Το ξέρατε ότι kotae σημαίνει απάντηση (ερώτησης);


Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας

Σελίδα 1 από 1
 AnimePlanet Forums Αρχική σελίδα    Culture & Life Style    Ομάδα αίματος;
Alas
Δημοσιεύθηκε: Πεμ Μάρ 27, 2008 10:01 am
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
:: KNoWeR :: :: KNoWeR ::

Συμμετέχει από: 13 Μάρ 08 Δημοσιεύσεις: 80 Τόπος: Κάπου κοντά στην Πάτρα
Eλπίζω αυτό να είναι το σωστό section γι'αυτήν την ερώτηση, μιας και βλέποντας πως διάφορα αρχικά ακαταλαβίστικα συμβάντα σχετικά με τα anime έχουν τις ρίζες τους στην ιαπωνική κουλτούρα υποθέτω το ίδιο θα συμβαίνει και με αυτό.

Λοιπόν ξέρει κάποιος να μου πει, αν υπάρχει κάποιος ιδιαίτερος λόγος που οι Ιάπωνες είναι πορομένοι με τις ομάδες αίματος; Δλδ το βλέπω παντού, απο κάρτες με στοιχεία πρωταγωνιστών των αγαπημένων μου anime, manga και παιχνιδιών μέχρι δημοσιευμένο στις πληροφορίες των περισσότερων seiyu και έχω την εντύπωση πως πάει και ακόμη παραπέρα.
Γιατί; Confused

_________________
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
Erisabetsu
Δημοσιεύθηκε: Πεμ Μάρ 27, 2008 10:13 am
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
:: ANiME.oBSeSSeD :: :: ANiME.oBSeSSeD ::

Συμμετέχει από: 28 Μάρ 06 Δημοσιεύσεις: 416
einai pagkosmia sinomosia gia na se trelanoun.

epeidh malon 8a einai meros tis zwis tou opws polla alla pragmata pou mas fenonet paraxena. stin teliki kai edw 8a eprepe kapws etsi na einai gia na einai pio eukolo na vriskoun oi giatroi aima otan to xreiazese.

kai eleos min anoigeis thread gia kathe aporia pou sou pernaei apo to mialo, spare us.

AAAA kai pou eisai mi perimenis na vgaleis noima me auta pou kanoun oi iapwnes

_________________
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα Yahoo Messenger MSN Messenger
neo
Δημοσιεύθηκε: Πεμ Μάρ 27, 2008 10:18 am
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
:: HooKeD :: :: HooKeD ::

Συμμετέχει από: 12 Ιαν 06 Δημοσιεύσεις: 116 Τόπος: λαμια-αθηνα Τώρα Βλέπω: ξανα death note,hellsing ultimate
checkare εδω http://en.wikipedia.org/wiki/Japanese_blood_type
Παράθεση:
einai pagkosmia sinomosia gia na se trelanoun.

ναι τα παγκοσμια λαμογια Very Happy
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος MSN Messenger
Alas
Δημοσιεύθηκε: Πεμ Μάρ 27, 2008 10:23 am
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
:: KNoWeR :: :: KNoWeR ::

Συμμετέχει από: 13 Μάρ 08 Δημοσιεύσεις: 80 Τόπος: Κάπου κοντά στην Πάτρα
neo έγραψε:
Ευχαριστώ, η αλήθεια είναι πως κάτι τέτοιο περίμενα πως θα συμβαίνει, δλδ πως για κάποιο λόγο θα το έχουν συνδέσει με την προσωπικότητα του καθενός... αλλά δεν περίμενα πως θα είχε τις ρίζες του στον "επιστημονικό" ρατσισμό.

Ενδιαφέροντα χαρακτηριστικά πάντως δίνουν για κάθε ομάδα αίματος... περιττό να πω πως για μένα έπεσαν τελείως έξω. Razz

Υ/Γ: Και αν αντιτίθεται στους κανόνες του forum το να ανοίξω ένα thread για να εκφράσω μια απορία μου, παρακαλώ να με ενημερώσει κάποιος, γιατί διαβάζοντάς τους δεν είδα κάτι τέτοιο.

_________________
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
Vetus
Δημοσιεύθηκε: Πεμ Μάρ 27, 2008 1:42 pm
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
::Moderator::
::Black Winged Angel::
::Moderator::<br>::Black Winged Angel::

Συμμετέχει από: 04 Μάϊ 04 Δημοσιεύσεις: 5127
Alas έγραψε:
Υ/Γ: Και αν αντιτίθεται στους κανόνες του forum το να ανοίξω ένα thread για να εκφράσω μια απορία μου, παρακαλώ να με ενημερώσει κάποιος, γιατί διαβάζοντάς τους δεν είδα κάτι τέτοιο.

