Το ξέρατε ότι arubaito σημαίνει μερική απασχόληση (εργασία);


Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας

Μετάβαση στη σελίδα Προηγούμενη  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Επόμενη
Σελίδα 6 από 7
 AnimePlanet Forums Αρχική σελίδα    Fan-Art    Kain's Art
Kain
Δημοσιεύθηκε: Κυρ Σεπ 19, 2010 3:52 pm
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
:: ANiME.oNe :: :: ANiME.oNe ::

Συμμετέχει από: 13 Δεκ 03 Δημοσιεύσεις: 709
Όσο κοιτάζω το προηγούμενο σχέδιο βρίσκω όλο και περισσότερα λάθη, μέχρι που τελικά αποφάσισα να κάτσω και να το ξαναφτιάξω.

@Vagelio: Θενκς για τις συμβουλές, ειδικά αυτό με την αναλογία 4/1 για το κεφάλι και τα πόδια θα με βοηθήσει αφάνταστα! Νομίζω πως κατάλαβα τι εννοείς για το πανί, και προσπάθησα να εφαρμόσω και τις δύο συμβουλές σου στο δεύτερο σχέδιο της Γεϊτσίδου.

Δυστυχώς παρατηρώ πως δεν μπορώ με τίποτα να πετύχω το πρόσωπο και τα μαλλιά (αν και τα μαλλιά είναι ιδιάζουσα περίπτωση στη συγκεκριμένη εικόνα), ενώ νομίζω πως έκανα και τα χέρια πολύ χοντρά αυτή τη φορά. Τι πράγμα είναι αυτό με 'μένα, να μην μπορώ να κρατήσω σωστές αναλογίες!!! Σαν σχέδιο θαρρώ πως είναι καλύτερο από το προηγούμενο, αλλά ταυτόχρονα αναδεικνύει και το πόση δουλειά θέλω για να φτάσω σε ένα ικανοποιητικό επίπεδο. Ωστόσο δύο σχέδια είναι υπέραρκετά για μια προσπάθεια, οπότε θα περάσω στην επόμενη εικόνα όποτε βρω το χρόνο.

Το καλό είναι πως εάν σχεδιάσω κάτι μια φορά, μετά μου φαίνεται πιο εύκολο. Το δεύτερο σχέδιο χρειάστηκε πολύ λιγότερο χρόνο και μου φάνηκε πολύ πιο εύκολο από το πρώτο. Λέω να το καθιερώσω, εάν η πρώτη προσπάθεια δεν με ικανοποιεί, να σχεδιάσω την εικόνα δύο φορές. Ίσως και να με βοηθήσει μια τέτοια τακτική.

Α, ξέχασα! Το νέο σχέδιο:

Spoiler:



EDIT: Τελικά έκατσα και το ξανασχεδίασα. Αυτή τη φορά είπα να το απλοποιήσω λίγο, οπότε κάτι χάθηκε από το στόμα κυρίως. Ωστόσο, πιστεύω πως αυτή τη φορά το πέτυχα, και το γεγονός οτι το σχεδίασα τρεις φορές ήταν καταπληκτική εξάσκηση, καθώς στο νέο σχέδιο την ανατομία την έκανα σχεδόν από μνήμης.




Επίσης έκατσα και έφτιαξα νέο σχέδιο, αυτή τη φορά χρησιμοποιώντας το εξώφυλλο από μια συλλογή DVD. Με απογοήτευσε η δυσκολία που αντιμετώπιζα στο πρόσωπο στην προηγούμενη εικόνα, οπότε είπα να εξασκηθώ λίγο στα πρόσωπα.




Μου αρέσουν αρκετά οι ταινίες του Alfred Hitchcock. "Τα πουλιά" και το "Ψυχώ" πιστεύω δίκαια έμειναν στην ιστορία ως κλασσικές ταινίες τρόμου.
Η εικόνα αυτή είναι η δεύτερη προσπάθεια (η πρώτη ήταν χάλια, οπότε δεν την ανεβάζω καν), και συνεχίζει να μην με ικανοποιεί. Πέρα του οτι έκανα το δάχτυλο μακρύτερο από όσο έπρεπε, οι αναλογίες είναι ό,τι να 'ναι και το κεφάλι είναι πολύ ψηλό και λεπτό, ενώ και οι κλίσεις του χεριού και των ρούχων είναι λάθος. Θα κάτσω κάποια στιγμή να φτιάξω ένα τρίτο σχέδιο του Hitchcock.

_________________

"Ο εχθρός που νικάς παραμένει εχθρός σου. Ο εχθρός που πείθεις γίνεται φίλος σου."
Όταν οι αετοί πετούν ψηλά, η κοτσυλιά πονάει!
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Kain
Δημοσιεύθηκε: Παρ Οκτ 08, 2010 10:43 am
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
:: ANiME.oNe :: :: ANiME.oNe ::

Συμμετέχει από: 13 Δεκ 03 Δημοσιεύσεις: 709
Τελευταία προσπάθεια για τον Χίτσκοκ.

Spoiler:



Απλά δεν το έχω! Σαν σχέδιο γενικά μου αρέσει, αλλά δεν μοιάζει με τον Χίτσκοκ!


Προς μεγάλη μου έκπληξη, πάντως, η εξάσκηση λειτουργεί!

Ξεκίνησα να σχεδιάζω το κόμικ με τον Τούντσερεκ, και, σχεδιάζοντας την πρώτη σελίδα, κατάλαβα πως σχεδιάζω διαφορετικά.

Ο Τούντσερεκ την τελευταία φορά που τον σχεδίασα...

