Το ξέρατε ότι akemashite omedetou gozaimasu σημαίνει ευτυχισμένο έτος;


Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας

Μετάβαση στη σελίδα Προηγούμενη  1, 2, 3, 4, 5, 6
Σελίδα 6 από 6
 AnimePlanet Forums Αρχική σελίδα    Fan-Art    MENTORING---(The Adventures Of the Artists)---(OPEN TO ALL)
SummonerYuna578
Δημοσιεύθηκε: Δευ Μάρ 01, 2010 12:26 am
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
:: PoSSeSeD :: :: PoSSeSeD ::

Συμμετέχει από: 30 Δεκ 07 Δημοσιεύσεις: 282 Τόπος: Grand Line Τώρα Βλέπω: One Piece,Bleach, FMA : Brotherhood, Bakemonogatari
Dikio exis gia tis metrisis,mia ap tis sinithies moy einai na min ta metrao opos tha eprepe kai na ta kano pio poly me to mati X.X Afto to sxedio itan to 3o full-body poy exo kanei evar,kai opos vlepis eimai entelos asxeti sta peri anatomias...

Hmm...Vasika exo ena provlima to opio den mporo na eksigiso akrivos kai isos na mi stekei...Mporo na ta do aplopoiimena kai trisdiastata,to thema einai oti otan pao na ta sxediaso den vgenoyn opos ta ixa sto mialo moy.Pragmatika otidipote kitao,aftomatos arxizo na anarotieme pos tha mporoyse na sxediasti komati komati,kai to aplopoio :\ ala otan prospathiso to pio pithano einai na min vgei,oso kai na to exo aplopoiisei sto mialo moy.:\ Isos me ton kero lithei apo mono toy afto to thema...

Thanks gia to xrono soy pantos,tha prospathiso na efarmoso oti ipes Smile

_________________
今日まで こんな どうしようもねェおれを
鬼の血をひくこのおれを・・・!!
愛してくれて・・・ありがとう!!!
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
kingkostas
Δημοσιεύθηκε: Δευ Μάρ 01, 2010 2:19 am
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
:: ANiME.CoLLeCToR :: :: ANiME.CoLLeCToR ::

Συμμετέχει από: 20 Απρ 06 Δημοσιεύσεις: 647
tha luthei na eisai sigouri.Arkei a sunexiseis thn prospatheia.
keep up

_________________

[img]
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email MSN Messenger
TannoBuchino
Δημοσιεύθηκε: Παρ Δεκ 24, 2010 3:09 am
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
:: ANiME.LoRD :: :: ANiME.LoRD ::

Συμμετέχει από: 04 Νοέ 06 Δημοσιεύσεις: 4243 Τόπος: テサロニキ
Σκέφτομαι εδώ και καιρό να κάνω ένα remake σε HD μόρφή τον Samurai μου. Θέλω να τον κάνω μεσώ υπολογιστή.

Ο Samurai μου.
Spoiler:




Υποψιάζομαι ότι το σωστό πρόγραμμα είναι το photoshop με το εργαλείο Pen Tool(P) για να κάνω τις γραμμές και να τις μεγαλώσω και να δώσω περισσότερη χρωμάτωση και με πλούσιο animation. Το μειονέκτημα στο Pen Tool είναι ότι δυστυχώς δεν μπορούν να "ενωθούν" στα ενδιάμεσα ή να δημιουργηθούν νέα σημεία, ώστε να μπορούν να πάνε στα υπόλοιπα μέρη του σώματος.
Αμφιβάλλω αν θα κάνει δουλειά και το Coreldraw X4 με το εργαλείο Bezier Tool.

Θέλω κάποια μέρα να κάνω τα δικά μου σχδια σε HD και 3D μορφή, γιατί τελευταία έχω γίνει Lovecraft.

Οπότε, δώστε μου τις συμβουλές σας. Ευχαριστώ.

_________________
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
kingkostas
Δημοσιεύθηκε: Παρ Μάϊ 06, 2011 4:47 pm
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
:: ANiME.CoLLeCToR :: :: ANiME.CoLLeCToR ::

Συμμετέχει από: 20 Απρ 06 Δημοσιεύσεις: 647
Λιγο καθηστεριμένη απαντηση αλλα συγγνώμη. Λοιπόν, με το pen tool μπορείς να δημιουργήσεις vectors δλδ γραφικα που μεγαλώνουν απειρα χωρις να χάνετε η ποιότητα. Δεν νομίζω να είναι αναγκη να το κάνεις vector. Θες να το εκτυπώσεις σε μεγάλη επιφάνεια? Με το pen tool γίνεται αυτο που θές πάντος. Κάτσε να δώ λίγο ένα καλό τουτόριαλ .

