Το ξέρατε ότι kai σημαίνει θάλασσα;


Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας

Μετάβαση στη σελίδα Προηγούμενη  1, 2, 3, 4  Επόμενη
Σελίδα 2 από 4
 AnimePlanet Forums Αρχική σελίδα    Γενικές Δημοσκοπήσεις    Θα μαθαίνατε στα παιδιά σας να βλέπουν Anime/Manga?




Θα μαθαίνατε στα παιδιά σας να βλέπουν Anime/Manga?

Nai! Θέλω να συνεχίσω την παράδοση.
48%
 48%  [ 35 ]
Όχι! Ποιος ξέρη πώς θα αντιδράσουν στο NGE.
2%
 2%  [ 2 ]
Ναι, αλλά εγώ θα επιβλέπω τι βλέπουν/διαβάζουν.
34%
 34%  [ 25 ]
Δεν με νοιάζει ας δουν και Hentai.
13%
 13%  [ 10 ]

Σύνολο Ψήφων : 72


Wadoria
Δημοσιεύθηκε: Τετ Δεκ 12, 2007 1:08 pm
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
:: PoSSeSeD.SeRiouSLy :: :: PoSSeSeD.SeRiouSLy ::

Συμμετέχει από: 18 Μάϊ 07 Δημοσιεύσεις: 329 Τόπος: Ιωάννινα Τώρα Βλέπω: bleach,Hero Tales,Elemental Gelad
otan megalvnan arketa ua toys edeixna kapoia xarakthristika kai as dialegan ystera to dromo toys (ennoeitai oxi kanena me proklhtiko periexomeno)etsi ki allivs kai shmera anime blepoyn polla paidia alla den to gnvrizoyn opvs yu-gi-oh , pokemon , haidi k.a

_________________

See my Anime list!!
To decide what to do with the future is to be human.
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email MSN Messenger
ATANASHIOSU
Δημοσιεύθηκε: Πεμ Δεκ 13, 2007 11:02 am
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
:: ANiME.oNe :: :: ANiME.oNe ::

Συμμετέχει από: 22 Μάρ 04 Δημοσιεύσεις: 723 Τόπος: Σαππόρο Τώρα Βλέπω: Την οθόνη του υπολογιστή μου.
zanatos έγραψε:
ATANASHIOSU έγραψε:
ΟΧΙ.

Θα μάθαινα όμως στα παιδιά μου να διαβάζουν αρχαία Ιαπωνική λογοτεχνία.


+1 !

literature is good in any form, whether japanese or not. Comics,manga are not the best food to nurture a creative spirit IMHO.


Για την ακρίβεια αυτό που θα ήθελα θα ήταν τα παιδιά μου να έχουν την δυνατότητα πρόσβασης σε όσο το δυνατόν περισσότερους πολιτισμούς και σε όσο το δυνατόν περισσότερες εποχές. Το διάβασμα είναι αρκετά επίμονη διαδικασία και θα ήθελα να μη μάθουν στα εύκολα.

Εγώ δηλαδή που ξεσκίζομαι να διαβάζω μεσαιωνικά Ιαπωνικά χειρόγραφα είμαι Μ... δηλαδή; Razz


Έχει επεξεργασθεί από τον/την ATANASHIOSU στις Πεμ Δεκ 13, 2007 2:32 pm, 1 φορά

_________________
ΤΑΠΑΝΤΑΡΕΙ
諸行無常
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα MSN Messenger
Girishajin
Δημοσιεύθηκε: Πεμ Δεκ 13, 2007 2:20 pm
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
:: ANiME.CRaZy :: :: ANiME.CRaZy ::

Συμμετέχει από: 04 Νοέ 07 Δημοσιεύσεις: 599 Τόπος: Κάπου δυτικά στο λεκανοπέδιο Αττικής... Τώρα Βλέπω: Μπόλικο JDrama, Cult Ιαπωνικές ταινίες...και διάφορα άνιμε....
Απλά, άμα τους αρέσουν ναι, εαν δεν τους αρέσουν, όχι. Θα προτιμούσα δηλαδή να επιλέγαν εκείνα, μιας και τα anime έχουν περισσότερο ψυχαγωγικό χαρακτήρα. Σίγουρα, όμως, θα τους έδινα λογοτεχνικά ερεθίσματα.