Όχι, μια χαρά είσαι, μην ανησυχείς. Wink Kαι μάλιστα, έθιξες ένα ενδιαφέρον θέμα που δεν έχει ξανασυζυτηθεί. Razz
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
ghostdog
Δημοσιεύθηκε: Παρ Μάρ 28, 2008 12:17 am
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
:: ANiME.CoLLeCToR :: :: ANiME.CoLLeCToR ::

Συμμετέχει από: 13 Ιούλ 06 Δημοσιεύσεις: 658 Τόπος: Αθήνα Τώρα Βλέπω: X_x
Μια χαρά θεματάκι είναι και φαίνεται πως αυτή τους η συμπεριφορά έχει ρίζες στην ιαπωνική παράδοση.

Πάντως σίγουρα παίζει ρόλο και το ότι τα τρελαμένα fanboys/girls θέλουν να ξέρουν τα πάντα για τον αγαπημένο χαρακτήρα τους. Άμα τύχει και τραυματιστεί άσχημα ο Naruto τους βλέπω να τρέχουν στα νοσοκομεία για αιμοδοσία.

_________________
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
Larva
Δημοσιεύθηκε: Παρ Μάρ 28, 2008 9:29 am
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
:: oBSeRVeR :: :: oBSeRVeR ::

Συμμετέχει από: 27 Φεβ 08 Δημοσιεύσεις: 78 Τόπος: Athens Τώρα Βλέπω: Bleach.Dgray-man,speed grapher,vandread,xtv και starocean x
Oπότε πρόκειτε όντως για συνομοσία lol
Πάντως είχε ενδιαφέρον το θέμα

_________________
The sanity assasin

Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
Erisabetsu
Δημοσιεύθηκε: Δευ Μάρ 31, 2008 1:01 am
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
:: ANiME.oBSeSSeD :: :: ANiME.oBSeSSeD ::

Συμμετέχει από: 28 Μάρ 06 Δημοσιεύσεις: 416
ώρες ώρες οι εμμονές των funboys είναι υπερβολικές.
θα πάω να διαββασω και εγώ το άρθρο κάποια στιγμή,
το μόνο που ξέρω για την δική μου ομάδα πάντως είναι ότι θεωρείται κυνηγός...

_________________
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα Yahoo Messenger MSN Messenger
ATANASHIOSU
Δημοσιεύθηκε: Πεμ Απρ 03, 2008 10:15 am
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
:: ANiME.oNe :: :: ANiME.oNe ::

Συμμετέχει από: 22 Μάρ 04 Δημοσιεύσεις: 723 Τόπος: Σαππόρο Τώρα Βλέπω: Την οθόνη του υπολογιστή μου.
Το όλο θέμα βασίζεται σε κάποιο έρευνα αναρκώς τεκμηριωμένη.

Το να πιστεύεις σε ομάδα αίματος είναι το ίδιο με το να πιστεύεις σε αστρολογία.

Ο καθένας με την τρέλλα του.

Για να πω την αλήθεια φαίνεται περισσότερο "επιστημονικό" να πιστεύεις σε ομάδες αίματος παρά σε ζώδια.

Εγώ πάντως δεν πιστεύω σε τίποτα.

Όταν με ρωτάνε τι ομάδα αίματος είμαι απαντάω "Χ". Razz

_________________
ΤΑΠΑΝΤΑΡΕΙ
諸行無常
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα MSN Messenger
Alas
Δημοσιεύθηκε: Πεμ Απρ 03, 2008 11:36 am
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
:: KNoWeR :: :: KNoWeR ::

Συμμετέχει από: 13 Μάρ 08 Δημοσιεύσεις: 80 Τόπος: Κάπου κοντά στην Πάτρα
ATANASHIOSU έγραψε:
Όταν με ρωτάνε τι ομάδα αίματος είμαι απαντάω "Χ". Razz
Πάντως αν, κούφια η ώρα που τ'ακούει δλδ, πάθεις ποτέ τπτ και χριαστείς μετάγγιση ελπίζω να μην ψάχνουν οι ντόκτορες να βρουν πια είναι αυτή Χ ομάδα αίματος να σου βάλουνε... Rolling Eyes

_________________
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
Vetus
Δημοσιεύθηκε: Τετ Απρ 30, 2008 2:18 am
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
::Moderator::
::Black Winged Angel::
::Moderator::<br>::Black Winged Angel::

Συμμετέχει από: 04 Μάϊ 04 Δημοσιεύσεις: 5127
ATANASHIOSU έγραψε:
Για να πω την αλήθεια φαίνεται περισσότερο "επιστημονικό" να πιστεύεις σε ομάδες αίματος παρά σε ζώδια.

Σωστό σκεπτικό. Wink
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα

Επισκόπηση όλων των Δημοσιεύσεων που έγιναν πριν από:  

Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας
Σελίδα 1 από 1

Μετάβαση στη:  



Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Δ.Συζήτησης