: Παρ Ιαν 22, 2010 3:25 pm
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
bishie hunter
:: AP Editor ::
bishie hunter<br>:: AP Editor ::

Συμμετέχει από: 28 Ιούν 08 Δημοσιεύσεις: 1090 Τόπος: Ηράκλειο Κρήτης/ Αθήνα
Καταπληκτικος ο κυριος με τα βαρακια Surprised
Ελπιζω να δω κι αλλα απο ανατομια στο μελλον, τα πας πολυ καλα! Οσο για τους εξωγηινους, μου θυμιζουν πολυ τον Π.Α., τον crossdressing/perverted/καμμενο εξωγηινο που εχουν ως μασκοτ δυο φιλες μου XD

_________________
Inspiration strikes when I'm actually trying to do my homework.
Η anime gallery μου στο deviantArt: www.nidoqueen4ever.deviantart.com
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
kingkostas
Δημοσιεύθηκε: Κυρ Φεβ 28, 2010 5:31 am
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
:: ANiME.CoLLeCToR :: :: ANiME.CoLLeCToR ::

Συμμετέχει από: 20 Απρ 06 Δημοσιεύσεις: 647
re eliwsa mauto me tous ekswghinous ahhahahaha
Epishs h diki sou ekdoxh sto sxedio tou roumanou maresei pio polu.
Mpravo sou pou piestikes kai ekanes spoudes sthn anatomia mpravo.
Epishs h grafh sou maresei se polla sxedia.
Mpravo ante keep up!!!!

_________________

[img]
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email MSN Messenger
m@g1
Δημοσιεύθηκε: Κυρ Φεβ 28, 2010 8:42 am
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
:: ANiME.LoRD :: :: ANiME.LoRD ::

Συμμετέχει από: 21 Φεβ 08 Δημοσιεύσεις: 1884 Τόπος: kalamata Τώρα Βλέπω: final fantasy and sadybell
syper ola kain mpravos Smile

_________________

---------------------------------------
linkin park ..
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος MSN Messenger
Hellbroth
Δημοσιεύθηκε: Πεμ Απρ 22, 2010 11:32 am
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
:: ANiME.LoRD :: :: ANiME.LoRD ::

Συμμετέχει από: 21 Νοέ 07 Δημοσιεύσεις: 2433 Τόπος: Uk Wolverhampton Τώρα Βλέπω: Γραμμές κώδικα όλη την ώρα.
Xxaxaxaaaxaxaxaxaax de kratiemeeeeeeeeeeeeeeeee Very Happy
Aliens ftw Very Happy

Thelw Xikomorti Very Happy

_________________


Oh god...He divided by 0! We're all dead! Noooo! Federal agents, capture him!
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Yahoo Messenger MSN Messenger
Kain
Δημοσιεύθηκε: Πεμ Αύγ 12, 2010 12:18 am
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
:: ANiME.oNe :: :: ANiME.oNe ::

Συμμετέχει από: 13 Δεκ 03 Δημοσιεύσεις: 709
Ναι, υπάρχω ακόμα! Κάνω εξάσκηση στα σημεία που δυσκολεύομαι να σχεδιάσω, ώστε να φτιάξω επιτέλους ένα δικό μου στυλ. Τα καλά νέα είναι πως άρχισα να παίρνω τα κόμικς μου λίγο πιο στα σοβαρά, και έχω αρχίσει να ετοιμάζω κόμικς στα οποία θα βάζω τα δυνατά μου πλέον και στο σχεδιαστικό κομμάτι, αντί να βασίζομαι απλά στο σενάριο. Τα άσχημα νέα είναι πως κάτι τέτοιο είναι υπερβολικά χρονοβόρο, και το νέο μου κόμικ θα πάρει πολύ καιρό να ολοκληρωθεί. Προς το παρόν, ωστόσο, εξασκούμαι για να βελτιωθώ, παράλληλα με τη δημιουργία του κόμικ μου. Παρακάτω ένα δείγμα, το οποίο ενώ δείχνει σημάδια βελτίωσης, δείχνει επίσης πως θέλω ακόμα αρκετή δουλειά για να φτάσω σε ένα ικανοποιητικό επίπεδο.