_________________


ひぐらしのく頃に...
日本が大好きから...
http://girishakara-nihonmade.blogspot.com/

Ένα Blog για την Ιαπωνική κουλτούρα...^^
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
noname
Δημοσιεύθηκε: Παρ Δεκ 14, 2007 9:13 pm
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
XD XD XD XD XD

Συμμετέχει από: 31 Μάϊ 04 Δημοσιεύσεις: 2829 Τόπος: Αθήνα - θεσσαλονίκη Τώρα Βλέπω: OMG!!! πώς βρέθηκε αυτό εκει ?
xm edw den lew tpt ston aderfo mou XD monos tou anakalipse to naruto ...
as kanoun oti theloun arki na menoun makria apo epikindines-anthigines malakies ...
vevea dedomenou oti ta paidia prwta epireazomnte apo to oikogeniako perivalon .. kai dedomenou pws 8a vlepw anime akoma ... well o kanapes exei panta xoro gia opion thelei na katsi na dei mazi mou anime ^^

gia ta vivlia den xerw ... prosopika panta mou aresan kiriolektika vithizese se ena kalo vivleio prama pou diskola ginetai me anime ( kana kalo manga isos to kataferei ) alla den xerw pws metadidetai .. malon pio diskola apo ta anime ...

Παράθεση:
ATANASHIOSU έγραψε:
ΟΧΙ.

Θα μάθαινα όμως στα παιδιά μου να διαβάζουν αρχαία Ιαπωνική λογοτεχνία.
:O

_________________
Not everything that can be counted counts, and not everything that counts can be counted.
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα MSN Messenger
Cougar
Δημοσιεύθηκε: Σαβ Δεκ 15, 2007 5:13 am
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
:: HooKeD.SeRiouSLy :: :: HooKeD.SeRiouSLy ::

Συμμετέχει από: 06 Μάϊ 07 Δημοσιεύσεις: 162 Τόπος: Watashi no ie ni desu
Εννοείται πως ναι και ελπίζω να τους αφήσω μία αρκετά καλά ενημερωμένη βιβλιοθήκη αλλά όσο θα είναι μικρά θα επιβλέπω εγώ τι βλέπουν/διαβάζουν γιατί τα anime/manga δεν είναι παιδικά! Smile

_________________
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα MSN Messenger
Vegetasmate
Δημοσιεύθηκε: Σαβ Δεκ 15, 2007 5:54 pm
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
:: ANiME.PoWeR :: :: ANiME.PoWeR ::

Συμμετέχει από: 26 Νοέ 07 Δημοσιεύσεις: 1163 Τόπος: Lala-land
Ε-Ν-Ν-Ο-Ε-Ι-Τ-Α-Ι!!!!!! Δεν το συζητω καν. Θα συνεχισω την παραδοση....

αλλα εγω θα επιλεξω τι ανιμε-μανγκα θα δουν-διαβασουν....

για τα παιδια μου παντα το καλυτερο... Smile

_________________
onee-san

We play hide and seek.....Hanamizawa style, of course
Spoiler:
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Irine
Δημοσιεύθηκε: Σαβ Δεκ 15, 2007 9:26 pm
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
:: ANiME.oNe :: :: ANiME.oNe ::

Συμμετέχει από: 09 Δεκ 04 Δημοσιεύσεις: 767 Τόπος: Θεσσαλονίκη
Είπαμε: τα έξυπνα παιδιά (κι εγώ μαζί) είναι αυτά που μαθαίνουν Ιαπωνικά, βλέπουν anime, διαβάζουν manga και ακούνε J-Pop. Very Happy