Spoiler:


...Και ο Τούντσερεκ στην πρώτη σελίδα του κόμικ!

Spoiler:


Πιστεύω πως φαίνεται η διαφορά. Το περίεργο είναι πως πήγαινα για το μινιμαλιστικό στυλ που είχα στην αρχή, αλλά όταν ξεκίνησα να σχεδιάζω ήταν λες και οι εικόνες σχεδιάζονταν μόνες τους, με τις λεπτομέρειες να προστίθενται αυτόματα. Πολύ περίεργο! Shocked

Έχω έτοιμη με μολύβι την πρώτη σελίδα, και μόλις βρω χρόνο θα τη μελανώσω, αλλά θα αργήσω να ανεβάσω το κόμικ. Πέρα του οτι ο χρόνος μου είναι περιορισμένος, καθώς θα πρόκειται για πολύ μεγάλο WebComic, το οποίο μάλιστα θα προσπαθήσω να το κάνω Hard Sci-Fi (που σημαίνει επιστημονική φαντασία, αλλά όσο το δυνατό πιο ρεαλιστική, βασισμένη σε υπάρχουσες επιστημονικές θεωρίες), και καθώς το σενάριο θα είναι κάπως περίπλοκο, θέλω να κάτσω να σχεδιάσω πολύ προσεκτικά το πώς θα ξεκινήσει και θα προχωρήσει η ιστορία πριν συνεχίσω τον σχεδιασμό. Επίσης, σε αντίθεση με το σύνηθες, σκοπεύω να το ανεβάζω όχι σελίδα σελίδα, αλλά σε έτοιμα ολόκληρα κεφάλαια. Ίσως όμως να είναι λίγο νωρίς για να δίνω υποσχέσεις, οπότε δεν λέω άλλα.

Τα γράμματα μάλλον θα τα βάζω στον υπολογιστή, σχεδιάζοντάς τα στο χαρτί μόνο για να μετράω το μέγεθος των μπαλονιών. Πρέπει, ωστόσο, να βρω μια καλή γραμματοσειρά...

Το κόμικ θα λέγεται "Μαμούνια" με υπότιτλο "Ποιόν είπες κότα;", επειδή οι χαρακτήρες θα είναι κοτοπουλίσιοι και οι κακοί θα χρησιμοποιούν... Ελεγχόμενα έντομα! (Yup, it's as random as it sounds!)

Ευελπιστώ πως δεν θα αργήσω πολύ να ετοιμάσω το πρώτο κεφάλαιο, αλλά όπως είπα δεν δίνω υποσχέσεις.

_________________

"Ο εχθρός που νικάς παραμένει εχθρός σου. Ο εχθρός που πείθεις γίνεται φίλος σου."
Όταν οι αετοί πετούν ψηλά, η κοτσυλιά πονάει!
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Hellbroth
Δημοσιεύθηκε: Παρ Οκτ 08, 2010 11:10 am
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
:: ANiME.LoRD :: :: ANiME.LoRD ::

Συμμετέχει από: 21 Νοέ 07 Δημοσιεύσεις: 2433 Τόπος: Uk Wolverhampton Τώρα Βλέπω: Γραμμές κώδικα όλη την ώρα.
Respect apira prototipo kai perimenw pws kai pws Smile))))

_________________


Oh god...He divided by 0! We're all dead! Noooo! Federal agents, capture him!
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Yahoo Messenger MSN Messenger
kabez
Δημοσιεύθηκε: Παρ Οκτ 08, 2010 12:01 pm
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
:: ANiME.LoRD :: :: ANiME.LoRD ::

Συμμετέχει από: 12 Νοέ 04 Δημοσιεύσεις: 3238 Τόπος: borderguard
Yay!! περιμενουμε!!!! Smile Very Happy


Και μην ανησυχεις για το οτι δεν μπορεις να σχεδιασεις καπως.

Σχεδιαζεις ΗΔΗ με δικο ΣΟΥ (ΣΟΥ! ΣΟΥ! ΣΟΥΥΥΥ!!!) στυλ , κατι που ειναι κατι παραπανω απο μοναδικο και σπανιο!!!

_________________
"Whoever fights monsters should see to it that in the process he does not become a monster.
And when you stare into the abyss the abyss stares back at you"

Friedrich Nietzsche

http://www.animeplanet.gr/425_blue_submarine_no6.html

.



-
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Vagelio
Δημοσιεύθηκε: Σαβ Οκτ 16, 2010 11:18 pm
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
bishie hunter
:: AP Editor ::
bishie hunter<br>:: AP Editor ::

Συμμετέχει από: 28 Ιούν 08 Δημοσιεύσεις: 1090 Τόπος: Ηράκλειο Κρήτης/ Αθήνα
Τι δυνατη εκφραση που εχει!!!!! Βελτιωνεσαι τρομακτικα γρηγορα Ο_Ο
Ακουγεται πολυ ενδιαφερον απο αυτα που διαβαζω και θελω να δω περιπου τι παιζεται με αυτα τα σκληρα sci-fi Surprised . Και θα συμφωνησω με τον καμπεζ περι στυλ, θελω να δω πως θα το συνεχισεις, και ειμαι σιγουρη πως θα αναπτυχθει κι αλλο στην πορεια Very Happy
Καλη υπομονη με το κομικ, αν καταφερεις να βρεις αρκετο χρονο για να το ολοκληρωσεις πιστευω πως θα ειναι κορυφαιο, μου αρεσει η εκφραση σου και σιγουρα αυτο το randomness στον σχεδιασμο των χαρακτηρων θα το κανει να ξεχωριζει απ' ολα τα υπολοιπα Smile