Επίσης, έχω αρχίσει να ζητώ κάτι παραπάνω από τις δημιουργίες μου, και έτσι αποφάσισα να αρχίσω σιγά σιγά να ψάχνομαι στον χρωματισμό... Το μόνο πρόβλημα είναι πως δεν έχω ιδέα από πού να αρχίσω, και όλα τα Tutorials που βρίσκω είναι για το Photoshop, το οποίο δεν έχω. Αντί για αυτό, θα προτιμούσα να χρησιμοποιήσω κάποιο δωρεάν πρόγραμμα προς το παρόν, αλλά δεν ξέρω ποιό.

Εάν λοιπόν γνωρίζει κάποιος ένα καλό δωρεάν πρόγραμμα για να χρωματίζω τα κόμικς μου, και κατά προτίμηση μαζί με Tutorials για να μάθω πώς ακριβώς να το χρησιμοποιώ για αυτό το σκοπό, θα του ήμουν υπόχρεος.

Προς το παρόν πάρ'τε ένα graffiti girl. Έχει αρκετά λάθη δυστυχώς, και η υπερβολική ζέστη δεν με βοηθά. Κάποτε πρέπει να πάρω κλιματιστικό... Ο καβάλος, λοιπόν, είναι λίγο πιο ψηλά από όσο θα έπρεπε, ενώ για να σχεδιάσω δάχτυλα σωστά χρειάζομαι πολλή εξάσκηση ακόμα. Μικροπροβλήματα επίσης παρατηρώ και στην προοπτική. Η ανατομία, πάντως, σε γενικές γραμμές μου αρέσει, ενώ αρχίζω σιγά σιγά να μαθαίνω να σχεδιάζω μαλλιά και πρόσωπο, αν και τα μάτια θέλουν ακόμα λίγη δουλειά. Σιγά σιγά βρίσκω και πώς να σχεδιάζω ρούχα, αλλά και εκεί θέλω αρκετή δουλειά ακόμα.



Το επόμενο θα είναι μια ιδέα που από την Κέρκυρα ήθελα να σχεδιάσω: Ένα τέρας του Φρανκενστάϊν με δύο αριστερά χέρια. Αναμένεται σύντομα...

_________________

"Ο εχθρός που νικάς παραμένει εχθρός σου. Ο εχθρός που πείθεις γίνεται φίλος σου."
Όταν οι αετοί πετούν ψηλά, η κοτσυλιά πονάει!
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Vagelio
Δημοσιεύθηκε: Πεμ Αύγ 12, 2010 9:38 am
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
bishie hunter
:: AP Editor ::
bishie hunter<br>:: AP Editor ::

Συμμετέχει από: 28 Ιούν 08 Δημοσιεύσεις: 1090 Τόπος: Ηράκλειο Κρήτης/ Αθήνα
Βελτιωνεσαι αρκετα στο θεμα ανατομια Very Happy , και καταλαβαινω τι θες να πεις με το χρονοβορο... κι εμενα τα δικα μου κομικ (ακομα και τα chibi strip) θελουν πολλες ωρες για να γινουν. Btw, ωραια η κοπελια, εχει αυτο το old school hairstyle στο οποιο τρεφω αδυναμια , οσο για τα τυχον λαθακια στην ανατομια τα γνωριζεις ηδη, δεν χρειαζεται να αναφερω κατι.

Για χρωματισμα υπαρχει το εξης freeware προγραμμα ονοματι gimp http://www.gimp.org/ ενω μπορεις να βρεις παρα πολλα tutorials στο deviant art Smile . Προσωπικα σου προτεινω να τσεκαρεις αυτα εδω:
http://sasukechan111.deviantart.com/art/How-to-Color-in-GIMP-Pt-1-71041872?q=boost%3Apopular+gimp+tutorial&qo=20
http://pralinkova-princezna.deviantart.com/art/GIMP-tutorial-as-good-as-PS-84474080?q=boost%3Apopular+gimp+tutorial&qo=3