Αυτό για κάποια λειτουργικά του πράματος
http://www.melissaevans.com/tutorials/how-to-use-photoshops-pen-tool/2

allo ena gia to pws douleueis me to pen tool
http://www.photoshopessentials.com/basics/pen-tool-selections/
(katw katw exei selides)

ligh upomonh kai tha to kaneis master mpam mpam.

και αυτό για να μετατρέψεις το path σε γραμμή
[ kaneis path me to pen tool kai oxi shape (tsekare to epanw sta koutakia sto photoshop), epishs molis teleiwseis to path sou patas sthn kartela paths pou einai ekei sta layers katw, kai patas right-click sto path kai patas stroke.. - ekei epileghs brush kai tha se kanei to path se grammh. Gia na eksafanistoun oi koukides ktl apla patas to prwto koutaki pali ekei stis epiloges pou bgainoun epanw otan patas to pen tool)

Kalh douleia Smile

_________________

[img]
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email MSN Messenger
Kain
Δημοσιεύθηκε: Παρ Μάϊ 27, 2011 10:10 am
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
:: ANiME.oNe :: :: ANiME.oNe ::

Συμμετέχει από: 13 Δεκ 03 Δημοσιεύσεις: 709
Μιας και αναφέρθηκαν τα vectors, θα ήθελα να κάνω μια ερώτηση. Βρήκα ένα ωραίο προγραμματάκι, το Inkscape, με το οποίο μπορώ να μετατρέψω τα linearts μου σε vectors και να δουλέψω πάνω τους με τον κατάλληλο τρόπο. Αφού όμως τελειώσω ό,τι θέλω να κάνω, πώς ξανακάνω την εικόνα μου σε μορφή που να μπορώ να postάρω (π.χ. jpg ή bmp) έχοντας τη μέγιστη δυνατή ποιότητα; Με άλλα λόγια, ποιός είναι ο καλύτερος τρόπος να μετατρέψω ένα δουλεμένο vector image πίσω σε raster (bitmap) image;

Ευχαριστώ προκαταβολικά.

_________________

"Ο εχθρός που νικάς παραμένει εχθρός σου. Ο εχθρός που πείθεις γίνεται φίλος σου."
Όταν οι αετοί πετούν ψηλά, η κοτσυλιά πονάει!
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
kingkostas
Δημοσιεύθηκε: Τετ Ιούλ 06, 2011 12:38 pm
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
:: ANiME.CoLLeCToR :: :: ANiME.CoLLeCToR ::

Συμμετέχει από: 20 Απρ 06 Δημοσιεύσεις: 647
hmmm den kserw akribos.Px ama douleues vectors sto photoshop, tote uparxoun polloi tropoi na kaneis raster to vector (afou exeis apofaseisei megethos ktl) (enas apo autous einai na rikseis ola ta layer se ena (flatten, merge all layers kai tetoia pramata) To sugkekrimeno programma apla to exw akousei, kai genika proswpika den exw kai megalh empeiria me vector grafika.

_________________

[img]
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email MSN Messenger
Kain
Δημοσιεύθηκε: Τρι Ιούλ 12, 2011 10:31 pm
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
:: ANiME.oNe :: :: ANiME.oNe ::

Συμμετέχει από: 13 Δεκ 03 Δημοσιεύσεις: 709
Σήμερα ήταν η πρώτη μου ελεύθερη μέρα μετά από δύο πολύ κουραστικές εβδομάδες, οπότε είπα να κάνω ένα διάλειμμα από τη μελέτη μου της θεωρίας του σχεδίου, των κόμικς και του animation, για να χαλαρώσω λιγάκι. Μετά από λίγο ψάξιμο στο διαδίκτυο για καμιά ενδιαφέρουσα εκπομπούλα, βρήκα το Extra Credits, και μιας και είχα καιρό να δω τι γίνεται στον κόσμο της τέχνης των βιντεοπαιχνιδιών, έκατσα να το δω.

Κάπου στη μέση, όμως, έπιασα τον εαυτό μου να σημειώνει links, βιβλιογραφία και συμβουλές που θα μπορούσα να χρησιμοποιήσω κι εγώ στα κόμικς και στο animation. Όταν το κατάλαβα, με χτύπησε σαν κεραμίδα. Είχα αφοσιωθεί τόσο πολύ στη μελέτη της τέχνης με την οποία ασχολούμαι, που δεν μου πέρασε καν από το μυαλό πως θα μπορούσε να με βοηθήσει η μελέτη μιας άλλης τέχνης. Μάλλον, η μελέτη των τεχνών γενικά θα έλεγα πως είναι παραπάνω από χρήσιμη για κάποιον καλλιτέχνη. Είναι απαραίτητη.