ΕΝΤΙΤ: Και κατι ακομα, απο γραμματοσειρες δοκιμασε την carlbacks, αν την ψαξεις στο official page (carlbacks.org νομιζω) θα την βρεις και με ελληνικους χαρακτηρες. Ειδαλλως πληκτρολογησε στο γουγλι γραμματοσειρες για κομικ Smile

_________________
Inspiration strikes when I'm actually trying to do my homework.
Η anime gallery μου στο deviantArt: www.nidoqueen4ever.deviantart.com
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Kain
Δημοσιεύθηκε: Τετ Δεκ 01, 2010 8:18 pm
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
:: ANiME.oNe :: :: ANiME.oNe ::

Συμμετέχει από: 13 Δεκ 03 Δημοσιεύσεις: 709
Πριν από λίγο καιρό είχαμε μαζευτεί παρέα στο σπίτι ενός φίλου μου και καθόμασταν. Μια φίλη μου είχε μαζί της μια πένα, και με το που την είδα της τη ζήτησα για να σχεδιάσω κάτι, καθώς πάντα ονειρευόμουν να σχεδιάσω με πένα. Το σχέδιο είχε τα μαύρα του τα χάλια, αλλά εγώ ήμουν ενθουσιασμένος μαζί του, μόνο και μόνο επειδή είναι με πένα. Λίγο καιρό μετά, και βλέποντας τον ενθουσιασμό μου, η ίδια φίλη μου έκανε δώρο μια δική μου πένα, για να μπορώ να σχεδιάζω με αυτήν ό,τι θέλω, όποτε θέλω. Επιτέλους, μπορούσα να σχεδιάσω όπως πάντα ήθελα, αλλά σύντομα κατάλαβα πως δεν μπορείς να σχεδιάσεις με πένα όπως σχεδιάζεις με στυλό. Προκειμένου, λοιπόν, να μην καταστρέψω τα "Μαμούνια" μελανώνοντάς τα αδέξια, αποφάσισα να βάλω το κόμικ στην άκρη, και να σχεδιάσω κάτι πιο απλό προκειμένου να μάθω να χειρίζομαι την πένα μου.

Στυλό στα χέρια μου δεν ξαναπιάνω για σχέδιο! Τώρα έχω, επιτέλους, πένα! XD

Επόμενό μου όνειρο τώρα είναι να σχεδιάσω με φτερό χήνας και μελάνι φτιαγμένο από εμένα τον ίδιο.
...Σε πάπυρο!

Ε, εάν το καταφέρω και αυτό, μετά θα αρχίζω να σχεδιάζω γιγαντο-κόμικς με σπραίυ σε τοίχους και σεντόνια!

Να κοιμάμαι σε σεντόνι που πάνω του έχει τεράστιο στριπάκι από τη "Φάρμα" (δείτε στην πρώτη σελίδα), και τι στον κόσμο! >.<

Πρώτο μου πρότζεκτ με την πένα είναι μια κλασσική ζομποϊστορία. Και πρώτο μου σχέδιο με την πένα είναι αυτό το, ας το πούμε concept art, που σχεδίασα για να καθορίσω πώς περίπου θα μοιάζουν οι χαρακτήρες και το όλο στυλ γενικότερα.



Χρησιμοποίησα επίσης το σχέδιο για να πειραματιστώ λίγο με τον χρωματισμό στο GIMP. Λέω αν τελικά φτιάξω το κόμικ να το χρωματίσω με το ίδιο στυλ.

Μέσα στις σχεδιαστικές επηρρόες μου αυτή τη φορά ήταν το Anime Panty & Stocking with Garterbelt αλλά και το κόμικ Scott Pilgrim! Επίτηδες δεν έβαλα σκιές, ίσως όμως κάποια στιγμή να κάτσω να βάλω κυρίως για να δω πώς θα φαίνεται η εικόνα έτσι.

Επίσης το ίδιο σχέδιο με το Cartoon Filter... Μου αρέσει αρκετά, αλλά δεν είμαι σίγουρος ακόμα αν θα το χρησιμοποιώ ή αν θα αφήνω το χρώμα μόνο του.

Spoiler:


...Και το αρχικό Lineart.

Spoiler:


Αυτή τη στιγμή έχω μόνο μπλε μελάνι στην πένα, και χρειάζεται λίγο περισσότερη δουλειά για να το ετοιμάσω για χρωματισμό, οπότε ίσως να υπάρχουν αρκετές ατέλειες. Ωστόσο, τα "σκουπίδια" (άκυρα pixels) που έχουν απομείνει επειδή βαριόμουν να καθαρίσω το Lineart μου αρέσουν, καθώς κάνουν την εικόνα πιο "βρώμικη", οπότε λέω να τα αφήσω γενικά εάν τελικά κάτσω και σχεδιάσω το κόμικ.

Πολύ καλό το να σχεδιάζεις με λεπτομέρειες, αλλά γενικότερα έχω μια τάση προς τον μινιμαλισμό ( Razz ) και, γενικά, το διασκεδάζω πολύ να φτιάχνω πιο απλά σκίτσα. Οπότε μάλλον θα εναλάσσομαι ανάμεσα στα δύο. Πέραν τούτου, με έχει κουράσει τελευταία η εξάσκηση στις λεπτομέρειες, οπότε αυτό είναι, εκτός των άλλων, και ένα ευχάριστο διάλειμμα.

