Το ξέρατε ότι yuuhan σημαίνει δείπνο;


Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας

Σελίδα 1 από 1
 AnimePlanet Forums Αρχική σελίδα    Ιαπωνικό Λεξικό    Χρήσιμη Ιστοσελίδα για όσους θέλουν να μάθουν Ιαπωνέζικα
powerboy
Δημοσιεύθηκε: Τρι Δεκ 04, 2007 4:30 pm
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
:: ANiME.DeViL :: :: ANiME.DeViL ::

Συμμετέχει από: 01 Μάρ 04 Δημοσιεύσεις: 1351 Τόπος: Ρόδος Τώρα Βλέπω: Hayate No Gotoku, Ichigo Mashimaro, Seto No Hanayome
Βρήκα αυτό σε μια από τις διαδυκτιακές μου βόλτες:

http://nihongo-dekimasu.blogspot.com/

Έχει αρκετά βιντεάκια και textbooks σχετικά με εκπαίδευση στην Ιαπωνικήν.

Πιστεύω ότι θα το βρείτε αρκετά χρήσιμο.

_________________

Θέλετε να δείτε την κορούλα μου;
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα Yahoo Messenger
utsutsu
Δημοσιεύθηκε: Τρι Δεκ 04, 2007 7:36 pm
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
:: ANiME.LoRD :: :: ANiME.LoRD ::

Συμμετέχει από: 29 Φεβ 04 Δημοσιεύσεις: 1762 Τόπος: Αθήνα
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
Avenger
Δημοσιεύθηκε: Τετ Δεκ 05, 2007 1:36 am
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
:: ANiME.CoLLeCToR :: :: ANiME.CoLLeCToR ::

Συμμετέχει από: 03 Οκτ 04 Δημοσιεύσεις: 695 Τόπος: Thessaloniki Τώρα Βλέπω: Apeires grammes kwdika ....
Na pw gia alli mia fora oti diskola mathaineis apo sites mono iapwnika. Opws kai fisika opoiadipote glwssa Razz , tin thes tin anthrwpini allilepidrasi.

_________________
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Abarai
Δημοσιεύθηκε: Τετ Δεκ 05, 2007 9:37 pm
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
:: ANiME.CoLLeCToR :: :: ANiME.CoLLeCToR ::

Συμμετέχει από: 15 Σεπ 06 Δημοσιεύσεις: 615 Τόπος: Θεσσαλονίκη Τώρα Βλέπω: OMG einai APEIRAAAA
e entaksei,alla thx anyway

_________________
Life is too short,Grudges are a waste of perfect happiness,So laugh when u can
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email MSN Messenger
desait
Δημοσιεύθηκε: Πεμ Δεκ 20, 2007 3:56 pm
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
:: r00k ::

Συμμετέχει από: 20 Δεκ 07 Δημοσιεύσεις: 5 Τώρα Βλέπω: Naruto, Bleach
Simera graftika sta forums, Matheno monos mou iaponika edo kai 1 xrono kai ksekinisa na matheno sti skopia me ti methodo pimsleur. Exo agorasi kamposa leksika kai exo ftiaksi flashcards me hiragana kai katakana.
I simvouli mou gia na mathis ine:

1. Vres kosmo na milas iaponika : (Apo skype)
2. Vres vivlio gramatikis kai diavaze to ana 3 imeres
3. Vres kapio software ston ipologisti gia na se voithisi (leksika, pexnidia)
4. Audio lessons (Pimsleur) (misi ora tin imera ine iperarketi)
5. Flashcards (gia leksis)
6.Kapio vivlio gia na diavazis kai na eksaskise

Kati tetio ixa diavasi kapote kapou gia na mathis opiadipote glossa, kai se mena toulaxiston piani.
Tora an mporis na vris daskalo dorean, akoma kalitera. (px. Apo programma tou OAED gia epixirisis)

Edo lipon exo mazepsi ola ta links gia ekmathisi iaponikon pou exo vri.
Kalo mathima! kai kala xristougena!

My Bookmark list on del.icio.us

がんばて!
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
mitsakos
Δημοσιεύθηκε: Παρ Ιαν 04, 2008 6:19 pm
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
:: oBSeRVeR :: :: oBSeRVeR ::

Συμμετέχει από: 04 Ιαν 08 Δημοσιεύσεις: 68 Τόπος: Περαμα
καλησπερα σε ολους.μολις γραφτηκα στο φορουμ.μ'αρεσουν γενικα τα ανιμε και βρηκα πολλα ωραια thread.αλλα επειδη με ενδιαφερει ειπα να ποσταρω εδω πρωτα.θελω κατ'αρχην καποιος να μου πει τις διαφορες σε κατι κατακανα κλπ που ακουω και μετα αν υπαρχει καποιος τροπος σιγα σιγα να τα μαθω
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος MSN Messenger
Girishajin
Δημοσιεύθηκε: Παρ Ιαν 04, 2008 7:14 pm
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
:: ANiME.CRaZy :: :: ANiME.CRaZy ::