_________________
Α:Look up in the sky! Is it a bird? Is it a plane? Is it Superman?
B:No! It's a cat!
A:A cat?
B:Yeah! The Samurai Pizza Cats!
Vodafonη, ΤΙΜαριθμος, COSMOTEλος, πατQτ
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email MSN Messenger
GT4md
Δημοσιεύθηκε: Κυρ Δεκ 16, 2007 1:25 am
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
:: ANiME.LoRD :: :: ANiME.LoRD ::

Συμμετέχει από: 18 Ιούλ 07 Δημοσιεύσεις: 2525 Τώρα Βλέπω: OnePiece, Urusei Yatsura, Bleach, Dream Eater Merry
Irine έγραψε:
Είπαμε: τα έξυπνα παιδιά (κι εγώ μαζί) είναι αυτά που μαθαίνουν Ιαπωνικά, βλέπουν anime, διαβάζουν manga και ακούνε J-Pop. Very Happy

Stin efivia dixnoun panta ta pedia tin evnomosini tous stous goneis Razz

Na mia kori stin efivia. Diavazei Manga kai akouei jPop.
Spoiler:


Kai ena amoustako agori. Paei kontra stin adelfi tou kai vlepei mono Anime kai akouei jRock.
Spoiler:


Exoun ena koino stixeio! Kseroun farsi ta Iaponika, Iaponiki logotexnia, Iaponiko magirema (ta fasolia peftoun varia) kai fisika 0 agapi gia tin Ellada, tin Istoria mas, ta pistevo mas, tin thriskia mas(o voudas akouei NIRVANA)... Ta vlepo na tin kanoun apo Ellada Surprised

Makria apo mena Laughing

_________________

I'm Everything and Nothing. The Reality Refuse my Existence. I am a DRAGON
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
VitsioMan
Δημοσιεύθηκε: Δευ Δεκ 17, 2007 9:56 pm
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
:: PoSSeSeD :: :: PoSSeSeD ::

Συμμετέχει από: 18 Νοέ 07 Δημοσιεύσεις: 287 Τόπος: θεσσαλονικη
Φυσικα και μαθενα στo παιδι μου να βλεπει anime. Μονο που θα τον εβαζα να δει το claymore θα πορονοταν και γινοταν animefan, σαν και εμενα. Laughing

_________________

Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email AIM διεύθυνση MSN Messenger
Teachan
Δημοσιεύθηκε: Τρι Δεκ 18, 2007 11:37 am
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
:: HooKeD :: :: HooKeD ::

Συμμετέχει από: 09 Μάϊ 06 Δημοσιεύσεις: 120 Τόπος: Θεσσαλονίκη Τώρα Βλέπω: Την οθόνη... και πάντα αυτή θα βλέπω, αλλιώς πώς να απαντάω; Οπότε, μη ρωτάτε!
Απλά θα το πρότεινα. Τώρα βέβαια, όσο τα παιδιά είναι μικρά επηρεάζονται πολύ από τους γονείς τους. Κι εγώ θα τα σπρώξω κατά εκεί, ΠΑΝΤΑ με σωστό rating, αλλά άμα δε θέλουν, τί, με το ζόρι; Δε λέει... Mad

_________________
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Puppetmaster
Δημοσιεύθηκε: Τρι Δεκ 18, 2007 8:39 pm
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
:: ANiME.CoLLeCToR :: :: ANiME.CoLLeCToR ::

Συμμετέχει από: 02 Αύγ 07 Δημοσιεύσεις: 612 Τόπος: Thesaloniki Τώρα Βλέπω: Τα ραδύκια ανάποδα!!!
Εμένα να πορωθώ δεν με έσπρωξε κανείς.... Laughing