Και πάλι, δεν έχω ακόμα ετοιμάσει πολλά από το ζομποκόμικ, οπότε δεν δίνω υποσχέσεις. Ελπίζω να μην το παρατήσω όπως ένα σωρό άλλα πρότζεκτς που έχω "στο ψυγείο" περιμένοντας απλώς να βρω όρεξη να ασχοληθώ μαζί τους... Ναι, είμαι πολύ τεμπέλης.

Α ναι, βρήκα γιατί δεν μου πετύχαινε το colouring στο GIMP. Το ζώον, προσπαθούσα να χρωματίσω το σχέδιο αφού το μίκραινα σε μέγεθος!!!! Confused

_________________

"Ο εχθρός που νικάς παραμένει εχθρός σου. Ο εχθρός που πείθεις γίνεται φίλος σου."
Όταν οι αετοί πετούν ψηλά, η κοτσυλιά πονάει!
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
kingkostas
Δημοσιεύθηκε: Πεμ Δεκ 02, 2010 12:51 am
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
:: ANiME.CoLLeCToR :: :: ANiME.CoLLeCToR ::

Συμμετέχει από: 20 Απρ 06 Δημοσιεύσεις: 647
polu endiaferouses oi idees sou kain.Euxomai na tis pragmatopoihseis giati mporei na bgei kati polu kalo kai monadiko.
Keep up

_________________

[img]
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email MSN Messenger
kabez
Δημοσιεύθηκε: Πεμ Δεκ 02, 2010 1:13 am
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
:: ANiME.LoRD :: :: ANiME.LoRD ::

Συμμετέχει από: 12 Νοέ 04 Δημοσιεύσεις: 3238 Τόπος: borderguard
Εγω παντως σοβαρα πιστευω οτι μπορεις να βγαλεις κανα εβδομαδιαιο πχ comic strip .

Δεν ειναι αναγκη να ξερεις το απιστευτο σχεδιο, παρα να εχεις πολυ δυνατες ιδεες. που πιστευω τις εχεις.!
Καλα και σχεδιο εχεις ενα πολυ καλο προσωπικο στυλ αλλα εισαι ακομα στην φαση που ολο το αναβαθμιζεις!


Για την ιστορια ψηφιζω την πρωτη version του σχεδιου σου..!


Η δευτερη πεφτει πολυ βαρια με τα μαυρα outlines

_________________
"Whoever fights monsters should see to it that in the process he does not become a monster.
And when you stare into the abyss the abyss stares back at you"

Friedrich Nietzsche

http://www.animeplanet.gr/425_blue_submarine_no6.html

.



-
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Kain
Δημοσιεύθηκε: Σαβ Μάϊ 07, 2011 10:11 pm
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
:: ANiME.oNe :: :: ANiME.oNe ::

Συμμετέχει από: 13 Δεκ 03 Δημοσιεύσεις: 709
Έχω κάμποσο καιρό να σχεδιάσω, καθώς το Μάϊο πάω φαντάρος και τα έχω ψιλοφορτώσει στον κόκκορα. Ωστόσο, όταν βαριέμαι παίρνω αυθόρμητα το μολύβι και το χαρτί και κάνω αυτό που με ευχαριστεί. Έχω μαζέψει, λοιπόν, κάποια σχεδιάκια, τα οποία δείχνουν πως σιγά σιγά βελτιώνομαι, αλλά ακόμα έχω πολύ δρόμο μπροστά μου μέχρι να μπορώ να πω πως σχεδιάζω ΚΑΛΑ.

Μερικά κεφάλια στην τύχη, ως εξάσκηση για να βρω κάποια σταθερή φόρμα. Έχω ακόμα δρόμο. Κάποια στιγμή κατάλαβα πως δεν ξέρω να σχεδιάζω γροθιές, οπότε έφτιαξα και μια γροθιά για εξάσκηση.
Spoiler:


Σήμερα έφτιαξα αυτή την Καράτε-τύπισσα. Η στάση χάλια, τα χέρια ό,τι νά 'ναι, εξακολουθώ να μην ξέρω να σχεδιάζω ρούχα, και, όπως είπα, χρειάζομαι εξάσκηση στο να σχεδιάζω γροθιές. Επίσης, νομίζω πως ξέχασα να χρησιμοποιώ το Gimp... Shocked
Spoiler:


Σας έχω πει πως είμαι μεγάλος λάτρης της Αιγυπτιακής μυθολογίας;

Ο Ρα κάποτε συνειδητοποίησε την ύπαρξή του και αναδύθηκε από τον μέγα ωκεανό Νουν, τον ωκεανό της ανυπαρξίας. Δημιούργησε τον κόσμο και τους θεούς, και έγινε ο Ήλιος, το φως του κόσμου. Όμως ο κόσμος δεν θα είναι παντοτινός. Κάποτε ο Ρα θα κουραστεί, και θα επιστρέψει στον ωκεανό Νουν για να αναπαυθεί. Μαζί του, θα χαθεί και ο κόσμος.

Δοκίμασα, λοιπόν, να σχεδιάσω τον Ρα να επιστρέφει στον Νουν, κοιτώντας για μια τελευταία φορά πίσω του τον κόσμο που έφτιαξε και πρόκειται να εξαφανιστεί.

Η πρώτη προσπάθεια έγινε πολύ βιαστικά, περισσότερο για να μην ξεχάσω την ιδέα. Προοπτική, ανατομία, όλα είναι υπερβολικά πρόχειρα. Στη δεύτερη προσπάθεια τα πήγα πάρα πολύ καλύτερα. Αδυνάτισα λίγο τον Ρα, καθώς στο προηγούμενο σχέδιο παραήταν ντουλάπας, και επικεντρώθηκα περισσότερο στους μύες της πλάτης αφήνοντας τα μπράτσα σε δεύτερη μοίρα. Θα έλεγα πως μάλλον πρόκειται για το καλύτερό μου σχέδιο μέχρι στιγμής, αν και είμαι σίγουρος πως μπορώ πολύ καλύτερα.