_________________
Inspiration strikes when I'm actually trying to do my homework.
Η anime gallery μου στο deviantArt: www.nidoqueen4ever.deviantart.com
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Kain
Δημοσιεύθηκε: Πεμ Αύγ 12, 2010 5:51 pm
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
:: ANiME.oNe :: :: ANiME.oNe ::

Συμμετέχει από: 13 Δεκ 03 Δημοσιεύσεις: 709
Gimp, ε; Καλό δείχνει, θα το δοκιμάσω, αλλά πρώτα πρέπει να βρω κάποια Tutorials ακόμα... Ευχαριστώ για τη βοήθεια! Wink

Επίσης, είχα τάξει χθες ένα τέρας του Φρανκενστάϊν με δύο αριστερά χέρια, και σας το παρουσιάζω.



Αρχίζω σιγά σιγά να βρίσκω τα ρούχα και τα χέρια, αλλά το πρόσωπο μου τα χαλάει λίγο...

Επίσης, σαν ένα μικρό bonus, έκατσα σήμερα και σχεδίασα ένα κόμικ το σενάριο του οποίου το έφτιαξα όταν ακόμα σπούδαζα μαγειρική. Το έφτιαξα πολύ γράγορα, μέσα σε μόλις μερικές ώρες, ακόμα κι έτσι, όμως, δεν μπορώ να πω πως με ευχαριστεί από άποψη σχεδιασμού... Baby steps, baby steps... Ευελπιστώ πως όσο συνεχίζω να σχεδιάζω σιγά σιγά θα αρχίσω να γίνομαι καλύτερος... (Note to self: Όποτε σκανάρω ένα κόμικ, να θυμάμαι να το κάνω resize κρατώντας σταθερό το πλάτος, και όχι το ύψος.)

Ασφάλεια στην κουζίνα: Κοψίματα!

Spoiler:





Έχουνε χαθεί δάχτυλα από απροσεξία, που δεν μπορείτε να φανταστείτε... Ειδικά από το θέμα με τα μαχαίρια στο στραγγιχτήρι, δεν είναι λίγες οι φορές που έχω κοπεί άσχημα...
Για όσους αναρρωτιούνται, "Μαντολίνο" είναι ένα είδος τρίφτη.

_________________

"Ο εχθρός που νικάς παραμένει εχθρός σου. Ο εχθρός που πείθεις γίνεται φίλος σου."
Όταν οι αετοί πετούν ψηλά, η κοτσυλιά πονάει!
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Hellbroth
Δημοσιεύθηκε: Πεμ Αύγ 12, 2010 6:16 pm
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
:: ANiME.LoRD :: :: ANiME.LoRD ::

Συμμετέχει από: 21 Νοέ 07 Δημοσιεύσεις: 2433 Τόπος: Uk Wolverhampton Τώρα Βλέπω: Γραμμές κώδικα όλη την ώρα.
Empiro Razz poli kalo ty kain.Alla diladi den exeis 10 daxtila sta xeria twra :S?Razz

_________________


Oh god...He divided by 0! We're all dead! Noooo! Federal agents, capture him!
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Yahoo Messenger MSN Messenger
Kain
Δημοσιεύθηκε: Σαβ Αύγ 14, 2010 11:13 pm
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
:: ANiME.oNe :: :: ANiME.oNe ::

Συμμετέχει από: 13 Δεκ 03 Δημοσιεύσεις: 709
Ευτυχώς βγήκα από 'κει μέσα αρτιμελής! Razz Βέβαια τα δάχτυλά μου έχουν κάμποσα μπαλώματα και ουλές, ενώ από τα καψίματα δεν έχω πια δακτυλικά αποτυπώματα, αλλά τα έχει αυτά η μαγειρική. Cool

Στο θέμα μας τώρα. Αποφάσισα να ασχοληθώ λίγο με τα υλικά μου. Αγόρασα σκληρό χαρτί Α4, ώστε να μην χαλάει από το σβήσιμο, μαλακό μολύβι 2Β για τα προσχέδια και μαλακή γόμα. Μου πρότειναν αλλού να χρησιμοποιήσω σκληρό χαρτί Α3, καθώς με τη σμύκρινση θα φαίνεται καλύτερα το σχέδιο, αλλά πρώτον δεν θα χωράει στο scanner μου, και δεύτερον οι γραμμές θα βγαίνουν υπερβολικά λεπτές και κάποιες μπορεί να μη φαίνονται. Κάποια στιγμή πρέπει να αγοράσω και καινούριο scanner.