Συμμετέχει από: 04 Νοέ 07 Δημοσιεύσεις: 599 Τόπος: Κάπου δυτικά στο λεκανοπέδιο Αττικής... Τώρα Βλέπω: Μπόλικο JDrama, Cult Ιαπωνικές ταινίες...και διάφορα άνιμε....
mitsakos έγραψε:
καλησπερα σε ολους.μολις γραφτηκα στο φορουμ.μ'αρεσουν γενικα τα ανιμε και βρηκα πολλα ωραια thread.αλλα επειδη με ενδιαφερει ειπα να ποσταρω εδω πρωτα.θελω κατ'αρχην καποιος να μου πει τις διαφορες σε κατι κατακανα κλπ που ακουω και μετα αν υπαρχει καποιος τροπος σιγα σιγα να τα μαθω


Ενδιαφέρεσαι γενικότερα για εκμάθηση Ιαπωνικών ή θέλεις να μάθεις σχετικά με την Ιαπωνική γραφή? Katakana ονομάζεται μια μορφή συλλαβικής γραφής της Ιαπωνικής γλώσσας με την οποία γράφουν κυρίως ξένες λέξεις.

Π.Χ America= アメリカ ア=A, メ=me, リ=ri, カ=ka.

Εκτός απο την Κατακάνα, υπάρχουν άλλες δυο μορφές γραφής...η Χιραγκάνα (συλλαβική γραφή κυρίως για Ιαπωνικές λέξεις και μόρια) και τα Kanji που είναι τα περίφημα ιδεογράμματα Κινεζικής προελέυσεως. Το anime planet έχει ένα άρθρο για την Ιαπωνική γλώσσα και τις διαφορές με την Κινέζικη και την Κορεάτικη. http://www.animeplanet.gr/article_23.html

Επίσης, http://en.wikipedia.org/wiki/Japanese_language (απο την Wikipedia).

Τώρα αν ενδιαφέρεσαι για εκμάθηση Ιαπωνικών, υπάρχουν επίσης πολλοί τρόποι, είτε μέσω self-learning, είτε μπορείς να επικοινωνήσεις με Ιαπωνικούς συλλόγους-πρεσβεία και να ρωτήσεις είτε να απευθυνθείς σε μεγάλο φροντιστήριο όπως την Interlingua είτε και απο το Internet. Όρεξη να υπάρχει και όλα τ'άλλα... Razz

_________________


ひぐらしのく頃に...
日本が大好きから...
http://girishakara-nihonmade.blogspot.com/

Ένα Blog για την Ιαπωνική κουλτούρα...^^
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
mitsakos
Δημοσιεύθηκε: Παρ Ιαν 04, 2008 11:02 pm
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
:: oBSeRVeR :: :: oBSeRVeR ::

Συμμετέχει από: 04 Ιαν 08 Δημοσιεύσεις: 68 Τόπος: Περαμα
θελω πιο πολυ να μαθω την γλωσσα.αλλα η λογικη λεει οτι αφου θα το κανω μεσω του pc πχ θα πρεπει να τα διαβαζω.οποτε...
κοιτα.γενικα δεν θελω να παω σε φροντ για να τα μαθω.θελω απλα να ασχολιεμαι μονος μου και σιγα σιγα να τα μαθω.ετσι και αλλιος εχω πολυ ελευθερο χρονο.κατα κυριο λογο θα ηθελα να μαθω να τα γραφω με λατινικους χαρακτηρες και μετα βλεπουμε και για τα αλλα που ανεφερες
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος MSN Messenger
Girishajin
Δημοσιεύθηκε: Σαβ Ιαν 05, 2008 12:27 am
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
:: ANiME.CRaZy :: :: ANiME.CRaZy ::

Συμμετέχει από: 04 Νοέ 07 Δημοσιεύσεις: 599 Τόπος: Κάπου δυτικά στο λεκανοπέδιο Αττικής... Τώρα Βλέπω: Μπόλικο JDrama, Cult Ιαπωνικές ταινίες...και διάφορα άνιμε....
mitsakos έγραψε:
θελω πιο πολυ να μαθω την γλωσσα.αλλα η λογικη λεει οτι αφου θα το κανω μεσω του pc πχ θα πρεπει να τα διαβαζω.οποτε...
κοιτα.γενικα δεν θελω να παω σε φροντ για να τα μαθω.θελω απλα να ασχολιεμαι μονος μου και σιγα σιγα να τα μαθω.ετσι και αλλιος εχω πολυ ελευθερο χρονο.κατα κυριο λογο θα ηθελα να μαθω να τα γραφω με λατινικους χαρακτηρες και μετα βλεπουμε και για τα αλλα που ανεφερες