Κάπου στην πορεία, ωστόσο, κατάλαβα πως έκανα ένα τρελό λάθος. Μπέρδεψα τον Ρα με τον Χόρους, και ζωγράφισα στον Ρα το μάτι του Χόρους! Παρόλο που έχουν και οι δύο κεφάλι γερακιού, είναι διαφορετικοί θεοί, οπότε ο Χόρους δεν έχει καμία δουλειά στην Νουν, και ο Ρα δεν έχει καμία δουλειά με το μάτι του Χόρους! Fail! Στην τρίτη εικόνα παραθέτω πώς θα έπρεπε να είναι το κεφάλι του Ρα. Για συντομία, δεν σχεδίασα τις ρίγες στα μαλλιά του.
Spoiler:



Στο προηγούμενό μου post είπα πως μάλλον θα φτιάξω ένα ζομποκόμικ με τους χαρακτήρες της εικόνας. Έκατσα και το δούλεψα λίγο, σχεδίασα τους χαρακτήρες, έχω πλέον ολόκληρο το σενάριο έτοιμο στο μυαλό μου, και έφτιαξα μέχρι και τις πρώτες σελίδες. Ωστόσο, δεν νομίζω πως θα έχω κάτι έτοιμο σύντομα, ενώ το φανταριλήκι που πρόκειται να υποστώ μάλλον θα καθυστερήσει τα πράγματα για κανένα χρόνο. Επειδή όμως το έχω δουλέψει πολύ για να το παρατήσω, βάζω μερικά δείγματα των χαρακτήρων, καθώς και μια σελίδα. Η σελίδα, ωστόσο, δεν είναι ακόμα χρωματισμένη. Έτσι, κατά κάποιον τρόπο δεσμεύομαι να το συνεχίσω μόλις γυρίσω... Τον επόμενο Φεβρουάριο! Τ_Τ
Spoiler:




EDIT:

Λίγο πραγματικό Fanart αυτή τη φορά, καθώς εδώ και λίγο καιρό κάνω Fanarts για μερικά από τα αγαπημένα μου Webcomics.

Παρακάτω έχω δύο σχέδια από το κόμικ "The Pocalypse". Ο πρωταγωνιστής της ιστορίας είναι αυτός με τα πράσινα και λέγεται Powerfist.

Spoiler:




Στην πρώτη εικόνα έχω ένα θέμα με το μέγεθος του κεφαλιού και των ματιών. Στη δεύτερη εικόνα οι αναλογίες μου αρέσουν πολύ, όπως επίσης και η μπλούζα, αλλά χέρια, παπούτσια και παντελόνι θέλουν δουλειά.

Επίσης, έχω άλλα τρία σχέδια από ένα καταπληκτικό Webcomic που ανακάλυψα πολύ πρόσφατα, το "Dawn of time". Η πρωταγωνίστρια λέγεται Dawn, και έχει φίλο έναν Τρικεράτοπα.

Spoiler:






Στο πρώτο σχέδιο έχουν σοβαρό πρόβλημα οι αναλογίες, καθώς τα πόδια είναι πολύ μικρά σε σχέση με το υπόλοιπο σώμα, ενώ και το σχήμα των μαλλιών "κόβει" πολύ απότομα το μέτωπο. Το δεύτερο σχέδιο μου αρέσει πάρα πολύ, αν και έχω μερικά μικροπροβληματάκια με τα χέρια και τα μάτια είναι ελαφρώς στραβά. Έπαιξα επίσης και λίγο με τις σκιές, αλλά μέχρι να πάρω ταμπλέτα δεν νομίζω πως θα καταφέρω κάτι καλύτερο σε αυτό τον τομέα. Α ναι, είναι και η πρώτη μου απόπειρα να φτιάξω και τοπίο από πίσω για φόντο. Τολμώ να πω πως για πρώτη προσπάθεια δεν τα πήγα κι άσχημα.

Το τρίτο σχέδιο, τώρα, μπορώ να πω πως είναι γενικά ό,τι καλύτερο έχω φτιάξει μέχρι στιγμής. Ιδιαίτερα μου αρέσει το κεφάλι του Τρικεράτοπα, το τοπίο από πίσω, αλλά και ο χρωματισμός. Ωστόσο, τα προβλήματα με τη σκίαση παραμένουν.

Τα τρία σχέδια είχαν ως παραδείγματα αυτές τις τρεις σελίδες από το κόμικ:

http://www.dawnoftimecomics.com/index.php?id=2
http://www.dawnoftimecomics.com/index.php?id=56
http://www.dawnoftimecomics.com/index.php?id=91

Ον ε κομπλίτλι ντίφερεντ νόουτ, ήρθε το χαρτί και 2 του μήνα πάω φαντάρος, οπότε μάλλον θα αργήσω να ξαναποστάρω μετά από τότε. Ωστόσο, ευελπιστώ πως θα μπορώ να βρίσκω χρόνο να σχεδιάζω πού και πού για να μην ξανασκουριάσω.

Επίσης, ορίστε μερικά σκίτσα ακόμα, με σειρά παλαιότητας. Τα πρώτα έχουν μήνες που τα έφτιαξα, τα τελευταία λίγο πριν ξεκινήσω τα παραπάνω.

Spoiler:

Από κόμικ που έχει μείνει στα σκαριά με τίτλο "Ο τέταρτος τοίχος".