_________________
Fear nothing but fear.
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
Teachan
Δημοσιεύθηκε: Τρι Δεκ 18, 2007 8:41 pm
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
:: HooKeD :: :: HooKeD ::

Συμμετέχει από: 09 Μάϊ 06 Δημοσιεύσεις: 120 Τόπος: Θεσσαλονίκη Τώρα Βλέπω: Την οθόνη... και πάντα αυτή θα βλέπω, αλλιώς πώς να απαντάω; Οπότε, μη ρωτάτε!
Ούτε εμένα. Razz Αλλά πολλές φορές έχω ευχηθεί να είχα και κάποιον μεγαλύτερο να μου ξεχωρίζει τα καλά...

Π.χ. Είδα Princess Tutu Confused

Ακόμα έχω τραύμα!!

_________________
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
GT4md
Δημοσιεύθηκε: Σαβ Δεκ 22, 2007 11:27 am
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
:: ANiME.LoRD :: :: ANiME.LoRD ::

Συμμετέχει από: 18 Ιούλ 07 Δημοσιεύσεις: 2525 Τώρα Βλέπω: OnePiece, Urusei Yatsura, Bleach, Dream Eater Merry
Teachan έγραψε:
Ούτε εμένα. Razz Αλλά πολλές φορές έχω ευχηθεί να είχα και κάποιον μεγαλύτερο να μου ξεχωρίζει τα καλά...

Π.χ. Είδα Princess Tutu Confused

Ακόμα έχω τραύμα!!

LoL. gi' auto yparxei to AnimePlanet.gr! Life is too short to watch bad Anime.

_________________

I'm Everything and Nothing. The Reality Refuse my Existence. I am a DRAGON
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
Cassiel
Δημοσιεύθηκε: Πεμ Δεκ 27, 2007 3:41 pm
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
:: ANiME.DRuNK :: :: ANiME.DRuNK ::

Συμμετέχει από: 04 Δεκ 03 Δημοσιεύσεις: 459 Τόπος: Κατερίνη , Ελλάδα Τώρα Βλέπω: Σειρές Shonen
Δεν νομίζω να χρειαστεί να "μάθει" κανείς τα παιδιά του τα anime/manga.Έως ότου αυτά μεγαλώσουν αρκετά για να μπορούν να τα αντιλαμβάνονται (δεν μιλάω για Pokemon Razz ) ποιος ξέρει πόσο θα έχουν διαδωθεί ακόμα και εδώ,με αποτέλεσμα να ασχοληθούν από μόνα τους.Από την άλλη φυσικό είναι πιστεύω να μην δουν επιτόπου όλα όσα κατέχουν οι γονείς του,γιατί αυτό μπορεί να είναι και το τέλος της φυσιολογικής ζωής τους.Όλα με μέτρο και λίγα λίγα.

_________________

Watching the events of the cosmos unfold in tears and solitude


Greek Otaku's Essential Threads
Όλα τα Anime & Manga της Ελλάδας || Όλα τα Cosplays της Ελλάδας || Όλα τα jRPGs τελευταίας γενιάς
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα MSN Messenger
HeadH-Truth
Δημοσιεύθηκε: Πεμ Δεκ 27, 2007 6:18 pm
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
:: PoSSeSeD.SeRiouSLy :: :: PoSSeSeD.SeRiouSLy ::

Συμμετέχει από: 24 Νοέ 07 Δημοσιεύσεις: 314 Τόπος: θεσσαλονικη
e ama itan na dei anime 8a ton evaza na dei to naruto giati ksero apo ekei polla paidia arxisan na vlepoun anime kai na asxolounte kai einai kai poli dimofiles san anime

_________________
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος

Επισκόπηση όλων των Δημοσιεύσεων που έγιναν πριν από:  

Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας
Σελίδα 2 από 4
Μετάβαση στη σελίδα Προηγούμενη  1, 2, 3, 4  Επόμενη

Μετάβαση στη:  



Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Δ.Συζήτησης