Κάποιος ασχολείται με τα κόμικς; Θα τον βοηθήσει πολύ να μελετήσει τις τέχνες του animation και της λογοτεχνίας. Κάποιος ασχολείται με το σκίτσο; Μπορεί να μελετήσει ζωγραφική (Μιχαήλ Άγγελο π.χ.) και ποίηση (ή έστω συμβολισμό). Κάποιος ασχολείται με το Animation; Μπορεί να βοηθηθεί από τη μελέτη της μουσικής, του κινηματογράφου και του θεάτρου. Και να μην μιλήσουμε καν για επιστήμες όπως η γεωμετρία ή η ψυχολογία και το πόσο μπορούν να βοηθήσουν έναν καλλιτέχνη.

Δεν το περίμενα, αλλά ανακάλυψα πως οι τέχνες συνδέονται μεταξύ τους στο βαθμό που μελετώντας μόνο μια δεν ξέρεις παρά μόνο τα βασικά, και μελετώντας έστω και λίγο από όσο το δυνατόν περισσότερες πηγαίνεις ένα βήμα παραπέρα και γίνεσαι πραγματικός καλλιτέχνης. Πολλοί το έχουν καταλάβει ήδη αυτό, αλλά εγώ σήμερα το ανακάλυψα.

Προτείνω, λοιπόν, σε όποιον έχει φτάσει σε καλό επίπεδο και θέλει να κάνει ένα βήμα παραπέρα, να κάνει μια στιγμή ένα βήμα πίσω και να μελετήσει λίγο και τις υπόλοιπες μορφές τέχνης, αλλά και τις επιστήμες.

Ελπίζω να φανεί χρήσιμη σε κάποιον αυτή μου η διαπίστωση. Smile

_________________

"Ο εχθρός που νικάς παραμένει εχθρός σου. Ο εχθρός που πείθεις γίνεται φίλος σου."
Όταν οι αετοί πετούν ψηλά, η κοτσυλιά πονάει!
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Vagelio
Δημοσιεύθηκε: Τρι Ιούλ 12, 2011 11:04 pm
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
bishie hunter
:: AP Editor ::
bishie hunter<br>:: AP Editor ::

Συμμετέχει από: 28 Ιούν 08 Δημοσιεύσεις: 1090 Τόπος: Ηράκλειο Κρήτης/ Αθήνα
Συμβαίνει και σε 'μενα αυτό. Με το που πήγα στο ΤΕΙ στον τομέα διακόσμησης, όχι μόνο μου έμαθαν (και συνεχίζουν) κάποια βασικά πράγματα περί interior design, αλλά και τα fanart μαζί με τα original μου βελτιώθηκαν. Αυτό γίνεται επειδή υπάρχουν κάποια στάνταρ, όπως η σύνθεση και το χρώμα (βάλε και την προοπτική που είναι σημαντικό κομμάτι της σχολής) τα οποία εφαρμόζονται γενικώς στην εικόνα, είτε πρόκειται για φωτογραφία, είτε για κόμικ, είτε για εικονογράφηση και πάει λέγοντας. Ο Μιχαήλ άγγελος (και γενικώς όλα τα τυπάκια από την ιστορία της τέχνης) σε βοηθάνε πάρα πολύ στο γενικό θεωρητικό κομμάτι που είναι εξίσου σημαντικό με το πρακτικό.

_________________
Inspiration strikes when I'm actually trying to do my homework.
Η anime gallery μου στο deviantArt: www.nidoqueen4ever.deviantart.com
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
kingkostas
Δημοσιεύθηκε: Δευ Οκτ 01, 2012 2:23 pm
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
:: ANiME.CoLLeCToR :: :: ANiME.CoLLeCToR ::

Συμμετέχει από: 20 Απρ 06 Δημοσιεύσεις: 647
Πολύ σωστή διαπίστωση man. Και εγώ προσωπικά το κατάλαβα μελετόντας ιστορία της τέχνης και παίζοντας διαρκώς με διάφορα μέσα.Και μάλλον επειδή το οτιδοίποτε μπορεί να είναι μέσω στην τέχνη, γιαυτό ο καλλιτέχνης γίνεται καλύτερος όσο περισσότερες εμπειρίες βάζει στην ζωή του.

_________________

[img]
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email MSN Messenger

Επισκόπηση όλων των Δημοσιεύσεων που έγιναν πριν από:  

Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας
Σελίδα 6 από 6
Μετάβαση στη σελίδα Προηγούμενη  1, 2, 3, 4, 5, 6

Μετάβαση στη:  



Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Δ.Συζήτησης