Ο Τούντσερεκ ημι-ρεαλιστικός.


Μια γυναίκα με μαλλιά από φωτιά.


Άλλη μια Καρατέκα.


Ιθαγενής.


Ο στρατός όπως θα έπρεπε να είναι! X-D


Προσπαθώντας να σχεδιάσω την Bebe από τα Pokemon, για ένα comic strip που θα αναφέρω παρακάτω. Αποτυχία το σχέδιο. Evil or Very Mad


Χαρακτήρας με το όνομα "Ελπίδα" από ένα ακόμη κόμικ που έμεινε στα σκαριά με τίτλο "Καρδιοθραύστης'.


Τολμήστε να της κάνετε καμάκι. Razz


Ελαφρώς διαφορετικός τρόπος σχεδιασμού, παραπέμπει λίγο περισσότερο σε Cartoon Network.


Προσχέδια για τον Bill και την Bebe από τα Pokemon, για ένα comic-strip που έμεινε στα σκαριά με τίτλο "No love for geeks".



EDIT 2:

Τελικά πήγα στρατό, και 2 μέρες μετά με βλέπει ο ορθοπεδικός του Στρατιωτικού Νοσοκομείου της Τρίπολης για τα γόνατά μου και μου δίνει 1 χρόνο αναβολή. Τζάμπα όλη η φασαρία, τζάμπα έκοψα ένα κιλό μαλλί, και τώρα άντε πάλι του χρόνου.

Ωστόσο, πρόλαβα να δω κάποια πράγματα, και πλέον καταρρίφθηκε για εμένα ο μύθος του στρατού, καθώς από την πρώτη μέρα κι όλας είδα πως είναι πραγματικά κατασκήνωση και τίποτα παραπάνω. Πλέον, μάλιστα, σχεδόν ανυπομονώ να πάω του χρόνου, και από εκεί που το έβλεπα ως αγγαρεία, τώρα το βλέπω σαν παιχνίδι. Θα δούμε.

Πρόλαβα, επίσης, να δω κάτι που μπορώ να λέω στους άλλους. Εκεί που πηγαίναμε όλη η σειρά να πάρουμε τις στολές και διασχίσαμε όλο το στρατόπεδο, περάσαμε από τον κηπουρό. Ο οποίος κηπουρός μιλάμε, μια μορφή απίστευτη! Μπράτσα να πετάγονται, μαυρισμένος, να φορά ένα αμάνικο μπλουζάκι παραλλαγής και μια μάσκα οξυγονοκόλλησης, και να κουρεύει το γκαζόν με ένα τεράστιο μηχάνημα που κράταγε στα χέρια του σαν μεγάλο ηλεκτρικό κλαδευτήρι το οποίο έκανε διαβολεμένο θόρυβο. Λες και ξεπίδησε από κανένα θρίλερ, σαν τον μεγάλο αδερφό του Τζέησον Βόρχες ένα πράγμα... Ε, αφού τον περάσαμε και ιδρώναμε και μόνο στη σκέψη πως μπορεί να τον συναντήσουμε το βράδυ, συνεχίσαμε το δρόμο μας. Κάποια στιγμή περάσαμε έξω από μια πόρτα που έγραφε "Κουρείο". Κανένας μας δεν είχε ξεχάσει να κουρευτεί, οπότε δεν χρειάστηκε να το δει κάποιος από μέσα. Όταν όμως κάποιος αναρρωτήθηκε τι είδους γιωτάς που κούρευε γίδια στο χωριό του να ήταν ο κουρέας, χτύπησε η έμπνευση και του απάντησα "Θυμάσαι τον κηπουρό που περάσαμε πριν λίγο; Αυτός είναι ο κουρέας!" Ε, αφού ξεραθήκαμε όλοι στα γέλια, γεννήθηκε η παρακάτω εικονίτσα. Πρόχειρη, αλλά αναλογιστείτε πως την έκανα εξαντλημένος από τη νύστα και την κούραση. Ίσως κάποια στιγμή να κάτσω να φτιάξω μια καλύτερη, αλλά προς το παρόν προέχουν άλλα πράγματα.



Τώρα, λοιπόν, που έχω ένα χρόνο στη διάθεσή μου, δεν υπάρχει δικαιολογία. Θα βάλω κάτω τον κ*λο μου να εξασκηθώ σαν παλαβός, και θα ξεκινήσω να φτιάχνω όλα αυτά τα κόμικς που έχω στα σκαριά. Αναμένετε, λοιπόν, περισσότερα.

_________________

"Ο εχθρός που νικάς παραμένει εχθρός σου. Ο εχθρός που πείθεις γίνεται φίλος σου."
Όταν οι αετοί πετούν ψηλά, η κοτσυλιά πονάει!
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
kingkostas
Δημοσιεύθηκε: Κυρ Μάϊ 08, 2011 11:59 am
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
:: ANiME.CoLLeCToR :: :: ANiME.CoLLeCToR ::

Συμμετέχει από: 20 Απρ 06 Δημοσιεύσεις: 647
mpravo sto pathos sou Smile. keep up kai ola tha ginoun

_________________

[img]
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email MSN Messenger
Kain
Δημοσιεύθηκε: Κυρ Ιούλ 17, 2011 1:36 am
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
:: ANiME.oNe :: :: ANiME.oNe ::

Συμμετέχει από: 13 Δεκ 03 Δημοσιεύσεις: 709
A long time ago, in a Universe where "soon" was quite highly prolonged...

--------------------------------
*~--> KAIN's D.A. <--~*
--------------------------------







Coming soon in a timeline near you.

