Το ξέρατε ότι korosu σημαίνει σκοτώνω;


Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας

Σελίδα 1 από 1
 AnimePlanet Forums Αρχική σελίδα    Manga Συζητήσεις    Shin Angyo Onshi (Blade of the Phantom Master)
ghostdog
Δημοσιεύθηκε: Παρ Ιαν 18, 2008 7:43 pm
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
:: ANiME.CoLLeCToR :: :: ANiME.CoLLeCToR ::

Συμμετέχει από: 13 Ιούλ 06 Δημοσιεύσεις: 658 Τόπος: Αθήνα Τώρα Βλέπω: X_x
Shin Angyo Onshi (Blade of the Phantom Master) [Manga]




Έπρεπε να κάνω οπωσδήποτε μια παρουσίαση γι'αυτό το εξαιρετικό manga, είναι σίγουρα ένα από τα καλύτερα που έχω διαβάσει. Οι δημιουργοί του είναι οι Κορεάτες In-Wan Youn (σενάριο) και Kyung-Il Yang (σχέδιο) αν και έχει κάνει επιτυχία κυρίως την Ιαπωνία. Τόσο σεναριακά , όσο και σχεδιαστικά είναι τρομερά προσεγμένο. Αν μου θυμίζει κάποιο άλλο manga , θα έλεγα το Berserk, τόσο για τον αμοραλιστή και καταραμένο πρωταγωνιστή του, όσο και για την απίστευτη ποιότητα και λεπτομέρεια του σχεδίου.





Κώδικας:
Η αυτοκρατορία της Jushin έχει καταστραφεί και το χάος βασιλεύει σε όλη τη χώρα. Οι Angyo Onshi που ήταν οι προστάτες και υπερασπιστές του νόμου έχουν πια εξαφανιστεί. Παρόλα αυτά υπάρχει ακόμα κάποιος που χρησιμοποιεί τον τίτλο αυτό, αν και δεν είναι πραγματικός Angyo Onshi. Θεωρεί τον εαυτό του συνυπεύθυνο για την πτώση της Jushin και έχει πια μοναδικό σκοπό να εκδικηθεί τον άνθρωπο που τον παραπλάνησε και που κίνησε τα νήματα για να φέρει την καταστροφή...






Το setting της ιστορίας είναι μια μυθολογική Ασία γεμάτη θρύλους, φατρίες , προδοσίες και ίντριγκες. Είναι φανερό πως έχει γίνει πολύ δουλειά για να χτιστεί ένα πολύ γερό υπόβαθρο στην ιστορία και εξαιρετική δουλειά έχει γίνει και με τους χαρακτήρες. Το manga καταφέρνει να κρατήσει μια πολύ καλή ισορροπία ανάμεσα στην αφήγηση και τις μάχες και πραγματικά καταλήγει σε ένα πολύ δεμένο σύνολο.





Οι ETC κάνουν το scanlation και έχουν βγάλει μέχρι και το vol14. To manga αποτελείται από 17 volumes και έχει τελειώσει, οπότε όπου να'ναι θα τελειώσουν και τη μετάφραση οι ETC. Στο site τους έχουν όλα τα volumes σε DDL (googlάρετε και θα τους βρείτε). Λοιπόν αυτό το manga το προτείνω ανεπιφύλακτα , λίγες είναι οι φορές που έχω κολλήσει έτσι με ένα manga και μπορώ να πως πως η ποιότητα του σχεδίου το κάνει ένα από τα πιο ευκολοδιάβαστα στο pc. Να επισημάνουμε πως έχει βγει και μια ταινία βασισμένη στο manga αλλά αν εξαιρέσεις το πολύ καλό animation δεν μπορεί να σταθεί εύκολα από μόνη της, μακάρι να το δούμε και σε σειρά...






{κλικάρετε στις εικόνες για full view}


Έχει επεξεργασθεί από τον/την ghostdog στις Παρ Φεβ 01, 2008 4:49 am, 1 φορά

_________________
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
Abarai
Δημοσιεύθηκε: Σαβ Ιαν 19, 2008 10:35 am
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
:: ANiME.CoLLeCToR :: :: ANiME.CoLLeCToR ::

Συμμετέχει από: 15 Σεπ 06 Δημοσιεύσεις: 615 Τόπος: Θεσσαλονίκη Τώρα Βλέπω: OMG einai APEIRAAAA
tromero fenetai,tha t ksekokaliso ^_^

_________________
Life is too short,Grudges are a waste of perfect happiness,So laugh when u can
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email MSN Messenger
Blademaster_X
Δημοσιεύθηκε: Σαβ Ιαν 19, 2008 2:29 pm
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
::Moderator::
Official AP GFX Artist
::Moderator::<br>Official AP GFX Artist

Συμμετέχει από: 30 Απρ 04 Δημοσιεύσεις: 1933 Τόπος: Athens - city of no refund
........ Shocked
Και ελεγα τι μου θυμιζει...πραγματι πριν απο παρα πολυ καιρο ειχε πεσει η ταινια στα χερια μου εντελως τυχαιως. Με εντυπωσιασε το animation/σχεδιο/χαρακτηρες της αλλα οπως προειπες ghostdog δεν ηταν αρκετη, πραγματικα επρεπε να ειχε βγει καποιο anime...αυτα εχει η anime industry.