Θα ήθελα λοιπόν περισσότερες συμβουλές στο θέμα "εργαλεία". Δυστυχώς τα πράγματα είναι λίγο δύσκολα και δεν σκοπεύω σύντομα να αγοράσω (εκείνο το ειδικό γραφείο σχεδιασμού που μου διαφεύγει το όνομά του), οπότε προς το παρόν σχεδιάζω άλλοτε στο κανονικό μου γραφείο, και άλλοτε ξαπλωμένος, ανάλογα με τα επίπεδα ρέκλας στον οργανισμό μου εκείνη την ώρα.

Κάτι που θα ήθελα οπωσδήποτε να με συμβουλέψει κάποιος είναι το μελάνωμα. Τι ακριβώς προτείνετε να χρησιμοποιώ; Για την ώρα χρησιμοποιώ στυλό uni-ball, το οποίο βολεύει αρκετά, αν όμως έχετε να προτείνετε κάτι καλύτερο είμαι όλος αυτιά (μάτια βασικά, καθώς είμαστε σε forum).

Επίσης, όλα σχεδόν τα Tutorials για το Gimp που βρήκα είναι για παλαιότερες εκδόσεις, οπότε με μπερδεύουν λίγο, αλλά θα συνεχίσω το ψάξιμο.

Για την ώρα, και για να δοκιμάσω τα καινούρια μου εργαλεία αλλά και κάποιες εφαρμογές του Gimp, ζωγράφισα έναν κοτοπουλόμορφο χαρακτήρα από ένα κόμικ που θέλω να φτιάξω εδω και σχεδόν τρία χρόνια, αλλά ακόμα δεν βρήκα την όρεξη να το ξεκινήσω. Ένας φίλος μου Ρώσος τον ονόμασε Τούντσερεκ, και ομολογώ πως μου αρέσει πολύ σαν όνομα και μάλλον θα το κρατήσω, και θα τον βάλω να ονομάσει και τους άλλους χαρακτήρες όταν με το καλό ξεκινήσω το κόμικ.



Και, όπως πάντα, λίγη αυτοκριτική:
Επιτέλους αρχίζω να μαθαίνω να σχεδιάζω ρούχα, και με κάμποση ακόμα εξάσκηση θα το βρω, ωστόσο έχω ακόμα πρόβλημα με τα παπούτσια. Δυστυχώς, όσο μου αρέσει η μπλούζα, τόσο δεν μου αρέσει το παντελόνι, αλλά πιστεύω πως είναι πλέον απλά θέμα εξάσκησης μέχρι να το βρω. Επίσης, πρέπει επιτέλους να μάθω να σχεδιάζω χέρια. Τις αναλογίες δεν τις πρόσεξα και πολύ, καθώς επρόκειτο για δοκιμαστικό σχέδιο, κάτι που μετανοιώνω καθώς κατέληξε να μου αρέσει αρκετά.

Επίσης, έχω ένα πρόβλημα με το Gimp: Κάθε φορά που χρησιμοποιώ το Wand Tool (ή όπως λέγεται τέλος πάντων) για χρωματισμό, υπάρχει ένα λευκό κενό ανάμεσα στο περίγραμμα και το χρώμα, που δεν ξέρω πώς να αποφύγω.

Spoiler:


Συγγνώμη για το post-σεντόνι, αλλά χρειάζομαι βοήθεια για να μπορέσω επιτέλους να μάθω να σχεδιάζω. Νομίζω πως ήρθε το πλήρωμα του χρόνου να αρχίσω να ασχολούμαι πιο σοβαρά με τα κόμικς μου. Όποιος, λοιπόν, μπορεί να με συμβουλέψει, θα του ήμουν υπόχρεος. Wink