:-3


Nothing to see here, ppl, keep on walking. Razz

_________________

"Ο εχθρός που νικάς παραμένει εχθρός σου. Ο εχθρός που πείθεις γίνεται φίλος σου."
Όταν οι αετοί πετούν ψηλά, η κοτσυλιά πονάει!
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Vagelio
Δημοσιεύθηκε: Κυρ Ιούλ 17, 2011 2:48 am
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
bishie hunter
:: AP Editor ::
bishie hunter<br>:: AP Editor ::

Συμμετέχει από: 28 Ιούν 08 Δημοσιεύσεις: 1090 Τόπος: Ηράκλειο Κρήτης/ Αθήνα
Ηope so.

Οι γραμμές στο μαλλί της λίλας έγιναν πιο σίγουρες ή μου φαίνεται?

_________________
Inspiration strikes when I'm actually trying to do my homework.
Η anime gallery μου στο deviantArt: www.nidoqueen4ever.deviantart.com
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Kain
Δημοσιεύθηκε: Κυρ Ιούλ 17, 2011 10:35 pm
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
:: ANiME.oNe :: :: ANiME.oNe ::

Συμμετέχει από: 13 Δεκ 03 Δημοσιεύσεις: 709
Some creepy fun with the Z̜̬̗̄͐̚A̩̦͆ͮ͛ͨͨL̵̪̯̦̫̥͓̤͈͌́ͬ̐͗̿͆ͅG͛̄̓̈́ͣ҉̙͇̬͚̘Ȯ͓̰̪̔́̑͑̑ mythos...

Google it, έχει πλάκα το όλο θέμα! Laughing

Προσοχή: Η π̛αρακάτ͜ω ε̳̱̝̱̞̩ι̳̠̰̟̞͚ͅκ̹͔̱ό̹ν̫̭̤̫α̞̥͖̜̜͓ θ̸̬α̧͇ ̥̰σ҉͕̙̥̻̠͙τ͚͎̰̤̲́ο̜̗ι͉͔χ̨ε̟͢ι̺͖ͅώ̼σ̹͇̪̥̻̯̣ε̬̫͎̙͕̮̯ι τ̦̤̟̹̩̱̳͗̂ͩͦͅὀ̔ͨ͒̍͌̈́̋҉͖̹̘͇̟̩͞υ̥̩ͥ̑̄ͩ̌̽ς̝͕̖̼̭̤̃̎̓̊̇̈͑̇̀͢͠ ̺͚̥̮̮ͩ̇ͮͦ͛͒ε̛͎̫̥̭̺͓̘̱͙͌͆̒̐̽͝φ̬̝̻̩̣͐ͦ̿ͮ͊ͮι̸͎̯̗̫̹̞̞͈͐͠ά̷̹̮̬̬͓̳͊͐̈̅λ̸̶̟̖̱̃̈́̇ͬͭ͂͞ͅτ̧͉͙͚͙̼̳̳̠̂̍̈̑̆͌̐̉ͅὲ͍͎̮̳̼͍̭̽ͣ͛͌ς̙̜̭͉͙ͫ͂́͢͝ ͈̯̫̙̪̖̖̽͌͋͢σ̶̧͖̻͚̬͖̹̎ͤ̋ͪͨ͒̿̑͞α̣̹̎ͨ͡͝ς̷̥̪͎͙͉͖̂͐.̷͈͕̗̋ͨͫ͑͆ͯ̓͆͘͝


Spoiler:


Ṫ͌ó̍ ̍͂̓̍̍̀i̊ͯ͒nͧ̍̓̃͋vok̂̓ͤ̓̂ěͬ ͆tͬ̐́̐͆h̒̏͌̓e͂ ̎̊h̽͆ͯ̄ͮi͊̂ͧͫ̇̃vͥͦ́ẻͤ-͒m̈́̀i̓ͮ͗̑͌̆̅n̓̓ͨd̊̑͛̔̚ ͨͮ̊̾rͪeͭͭ͑ͧ́͋p̈́̅̚rͧe̒̈̌s̍̽ͩ̓̇e͗n̏͊ͬͭtͨ͆ͤ̚iͪ͗̍n͐͒g̾ͦ̎ ͥ͌̽̊ͩͥ͗c̀ͬͣha̍̏̉ͪ̈̚o̊̏s̊̋̀̏̽̚.͒ͫ͛͛̎ͥ
̎Iͫ̅n͆̆͑vͦ̅ŏͩͧ̓̊̀ͩk̃ͦ̚ĭͥ̏̊͆̌̈́ńg̅ ̒̋t̽̔h͊ê͑ ͐͂̀̈feͮ̑͋̀ͦe̓l͒̚̚i͛̋̅̆ͮnͨ̿̌̄gͣ ̌̅́̈́ȍf̋̏ ̇ͩ̇ͧ̏cͭ̔ȟ̈́͆a͋os͗͑̈̐.̔
̆̒ͮW̓͋ͮ͐̚i͂t̊ͪhͫͯ̑͒ ͫ̃̚o̐útͩ̍̉ ͒͂̍̿o̐rͥ͌deͥrͥ̑̐̈.̒̅̈́ͦ̓
̔̅̈́̃T̋h̏̅͛eͭ ̍ͬ̓Ṅ̂̂e͆ͥ̃ͧ̏̀z͒̋̏̇̑peͬ͗̊̾̌̽ͦrͭ̒͒ͪd̀̋̅̔̿̔̄iͨ̆͐a̓̂̎̚ṅ hiͬ̓́ͪ̓v̂ͪ̎͋ͤ͑ė͒̐ͪ͛͐ͥ-͌̓̈́̒mͨĭn̾̅d̔ͭ ̄̃ͪ̆ͫ͂o̾f̋ͩ̍ ͮcͬ̏͊h̒͊̌̍̈́̓a̐͋̀o͆ͤ́ͭ̑ͮ̄s̀̃ͮ̓ͬ. ̆ͪͧͣͩZ̈́a̎̇l͌́gͪ̒ǒͦ̎. ̾͑̐̇
͑̌ͥ͛ͩ̚H̆ͧ̓e̍͊̒ͣ w̄́̀ho͐͋̍̌̎ͪ ̊̇͗͛̓Wͪ̅ä̇̍̌̄̈́̏ìͥ͗͌ͣͤt̾ͮ̒̽͌s̍͊ ̎̅̿̌Bͤ́ͬe̊͂̾̀̆͆̇ḧ́͂͑̇͋̄̾i̎ͬͬͨ̒̽͑n̉d̾̏̈́͊̌̄̓ ͦ̅ͬ̃T̂ͧ̚hͧͨ͗̂͂͋e̎̓ W̃̽͋͐̀a̍̈́̆̓̐lͫlͧ.̾
͒ͤ͌ͪͭZ͂̾͂̄͗ͦẢͪͣ͌͑̒̐LͦGͦͩ̓ͧOͭ̎̒͑!̇ͪ͐ͩͨ

