Το ξέρατε ότι hajime σημαίνει αρχή;


Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας

Μετάβαση στη σελίδα Προηγούμενη  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7
Σελίδα 7 από 7
 AnimePlanet Forums Αρχική σελίδα    Fan-Art    Kain's Art
Kain
Δημοσιεύθηκε: Κυρ Αύγ 07, 2011 6:31 pm
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
:: ANiME.oNe :: :: ANiME.oNe ::

Συμμετέχει από: 13 Δεκ 03 Δημοσιεύσεις: 709
Η θάλασσα βασικά δεν μου αρέσει γιατί βγήκε έτσι από ατύχημα.

Αρχικά ήθελα να χρησιμοποιήσω το εργαλείο γεμίσματος διαβάθμισης για να φτιάξω τη θάλασσα πολύ σκούρο μπλε και όσο φτάνει στον ορίζοντα να γίνεται σκούρο μπλε με σκούρο γκρι. Ωστόσο, μόλις έβαλα τα κύματα, είδα πως το αποτέλεσμα δεν μου άρεσε σε συνδυασμό με το φόντο, και πως το motion blur του GIMP δεν συμπεριφέρεται καθόλου όπως θα ήθελα, οπότε έκανα μερικά εκατομμύρια copy layer και μετακινήσεις πέρα δώθε για να κάνω πιο έντονους τους κυματισμούς, μετά έκανα δυο τρια curve για να μου βγουν οι κυματισμοί όσο καμπυλωτοί ήθελα, και μετά ο μόνος τρόπος να ταιριάξει η υπόλοιπη θάλασσα σε αυτό που βγήκε ήταν να κάνω copy και να αναποδογυρίσω τους κυματισμούς για να μπουν και μπροστά από τον Ρα. Εξακολουθούσε να μην ταιριάζει, οπότε έκανα άλλο ένα copy τα κύματα, τα τέντωσα όσο πήγαινε, και έβαλα αυτό που βγήκε για την υπόλοιπη θάλασσα. Έπαιξα λίγο και με το φωτισμό και έβαλα μερικά Gaussian blur μπας και το σώσω, και μετά είπα να βάλω και την αντανάκλαση, για την οποία ακολούθησα την ίδια περίπου διαδικασία, μόνο που στο τέλος αναγκάστηκα να την κάνω πιο διάφανη και να κάνω μερικά ακόμα Gaussian blur και curve.

Όπως βλέπεις δεν είχα καθόλου έλεγχο στην όλη διαδικασία, και είμαι τυχερός που το αποτέλεσμα βγήκε όπως βγήκε. Θα κάτσω να εξασκηθώ και να πειραματιστώ λίγο στο θέμα θάλασσα και κύματα, μπας και καταλάβω πώς στην ευχή γίνεται, αν όμως κάποιος γνωρίζει κάποιον καλύτερο τρόπο να κάνω κύματα στο GIMP, θα βοηθούσε πάρα πολύ.

Όσο για το σώμα, αν εννοείς να το κάνω λίγο πιο γυαλιστερό, για εκεί πήγαινα, αλλά λόγω έλλειψης εμπειρίας (πρώτη φορά δουλεύω με αυτό τον τρόπο, paths και διαβάθμιση) κάπου έχασα την πηγή φωτός (το κεφάλι του) και το θόλωσα αναγκαστικά γιατί δεν πολυταίριαζαν μεταξύ τους οι φωτισμοί στα κομμάτια του σώματος. Αυτό όμως θα το βρω σίγουρα. Δεν βοηθούσε και που όταν έκανα το συγκεκριμένο lineart δεν είχα σκοπό να κάνω τίποτα τέτοιο για χρωματισμό.

Θέλει πολλή εξάσκηση και δουλειά το θέμα, αλλά θα το βρω, πού θα πάει. Smile

Θενκς για την κριτική. Smile

_________________

"Ο εχθρός που νικάς παραμένει εχθρός σου. Ο εχθρός που πείθεις γίνεται φίλος σου."
Όταν οι αετοί πετούν ψηλά, η κοτσυλιά πονάει!
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος

Επισκόπηση όλων των Δημοσιεύσεων που έγιναν πριν από:  

Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας
Σελίδα 7 από 7
Μετάβαση στη σελίδα Προηγούμενη  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7

Μετάβαση στη:  



Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Δ.Συζήτησης