_________________

"Ο εχθρός που νικάς παραμένει εχθρός σου. Ο εχθρός που πείθεις γίνεται φίλος σου."
Όταν οι αετοί πετούν ψηλά, η κοτσυλιά πονάει!
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Vagelio
Δημοσιεύθηκε: Κυρ Αύγ 15, 2010 7:03 am
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
bishie hunter
:: AP Editor ::
bishie hunter<br>:: AP Editor ::

Συμμετέχει από: 28 Ιούν 08 Δημοσιεύσεις: 1090 Τόπος: Ηράκλειο Κρήτης/ Αθήνα
Εχει ωραιο ονομα o χαρακτηρας Very Happy

Και εγω χρειαζομαι σκανερ που να χωραει Α3 Sad
Για μελανωμα: Δοκιμασε pigma micron pens (εχω ακουσει καλα λογια γι' αυτα), ή καποιο πενακι μελανωματος για σκιτσα με μεγεθος 0.1. (ετσι το ζητησα στο βιβλιοπωλειο). Αν θες να κανεις σκιασεις με πενακι, ή επιθυμεις απαλες γραμμες που να θυμιζουν μολυβι, δοκιμασε ballpoint pen, ειναι απιστευτα χρησιμο και ανετο Smile .
Για ρουχα υπαρχουν εδω μερικα πολυ χρησιμα references http://kitten-chan.deviantart.com/art/Tutorial-Clothes-and-Folds-40875508?q=boost%3Apopular+clothes+tutorial&qo=0 και φυσικα μπορεις να δεις και απο αληθινες φωτογραφιες. Για παπουτσια πρεπει πρωτα να μαθεις την ανατομια των ποδιων και να βρεις οπως και διποτε φωτο στο google.
Αναλογια των χεριων; Το μεσαιο δακτυλο εχει το ιδιο μηκος με την παλαμη, αυτο μου ερχεται στο μυαλο για τωρα. Σε συμβουλευω να κοιτας τα δικα σου χερια οταν σκιτσαρεις, βοηθαει απιστευτα.

Κι εγω ειχα το ιδιο προβλημα στο photoshop. Koιταξε λιγο αυτο εδω: http://docs.gimp.org/en/images/toolbox/tool-options-wand.png
Στο εμφανιζει πουθενα οταν επιλεγεις το wand tool? Δεν εχω δοκιμασει ποτε το gimp, αλλα νομιζω πως πρεπει να κανεις κατι με το threshold και να βαλεις feather (ελπιζω μονο να μπορεις να ελεγχεις ποσο πρεπει να μπαινει)

_________________
Inspiration strikes when I'm actually trying to do my homework.
Η anime gallery μου στο deviantArt: www.nidoqueen4ever.deviantart.com
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Kain
Δημοσιεύθηκε: Κυρ Αύγ 15, 2010 1:28 pm
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
:: ANiME.oNe :: :: ANiME.oNe ::

Συμμετέχει από: 13 Δεκ 03 Δημοσιεύσεις: 709
Ευχαριστώ για τη βοήθεια. Το reference για τα ρούχα θα μου φανεί πολύ χρήσιμο, καθώς για κάποιο λόγο τα ρούχα δεν μπορώ να καταλάβω πώς σχεδιάζονται κοιτώντας τα στην πραγματικότητα, σε αντίθεση με τα χέρια, οπότε το μόνο που μπορώ να κάνω είναι να κοιτάζω άλλα κόμικς ή reference images όπως αυτό. Το συγκεκριμένο ειδικά μου λύνει πολλές απορίες για το σχεδιασμό παντελονιού. Επίσης θα δοκιμάσω όλα όσα πρότεινες για το μελάνωμα, για να δω τι με βολεύει καλύτερα.

Στο Gimp μου το εμφανίζει αυτό στο Wand Tool, αλλά το feather κάνει τα πράγματα ακόμη χειρότερα, ενώ κι οι αλλαγές στο Threshold δεν βοηθούν και πολύ. Επίσης για κάποιο λόγο δεν πιάνει καθόλου το Antialias Filter...