Με λιγα λογια μολις εψησες ενα ακομα ατομο να ασχοληθει με αυτο το manga Wink Μολις διαβασω και βγαλω μια ετυμηγορια θα αναλυσω εδω^^

_________________
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
aboumonkey
Δημοσιεύθηκε: Σαβ Ιαν 19, 2008 3:03 pm
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
:: HooKeD :: :: HooKeD ::

Συμμετέχει από: 03 Δεκ 07 Δημοσιεύσεις: 141 Τώρα Βλέπω: Πολλά που άρχισαν να προβάλονται πρόσφατα στην Ιαπωνία
Την ταινία είχα αρχίσει να την κατεβάζω αλλά στα μισά έμεινα χωρίς seeds ... Mad
Τέσπα δεν το είχα ψάξει και πολύ για το manga αλλά φαίνεται αρκετά ενδιαφέρον και το σχέδιο θυμίζει λίγο το manga του claymore . Δυστυχώς δεν είναι licensed από οτι βλέπω στο manga-updates δυστυχώς ...
Και να σκεφτείς ότι άλλα και άλλα είναι licensed ...

_________________
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
ghostdog
Δημοσιεύθηκε: Σαβ Ιαν 19, 2008 3:55 pm
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
:: ANiME.CoLLeCToR :: :: ANiME.CoLLeCToR ::

Συμμετέχει από: 13 Ιούλ 06 Δημοσιεύσεις: 658 Τόπος: Αθήνα Τώρα Βλέπω: X_x
Χαίρομαι που έπεισα κάποιους να ασχοληθούν Very Happy Να σου πω aboutmonkey πως το σχέδιο το βρήκα πολύ ανώτερο του Claymore (που είναι fav nevertheless ^^) και με πολύ περισσότερη λεπτομέρια. Όντως είναι κρίμα που δεν έχει ακόμα εκδοθεί στη δύση. Αν ποτέ γίνει αυτό το έχω αγοράσει με τη μία.

_________________
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
Kurozuka
Δημοσιεύθηκε: Παρ Φεβ 01, 2008 1:40 am
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
:: LeaRNeR :: :: LeaRNeR ::

Συμμετέχει από: 01 Φεβ 08 Δημοσιεύσεις: 36 Τόπος: Rhodes/Athens Τώρα Βλέπω: -----
εχω διαβασει μεχρι και το 15 vol.
Ειναι γενικα απο τα αγαπημενα μου και το αποφασισα κατα το 12 vol και μετα οταν αρχιζει να λεει για το παρελθον του.Αργο translation ομως
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος MSN Messenger
ghostdog
Δημοσιεύθηκε: Παρ Φεβ 01, 2008 4:51 am
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
:: ANiME.CoLLeCToR :: :: ANiME.CoLLeCToR ::

Συμμετέχει από: 13 Ιούλ 06 Δημοσιεύσεις: 658 Τόπος: Αθήνα Τώρα Βλέπω: X_x
Όντως το flashback είναι μια από τις κορυφαίες στιγμές του manga, δένει τέλεια με την υπόλοιπη πλοκή.

_________________
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
Kurozuka
Δημοσιεύθηκε: Σαβ Φεβ 02, 2008 1:43 am
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
:: LeaRNeR :: :: LeaRNeR ::

Συμμετέχει από: 01 Φεβ 08 Δημοσιεύσεις: 36 Τόπος: Rhodes/Athens Τώρα Βλέπω: -----
Γενικα το θεωρουσα απλο καλο mangha.Αλλα πραγματικα εχει μερικους imba chars .Οσο για το παρελθον που το θεωρω μια απο τις καλυτερες ιστοριες που εχω διαβασει ποτε μου ,εχει και φανταστικο σκιτσο(ειδικα οταν ειναι με τα μακρια μαλλια και εχει την κοπελα του στην αγκαλια).Θα ηθελα να την ανεβασω αλλα φοβαμαι οτι μπορει να θεωρηθει spoil
Spoiler:
[img][/img]
[img][/img]
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος MSN Messenger

Επισκόπηση όλων των Δημοσιεύσεων που έγιναν πριν από:  

Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας
Σελίδα 1 από 1

Μετάβαση στη:  



Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Δ.Συζήτησης