Ωραία. Το να μάθεις να διαβάζεις κάνα-δυο χιραγκάνα και Kanji, να λες 'Ohayo gozaimasu' και 'Otsukare sama', καθώς και να καταλαβαίνεις ένα 'αριγκατό' όταν βλέπεις anime, είναι παιχνιδάκι. Όμως, το να μάθεις καλά Ιαπωνικά απαιτεί αφοσίωση σε μελέτη γραμματικής, λεξιλογίου, κλπ. Γενικότερα, δεν θα το χαρακτήριζα 'εύκολο' στόχο, αλλά κάτι που χρειάζεται αρκετό χρόνο. Αν θέλεις να μάθεις σιγά-σιγά, τότε το διαδίκτυο είναι το σωστό μέρος. Επίσης, θα σου πρότεινα να πήγαινες στον Ελευθερουδάκη στην Αθήνα και να έπαιρνες ένα βιβλίο self-learning Ιαπωνικών. Εγώ έτσι ξεκίνησα, αν και τώρα έχω γύρω στα 20 βιβλία σχετικά με την Ιαπωνική γλώσσα (λεξικά, Μεθόδους εκμάθησης, λεξικό για τα Ιαπωνικά μόρια, για τα Kanji, Furigana, κλπ).

Πρώτα απ'όλα πρέπει να έχεις την απαραίτητη όρεξη για να μάθεις σωστά Ιαπωνικά. Πάντως, ότι και να επιλέξεις....頑張ってね....(καλή επιτυχία) Αν θες περισσότερες πληροφορίες για κάτι συγκεκριμένο, στείλε μου pm.

_________________


ひぐらしのく頃に...
日本が大好きから...
http://girishakara-nihonmade.blogspot.com/

Ένα Blog για την Ιαπωνική κουλτούρα...^^
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
mitsakos
Δημοσιεύθηκε: Σαβ Ιαν 05, 2008 12:46 am
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
:: oBSeRVeR :: :: oBSeRVeR ::

Συμμετέχει από: 04 Ιαν 08 Δημοσιεύσεις: 68 Τόπος: Περαμα
θα σου εστελνα πμ αλλα μεχρι και το φορουμ μπερδεμα ειναι.ουτε που ειναι τα μνμτα μου δεν ξερω.τεσπα.ορεξη οπως και χρονο εχω πολυ.τωρα για τα βασικα μπηκα σε ενα λινκ που ηταν σε ενα τοπικ και κατεβαζω και ενα βιβλιο.κατσε να μαθω αυτα και ειδομεν Very Happy (για αρχαια υπαρχει τπτ μπας και δεν μεινω? Confused )
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος MSN Messenger
Girishajin
Δημοσιεύθηκε: Σαβ Ιαν 05, 2008 12:53 am
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
:: ANiME.CRaZy :: :: ANiME.CRaZy ::

Συμμετέχει από: 04 Νοέ 07 Δημοσιεύσεις: 599 Τόπος: Κάπου δυτικά στο λεκανοπέδιο Αττικής... Τώρα Βλέπω: Μπόλικο JDrama, Cult Ιαπωνικές ταινίες...και διάφορα άνιμε....
mitsakos έγραψε:
θα σου εστελνα πμ αλλα μεχρι και το φορουμ μπερδεμα ειναι.ουτε που ειναι τα μνμτα μου δεν ξερω.τεσπα.ορεξη οπως και χρονο εχω πολυ.τωρα για τα βασικα μπηκα σε ενα λινκ που ηταν σε ενα τοπικ και κατεβαζω και ενα βιβλιο.κατσε να μαθω αυτα και ειδομεν Very Happy (για αρχαια υπαρχει τπτ μπας και δεν μεινω? Confused )


Μην στεναχωριέσαι Μητσάκο, καινούριος είσαι, θα μάθεις. Για να στείλεις pm, απλά πάτα το 'προσωπικό μήνυμα' κάτω απο το post μου. Στείλε όποτε θες, και αν ενδιαφέρεσαι και άλλο, θα σου δώσω το email μου για περισσότερες πληροφορίες. Είμαστε και γειτονόπουλα σχεδόν, αφού είσαι απο το Πέραμα.... Ja ne! Very Happy

_________________


ひぐらしのく頃に...
日本が大好きから...
http://girishakara-nihonmade.blogspot.com/

Ένα Blog για την Ιαπωνική κουλτούρα...^^
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα

Επισκόπηση όλων των Δημοσιεύσεων που έγιναν πριν από:  

Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας
Σελίδα 1 από 1

Μετάβαση στη:  



Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Δ.Συζήτησης