Στην παρακάτω πρόχειρα χρωματισμένη εικόνα έπαιξα λίγο με τα Layers και μετά από αρκετά σβησίματα με το εργαλείο της γόμας, και πολλά μπαλώματα με το πινέλο, πέτυχα ένα ανεκτό αποτέλεσμα. Ωστόσο όπως το έκανα εγώ είναι υπερβολικά χρονοβόρο, και το γεγονός πως δεν έχω ταμπλέτα σχεδίασης αλλά απλό ποντίκι δεν βοηθά. Σίγουρα υπάρχει πολύ πιο απλός και γρήγορος τρόπος για χρωματισμό, απλά μένει να βρω το κατάλληλο Tutorial. Επίσης για κάποιο λόγο pixelιάζει πάρα πολύ, κάτι που κάνει μπαμ στο παντελόνι. Βασικά πιστεύω πως θα με βοηθήσει υπερβολικά να βρω πώς μπορώ να μετατρέπω το Lineart Layer σε εντελώς ασπρόμαυρο, χωρίς αποχρώσεις του γκρίζου, και να το εξομαλύνω για να μην pixelιάζει τόσο.



Για την ώρα μάλλον θα μείνω στο ασπρόμαυρο σχέδιο, μέχρι να μάθω αρκετά καλά τον χρωματισμό, ενώ θα αργήσω αρκετά να ασχοληθώ με τις σκιάσεις, καθώς είναι πολύ δύσκολη διαδικασία με το ποντίκι. Ωστόσο, κάθε ταξίδι ξεκινά με ένα μόνο βήμα, και τώρα που έκανα την αρχή δεν σκοπεύω να σταματήσω να ασχολούμαι. Smile

_________________

"Ο εχθρός που νικάς παραμένει εχθρός σου. Ο εχθρός που πείθεις γίνεται φίλος σου."
Όταν οι αετοί πετούν ψηλά, η κοτσυλιά πονάει!
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
kabez
Δημοσιεύθηκε: Σαβ Σεπ 11, 2010 11:30 pm
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
:: ANiME.LoRD :: :: ANiME.LoRD ::

Συμμετέχει από: 12 Νοέ 04 Δημοσιεύσεις: 3238 Τόπος: borderguard
Kain έγραψε:


Ασφάλεια στην κουζίνα: Κοψίματα!

Spoiler:





Έχουνε χαθεί δάχτυλα από απροσεξία, που δεν μπορείτε να φανταστείτε... Ειδικά από το θέμα με τα μαχαίρια στο στραγγιχτήρι, δεν είναι λίγες οι φορές που έχω κοπεί άσχημα...
Για όσους αναρρωτιούνται, "Μαντολίνο" είναι ένα είδος τρίφτη.


mwahahahaah

Laughing Laughing

απιστευτοστ οπως παντα!!!

θελουμε και αλλα!!!!!!!!!!!!!!!!!!

_________________
"Whoever fights monsters should see to it that in the process he does not become a monster.
And when you stare into the abyss the abyss stares back at you"

Friedrich Nietzsche

http://www.animeplanet.gr/425_blue_submarine_no6.html

.



-
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Kain
Δημοσιεύθηκε: Τετ Σεπ 15, 2010 1:51 pm
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
:: ANiME.oNe :: :: ANiME.oNe ::

Συμμετέχει από: 13 Δεκ 03 Δημοσιεύσεις: 709
Βλέποντας τα έργα των νικητών του διαγωνισμού κόμικς του "9" άρχισα να νοιώθω μειονεκτικά. "Δεν πάει άλλο", είπα, "πρέπει να μάθω να σχεδιάζω καλύτερα". Και βρήκα τον καλύτερο τρόπο να εξασκηθώ στο σχέδιο. Τόσο απλό ήταν, που αναρρωτιέμαι πώς και δεν το είχα σκεφτεί νωρίτερα! Ξεφυλλίζω ένα περιοδικό, διαλέγω μια εικόνα, και κάθομαι και τη σχεδιάζω μόνος μου στο χαρτί. Τόσο απλό, αλλά και τόσο λειτουργικό! Ξεκίνησα, λοιπόν, σήμερα, και ορίστε τα πρώτα αποτελέσματα.