_________________

"Ο εχθρός που νικάς παραμένει εχθρός σου. Ο εχθρός που πείθεις γίνεται φίλος σου."
Όταν οι αετοί πετούν ψηλά, η κοτσυλιά πονάει!
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Kain
Δημοσιεύθηκε: Κυρ Αύγ 07, 2011 11:35 am
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
:: ANiME.oNe :: :: ANiME.oNe ::

Συμμετέχει από: 13 Δεκ 03 Δημοσιεύσεις: 709
Επιτέλους έχω να παρουσιάσω κάτι ανεκτό. Παλιότερα είχα φτιάξει ένα lineart με τον Αιγύπτιο Θεό Ατουμ Ρα. Μετά από πολύ καιρό λοιπόν έκατσα και το χρωμάτισα λιγάκι με το GIMP. Ήταν σωστός εφιάλτης! Μου πήρε περισσότερη ώρα από όσο θα ήθελα, χρειάστηκε περισσότερος κόπος από όσο θα ήθελα, και το αποτέλεσμα δεν είναι ούτε καν κοντά σε αυτό που ήθελα. Ωστόσο, είναι κάτι που μπορώ να παρουσιάσω, έστω και δειλά.



Χρησιμοποίησα ΑΥΤΟ το καταπληκτικό tutorial, αν και πολλά δεν γίνονται ή γίνονται διαφορετικά στο GIMP, ενώ κάποια άλλα όσο κι αν προσπάθησα δεν τα κατάφερα καθόλου. Είναι πολύ καλοφτιαγμένο, χρήσιμο και ευχάριστο στην ανάγνωση tutorial, και το προτείνω σε όσους χρησιμοποιούν πολύ photoshop, μαζί με τα υπόλοιπα tutorials που έχει βγάλει αυτή η κοπελιά.

Η θάλασσα δεν μου πολυαρέσει. Είναι γραμμές και motion blur όπως λέει αλλά δεν μου βγήκε όπως θα ήθελα. Το σώμα είναι μονοπάτια με χρωματική διαβάθμιση (ούτε που ξέρω πώς λέγονται τα δύο αυτά εργαλεία στο Photoshop), και η λάμψη του κεφαλιού είναι Gaussian Blur σε αντίγραφο της στρώσης χρώματος, πάνω από το lineart. Ο ουρανός είναι αερογράφος και smudge tool. Για να το κάνω λίγο πιο artistic έβαλα στο τέλος και ένα ελαφρύ RGB noise.

_________________

"Ο εχθρός που νικάς παραμένει εχθρός σου. Ο εχθρός που πείθεις γίνεται φίλος σου."
Όταν οι αετοί πετούν ψηλά, η κοτσυλιά πονάει!
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Ami
Δημοσιεύθηκε: Κυρ Αύγ 07, 2011 5:41 pm
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
::Moderator::
:: Digi-m0d ::
::Moderator::<br>:: Digi-m0d ::

Συμμετέχει από: 25 Φεβ 08 Δημοσιεύσεις: 657 Τόπος: up up up <3 Τώρα Βλέπω: a bad bad boy.
Το πρόσωπο είναι παααάρα πολύ καλό! Μου αρέσει η έκφραση και η λάμψη που έχει!

Στην θάλασσα μπορεί να σε χαλάει το πολύ μπλε και ο συνδυασμός με το κίτρινο του χαρακτήρα, αλλά σαν απόδοση την βρίσκω πολύ καλή... έχεις βάλει μέχρι και τις αντανακλάσεις...!

Αυτό που θα ήθελα ίσως να δω ήταν λίγο πλαστικό πλάσιμο στο σώμα, αφού τον έκανες σωματαρά...!

Φαίνεται πολλά υποσχόμενο το σχέδιο... και άπαξ και συνηθίσεις λίγο το Photo-chop θα ξεπετάς τέτοιου τύπου σκίτσα!

Well done!

_________________

[ m A k e A R T , n O T w A R ] | [ AP Forums: Γενικοί Κανόνες ]
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος

Επισκόπηση όλων των Δημοσιεύσεων που έγιναν πριν από:  

Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας
Σελίδα 6 από 7
Μετάβαση στη σελίδα Προηγούμενη  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Επόμενη

Μετάβαση στη:  



Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Δ.Συζήτησης