Δεν είναι άλλη από την Ελληνίδα πρωταθλήτρια του Κικ-μπόξινγκ, Καλλιόπη Γεϊτσίδου, γνωστή και ως "Λαίδη Τάϊσον". Δεν είμαι φαν (καλά, ίσως λίγο), ούτε παρακολουθώ αγώνες Κικ-μπόξινγκ. Απλώς έχω από τον καιρό που μάθαινα Καράτε ένα τεύχος του περιοδικού "Μαύρη Ζώνη" που είχε αφιέρωμα στην Καλλιόπη Γεϊτσίδου, και η εικόνα της που είχε στο εξώφυλλο μου φάνηκε ιδανική για να αρχίσω την εξάσκηση.

Όπως πάντα, λοιπόν, λίγη αυτοκριτική.
Μου αρέσει πάρα πολύ η ανατομία και οι διπλώσεις στο μπλουζάκι με χαροποιούν ιδιαίτερα. Κάτι δεν πάει καλά με το (πανίWink που έχει στη μέση της, αλλά δυσκολεύομαι λίγο να το προσδιορίσω. Στα αρνητικά, νομίζω πως τα πόδια παραείναι μικρά, και το στόμα μου πήρε περισσότερη ώρα για να το πετύχω από ότι όλο το υπόλοιπο σχέδιο μαζί. Το πρόσωπο έχει λάθος προοπτική, καθώς φαίνεται από το πλάϊ ενώ θα έπρεπε να φαίνεται από ελαφρώς προς τα πάνω, και για αυτό φταίνε τα μάτια και η μύτη που δεν είναι σχεδιασμένα σωστά. Υπάρχουν, επίσης, προβλήματα στο μαλλί.

Το σχέδιο, πάντως, μου φαίνεται ως σύνολο αρκετά καλό, ενώ αποτελεί και το τέλειο "πειραματόζωο" για να μάθω λίγο το Gimp, καθώς είναι καθαρό lineart.

Ενώ το μελάνωσα με μαύρο στυλό, για κάποιο λόγο βγήκε μπλέ. Shocked Μάλλον το σκάννερ μου έχει αρχίσει να τα χάνει...

Θα συνεχίσω αυτού του είδους την εξάσκηση, και ελπίζω όσο περνάει ο καιρός να συνεχίσω να βελτιώνομαι. Smile

_________________

"Ο εχθρός που νικάς παραμένει εχθρός σου. Ο εχθρός που πείθεις γίνεται φίλος σου."
Όταν οι αετοί πετούν ψηλά, η κοτσυλιά πονάει!
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Vagelio
Δημοσιεύθηκε: Τετ Σεπ 15, 2010 6:55 pm
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
bishie hunter
:: AP Editor ::
bishie hunter<br>:: AP Editor ::

Συμμετέχει από: 28 Ιούν 08 Δημοσιεύσεις: 1090 Τόπος: Ηράκλειο Κρήτης/ Αθήνα
Νομιζω πως ξερω τι δεν παει καλο με το πανι. Η μικρη γραμμη που χαραξες απο την κατω πλευρα για να δειχνει την πτυχη του υφασματος δεν εχει την σωστη κλιση. Πρεπει να ξεκιναει απο την ακρη του ρουχου που βρισκεται στην αριστερη μερια, και επειτα να καταληγει στα δεξια, να το συρει φορα του ανεμου ή της δυναμης που ακειται στο σωμα (δεν βρισκομαι και στο δικο μου υπολογιστη να σου στειλω το αναλογο tutorial)
Για τα ποδια ακου τι θα κανεις: θα περνει τα μετρα απο το κεφαλι, θα τα πολλαπλασιαζεις με το 3,5-4 για να βρεις το μηκος των ποδιων Smile

Ναι, και το δικο μου σκανερ τα βγαζει πιο μπλε τα χρωματα >_<

_________________
Inspiration strikes when I'm actually trying to do my homework.
Η anime gallery μου στο deviantArt: www.nidoqueen4ever.deviantart.com
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος

Επισκόπηση όλων των Δημοσιεύσεων που έγιναν πριν από:  

Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας
Σελίδα 5 από 7
Μετάβαση στη σελίδα Προηγούμενη  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Επόμενη

Μετάβαση στη:  



Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Δ.Συζήτησης